Er liomt een nieuwe hrug over de Eendracht Vlaggetjesdag Goedereede 1971: Eer dat een moeder haar zuigeling vergete Ds. H. G. flbma 10 jaar voorzitter hoofdbestaur S.G.P. ff Vlootschouw bleek geslaagde subsidie-kruistocht Zuidvloot volwassen verklaard Vlaggetjesdag 1971 met de daaraan verbonden presentatie van Goerees Vissersvloot is opnieuw een groots en indrukwekkend feest geworden, een manifestatie ook van saamhorigheid. Tijdens de vlootschouw immers steken mooie en minder mooie schepen fier de neus in de wind om be keken te worden en aldus vormen ze een eenheid die ook zaterdag niet naliet indruk te maken. Indruk op de honderden burgers en buitenlui die zo'n vaartochtje naar hartelust meemaken, indruk ook op de „admi raal van de dag" Ir. Th. J. Tienstra, Directeur van de Visserijen, ook op de aanwezige leden van de Tweede Kamer en van het college van Gede puteerde Staten. De vloot verkeerde zaterdag derhalve in goed gezel schap en de „donkere wolken" waarmee op dergelijke bijeenkomsten nog al eens wordt geschermd bleken hier alleen maar in de beeldspraak te bestaan. Het gaat de visserij naar den vleze, al zijn er nog onvervulde wensen op weg naar de ingebruikname van de nieuwe buitenhaven. Het klapstuk van de dag was de toezegging van de Hoof ddir. van de Directie Zuid Holland van Rijkswaterstaat, ir. Neeteson dat op 15 oktober de aanbesteding van de aan te leggen steigers zal plaats vinden. Daarmee ligt ook de weg open voor de bouw van de nieuwe vismijn waarvoor alle viergunningen binnen zijn en dat zal dan weer betekenen dat Goerees visserij en de handelaren die armslag zullen krijgen waaraan ze nu wel heel duidelijk behoefte hebben. Met dat behaalde resultaat bleek de vlootschouw een succesvolle kruistocht te zijn geweest! Pontveer bij Vossemeer vervalt Bladz. 2 JBILANDEN-NIEUWS' Dinsdag 14 september 1971 Burg. Smith„De Zuidvloot heeft eigen identiteit hervonden Wensen. „De smart" waarmee op die nieuwe mijn gewacht wordt, ten tonele gevoerd door de voorzitter van het Organisatie comité, dhr. W. 't Mannetje kan daar mee spoedig tot het verleden behoren. „Het wachten is op Rijkswaterstaat", verklaarde dhr. 't Mannetje op de 's morgens gehouden ontvangstbijeen komst in het bedieningsgebouw, „het zit wel in de pen maar ik wil het er wel eens uit zien komenNog onwetend van de later op de dag gevolgde toe zegging illustreerde dhrj 't Mannetje dat het door de grote vangsten en het groter worden van de schepen behel pen wordt in de te klein geworden bin nen haven. Ook de stichting van een nieuw^e visserijschool, allemaal wensen die ook vorig jaar werden geuit, bleek nog bovenaan de verlanglijst van de visserij te staan omdat het met de hui dige outillage droevig gesteld is. Niet temin kon dhr. 't Mannetje zijn wel komstwoord tot de vele genodigden besluiten met een dankwoord ook tot Rijkswaterstaat voor de tot dusver on dervonden prettige samenwerking, als ook het college van B. en W. en de raad der gemeente. Volwassen. Na de gehouden vlootschouw werd in hotel „Duinzicht" te Ouddorp een voor treffelijke maaltijd geserveerd, met als hoofdbestanddeel het onovertroffen zee- banket. Daar was het dat Ir. Tienstra, sprekend namens Z.E. de Minister van Landbouw en Visserij die de lof van Goerees Vissersvloot bezong als zijnde een van de mooiste vloten v. Nederland. Na een halve dag ervaring met de Goe- reese bestuurderen en de Goereese vis sers kon Ir. Tienstra waarderend vast stellen dat men hier kennelijk de ge woonte heeft de dingen bij hun naam te noemen, eerlijk en progressief om te zien hoe de ander erop reageert. De ge houden vlootschouw werd door Ir. Tien stra in dat licht dan ook met een sub sidiekruistocht vergeleken, „echter...", zo zei Ir. Tienstra... „we hebben Ka merleden en de pers in ons gezelschap en om die reden is het mij als ambtenaar niet geoorloofd toezeggingen te doen!" Wel kon Ir. Tienstra mededelen dat de Minister met veel belangstelling de ont wikkeling van de gedemonstreerde sitripmachine volgt, vooral nu de visse rij ook met de E.E.iG. kwaliteitsnormen te maken krijgt. Naast veel waardering voor de vissers en de visserij had Ir. Tienstra ook nog een waarschuwend woord xiit Den Haag meegebracht, n.I. te waken tegen een overbevissing vooral van haring en tong. Spr. appelleerde daarbij aan het saamhorigheidsgevoel van de vissers om de ondermaatse vis zo snel mogelijk weer vrij te laten. Acht slaand op de jaarlijkse omzet van zo'n twintig miljoen gulden en op de kwali teit van de schepen werd de vloot door Ir. Tienstra als het tweede wonder van Urk beschouwd. Wel waarschuwde hij de heren vissers dat er bij het groter worden van de schepen qua kostenver- houding een igrens is. „U bent als vloot volwassen en wij willen u graag helpen nog meer volwassen te worden" zo be sloot Ir. Tienstra. Niet lijdeiyiï. Met vele anderen bleek ook het Twee- de Kamerlid Ir. H. van Rossum (S.G.P.) bijzonder genoten te hebben van de vlootpresentatie en de daarop gevolgde rondrit door de gemeente Goedereede. Zidh bepalend tot de vloot herinnerde dhr. van Rossum aan een rapport dat voor de gemeentelijke herindeling was verschenen. Daarin heette het dat het eiland sociologisch wat achtergebleven was en de bewoners ervan wat lijdelijk waren. „Als u nu iets wilt zien dat niet lijdelijk is dan moet u de visserij eens zien", kon Ir. van Rossum thans een ieder toeroepen", elke lijdelijkheid is deze vissers volstrekt vreemd...!" Spre kend over de enorme escalatie in de visserij nam Ir. van Rossum eerst dhr. 't Mannetje op de korrel als iemand -die zijn mannetje staat en zich als mannet jesputter opwerpt. Ook was het dhr. van Rossum bekend dat de heren de weg naar Den Haag en naar de parlements leden weten te vinden. Spr. besloot met de wens dat bij alle verandering die zich in een snel tempo presenteren de vissers en de visserij haar afhankelijkheid zal blijven gevoelen en haar kracht van Boven zal blijven verwachten. Bewondering. Dat er van een subsidiekruistocht kon worden gesproken bleek ook Gedepu teerde dr. Eysing niet te zijn ontgaan. Hij wenste dan ook een appeltje met de burgemeester Smith te schillen. Dr. Eysing zegde burg. Smith dan ook geen concrete zaken toe, wel met enige zelfspot een „geëngageerde" partici patie van het Provinciaal bestuur over alles wat nodig mocht zijn." Duidelijk was dr. Eysing waar hij de bewondering van het Prov. bestuur over bracht voor het gemeentebestuur dat bij een omwenteling van de situatie door de ontsluiting van het eiland, ondanks het behoud van eigen waarde, de tijd A.D. 1971 weet te verstaan. De rij van sprekers werd gesloten door de heren Neerbps, dhr. Hoekstra, voorz. van de Ned. Vissersbond, weer aanwezig na een ernstig autoongeluk en dhr. Biemond namens de Coöp. Raif- feisenbank te Stellendam. Dhr. 't Man netje tenslotte bood Ir. Tienstra een fraaie atlas aan (om Goedereede nog eens op te kunnen zoeken) en een doos met ingevroren visserijproducten. Slotwoord. Het slotwoord dat door burgemeester Smith gesproken werd, was, zoals op vlaggetjesdag te doen gebruikelijk, im ponerend. Uit de woorden van Ir. Tien stra had burgemeester Smith begrepen dat het in Goedereede genomen initia tief ook door hem als volstrekt juist wordt gezien. „Er is aldus burg. Smith een tijd geweest dat de Zuid vloot haar eigen identiteit kwijt was en dat andere havens bestonden bij de gra tie van onze visserij. Nu heeft de Zuid vloot haar eigen identiteit hervonden en nu zijn alle voorwaarden aanwezig voor een vervolmaking van dit bedrijf", wees de burgemeester niet zonder voldoening aan. Trots ook was burg Smith om het feit dat de Goereese haven te verstaan heeft gegeven zelf supporting te zijn en geen hulp te behoeven zoals het Staats- havenbedrijf te IJanuiden, „wij hebben alleen wat coaching nodig". Daait)ij deelde hurg. Smith mede dat vrijdag aan de vismijn de 8 miljoen aan omzet was gepasseerd, een hoogtepunt waar voor vorig jaar een heel jaar nodig was. „Daarbij zoeken we naar een kwali teitsverbetering en zullen wij ons in zetten voor de naam van de Zuidvloot", zegde de burgemeester toe. Spr. meen de te spreken in de geest van de vloot de bemanningen niet alleen een behou den vaart en een gouden vangst toe te wensen maar ook, bij alle wijsheid, ken nis en zeemansehap te worden gedragen onder Zijn vleugelen, om in tijd van nood niet alleen het roer in handen te houden maar het over te geven aan de Grote Schipper door Wiens genade steeds weer in de haven mag worden teruggekeerd. „Moge U weten in Wiens handen u het roer overgeeft en moge u als het op aarde gedaan is de goede Haven bereiken" zo sprak tenslotte biu"- gemeester Smith aan het eind van een historische dag. Uit alle windstreken waren weer bezoekers aanwezig. Op de voorgrond een echtpaar uit Amemuiden. Een Belgisohe firma zal de stalen bo venbouw voor de brug over de Een dracht bij Vossemeer leveren. Naast d reeds voltooide brug bij Tholen wordt dit de tweede oeververbinding naar het eUand Tholen. De Eendracht gaat in toekomst deel uitmaken van de Schel de-Rijnverbinding. De pontvepbinding bij Vossemeer is dan niet meer te handhaven, in verband met de drukke scheepvaart. Het oorspronkelijke ontwerp van de brug voorzag in nevenoverspanningen van geprefabriceerde betonliggers. Djt ontwerp is thans gewijzigd. De boven bouw zal geheel in staal worden uitge. voerd. De brug die eert totale lengte van ruim 635 meter heeft, krijgt vijf. tien overspanningen. Het middenge- deelt heeft drie overspanningen, 34 meter, 140 meter en 34 meter lang'. Ter weerszijden van dit middengedeelte ko men zes overspanningen met een lengte van ca. 12 meter. Op de brug wordt een licht betonnen rijvloer aangebracht. De nieuwe brug krij'gt een tweestrooks rij baan met een breedte van 7.41 meter TUSSEN DE VANGRAILS EN AAlf EEN zijde een fietspad van 2.90 meter breed. Over eenl breedte van 124 meter be schikt de scheepvaart over een door- vaarthooigte van 9,10 meter. In mei 1972 zal een begin worden ge maakt met de montage. Eind 1973 zal naar verwachting het werk gereed zija Maar het kan en komt toch nog al eens voor Wij lazen in een dagblad dat een jong echtpaar uit de Franse stad Rouaan, dat in vijf jaar tijds vier kinderen kreeg, besloot het vijfde kind, dat za terdagavond geboren werd in de Seine te verdrinken. Nauwelijks was het kind ter wereld of de ouders stopten het in een aardappelzak en legden deze op de achterbank van hun auto. Bij het vaUen: van de duisternis reden zij langzaam in de richting van de Seine. Zij werden evenwel toevallig door de politie aangehouden voor een routine-onderzoek. Terwijl de vader van de pasgeborene zijn papieren toonde, hoorde één der controlerende agenten zacht geschrei op de achterbank, waai de moeder zat. Hij ontdekte onder een mantel, die inderhaast door de moeder over de aardappelzak was geworpen, de baby in de zak. De dertigjarige vader en zijn 23-iarige vrouw hebben bekend, dat zij van plan waren geweest zich van de pas geborene te ontdoen. De vader is gearresteerd en de moeder bevindt zich onder politiebewaking in een' zieken huis. De baby maakt het goed. En hier is dan een bericht uit eigen land, uit de gemeente Someren. In de Zuidwillemsvaart onder de gemeente Someren (N-B) is vorige week dinsdag avond het lijkje van een pasgeboren ba by gevonden. Volgens de politie moet het lijkje (een meisje) reeds enkele we ken in het water hebben gelegeri. Het is nog niet zeker dat het kind levend ter wereld is gekomen. Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag stelt thans een onderzoek in. Op 13 september j.l. was ds. H. Abma tien jaar voorzitter van het hoofdbestuur van de Staatk. Geref. par tij. Vijf jaar daarvoor werd hij reeds door de algemene vergadering in h^' ihoofdbestuur gekozen. In het „Reformatorisch Dagblad" van zaterdag 11 september is een vraagge sprek met ds. Abma opgenomen, waar aan een hele pagina is gewijd. Wij laz*" daarin dat er nog een jubüeum voor hem was; op 31 augustus was het nJ. dertig jaar geleden', dat hij in de Friese gemeente Driesum tot predikant in Ned. Herv. Kerk bevestigd werd. In „De Banier" schrijft ds. Abma over zijn tienjarig hoofdbestuurslidmaatschap „Ik heb geen enkele behoefte om van dit feit een jubileum te maken. Tegenwoordig grijpt men aUe moge lijke gelegenheden aan, om, zoals he heet, een feestje te versieren. Toen i^ werd aangewezen heb ik gezegd: wj ben ik om dat te doen? Datzelfde zeg» ook na tien' jaar nog precies z"- dankt in dat artikeltje voor het medele ven, de sympathie en ter zake kundig medewerking. Dat heeft de zaak lichter gemaa» Ook voor welgemeende kritiek ^^^'f steeds opengestaan en daarvoor zegt m zeer erkentelijk te zijn. Hij beveelt zw tenslotte in al zijn gebreken in ge"^ bij de Heere aan. MELISSANT Kerkdienst. Woensdagavond hoopj voor de Ger. Gem. in Ned. voor te gaa ds. van Beek van Opheusden. Aanvan» half acht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2