Duizenden juichten bij aankomst Prinses en Prins in Middelharnis Als een sprookje - Een heuse Prinses - feeërieke veriichting - blijde mensen van weenen Sommelsdijk Emigratie vanuit Zuid-Holland De voorbereiding De verwelkoming Het hooitepunt: Restaurant „Tonbré Jaargang Vrijdag 8 oktober 1971 No. 4027 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vers^ifat tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Even, heel even maar was het stil toen de heuse Prinses Beatrix en Prins Claus dinsdagavond om kwart over zeven op de Voorstraat te Middelharnis uit de glanzende hofauto stapten, maar weldra barstte Middelharnis los, met duizenden samengedromd, in een hijna ontroerende ovatie. Daar stond ze dan toch maar, onze Kroonprinses, aan de voet van het gemeentehuis, en daar wuifde ze hartelijk naar oud en jong waar van sommigen al anderhalf uur lang haar komst hadden afgewacht. Het was goed de Koninldijke gasten in ons midden te weten aJ werden de partijen te spoedig gescheiden, zij naar het gemeentehuis voor de informele kennismaking met prominenten uit de Provincie en vandaar naar „de Hoge Heerlijkheid" en al die anderen naar het eigen stulpje. We liebben het onze Prinses en Pi'ins graag gegund en we hebben dat overduidelijk laten blijken ook. We hopen alleen maar dat de indruk die de Koninklijke Gasten van Middelharnis kregen en meenamen zodanig mag zijn dat ze gauw weer eens terugkomen VOOR MOOIERE bioemstukjes i^a. KORTEWEG Zandpad - MSddelharni». modehuis difksland tel: 396 SALONTAFELS in vele uitvoeringen. Komt U eens kijken? Flakkeeërs behaalden Smecoma diploma's FOSTBOX 8 - iSXaaELMABNlS gedactte en advertenties: Kantoor Langeweg IS, SoBtBOfiladilk TaL (01870) 26 28 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167830 ABOKKEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij eontraet i^tedaal tai4el II I Terwijl het 4e kwartaal reeds is g I begonnen, willen wij onze abon- I nees die gewend zijn per giro te s I betalen, beleefd verzoeken het M I abonnementsgeld over het 4e 3 I kwartaal 1971 ad. 4,te willen s I voldoen op onze postrekening nr. g 16 79 30 of op onze bankrekening s bij de Raiffeisenbank Middelhar- nis - Sommelsdijk. Mogen wij de abonnees die ver- 3 I laimüen de vorige kwartalen te voldoen, beleefd verzoeken thans het door hen verschuldigde abon- I nementsbedrag te betalen? s Voor uw aller medewerking bij M I voorbaat onze hartelijke dank. m Dirksland Telefoon 13 33 'k Onze Paprika schnitsel iets byzonders. OCOE TONC» WONINGINRICHTIH0: OOSTDUK BS-fil Drie jongelui van Goeree-Overflakkee hebben hun studie bij Smecoma, de stichting vakopleiding in de metaalnij verheid, met succes beëindigd. De be haalde diploma's zullen a.s. donderdag worden uitgereikt. Het zijn de heren M. van Damme te Ouddorp, dhr. K. van Oostenbrugge te Stellendam en J. van Wijk te Goedereede; allen slaagden voor de voortgezette opleiding Land- bouwwerktuig- en trekkerhersteller. Gedurende 1970 hebben zich in de provincie Zuid-Holland 2 665 personen aangemeld voor emigratie. Dat is onge veer 29'"/o boven het gemiddelde van de rest van het land: per 10 000 inwoners meldden zich in Zuid-Holland 9 perso nen aan; voor de rest van het land was dit aantal 7. De voorkeur van de emigranten uit Zuid-Holland ging uit naar Australië (36,5"/o): dit is ongeveer gelijk aan het percentage dat naar Australië vertrok uit de rest van het land. Het percentage emigranten dat naar Canada vertrok (23,3), is iets lager dan de naar Canada vertrokken emigranten uit de rest van Nederland (25,9). Het vertrek naar de andere emigratielanden komt vrijwel overeen met de landelijke percentages. Op merkelijk is, dat vanuit Zuid-Hol land de meeste belangstelling voor emi gratie bestond bij de groepen „overige gezindten" en „geen gezindte". Hoewel deze groepen respectievelijk 3,9°/o en 23,3"/o van de totale Zuidhollandse be volking uitmaakten, is hun aandeel in de emigratie vanuit Zuid-Holland res pectievelijk ll,5''/o en 27,4»/o. De Nederlands hervormden en de ge reformeerden staan gereserveerder te genover emigratie. Hun aandeel In de bevolking van Zuid-Holland is respec tievelijk 36,4*/o en 11,P/o en hun aandeel in de emigratie respectievelijk 26,0% en 8,9»/o. MIDDELHARNIS Verkoping. De Chr. Ger. Vrouwen vereniging te Middelharnis houdt haar jaarlijkse verkoping op dinsdag 12 okt. a.s. 's middags van 2.30 tot 5 uur 's avonds van 6.30 tot 8,30 uur; woensdag 13 okt. eveneens 's avonds van 6.30 tot 8.30 uur. Deze verkoping wordt gehou den in de zaal achter de kerk in de Hof- laan. U bent hartelijk welkom deze verkoping te bezoeken. Kr is grote keus dus voor ieder is er wel iets bij. OUDDORP Huisvrouwengym, De Gjrmn, Ver. „Ouddorp" roept belangstellenden op voor één uur huisvrouwengymnastiek per week, dat evt. zal vallen op de woensdagmiddag. Opgave vóór 1 nov. a.s. bij mevr. Gerlaoh, Spaanseweg 4, Tel. 660 of mevr. Nelisse, Hazersweg 81, Tel. 516. Al zou het bezoek aan Middelharnis dan maar enkele uren duren, van meet af aan stond vast dat de ontvangst spon taan en feestelijk moest zijn. Het ge meentehuis werd geïllumineerd met en kele honderden oranje en blauwe lamp jes en de Ned. Herv. Kerk werd d.m.v. 21 schijnwerpers met lampen van 1000 watt in flood-light gezet.; Aan weers zijden van de Voorstraat werden lamp jes gehangen en ook de jachthaven werd feestelijk verlicht. De raadzaal waar de ontvangst en het samenzijn met de prominenten plaats zou hebben werd door bloemist/arrangeur Dick Grooten- boer uit Dirksland dermate vakkundig versierd dat Prinses Beatrix bij haar binnenkomst verrukt te kennen gaf hoe prachtig ze het vond. In de raadzaal, waar te dezer gelegenheid Perzische ta pijten op de grond lagen, had dhr. Groo- teniboer het resultaat van twee dagen Al om half zes waren er mensen met een zitje naar de Voorstraat geto gen om toch vooral vooraan te staan wanneer Prinses en Prins om kwart over zeven zouden arriveren. Toen eenm.aal die tijd daar was stonden er naar schat ting 2500 a 3000 mensen die allemaal een glimp van de Koninklijke gasten wilden zien en velen is dat geheel of ten dele gelukt. De politie van de groep Middel harnis die met 15 van hun eigen mensen aanwezig waren moesten hier en daar wat .al te enthousiaste mensen terug verwijzen maar toen de stoet in zicht kwam wist ieder zijn plaats en kon die ongehinderd doorgaan, Vóórop de sur veillance wagen die de stoet in de ge meente had begeleid, vervolgens een motor-escorte, dan een wagen waarin Luitenant-kolonel de Vries en luitenant van Hulst van de Rijkspolitie, vervol gens de wagen met de Commissaris van de Koningin en zijn echtgenote en daar achter de glimmend zwarte Cadillac (AA 62) waarin zich het Prinselijk paar bevond. Aan de voet van het bordes wachtten burgemeester en mevrouw van Es (wat was ze móói in haar zwarte taftzijden, met zilverdraad bestikte avondjurk, en haar wit zijden bolero jasje met beige bontkraag) en er volgde een allerhartelijkste begroeting van het Prinsenpaar en de Commissaris en mevr. Klaassesz. De Prinses, gekleed in een pastel groene avondjurk met goud doorweven waaiertjes en witte bont- Om tien voor acht zwaaide de zware deur opnieuw open en verschenen Prinses en Prins op het bordes. Opnieuw de ovatie die spoedig werd vervangen door de klanken van de gezamenlijk op tredende muziekkorpsen „Sempre Cres cendo" en „Apollo", resp. uit Middelhar nis en Nieuwe Tonge, met drumbands en majorettes. Omsloten door fakkel draagsters brachten de muziekanten een drietal marsen ten gehore, achtereenvol gens les Montagnard, de Junioren-mars waarop de majorettes dansten en ten slotte de feestmars.i Na afloop daarvan werden de muziekanten met een Ko ninklijk applaus beloond en werd inge rukt waarna de fakkeldraagsters zich opstelden om het hoge gezelschap naar de „Hooge Heerlijkheid" te begeleiden waar zou worden gedineerd. Vooraan de stoet Mr. Klaassesz en Prinses Beatrix en langs de lijn het reikhalzende pu bliek. Weinigen hebben daarna nog een glimp kunnen vangen in het interieur van „De Hooge Heerlijkheid" maar ook daar moet het heel bijzonder zijn ge weest en ook daar heeft Prinses Beatrix haar bewondering voor de geweldige sfeer te kennen gegeven. Ook daar had Dick Grootenboer uit Dirksland zich als arrangeur kunnen uitleven en het re sultaat, verlicht door ver over de hon derd kaarsen, is onvergetelijk geweest. Prinses en Prins plaatsten daar hun handtekening in het gastenboek als Bea trix en Claus. Het buffet werd gesierd door een drietal fraaie bloemstukken van gele spider, verschillende kleuren gerbera's en rode bessen, de tafels wer- ren gesierd met z.g. tafelmilieux van elk 60 cm lang, gemaakt v. Oranje Ber- linda rozen, rose la Reve anjers en bes sen van de Berberis Agregata Atropur- purea. De gehele ruimte was met prachtig bloemwerk extra feestelijk ge maakt. De menukaart vertoonde op de voorkant een prachtige kleurenfoto van de schouw van het Eethuis en er kwa men de volgende gerechten op voor: en nachten werken, allemaal eigen cre aties, met liefde, kennis en raffinement gearrangeerd, waarmee hij volledig slaagde in de hem verleende eervolle opdracht. Een boeket gele Spider chry santen en rode anjers met een lint in de nationale kleuren rood, wit en blauw sierde een van de wanden. Ia de nis stond een groot bloemstuk van goud bronzen chrysanten met duindoorn en hei-oranje bessen gesneden in Goerees duinen. Boven de beide in gouden lijsten gevatte spiegels was een dwarse bloem- versiering gemaakt van gele spider chrysanten. Oranje-wonder chrysanten en Yellow-Dusty anjers met het lint in de Provinciale kleuren, geel, rood, geel. In een van de hoeken stond een fantas tisch mooie bloemversiering van 2V2 meter hoog, gemaakt van gele chrysan ten en rode anjers en rode Cotoneaster bessen terwijl op de 4 tafeltjes fijne bloemstukjes w^aren geplaatst. De hal werd gesierd door twee prachtige bloem stukken met linten in de kleuren van het nieuwe gemeentewapen van Middel harnis. De bloemen- en plantenweelde werd besloten door een tweetal Kentia palmen in de hal en laurieren aan de voet van het bordes. In die geurige en kleurige omgeving werden Prinses en Prins ontvangen en werden de gasten aan hen voorgesteld. „Wat is het hier prachtig", heeft Prinses Beatrix bij haar entree gezegd. stola, deed haar reputatie opnieuw eer aan en ze knikte en wuifde vriendelijk naar al die mensen die haar nu eens voor het eerst van heel dichtbij zagen.i Tijdens en direct na de begroeting zwol het gejuich van de menigte aan en bo ven op het bordes keerden Prinses en Prins zich opnieuw naar al die sponta ne mensen en wuifden ze hen vriende lijk toe waarna ze in het gemeentehuis verdwenen. De pers mocht daar nog wat plaatjes schieten van het voorstellen aan de Koninklijke gasten van de daar in middels aanwezige prominenten totdat de strenge heren van de Rijksvoorlich tingsdienst het genoeg vonden en de deuren werden gesloten. Binnen, in de zojuist beschreven sfeer werd gerecipi eerd en nader van gedachten gewisseld, terwijl buiten het publiek de voordeur in de gaten hield. „het innige van de artisjok met schijven van ardennerham. De wijn die daarbij geschonken werd: vieilles-vignes blanc '69 de lupé-cholet mise d' origine. het sterke treksel van de schild pad, en dan de tarbot die voor u streeft naar de hoogste heerlijkheid. als wijn: puligny-montrachet '69 de lupé-cholet mise d' origine. w de schijn-soufflé van grand- mamier en daarbij geserveerd champagne krug sec. maar wel oprechte mokka. Terwijl het uit veertig personen be staande gezelschap zich van de gastro nomische kwaliteiten van de heer en mevr. Kern en hun personeel overtuig den wachtten buiten nog enkele hon derdtallen belangstellenden. Na afloop werden de heer en mevrouw Kern door Prinses en Prins persoonlijk dank ge zegd voor de voortreffelijke verzorging van het diner waarna het gezelschap af scheid nam. Buiten werden Prinses en Prins nog eens hartelijk toegezwaaid en een me- vrouwtje uit Middelharnis (heus ge beurd!) zei tegen de Prins die vlakbij haar in de auto stapte: „Wel thuis Prins „Dank u welgroette Prins Claus en spoedig daarna was de stoet verdwe nen, Middelharnis had hoog bezoek ge had. BOMALARM Het gegeven bomalarm, dinsdagavond omstreöks half negen, zou een kwalijke dissonant zijn als niet het zeer sterke vermoeden bestond dat het een wat uit de hand gelopen grap is. De politie agenten die op de Voorstraat dienst de den zaten n.l. juist op het gemeentehuis aan de koffie toen het alarm, dat er een bom onder het gemeentehuis was ge plaatst, werd doorgegeven. Geen paniek bij de politie die rustig en onopvallend eens een kijkje ging nemen. Inderdaad was er een Bom onder het gemeentehuis aanwezig geweest. Jaap Bom die evt. kapotte lampen zou vervangenWel jammer dat de dagbladen dit lachertje zo gretig en aux-serieux op hun voor pagina's brachten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1