EIIAHDEII - niEUWS Ries en Lied zetten er een punt achter pasfoto's Grootste tienerak van huis tot huis WATERGEUS MISUWS TELEURGESTELD.. RUIL ZE IN W. RIKKEN ll.¥. .Wad Dinsdag 28 september 1971 No. 4024 UFT OF KmtKfêt t Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Laatste woensdag in september OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE voorde. moderne PFAFF zig-zag. lichtgewicht Wij ruilen allo morken.in,: ook vrcemdo LLP VOLGVBRHAAL NED. HERV. KERK Beroepen te Putten A. Gooyer te Delft R. Kuus te Voorthuizen; Middelhar- nis en Tholen J. Maasland te Wilsum. proefpreek: Kand. C. Kik, afkomstig uit Middelhamis hoopt donderdag 30 .ptember zijn proefpreek te houden om 1.30 uur in de Geertekerk te Utrecht, onder voorzitting van Prof.i Dr. H. Jon- wr paranymphen zijn Ds. J. Vis te Zij- Herveld en Ir. M. Spanjersberg. Jubilea: In de maand oktober herden ken verschillende predikanten een ju bileum. ps. C. Treure te Katwijk is op 6 ok tober 25 jaar predikant. Hij werd ge- jx)ren in 1911 en predikant in 1946. In dat jaar werd hij bevestigd in Wilsum. Vervolgens stond hij te Ederveen ('51- 58) Hilligersherg ('58-'62) Hasselt ('62- 10) en Katwijk. 11 oktober is Prof. Dr. S. v. d. Linde 40 jaar predikant. Hij is dan 66 jaar,. Prof. V. d. Linde werd in 1931 predikant te Lopik en was van 1944-1954 predi kant van de G.Z.B., daarna werd hij tot Hoogleraar te Utrecht benoemd. Ds. W. Kranendonk, em. pred. te Leei'broek is 25 jaar predikant. Hij lioopt dit op 20 oktober te gedenken. Ds. Kranendonk werd in 1900 geboren en op gevorderde leeftijd, kwam hij in 1946 tot het ambt. Hij diende de gemeenten Ociiten - Hagestein - Driesum en West broek, waar hem in 1966 emeritaat werd verleend. Tenslotte is Ds. J. v.i Rootselaar te IJsselmuiden 40 jaar predikant op 25 olctober. Hij is 65 jaar en gaat dus bin nenkort met emeritaat. In 1931 werd hij predikant te Hagestein én stond ver volgens te Wanswerd; Oosterwolde; Oud Alblas; Wijk bij Heusden; Delft en Bameveld, om in 1970 naar IJsselmui den te vertrekken. GEREF. KERKEN Beroepen te Stadskanaal G. Aalbers- berg te Achterveld; Den Haag A. Bol wijn te HoUandseveld; Lutten H. Dijk stra te IJlst. Aangenomen niaar: Den Haag A. Bol wijn te HoUandseveld; Grijpskerk P. Eibberink te Strijen. Bedankt voor: Nijkerk P. Ribberink te Strijen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Kaapstad R. Urban te Ferwerd; Velp D. Vreugderthil te Zwolle Emeritaat: Ds. J.i Beekman te Bedum is emeritaat verleend als gevolg van een zeer ernstig ongeluk dat hem onlangs overkwam en waardoor hij zijn werk niet meer kan verrichten. Ds. Beekman werd in 1932 geboren en in 1957 predi- Itant te Arum. Verder diende hij de ker ken van, Hilligersberg en sinds 1967 die van Bedum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Sliedrecht J. Kievit te Almelo; Barendrecht D. Slagboom te Dordrecht; Rijswijk A. v. d. Veer te Nieuwe Pekela; Wildervank E. v. Dalen te Steenwijk. Bedankt voor: Bennekom A. Vlietstra te Werkendam. Enschede: Na bevestiging door Ds. J. Westerink aldaar, deed Ds. J.i v. Amstel, komen van IVIiddelburg, intrede met 1 Cor. 1 22-24. Ziekte: Momenteel zijn de predikan ten Ds. K. Bokhorst te Naarden; Ds. J. Prins te Aalsmeer en Ds. J. Carlier te Leiden ziek. Jubilea: In de maand oktober hopen de volgende predikanten een gedenkdag te hebben: Ds. S. V. d. Moleii is op 23 okt. 50 jaar predikant. Ds. v. d.i Molen, em. pred. te Iffiddelburg is 78 jaar. Hij werd in 1921 predikant te Zierikzee en diende ver volgens de kerl?en van Lisse; Rotter dam; Arnhem; Leeuwarden; Aalsmeer en Middelburg, waar hem in 1961 eme ritaat werd verleend. Op 25 oktober is Ds. N. de Jong te Briebergen 40 jaar predikant. Hij is dan '2 jaar en nog steeds in ^tieve dienst. In 1931 werd de jubilaris bevestigd te Rijnsburg. Vandaar vertrok hij in 1934 naar Den Haag-West; Van 1946-1952 diende hij de kerk van Middelhamis. Ven'olgens stond hij nog in Katwijk ('52-'64) Maassluis (1964) en Driebergen sinds 1964, Ds. L. S. den Boer is dan tevens 40 jaar in het ambt. Ook hij is nog op 73 jange leeftijd in aktieve dienst. In 1898 geboren op Flakkee, ging hij in 1931 naar Leerdam, dat gevolgd werd door Arnhem; Amsterdam; 's-Gravenhage en Sassenheim, waar hij sinds 1958 staat. GEREF.1 GEMEENTEN Beroepen te Zwolle W. Suyker te Lis- se; Apeldoorn E. Venema te Zwijn- drecht; IJsselmonde en Waardenburg C. de Ridder te Nunspeet; Leerdam W. SOhreuder te Goes; Rotterdam W. E. Venema te Zwijndreoht. Bedankt: Leerdam N. Söhreuder te Goes; Capelle a. d. IJssel J. v. Haaren te Amersfoort; Norwich P. Honkoop te Kampen. Krasse taal: In „De Saambinder" la zen we in een verslag van de classis Goes, dat de praeses twee nieuw inge komen predikanten binnen de classis een welkom toeriep, de wens uitspre kend dat zij „van Godswege gesteld mo gen worden tot rovers van de hel". GEREF. GEM. IN NED.; Beroepen te Uddel J. de Groot te Rijssen. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Alphen aan de Rijn M. Mleras te Krimpen aan de IJssel. MELISSANT Kerkdienst. A.s. vrijdagavond om half acht hoopt voor de Ger. Gemeen te (Beatrixlaan) voor te gaan ds. Blok van Dirksland (bed. H. Doop.) OOLTGENSPLAAT Op zaterdag 25 september j.l. was de winkel en de showroom aan de Prins Hendrikstraat, eigendom van Ries en Lied Groenendijk totaal leeg. Het te Ooltgensplaat en omstrelien bekende echtpaar hebben door het bereiken van de 65-jarige leeftijd er een punt achter gezet. Twee en dertig jaar hebben zij de gunst en het vertrouwen van de bevol king ruimschoots mogen genieten. De tot winkel ingerichte voorkamer van het pand Pr. Hendrikstraat 38 is altijd de zelfde verkoopruimte gebleven. Alles werd voor lOOVo benut en in de uitge broken bedsteden wist Lied (met een andere naam onbekend in de Plaat) alles te vinden waar door de klanten om werd gevraagd. De handel in ijzerwaren, ge reedschappen, kachels, land- en tuin- bouwwerktuigen in de meest uitgebrei de zin des woords was voorzien van een ongekend assortiment. Het kleinste schroefje, de dunste draad, de grootste schop en de mooiste pan was er te koop. Een nieuwe showroom aan het eind van genoemde straat gaf het publiek ge legenheid een keus te doen. Ries Groenendijk zorgde er voor dat meer het zware materiaal op z'n plaats kwam. Rollen glad- en prikkeldraad. kachels, naaimachines en kleine land- bouwwerktuigen werden door hem thuis bezorgd, en waar het kachels be trof vakkundig geplaatst. Het vervoermiddel was fiets en kar en toch kwam. alles op tijd op zijn plaats zonder modern gerij. Ook dit behoort weer tot verleden tijd.i Het echtpaar Groenendijk-Wielaard gaat van de welverdiende rust genieten. Zij hebben hun nog aanwezige voorraad overgedaan aan de Firma Hobbel. Ben. Molendijk, die op 29 septem'ber de uit breiding van zijn zaak heropent. Ries blijft als hulpbesteller bij de P.T.T. nog wel even in de running. In een huis-aan -huis-circulaire bedankte de familie Groenendijk de bewoners voor de gunst en het vertrouwen die zij 32 jaar heb ben mogen genieten. Sprekende namens alle inwoners mogen wij hun alle goeds toewensen in de binnenkort to betrek ken (nieuwe) woning, en tot slot Ries en Lied (met dochter) namens geheel Oolt gensplaatbedankt voor alles!! In een tijd van velerlei akties is de gróte tieneraktie op woensdag 29 sep tember a.s. een héél aparteHet is ook de meest ontwapenende aktie die men zich denken kan. Zonder eisen, zonder slagzinnen, zonder optochten. Zo'n vijfhonderdduizend scholieren zijn die woensdag de ,,aanibellers" van de dag. Allemaal komen ze voor één doel in beweging: om hun besteienvelop voor kinderpostzegels vol met adressen te krijgen! Het gaat om de jaarlijkse (nu 45ste) ongeëvenaarde hulpaktie voor andere minder zichtbare jeugd, die iets of veel te maken heeft met „kinderbe scherming". Die óók recht heeft op een aandeel van het welzijn. Daarom hopen we dat de jeugdige aanlbellers open deuren en open harten mogen vinden! NAAIMACHINEHXJIS H - Trf. 01B40-8387P MIDDELHARNIS Kerkdienst. Woensdag 29 september a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente al hier voor te gaan ds. P. Blok van Dirks land tevens Bed, H.P. Aanvang 7.30 uur STAD AAN 'T HARINGVLIET Tweede pluk aardbeien: Dhr, J. Tim mer plukte weer aardbeien in zijn tuin welke prachtig van stuk zijn. Ook de smaak is best. NIEUWE „STAND VAN ZAKEN" Per 1 juli en per 1 augustus zijn er versohiliende wijzigingen aangebracht in de AOW en AWW-uitkeringen, de kinderbijslag enz., zodat er alle aanlei ding was een nieuwe druk van de be kende folder „Stand van Zaken bij de sociale verzekeringen en voorzieningen" uit te geven. Deze folder, als vanouds een co-pro ductie van het Ministerie van Sociale Zaken en het Voorlichtingscentrum So ciale Verzekering (Rhijnspoorplein 1, Amsterdam) geeft weer een duidelijk overzicht en is dan ook voor velen on misbaar. Men kan haar gratis aanvragen bij het VSV; bij wat grotere hoeveelheden wordt een besoheid,en bedrag in reke ning gebracht. In beperkte mate is ook weer een Engelse editie verkrijgbaar^ door Sibe vsn Aanglnm „Wat eet je weinig, Anne", zei haar vader. "Ik kan er niets door krijgen", ant woordde ze.i „Zul je goed op jezelf pas- i^otse?" vroeg ze bezorgd. "Wij zullen wel op onze kapitein pas- f^^nzei Rooie Wieger. „Tot nu toe was "IJ aliijd vooraan. Maar nu mag hij geen f vaar meer lopen. Wij zullen wel voor Jiem zorgen". ..Ik ben in Gods hand", zei Hotse een- ™uö.g. „En dat is de allerbeste be scherming". ..Jê", zei Wij'be Germs, „wien God be waart is wel bewaard". Dieven na het eten nog enige tijd "J eikander zitten. «vVa'i een prachtvangst hebben onze ™annen pas gedaan", zei Wieger. Hotse en Germs keken hem vragend "au. .,.0", zei Wieger, „hebben jullie daar mets van gehoord? Nu, ze hebben een of wat geleden een koopvaardij- 1001 van eenendertig schepen buitge maakt. Er waren er acht onder met brieven van vrijgeleide, ondertekend door Lodewijk van Nassau. Maar daar hebben onze makkers ziöh natuurlijk niet aan gestoord". Wieger vertelde het lachend. Hotses gelaat echter betrok. „Op die manier verliezen vfe al onze bondgenoten", zei hij. „'t Is schandelijk, zo'n optreden". Wieger lachte een zorgeloze lach. „Och je bent te zwaartillend", zei hij,, „Maar dat is nog maar het eerste gunstige be richt. Op 12 maart hebben de onzen voet aan land gezet bij Monnikendam. Ze hebben natuurlijk de stad geplunderd en in brand gestoken en rijke burgers meegenomen om losgeld te krijgen". Hotse schudde het hoofd. „Vind je dat niet goed?" vroeg Wieger verwonderd. „Goedvinden? Weineen", zei Hotse. „Wat baat zo iets? We moeten een vast steunpunt hebben en dat houden. En dat plunderen en roven geeft niets. Ja, als men het geld maar aan de Prins gaf. Maar men verbrast en verzuipt het". „Ze hebben duchtig feest gevierd", gaf Wieger toe. „En toen hebben ze Tes- sel en Wieringen genomen. En in de omgeving van Medemblik betalen ook verscheidene dorpen geregeld aan ons schatting". „Ik hoop maar niet, dat wij die plun deringen hier krijgen", zei Wijbe Germs. „'t Zal wel zover komen", meende Wieger, „Entens is pas in Workum ge land en heeft dit geplunderd". „Je hebt een zak vol nieuws", zei Hotse. „Maar komaan, het wordt later. We moeten zien, dat we aan boord ko men". Terwijl Wijbe Germs Wioger uitge leide deed, namen Hotse en Anne af scheid van elkander. „Zul je altijd aan me denljen?" fluis terde zij. „Ja, m'n Anneke", zei Hotse. „En jij blijft voor mij bidden". Dan zei Anne: „Hotse, wil je nu met mij bidden?" Ze knielden samen neer. Hotse stortte z'n hart uit voor God in een innig ge bed. Hun harten vonden vrede. Dan Stonden ze getroost op. „En nu aan, 't werk", zei Hotse. Anne bracht haar verloofde tot aan het afsluithek van het erf toe. Wijtoe Germs en Wieger wachtten al op hen. Nu gaven ze allen elkaar de hand. Dan stapten Hotse en Wieger snel weg, nagekeken zover de duisternis het toeliet, door Wijbe Germs en Anne. HOOFDSTUK 8 Met grote blijdschap werd Hotse be groet door zijn mannen. Er klonk vrolijlï gezang. Hotse schonk vrij bier. Zelfs ontving ieder een bokaal wijn. „En nu de zeilen gehesen", zei Hotse. „De wind zit in de gunstige hoek. We gaan vannacht naar het oosten". „Wil je naar Emden toe?" vroeg Wie ger. „We kunnen zien, hoever we komen", gaf Hotse ten antwoord. Met een noord-westen wind voeren ze langs de kust van Friesland, 't Was prachtig weer. De maan stond vol aan de liemel. Aan dek stond de roerganger met de stuurman en een paar matrozen. Hotse had zich ook aan dek begeven. Hij kon niet slapen. Nu stond hij aan de re ling en keek uit over het donkere water. Een reeks beelden trok aan z'n geestes oog voorbij. Wat was zijn leven geweest tot nu toe? Eerst bij de boer als boerenknecht. Toen was hij onverschillig geweest voor de godsdienst. Rooms opgevoed was hij meegegaan zonder belangstelling. Bij Jaüob Wytzes onder Anjum v/oonde hij toen. Daar leerde hij Wietske kennen, het vrome meisje, dat van de nije leere was.i Dat hem had geweigerd, omdat hij geen Christen was. Toen had hij gebe den. Maar God verhoorde hem niet. En toen was de grote beproeving gekomen. Wietske was gevangen genomen. Hotse had wanhopige pogingen aangewend om haar te bevrijden. Helaas, het had niet mogen baten. Hotse had de vuisten ge bald en de mensen en zelfs God ver vloekt. Toen was Wietske levend verbrand. Maar haar laatste woorden waren een gebed geweest voor Hotse en een ver maning. Zij wachtte hem. Maar hij was bitter geweest. Waarom moest God haar wegnemen? En toen was zijn leven als vrijbuiter begonnen. Hij had ge moord en geplunderd, wat hij maar kon. Onschuldige slachtoffers doodgeslagen. Hotse zuchtte, toen hij daaraan dacht. Tot God hem tegenkwam. Hem een halt toeriep. En toen had hij God gevonden. En sindsdien wilde hij God dienen.i Maar 't was zo moeilijk. En in zijn hart bleef de wond schrijnen, het verdriet om Wietske. Nu had God hem op het ziek bed geworpen. Was het goed, dat hij de schatten van Aninghem geroofd had? Het doel was goed. Maar heiligt het doel de middelen? Hotse zuchtte. Hij zou deze schatten aan Johan Basius overdragen. En dan ermee ophouden. „In dubils abstine" had zijn brave leer- meeste Cornelius Everhardi, hem ge leerd. (In twijfelachtige gevallen moet ge u onthouden.) Dan voortaan maar één doel, als Geus, een vast steunpunt trachten te krijgen. En zo het land win nen voor de Prins. En zo weinig moge lijk plunderen en brandschatten. Nu zou alles goed worden. Wietske Anne Gek toch, die hij die altijd vereenzelvig de. Anne wachtte hem. 't Zou nu goed worden. En als dan het vaderland be vrijd was, dan zou hij weer bij Anjum gaan wonen. Vader en moeder zouden meegaan. En Anne zou zijn vrouw zijn. Hij sohrok op uit zijn gepeins.i Hoe lang had hij hier gestaan? Hij keek op zijn horloge. Rooie Wieger had hem be spot, toen hij een horloge gekocht had. „Wat moet jij met zo'n Neurenberger ei .doen?" had hij gelachen. Maar nu vroeg hij zelf herihaaldelijk aan Hotse, hoe laat het was. 't Was ook te lastig altijd naar de kajuit te moeten gaan om op de klok te kijken. „Al twee uur", mompelde Hotse. „Ik moet nog zien, dat ik een paar uur slaap". Hij begaf zich naar kooi. Spoedig sliep hij in. 't Was al zeven uur, toen hij ont waakte. Haastig begaf hij zich naar bo ven, 't weer was heerlijk. De zon scheen in stralende luister.. „Morgen, jongens", begroette Hotse de mannen aan dek. „'n Pracht weertje vandaag hé?" „Morgen Hotse", klonk het terug. „Ja verrukkelijk weer". „Waar zijn we zo ongeveer?" vroeg Hotse. „Ik geloof, dat we ginds de toren van Anjum hebben", antwoordde de roer ganger. Hotse staarde in de verte,) „Ja", zei hij. „Daar ligt Oostmahom. Er liggen nogal wat schepen". „'t Zijn meest vlieschepen", merkte de stuurman op. „En als Ik me niet vergis zijn het Geuzensohepen. Tenminste ik zou zeggen, dat ik de Prinsenvlag aan de steng zie". (Wordt vervolgd^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 5