Sportvissers als sigaretten- en dranicsmoiclcelaars Propaan-opslagstation te IMiddelliarnis werd ontmanteld Toogavond te Middelharnis Record in de mossel wereld Brommer rijdt op bestelauto Stropersdrietal gepakt Opnieuw diefstal bij project Middelliarnis Middelhamis verdiensteiijice vierde Suiker cent duurder Dgenda raadsvergadering Stevige auto botsing midden in de polder Casco voor Noordzee- kotter arriveerde 43e jaargang Dinsdag 21 september 1971 No. 4022 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en mijdagavond Piaatseiijlc Nieuws POSTBOX 8 - MIDDiEUHAENIS Itedactia en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Scanimelsdjjk TeL (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij oontraet spedaal tarief. Medio augustus zijn door dhr. v. d. Sanden, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. vragen, gesteld m.b.t. de gesig naleerde verkoop van alcoholhoudende dranken eri sigaretten aan boord van sportvissers-vaartuigen. De sportvissers zouden ten onrechte in de veron derstelling verkeren dat ze één slof si garetten en één fles alcoholhoudende drank vrij van invoerrechten mee aan wal mogen nemen. Onderstaand de vra gen van de v. d. Sanden en de bewoor ding door dhr. Scholten, Staatssecreta ris van Financiën. 1. Is het juist, dat de mogelijkheid be staat aan boord van sportvissersvaartui gen, o.a. uit Stellendam, Middelhamis eri Hellevoetsluis varend naar visgeble- den liggend buiten de territoriale wa teren, door de douane verzegelde voor raden alcoholhoudende dranken en siga retten mee te nemen? 2. Is 'het juist, dat in de afgelopen maanden herhaaldelijk sportvissers zijn beboet omdat zij aan boord gekochte be lastingvrije alcoholhoudende dranken en/of sigaretten weer hadden ingevoerd, terwijl de betroikkeri waren in beslag werden genomen? 3. Is het juist, dat deze sportvissers ervan uit zijn gegaan, dat de beperkte hoeveelheid, die zij aan tooord kunnen kopen, n.l. één slof sigaretten en. één fles drank, zonder invoerrechten zou kunnen worden ingevoerd? 4. Is de bewindsman bereid maatrege len te treffen waardoor het belastingvrij ibeschikbaar stellen van deze artikelen aan de kapiteins van deze sportvissers- schepen wordt beëindigd, dan wel dat de verkoop van deze artikelen, anders dan voor directe consumptie aan boord, uitdrukkelijk wordt uitgesloten? Bmntwoording: lm Deze vragen' worden bevestigend beantvifoord. 3. Hoewel er meermalen de aandacht op is gevestigd dat de sportvissers bij wederbinnenkomst hier te lande de in vraag 1 bedoelde goederen afgezien van één pakje sigaretten niet met vrijstelling van helasting rnogen invoe ren, omdat zij niet in het buitenland zijn geweest, acht de ondergetekende het niet uitgesloten dat soimmigen er niettemin van zijn uitgegaan dat zulks wel is toegestaan. 4. De ondergetekende is bereid na te gaan of het mogelijk is wettelijke of andere maatregelen te treffen welke ertoe leiden dat de onderhavige verkoop wordt beëindigd of beperkt. Aangezien deze aangelegenheid niet los kan worden gezien van de belastingvrije proviande- ring in andere gevallen en van de ge dragslijn welke te dien aanzien in an dere landen, met name in de E.E.G. wordt gevolgd, kan dit onderzoek gerui me tijd in beslag nemen. Het ligt even wel in zijn voornemen om, in afwach ting van de uitslag van dit onderzoek, de desbetreffende reders en hengelsport verenigingen er nog eens op te wijzen dat voor de aan boord belastingvrij ge kochte goederen, bij wederbinnenkomst hier te lande, behoudens voor één pak je sigaretten, geen aanspraak op vrij stelling van helasting kan worden ge maakt. Opnieuw is er dit week-end een dief stal gepleegd van het zgn. project Mid delhamis, de bouw van de zwakzinni geninrichting in de polder Westplaat door de N.V. Bataafse Aannemingsmaat schappij. Er werden vanuit een keet portofoons en gereedschappen' ont vreemd tot een waarde van enkele duizenden guldens. Al zovele malen hebben dieven zich aan de eigendommen van deze maatschappij vergrepen dat het afgelopen terrein voortaan bewaakt zal worden. Ook is er reeds een alarm installatie aangebracht maar juist de daarop aangesloten gereedschappen eri kabels werden ditmaal ongemoeid ge laten. -O- STAD AAN 'T HARINGVLIET De P.I.T. collecte bracht de mooie som op van 455,75. Alle medewerkers hartelijk dank. MIDDELHARNIS Midden 'in de polder, op de kruising van Zantenweg-Vroonweg te Middelhar nis had zondagmiddag een stevige auto botsing tot twee personenwagens plaats. Op Ie volkomen overzichtelijke krui sing verleende mevr. B. uit Middelhar- nis met haar Peugeot geen voorrang aan de door dhr. L. Mijnders uit Me lissant bestuurde Datsun. Door de klap die volgde kwamen de beide wagens in de sloot terecht. De inzittende liepen weliswaar geeri ernstig letsel op maar de lichte hersenschudding van mevr. Mijnders en de gekneusde schouder van dhr. S. die in de Peugeot .meereed zullen toch nog wel enige tijd aan dit ongelul^ herinneren. HERKINGEN Oliebollen-actie. De Herv. Vrouwen vereniging „Niet in eigen kracht" hoopt dezer dagen w^eer een oliebioUen-aktie te beginnen. Men hoopt door de ver koop de kas te versterken' ten bate dei- kerk. Daar de vorige keer ze prima van smaak waren hoopt men dat een ieder weer een aantal zal afnemen, als ze worden aangeboden. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Donderdagavond hoopt voor de Ger. Gem om half acht voor te gaan ds. Rietdijk van Veenendaal. OUDE TONGE A.s. woensdagavond half acht hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. A.S. vrijdagavond tussen 7 en 8.30 uur is er gelegenheid tot het betalen van zitplaatsen. TWEEDE VERKOOPPUNT RENAULT - AUTOMOBIELEN OP GOEREE - OVERFLAKKEE Naast de Fa. Pesch zal Autobedrijf RAMOCO te Stad aan 't Haringvliet de vertegenwoordiging op zich neinen var^ REN AULT-Automobielen. Autobedrij f RAMOCO is nauw verbonden m.et Auto bedrijf A. J. van Rumpt B.M.W.-dealer te Stad aan 't Haringvliet. Het nieuwe verkooppunt heeft een oppervlakte van 500 m2 en is gevestigd aan de Molendijk 85 te Stad aan 't Haringvliet. Op 8 en 9 oktober zal in het nieuw gebouwde garagegedeelte een show worden gehou den. Brandweer Sommelsdijk werd landelijk kampioen ijj^' J»"andweerkorps van Sommels- JK dat enkele jaren geleden door een wganisatiedrang nog gedoemd leek te wdvvijnen heeft zich j.L zaterdag op de .^..^"•'em gehouden landelyke wed- nj8 doen kennen als het beste derde asse Korps in den lande! In deze 3e J„ff.R?»"en twintig korpsen aan de frn '-' *"i *ls eerste van een zo aantal korpsen te eindigen dwingt var. 1"?*'' '■espect af. Zelfs de prestatie «het korps van Middelhamis dat als noeme alleszins verdienstelijk te den'^ deelnemende klassen wer- steW ri* ^'^'''^l prijzen beschikbaar ge- Snm I minnaar van de eerste prijs Pi'™'^'^'iijk mag zich landelijk kam- man= ?°'^™en en begrijpelijk hebben de "schappen van Sommelsdijk die ere- De meegebrachte trofeeën, rechts de bronzen brandweerhelm, voor de eerste prys, links een bronzen straalpijp, aangeboden ter gelegen heid van het zilveren jubileum van het organiserend comité. Ook Mid delhamis kreeg deze prijzen. titel met trots vanuit Arnhem thuisge- Braoht. Voor beide korpsen van Som melsdijk en Middelhamis betekende de geoogste lauweren de beloning van vele avonden intensieve training, eerder voor de provinciale wedstrijden en na een succesvolle deelname daaraan voor de landelijke wedstrijd. Een hartelijke gelukwens aan de groepen en hun be vel voerders, voor Sommelsdijk dhr. W. V. d. Ree en voor Middelhamis dhr. L. Jordaan A.zn., is dan ook zeker op zijn plaats. In Arnhem. De landelijke wedstrijd werd gehou den op het ruime terrein van de Enka fabriek te Arnhem waar verschillende objecten waren gebouwd. De organisatie berustte bij het Algemeen Brandweer wedstrijd Comité dat dit jaar haar 25- jarig bestaan herdacht. Vandaar het extra feestelijke tintje waarmee de wed strijd werd omgeven, zoals een optreden van het muziekkorps van de Vrijwillige Brandweer uit Bilthoven, demonstraties van de leerlingen van de Brandweer- school van de Kon. Luchtmacht te Dee- len en het optreden van het jeugd- brandweerkorps uit Ede.i De dag had voor de korpsen van Sommelsdijk en Middelharnis niet feestelijker kunnen zijnN D.V, vrijdag 22 oktober a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Aanvang 7.30 uur. Sprekers: ds. J. T. Cazander te Mid delhamis, onderwerp: „Ik weet het niet Ds. E. F. Vergunst te Capelle a.d. IJssel, onderwerp: ,,Toch weet ik het!" Zang: Het beroemde koor „Deo Cante- mus" te Rotterdam o.l.v. Arie Pronk (u kent ze toch wel, ongeveer 300 zangers in toga?) Entree: 2,zonder vervoer, 2,50 met vetrvoer bus op Flakkee. Kaarten verkrijgbaar bij. Ouddorp: S. Voortman, Raadhuisstraat 8; mej. N. Westhoeve, Wilhelminaweg 1'7; Boekh. van Koppen, Hoenderdijk 19. Goedereede: f am. de Ronde, Kerkstraat 15; Joh. van Alphen, Duinroosplein 11. Stellendam: B. Noorthoek, Mr. I. Cau- straat 43. Herkingen: mej. R. v. d. Velde, Peuter- dijk 1. Melissant: C. Grootenboer, Julianaweg 48. Dirksland: S. C. Kramer, Ring 7. Sommelsdijk: G. v. d. Boogert, Markt- veld 6; A. J. Terlouw, Hyacinthten- straat 15. Middelharnis: A. Krijger, kapper. Zand pad 46; Boekhandel Vroegindeweij, Westdijk 48. Nieuwe Tonge: C. van Dam, Ds. van Baerlestraat 11; L. J. C. van Alphen, Burg. Sterkplein 5; imej. W. Kievit, West dijk 15b. Oude Tonge: H. Klem, Kolfweg 19; mevr. Hartog, Ndeuvirstraat 36. Stad aan 't Haringvliet: mevr. Vink, Achterdijk; mevr. Jongebreur, Hervorm de pastorie. Den Bommel: Ds. J. Ouwendijk, Herv. pastorie. Langstraat. C. Knöps, Langstraat 62. Ooltgerisplaat: P. in 't Veld, Molen dijk 1. Attentie: Kaarten met vervoer zijn slechts verlo-ijgbaar tot uiterlijk zater dag 9 oktober a.s. dn verband met het regelen van de bussen. In de mosselwereld sneuvelden de re cords aan de lopende band zij het jam mer genoeg in de verkeerde zin, de mossel voorraden op de diverse percelen in Zeeland en in Waddenzee zijn uit zonderlijk groot, de 'kwaliteit is op 80 "/o van de percelen ook in ongekende ma te zo uitstekend, dat record vleesgewich- ten wordeh genoteerd. Record in de verkeerde zin worden gemaakt in de aanvoer. Deze bedroeg in de week van 13 tot 17 september niet minder dan 60.147 tonnen, een' record aanvoer, met het gevolg dat 14.907 tonnen onverkocht bleven. (Een normale aanvoer bedraagt plm. 40.000 tonnen per week. Gevolg uiterst lage prijzen en zo als gezegd bijna 15000 tonnen in het Opvangfonds, waaronder partijen van goede kwali teit. Het opvangfonds moest daardoor een veer laten deze week van plm 40.000. Vorige week vrijdag zijn door een gro te kraan van Nico Nijman te Rotterdam twee van de drie propaanopslagtanks van de voormalige Gascentrale te Mid delhamis van hun steunen gelicht en getransporteerd. Het opslagterrein aan de Havendijk bestaand uit een drietal kolossale tanks werd in 1961 gesticht als ontvangststation voor vloeibaar puur propaangas. Vanuit de tanks werd het vloeibare gas naar een menger geperst waar er lucht aan toegevoegd werd uit weilk procédé het brandbare propaan- lucht werd verkregen. De komst van het aardgas heeft de instandhouding van het station overbodig gemaakt. De bei de verfwijderde tanks, elk met een ge wicht van 17 ton en een lengte van 18 meter zijn op transport gesteld naar een koper in Ierland. Wellicht zal binnen kort ook de laatste overgebleven tank worden verwijderd. OUDDORP Vanmorgen is op de wegoinlegging ter hoogte van het watergemaal tussen Goedee en Ouddorp, de bromfietser Dinigeman Holleiman uit Ooltgenspiaat tegen een stilstaande bestelwagen van de garnalen- en vishandel fa. Jansen te Stellendam gereden. Deze wagen' stopte toen dhr. Helleman door het rode light reed dat daar i.v.m. werk zaamheden tijdelijk functioneert. Niet temin botste de bromfiets nog tegen de wagen. Dhr. Holleman raakte even toewust- loos, hij is naar het ziekenhuis te Dirksland overgeibracht. MIDDELHARNIS Op de late zondagavond heeft de po litie te Middelhamis een drietal stro pers in de kraag gevatj Alle drie C. de B., J. T. en W. v. N. uit Sommelsdijk hebben tijdens het daarop gevolgde ver hoor bekend zich aan stroperij te heb ben schuldig gemaakt. Eerst waren ze de politie nog te snel af door bij de na dering van de politiewagen in de van Pallandtpolder vol gas weg te rijden. Hun wagen was evenwel herkend en la ter op de avond konden ze in Sommels dijk worden aangehouden. Ook de zwaar kaliber windbuks die ze in een sloot langs de Oostmoerseweg te Stad aan 't Haringvliet hadden verstopt werd ach- teAaald en in beslag genomen. BRUINISSE In de Industriehaven te Bruinisse ar riveerde bij de firma L. Padmos en Zoon het casco van een Noordzeekotter met de afmetingen 26.25 x 6.40 x 3,20 hol. Dit casco werd gebouwd bij Peter's Scheepsbouw N.V., scheepswerf te Kampen. In het schip zal door de firma L. Pad mos en Zoion te Bminisse een' Stork D. R O. 216 K. Söheepsdieselmotor worden geplaatst van 600 p.k., met 750 omw. per iminuut, terwijl het verder geheel vaarklaar en uitgerust voor de visserij zal worden opgeleverd. Het schip, dat onder het nummer S.L. 1 zal gaan varen is bestemd voor de heer P. van Dam te Stellendam, thans eveneens eigenaar van een 'kotter ge merkt SL. 1. De consumentenprij s van suiker wordt met ingang van gisteren (maandag met één cent verhoogd tot 1,25 per kg. De Federatie van Organisaties van Groot handelsbedrijven en het Centraal Bu reau Levensmiddelenbedrij f delen' mee, dat deze prijsverhoging noodzakelijk is op grond van de verhoging van de prijs af- fabriek. BRUINISSE De Gemeenteraad van Bruinisse zal op vrijdag 1 okt. in openbare verga dering bijeenkomen. Behandeld w^orden onder meer volgens de agenda, de slot- wijziging Begroting Woningbedrijf 1970 en de slotwijziging Begroting Algemene Dienst 1970, de benoeming van dokter de Bruin tot gemeentegeneesheer, de aanvraag van een krediet voor aanschaf leerlingensets bijzondere basisschool en aanschaf van gaskachel in het noodlo- kaal van de bizondere basisschool, (aan vragen art. 72 L.O.i wet 1920) Punt 9 is de verhoging van de bouwleges, in ver band met advieskosten van het wel standstoezicht, de herziening van de Erfpachtscanon grond Lange Dam ver huurd aan de Cebeco, de benoeming van een handwerkonderwijzeres in tijdelijke dienst aan de Openbare Basisschool, een krediet voor spelmateriaal buitenspor ten Basisscholen en Nijverheidsschool voor meisjes, verkoop van grond aan de Stichting Protestantse Bejaardenzorg Duiveland, bouwgrond in bestemmings plan West III in het Industrieterrein. Verder komt de bezoldiging van het Gemeentepersoneel aan de orde vast gelegd in diverse circulaires van Ged. Staten cq. het Ministerie van Binnen landse Zaken. Krediet wordt gevraagd voor aanleg jachthaven, aanschaf opbergstelling zol der gemeentehuis, automatisering sala risadministratie en aanschaf opbergstel ling zolder gemeentehuis, automatise ring salarisadministratie en aanschaf van een brandveilige kast voor boek- houdbescheiden. De politieverordening moet gewijzigd worden, om het Kraken van woningen strafbaar te kunnen stellen, de Begro ting 1971 moet worden gewijzigd in ver band met de herziening financiële ver houding Rij'k-Gemeenten, de verlen ging van de loswal Gemeentehaven zal voorlopig moeten worden uitgesteld, het vertrek van dhr. Bijl, vergt mutaties in de bezetting van Arrtbtenaar van de Burgerlijke Stand, de voorlopige jaar rekening 1969, wordt voorlopig vastge steld, terwijl verhoging van het krediet voor de Stiohtingskosten ambtswoning burgemeester noodzakelijk is. Göhoopt wordt dat de Stichting Beter Wonen 26 woningwetwoningen al kun nen bouwen, hiervoor moeten Rijksvoor- sChotten worden aangevraagd. Met verder voorkoimende zaken en Rondvraag moet een 30 punten tellende agenda worden afgewerkt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1