I Veel weerstand tegen aanvrage uitbreiding vifaterwingebied Ouddorp RAMOCO Op openbare hoorzitting te Goedereede: Sommelsdijk betuigde haar sympathie met yymeester" Van Nimwegen Voor 11.000 gulden materialen gestolen Met nieuwe auto van de weg Visstropers gepakt Plaatseliik nieuws Vrijdag 8 oktober van 18-22 uur Zaterdag 9 oktober van 10-16 uur t Gem.bestuur: „Eerst alle consequenties aan alle betrokkenen duidelijk maken!" Met (vervroegd) pensioen na 43 jaar voor de klas Dinsdag 5 oktober 1971 No. 4026 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDB GRONDSLAG VOOR DE ZUTD-HOLLANDSB EN ZEEUWSE EILANDEN Ver8cf#3l tewemool pm week: dinsdag- en trijdagfiumd Met grote kracht van argumenten heeft met vele anderen ook bet gemeentebestuur van Goedereede in een advies aan het college van Gedeputeerde Staten nadrukkelijk stelling genomen tegen een lütbrei- diiig van het waterwingebied te Ouddorp zoals dat door de Drinkwater- leidingmy. te Middelharnis is aangevraagd. Daarbij denkt het gemeente- kestiuir, dat haar visie op de gisteren gehouden Openbare hoorzitting te kennen gaf, niet alleen aan de schadeUjke gevolgen die het onttrekken van nog meer grondwater aan de bodem voor de land- en tuinbouw en de vegetatie zou kunnen hebben maar ook aan de verregaande beper kingen die een waterwingebied worden opgelegd. Het komt het gemeen tebestuur voor dat lang niet alle eigenaren/gebruikers van het evt. toe komstige waterwingebied van die consequenties op de hoogte zijn waar om zij G.S. vraagt het voornemen tot uitbreiding van het waterwingebied in openbare behandeling te brengen alvorens de Minister van advies te dienen en zich duidelijk uit te spreken over de te volgen procedure in- zal{e schadevergoeding aan belanghebbenden. „Zolang een en ander voor het publiek niet volstrekt duidelijk is, vragen wij ons af, of bevor dering onzerzijds van de afgifte van de gevraagde vergunning tot be- iioorlijk bestuur kan worden gerekend", zo geeft het gemeentebestuur aan G.S. te kennen. Afwijzend advies BeperMngen Natuurbeschermingsbelangen Noodzaak? Meerdere bezwaarden GOEDEREEDE U bent hartelijk welkom op de welke gehouden wordt op Moléndük 85 - Stad aan 't Haringvliet Telefoon 01871 - 662 b.g.g. 553 KISTBOXS MIDDIEiLHARMIS adv«rtantles: Kantoor Langerwos Ut. HouMwatecHik Tel (01870) 26 2B Na 5.30 uur (01870) 33 82 GlK) 167830 ABOemEMENTSPBIJS 4,— PER KWARTAAL ADTBiBTENTIEPRIJS 17 cent per mm. BfJ eentraet ^>eeiaal taxtet Zoals eerder geschreven heeft de Drinkwaterleidingmy vergunning ge vraagd tot het slaan van 5 putten in het gebied tussen de Middelduinen en de Westduinen en 10 putten aan de oostzyde van de Westduinen, als mede de aanleg van een drainleiding naar het bestaande pompstation in de Middelduinen. De Waterleidingmy wil uit deze putten een half miljoen kubieke meter water halen (per jaar) om aan de stygende afname van wa ter te kunnen blijven voldoen. Ove rigens zal deze maatregel een tijde lijk fcajakter dragen terwijl naar een definitieve oplossing wordt gezocht. Het advies dat het gemeentebestuur aan G.S. uitbracht en dat thans in de openbaanheid werd gebracht is een sa menvatting van de bij haar ingediende bezwaarschriften van een aantal parti culieren, van Staatsbosbeheer, de Stich ting Goereese Gemeenschap, de HoU. My van Landbouw en de C.B.T.B. en de verzamelde requesten ondertekend door resp. 140 en 197 inwoners van Ouddorp. De som daarvan was dat het gemeentebestuur het college van G.S. niet in overweging kon geven de Minis ter een gunstig advies uit te brengen, zolang niet van een verantwoorde afweging van belangen! is gebleken. Zo wijst het gemeentebestuur erop dat het krachtens de Provinciale Ver ordening verboden is in een Waterwin gebied schadelijke stoffen voorhanden te hebben, te vervoeren, te gebruiken of zich ervan te ontdoen, onder welk ver bod ook de giftige ontsmettingsmidde len en bestrijdingsmiddelen vallen zoals die in de land- en tuinbouw worden toegepast. Het gemeentebestuur con fronteert het Prov. bestuur dan ook met de consequentie dat een ext. verbod tot gebruik van deze stoffen de land en tuinbouw in het betreffende water wingebied practisch onmogelijk zal ma ken. Ook het voorhanden hebben en gebruiken van faecaliën en andere na tuurlijke mest, alsmede de opslag daar van leggen de land- en tuinbouwers aan zienlijke investering op welke juist in deze tijd onoverkomerilijk kunnen Wij- Ken, aldus het gemeentebestuur. Zij ach- teri dan ook de continuiteit van de be drijven in gevaar gebracht omdat evt. ontheffingen bij voorkeur slechts tot maximaal één jaar van kracht zullen zijn, Het gemeentebestuur merkt het als een ernstig tekort aan dat in de Ver ordening waarin de schadevergoeding wordt geregeld aan dergelijke schade Wordt voorbijgegaan. Overigens meent het gemeentebestuur dat het evenzeer moeilijk, zo niet onmo gelijk zal zijn om aan te tonen dat een gewas ten gevolge van de onttrekking Y^} grondwater geleden heeft, met uit sluiting van andere factoren die een rol zouden kunnen hebben' gespeeld. i^vemvel ligt de bewijslast bij de kla ger. Het gemeentebestuur zou het dan ook nuttig vinden wanneer een onder zoek ingesteld zou worden naar de om vang van de eisen: „Dit klemt temeer Waar in het' voorgenomen wlngebied Waardevolle producten worden geteeld ais sjalotten, bollen en bloemzaden. Het gemeentebestuur meent dan ook dat wa terwinning eri land- en tuinbouw in één gebied onverenigbaar zijn, waarom zij G.S. in overweging geven aan de Mi nister een negatief advies uit te bren gen. Zouden G.S. evenwel menen dat het advies toch positief :mo©t zijn dan vraagt het gemeentebestuur de betreffende Prov. verordening zodanig te wijzigen dat schadeloosstelling voor de land- en tuinbouw wordt gewaarborgd en dat het begrip „schadelijke stoffen" zodanig wordt herzien dat daaronder niet meer vallen ide ontsmettingsmiddelen' en be strijdingsmiddelen die tjb.v. de normale uitoefening van de land- en tuinbouw worden gebruikt, dat, met achterwege- lating van investeringen t.b.v. opslag van meststoffen en faecaliën. Ook waar het de natuurbeschermings belangen betreft geeft het gemeentebe stuur haar bezwaren te kennen. Im mers zijn de „Kleistee" (door de water leidingmy als waterwingebied aange- fcooht) en de daaraan grenzende „Ma ren!" in het gem. structuurplan als „stUle zone" bestemipeld en het gemeen tetoestuur vreest, bij de geringste daling van de waterspiegel dat aan deze ge bieden, met een rijke vegetatie, onher stelbare schade worden aangericht. In dit schurvelingengebied broeden 46 vo gelsoorten, komen in Nederland unieke plantengemeenschappen voor alsmede vele macro-vlindersoorterï. Het gemeentebestuur geeft in haar advies de vrees te kennen dat wateronttrekking aan de Kleistee al deze factoren zal schaden. Daarbij vindt het gem. bestuur steun in de uitspraak van de Commis sie 'Grondwaterwet Waterleidingbedrij ven' welke co'mmissie het niet onwaar schijnlijk acht dat bij het onttrekken van grondwater ook het water tussen de bovenste en de daaropvolgende klei laag wordt onttrokken, omdat zich in die kleilaag „kreken" hebben gevormd die het water doorlaten. Echter ontbreken nog voldoende ge- igevens op dit punt en in afwachting van een betere kennis van de bodemfi guratie adviseert het gem. bestuur G.S. de Minister op dit punt afwijzend te adviseren, c.q. de grootst mogelijke voorzichtigheid in" acht te nemen. Voorts wijst het gemeentebestuur er op dat de tot dusver bepleite belangen ook gelden voor de woningbouw voor zowel permanente als recreatieve be woning alsmede de exploitatie van 'gron den als kampeertoedrijven etc. Gezien de beperkingen die waterwingebieden zijn opgelegd zal dat consequenties hebtoen voor degenen die b.v. een tank met olie hebben voor centrale verwarming en gevolgen voor de aanleg van riolerings stelsels, c.q. aansluiting daarop: Waar een en ;ander een belangryke kostenfactor met zich brengt waar van de omvang nog niet kan worden overzien rqst hier aldus verklaart het gemeentebestuur voor betrok kenen een onzekerheid ten aanzien waarvan vóóraf klaarheid zal moeten worden verschaft. Voorts w^jst het gem. bestuur erop dat wanneer de waterwingebieden iai het plan lande- Iflk gebied als bestemmingsplan zou den moeten worden opgenomen (met beperkende bebouwingsvoorschrif ten) de getroffenen een schaderege ling kunnen vragen waarvan de kos ten ten laste van de gemeente komen waarom het het gemeentebestuur re- delqk voorkomt dat vooraf wordt overlegd over de mate waarin deze kosten aan de gemeente worden ver goed. Bij het gemeeritebestuur rijst bij dit alles de vraag waarom inplaats van een tijdelijke voorziening, niet eerder een keus had kunnen worden gemaakt uit een aantal definitieve voorzieningen ten einde de continuiteit van de waterpro ductie te waarborgen, t.w. infUtratie van Haringvlietwater' met evt. een spaar bekken op eigen terrein, inkoop van wa ter van de Brabantse wal of het Eot- terdamse waterleidingbedrijf, of bevor dering van het totstandkomen van een spaarbekken in het oostelijk deel van de Grevelingen. Het igemeentebestuur weet dat hier mee beleidsbeslissingen van verstrek- keride aard zouden zijn gemoeid maar niettemin neemt zij dat het ontbreken daarvan niet een eenzijdige afwente ling van lasten en kosten op de toeval lige aanwezige eigenaar/getoruiker tot gevolg mag hebben. Gewezen wordt dan ook op het belang van het opstellen van een kostenybaten analyse, alvorens tot een beslissing wordt overgegaan, w^aarbij zou dienen te worden! betrokken de belangen van de beperkte voor de toekomst ontoereikende watervoor ziening t.b.v. het verzorgingsgebied enar zij ds en de belangen van land- en tuin- toouw, recreatie, bewoning en milieube- heer in het betrokken waterwingebied anderzijds. De bezwaren als door het gemeente bestuur genoemd werden ook gedeeld door dhr. L. P. Akershoek als Dijk graaf van de polder Goeree. Ook dhr. Akershoek verwachtte dat, de kleine landibouw(,'rs er ernstig door gedupeerd zouden worden. De rattenbestrijding met gif zou stopgezet moeten woorden'. Dhr. Akershoek wilde liever direct aansturen op een definitieve voorziening. Dhr. A, V. d. Windt te Ouddorp bracht de bezwaren van de Stichting Goereese Gemeenschap naar voren. Ook hij her- irmerde aan het gem. structuurplan waarin de Kleistee als stil gebied is bestemd en dhr. v. d. Windt voorzag dat wanneer de vergunning verleend zou worden een groot aantal kleine landbouwers gedupeerd raken terwijl ook de schade aan het natuurgebied niet te herstellen zou zijn. Spr. hoopte dan ook dat men dit prachtige gebied niet aan een experiment gaat blootstellen. Door dhr. WHlems van de Stichting Zuid Hollands Landschap werd vooral gewezen op de mogelijkheid al in 1973 water uit de Biesbos te betrekken, de voor Goeree-Overflakkee benodigde hoe veelheid bedraagt slechts eenderde pro cent van de daar dan aanwezige hoe veelheid, alleen is de aanleg van een touisleiding noodzakelijk. Met klem waar schuwde dhr. WUlems tegen aantasting van het prachtige Westduingefoied. Voorts werden nog bezwaren te kennen gegeven van de zijde van het biologisch station te Oostvoome, de Holl. My. en de CBTB. waarvan de woordvoerder Mr. Kok met klem adviseerde naar een an dere mogelijMieid uit te zien of de ver- igunning hooguit voor een proeftijd te verlenen. Ook Mr. Kok achtte het de plicht van de waterleiding alle conse- querities bekend te maken, wijzend op het beginsel dat onze rechtstaat het niet toestaat elkaar los van een schade vergoeding schade toe te brengen. Ook spraken dhr. E. Grinwis, dhr. Sennef namens de Stichting natuur en Landschap Goeree-Overflakkee en de stichting „de Beer", die volstond met er op te wijzen dat in de Middelduinen sinds daar water aan wordt onttrokken plantengezelschappen zijn verdwenen die daar voorheen wel voorkwamen wat een waarschuwing inhield de Westdui nen ongemoeid te laten. (Vervolg op aohterpag.) MIDDELHARNIS Een of meerdere dieven hebben, waar schijnlijk al tijdens het vorige week-end ingebroken in het Marine meetstation langs de dijk tussen Middelharnis-Ha- venhoofd en Stad aan 't Haringvliet. Er werd o.m. een alstandsmeter, een draag bare geluidsmeter en een buitenboord motor meegenomen! ter waarde van 11000,Van de daders nog geen spoor. Ook werd in het afgelopen week end ingebroken in het atelier van Kat tenburg op het industriteterrein te Som- melsdijb. Daar werd slechts een bedrag van 35,meegenomen. Bedankt voor beroep. Ds. H. W. van Hoogstraten predikant van de Herv. Wijkgemeente alhier heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Bloemen- daal (Wijkgem. Aerdenhout) bedankt. De heer J. 't Jonk uit Dirksland is zaterdagavond met zijn vier weken oude Citroen GS van de weg geraakt waarbij de wagen zwaar beschadigd werd. Het ongeluk gebeurde even voor de afslag naar het Havenhoofd. Dhr. 't Jonk kwam in moeilijkheden door een tegenligger (een groene Austin) die mid den op de weg en zonder vei-lichting reed. Na in de rechterberm te zijn ge raakt schoot de wagen naar links, dook van de dijk af en kwam zijdelings in de sloot terecht, twee meisjes uit Stel- lendam die waren meegelift kwamen er met lichte verwondingen af. De politie heeft zaterdagavond laat twee stropers in de kraag gevat. De twee G. T. en W. v. d. B. uit Dirks land waren in het Zuiderdiep bezig met het lichten van andermans fuiken. STELLEND AM Tegen hoorn. De 19-jarige W. T. van Hulzen is imaandagnacht plm. twaalf uur op de prov. weg nabij de woning van de f am. Koese met zijn toronamer tegen een boom gereden. De jongeman is naar het ziekenhuis overgebraoht. De oorzaak van het gebeurde is onbekend. OUDE TONGE Bedankt en beroepen. Ds, W. van Gorsel bedankte voor de beroepen op hem uitgebracht door de gemeenten Rot terdam-Delfshaven, Ouderkerk aan de IJssel, Hasselt en Veen (N.B.) en ontving een beroep van de Herv. Gem. van Katwijk aan Zee. Renault-show I.v.m. zün gezondheidstoestand heeft „meester" van Nimwegen te Sommels dijk de aktieve dienst al enige tijd ge leden moeten verlaten miaar vrijdaga vond werd tijdens een spontane af scheidsavond de officiële punt gezet achter een loopbaan die 43 jaar heeft geduurd, waarvan 37 jaar ten dienste van de Sommelsdijkse gemeenschap. Die „gemeenschap" heeft zich vrydag- avond in de cantine van de sporthal al lerminst onbetuigd gelaten, talrgk wa ren de dankwoorden die tot dhr. van Nimwegen werden gesproken en even veel waren de geschenken die hem wer den aangeboden. Dat alles deed de bij eenkomst voortreffelijk slagen. Daarom was het ook goed van dhr* van Nimwe gen te horen dat zön vervroegde pen sionering (hij is bijna 62) hem niet heeft verbitterd, maar dat hij erin kan be rusten temeer omdat het zijn school, de Openbare Lagere School, goed gaat. 's Middags op school was dhr. van Nimwegen namens ouders en personeel een horloge met inscripte aangeboden terwijl de leerlingen hem bedachten naet een radio met pick-up. Was die middag al emotioneel geweest, ook 's avonds kon dhr. van Nimwegen nau welijks woorden vinden die zijn gevoe lens konden vertolken. De voorzitter van de Oudercommissie A. Grootenboer was de eerste die zijn erkentelijkheid te kennen gaf voor de wijze waarop dhr. van Nimwegen zo wel in als rondom het schoolleven be zig is geweest. Dat gebeurde in- en vanuit de oude school terwijl er thans een prachtige nieuwe school ter be schikking staat en het deed dhr. Groo tenboer genoegen dat de groei en bloei van de school meester van Nimwegen het gepensioneerd zijn zal vergemakke lijken. Wethouder J. H. Koppelaar (van On derwijs) begreepde vroegere accomo- datie kennend dat dhr. van Nimwe gen daarin niet dat ideaal gevonden had dat hem voor ogen stond maar niettemin had hij zijn beste krachten gegeven. Het speet dhr. Koppelaar dat dhr. van Nimwegen maar kort in de nieuwe school (zijn dierbaarste wens) werkzaam heeft kunnen zijn. „Ander zijds zal het u genoegen doen dat de school de naam van uw beste vriend kreeg en dat u werd opgevolgd door iemand die u aanstond" verwachtte dhr.^ Koppelaar; „u kunt met dankbaarheid terugdenken aan de vele jaren waarin u voor de gemeenschap Sommelsdijk vol energie en ijver bezig was". Als blijk van waardering kon dhr. Koppelaar de scheidende meester van Nimwegen een boekenbon aanbieden. Namens het personeel van de school was het dhr. J. Zijlstra die een welge meend afscheidswoord sprak waaruit bleek dat dhr. van Nimwegen ook veler persoonlijke raadsman is geweest. Zijn goede wensen besloot dhr. Zijlstra met de hartgrondige wens dat dhr. van Nim wegen een „hele dure" voor het pen sioenfonds zal zijn. In die geest sprak ook dhr. Kleingeld als voorz. van de schoolraad die dhr. van Nimwegen zag als het protot3rpe van iemand bij wie je om raad aan kunt kloppen. „Het zat je eigenlijk in het bloed" constateerde dhr. Kleingeld die dhr. van Nimwegen een boekenibon aanbood. Dat deed ook dhr. W. H.i S. Sypkens die sprak namens de Stichting "randheelkundige Jeugdzorg uit welke relatie hij kon terugzien op een goede verstandhouding met dhr. van Nimwegen. De gave van dhr. van Nimwegen geld te halen waar het zat werd door dhr. G. Verbiest nog eens belicht, spre kend namens de Ver. voor Openbaar Onderwijs, van welke ver. dhr. van Nimwegen nog bestuurslid is. Hij bood dhr. van Nimwegen een barometer aan om die tevoren te raadplegen als hij er Pietje Bakelaar stal in zijn eenvoud een deel van de show. Hier drukt hij dhr. en mevr. van Nimwegen de hand. op uit wil. De rector van het Rijksatheneum dhr. A. C. Castermans was evenzeer op de hoogte van de verdiensten van dhr. van Nimwegen o.m. in het streven naar een betere overgang van het lager onder wijs w^aaruit de zaterdagochtendcursus sen op de H.BjS. waren ontstaan. Ook dhr. Castermans overhandigde een boe kenbon en zo deed ook dhr. P. Vlees houwer, directeur van de Huishoud school. Dhr. Vleeshouwer was dhr. van Nimwegen vooral dankbaar voor het jarenlange gebruik van het gymnastiek lokaal. Piet Baikelaar droeg vervolgens als oud leerling een prachtig gedicht voor waarin hij nog eens op zijn schooljaren terugkeek, en dat bleek tot veler ver maak. Welgemeend „Achter jouw loopbaan moet niet en kel een punt maar een knots van een uitroepteken worden gezet" zo werd dhr. van Nimwegen geprezen door zijn college dhr. Tanis van Stad aan 't Ha ringvliet die namens alle flakkeese col lega's sprak. „Je bent nuchter genoeg ora alles wat gesproken wordt te ziften maar ook daarn blijft er nog een schat gemeendheid over", verzekerde dhr. Ta- nis die zijn scheidende collega een en"- veloppe met inhoud aanbood. Dhr. D. Hoogzand die namens het Af- soheidscomité sprak hield zich voorna melijk bezig met het vertellen van en kele amusante annecdotes en herinne ringen uit het schoolleven waaruit dhr. van Nimwegen steeds weer als de pro motor van zovele activiteiten naar vo ren kwam. Namens de oud-leerlingen kon dhr. Hoogzand de heer en mevr. van Nimwegen een geheel verzorgde Rijnreis aanbieden'. Vervolgens spraken nog de heer v. d. Velde, oud onderwijzer te Sommelsdijk en dhr. L. Schol te Hilversum als oud leerling. Dhr. J. Volwerk sprak als ere- voorzitter van de Oudercommissie een woord van waardering. Bedje gespreid De opvolger van dhr. v. Nimwegen, dhr. J. C. Everaers verklaarde als in een ge spreid bedje te zijn gekomen, het per soneel vormt een team, de oudercom missie is er een zoals men' weinig ziet, de administratie was volkomen in orde en de leermethodes en -middelen zijn nieuw." Die erfenis vormt een goede ba sis om het onderwijs verder op te bou wen," vond dhr. Everaers die dan ook vol vertrouwen zijn taak was begonnen. ,,U neemt weliswaar afscheid als actief speler maar u zult altijd wel als suppor ter aan de zijlijn te vinden zijn. verwacht dhr. Everaers. „Je hebt het tot duver op een vorste lijke wijze gedaan" kon dhr. van Nim wegen zijn jonge opvolger verzekeren. „Ik toen dankbaar met de nieuwe school, met de naam van de school en met mijn opvolger aan wie ik de fakkel heb overgedragen'," gaf dhr. van Nimwegen te kennen. Het deed hem bijzonder veel vreugd in dhr. Everaers een jonge kracht gevonden te hebben die lust en energie heeft zijn werk te doen. Zich richtend tot de vele aanwezigen moest dhr. van Nimwegen bekennen verlegen te zijn om zoveel huldebetoon en ge schenken. „Het is allemaal veel te gek", vond de scheidende heer van Nimwegen' die aan deze avond de meest prettige herinneringen zal bewaren. Na het offi ciële gedeelte kreeg hij de handen van vele van zijn oud-leerlingen te drukken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1