Want zij ontstaken het licht Recreatieve bestemming voor oude forten bepieit agio koopiegds -rjn^.;, tijdelijk gratis 331! VAN HOUTEN 69 HERO 149 PILS 2 89 CHOC.DRAN 59 nlüB! de nieuwe agio-post icataiogus is uit Reünie Middelbare Landiiüuwsciiool Dordreciit Nieuws uit Zeeland l Oude Tonge Boekbespreking Alle huisvrouwen kennen reeds het Agio-spaarsysteem. Voor elke gulden aan boodschappen kopen zij een Agio-zegelvan10cent,diebijin'Aisseling12ct waard is. Zij hebben de voordelen van dit vorstelijke spaarsysteem reeds ontdekt Koning Agio heeft nu zijn intrede gedaan bij A O. Hij wil iedereen laten meepro fiteren van zijn spaarsysteem. Daarom het koninklijke besluit; tijdelijk Agio koop- zegels gratis bij de wekelijkse aanbiedingen. Enkele weken achtereen ontvangt u op artikelen die u dagelijks nodig hebt, Agio-koopzegels GRAl ;S. Dat spaart snel. En bij inwisseling van een vol boekje met 250 zegels ontvangt u f.30,- kontant. Verzilvering per Agio-cheque (slechts 50 Agio-zegels) is ook mogelijk. pakken groentesoep ektra zware repen reuze pak zoute pinda's DUBBELE beker hazeinootpasta bekend merk vzegèl gniw; liiet 2asi£^ zegels jsratïsi zegel gratis! metfagió< zegel giafïs!] met 1 agio, zegel gratisf Een greep uit onze scherpe weekaanbiedingen SUPERREEP kassakoopje van 90 voor ERWTENSOEP literblik van 198 voor SPECIAAL (krat van 12 flessen 5,25) wW halveliter-flessen "grotefles van 82 voor De gulle koning Agio zal u snel vertrouwd maken met zijn vorstelijke spaar systeem. Hij presenteert een aantal "neem mee" artikelen, opeen voordelige manier; zó uit de winkel mee te nemen tegen inwisseling van een volle Agio-cheque (50 Agio-zegels) en soms een kleine bijbetaling. KOPEREN ASBAK COMPOTE SCHAAL 3THEEGLAZEN HOESLAKEN X OOK VOOR X X GRAMMOFOON- X PLATEN I l J. ZANDSTRA SOMMELSDIJE Land- en Tuinbouw Bladz. 2 .JÜLANDEN-NIEUWS" Dinsdag 28 september 1971. De geschiedenis van de Etrusken - de opkomst en de ondergang van een mystejieus volk De onbekende geschiedenis van een geheimzinnig volk, voor het eerst verteld door hestsellerauteur dr. Werner Keller De auteur, is vooral bekend geworden 'door zijn boek. De bijbel heeft tóch ge lijk, dat in 22 talen over de hele we reld is verschenen en waarvan er zes miljoen exemplaren zijn verkocht. Ook zijn standaardwerk over de geschiede nis van het Joodse volk na het bijbelse tijdvakEn zij. werden verstrooid onder alle volken, is nog altijd een we reldbestseller. In zijn nieuwe werk Want zij ont staken het licht vertelt hij de geschiede nis van het geheimzinnige volk der Etrusken. Met de nauwkeurigheid en bewogenheid een zeldzame combina tie die de auteur eigen is, brengt hij een overvloed van tot nu toe vaak on bekende feiten onder de aandacht. En telkens wordt de tekst verduidelijkt door een schat aan illustraties en een stuk al wat bijzonder duidelijke land- kaartjes. Wemer Keiler bewijst ons hoe groot de invloed van de bijna vergeten Etrusken op onze westerse cultuur is geweest en dwingt ons allerlei vastge roeste opvattingen over de historie van onze beschaving te herzien'. De Etrus ken zijn onder ons! De Etrusken - de leermeesters van Europa Tot nu toe gold het als een onomsto telijk feit dat de Europese beschaving van de Romeinen en via hen van de Grieken afkomstig was. Tweeduizend jaar geschiedvorsing, waar niemand aan durfde tornen. Maar Keiler toont aan dat er op een ogenblik dat Rome zelfs nog niet eens bestond een andere grootmacht in Europa aan het w^erk was; de Etrus ken. Zij woonden in Etrurië, het tegen woordige Toscane met zijn bekende steden als Florence, BolOignia, Volterra en het eUand Elba, allemaal oude Etrus- kische nederzettingen. West-Europa, een ontwikkelingsgebied Zo moeten de Etrusken het in hun tijd hebben gevoeld. Eeuwen en eeuwen voor onze jaartelling heerste er in Toscane al een weergaloze hoogconjunctuur, de eerste in West-Europa. Van verre kon men al de dikke rookwolken van de talrijke hoogovenbedrijven boven het landschap zien hangen. Landbouwtech- nici legden' 2500 jaar geleden al moe rassen droog, bouwden irrigatiewerken en draineerden hun bouw^gronden. Pla nologen ontwierpen steden volgens een weloverwogen beste'mmingsplan met woon-, industrie- en ha venwij ken, met rioleringen die vaak nu nog werken (de Etruskisohe Cloaca Maxima is het enige stadsriool in Rome dat bij zware regenval niet overloopt!) en water leidingen, met speciale voorzorgen tegen miliieuverontreiniging. Totdat de laarzen van de Romeinse legioensoldaten het land binnenstamp- ten en Rome langzaam maar zeker het Etruskische volk uitroeide. Het is een geschiedenis die zich als een modern verhaal Iaat lezen! Fascinerend voor iedereen! Iedereen zal in de ban van dit boek raken'. Het is vol boeiende informatie voor iedereen die geïnteresseerd is in geschiedenis (uiteraard), economie, tech niek, sociologie, cultuur, kunst en pla nologie. Belangrijk voor wie de eman cipatie van de vrouw voorstaat (de ge lijkberechtiging was bij de Etrusken al een feit) en van belang voor katholie ken die naast de inhoud van hun geloof ook iets willen weten van de vormge ving 100.000 exemplaren verkocht In Duitsland is het boek zo ingesla gen dat er al 100.000 exe-mplaren van zijn verkocht. Het verschijnt tevens in talrijke vertalingen bij de grootste uit geverijen ter wereld. Een enthousiaste pers „Wetenschappelijk nauwkeurig én spannend". Stuttgarter Nachrichten „Een populair-wetenschappelijke tijd bom" B -h Z Berater „Wetenschappelijk gedegen en toch uitstekend geschreven, wat zoals be ken is niet altijd samengaat." Journal Luxemburg „Een verloren vrouwelijk paradijs" (Noot redactie: Het boek bevat hele stukken over de emancipatie van de Etruskische vrouiw). Bayerischer Rundfunk Een magistraal werk, óók in zijn uit voering, 408 bladzijden met 130 illu straties en landkaartjes. Bovendien eeri register, een Etruskisohe reisgids en een tijdpanorama. Formaat 16'h en 24 cm. Geb. 29,50. Na verschijning 32,50. La Rivière Voorhoeve N.V., Zwolle Verkrijgbaar bij de boekhandel. Een werkgroep van de „Stichting Re creatie" meent dat de oude militaire forten en verdedigingswerken een dui delijke recreatieve bestemming moeten krijgen. De werkgroep, waarin onder andere het ministerie van CRM, de chef-gene- rale-staf en Staatsbosbeheer zijn verte genwoordigd, komt in een rapport tot de conclusie dat de oude militaire wer ken over het algemeen van grote land schappelijke betekenis zijn. Deze wer ken vormen fraaie onderdelen van de groenvoorziening, door hun ligging, het omringende water en de beplantingen. Om te voorkomen dat aan deze waarde afbreuk wordt gedaan, bepleit het rap port dat deze fortificaties met name als ze geen militaire functie meer hebben, toch onder rijkstoezicht moeten blijven staan. Afhankelijk van de omgeving en plaats kunnen de forten volgens de werkgroep voor dagrecreatie, of als steunpunt op toeristische routes worden gebruikt. Ten behoeve van jongeren- activiteiten zouden sommige forten als onderdak kunnen dienen. NOOT VAN DE REDACTIE: Het Fort „Prins Frederik" te Oolt- gensplaat is' al ongeveer zes jaar voor recreatie in gebruik. Eerst was het fort in beheer bij de gemeente en nu al bij na drie jaar bij Stichting „De Meeuw".; Momenteel staan er op deze oude ves ting al 100 caravans. Tot onze spijt moe ten we constateren dat dat de „land schappelijke betekenis" van het Fort toch wel afbreuk heeft gedaan. K^ffffft?MiWS^f^^4!Vi: Het Fort te Ooltgensplaat. ïï5:WK«ïillWKWftï*Si Met do hand gemaakte zwaar koperen asbak op ornarrentpootjes. Natuurhouten handvat Een ru;itiek en fraai kunstvoorwerp. slechts 50 Agio-zegels Een unieke geslepen glasschaal op echt ver zilverd plateau. Schaal en schotel zijn ook afzonderlijk te gebruiken. slechts 50 Agio-zegels Uitgevoerd in warmtebestendig edelglas,ge vat in fraai matglanzend geslepen edelstaal. De nieuwe manier van theedrinken slechts 50 Agio-zegels Zit altijd strak en mooi glad om de matras. Krimpvrij graslinnen, goedgekeurd door de Ned. Ver. van Huisvrouwen. slechts 50 Agio-zegels 4.75 en liatvoor II klaar in onypvuinkfil nratïsl iii'iWïBOMOlBjjIOga^ en ligt voor u klaar in onze winkel DMiJOEMtÜMiJTiT gratis! (1896 - 1971) Op 16 december van dit jaar bestaat de Middelbare Landfoouwsdhool van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Co- mité (vroeger Rijkslandbouw-winter- sohool) te Dordrecht 75 jaar. Uiteraard ligt het in de bedoeling dit feit op feestelijke wijze te herdenken en wel op zaterdag 18 december. Reeds in het begin van dit jaar is een werk- commissie gevormd uit de verschillen de groeperingen die bij de school be trokken zijn. Deze commissie is er in tussen in geslaagd een aantrekkelijk feestprogramma samen te stellen. 's Middags heeft de Kunstmin een jubileumreceptie plaats, waar vele auto riteiten, oud-leraren en oud-leerllngen worden verwacht. Daarna hebben de feestgangers volop gelegenheid het nabijgelegen schoolge bouw te bezoeken. Daar worden diver se zaken met betrekking tot het verle den, heden en toekomst van de school tentoongesteld. Bovendien zullen enkele leraren en oud-leraren op hun eigen wijze nog eens een les geven aan oud- leerlingen. Als overbrugging naar het avondpro gramma volgt er een gezellig samenzijn in Kunstmin, waar volop gelegenheid zal bestaan vroegere vrienden van de Dordtse landbouwschool te ontmoeten. In de grote schouwburgzaal treedt in de avonduren op het cabaretgezelschap van Frans van Dusschoten, waarvan o.a. deel uitmaken Ria Valk en de imitator André van Duin. Het feest wordt ten slotte afgerond met een gezellig samen zijn. De organisatoren rekenen op veel be langstelling daar dit feest vooral het karakter zal krijgen van een reünie.i Een reünie kan echter eerst dan ge slaagd worden genoemd als vele oud- leerlingen aanwezig zijn. Om iedereen te kunnen bereüten is het noodzakelijk dat degenen die na het bezoöken van de school van adres zijn veranderd, zo spoedig mogelijk hun nieuwe adres schriftelijk (Oranjelaan 264, Dordrecht) of telefonisch (01850- 34974) aan de school op te geven. HERFST EN HERFSTBEMESTING Opvallende verschijnselen kenmerken de herfst. Om maar één voorbeeld te noemen: het verkleuren van het blad. Het.groen vervaagt. Geel en rood gaan overheersen. Caroteenachtige stoffen, die geel van kleur zijn, worden in het blad gevormd. En bij heldere, koude nachten vormen zich in het celvocht stoffen, die men anthocianen noemt. Zij zijn het, die het blad de rode herfstblos geven. De natuur krijgt een bonte aanblik. En wanneer dan nog de herfstdraden over de velden glinsteren, dan heeft men die echte herfstsfeer te pakken, die zo lekker fris en opwekkend kan zijn. ■Over het land rijdend, tijdens het werk, kan men daar nu vaak van genieten. Werk is er genoeg in deze herfst., De akkerbouw had best weer. De bieten zijn al aan de beurt; de oogst kan vroeg aan kant zijn.i Dat zou goed uitkomen. Want dan kunnen de fosfaat- en de ka- Mmeststoffen nog vóór de winter over het land. Als basisibemesting. Wat ligt, dat ligt. En: ook artoeidstedhnisch een voordelige zaak. Herfst en herfstbemes- ting, als het even kan, laat ze samen gaan! THOLEN Veroordeeld voor vernieling. A. B. uit Scherpenisse en J. P. uit Poortvliet werden beiden door de rechter in Mid delburg veroordeeld tot een iboete van 200,waarvan 150,voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar met als voorwaarde, dat zij binnen 3 maan den de door hen aangerichte schade zul len betalen. Op het Havenplein te St. Aannaland hadden zij van de geparkeer de auto van De K. de buitenspiegel en de antenïie afgebroken. OUD VOSSEMEER Benoeming. Per 1 november is wijk zuster R. G. van Bruinissen benoemd tot docent aan de school voor verpleeg kundigen Flatoioda te Bergen op Zoom. POORTVLIET Geslaagd. De heer L. M. de Wit' slaagde te 's Gravenhage voor het exa men Scheepswerktuigkundige. Geslaagd. Mej. M; W. van Oudenaar de behaalde te Breda haar diploma Ma- ohineschrijveri. OOSTERLAND Ongeval met bromfiets Donderdagmiddag 23 september reed de 59-jarige mevr. C. Stouten-Bolle, woonachtig aan de Lage Rampertsweg alhier, niet haar bromfiets over de Lan ge Achterweg in de richting van de toren. Plotseling moest ze fel remmen om een zoontje van sohUder Dane te ontwijken, die vanachter een melkwa- gentje, onverwachts de weg overstak. Door deze manoeuvre kw^am ze te val len en brak haar linkerbeen. Dokter Speelman, die terstond iverd gewaar schuwd, verleende eerste hulp en acht te overlirenging naar het Zweedse Ro de Kruisziekenhuis te Zierikzee noodza kelijk. Het knaapje bekwam geen let sel, de brotmflets liep beschadiging op. De rijkspolitie stelde een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. Betreffende de bouw van het scho lencomplex aan de van den Abeele straat alhier, dat wordt verricht door het Bouw- en Aannemingsbedrijf fa. A. J. van der Heijden N.V. te Woerden, kan worden meegedeeld dat momenteel de staalconstructies voor de gehele bouw, annex de rijwielbergplaats, over eind staat. Het ijzerconstructiebedrijl van de fa. Lether te Gouda was hien;an de maker. Er komt nu enige tekening in de bouw omdat de grootte van hel igeheel nu beter te zien is. Ook zijn reeds op deze ijzerconstructie z;gn. Durisal Mevrietplaten gelegd, waar op later weer de dakbedekking van dak- leer en bitu/men zal worden aangebracht Door de fa. Korporaal te Oud Beijer- land, die de centrale verwarmingsinstal latie aanlegt, zijn bereids reeds een aantal leidingen gelegd, voomamelijk op plaatsen waar later niet meer gemakke lijk kan worden bijgekomen, tussen" de ijzerconstructies. Intussen zijn de tim merlieden begonnen met het afstellen van de kozijnen die zowat de gehele ge vels bij de lokalen in beslag nemen, zo dat er hier niet veel metselwerk meer overschiet. Alleen aan de zijgevel biJ de ingang en aan de binnenmuren komt het meeste metselwerk. Getracht worn om ook zo sipoedig mogelijk met hei metselwerk te kunnen aanvangen. WEMELDINGE Oostsluis gestremd. Gedurende onge veer 1 week zal de Oostsluis vanaf'! september buiten bedrijf zijn wegens onderhoudswerkzaamheden. Schepen met een grotere lengte dai 110 meter kunnen dan niet worden ge schud. BERGEN OP OOM Jubilea Mosselkantoor. Na ruim 35- jarige trouwe dienst bij het l^j'"*""' voor mosselzaken van het productscn^^ voor vis- en visproducten te Bergen v Zoom IS de heer C. M. Bekker nu me pensioen gegaan. De heer J. C. Baaij vierde dezer.«°° zijn 25-jarig ambtsjubileum bi] dienst. Kerkdienst. Woensdag 29 september a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente hier voor te gaan ds. J. W. Verwey H. I. Ambacht. Aanvang 's avonds n" acht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2