Verkeers- waanzin Prinses Margriet is in verwaciiting van weenen mosselen Dafje over de kop in bocht bij Nieuwe Tonge Bleten leveranties gisteren begonnen Goeree-Overflakkee za! uren zonder electrïciteit Ten tweeden male show in 't donker Rgstauraiit .jonbré" eieta modehuis dirksland te\: M6 Vrijdag 17 september 1971 No. 4021 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Versdiijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Maak uw kamer nog gezelliger met nieuwe OVERGORDIJNEN Ook de kleur die u zoekt is er zeker bij. D\ï Jaar toch nog Zosidagsdienst artsen VOOR MOOIERE bloemstuk jes Fa. KORTEWEG f Zandpad - ADddeUiamis Radiouitzendlng ,,Ons ICoor" Sommelsdijk Geslaagd trainmgsweekend Scouting Zwembad Stellendam trok ryim 40.00® bezoekers 45e^argaag POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS jl^dactig en advertenties: Kantoor Langeweg 13, StHmnsisdJjk TeL (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABOIWEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Big contract speciaal tarief. De begrippen „veel" en „weinig" zijn betrekkelijke begrippen. DRIE DUI ZEND MENSENis dat veel? Dat is betrekkelijk! Op de liele wereldbevol king is 3000 zielen niet zoveel. Op de totale bevolking van West-Europa wordt 3000 mensen al een andere zaak. En 3000 Nederlanders? Drieduizend mannen, vrouwen en kinderen? Wie zou willen beweren dat dat wei nig is? Drieduizend versohillende Nederlan ders uit stad en dorp, uit noord en zuid dat is een brok volksleven. Daar zijn vaders bij, die met hard werken het dagelijks brood voor hun gezin verdienen. Daar zijn moeders bij, die het middel punt van hun gezin zijn. Daar zijn kinderen bij, die veel van het leven verwachten. Daar zijn bejaarden bij die graag van hun levensavond willen genieten. Buim drieduizend Nederlanders Op één dag. Stel U voor, dat op één dag ruim 3.000 Nederlanders, mannen en vrouwen en kinderen uit het leven weggerukt werden door verkeersongevallen. DAT ZOU EEN NATIONALE RAMP VAN GROOT FORMAAT ZIJN!! Het zou met vette koppen in de we reldpers vermeld worden. De omroepverenigingen zouden da gen lang hun gewone programma's la ten vervallen. Heel ons volk zou in die pe rouw zijn. En enige dagen later zou den ruim 3000 rouwstoeten trekken door de straten en langs wegen, op weg naar de dodenakker. En dan verder Wat zou U er dan van denken, als op dezelfde dag, behalve die ruim 3000 Ne derlanders, ook nog ruim 60.000 Ne derlanders bij diezelfde verkeersonge vallen gewond werden? Sommigen licht, anderen ernstig, nog anderen levensge vaarlijk? Velen van hen zouden voor hun leven ongelukkig worden. U zou ze terug kun nen vinden in ziekenhuizen, m inricli- tingen voor geestelijk gestoorden, in re validatiecentra, in werkplaatsen voor minder validen. Op één dagruim 3000 doden en ruim 60.000 gewonden. Het (Juurt langer. Het gebeurt niet op één dag. De Moor denaar, die de naam. „Onverantwoord snelverkeer" draagt, doet er langer over. Hij doet er een jaar over. In een jaar jaagt hij in ons land ruim 3000 mannen en vrouwen en kinderen de dood in. Hij doet er in NEDERLAND een jaar over. In een jaar „veroorzaakt hij ruim 60.000 gewonden". Vindt U het veel verschil maken? Zou U uw vier kinderen liever met drie maanden tussenruimte zien sterven dan alle vier tegelijk? Die vraag deugt niet? U zou ze liever niet zien sterven. Liever niet Wij zouden die ruim 3000 Nederlan ders liever niet zien sterven, noch op één dag, noch een jaar „verdeeld". Maar de ontzettende realiteit is aanwe zig, dat ruim 3000 mensen in ons land per jaar aan dodelijke verkeersonge vallen ten slachtoffer vallen. Oorzaak? Och ja, er is altijd een oorzaak. Mist, gladde wegen, onbewaakte overwegen, te hard rijden, geen voorrang verlenen, slechte banden, weigerende remmen, uren te lang achter het stuur, verkeers boetenTe veel om op te noemen. En je kunt je vragen gaan stellen. Is ons wegennet niet goed? Doet de overheid te weinig? Zijn er teveel mensen, die het rijbewijs niet waard zijn? Deugt de ver lichting van de wagen niet? Waarde volle vragen. Ze moeten worden beant woord ook. Maar zal bij toenemende verfceersintensiviteit het aantal do den minder worden dan ruim 3000 per jaar, ook dan als verkeerstechnisch de volmaaktheid zo dicht mogelijk wordt benaderd? Waanïin Het zou niet onmogelijk zijn, dat de Moderne 20e eeuwse mens een leus ging aanheffen en terug ging verlangen naar ne tijd van de postkoets en huifkar, de "ld, waarin woorden als ziekenauto's, sirene en shock nog vreemd waren. I^atuurlijk zou zulk een verlangen on- gezonci zijn. De mens moet de klok niet waiig zetten. Bovendien... ER IS GEEN TERUG". Maar bepaald prettig is het niet om te U™h™ „verkeerswaanzin". «e hebben lang over dit woord nage- öaent Mag je dat zomaar zeggen? Maar let siaat er nu dan tooh: weloverwogen en oeslist VERKEERSWAANZIN. We bedoelen daarmee niet apart snel- neaen van boven de 100 km of dronken wauifeurs of ondeugdelijk materiaal. "laar wij bedoelen het verkeer als ge- \\r'u°^^^ het geworden, gegroeid is. H! bedoelen het verkeer van vandaag '■''^rschijnsel, als typische uiting van neaendaagse mentaliteit, als cultureel «anprodukt. Het is ons boven het hoofd ^-gweid. Het is ons uit de hand gegle- uen.^ We hebben het niet meer in de ucnt. We vechten er veel tegen, we en wat we kunnen, maar niettemin uten dagelijks vrouwen te schreien om UI omgekomen man en staan ouders bij -n verbrijzeld kinderlicihaampje. "^'erkeerswaanzin in*' f ''^st mogelijk, dat b.v. over 100 J'wi of 200 jaar men hoofdschuddend Jii spreken over het grote verkeers- «vontuur van de twintigste eeuw en UUSTUUK &3-til cijfers zal noemen van de vele, vele slachtoffers. Zó mag het niet blyven. Wij berusten er in. Wy aanvaarden de lange dodenlijsten. Wij betalen tol., Ik bedoel niet, dat er niets gedaan wordt. Er wordt geschreven, getekend, gestu deerd, gewerkt, gewaarschuwd. We hebben geen enkele garantie, dat het aantal verkeersongevallen zal afnemen. Integendeel, er is groei, toename. We blijven protesteren, maar de dodenlijs ten worden steeds langer. Èn waar is het einde? Hier komen steeds dringender termen naar voren. Wij lazen over de „demon" van het snelverkeer, de Moloch. Wij kwamen zelfsin een Frans tijd schriftde term nihilistisch snelver keer tegen. Mjachteloosheid. Wij menen hier een tragische manifes tatie te zien van menselijke machteloos heid. Wij hebben het niet meer in de hand. Wij zijn er diep van overtuigd, dat bij de aanwezige krachtsinspanning zeer veel verkeersongevallen worden voorkomen. Maar desondanks is er een tergend regelmatige groei in de lengte der dodenlijsten. Wij kunnen er niet te gen op. HET DODE VERKEER IS DE LEVEN DE MENS DE BAAS GEWORDEN. Hier ligt een diepe tragiek achter ver borgen. Juist tengevolge van een bijna onbegrensd kunnen raakt de mens de controle over zijn eigen prestaties kwijt. Dit is het boeiende probleem van onze tijd, Onbevredigend. Dit artikel is uitermate onbevredi gend. Het geeft geen oplossing. Ik ge loof, dat de oplossing niet gegeven kan worden. Althans niet in de zin, waarin U het bedoelt. Het onzichtbare lichtpunt. Wij hebben cijfers over doden en ge wonden. Ze zijn onrustbarend, ze zijn een aanklacht. Maarwe hebben geen cijfers over het aantal ongevallen, dat we samen kunnen voorkomen door inspanning van alle krachten. Dan moge het zo worden, dat men bijna het woord „veiligheid" niet meer durft gebruiken, maar ik ben er eveneens zeker van, dat door deze gezamenlijke krachtinspanning, als NA TIONALE ZAAK, meer ongevallen voorkomen zullen worden dan er plaats vinden. BLIJVEN VECHTEN. WANT EEN MENSENLEVEN IS EEN KOSTBARE ZAAK. DEN BOMMEL De kollekte gehouden t.b.v. het Kon. Wilhelminafonds heeft 1.510,11 opge bracht. Iets minder dan vorig jaar, toen was de opbrengst 1.528, Goeree-Overflakkee heeft het woens dagavond enkele uren zonder electrici- teit moeten stellen tengevolge van een storing in de Hoeksche Waard. Daar had een dragline in de namiddag 2 van de 3 voedingskabels naar Goeree-Overflak kee afgetrokken. De nog intact gebleven kabel kon de sparming niet dragen en raakte eveneens defect. De „duisternis" duurde van twintig voor acht tot half tien met een korte tussenpoos rond ne gen uur. Middelharnis was tenslotte de eerste die weer van strooom iMn worden voorzien. Gevraagd of we in de toe komst herhaling hiervan te wachten zijn antwoordde de Emgo directeur dhr, J. J. C. la Fleur: „Het is niet voor niets dat we miljoenen aan een bovengrondse hoogspanningslijn gaan uitgeven!" Modehuis van Wezel te Middelharnis blijkt wel bijzonder onfortuinlijk bij het houden van haar modeshov/s. Vorig jaar toen de eerste show-avond gehou den stond te worden floepte het licht uit en moest men wat met kaarsen im proviseren. Later toen het licht weer brandde kon de show beginnen. J.l. woensdagavond zou in „Vita-Nova" te Sommelsdijk opnieuw een modeshow van start gaan enopnieuw liet de electriciteit het afweten, ditmaal heel wat langduriger dan de vorige maal. Opnieuw werden er kaarsen aangedra gen bij het licht waarvan de vele aan wezige dames een gezellig babbeltje maakten. Inplaats van 8 uur ging de show om kwart voor negen beginnen om even later abrupt weer te worden onderbroken toen het licht weer uit ging. Tegen half tien kon echter op nieuw worden gestart, nu zonder on derbreking tot tegen elven,. De stemming heeft er overigens niet het minst onde: geleden maar de Emgo gaat zo zoetjes aan wel wat aan de Fa. van Wezel ver plicht worden Het zag er deze zomer naar uit dat we het zonder mosselen moesten stellen. Momenteel is er echter weer een rui me aanvoer van de echte onvervalste Zeeuwse mosselen. Zaterdag a.s. wordt het u door de Lionsclub Goeree-Over flakkee mogelijk gemaakt te genieten van dit zeebanket. In en om garage Knöps aan de Lan geweg te Middelharnis, bent u hiertoe v/elkom na 15.00 uur. De opbrengst van deze aktie „MOSSELEN ETEN" is be stemd voor activiteiten welke door de Lionsclub worden georganiseerd voor gehandicapte kinderen. Laat deze gelegenheid u niet voorbij gaan de door specialisten klaargemaak te mosselen te eten. Woensdagmiddag even na twaalf uur ging een DAF 33 personenauto bij Nieu we Tonge, in de bocht in de Provinciale weg, over de kop. De bestuurster, de 57 jarige mevr. M. Mulder uit Zeven bergen voerde ter verklaring van het gebeurde aan dat ze was geschrokken van een auto die vanaf links plotseling de weg was opgereden. Na een rechtse uitwijkmanoeuvre schoot de Daf naar links waarbij de bestuurster de macht over het stuur heeft verloren. De Daf kantelde en kwam een veertigtal meter verder op de kop, met de achterzijde tegen een lantaarnpaal, tot stilstand. De inzittenden, mevr. Mulder en 3 passa giers kwamen er betrekkelijk goed af. Met een taxi werden zij voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht waarna ze naar huis konden worden vervoerd. Het Dafje raakte totall-loss. Gisteren, donderdag is door de land bouwers een begin gemaakt met de le vering van de suikerbieten. Dat gaf op de wegen weer een hele drukte van tractoren en volgeladen auto's, allemaal richting Middelharnis-Havenhoofd, de enig overgebleven haven vanwaar de bieten verscheept zullen worden. Daar worden dan ook alle bieten van het eiland, met uitzondering van die uit de omgeving van Ooltgensplaat en Acht- huizen aangevoerd. Vanuit Ooltgens plaat worden de bieten rechtstreeks per De aanvoer op Middelhairnis-Ha- venhoofd waar de vrachten wor den gewogen en bemonsterd. as naar de fabrieken vervoerd. Geble ken is dat de landbouwers dankbaar ge bruik hebben gemaakt van de eerste vrije leveringsdagen waarop een extra premie wordt gegeven van 8,per ton en dat betekent een niet te ver smaden douceurtje al is het anderzijds waar dat bieten die langer blijven staan nog aan gewicht en suikergehalte kun nen winnen. Een volgende factor waar in elke landbouwer een keuze doet is de rooibaarheid. Tengevolge van het uit blijven van regen is de grond hard ge worden en laten de bieten zich niet ge makkelijk rooien, mede tengevolge van de lange penwortel die het vocht diep in de grond moest zoeken. De bieten campagne die in volle hevigheid is los gebarsten zal tot en met 18 december duren,! Dit heeft de rijksvoorlichtingsdienst dinsdagmiddag namens prinses Margriet en haar man mr. P. van VoUenhoven meegedeeld. De bevalling zal naar men verwacht eind maart plaats vinden in het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen. Uit het huwelijk van prinses Margriet en mr. P,i van VoUenhoven zijn tot dus ver twee kinderen geboren: prins Mau- rits Willem Pieter Hendrik (drie jaar) en prins Bernhard Lucas Emmanuel (één jaar). Het medisch team bij de be valling zal bestaan uit: prof. dr. J. L. Mastboom, vrouwenarts, prof. dr. E. D. A. M. Schretten, kinderarts, prof. dr. J. F. Crul en dr. G. G. M,, Nijhuis van de afdeling anesthesiologie. De baby wordt het zevende kleinkind van koningin Juliana en prins Bernhard if Wat denkt U van tongfillets in witte wijn saus? OlI»E TONOS Van zaterdag 18 september tot maandag 20 september Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter Wieringa, tel. 2090, Middelliamis. Deze is woensdag a.s. van 1224 uur af wezig. Dirksland-Herhingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Huisman, tel. 01877-1412, Melissant. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter Bouman, tel. 01871-269, Stad aan 't Ha ringvliet en dokter van Hattem, tel. 01874-259, Oude Tonge. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Dalstra, Middelharnis van 10 tot 10.30 uur. DIENST WIJKVERPLEBGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. Stolk, tel. 01877-1500, b.g.g. 1776. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddaig 12 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur zr. Meidssant, tel. 01875 -390, b.g..g. 01876-321. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Vrij, tel. 01871-312, bjg.g. 534. Goedereede: 18 sept. mevr. Tanis, tel. 01878-927. 19 en 20 sept. en avonddienst zr. Freylink. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts L. J. Tjebbes, tel. 01870-2966. Op zaterdag 25 september a.s. ver zorgt het Mannenkoor „Ons Koor" uit Sommelsdijk o.l.v. Gerrit Zoon een uit zending in het programma „Musicerende Dilettanten" van de K.R.O. Het programma wordt uitgezonden 's avonds van 19.00 tot 19.30 uur via Hil versum I. Tevens kunnen we reeds nu vermelden dat één dezer dagen een programma is opgenomen hetgeen za! worden uitgezonden In het programma van de N.C.R.V. „Tijd vrij voor muziek in vrije tijd" en wel op 14 en 28 okt. a.s. 's avonds van 19.35-20.15 uur. In een van beide programma's zal ook het lied van de Middelharnisse „Kofjekoker" worden gezongen. Onder auspiciën van de Werkgroep Scouting Goeree-Overflakkee werd het afgelopen weekend in het recreatiecen trum Toppershoedje te Ouddorp een trainingsweekend georganiseerd. Dit trainingsweekend was speciaal bestemd voor nieuw en jeugdig kader. Onder de deskundige leiding van L. Retz, L. de Lange en L. v. d. Jagt werden de eerste beginselen van spel en vorming doorge nomen. Gelet op de stemming na af loop van de deelnemers mag het initia tief van de Werkgroep Scoutins; Goeree- Overflakkee bijzonder geslaagd ge noemd worden. Gehoopt ma? worden dat meerdere weekenden zullen volgen. Dat daarbij nieuwe deelnemers van harte welkom zijn spreekt vanzelf.. Eventuele belang stellenden kiannen altijd contact opne men met dhr. A. J. Terlouw, Hyacin thenstraat 15 te Sommelsdijk. 8f»TTW*IATinHAr.,K>l rrirfcfilasMJ T^ofnon 1333 DEN BOMMEL De N.C.V.B. afd. Den Bommel houdt haar maandelijkse bijeenkomst op don derdag 23 september a.s. Ds. H. Jonge- breur van Stad aan 't Haringvliet zal een lezing voor ons houden over Bijbel en Kerkhervorming. Aanvang half acht in de consistorie der Geref. Kerk. Be langstellenden hartelijk welkom. Het zwembad te Stellendam is j.l. woensdag 15 september 1971 gesloten. Het is een succesrijk seizoen geweest. Het juiste bezoekers aantal was 40296. Vorig jaar waren er totaal 23616. Dit betekent een stijging van 16680 bezoe kers oftewel 70%. Het zwembad was 104 dagen geopend met een gemiddeld aantal bezoekers van 387 per dag. Gemiddeld is per hoofd van de bevolking van de Gemeente Goedereede, 5 maa] van het bad, dit jaar geforuik gemaakt. Dit is landelijk gezien een hootg aantal. - De toename van het bezoek aan het zwembad vindt hoogst waarschijnlijk zijn oorzaak in het afsluiten van de zee armen', zodat daar hoegenaamd niet meer gezwoimmen kan worden, mede oorzaak is het mooie zomerweer en de toename van recreanten. Voorts zijn er dit jaar zwemevenementen geweest, die het bad populair maken, zoals: op vrij dag 11 juni sohoolzwemAvedstrijden, met 181 deelnemers, op donderdag 8 juli. zwemwedstrijden in het kader van de V.V.V., dit was tevens de dag met het hoogst aantal bezoekers, nl. 1472, op dinsdag 20 juli huldiging van de 25000e bezoeker, zaterdag 28 augustus diploma zwemmen. Het hele seizoen door, het trim-afstandzwemmen met de K.N.Z.B., het winnen van de eilandbeker op 21 augustus door de zwe'mclub „de Stella" en op 28 augustus hun clubkampioen- schap. Ook het aantal leerlingen voor zwemlessen is zeer sterk gestegen, On- igelukken waarbij dokter of ziekenwagen aan te pas kwamen, zijn dit seizoen gelukkig niet voorgekoimen. Dit zal me de oorzaak zijn van de badmeester en zijn medewerkers, die bepaalde hande- linigen of voorwerpen in het bad niet toestonden. Nu reeds kan worden gezegd, dat het bad, op drukke dagen', te klein is, daar om zou het zeer wenselijk zijn, dat er een dieper basin bij komt. Badmeester Snoeij bedankt j.l. woens dag bij het sluiten van het bad de tien tallen kinderen, voor hun ansichtkaarten die hij 'in de vakantieperiode heeft mo gen ontvangen. Voorts danivt hij de heer Hogohem, de cassiëre, mej. G. Bijde- vaate en hulpbadmeester Lodder, voor de bijzondere prettige sam.enwerking en alle anderen, 'die er toe bijgedragen heb- beri, dat het zwemseizoen 1971, zo suc ces vol' is geweest. MELISSANT Verkoping. De vrouwenvereniging „Draagt elkanders lasten" der Gerefor meerde Gemeente hoopt op D.V. dins dag 21 september a.s. haar eerste ver koping te houden in het Groene Kruis- gebouw aan de Beatrixlaan (t.o. de kerk der Ger. Gem.) 's middags van 2 tot 5 en 's avonds van 7 tot 9 uur. Ieder is hartelijk welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1