EIIAÜDEn - niEUWS Nieuws DE WATERGEUS TELEURGESTELD... RUIL ZE IN W. RIKKEN N.V ]etiS*d Dinsdag 7 september 1971 No. 4018 UIT DE PERS Het uitbrengen van een onschuldige dronk X OOK VOOR t GRAMMOFOON- PLATEN J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE voor de- modern© PFAFF 2lg-zag, lichtgewicht Wij ruilen a!fe merkon,in,: ook vreemdo! Jammerfs) of Gejammer Besloten zittingi NED. HERV. KERK Beroepen te Ede J. Sohuurman te Putten- Rouveen K. Exalto te Noorde- loos' Hoevelaken J. Schuurman te Put- ten-'Katwijk J. Catsburg te St., Maar tensdijk; Randwijk B. Haverkamp te Nijkerkerveen; Montfoort P. Dorsman te Staphorst. Bedankt voor: Goudswaard G. Veld- jesgraaf te Wouterswoude; Houten J. Catsburg te St. Maartensdijk. Woudenberg: Na een verblijf van ze ven jaar, nam Ds. B. Meyndert afscheid wegens vertrek naar Lunteren met Hebr. 13 8. Lunteren: Na bevestiging door Ds. J. Bos aldaar, met Hand. 10 33, deed Ds. B Meyndert, gekomen van Wouden berg, intrede met Hand. 10 43. Veenendaal: Na bevestiging door Ds., H Jongerden aldaar, met 2 Oor. 2 14, deed Ds. G. Würsten, gekomen van Sprang, intrede met 2 Cor. 4 7. KosmoyKomplot: Het had in de be doeling gelegen een weekend te houden op „Kerk en Wereld" te Driebergen, on- der'bovenstaande titel. Hiervoor waren een aantal zeer links gerichte instanties uitgenodigd, tot vertegenwoordigers van de Communistische partij toe. De bedoe ling is zich af te zetten tegen de Wes terse wereld waarin wij wonen en de heren van het Kremlin in het gevlij ta komen. Bovendien zou er een film wor den vertoond, waarin les werd gegeven in het opwerpen van barricades en het plegen van sabotage. Terecht schrijft Ds. J. Verwelius te Schoonhoven hier over in „De Hervormde Vaan", dat „Kerk en Wereld" zich op een anti christelijke weg bevindt. Ds. Verwelius schrijft o.m. „Je vraagt je toch wel af, waar het heengaat met kerk en wereld. Hoe is het mogelijk, dat de synode van onze kerk dit allemaal maar toelaat. Hier worden duidelijk de fundamenten van de kerk ondergraven. Wij moeten hiertegen niet alleen fel protesteren, maar ook een feit stellen door b.iv. de quota niet meer te betalen. Om des ge wetens wil kunnen we ons geld toch niet laten gebruiken voor allerlei kerk-on- dermijnende activiteiten en onchristelij ke propaganda. En het mag ons bovenal wel tot diepe droefheid zijn, dat het in onze kerk zó toegaat. Moge meer en meer de nood op ons hart gebonden worden opdat we vooral samen bidden om de verlichting van de H. Geest, die harten kan om buigen en bekeren tot de Heere onze God". GEREF. KERKEN Beroepen te Grijpskerk P. Ribberink te Strijen; Oosterbeek E. Kim te Vroomshoop; Maassluis H. Lenters te Delden. Aangenomen naar: Amsterdam F. Kraan te Den Haag; Woubrugge kand. Th. Middelkoop te Amsterdam, Bedankt voor: Waardhuizen kand. Th. Middelkoop te Amsterdam; Heerde J. v. Dalen te Rotterdam.i GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Delfzijl, Drogeham, Kan- tens, Kornhorn, Pieterburen, Ulrum, Zevenbergen, Zaamslag en Zuidhorn kand. H. Feenstra te Amsterdapi; Drie- sum en Murmerwoude W. Wieringa te Berkel. Aangenomen naar: Bunschoten S. Cnossen te Alkmaar. Bedankt voor: Bedum, Deventer en Hoogkerk S. Cnossen te Alkmaar; Ter- neuzen R. Hoogsteen te Enumatil. Zwyndrecht: Na bevestiging door zijn vader Ds. D. v. Dijk, em. pred. te Gro ningen met 2 Tim. 3 16 en 17, deed Ds. Kj V. Dijk, gekomen van Temeuzen, in trede alhier met 1 Petrus 1 24 en 25. Het was de twaalfde maal, dat Ds. D. V. Dijk, die nog twee zoons heeft, die predikant zijn, één van zijn kinderen in het ambt mocht bevestigen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Bennekom A. Vlietstra te Werkendam; Drachten C. Bos te Zuid- iand. Bennekom: Wegens vertrek naar Schiedam, nam Ds. W. van Sorge af scheid van deze gemeente met 1 Cor. 16 :22. Mijdrecht: Ds. M. den Blelïer nam af scheid wegens vertrek naar Dutten. De tekst voor deze gelegenheid was Matth. 28 20, Ds. P. Roos te Middelharnis is door de synode gekozen in de commissie voor Geestelijke zorg en Bezwaarschriften. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Capelle aan de IJssel J. V. Haaren te Amersfoort; Norwich P. Honkoop te Kampen; Boskoop A. Ver- gunst te Rotterdam; Middelharnis C. Wisse te Elspeet; Gouda J. Weststrate te Meliskerke. Aangenomen naar: Uddel P. v. d. Bijl te Katwijk. Zoetermeer: Na bevestiging door Ds. F. Harinck te 's-Gravenhage, deed Ds. H. Rijksen, gekomen van Gouda intrede met Joh.! 3 29-30. Woerden: Na bevestiging door Ds. A. Vergunst te Rotterdam met Jesaja 62 e, deed kand. J. Kleppe intrede met 1 Cor. 1 23 en 24. Het is voor het eerst in het 40 jarig bestaan, dat deze gemeen te een eigen predikant heeft gekregen. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Donderdag 9 september a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente al hier voor te gaan Ds. A. Vergunst van Rotterdam. Aanvang 's avonds 7.30 uur. MELISSANT Huwelijksbevestiging. Vrijdagmiddag 10 september hoopt ds. P. Blok het hu welijk te bevestigen van H.i de Gooyer en B. J. de Waal in het kerkgebouw aan de Beatrixlaan. Aanvang van de dienst 3.15 uur. In de dagbladen van de G.P.D. (Grote provinciale dagbladpers) vinden wij een artikel van een medewerkster over de dranken die thans op de markt worden gebracht en die geen' schadelijke wer king uitoefenen noch de verkeersvei ligheid in gevaar brengen, als men er op recepties etc. mee getoast heeft. Wij laten van dit artikel hier het grootste deel volgen: „In het gemeentehuis van een middel grote plaats in ons land wordt een re ceptie gehouden. Knallend worden de champagneflessen ontkurkt. Schuimend klokt de feestdrank in de glazen'. De gasten heffen de kelk, proeven en kij ken elkaar goedkeurend aan: „beste champagne". De burgervader lacht in z'n vuistje. Hij weet, dat het edele vocht geen druppel alcohol bevat. De dien stertjes lopen af en aan. Ze hebben het druk. Er wordt die middag bijzonder veel getoast. De grote verrassing komt als iemand naar het merk vraagt en dan ziet dat op het etiket de naam cham pagne ontbreekt. Er is alleen maar „na tuurzuiver mousserend druivensap" ge schonken. De proef die het gemeentebestuur heeft genomen, is volkomen geslaagd. Zelfs degenen, die zes, zeven glazen (en meer) naar binnen hebben geslagen, zul len volkomen nuchter achter het stuur van hun auto kruipen. „Geen alkohol bij snelverkeer" een slagzin, die zo moeilijk is op te volgen voor hen', die er niet vies van zijn", als er allerlei bladen met verleidelijke drankjes worden aange rukt. „Mijns inziens zouden de overheid en grote insteU'ingen het goede voorbeeld moeten geven," zegt de heer G. de Vries, directeur van de firma Consuco, die sinds enkele jaren uit Zwitserland alkoholvrije dranken importeert. In zijn kantoor aan het Amsterdamse Ooster park drinken wij gedurende het onder houd dat wij met hem hebben, een glaasje vermouth, een' kruidig bittertje en een pittige punch, nippen aan een glas cassinette en besluiten het drank festijn met een glaasje bier. Na afloop staan we nog even vast op onze benen 'als daarvoor. Het was niet in de eerste plaats het snelverkeer dat de heer De Vries er toe bracht naar pittige drankjes te zoeken, die alkoholisohe dranken zouden kun nen vervangen, zonder dat het aan ge zelligheid inboet. In Zandvoort zag hij een paar jaar geleden enkele 14-jarige meisjes stomdronken langs de straat slieren. De jeugd heeft bij hem een warm plaatsje in het hart en dit tafe reel greep hem zo aan, dat hij zich toen voornam er zo mogelijk iets aan te doen. Hij begreep best, dat jonge men sen ook wel eens mee willen doen, voor al de jeugd tussen servet en tafellaken; Het glaasje limonade en de vruchten sappen' vinden ze al gauw te kinder achtig. Maar een alternatief was er niet. Het toeval hielp de heer De Vries een handje. Hij had nogal wat connecties in Zwitserland en hij hoorde, hoe in dit land alkoholvrije likeuren en bieren al vaak worden geschonken in de restau rants. Een reisje naar het bergland bracht hem het nodige enthousiasme. „Dit is wat ik zoek", wist hij direct na de eerste kennismaking met de goedsma- kende dranken. Hij bezocht diverse fabrieken, waar de directie graag bereid was hem het geheim te verklappen, waarom haar prodiokten genade konden vinden in de ogen van hen, die een hartversterkertje wel appreciëren. De dranken worden namelijk volgens 't normale procédé met alkohol bereid, maar later wordt die eruit gehaald. Wat overblijft is het rijke bouquet, maar de schadelijke nevenwerking is weggeno men. Huisvrouwen die de peertjes sto ven met wijn of in andere gerechten een sdieutje madeira doen, weten wel, dat de alkohol vrij snel na de verwar ming vervliegt. In 'het alkoholvrije bier blijft de bittere smaak van de hop be houden. Bij de bewerking van het ger- stenat werd op het moment van de gis ting de alkohol eruit gehaald. Daarna werd het gepasteuriseerd, waardoor het lang houdbaar blijft. Ook als het flesje geopend is geweest. NAAIMACHmEHUIS Kortemee^. 17 - TtL 01840- B^tC^ie OP !EOt»[ BOK Moer pt^s teïée» Btodraa aan PFAFF, Azttwooixi 1:^ BBC@Bea op Zoaraa. Herkens toren staat ontluisterd, en is van zijn spits ontdaan, 'n Bof is 't voor de Herkinezen dat het uurwerk nog blijft gaan. Klok kan steeds nog slaan en luiden, men blijft steeds toch bij de tijd. Lopen eoht zover niet achter, al hoort men soms dat verwijt, 't Kan nog wel een poosje duren eer die luister is hersteld. En zoals we ook vernamen kost dit werk een berg met geld. Maar dat is te tolereren, is beslist niet weggegooid, wat dan zeker ook zal blijken, als dit werk straks is voltooid; 't Haantje weer kan koning kraaien, dan kraait daar geen haan meer naar. Als die vrolijk staat te draaien wordt men 't zeker niet gewaar, 't Wordt daar bij die oude toren straks beslist een fraai gezicht. Restauratie en sanering, zijn daar dan ook op gericht. Jammer is, dat men die toren tevens niet wat breder maakt. IJl en slank rijst hij naar boven, dat kan in dit werk gelaeikt. Jammer ook, dat men geen plaats maakt voor een extra wijzerbord, wat, gezien de dorpsuitbreidinjg zachtjesaan 'wel nodig wordt. Maar wie weet, of dit wordt spoedig ook nog geraliseerd. Voor het heden is belangrijk „Toren wordt gerestaureerd". Herkinezen zijn daar blij mee; Jammer vindt men 't anders wel, dat dit ding ook nog te klein is voor een „mini-kloklienspel". J. S. De raad ging in besloten zitting en de publieke tribune werd in M afwaohttag van de heropening s van de zitting naar de gang ver- wezen, zegt iemand een tikkeltje verontwaardigd: „De burgemees- s ter zal zeggen laat de raad maar g zitten, die begrijpt er toch niks 3 van MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Algemene Bond van Bejaarden De leden dezer bond worden uitgeno digd, tot het bijwonen van een contact middag op dinsdag 14 september 1971 nam. 2 uur in het Diekhuus te Middel harnis. Ook donateurs zijn hartelijk welkom. Na opening door de voorzitter, ziillen er door dhr. Borstlap mooie di'as vertoond worden, en in de pauze zal er koffie geserveerd worden: met het nodige er bij. Het één :met het ander kan hierdoor een gezellige contactmiddag worden. IBRVOLGVBRHAAL door Slbe van Aangium Wieger hoorde hem spreken. Geluk- •og voor hem was juist de muur voor, Waar de ladder niet zou komen, heel «ag. Aan de andere kant was hij, zoals *e zagen, wel vier meter boven de goot. «f^aat ze maar komen", zei Wieger in zichzelf, „ft 2al ze een warme ontvangst «Meiden". De mannen snelden naar beneden om en ladder te zoeken. Er was echter ner- sens een ladder te vinden, dan in de to- «n- Deze was echter te kort voor het oeoogde doel. Zwarte Jan zond hierop hpt j^^"^ "33^ sen boerderij onder dorp. Hoewel de mannen snel lie- fj™, duurde het bijna anderhalf uur lankwamen. Ze droegen een «ge ladder, een zogenaamde bintlad- "=f. (ladder van 30 sporten. Men klimt mee op de gebinten in de schuur.) ..Jullie bent lang weggebleven, lui", za Zwarte Jan. >.We konden onmogelijk eerder", ant- «oorüden de mannen. „We hebben zelfs '"•w gelopen, 't Was een hele sjouw". De man wiste zich het zweet van 't ge zicht. Ze moesten de ladder van binnen door naar de goot om het gebouw brengen. „Kan de zolder het houden, Jan?" vroeg één zijner mannen.; „Ik denk het wel. 't Valt meestal wat mee", zei Jan. Nauwelijks had hij dit gezegd of krakDe man die het voorste eind van de ladder droeg, schoot door de zolder. Hij gaf een kreet dan een smakZwarte Jan holde naar bene den. De boer lag op de grond geluid loos. Zwarte Jan boog zich over hem 'heen. De boer kreunde. „Gelukkig", zei Jan. „hij leeft nog. De arme kerel is bewusteloos. Laat hem maar even lig gen. Hij komt zo wel bij". Inderdaad geschiedde dit na enige tijd. Hij kreun de geweldig. „Laten we hem naar het klooster dra gen", zei Zwarte Jan. „Zouden we hem niet op een wagen kunnen vervoeren?" vroeg één der man nen. „'t Zal wel moeten", zei Zwarte Jan. „Anders moeten we in elk geval een draagbaar hebben.i Laten een paar man nen naar Ried gaan en meenem.en wat ze vinden kunnen. Ik vrees dat een wa gen te veel stoot. Misschien woont er wel een timmerman in Ried. Neemt maar mee, wat je krijgen kunt en in elk geval een wagen". Op dit ogenblik liet zich oen oorver dovend lawaai horen. Een groot gedeelte van de zolder schoot naar beneden, een stuk muur en enkele balken medene- mend. Een wolk van stof steeg omhoog. Daarna hoorde men een akelig gekerm. Wat was 't geval? Nadat Zwarte Jan naar beneden was gesneld, probeerden de boeren, die met de zware ladder bezig waren, deze naar de goot te brengen. Ze waagden zich daarbij te veel op de achterkant van 't gebouw. Hier hadden de balken geen steun meer in een achtermuur, maar ze hingen aan de zoldering. IVIen kan zich 't gevolg denken. Door het gewicht der beide boeren boog de zoldering omlaag. De balken schoten daardoor uit de bin nenmuur, waarin ze steunden, met het gevolg, dat de zoldering met de balken en de beide boeren naar beneden schoot, tegelijk een gedeelte van de binnenmuur mede nemende. Ongelukkig kv/am de vallende steen op de beide mannen te recht. Bebloed en gekneusd kropen ze onder het puin vandaan. De ene had z'n arm gebroken en de ander z'n schouder ontwricht. Gelukkig konden ze beiden nog lopen. „Ga naar 't klooster", zei Zwarte Jan, „Broeder Bart'holdus zal jullie wel ver binden. Die heeft er goed verstand van. En dat hebben we aan die schoeljes te danken, daarboven!" Hij balde zijn vuist. „Wacht maar, lummels?" schold hij, „we zullen jullieMaar wat ze zouden doen, werd nooit uitgesproken, want op dit ogenblik riep een benauw de stem van boven: „Jan, Jan, kom gauw! Help, help Met grote sprongen snelde Jan naar boven. De deur naar het dak stond open. Met een paar sprongen was Jan in de goot. Daar hoorde hij een angstige stem: „Vlug, vlug, ik kan niet langer vasthou den!" Hij zag een paar handen, waarvan de vingers zich krampachtig om de gootrand klemden. De goot wiebelde ge vaarlijk onder de stappen van Zwarte Jan. Deze liet zich plat neer op de bo dem der goot en schoof heel langzaam naar de hangende man toe. Nu was hij bij hem. Zwarte Jan boog zich met hel hoofd over de gootrand heen. Hij zag de boer hangen. Hij greep hem bij de polsen. Dan richtte hij zich op. De goot kraakte onrustbarend. „Die oude verrot te rommel!" mompelde hij. „Kun je je niet wat oprichten?" vroeg hij de boer. Deze deed wanhopige pogingen zich op te geven. Maar het lukte niet. „Kun je je voet niet ergens in zetten?" vroeg Jan.i Zijn adem ging hijgend. Hij kon de 'boer bijna niet hoger krijgen. Hij span de al zijn krachten in. Neen, het ging niet. Ten einde raad riep hij om hulp. „Help, mannen! Voorzichtig Een paar mannen snelden toe. „Hier niet op de goot komen", schreeuwde Zwarte Jan. „Dan gaan we allemaal. Breng de ladder naar beneden en zet die tegen de goot op. Vlug!" De mannen hadden onmiddellijk zijn bedoeling begrepen. „Kun je 't nog even uithouden?" vroeg Zwarte Jan aan de boer, die aan de goot hing. „Als jij het uithouden kunt", zei de boer. „Ik hang wel". Zwarte Jan had het echter ontzettend zwaar. Hij durfde geen poging meer aanwenden, de man omhoog te treikken, want hij merkte dat het weinig meer scheelde of de hele goot liet los. Gelukkig duurde het niet lang, of hij hoorde stemmen beneden. De mannen waren er met de ladder. Ze zetten deze op, precies onder de plaats, waar de boer hing. Nu kon deze zijn voeten steun geven. „Gelukkig", zei hij. Dan daalde hij naar beneden.; Hij was bleek en zijn benen trilden, „'t Was ontzettend", zei hij. Zwarte Jan lag voorover in de goot. Hij bleef enige ogenblikken liggen, na dat de boer naar beneden was gegaan. Hij was doodop. Eindelijk schoof hij langzaam achteruit. Toen hij bemerkte, dat de goot steviger werd, richtte hij zich op. Nog wankelend ging hij staan en bezag de goot. 't bleek, dat een ge deelte was afgebroken. „Hij zal ermee naar beneden gestort zijn en zich toen nog net vast gegrepen hebben", mom pelde Zwarte Jan. „Maar die goot houdt ons niet. 't Is onmogelijk hier een ladder op te plaatsen. We moeten maar probe ren van binnen uit erin te komen. Drommels, dat luik moet kapot". Hij begaf zich naar beneden. De boe ren stonden werkeloos bij elkander. „Wat moeten we nu doen. Jan?" vroe gen ze. „De goot schijnt ons niet te houden", zei Jan. „Was jij naar beneden gestort?" vroeg hij aan de boer, die nog aan de voet van de ladder stond.i Deze knikte. „Ja", zei hij. „Ik wou eens inspecteren, waar we het best de ladder konden plaatsen. Plotseling schoot ik door de goot heen. Gelukkig kon ik de Ujst nog beetpakken. Ik wil je vertellen, dat ik angstige ogenblik ken heb uitgestaan". „En ik niet minder", zei Jan. „De lad der kan daar niet staan. We moeten het luik zien open te rameien". Hotse met de tien snelle ruiters wa ren ongeveer daar, waar het pad naar de kluizenaar van de weg afboog, toen ze de groep boeren, die bij de ruïne van Elgersma was doorgelopen, troffen, 't Waren ongeveer veertig man. De mees ten waren gewapend met schoppen, messen of enig ander wapen, dat ze hadden kunnen grijpen. Op het zien der ruiters bleven de boeren staan. Dan gingen ze aan de kant van de weg, om hen door te laten. Hotse hield zijn paard in. Hij was nog niet met zichzelf eens wat hij doen zou. „Wat moeten jullie, mannen?" vroeg 'hij. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 5