de Pre-Adamieten B. en W. Dirksland willen per 1 fan. van Woonrulmtewet af Middelhamis lirijgt sieciits l(ort bezoelc van Beatrix en Ciaus van weenen Raad vergadert a.s. woensdagavond aan de kust Restaurant „Tonbré" Orgelconcert in te Oude Tonge ^jaargaoe Vrijdag 24 september 1971 No. 4023 CHR. STREBKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week dinsdag- en vrijdagavond Bescherm uw mooie bank tegen ravottende kinder schoentjes 'n PLAID brengt uitkomst. Per jaar 300 doden door bomen VOOB MOOIERE bloemstuk jes Fa. KORTEWEG Zandpad - MiddeUiami» Cand. notaris J. W. Hempenius tot notaris benoemd Een naam LSP-pil 23j ANWB-onderzoek wijst uit: Nog te weinig kampeergelegeniieid Onderzoek naar rentabiliteit van kampeerterreinen Verplichte pokkenprik afgeschaft Ned. Herv. Kerk modehuls dirksland tel: 396 Zondagsdienst artsen P06TB0X e - MIDDSLHAHNIS }ted^tl« en advartanties: Kantoor I^anseweg 13, SonuDsJsdUJk TeL (01870) 26 28 Na 5.30 uxir (01870) 33 92 Giro 167930 ABCHÏNEMENTKTÏIJS 4,— PER KWAETAAI. ADVMITKNTIEPRIJS 17 cent per naa. B^ eentrast spedaal taiief. In „Visie" het Wad van de Stichting fe Evangelische Omroep, schrijft de heer G. Goosens een serie artikelen on der de titel „Betrouwbaarheid der Schriften en onbetrouwbaarheid van menselijke speculaties. In het septem bernummer (38) lazen wij e;en artikel over fossielen van Pre-Adamieten, dat we belangrijk en zeer leerzaam vinden, vooral nu de evolutie-leer in velerlei vorm zo naar voren komt. Wij nemen het liieronder in zijn geheel over. „Een andere opponent kan maar niet begrijpen, dat ik zou willen ontkennen, dat er vóór Adam (zo'n half miljoen jaar eerder al) mensen op aarde leefden. Dat zijn dan de befaamde „pre-adamie- ten". Fossielen bewijzen dat immers! Weineen, moet ik wel antwoorden, die fossielen bewijzen niets. Zij bewijzen niet eens aan talloze eer lijke vakmensen, die overigens wel graag zulke fossielen-bewijzen zouden hebben, dat de gevonden tanden, kiezen, schedels aan mensen hebben toebehoord Ook bewijzen zij niet dat zij even oud zijn als de aardlagen, waarin zij zich bevonden en nog minder dat die aardla gen zo oud zijn als de geologen beweren. Dezelfde opponent wil dat ik zal begrij pen, dat het in Gen. 1 27 gaat over de schepping of liever wording (uit dieren) van andere mensen dan in Gen. 2 7. Ja, zeker, dat is nu echt iets dat ik niet be grijpen kan en nooit begrijpen zal. Om dat de Bijbel dan wel vreselijk zou wor den tegengesproken in heel zijn samen hang. De heer Den Breejen heeft in zijn boek geschreven, dat Gen. 1 27 betrek king heeft op het „ontstaan" van pre- adamieten (altijd dan op de weg der evolutie uit minder ontwikkelde dier soorten) en Gen. 2 7 op het feit, dat God zo'n 7500 jaar geleden een pre- adamiet uitkoos om zich aan hem (nu Adam geheten) te openbaren. Aan de pre-adamieten, die plm. een halfmiljoen jaar eerder,, tegen het eind van de zesde „dag", waren „ontstaan", had God zich niet geopenbaard. Het lijkt mij toe, dat zulk bijbel-lezen geen aanspraak mag maken op enige in stemming van welke lezer dan ook, die eens nagaat wat er werkelijk te lezen iSiVan die mensen van Gen. 1 27 staat toch nadrukkelijk vermeld, dat God hen zegende, dat Hij tot hen sprak en dat Hij hun zeer verstrekkende geboden en leefregels gaf. God heeft zich zeer na drukkelijk aan die „mensen-van-Gen. 1 27" geopenbaard en hen zelfs aange steld tot heersers over al het geschape ne (VS. 28-30). Hoe bestaat het dan, dat iemand, die de Bijbel leest, kan volhouden dat God zich pas een half miljoen jaar later, aan het begin van de zevende „dag", ging openbaren aan één enkele pre-adamiet, die Hij Adam noemde? Ja, hoe bestaat het! Oorsprong pre-adamitisme. De idee van „pre-adamieten" is wel van oude, maar niet van bijbelse oor sprong. Voor de meeste heidenvolken sprak het vanzelf, dat geheel verschil lende oorspronkelijke stamvaders had den. Grieken waren van veel hoger „komaf" dan Barbaren, die zij als min dere wezens beschouwden. En zo had bijkans ieder heidenvolk zijn eigen „ge loof" aan de uitnemendheid van de ei gen afstanimingslijn, die meestal op de goden van het volk werd teruggevoerd. Het Indische kaste-wezen is geschoeid op de idee van hogere en lagere soorten van mensen, met geheel verschillende alstammingslijnen en geheel verschil lende bestemmingen na de dood. Soort gelijke gedachten trof men aan bij de Egyptenaren, De Bijbel was ook hierin uniek in de oude wereld, dat hij de eenheid van heel het menselijk geslacht op de voorgrond stelde en in onlosmake lijk verband daarmede de ene afstam- "ungslyn, aanvangend bij Adam, de „zoon van God", zoals hij in Luk 3 38 genoemd wordt. De onbijbelse gedachte van volken en rassen met geheel ver schillende afstammingslijnen, terug gaand op geheel verschillende eerste voorvaders, is al vroeg vanuit het hei dendom de christelijke kerk binnenge dragen, maar kreeg er zelden enige voet. Een nieuwe impuls kreeg de idee ech ter door de Franse theoloog ISAAC DE J-A PEYRERE, die in 1655 een boekje oeed verschijnen over „de pre-adamie- J^n Het sterk uitgebreide wereldver- Keer nad het Westen in aanraking ge wacht met allerlei voor de westerling vreemde typen van mensen met de meest vreemde gebruiken en dat deed wj sommigen de vraag rijzen of al die V r? "'heenlopende volken wel echt, H^ familie van elkaar waren. net sprak in die dagen nog vanzelf, uat men zich op de Bijbel moest kun nen beroepen, wüde men een nieuwe seaacnte mgang doen vinden. De la eyrere verkondigde nu in zijn boekje «e mening, dat in Gen. 1 gesproken vrera over de schepping (niet „evolutie") d=? Tl^ mensenpaar, lang vóór ga' Adam en Eva werden geschapen. ^ver deze laatsten wordt in Gen. 2 ge- proken en dat waren dan de stamou- schillende theologen werkten in ge- I schriften de gedachte in alle mogelijke richtingen uit. En zo kon men er dan I odk. de slavernij, de slavenjadht (in Afri ka) en de slavenhandel mee verdedigen. Natuurlijk: Christus was alleen gestor- ven voor de Adamieten; naastenliefde kon alleen betrekking hebben op men sen van de eigen „soort": mensen, die niet van Adam afstamden, waren eigenlijk geen mensen De gedachte werd op geheel andere wijze weer erg „vruchtdragend" in de dagen van de opkomst van hel darwi nisme. In de lijn van diens afstam- mingsleer ligt het vanzelfsprekend, dat wezens met menselijke eigenschappen, geheel onafhankelijk van elkaar, in zeer uiteenliggende oorden van de wereld „evolueerden" uit aapachtige zoogdie ren, en dat uiteraard niet tegelijkertijd maar op geheel verschillende tijden. Al lemaal „pre-adamieten" voor wie dan nog aan Adam wilden vasthouden. Adam wordt dan ergens (in Mesopota- mië) de meest geniale pre-adamist, die door God rijp genoeg werd bevonden om zich aan hem te openbaren en hem aldus te verheffen boven alle ovecige pre-adamieten: hij werd de eerste ware mens. Vreemde bolwerkbezetters. In deze zin treffen we de pre-ada- mieten-speculatie, die tegenwoordig weer opgeld doet, ook aan in het boek van Den Breejen. Daarbij wordt ook weer een vanouds bekend bolwerk van het pre-adamitis me betrokken. Dat is de tekst van Han delingen 17 26. De woorden, die Pau- lus daar spreekt op de areopagus luiden in letterlijke vertaling: „Hij heeft uit één elk volk mensen gemaakt Wie nu zoveel afzonderlijke eerste stamvaders wil hebben, als er naties zijn, kan dit opvatten alsof de bedoe ling van Paulus was te zeggen: „Hij heeft telkens uit één eerste voorvader elke natie doen ontstaan". Wie echter van mening is, dat hij op die manier te veel verschillende afstammingslijnen krijgt, kan dit naar hartelust inkrim pen door van volken of naties „rassen" te maken. Dat laat „letterlijke vertaling" ook wel toe. Wie echter geen letters uit hun ver band wil rukken om steun te vinden voor eigen bedenksels, zal de zin toch ook even verder lezen: om de ge hele oppervlakte der aarde te bewonen",, Dat kan toch niet van elk volk apart gezegd worden, maar wel van alle vol ken tezamen, als mensheid in haar ge heel. De bedoeling van Paulus wordt nog duidelijker uit hetgeen er volgt over de hun door God toegemeten tij den en de grenzen hunner woonplaatsen wat weer betrekking moet hebben op elk dier verschillende volken, welke te ders van de Israëlieten en verwante Volken,, nn^^- ^^-^Je van De la Peyère werd ni hetzelfde jaar (1655) in Neder- ^nd door de Staten-Generaal verboden, «■waüe vruchten. im-?!^ r^^® verschillende afstam- u^sSJijnen en versohUlende soorten van lensen, door De laPeyère weer levend hZ ^^°^S later vooral in Enge- nogal wat kwade vrucht. Ver- OUSl'UUii. êi-61 Driehonderd doden per jaar telt Ne derland, alleen door botsingen met bo men. Elke week komen ongeveer zes mensen om het leven, aldus kan men de cijfers van de SWOV omrekenen. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Vei%;eersveiligheid heeft de voorlopige conclusie getrokken, dat 14 pet. van de verkeersdoden sterft na tegen een vast voorwerp gereden te zijn en dat van die vaste voorwerpen 65 pet. bomen zijn. Bovendien nemen die botsingen tegen bomen nog toe met 11 pet. per jaar: on geveer evenredig aan de jaarlijkse groei van het autopark. Wegen in Frankrijk boomloos. Vorig jaar begon de Franse overheid op grootscheepse wijze met het kappen van bomen in een programma om de wegen veiliger te maken. De drukste routes nationales zijn nu aan weerszij den boomloos, waardoor ze wel kaler geworden zijn. IVIaar het effect van de maatregel op de ongevallen blijkt uit de eerste gegevens gunstig te zijn. zamen als mensengeslacht het aardrijk bewonen. En van al die volken tezamen, dat gehele mensengeslacht, heeft Paulus gezegd, dat zij uit één (en kele) door God gemaakt zijn. Geen an dere betekenis kan men aan Paulus' woorden hechten. In die geest luiden dan ook alle bijbelvertalingen op dit punt, of men nu Nederlandse of buiten landse neemt. MIDDELHARNIS Het college van B. en W. van Dirks land stellen de gemeenteraaH die a.s. woensdagavond vergadert voor een ver zoek te richten aan de Minister van Volkshuisvesting en Rulm'teiyke Orde ning tot het buiten werking stellen van de Woonrulmtewet 1947 voor de ge meente Dirksland per 1 januari 1972. Aanleiding tot dat verzoek is het van kracht worden van de huurliberalisatie op 1 oktober 1970. Een gevolg van dit besluit was het buiten werking stellen van de Woonrulmtewet 1947 uiterlyk binnen een termen van twee jaren na de invoering van deze huurliberalisatie, in het Dirkslandse geval derhalve uiter lijk op 1 oktober 1972. B. en W. zijn echter de mening toe gedaan dat het buitenwerking stellen van de Woonrulmtewet 1947 niet per 1 Het blijkt wat moeilijk te zijn de nieuwe openbare kleuterschool van een passende naam te voor zien., In de vorige vergadering kon de raad het een eind eens zijn met het voorstel van B. en W. de naam „Margrietschool" vast te stellen maar om aan de wens van de Oudercommissie tegemoet te komen werd geen beslissing ge nomen. De Oudercommissie werd graag deze inspraak gegeven. Er ging een brief uit naar genoemde commissie en aan de hand van enquêteformulieren werden de ouders van de schoolgaande kin deren eveneens tot inspraak in de gelegenheid gesteld. Maar liefst eoVo van de ouders blijkt aan de naam „Margrietschool" de voor keur te geven, de oudercommis sie beveelt desondanks aan de naam: „De woelige hoek", waar aan 4 inzenders de voorkeur heb ben gegeven. De raad wordt ver zocht hierover een oordeel te vel len okt. 1972 behoeft plaats te vinden doch dat dat reeds op 1 jan. a.s. zijn beslag zou kunnen krijgen. Uit getrokken in formatie is gebleken dat die mogelijk heid inderdaad aanwezig is. B. en W. geven de raad hun standpunt als volgt te kennen: „Vormde destijds het sohaarste-ele- ment aanleiding tot het invoeren van overheidsbemoeiing inzake de verdeling van woonruimte, thans is in deze toe stand, althans wat deze gemeente be treft, wijziging gekomen.. Er kan derhal ve gezien de situatie op de plaatse lijke woningmarkt niet meer van wo ningnood worden gesproken doch slechts van een woningbehoefte, waarin voornamelijk wordt voorzien door de viwningbouwvereniging aan wie ge zien haar sociale karakter ook het toewijzingsbeleid dient te worden over gedragen. Het woningtoewijzingsbeleid van ons College in de sociale sector wordt dus verlegd naar het bestuur van eerder genoemde vereniging. In de prak tijk was zulks reeds het geval, voor wat betreft het verlenen van vergun ningen aan eigenaren van particuliere woningen, door ons College. Als gevolg van bovenstaande zouden tevens de werkzaamheden van de woon ruimteadviescommissie kunnen worden beëindigd per 1 januari 1972. Het college stelt de raad voor de Mi nister te verzoeken de buiten-werking stelling per 1 jan. a.s. te doen plaats vinden. Voorbehoedmiddelen. Nu de veriioop van voorbehoedmid delen wettelijk is vrijgegeven hebben de gemeentebesturen nog slechts de mo gelijkheid om bij gemeentelijke veror dening de verkoop of verstrekking van die middelen buiten besloten ruimten te veilbieden. B. en W. stellen de raad voor de alg. politieverordening in die zin te wijzigen dat het voorkomen kan worden dat door veifltoop in automaten e.d. voorbehoedmiddelen vrijelijk in handen kunnen komen van zeer jeugdi ge personen. Een verbod tot verkoop daarvan buiten besloten ruimten achten, B. en W. dan ook zeer op zijn plaats. Candidaat notaris J. W. Hempenius te Middelhamis is op dinsdag 21 sept. j.l. (Priinsjesdag) bij Koninldijk Besluit tot notaris benoemd. De beëdiging zal oimstreeks 1 oktober plaats vinden waarna dhr. Hempenius als notaris in functie treedt. Hij vervult daarmee de vacature die zijn vader mr. J. M. Hem penius naliet toen' hij op 1 september met pensioen ging. Dhr. Hempenius Jr. is pas 38 jaar oud met welke leeftijd hij tot de jongste notarissen in den lande behoort. Dhr. Hempenius begon zijn loopbaan bij de Nat. Handelsbank in welke func tie hij o.m. twee jaar in Siam verbleef. Teruig in Nederland nam hij een betrek king aan bij notaris Postma te Zaandam :om in 1964 in functie te treden op het kantoor van zijn vader te Middelhamis. Dhr. Hempenius is candidaat notaris sinds juni 1962. Gaarne wensen we hem van harte gelxik met zijn benoeming. Vf Een arbeider in Oldenburg heeft zijn 23.000,spaargeld ver brand na voor de eerste lieer LSD te hebben gebruikt. De 30-jarige man en zijn vrouw hadden dit bedrag in tien jaar bij elkaar ge spaard om een weekendhuisje te kopen. Om hun doel te bereiken hadden zij afgezien van het aan schaffen van een auto, een tele visietoestel e.d. en gingen zij nooit met vakantie. Bovendien ging de vrouw uit werken. Toen hun droom werkelijkheid scheen te worden, wilden zij dit vieren met hun vrienden. Toen zijn vrouw even weg was nam de man voor het eerst een LSD-pil. Bij haar terugkeer bleek hij al het spaargeld te hebben verbrand. Van de bankbiljetten restte nog slechts een hoopje as. m>TTWMATKRlAl,E!« DtrkstaiMl Telefmm I3S8 Op basis van een enquête bij alle 890 Nederlandse gemeenten is de afdeling Recreatie van de A.N.W.B. tot de con clusie gekomen, dat het in principe mo- gelijkmoet zijn de beschikbare kam- peerruimte in ons land te verdubbelen. De grootste knelpunten, ook deze zomer is dat weer gebleken, zijn in de kust strook te vinden; hier dienen de moge lijkheden op zo kort mogelijke termijn te worden vergroot. In de eerste plaats zullen plannen, die nu nog in voorbereiding zijn of op goedkeuring liggen te wachten, zo snel mogelijk moeten worden gerealiseerd. Daarnaast zullen aldus de A.N.W.B. nieuwe mogelijkheden, zowel langs de Zeeuwse als langs de Hollandse kust moeten worden gezocht. Dit om de in woners van de grote bevolkingscentra in het Westen kampeergelegenheid te bieden op betrekkelijk korte afstand van hun woonplaats. Het Economisch Instituut voor het iVfiidden- en Kleinbedrijf gaat beginnen met een onderzoek naar de rentabiliteit van de exploitatie van kampeerterrei nen en bungalowkampen. De organisatie van recreatie-ondernemers in Nederland „Recron" heeft de leden opgeroepen aan dit onderzoek mee te werken. De resul taten van dit onderzoek kunnen o.a. een antwoord geven op de vraag ia hoever re de terreinhouders voor een sluitende exploitatie zijn aangewezen op het ver huren van vaste seizoenplaatsen voor caravans en tenten. Het bezoek dat H.K.H. Prinses Bea trix en Z.K.H. Prins Claus op dinsdag 5 oktober aan Middelhamis brengen zal slechts een drietal uren duren, zo bleek op de woensdagmiddag in Den Haag ge houden persconferentie waar het gede tailleerde programma van het driedaag se bezoek aan de provincie Zuid Hol land bekend werd gemaakt. Dat be zoek vindt plaats op 5, 6 en 7 oktober, o.a. zal een volledige dag in de Hoek- sohe Waard worden doorgebracht. Voor Middelhamis ziet het programma er als volgt vdt: In de namiddag om, kwart over 6 vertrekken Prinses en Prins vanuit de ambtswoning van de burgemeester van Dordrecht richting Middelhamis waar ze O'm kwart over 7 op het gemeente huis zullen arriveren. In de raadzaal vindt de ontvangst plaats door het col lege van Gedeputeerde Staten, in aan wezigheid van een tiental prominente figuren uit Zuid Holland, van wie de namen ons nog niet bekend zijn. Na de informele bijeenkomst in het gemeente huis zullen Prinses en Prins enige tijd (gedacht wordt aan plm. 10 minuten) op het bordes van het raadhuis verschijnen. Op de Voorstraat, voor het bordes, zul len de muziekcorpsen „Se^mpre Crescen do" en ApoUo" met hun majorettes en drumbands aangetreden staan om een muzikale hulde te brengen. Ook voor het puibliefc zal daar gelegenheid zijn het koninklijke Paar te zien. Vanaf het fgemeentehuis zal het hoge gezelschap om 8 uur te voet naar het Oud-Holland- se eethuis" de Hooge Heerlijkheid" gaan waar een gala-diner wordt aangericht waarna Prinses en Prins om kwart over tien naar Drakesteijn zullen vertrekken. De route die in Middelhamis gereden wordt bij aankoimst en vertrek is Lfan- geweg, Rottenburgseweg, Oudelandse- dijk. Spuistraat (om hen i.v.m. hun be langstelling voor de watersport de fees telijk verlichte havert te laten zien) en de Voorstraat, 's Avonds zullen ze via de Nieuwstraat weer vertrekken. tUt Gebakken mosselen met toast. CHTDE TONGB Het ministerie van volksgezondheid gaat zich beraden over de wenselijkheid de verplichte pokken-vaccinatie in Ne derland af te schaffen. De verplichting hiertoe is gebaseerd op een wet uit 1939, die zegt, dat ieder kind in het eerste levensjaar moet worden ingeënt. Alleen in geval van gewetensbezwaren of bij zogenaamde medische contra-indicaties wordt ontheffing verleendj Aanleiding van het beraad is de uit spraak van de wereldgezondheidsorga nisatie, dat in hoogontwikkelde landen, die pofekenvrij zijn, het risico van in enting groter is dan dat van het uitbre ken van een epidemie. Zoals bekend, is de verplichte vacci natie in Engeland onlangs al afgeschaft. Amerika zal dit najaar hetzelfde doen. Op het Frobenius-orgel in de Ned. Herv. Kerk te Oude-Tonge wordt op zaterdag 25 september a.s. een concert gegeven door Jan van Dijk, organist van de grote kert;; te Middelhamis. Dit is het enige orgel wat de firma Frobenius uit Denemarken in Nederland gebouwd heeft.. Dat het onder de kwalitatief bes te instrumenten in Nederland gerekend kan worden, bewijst wöl het grote ent housiasme van alle vakmensen erover en de belangstelling van radio en gram- mofoonplatenmaatsehappijen. Jan van Dijk (geb. 1946) ontving zijn opleiding aan het Rotterdams Conserva torium bij P. van de Kerkhoff en Arie J. Keijzer. Hij is thans ondei' andere werkzaam als docent aan de Zeeuwse muziekschool. I Een groot gedeelte van het program- ma is gewijd aan Johann Sebastiaan Bach, onder andere de vijfde triosonate in C groot en preludium en fuga in c kleine terts. Voorts kunt u onder andere luisteren naar bewerkingen van be kende koraalmelodieën van Micheelsen en variaties over psalm 22 van Anthony j van Noordt. j De Stichting Kerkconcerten Goeree en Overflakkee, die dit concert organiseert, hoopt op een goede belangstelling. Pro gramma's met toelichting zijn asin de kerk verkrijgbaar. Aanvang 8 uur. De prachtige voorgevels van „de Hooge Heerlijkheid" waarachter de Koninkliike gasten aan het diner zullen aanzitten. Van zaterdag 25 september tot maandag 21 september Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan- danïgongen 8 uur heeft dienst dokter V. d. Peppel, tel. 2117, Middelhamis. Deze is woensdag a.s. van 1224 uur afwezig. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Huisman, tel. 01877-1412, Melissant. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan- dagmongen 9 uur hebben dienst dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bommel en dokter van Hattem, tel. 01874-259, Oude Tonge. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Overbeeke, Dirksland van 11 tot 11.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTËR Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag- oehtend 8 uur zr. v. d. Nieuwendijk, tel. 01870-2883. Oude Tonge -. Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur zr. van V/ijk, tel. 01874-289, b.g.g. 01877-1707. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Anna, tel. 01873-577. Goeree: 25 sept. zr. FreyUnk, tel. 01879-363. 26 en 27 sept. en avonddienst mevr. Tanis, tel. 01878-927. ZOISTDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Minderhoud, tel. 01870-2897, Middelhamis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1