eiüvhdeii - niEuws bruidsfoto's i De nieiiwe Pf ai voor de Mr. Naaijen: „Ie draagt je broek toch ook niet binnenste buiten DE WATERGEUS NItUWS 970 tot 2000! Knoopt U ook al? Champagne - wereldwonder onder de wijnen Leesbare folder over Flakkee zou wel gewenst zijn Uien-uitvoer Dinsdag 14 september 1971 No. 4020 UIT OF lamicstt ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK De nieuwste Pfaff type 1222, wordt met recht de nauwkeurigste, de wonder lijkste en gemakkelijkste zigzag-naaimachine ter wereld genoemd. Hij is uitgerust met de zg. „derde hand".en wat dat betekent, kunt u het best tijdens een demonstratie ontdekken Pfaff naaimachmehuis W. RIKKEN N.V. WAT IS BIER? Drs A. W. Moeder: KANTONGERECHT SOMMELSDIJK OOK VOOR l GRAIVIMOFOON- PLATEN J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK ind 2e ttaii NED. HERV. KERK Beroepen te Sprang J. Kooien te Werkendam. Nieuwerkerk aan de IJssel en Barneveld H. Jongerderi te Veenen- daal. Nieuwerkerk aan de IJssel D. Cu- perus te Aalst. St. Annaland L. Trouw- borst te Oud Beijerland. Montfoort P. j Dorsman te Staphorst. Bedankt voor Ederveen P. Breugem te Barneveld. Slikkerveer A. Romeyn te Wezep. Meerkerk R. Kuus te Voorthui- zen. Mannenhond: De jaarvergadering van de Herv. Geref. Mannenbond zal D.V. worden gehouden op 30 oktober in „Ti- voli" te Utrecht. Sprekers zijn: Ds. C. den Boer te Zeist; Ds. L. Blok te Aal burg en Ds. J. v. Wier te Kampen. De voorzitter, Ds. A. Vroegindeweij te Vee- nendaal spreekt het openingswoord. _- Giften: De kerkvoogdij te IJsselstein ontving een gift van 10.000,—. De Bond voor Inw. Zending kreetg 5.000. GEREF. KERKEN Beroepen te Nijkerk P. Ribberink te Strijen. Rotterdam-Zuid J. v. Veen! te H.I. Ambacht, 's Graveland J. Ridder los, kand. te Amsterdam. Bunnik H. Boswijk te Paramaribo. Aangenomen naar: 's Graveland kand. j. Ridderbos te Amsterdam. Marum L. Rozendal, legerpredikant te 't Harde. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Urk en Nagele H. Feen- stra kand. te Amsterdam. Bedankt voor Driesum en Murmer- woude W. Wieringa te Berkel. Vee- nendaal P. Deddens te Rozenburg. VUssingen: Wegens verkregen eme ritaat, nam ds. F. v. Dijk afscheid met Matth. 28 2. De Helder: Na bevestiging door ds. C. Breen te Amsterdam met 2 Tim. 3 14-17, deed ds. J. Post, gekomen van Pieterburen, intrede met 2 Tim. 4 1-4. GEREF. Kerken; (Buiten Verband) Aangenomen naar Marlaiesse kand. B. Wielenga te Barendreeht. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Barendreeht G. Bouw te Scheveningen en D. Slagboom te Dord- reclit. Beroepen te Drachten C. Bos te Zuid- land. Aangenomen naar Hillegom feand. G. V. d. Kamp te Apeldoorn. Bedankt voor Rijnsburg J. Brons te Veenendaal. Promotie: Op een proefschrift, geti teld: „Christus en de Geest", promo veerde drs. J. Versteeg, Hoogleraar te Apeldoorn tot doctor in de theologie aan de V.U. te Amsterdam. hutten: Na bevestiging door dr. W. V. 't Spijker te Utrecht, met 2 Tim. 4 2, deed ds. M. den Bleker, geko'men van i Mijdrecht intrede met 2 Petr. 1 19. Schiedam: Na eeri vakature van veer tien jaar, mocht deze kerk een nieuwe predikant ontvangen in de persoon van ds. W. van Sorge, gekomen van Benne- kom. Hij werd bevestigd door ds. W. Buys van Vlaardingen met Hand. 4 29 en deed intrede met 1 Cor. 1 23 en 24. Prof. dr. W. Velema te Apeldoorn werd gekozen als voorzitter van de Bond tegen het vloeken. Hij is opvol ger van dr. J. H. Scheurer, die onlangs overleed. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuwerkerk en Veen G. Schipaanboord te Rotterdam-Z. Boskoop Vergunst te Rotterdam. Gouda J. Weststrate te Meliskerke. Bedankt voor: Middelharnis C. Wisse te Elspeet. Veenendaal. Na bevestiging door ds. A. Vergunst met 2 Tim. 4 2, deed kand. D. Rietdijk, intrede te Veenen'daal raet Romeinen 1 16 en 17. BERGEN OP ZOOM Korte - Meestraat 17 Telefoon (016 40) 3 58 78 BON: Voor gratis folders zen den aan Pfaff antwoordnr. 102, Bergen op Zoomj Naam: Adres: Plaats: Bier is een alcoholhoudende drank, gemaakt van een gesui kerd sap, het wort, dat gearoma tiseerd wordt door hop en tot gisten wordt gebracht. Het wort is het resultaat van de weking van mout in water. Mout is gekiemde gerst.. Het zet meel van het mout verandert in maltose onder inwerking van de diastasen. Dit gebeurt tijdens het brouwen, maar vooraf moet men door het mouten van het gerst, oplosbaar en gistbaar zetmeel krijgen. De hop stabiliseert de proteïnen en de vitaminen en geeft het aro ma en de bitterheid aan het bier, bitterheid die de eetlust opwekt. De gist doet het wort gisten; hij zet de suiker om in alcohol en koolzuurgas. Dit stadium van de bereiding heet „gisting". Het kool zuurgas verwekt het schuim en doet het bier parelen. De voor naamste bestanddelen van de gist zijn de eiwitstoffen, de koolhydra ten, de minerale zouten en de ba sisbestanddelen: vitaminen en diastasen. De alcohol: de kleine hoeveel heid alcohol in het bier stimuleert de spijsvertering. West-Duitsland 18.616 ton België 1.778 Engeland 6.467 Frankrijk 1,244 Zweden 5 Denemarken 12 Oostenrijk 89 Zwitserland 211 West-Indië 1.498 Afrika 2.796 Gibraltar 14 IJsland 60 Luxemburg 2 Italië 360 Diverse bestemmingen 660 TOTAAL 33.812 ton Onderstaand troffen wij aan in het „Centraal Weekblad" voor de Gerefor meerde kerken in Nederland. Een wegwijzer gewenst Voor een paar dringende boodschapen op pad in Middelharnis, hoorde ik in een wrinkel een echtpaar informeren naar wat folders over ons eiland. 't Waren kennelijk mensen aan hun spraak te 'beoordelen uit het Noorden van ons land; naar il^: begreep, voor het eerst op Flakkee en alhier nét zo ver trouwd met wegen en bezienswaardig heden als een kat in een vreemd pak huis. Zij haddenj ook reeds moeite ge had met het vinden van onderdak voor de nacht, eenvoudig omdat ze niet op de hoogte waren van de hotelaccomodatie in de diverse dorpen. De winkelier verwees hen naar het V.V.V.-kantoor in Oude-Tonge, een alleszins correct en goed advies, maar voor mensen, die door Middelharnis lopen te dwalen, niet direct een adres om in een paar minuten te voet te be reiken. Ik moest toen vanzelf denken aan wat ons in Drenthe was overkomen, toen wij daar onze vakantie hielden. In de la van ons dressoirtje in onze gehuurde zitkamer was een alleraardigst ge- schriftje voor ons klaargelegd (gratis), waarin alle informatie over Zuid-Oost- Drenthe was verzameld. Bij ieder dorp waren o.a. vermeld: ligging en verbin dingen, algemene gegevens, beziens waardigheden, uitstapjes, w^inkelsluiting kerken (met telefoonnummers erbij!) en hotels of restaurants. Bij mijn weteri bestaat zoiets over Goeree-Flakkee niet; voorts lag in elke boekwinkel een tijdschrift „Dwars door Drenthe" te koop, met een keur aan gegevens en illustraties voor de luttele prijs van 2,50. Wat kunnen wij onze gasten en vreem delingen aanbieden? Wanneer de bur gerlijke en kerkelijke instanties tot een overleg zouden komen, zou het weinig moeite kosten' om een goede wegwijzer samen te stellen, die we iedere vakan tieganger of belangstellende in de hand konden leggen, zonder (voorhen) al te zware financiële inspanning. Wij hebben op Flakkee een paar drukkerijen. Er zijn ook fotografen, die zich allerminst hoeven te schamen voor wat zij door hun lens weten te verschalken. En zijn er dan óók no'g niet een paar vaklui, die op het gebied van typografische uitvoe ring iets leuks kunnert verzinnen? Mijns inziens is er wel behoefte aan een uitgave, die „spoorzoekers" in onze streek voorijhelpt en de wegen wijst, tot binnen de deuren van de kerken toe. Wij moeten op dit punt niet te gauw tevreden zijn. En laten we onze gasten ook niet in de mist laten met een: ze zoeken het maar uit en ze zien maar, of ze goed terechtkornen'. We zullen Flak kee zo goed en sympathiek mogelijk „aan de man" dienen te brengen. Een ontsloten en bereikbaar gebied moet door niet-kenners ontdekt kunnen wor den, ook op een leesbare rnanier. Ik gooi maar weer eens een balletje op, in het kerkblad. Wat mij betreft, mag dat balletje weer gerust eerst even dóórrollen naar een pagina in het Eilandennieuws. (A. W. M.) Met deze vraag opent ditmaal de jaarlijkse uitgave „Belangrijk nieuws voor belangstellenden in handwerken", die zojuist verschenen is. Behalve nieuws over het kreatief knoopwerk macramé, een rage, die Nederland stor menderhand verovertbevat dit num mer van het mededelingenblad weer tal van andere wetenswaardigheden, van belang voor handwerksters, weefsters en arbeids- en bezigheidsterapeuten. Te vens is een zeer uitgebreide lijst van uitgaven opgenoimen, die enkele honder den leverbare titels omvat, waaronder vele nieuwe. „Belangrijk nieuws" wordt vrijblij vend toegezonden als U op een brief kaart aan de adreszij de 50 cent ekstra aan geldige postzegels plakt en die zendt aan: Blokker's Boetiek, Bron- steeweg 4-4a, Heemstede. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Donderdag 16 sept. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. P. Blok te Dirks- land. Voorbereiding H. A. Meerdere jeugdige automobilisten hebben gehoor gegeven aan de jongste rage, het omdraaien van de achterwie len van hun aiuto om daardoor de spoor breedte en de wegligging te verbeteren. De constructeurs hebben dat beslist niet zo bedoeld waarom aan de voorzijde van de velgen tapse gaten zijn geboord ten einde de moer een nog steviger en bre der basis te geven. J.l. vrijdag diende voor het kantongerecht de zaak tegen verd. M.W.O. te Achthuizen, monteur van beroep, die dat kunstje ook had uitgehaald. De politie te Oude Tonge had hem aangehouden, de Verkeers- groep uit Dordrecht had het vervolgens op een proces-verbaal laten aankomen, overigens zeer tot verbazing van de ver dachte. „Dat is een grappenmakerij die de laatste tijd steeds meer voorkomt", voerde de kantonrechter Mr. Naaijen aan, „het geeft een wat bredere wielba sis maar tegelijkertijd schept het ook grotere risico's". Mr. Naaijen bleek ove rigens helemaal niets van die liefhebbe rij te begrijpen waarom hij verd. de vraag stelde of hij misschien ook zijn broek binnenste buiten draagt Dat bleek niet het geval en precies zo logisch vond mr. Naaijen het dan ook dat de wielen niet worden omgekeerd. „Och, je denkt er zo niet bij na, ik rij al IV2 jaar zo en het is altijd goed ge gaan" vergoeilijkte de verd. waarop mr. Naaijen antwoordde dat het hem lief zou zijn als de mensen eens wat meer gingen nadenken voor ze de weg op gaan. De Off. van Justitie mej. mr. Korvenius kon de klacht van verd. weg nemen dat hij de eerste zou zijn die voor deze overtreding een bekeuring krijgt. Misschien is hij wel de eerste op Flak kee maar in Rotterdam komen ze veel vuldig voor. Overigens las de Off,i dat verd. al tweemaal eerder een proces- veitiaal heeft gekregen omdat zijn voer tuig niet in orde was; „U doet uw be roep bepaald geen eer aanmeende de Off. daaruit af te kunnen leiden. Eis en uitspraak luidden 60,6 dgn. luidden op de weg. Aan verd. I.V. te Middelharnis werd gevraagd de volgende zitting terug te komen opdat de verbalisant dan een en ander kan toelichten. Noch de Off. noch de kantonrechter snapten hoe het kon gebeuren dat op een zondagmorgen de auto's 3 rijen dik geparkeerd stonden in de Ring, vlakbij de kerk te Middelhar nis. De wagen van verd. V. had daarbij gestaan maar ter zitting en eerder op het politiebureau, verklaarde verd. dat dat buiten zijn wil was geweest. Welis waar was hij de Ring opgereden maar toen hij niet verder kon en achteruit wilde gaan werd hem dat door achter opkomend verkeer onmogelijk gemaakt. Degenen die achter hem stond maakte een wat hulpeloos gebaar, sloot zijn wa gen af en ging ter kerke. ,,Ik kon niet voor- en achteruit meerliet verd. nog eens weten. Gevaarlijke manoeuvre. Een heel gevaarlijke manoeuvre had verd.i W. L. v. R. uit Den Haag uitge haald toen hij met zijn snelle Volvo na bij Oude Tonge een inhaalpoglng deed. Bij het zien van een tegemoetkomende bus raakte hij in moeilijkheden en sloeg over de kop met verwondingen en een totall-loss auto als resultaat. Verd. had er desgevraagd geen pas klare verklaring voor al kon hij wel veronderstellingen doen. Een daarvan was dat hij normaliter harder reed dan hij nu deed en dat hij dientengevolge wellicht wat minder geconcentreerd ge weest is. „U reed al honderd, als u dan ge woonlijk nog harder rijdt dan behoort u kennelijk tot de laagvliegers...?" in formeerde Mr. Naaijen met een zekere belangstelling. Ras verklaarde de verd. dat dat niet zijn gewoonte is op tweebaanswegen. Get. G.T.A.O. te Krimpen a. d. IJssel, vertegenwoordiger van beroep had het ongeluk zien gebeuren. In zijn buiten spiegel had hij gezien dat de Volvo hem inhaalde. Bij het naderen van de bus had get.i afgeremd om de verd. gelegen heid te geven nog voorlangs te schieten. Verd. had dat ten dele ook gedaan maar tegelijkertijd had hij voor get. onver klaarbaar geremd m.et een enorme slippartij ten gevolge. „Menheer had niet moeten remmen, dan was er niets gebeurd..." oordeelde get. „Gelukkig is menheer er zonder kleurscheuren, eh kleureh kleerscheuren afgekomen", prees get. „Het is wel een schoolvoorbeeld hoe ongelukken kunnen ontstaan", vond de Off ervan. ledere dode en iedere ge wonde is er een teveel, al is het tech nisch mogelijk hard te rijden dan is dat op veel wegen nog niet verstandig te noemen Omdat verd. nog een blanco documen tatie op verkeersgebied had kwam hij er met een geldboete van 80,8 dgn. af. Mr. Naaijen vonniste conform. Wielrenners aangereden. De landbouwer J. C. R. te Dirksland had in de Fortuinweg twee v/ielrennors uit Middelharnis aangereden. Een van hen had een week in het ziekenhuis moeten verblijven en nog weken daar na had hij hinder ondervonden van de niet geringe gevolgen. Verd.i R. liet zich vertegenwoordigen door gem. Mr. den Hollander (Jr.) De Off. die in het dossier las van het gebruik door verd. van enkele borrels in een café te Goedereede vond dat toOh -wsl een zeer kwalijke zaak. Zij sloot het niet uit dat mede daardoor verd. de fietsers te laat heeft gezien, temeer omdat de verUchting van de renners helemaal in orde was. ,,Het is dioideUjk een tekort schieten in aandacht geweest", vond zij daaraan de eis verbindend van 3 mnd. ontzegging van de rijtoevoegdheid en een geldboete van 100,„Verd. mag blij zijn dat hij i.v.m. het alcoholgebruik niet voor de Rechtbank tereöht hoeft te staan", Uet de Off. weten. Gem. deed in zijn pleidooi een beroep op het slechte zicht dat men op donkere avonden op deze, door bomen en strui ken omgeven weg heeft. Gem, vond het eigenlijk onbegrijpelijk dat deze weg nog voor voetgangers en fietsers open- staati Z.i. werken ook de rode reflecto ren misleidend en vallen rode achter lichten daardoor bijna niet meer op. Gem. gaf ook een verklaring van het doorrijden van verd. Deze had welis waar een lichte tik gehoord maar in de veronderstelling verkeerd dat dat een gesnoeide tak was die <ïe auto geraakt had. Toen hij 's avonds de auto wilde binnenzetten sprong zijn voorruit en toen zijn vrouw hem vertelde dat er een ongeluk was gebeurd rees bij hem een vermoeden waarna hij direct de politie belde. „Mijn cliënt heeft de fietsers ge woon niet gezien en juridisch kan hem niets verweten worden", voerde gem. aan die derhalve ontslag van rechtsver volging vroeg. Waarom zo hard. Mr. Korvinius hield het er echter op dat verd. niet die aandacht heeft beze ten die nodig was voor het besturen van een auto, het reactievermogen zwakt nu eenmaal af als men drie bor rels gedronken heeft. Wanneer de weg zo moeilijk bereidbaar is als gem. wil doen geloven dan was het voor de Off. de vraag waarom men dan toch maar door blijft gaan met hoge snelheid. Zij meende dat een streng optreden tegen een dergelijke overtreding bijzonder wenselijk is. Ook mr. Naaijen meende dat verd. zich beter aan de omstandigheden had moeten aanpassen temeer mocht dat van hem verwacht worden omdat hij ter plaatse bekend is. Verd.i heeft te weinig oplettendheid betracht en daarmee risico's aanvaard die niet verantwoord zijn, vond mr. Naaijen, die er rekening mee hield dat verd. ook enigszins door de borrels kan zijn beïnvloed. De uitspraak luidde een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 4 maanden met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van 250,— 25 dgn. Rolls Royce. Verd. A. F. de K. te Rotterdam kon het er maar moeilijk mee eens zijn dat hij op de Boezemweg te Dirksland 60 km per uur had gereden inplaats van de toegestane 50. „Ik heb exact 50 km ge reden" gaf hij te kennen, ik houd me altijd aan de snelheidstoepalingen. „Uw snelheidsmeter zou misschien een afwijking kunnen hebben" veronderstel de mr. Naaijen en volgens verd. zal het dat geweest moeten zijn. Hij wilde ten minste niet zover gaan aan de appara tuur van de politie te twijfelen. „Geen enkele auto-snelheidsmeter is exact of u moest in een Rolls Royce gaan rijden", raadde Mr. Naaijen. Eis en uit spraak 30,3 dgn. Botsing. De botsing die plaats gehad had op de kruising Kon. Julianaweg - Prinsesse- laan bleek nogal gecompliceerd te zijn, althans de verklaring van de verd. en de getuigen hoe het gegaan was. Get. P. J. K. uit Dirksland was met zijn auto uit de Kon. Julianaweg gekomen en had op de Langeweg voorgesorteerd om. linksaf de Prinsesselaan in te gaan. Hij was daar aangereden door de wa gen van verd. J. A. v. K. uit Gouda. Uit de getuigenverklaringen kregen de Off. en de kantonrechter dat verd. v. K.i te laat heeft gereageerd op wat de an dere wagen wilde af heeft die het even min helemaal correct gedaan. Ook de snelheid van verd. leek de balie aan de hoge kant te zijn geweest. De eis was 15,— 1 dag, uitspraak 30,— 3 dagen. OOLTGENSPLAAT Rectificatie koUekte kankerbestrij ding. De verantwoording van de koliek- te voor de Kankerbestrijding vraagt een rectificatie. De opbrengst is hoger dan in het bericht van j.l. vrijdag gemeld. Totaal werd 1968,25 gekoUekteerd, dat is 441,60 meer dan vorig jaar. Frankrijk levert internationale „feestdronk'% De voormalige provincie Champagne in het noorden van Frankrijk brengt, dat is bekend, een wijn voort, die om geven is met een soort mystiek, omdat de wijnboeren hun produkt bereiden volgens geheime recepten. Wij zijn ons dat zelden bewust, w^anneer een fles te gen het casco van een te water te laten schip wordt stukgeslagen of wanneer wij op oudejaarsavond de koninklijke fles ontkurken. Het maandblad Het Beste heeft een uitgebreide reportage aan deze sierlijke wijn opgenomen in de september-uitgave; terecht, want slechts weinigen weten iets af van het proces dat zich in duistere kelders van de be roemde champagne-huizen afspeelt. De druivenoogst van 1970 was de grootste en meest overvloedige, die de lange wijnhistorie van Frankrijk ooit heeft gekend. Deze oogst leverde zo'n 1.354.000 hectoUter champagne op; dat is voldoende om er vierenzestig zwem baden van Olympische afmetingen of honderdzeventigmiljoen flessen mee te vullen en om uit de zakken over de ge hele wereld zeker een tegenwaarde van 3V2 miljard gulden te kloppen. Een aar dig bedrag voor een handel die is geba seerd op smakelijke luchtbelletjes. De Franse wet schrijft omstandig voor waar wel en waar geen champagne druiven mogen worden geteeld, en zo is er thans een gebied van ongeveer 30.000 hectare bijzonder goede grond voor dit doel beschikbaar. In het betrokken biad staat het volle dige proces beschreven, dat de wijn moet ondergaan voordat men voorzich tig het ijzerdraadje van de kostbare fles mag draaien. Zo dient de champagne, alweer volgens de Franse wet, ten min ste een jaar onder de grond te worden bewaard. Er zijn zelfs ohampagnesoor- ten die drie of vijf jaar onder de grond in speciale nissen worden opgeborgen. Omdat door het gistingsproces een druk in de flessen kan oplopen tot meer dan zes kilogram per vierkante centimeter, gaan per jaar bij een gemiddeld bedrijf door glasbreuk zo'n 100.000 flessen ver loren, maar daar zal men op oudejaars avond, klokslag 12 uur niet zo gauw bij stilstaan. ■p Zoom Tiet vol- (,oor het J.zn. lrdaags« luit St.- Igerioten E uit laakt td door Jin Lon- Itigd e" Ikt over T kunnen J reis te- let hoofo lERVOLGVERHAAL door Sibe van Aangiiuii 39 Weldra waren al Hotses mannen in ae molen. Ze stonden dicht op elkaar gerongen. Hotse zond echter verschu ilden naar boven,. Ze zochten een goed P'ekje in de gebinten. Voor de beide raampjes middenin de molen plaatsten ^icli een paar, terwijl anderen hoog in Qe molen klauterden. L Was eigenaardig: nu het gevaar aam.vezig was, was Hotse kalm. Ieder fflan had enkele pistolen bij zich. „Laadt 3"e pistolen gebood de aanvoerder. ue troep ruiters, die naderde, had ge- ™erkt, dat Hotses mannen zich in de r"olen terugtrokken. Wie waren deze ruiters? Zoals we weten had Hotse, toen ^y naar Sexbierum reed, de ruiters der oeren op de weg naar Franeker en vervolgens naar Harlingen uitgezonden en hen later de boeren, die te voet wa ren, nagestuurd. Deze ruiters passeerden Franeker, "aar zagen natuurlijk niets van de bei- 'f monniken. Toen waren ze de weg 'war Harlingen ingeslagen. Bij Lehkum, even buiten Franeker, ontmoette hen 'n goede kennis van één der ruiters. Verrast bleef deze staan. „Hé, kerel, wat doe pij hier al in deze vroege ochtend? Jullie kon wel op het oorlogspad wezen". Hij keek naar alle ruiters, die gewapend waren. „Dat zijn we ook", antwoordde deze. „We zitten een paar monniken achterna, die het klooster Aninghem hebben be roofd. Ze moeten gevlucht zijn in de richting van Harlingen". „Wanneer?" „Deze morgen vroeg" antwoordde de ruiter. Zijn kennis schudde het hoofd. „Deze weg hoef je niet te gaan", zei hij. „Ik weet zeker, dat ze deze kant niet uit gegaan zijn. Want ik kom van Harlin gen". Een paar andere ruiters hoorden het. „Wat? Zijn hier geen monniken gepas seerd? Dan kunnen we wel teruggaan".i „Zou die monnik, die ons achterna kwam, ons misleid hebben?" vroeg één der mannen. „Nu, dat is best mogelijk", zei een ander. „Misschien was hij zelf wel bij die schoeljes. We hadden hem „Ja, wat we hadden moeten doen is niet gebeurd", spotte een derde, „Ik zou zeggen, we moeten maar terugrijden. Dan gaan we de andere kant uit". Zo keerden ze terug. Onderweg kwa men ze de troep boeren te voet tegen. Dat waren de dertig man, die Hotse ook de richting van Franeker uit gestuurd had. Ook zij maakten rechtsomkeert. Deze ruitertroep nu naderde de weg naar het dorp Ried, toen Hotse ze op merkte. Omgekeerd zagen zij ook de troep ruiters in de molen verdwijnen. Ze hielden halt om samen te overleg gen. „Wat voor lui zouden dat zijn?" vroeg één der boeren, die tot aanvoerder ge kozen was. Juist naderde een ruiter. Het was Zwarte Jan, die een paard had opge- soharreld en Hotses troep achterna ge reden was. Toen Hotse en zijn mannen het land w^aren ingeslagen, was hij redhtuit gereden. „Hallo, Zwarte Jan", begroette hem de aanvoerder. „Waar kom jij van daan?" „Wij hebben de beide dieven bele gerd", antwoordde Zwarte Jan. „We hadden ze bijna te pakken, toen ze ont zet werden door die troep van Hotse Hiddes.i 't Schijnt dat één van hen ont snapt is en zijn makkers heeft gehaald". „De dieven? Belegerd? en Hotse Hid- des?" vroeg de aanvoerder. „Waar heb je het over?" ,,Wel", antwoordde Zwarte Jan. „De beide monniken hadden zich in de toren van de ruïne van Elgersma Stins ver borgen. Toevallig ontdekten we dat. Met een dertig man hebben we hen be legerd. We hadden ze bijna, toen er tien ruiters kwamen. Later kwamen er nog twintig bij. 't Bleek een troep van Hotse Hiddes te wezen. Nou, toen was 't na tuurlijk gauw gebeurd. En die troep is het, die daarginds in de molen zit". „Dertig man", zei de aanvoerder pein zend. „En wij zijn met z'n dertigen. En dan komen er nog een veertig boeren te voet. Dat is zeventig. En jouw mannen?" „Die zijn gevludht", antwoordde Zwarte Jan. „Ik denk niet dat die het wagen tegen de mannen van die Hotse Hiddes op te treden". „Dat kan ik me begrijpen. Wij kun nen het met zeventig man nog niet wa gen, want die kerels vechten als duivels. Maar weet je wat, wij gaan ze belege- renj Ga jij dan met een man of tien overal hulp halen. Wij gaan ons hier verschansen. Zie zoveel mogelijk hulp te krijgen". Zo gezegd, zo gedaan. Met tien boeren reed Zwarte Jan de omtrek af om een hulptroep bijeen te brengen. De aan voerder zond een man of vijf uit om schoppen en spaden op te halen. Met de andere vijftien begaf hij zich naar de watermolen.' Hij bleef echter op eer biedige afstand. „Ik begrijp niet", zei hij tegen zijn makkers, „dat die Hotse ons niet aan valt. Want hij is met dertig man. Wij moeten de paarden bij de hand houden. Want als ze een uitval doen, moeten we maken, dat we weg komen". Hotse zag de ruiters nu ook. „Ze heb ben ons gezien", zei hij tegen Rooie Wieger. „Het spijt mij". „Je bent toch niet bang?" Hotse schoot in een lach. Ook Wieger lachte. Maar dan w^erd hij ernstig. „Ik begrijp je niet, Hotse". „Neen", zei Hotse.i „Dat laat zioh ver staan. Ik had gehoopt, dat ze ons niet zouden zien en dan had ik ze stil voor bij laten trekken. Dan hadden we geen bloed behoeven te vergieten van onze landslieden. Want ik vind het altijd naar, dat we eigen volksgenoten moe ten bevechten. Maar ja, als ze ons aan vallen, dan moeten we wel. Maar wat gaan ze nu doen?" Vanuit een klein raampje boven in de molen zag Hotse de toebereidselen tot het beleg. De ruiters hadden zich eerst bij de paarden neergezet. Na een tijdje kwam er een wagen met een vijftal boe ren te paard. Het waren de boeren, die uitgezonden waren om schoppen te ha len. „Zouden we maar niet liever er van door gaan?" voeg Rooie Wieger. „We kunnen ze nu nog overhoop rijden". „Ik denk het ook", zei Hotse. „Want als we het tot een beleg komt, halen zij natuurlijk versterking. Maar kunnen -we onze paarden nog krijgen?" Dit ge lukte echter boven verwachting. De vijftien ruiters durfden nu dichtbij ko men. „Hotses trompetter blies verzamelen, 't Duurde niet lang of de kleine ruiter stoet stond gereed. „Voorwaarts, marmen!" gebood Hotse. „Schiet niet, dan nadat het strikt nood zakelijk is geworden". De aanvoerder der boeren zag Hotses troep naderenj „Blijf rustig, mannen", sprak hij. „Wij volgen hen. Straks stuiten ze op ons voetvolk. Dan pakken we ze van beide kanten aan. Sjoiike" dit tot één van de boeren „jij hebt een snelle draver. Rijd jij deze onverlaten vooruit en laat de mannen te voet de weg bezet houden. Zo komen ze tussen ons in. Als ze jullie aanvallen, stoten wij op hen". Hotse zag Sjouke vertrekken. Hij zond één van zijn mannen uit om hem te ke ren. Sjouke had echter reeds een voor sprong en zijn zwarte hengst was niet in te halen. Hotse trok de schouders op, toen zijn man terugkwam en rappor teerde, dat de boer ontkomen was. Zijn ruitertroep snelde nu voorwaarts, op eerbiedige afstand gevolgd door de boeren te paard. Ze waren ongeveer twee kilometer voortgereden, toen ze op de boeren te voet stuitten. Deze had den zich verborgen in de struiken aan de kant van de weg en achter enige wll- gebomen. Op de nadering van Hotses troep trad een boer te voorschijn. „Geeft u over!" schreeuwde hij, „of wij schieten. Ge hebt geen kans te ont komen, want achter u staan onze rui ters". (Wordt vervolgd,^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 5