EIIAriDEn - tllEUWS Overdenking Ned. Vereniging voor Land aanwinning Icrijgt nieuwe naam NUTSSPMRBflNK Variabele September'temperatuur MELISSANT: Q|,||(g belangstelliüg voor gehouden verkoping DE WÜTERGEUS ,Water, land en ruimte" meer acceptabel WEERPRAATJE .Wad Vrijdag 24 september 1971 No. 4023 uit de Heilige Schrift SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN VOOR GEZIN EN BEDBUF Voorsüaat 36, MiddeUiarrda Bjjk. Loüogeweg 15, Ooltge33B^Ass!.t ^M\P. KAPELLE-tel. 01102-1441 .l^V OLGVERHAAL VU-magazine Linkse koers Verontrusting Snelle afloop Het aantal opiniebladen is weer met fén vermeerderd. Op 1 september is het eerste nummer verschenen van het maandblad „VTJ-magazine". De bedoe- lini^ van dit blad is dat het de band zal ver'stevigen tussen de Vrije Universiteit Yan Amsterdam en het maatschappelijk leven. Het wil op ruime schaal bekend- ],eid geven aan allerlei zaken die be trekking hebben op het hoger onder wijs en de maatschappij. Er is de laatste tijd nogal wat deining «eweest rondom het (interne) VU-blad Jharetra". Dit tijdschrift was nogal links georiënteerd en kreeg vrij veel kritiek uit „het achterland" te verduren. Aanvankelijk was het te verwachten dat Pharetra" zou verdwijnen, maar dezer dagen konden we in de dagbladen lezen dat de redaktie de uitgave wil voort zetten. Zo zullen er dus straks twee ver schillende bladen zijn, die beide aan de Vrije Universiteit gelieerd zijn: „Phare- ira", speciaal voor de VU-studenten, en ,^VU-magazine" met een veel bredere lezerskring: Het ligt niet in mijn bedoeling, veel worden te wijden aan het nieuwe maandblad, waarvan nog maar één nummer verschenen is. Het getuigt ove rigens wel van moed, terwijl zoveel bla den moeten verdwijnen en anders met moeite het hoofd boven water kunnen liouden, toch weer een nieuw blad het licht te durven laten zien. IVIaar Ik wilde het eigenlijk hebben over iets anders.i De koers, die ook deze nieuwe VU-magazine zal varen, zal een linkse zijn. De naam van de hoofdredac teur Ben van Kaam (de vroegere „Flex" van „Trouw") zegt in dit opzicht ge noeg. En de eerste artikelen spreken ook voor zichzelf: die handelen onder meer over de atoomoorlog, over de ont wapening, over het kraken van huizen, over „Synoodkreet", enz. enz. Het is te vrezen dat ook dit nieuwe blad de geest zal ademen van mannen als Kuitert, Augustijn, Verkuyl, en anderen, en dat er weinig of geen plaats zal zijn voor stemmen van de andere zijde. En dat laatste nu is het dat de veront rusten, in en buiten de Ger. Kerken, nog meer reden tot verontrusting geeft. Dat de avant-garde gewoon doorgaat met het lanceren van linlkse theologieën, the orieën, leuzen en kreten, en dat daar vrijwel geen gelegenheid is om er ook maar iets tegenin te brengen. Om het afgezaagde spreekwoord nog maar een keer te gebruiken: „De honden blaffen, maar de karavaan trekt verder". Zo is het in de Gereformeerde Kerken, zo is het ook in de Nederlandse Hervormde Kerk. Het is een linkse groep, die de dienst uitmaakt, en die de rechtse groep eenvoudig het zwijgen oplegt of negeert. Intussen weerspiegelt de VU wel „de snelle afloop als der wateren", die ook in de Ger. Kerken valt waar te nemen. Het is bijna niet te geloven dat deze schepping van Abraham Kuyper, die in 1886 werd gesticht en bedoeld was om de ontkerstening van het onderwijs en de wetenschap tegen te gaan, in enkele jaren tijds kon worden wat ze nu is. Het is zomaar een aardigheidje, dat ik tot besluit toch nog wil vertellen. Een jaar of vijftien geleden sprak ik eens een meisje, dat in Amsterdam ging stu deren. Op mijn vraag naar welke Uni versiteit zij ging antwoordde zij: „Na tuurlijk naar de VU! Mijn ouders zijn veel te bang dat ik aan de Stedelijke Universiteit Barthiaans zal worden..." Ik heb dat meisje nooit weer ontmoet. Ik zou weleens willen weten wat ze nu geworden is WAARNEMER. NOG STAANDE „Maar Abraham bleef nog staande voor het aangezicht des Heeren". (Gen. 18 22). De Heere wilde voor Abraham niet verbergen, v/at Hij op het oog had met de steden Sodom en Gomorra. Zo kreeg de vader der gelovigen inzicht in Gods wegen en werken. Daarin is Abraham een beeld van de Kerk. Gods Kerk krijgt de geschiedenis te zien in hoger licht.) Zij ziet er in de weg naar God.s koninkrijk. Zij heeft weet van de oor delen Gods, die op de aarde zijn. Daarom zullen echter de ware kinde ren Abrahams ook wandelen in het voetspoor van de vader der gelovigen. En dat wil ook zeggen dus, dat zij staan zullen als voorbidders in het leven. Abraham pleitte voor twee goddeloze steden. Hij wierp die twee steden niet in de hel. Hij dacht niet: De maat is toch vol; alleen Lot nu ja, als Lot er nog maar mag uitkomen. Neen Hij be gon te roepen tot God en Hem. als het ware voor te werpen, dat er nog wel vijftig rechtvaardigen in die steden konden zijn. Hoe kwam Abraham toch tot zo'n vrijmoedigheid? Laat ons niet denken, dat Abraham in een zekere overmoed vergat, wie God was en wie hij was. Neen, hij bevindt zidh juist als „stof en as" voor het aangezicht des Heeren. Dat lezen we toch in vers 27: „hoewel ik stof en as ben". En wat is as? Hout dat in 't vuur is geweest en verteerd is. Juist daarom staat Abraham echter voor het aangezicht des Heeren. Want aan „stof" wordt Gods heil geopenbaard. Altijd weer zal vervuld worden, dat ge nade wordt geopenbaard en bewezen aan het verbrijzelde voor Gods aange zicht. Voor zulken verschijnt Christus in het midden van de hoge troon Gods om hen te doen ondervinden, dat God van Sion neerziet en hoort het gebed van degenen, die neerbuigen voor Gods ho ge majesteit.! Daarom lezen we van Abraham, dat hij nog stond voor Gods aangezicht. Dat wil zeggen, dat hij zich die plaats niet liet ontnemen. Want hij had juist als stof en as daarop een genaderecht gekregen. Hij liet die zich niet ontne men door het zien van zijn eigen niets- zijn; hij liet die zich niet ontnemen door wat de duivel hem probeerde wijs te maken met diens redenering, dat zo'n nietig zondig mens toch niet voor zo'n hoge God kon blijven staan. Neen, Abraham bleef nóg staan voor het aangezicht Gods. En wel als voor bidder, als pleiter. Juist zo had hij machtige wapenen en grote vrijmoedig heid. j Wie neergeworpen wordt, zal ook op- i gericht zijn. „Houdt aan, grijpt moed, uw ziel zal zeker leven". En waarom zullen juist die verbrijzel den voorbidden en pleiten? Omdat zij stof en as zijn en zich daarom niet buiten of boven de wereld stellen. Zij moeten bekermen, dat zij van nature ook zijn als de anderen. Slechts Al jaren is het bestuur van de Ne derlandse Vereniging voor Landaanwin ning het niet meer eens met de naam van „hun" vereniging, die op 19 de cember 194G te 's-Gravenhage werd op gericht en daar ook zetelt in het pand Eaamweg 26. De laatste tijd bleek het dat de naam „Landaanwinning" een be lemmering voor de Vereniging beteken- en dat deze naam ook niet meer als een zuivere afspiegeling van de prak tijk van werken kon worden aange merkt. Daarom is een statuten wijziging voorbereid,, De huidige statuten ver melden als doel, in de eerste plaats het bevorderen van de landaanwinning in Nederland, te bereiken langs een wet tige weg, met o.a. de volgende punten: het aanmoedigen, het zelf ter hand ne men van de vereiste studies en onder zoekingen met betrekking tot landaan winning; het vergaren en verspreiden van kennis daaromtrent en het bevorde ren van gedachtenwisseling daarover; het bij de bevoegde instanties aandrin gen op het uitvoeren of ondersteunen van verantwoord gebleken landaanwin ning en tenslotte andere middelen, die aan het doel bevordelijk kunnen zijn, een en ander zowel alléén als in samen werking met andere organisaties, per sonen of instellingen. Belangstelling wekken. In het concept-statuten, dat nu door net bestuur is opgesteld, spreekt men over het doel der vereniging als belang rijkste bron: belangstelling te wekken en te bevorderen door de waterstaat van land en gewest, in het bijzonder voor de kering van buiten- en binnen water, voor de waterhuishouding, ten aanzien van kwaliteit en kwantiteit, en voor andere waterstaatsaspecten, waar onder begrepen de verantwoorde uit- oreicling van het grondgebied in zee. Achter dit alles zit de drang om een bijdrage te leveren aan de ruimtelijke inrichting van ons land opdat dit als leefgebied aan hoge eisen kan voldoen. Dit „nieuwe doel" van de Vereniging tracht men langs wettige weg te berei ken door in haar verband samen te brengen de natuurlijke en rechtsperso nen die belangstelling hiervoor hebben, tevens voorliöhting te geven door het organiseren van lezingen en excursies en doxir de uitgifte van geschriften; een klankbord te zijn voor zienswijzen van particuliere en ambtelijke zijde, tenein de een juist begrip te kweken voor een verantwoord beleid. Vervolgens de be trokken instanties zonodig haar wensen en inzichten kenbaar te maken en zoe ken naar andere middelen die het doel kunnen dienen. Vele andere, meer en minder belangrijke wijzigingen van de statuten zijn door het bestuur voorbe reid. Vergadering(en). Voor deze statuten-wijziging was het nodig een ledenvergadering bijeen te roepen. Deze zal -worden gehouden op donderdag 30 september a.s. nam. 2 uur in het pand Raamweg 7 te 's-Graven hage. De helft der leden moet hierbij tegenwoordig zijn en daar dit vereiste aantal niet wordt verwacht is voors hands al een tweede vergadering ge pland, n.l. vrijdag 15 oktober a.s. nam.i 2 uur in de Beatrixhal van het Jaar beursgebouw te Utrecht. De vergadering op 15 oktober, ter wijziging van de sta tuten zal direct worden gevolgd door een Algemene Ledenvergadering, waar in naast de gdbruikelijke punten een aantal belangrijke onderwerpen aan de orde zullen worden gesteld. Het 25-jarig bestaan van de vereni ging zal in een z.g.n. „lezlngendag" niet in december van dit jaar plaats vinden maar in het voorjaar van 1972. Reeds nu is besloten dat de jaarlijkse grote" excursie in 1972 zal plaats vin den naar Delfzijl, met een dagvaart op de Eems ter bezichtiging van de nieu we haven van Delfzijl, de Eemshaven- in-wording en zo mogelijk de werken op de punt van Reide ten behoeve van de afwateringen van Reiderzijlvest. De ze excursie-dag zal worden voorafge gaan door een lezingenavond te Gro ningen, waar het „Noorden des lands" zal worden behandeld. Ook staan enkele kleinere excursies op het programma. Het bestuur, met voorzitter Ir. C. Staf en secretaris Mr. D. H. Schortinghuis, doet de laatste tijd veel van zich spreken en ontplooid een bruisende activiteit. vrije genade heeft hen er uitgehaald. Zo zijn ze solidair met de wereld. Soli dair met de wereld voor het aangezicht van de richtende God. Tegelijk denken ze: „Als God naar mij heeft omgezien, dan is het ook mogelijk voor anderen; wie weet wat daar in die steden allemaal zucht over de godde loosheid". Want immers het Woord was in die steden uitgegaan. Hoe dan ook. Lot mag veel duisternis over zich hebben ge haald, maar feit is, dat hij met het Woord in de steden Sodom en Gomorra is geweest, en dat hij zijn rechtvaardige ziel gekweld heeft. Waar het^ Woord komt, daar werkt de Geest. Abraham dacht: dan kurmen er wel vijftig rechtvaardigen zijn, en wie weet nog veel meer: mensen die in nood verkeren, de levende God van he mel en aarde vrezen, en aanvoelen, dat God zal komen om de donder zijner oordelen bekend te maken. Zo liet Abraham niet af in zijn plei ten voor twee goddeloze steden. En wij? Wie zijn wij? Leerden we pleiten voor een wereld, die wegzinkt in haar ongerechtigheid, omdat wij dé goddeloze werden en telkens weer worden voor God. In Abraham pleitte eigenlijk Chris tus. Abraham droeg toch Christus in zijn lendenen en was drager van de be lofte. Zo heeft de pleitende en voorbid dende Christus zijn handen nog uitge strekt naar ons. Als we nu de gelegenheid tot beke ring zouden laten voorbijgaan en onze tijd zouden vullen met ijdel gedoe en het najagen dezer wereld, hoe zwaar zal dat eenmaal op ons drukken. Hoe zullen we staan voor God, als we op duizend vra gen niet één kunnen antwoorden! Ouderkerk a. d. IJssel J. v. Sliedregt De meeste mensen zijn tevreden over het weer in de huidige septembermaand,, Tot nu toe zijn herfststormen uitgeble ven en is er slechts een minimale hoe veelheid regen gevallen. De groeizaam- heid is nog opmerkelijk groot, v/at ieder een, die zijn gazon goed geschoren wenst te houden, zal beamen. Natuurlijk werkt ook de gunstige verhouding tussen droogte en regen van de afgelopen zo mer nog door. Het droge weertype (tot vrijdag vorige week viel er in De Bilt nog maar an derhalve mm!) houdt verband met de nog steeds voortdurende blokkering van de oceaandepressies. De circulatie is dan óf noord-zuid (koel weer) óf zuid noord (warm weer). Veertien dagen geleden werd de w^e- kenlang in Oost-Europa heersende tro pische warmte (30-35 graden) vrij plot seling afgebroken. De natuur viel toen in het andere uiterste n.l. flinke kou. In sommige streken op de Balkan daalde de temperatuur in vrij korte tijd 20 graden of meer. Een depressie verplaatste zich tegen de draad in van oost naar west, waarna enige tijd later ook in West- Europa een koudere noordelijke wind binnenviel. Op den duur leidde deze ontwikkeling tot recordkou in midden- Nederland. In De Bilt werd 16 septem ber op anderhalve meter hoogte 0,7 gr. C waargenomen, een nieuw koelte- record voor september over op zijn minst 115 jaren. Uniek over de laatste 120 jaar was ook het vroege tijdstip van de zware nachtvorsten. Op de Zug- spitse werd 12° C waargenomen en er viel 18 cm sneeuw! De opmerkelijk lage temperaturen ook in de bovenlucht kon den alleen worden gerealiseerd met op de een of de andere manier hiilp van een krachtig hogedrukgebied, dat zich van de Britse eilanden naar de lage landen verplaatste. De circulatie begon nadien weer wat normaler te verlopen en een zuidelijke tot zuidwestelijke stro ming ging zachtere lucht aanvoeren. Depressiefrontj es drongen met wat re gen over de Noordzee naar het oosten door. Twee jaar geleden, in september 1969, was de „blolikering" ook sterk met als resultaat een eveneens zeer droge sep tember met in Bergen (N.H.i) maar 3 mm neerslag in totaal. Zoals u misschien nog niet vergeten zult zijn, volgde daarop een bijzonder koude decembermaand. Het ligt voor de hand, dat ook in de komende winter de kans op vorstperioden weer vrij groot zal zijn, wanneer de blokkering voort duurt of zich versterkt. Het is ons be kend, dat de activiteit op de zon de laatste weken opvallend krachtig is ge weest. Voor het overige blijft het een kwestie van afwachten. September gedraagt zich als gehele maand wel eens zomers. Over de laatste 265 jaar toereikte 20»/o van de septem- bermaanden het minimale zomerniveau van 15.2 gr. C. of overschreed het. Uit gesproken zomerse Septembers (16.2 gr. C of hoger) komen zelden voor, slechts 8 van de 265. Eenmiaal was september een „warme zomermaand" (17 gr. C of hoger) en wel in 1949 met 17.4 gr. C. Vanaf 1706 is het maar eenmaal gebeurd, dat september de warmste maand van het hele jaar was.i Dit unieke gebeuren beleefde Nederland in 1949. De vorig jaar opgerichte Vrouwen vereniging „Draagt elkanders lasten" van de Ger. Gemeente te Melissant heeft j.l. dinsdagmiddag en -avond een ge weldige belangstelling mogen ondervin den voor de door haar georganiseerde verkoping van voornamelijk zelf ver vaardigde artikelen. De verkoping was naar voorbeeld van de verkopingen die in andere gemeenten vooral door zen- dingskransen gehouden worden ten ba te van de zending. De Melissantse vrou wenvereniging had besloten de op brengst beschikbaar te stellen voor het in aanbouw zijnde nieuwe kerkorgel. Na telling bleek er aan verkochte artike len, koffie en andere dranken en het raden van de naam van een pop een be drag van 1671,te zijn ontvangen dat na aftrek van de kosten aan het orgel fonds zal worden aangeboden. We vonden het interessant eens een dergelijke verkoping te bezoeken en we kunnen het in den vervolge ieder van harte aanbevelen. Er zijn voornamelijk zelf gemaakte artikelen samengebracht in een assortiment dat in weinig zaken te vinden zal zijn. Er is fijn naald- en handwerk zoals kunstig geborduurde ta- fellakens, prachtig geborduurde kussens, schattige gebreide babykleertjes, voorts wanten en sokken en alle mogelijke andere gebruiksartikelen. De dames wa ren om het assortiment nog wat te ver breden op pad gegaan en bij de mid denstanders en handelaren vonden ze vrijwel altijd gehoor. Mede daardoor kon dinsdagavond van een succes wor den gesproken en was opnieuw gebleken dat een sympathiek opgezette aktie nog steeds kans van slagen heeft. f! door Sibe van Aanginm ..Ben ik?" zei Hotse. „Ik denk, dat het wmt door het bloedverlies. Maar ik ben dank zij jouw liefderijke zorgen, bauw weer in orde". ..Je moet God danken ndet mij", zei '«ne zacht. ..Dat weet ik", zei Hotse. „God schenkt ™s alles. Maar de goede broeder Ber- wphus en jij vooral bent het middel geweest üi Gods hand tot mijn herstel". bloosd Anne diep in de ogenj Zij on"^T°"^"' "drink gauw je melk dr;*^ nioet vóór het eten nog een be- 1,1 "^^^Men. En nu direct. Ander smaakt Weten je niet". brarviT'l^ Hotse z'n eitjes oppeuzelde, Hii 1 "°'S een beker melk. teru<% °P wachten toen ze ffi'etsk'^"' herinnert me aan is'dat''*^'^^'" verwonderd. „Wie »Oat was mijn verloofde", zei Hotse. „Ze is verbrand in Leeuwarden op de brandstapel. O, ik hield zoveel van haar. Ze was zo zacht en vroom. Ik niet, ilt v/as hard. Ik zwoer wraak aan alle Spanjaarden en papen. Zij vermaande mij telkens: „Hotse, jongen", zei ze, „wreek u zelf niet", zegt de Here. Dat zei ze nog op de brandstapel. En haar laatste woorden waren een afscheid van mij. „Ik ga naar Jezus, Hotse, en ik wacht jou daar ook"j Maar ik was bit ter. En ik heb me gewroken. Mijn naam werd geducht. Ik plunderde kloosters en kerken. Sloeg elke priester en monnik dood. Tot God mij op mijn weg stil hield. En toen zag ik Hem in Zijn liefde. Sindsdien tracht ik m'n wraakgevoelens te doen zwijgen en slechts Gods zaak te dienen. Het is wel eens moeilijk". Hij zweeg. Ook Arme zei niets. Ze was bleek geworden. Daarna spraken ze nog geruime tijd. Hotse nam van dag tot dag in krach ten toe. Met drie dagen kwam Rooie Wieger. Het liep tegen de avond, toen hij de deur binnenstapte. Hotse wan delde met Anne in de tuin. „Waar is Hotse?" vroeg Wieger. „Die is met zijn verloofde in de tuin", antwoordde Wijbe Germs lachend. „Met zijn verloofde?" Wiegers mond viel open van verbazing. „Hotse ver loofd? Dat is toch niet waar?" „En of", zei Wijbe Germs lachend. „Anne, mijn dochter, en Hotse zijn het eens geworden. Hotse gaat nu nog een reis doen. Over twee maanden komt hij terug om ons te halen. Ik zal trachten mijn bezittingen, althans m'n losse goe deren, te gelde te maken. Want het is hier voor mij ook niet meer veilig. M'n boerderij Imjgt mijn zwager in huur. Die is helaas nog in het Paapse bijge loof gevangen. Maar hij is een vriende lijk en verdraagzaam man.. Hij zal voor mijn goed zorgen, tot ik eens kan te rugkeren. Tot zolang gaan wij naar Em- den. Hotse gaat dan trouwen met Anne". „En gaat Hotse dan niet meer varen?" vroeg Wieger. ,,Dat weet hij nog niet", antwoordde Wijbe Germs. „Dat zullen we later wel overleggen. In elk geval hoopt hij nu over twee maanden terug te komen en dan gaan we samen naar Emden, waar we de bruiloft vieren, zo de Heer wil". „Wel, wel", was het enige wat Wieger kon uitbrengen. „Wel, wel, wie had dat ooit gedacht! Nou, ik gun het hem van harte. Als één het geluk verdient, dan hij wel". Op dit ogenblik traden Hotse en Anne de kamer binnen. „Nou, Hotse, van harte gelukgewenst, man. God zegene je! En jou ook, Anne". Hij schudde Hotse hartelijk de hand en gaf Anne naar oud gebruik een kliriken- de kus. „Je krijgt een bovenste beste man. Maar denk erom, dat je ons onze kapitein niet afneemt. Ik kwam eigen lijk om jou te halen", dus wendde hij 'zich tot Hotse. „We hebben hier een veertien dagen voor de kust gekruist. Vanavond is er een bode gekomen van Treslong". „Een bode van Treslong?" riep Hotse verheugd.i „Is hij dan vrij?" „Neen", antwoordde Wieger. „Hij is op borgtocht vrij gelaten en verwacht nu, dat zijn zaak spoedig behandeld zal worden. Maar hij wil in elk geval ver trekken en wel als het kan over een week". „Dan gaan we vanavond nog onder zeil", zei Hotsê. „Hoe kwam die bode van Treslong?" „Vanmiddag zagen we een smak", vertelde Wieger, „die de Prinsenvlag voerde. De schipper hield recht op ons aan. Hij praalde ons en vroeg naar jou. Toen hij hoorde, dat jij niet aan boord was, deed hij mij de boodschap van Treslong. Ik dacht: ik ga direct naar Hotse". „Ge hebt wel gedaan, beste vriend", zei Hotse. Anne zei niets, maar zuchtte. „Moet je nu al vertrekken, Hotse?" „Ja", antwoordde Hotse, „Mijn plicht roept mij. Ik heb met de heer van Treslong een afspraak gemaakt, dat we ons zouden verenigen. En ik heb mij al lang genoeg aan mijn taak onttrokken. Niet dat dit onttrekken niet aangenaam was", voegde hij er met een lach in de ogen aan toe. „Zo mag ik het horen", zei Wijbe Germs. „Eerst plicht, dan genoegen". „Dan zal ik eerst de avondmaaltijd gereed maken", zei Anne. Terwijl zij in de keuken bezig was, praatten de drie mannen onder elkaar. „Hebben jullie nog iets bijzonders be leefd?" vroeg Hotse aan Wieger.. „Neen", antwoordde deze. „Het volk verlangt alleen naar uw terugkeer. Na dat ik verleden week de boodschap had meegekregen, dat uw verwonding goed genas, zijn wij hier in de buurt geble ven. Eergister ontmoetten we een Spaans galjoot. We hebben de Span jaard nagezet. Hij is ons echter ontko men. Dan hebben we deze week nog een paar koopvaarders ontmoet. De rechte fut was er echter niet bij onze mannen. Ze misten hun kapitein. We hebben nu maar wat gevist". „Heb je ook een zoodje meegebracht?" vroeg Hotse. „Ja", antwoordde Wieger. „Ik heb het in de keuken neergezet. Anne zal het al wel gevonden hebben". Inderdaad bemerkten ze spoedig, dat Anne de attentie van Rooie Wieger had ontdekt. Uit de keuken Kwam een ver leidelijke geur van gebakken vis. „Had je ze schoongemaakt?" vroeg Hotse. „Natuurlijk", antwoordde Wieger. „Dat is voor ons een kleinigheid en het is voor de vrouwen geen werk. Ik had wat rooie poon en een paar roggen,, Dan wa ren er ook nog een paar grietjes bij". „Rooie poon en rog en grietjes wat zijn dat toch voor dingen?" vroeg Wijbe Germs verbaasd. „Weet jij dat niet?" vroeg Hotse, op zijn beurt verbaasd. „En jij woont nog wel zo vlak bij zee". „Ja", antwoordde Wijbe Germs, „maar ik ben een boer en wij boeren weten igewoonlijk niets van de zee en van de visserij af". „Neen", antwoordde Hotse, „dat is bij ons in Anjum precies zo. Nu, rooie poon is een vis van een haringmodel, rog is een grote platte vis met een lange staart., 't Is lekkere vis. Maar je kunt ze haast niet schoon krijgen. En grietjes zijn een grote soort bot. 't Is heel lekke re vis". Zo spraken de rnannen een uurtje. Wijbe Germs had een vaatje bier aan gebroken. Het schuimde in de kroezen. De drie mannen dronken met smaak. Anne kwam binnen met een dampen de schotel. „Ah, rooie poon", zei Wijbe Germs. „Hoe weet Heit dat?" vroeg Anne. „Ik denk, dat u met een vreemd kalf ge ploegd hebt". „Dat gaat zo, als je een schoonzoon krijgt, die er verstand van heeft", lachte Wijbe Germs. Er heerste aan tafel een opgewekte toon. Maar Anne was stil en afgetrok ken. (Wordt vervolgd^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 5