Raad Middeiharnis wil spoedige realisering van nieuw bestemmingsplan 10 jaar 4=6 in Nederland ^Ruim een halve ton vis uit water leiilinol(anaai Inbraken in Ouddorp en Stellendam Herv. Jeugdverenigingen openden nieuwe seizoen SchoHeren bofsten Camping Horrelshoogten wordt gesloten Jaarvergadering flrjos ZuidHoiland ^jaargang Dinsdag 7 september 1971 No. 4018 CHR, STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Laatste uitbreidingsmogelijkiieicl in Middeiharnis bijna volgebouwd In de j.l. donderdagavond gehouden raadsvergadering liadden B. en W. van Middelliarnis „de eer" de raad het ontwerp-bestemmingsplan „Plar Sommelsdijk-Zuid I" ter behandeling aan te bieden^ Inderdaad een eer volle zaak al bleeli uit de beantwoording van vei schillende vragen uit bet raadscollege dat de voortzetting en de afronding ervan (over naar men hoopt een vijftal jaren) nog eervoller zullen zijn. Er zullëïT nog percelen grond moeten worden aangekocht, de grond zal bouwrijp moe ten worden gemaakt en er zal moeten worden gebouwd. Bij dat alleiÉ maakte de raadsvoorzitter burg. van Es er geen geheim van dat" het „uiterst moeUijk" zal zijn de financiering van een en ander rond "te krijgen. Desondanks staan raad en college de wens voor zo spoedig nüö" elijk met de realisering van het bestemmmgsplan te beginnen opdat iet huidige bouwtempo niet gestagneerd behoeft te worden. Een bezwaarschrift Spoedige reaUsering Fluoridering Weinig animo Uitbreiding begraafplaats GOEDEREEDE C.P.B, over „Christen zijn in Oost Duitsiand" Van onze adverteerders Auto rijdt tegen tegemoetkomende trekiter J. HEIJZER FORIVIBDABEL ORGANIST ie Bezoek aan Euro-rama te Rozenburg ie Jeugdwerkieider Terlouw moedigde aan om mee te doen met het verenigïngswerk POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS jledactie en advertsntiea: Kantoor laan^eweg 13, Sommelsdljk TeL (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het bestemmingsplan Sorramelsdijk Zuid I is n.l. de enige uifcbreidingsmoge- fijkheid in Middelhamis-Sommelsdijk aadat het plan „Zuid-West" in Mid deiharnis voltooid zal zijn en dat is tójna het geval. Alles wat daar aan z.g. tociale woningbouw kan worden ge- is in aanbouw en het ligt daar- «m voor de hand dat de bestuurderen er veel aan gelegen is dat men mder stagnatie van het ene bestem mingsplan naar het andere over kan stappen. Het nieuwe bestemmingsplan, dat overigens nog de goedkeuring van G.S. behoeft wordt begrensd door de Prinsesselaan (vanaf de Dorpsweg tot (er hoogte van de H. de Krijgerlaan) de Staverseweg, de Wildemanskreek en de Rozenlaan). Realisering van het plan in vijf jaar komt aldus B. en W. neer op continuering van het huidige bouwtempo (ca. 220 woningen per jaar) of een groei van de woningvoorraad van ca. S'/o en' een bevolkingsgroei van S'/o per jaar. Nadat het ontwerp bestemmingsplan ter inzage heeft gelegen is er slechts één bezwaarschrift ontvangen. Dat kwam van het Landbouwschap, ge noemd Schap wees in haar bezwaar op het in voorbereiding zijnde streekplan Zuid Holland Zuid waaro^m zij de ge stelde reservering van landbouwgron den bezwaarlijk acht. Omdat het be stemmingsplan in niet meer voorziet dan een voortzetting van de huidige v/o- ningbouw werd het bezwaarschrift on gegrond verklaard. De voorz. tilde overigens niet zo zwaar aan genoemd bezwaarschrift. De grondeigenaren hebben het kennelijk als een douceurtje geaccepteerd omdat hun grond waardevoller wordt dan dat die een agrarische bestemming zou blij ven dragen. Het Landbouwschap dient aldus de voorz. een bezwaarschrift in bij welk plan dan ook, wellicht om li™ klanten te vrierid te houden, al zijn niet al die vrienden het daarmee eens Van de zijde van dhr. Tlggelman (Pvda) en dhr. Jacobs (wd) werd aange drongen op het betrachten van spoed bij de realisering van het bestemmings- P-an, alleen dhr. P. Grinwis (sgp) stel ae zich wat negeatief op bij het voor uitzicht dat „Middeiharnis" straks ook in Sommelsdljk zal willen bouwen. Dhr. Grinwis voorzag moeilijkheden tussen "6 beide woningbouwverenigingen en hij «itte de wens dat die het tot een' goe ie samenwerking zullen kunnen bren gen. Ook stelde hij de vraag hoe het zal Eaan met het bedrijf van de f am. Ro zenheek. Uit het antwoord van de voorz. bleek wt daaraan vooralsnog geen behoefte "estaat, temeer omdat het zeker geen goedkope grond zal zijn wordt voorlo- ■gewacht. Ook de fluoridering van het drink water kwam in deze vergadering weer Kr sprake naar aanleiding van een schrijven van de Stichting Drinkwa- 5' ^.hr. V. d. Ketterij (sgp) informeer de mj de voorz. naar een evt. stand punt van het Drinkwaterleidingbestuur '•av. het schrijven van de Staatssecre- 'ans en t.a.v. het door de gemeente ^^oedereede geweste referendum. "hr. Edewaard (ar) spuide vervolgens neet van de naald zijn grieven im"^'^ fluoridering, voor hem een ""■^öjele massa-medicatie. Dhr. Ede- «aard conformeerde zich aan een uit maak dat de fluoridering een ontoe- aatDare aanslag op de persoonlijke vrij- hpi 1 'c hoogste menselijke vrij- on, 1 '^^- moerde het onbehagen en de nzekerneid rondom de fluoridering nog inri !-" ^y betreurde het dat Onri u een motie van dhr. pstelten met de kleinst mogelijke meer von^T afgewezen terwijl ook een "orstel van dhr. Koppelaar tot het hou- legL-^" referendum het moest af- ijld rug naar tien jaar geleden toen de ge- meenetbesturen met de fluoridering had den ingestemd. Nu er in de gemeentera den steeds meer critiek wordt geuit nu meende dhr. Edewaard dat het be stuur van de Drinkwaterleiding daar toch moeilijk aan voorbij kan gaan en tot de conclusie moet komert dat haar maar één ding te doen staat, de massa niedicatie beëindigen en zoeken naar een andere methode. De voorz. kon de vraagstellers me dedelen dat het verzoek van de Staats secretaris aan bezwaarden ongefluori deerd water te verstrekken in feite niet geldt voor die bedrijven die reeds ge fluorideerd waren, derhalve ook niet voor het waterleidingbedrijf te Middei harnis. Duidelijk is ook dat het dagelijks bestuur weinig voelt voor het houden van een referendum. Daarbij wees de voorz. erop dat de fluoridering overi gens behoort tot de competentie van het bestuur van de Waterleiding. Weliswaar heeft genoemd bestuur de gemeentebe sturen' indertijd bij de besluitvorming willen betrekken maar dat geeft de ge- meenebesturen nog geen vrijbrief nu zelf allerlei beslissingen te gaan nemen. Voor het overige moest de voorz, me dedelen dat proeven met een ontwik keld defluorideringsfilter niet zijn mee gevallen omdat de vraag is of het water bacteriologisch nog geschikt blijft. Dhr. P. Grinwis bleek er maar matig over te spreken te zijn en hij kondigde dan ook de stilte voor de storm aan die hij gaat veroorzaken. De voorz, had de bewering van de eenzijdige voorlichting van dhr. Ede waard in twijfel getrokken maar dhr. Edewaard weriste zijn mening dienom- trent niet te veranderen: „alles wat we erover te weten kregen kon je op een stuivertje schrijven. De voorz. voerde nog aan dat het uit sluiten van die bedrijven die al gefluori deerd waren berust op een handigheid je van de Staatssecretaris. „Een gemenigheidvoerde dhr. Grinwis op, een grote gemenigheid! De begraafplaats aan de Rottenbuüg- seweg zal in w^estelijke richting worden uitgebreid. De raad kan daarover bin nenkort een voorstel tegemoet zien'. Daarom zijn met de eigenaar van het naastgelegen weiland, dhr. J. Verwers onderhandelingen gevoerd, m.b.t. het beëindigen van de pachtoverkomst, het weiland is reeds gemeenteeigendom. Dhr Verwers is daarmee accoord gegaan, heim zal een bedrag van 3500, wor den toegekend. De gemeente stelt zich voor spoedig een/derde gedeelte van het weiland in gebruik te nemen, de rest kan door dhr. Verwers nog drie jaar „0;m niet" worden gebruikt. Een crediet van 4500,werd door de raad beschikbaar gesteld voor de aanschaf van een nieuwe methode Ne derlandse Taal t.b.v. de Openbare lage re school te Middeiharnis. T.b.v. de uit breiding van de Groen van Prinsterer- school te Middeiharnis werd een aan vullende crediet van 41.000,beschik baar gesteld, in december 1970 werd al 180.000,— gevoteerd. Een bijdrage van 500,werd be schikbaar gesteld t.b.v. een te houden afscheidsbijeenkomst van dhr. C. van Nimwegen aan wie per 1 okt. eervol ontslag is verleend als hoofd van de openbare lagere school te Sommelsdljk. Op die dag zal er door de oudercom- missie een afscheidsbij eenkomst worden gehouden. De Chr. Plattelandsvrouwen Bond „Goeree" houdt a.s. donderdag 9 sep tember haar eerste vergadering na het zomerseizoen, 's avonds oim 8 uur in de Chr. Huishoudschool „Westvoom" te Ouddorp. Deze avond hoopt de heer H. Korteweg uit Oud-Beijerland te spreken over het onderwerp „Christen zijn in Oost Duitsland". De leden en intro- ducees worden' hartelijk opgewekt deze avond te bezoeken. ld" a' besluit is destijds over- Vfu^,.*'^i'?°™^'^ wij waren eenzijdig "orgelicht" zo keek dhr. Edewaard te- 4 6, een rekenfout? Het is rekenkundig onjuist, maar ii\ de 4 6 Zelfibedieningsbedrijven en Su permarkets brengt men deze formule dagelijks in praktijk. Want men geeft in deze bedrijven liefst SO'/o spaarwinst. Bij elke bestede gulden aan bood schappen kan de konsument een 4=6 zegel kopen voor 4 cent. Bij inlevering van een volle zegetkaart van 100 zegels krijgt men 6 gulden kontant terug. De spaarwinst kan echter verhoogd wor den tot 87%, wanneer men de zegel- kaarten inlevert voor N.S. reischeques van de Nederlandse Spoorwegen. Voor een volle zegelkaart krijgt men n.l. 3 reischeques a 2,50 terug. U ziet: bij de 4=6 sparen is geld vergaren. Jubileumfeest. Deze week starten de 4=6 winkeliers in Nederland met een tien weken du rende Jubileumcampagne. Waarom? Omdat het deze week tien jaar gele den is dat deze organisatie van zelfstan dige ondernemers is gesticht. Het wordt een groot feest, aldus dhr., K. van der Doel, 4=6 ondernemer uit Ouddorp. Wij gaan een Jubileumaktie voor het publiek lanceren, waarbij men in het be zit kan kómen van gratis waardevolle jubileumgeschenken. In een speciale feestkrant van 4 pagi na's en een advertentie in dit blad, wordt de konsument op dit gebéuren geattendeerd. De drie Jubileumgeschenken hebben liefst een winkelwaarde van 25,en zijn veiferijgbaar op één volgeplakte spaarkaart met 50 jutoileumzegels. Méér voor minder geld. Dat is het devies wat de 4 6 onder nemers in hun vaandel voeren! Men heeft de uitdaging aangegaan dat men het beste levensmiddelenpakket tegen de laagste prijs bij de konsument brengt. Dat dit geen loze kreet is, blijkt uit de laatste publikatie van de Consumen tenbond, waarbij de flessen 4 6 slaolie de hoogste waardering kregen van alle merken die op de Nederlandse markt zijn. Het zal de komende weken ongetwij feld druk worden in de 4 6 zaken, maar daar is ook op gereikend. Men wil niemand teleurstellen. Logisch! op de Staverseweg, plm. 35 meter verwijderd van de kruising met de Oudelandsedijk had vrijdagavond kwart voor tien een aanrijding plaats tussen een tractor en een Daf personenwagen. De tractor werd bestuurd door dhr. W. van Kempen uit Ooltgensplaat, hij reed goed rechts toen een hem tegemoetko mende Daf, bestuurd door dhr. L. van Es uit 's-Gravenzande tegen de trekker botste met aanzienlijke schade aan bei de voertuigen tot gevolg. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Eerder die avond, om kwart over ze ven had een aanrijding plaats op de kruising Langeweg - Staverseweg toen dhr. W. van Nimwegen uit Sommelsdljk geen voorrang verleende aan de leswa- gen van dhr.i A. Bruggeman te Nieuwe- Tonge. Om half twaalf tenslotte botsten op de kruising Steneweg - Prinses Marijké- straat de wagens van de heren J. Oos terling te Middeiharnis en B. Janse te Delft toen eerstgenoemde geen voorrang verleende. Beide wagens werden zwaar beschadigd maar ook hier geen persoon lijke ongelukken. MIDDELHARNIS Vanmorgen om tien voor half negen botsten twee fietsende scholieren op de parallelweg, even voor de Sporthal, op elkaar. Het waren het meisje H. M. Noordermeer uit den Bommel (HAVO scholiere) en de jongeman Corn. Groe nendijk uit Sommelsdljk. (leerling van de Landbouwschool). De botsing ont stond toen het meisje een groepje voor haar fietsende jongelui inhaalde en op de weghelft van de haar naderende jon geman terecht kwam. Deze laatste raak te bij de botsing bewusteloos en werd ter observatie naar het ziekenhuis ver voerd. -O- Opnieuw is in het week-end op enkele plaatsen ingebroken. Zaterdagavond tussen elf en half twaalf was dat het geval in de woning van de fam. Rozen- beek aan de Koolweg. Een of meerdere indringers kwamen via een keider- raampje de woning binnen. In de wo ning werd een geldkistje met een be drag van plm. 350,gevonden. Het geld werd meegenomen. Via de achter deur werd de woning daarop weer ver laten, de sleutel van de deur werd door de dief of meegenomen of weggegooid. De diefstal werd nog 's avonds ontdekt toen de heer en mevr. Rozenheek van een bezoek thuiskwamen. Op de Deltahaven werd tijdens het week-end ingebroken in de vriescel van de fileerderij GOMAVI, daar werden een aantal pakjes gefileerde vis ont vreemd. In de berging van dhr. P. 't Mannetje werd ook een bezoek ge bracht, daar werden wat reclameartike- len meegenomen. GOUDA. Een formidabele speler, Arie J. Keijzer, de organist van De Doe- leri in Rotterdam, die zich gisteravond op het orgel van de St. Janskerk heeft laten horen. Vooral in Mendelssohn's Derde Orgelsonate over het koraal „Aus Tiefer Noth" en in Franck's Piece He- roïque troffen zijn haast felloze tech niek, muzikale interpretatie en fijnzin nige reigistratiekunst. Mocht zijn spel in het begin van deze werken soms wat te ingetogen zijn, allengs bereikte Arie Keijzer enorme climaxen en overrom pelende voordracht. Ook in Bach's be werking van Vivaldi-concerto in G en een viertal orgelkoralen van Walther was duidelijk te constateren v/elk een voortreffelijk organist Arie J. Keijzer is, Zijn smaak voor treffen'da klankMeuren, duidelijkheid in de meerstemmigheid en muzikale versieringen was evident, hoe wel het spijtig was dat zijn te snelle tempo's in deze klassieke werken toch veel afdeden van hun melodische allure. Daardoor ging van het polyphone lijnen spel, de fraaie meerstemmigheid nog al eens het fijne detail verloren. Met zijn improvisatie over het kerkelijk lied „Vas te rots van mijn behoud", hem als the ma door de voorzitter van het Gouda Orgelcomlté, de heer L. J. Bax inge- igeven, overtuigde Arie Keyzer ander maal van zijn grote begaafdheden. Be ginnend met een intiem lijnenspel van muzikale inhoud bereikte hij via een boeiend koraaltrio een grandioos slotko- raal, waarbij steeds bleek hoe fraai het St; Janskerkorgel zich voor dit mees terlijke spel in Idank en' kleur leent. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 8 september des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan Student Bax te Moercapelle. OUDDORP De bewoners van de camping „Hor relshoogten" te Ouddorp zijn dit week end via een briefje op het mededelin genbord in de kantine op de hoogte ge steld van het besluit van de exploitant de camping per 30 september a.s. op te heffen. Als gevolg van dit besluit zullen alle caravans en tenten uiterlijk 15 ok tober moeten zijn verwijderd. Vorig jaar werden de bewoners mid dels een persoonlijke brief in kermis gesteld van de plannen van de exploi tant het terrein te gaan bestemmen' voor bungalowbouw, thans is bekend gewor den dat het er 64 zullen zijn. Nu het de exploitant werkelijk ernst blijkt te zijn heeft de mededeling toch nog de nodige deining veroorzaakt. De eigenaren van de plm. 125 caravans en een aantal ten ten zijn in allerijl op zoek gegaan naar een andere staanplaats. Meerderen maar lang niet allen zullen terecht kunnen op de camping „Klepperstee", voor de overigen zal het voorlopig nog zoeken geblazen' zijn. Daarom zijn de bewoners bezig met een actie die moet resulteren in het stichten van een vereniging. Deze Verenigingdie dan waarschijnlijk zo'n 150 leden zal tellen zal dan het college van B. en W. van Goedereede verzoeken een of meerdere van de bij haar be rustende aanvragen tot het exploiteren van een camping te honoreren. Aspirant bestuursleden! van de nieuwe vereniging menen n.l. zeker te weten dat B. en W. nog een aantal aanvragen van grond eigenaren te Ouddorp in beraad hebben. OOLTGENSPLAAT M.,,H. L. Weststrate spreekt over „Woningbouw". Mr. W. Aantjes en Drs. J. v. d. Doel komen ook naar 't Fort. Het Provinciaal Verband Arjos Zuid- Holland heeft dit jaar als plaats voor de jaarvergadering gekozen Fort „Prins Frederik" te Ooltgensplaat. Datum vrijdag 10 en zaterdag 11 september a.s. Vrijdagavond te 8.30 uur zal na de ope ning als spreker optreden, dhr. M. H. L. Weststrate te Vlaardingen, vice-voor- zitter van de Raad voor de Volkshuis vesting. Dhr. Weststrate sr. heeft een brochure geschreven over het Woning- beleid van na 1945.i Voor zaterdagmor gen is de huishoudelijke vergadering gepland en voor zaterdaigmiddag zijn als forum-leden uitgenodigd de Tweede Ka merleden, de heren Mr. W. Aantjes (A. R.) en Drs. J. van den Doel (P.v.d.A.). Arjos-leden worden breedvoerig inge licht hoe „dit einde van de wereld is te bereiken" (aldus stond er op de convo catie) en vanaf Rotterdam werd de reis stap voor stap beschreven naar dit „bij zonder plezierig en leuk oord". Ook het laatste waterleidingkanaal nabij het pompstation in de Oostdijk, dat binnenkort gedempt zal worden, is een bijzonder visrijk watertje geweest. Dat bleek j.l. zaterdag toen de z.g. be- heersenheid Zuiderdiep (waarin twee sportvissersverenigingen samengaan) het kaneel ontdeed van ruim een halve ton spartelende vis, om die uit te zetten in het Zuiderdiep. De heren gebruikten daarvoor een sleepnet van kant tot kant op welke manier ze rijke buit naar bo ven haalden. Eén sleep leverde soms een viertal snoeken en karpers op van een meter lengte. Op de foto torst dhr. M. Wiegel, voorz. van de „Viscromte" een snoek die naar schatting njim tien pond weegt. De gevangen vis werd in een gf ote container vervoerd, daaronder wa ren voorns, karpers, baars en snoek. Hengelaars die in het Zuiderdiep een stekje zetten kunnen in den vervolge met de uitgezette reuze-exemplaren te maken krijgen! NIEUWE TONGE Kerkdienst gaat niet door. De dienst waarin ds. G. Mouw van Oudemirdum, voor de Geref. Gemeente alhier, zou voorgaan, zal niet kunnen doorgaan. Ongeveer 80 jongeren met hun lei ders en leidsters namen zaterdag j.l. deel aan de opehingsmiddag van het winterwerk. Om kwart voor twee ver trokken twee bussen van de firma Buijsse, begunstigd door stralend nazo- merweer naar de nieuwe dam bij Stel lendam. Met een speciale vergunning was het mogelijk deze dam te passeren. De tocht ging via Hellevoetsluis naar West-Rozenburg, naar de Deltaexposi tie Euro-ramai, een gebouw dat ligt op een 16 meter hoge terp en dat een ex positie-ruimte, een filmzaal en een res taurant omvat. Het gezelschap bezichtigde eerst de expositie, waar we door foto-materiaal, tekeningen, statistieken e.d. onder de Indruk kwamen van het geweldige werk van de bouw van de nieuwe haven monden voor Rotterdam-Europoort. Deze indrukken werden nog versterkt toen de film vertoond werd, waarin nog duidelijker dit gigantische werk onder ogen werd gebracht.i Na deze film werd ih het restaurant van Eur-o-rama een kopje koffie met gebak gebruikt. Een goede start van het winterwerk op deze gezellige manier! Om half vijf vertrokken we weer via een wat andere route naar Stellendam waar een keurig verzorgde maaltijd ons wachtte. Ter afsluiting van de maaltijd en te gelijk als openingswoord voor het win terwerk,- sprak dhr. A. J. Terlouw, de jeugdwerkleider, over het onderwerp „Heb je er zin in?" Spreker herinnerde er aan dat deze vraag nogal eens gesteld wordt na de vakantie met betrekking tot het dage lijks werk. Deze vraag wordt vanmid dag oök gesteld maar dan in verband met het werk van verenigingen en cate chisatie. „Heb je er zin in om als jon gere te leven en te werken in de ge meente waartoe je behoort?" Om wat meer zioht op deze vraag te krijgen, stelde de heer Terlouw zijn jeugdig publiek drie vragen, n.l.: Wat ontvang je in de Christelijke ge meente? Wat zeg je in deze gemeente en Wat doe je daar? We ontvangen ontzaglijk veel in de gemeente. We werden gedoopt, we ont vingen onderwijs uit de Bijbel, we gin gen naar de zondagsschool, we volgden de catechisatie enz. Ook komende win ter staan de deuren van de verenigings lokalen weer voor ons open. Hebben we er zin in om mee te doen? Wat zeg je in de gemeente? Dat bezig zijn van God met ons leven dat vraagt om een antwoord. Dat kun nen we niet geven uit onszelf, maar wel door de kracht van de Heilige Geest. Dan kunnen we getuigen worden van het Evangelie, oök al zijn we nog jong. Hebtoen we er zin in ona te getuigen van de Heere Jezus Christus, door onze woorden, door belijdenis te doen van ons geloof, door goed te spreken van de Heere. Dat kan alleen door waarach tige bekering en door geloof, dat de Heere God in ons leven wil werken ook door het werk van catechisatie en ver enigingen in de komende tijd. Dat vraagt ook om daden. Niet alleen om woorden. Vandaar ook de vraag: „Wat doe je?" Er is veel te doen ook voor ons jongeren,. Misschien wacht de Zondagsschool op je of de jeugdklub. Misschien kunnen we anderen helpen. Doe het! aldus de heer Terlouw want we moeten niet alleen hoorders, maar ook daders des woords zijn! Met aandacht werd dit boeiende refe raat beluisterd. Tot slot werd nog ge zongen „'k Wil U o God mijn dank beta len", waarna dhr. Terlouw deze prach tige openingsmiddag sloot met dankge bed.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1