Engelsen voorspellen koelte Bollenaanvoer over hoogte punt heen Huwelijks bevestiging is aangevraagd DE KEUKENSPECIflUST schilders Regerings¥ kt goede verwachlinge! DESIREE J. Keuvelaar Reünie bezigheids- therapeulen Rode Kruis Ettense veemarkt Ds. L. H. Kwast schrijft in het „Centraal Weekblad" voor de Geref. Kerken in Nederland Dit alles tegen zeer scherpe prijzen I C. F. H. V. d. Houwen S Zoon t WEERPRAATJE Marktbericht bloembollen-bloemen I Platennieuws van I BERNARD I Seven Break Fiat £100 ms 17IVI Zandpad 32 Middelharnis Wiit u een keuken kopen? Dan eerst bij SNOEI aanlopen Sta-caravan t 5 vraagt FAMILIEBERICHTEli kunt 81 ook opgeven aai a^nten en l3»©zorgers Vrijdag 27 augustus 1971. „EILANDKN-NIEUWS" Bladz. 3 (van onze weerkundige medewerker) De Engelse weerkundigen geloven „iet dat de laatste dagen van augustus toonbeelden van zomerse warmte te zien zuilen geven. De computers stellen weertypen met noordwestelijke tot noordelijke winden in het vooruitzicht en zoals iedereen wel zal weten komt er van die kant geen warmte. Toch zal volgens hen het weer in de nadagen van augustus in verhouding droger en war mer zijn dan het weer in de eerste helft van september. Zij zinspelen dan zelfs op lichte vorst in het binnenland op normale waame- mingshoogte (1.50 meter) met name in Scliotland. Hoewel de weerdienst m London met de maandvoorspellingen af en toe de plank mis slaat augustus heeft ook niet gebracht, wat zij er zich van voor stelden en eerder mislukte de (droge) iuniverwachting blijft het boeiend dit meteorologisch koorddansen aan de werkelijkheid te toetsen. In elk geval hebben de verwachtingen veel meer achtergrond, bovendien een wetenschappelijke, dan de z.g.i astrolo gische voorspellingen. Kort geleden bel de de chef-redaoteur van een dagblad me op met de vraag de kanttekeningen te beluisteren, die hij had geschreven ter begeleiding van een hele serie weersvoorspellingen voor de verre en wat dichterbij gelegen toekomst. Ik kon mijzelf helemaal verenigen met zijn oordeel, dat het voor een groot deel op speculatie neerkwam. De voor spellende astroloog had dan ook geen nee te koop. Met een verbazingwekkende gedetail leerdheid werd de lezer verkondigd, hoe het weer over één, twee, vier, zes maan den vooruit zou worden, bijna op de dag af nauwkeurig. Iedereen, die er ook maar een beetje kijk op heeft, weet, dat het weer van het ene op het andere jaar nooit identiek is en dat er leigio variaties zijn. Het is eenvoudig niet mogelijk schemaatjes te maken en de regen, wind en zonneschijn daar keurig in etmalen in te passen. Wat met de getijbewegin gen en de maanfasen wèl kan, is nu eenmaal niet mogelijk met de processen in de dampkring. De Enkhuizer Almanak werkt met sitatistische gegevens. Clhris Nell was vele jaren geleden dé man in deze goed florerende branche. Maar ook dit sy steem voldoet alleen aan mensen, die het met de „timing" niet zo nauw ne men en een geslaagde verwachting sterk overwaarderen, en geneigd zijn de mis lukkingen te vergeten. Een woordvoerder van het K.N.M.I. heeft jaren geleden in „Hemel en Damp kring" de z.g, „omkeerdagen" al eens een (wetenschappelijke) onvoldoende gegeven. Nog even een woordje over de warm- tegolf van vorige week. Die bereikte donderdag 19 augustus in ons land een hoogtepunt van 30 graden, daags daar na in Midden-Europa met 35 graden op enkele Oostduitse stations. Er zijn geen waarden bereürt, althans in onze omgeving niet, die do records van 23 augustus 1944 konden benaderen. In Wamsveld werd toen een landelijk uiterste van 38.6 C bereikt, in Winters wijk van 38 graden rond. (Nadruk verboden). Gelet op de recente grote aanvoeren bij de veiling H.B.G. kunnen wij deze week wel zien, dat wij „over de bult" lieen zijn. Het aantal colli was minder dan de voorafgaande week. Ondanks de grote aanvoeren heeft het prijspeil de krachtproef behoorlijk door staan. Sinds vorige week is dit ten min ste niet opzienbarend gewijzigd. De ge middelde prijs voor Tulpen 12/op was f 7,78 tegen vorige week 8,20, voor zift 11 7,32 7,48) en voor zift 10 5,43 5,73). Dank zijn een zeer vlotte handel bleef er na iedere veiling bij zonder weinig staan. Het is misschien niet te gewaagd, te veronderstellen, dat bij een wat krimpende aanvoer het prijspeil zich wel zal kunnen handha ven en mogelijk zelfs iets verbeteren. Er zijn uiteraard aanzienlijke ver schillen per soort. Als uitschieter zien wij de oude Brilliant Star boven de 20,_ afgedrukt, de leliebloemlgeri zijn nog immer hoog in prijs, een toch in grote hoeveelheid aangevoelde soort als Golden Apeldoorn maakt nog 13,20 en witte broeisoorten als Blizzard en Hi- bernia zijn uitgesproken favoriet. De DVT's zijn ook nog steeds hoog in prijs evenals de parkieten, waarvan b.v. Red Champion boven 22,staat genoteerd. De hyacintenveilingen, hoewel niet groot, gaven een mooie aanvoer te zien en gingen vlotter van de hand dan het voorgaande jaar. Opmerkelijk is, dat nog steeds zeer goede prijzen worden betaald voor Pink Pearl in de drie grootste maten. Ook narcissen worden steeds vlot ver kocht. De prijsgemiddelden waren in de afgelopen week voor DN I 19,84 (ver geleken bij het voorgaande jaar zelfde week 19,69) Il 15,37 14,69) en III 9,59 9,60). Veel geld wordt betaald voor de soort als Easter Joy 41,70 ter wijl Gold Medal DN II 46,50 noteerde. Soorten als Magneet en Bount Hood zijn dit jaar weer best in prijs met zeer ge ringe verschillen tussen I ert II. Goede partijen bleven ruim boven 22,— per 100. Ook de potnarcis Van Sion ligt nog zeer goed in vraag en kwam bijna f 36,— onder de klok. De handel in crocussen is eveneens zeer vlot. Het accent ligt vooral op de kleine maten. Het prijsniveau van zift 7 benadert vrijwel dat van zift 8. Op de Vrije Bloemenveiling H.B.G. nandhaven zich gladiolen nog zeer goed in prijs. Het is op dit tijdstip wel zo, Mt ten aanzien' van een aantal partijen oeraerkingen in het blad moeten wor sen geconstateerd, maar mooie zuivere partijen brengen nog 60 cent tot 1 gul den, per bos op, teirwijl lange zuivere partijen van de soorten als Nieuw Eu- ropnam Eurovision en Dr. Salk nog J 1,50 per bos noteerden. Op de veemarkt van 25 augustus 1971 werden aangevoerd 74 runderen, 5 st. Ktemvee en 3 paarden. Het aanbod van runderen was groot, e handel levendig en de prijzen zeker wet lager. Het aanbod van slachtvee was niet stabf i"^^*^ stugge handel en de prijzen Prijzen: melk- en kalfkoeien 1100— ^"Uö; guste koeien 925—1275; kalfvaar- t" 1050—1425; pinken 600—850; gras- Kaveren 375-600; paarden 900—1200; "ette Icoeien 4,00—5,20 per kilo geslacht. 3 Kade 7-9 - Middelharnis I 1. LEEN SCHIPPERS op het orgel van de Waalse kerk te g Delft 12,80 M 2. Herdenkingsplaat 1 JAN ZWART 14,90. Ter gelegeriheid van het 25-jarig be staan van de bezigheidstherapie van het Nederlandse Rode Kruis (het vroegere betaalde welfare-werk) zal op 23 ok tober te Amsterdam een reunie worden gehouden van bezigheidstherapeuten die tussen 1946 en 1971 dit werk hebben verricht in dienst van het Nederlandse Rode Kruis. Het Rode Kruis beschikt echter niet over alle adressen van deze grote groep mensen. De (ex-)bezigheidstherapeuten-welfa rewerksters en leidsters van het Neder landse Rode Kruis, die voornemens zijn deze reunie bij te wonen, wordt daar om op deze wijze verzocht zich vóór 15 september a.s., bij voorkeur schriftelijk met vermelding van volledig adres als mede van het jaar dat meri het diploma behaalde en het tijdvak dat men bij het Nederlandse Rode Kruis werkzaam was, op te geven bij het Bureau Bezigheids therapie van het Nederlandse Rode Kruis, Prinsessegracht 27 te 's Graven- hage (tel. 070-184200 toestel 343.) STAD AAN 'T HARINGVLIET Opening bibliotheek. De bibliotheek in het „Trefpunt" begint op donderdag 2 sept. van half 7 tot half 8. Wedvlucht Duffel navluchten 21-8-71 Gelost 9 uur, Ie duif 9-53-28, afstand 74 km. Gebr. de Boed 1, 2, 4, 6, 39, 45, 46. Leo Moerenhout 3, 13, 43. Jac. Bevaart 5, 21. A. de Gans 7, 10, 15, 19, 42, 51, 52. B. Visser 8, 12, 18, 54. Gebr. Visser 9, 14, 23, 26, 27, 30, 36, 40, 47, 48. 50, 56, 57. Comb. V. en V. 11, 31, 49. J. Wagner 16, 29. G. Koppenaal 17, 20, 38, 41. Comb Sturris-Troost 22, 55. H. v. d. Valk 24, 53. A. de Boed Az. 25. A. Donkersloot 28, 44. E. Trommel 32, 33, 34. Jac. van Gurp 35, 37. Jac. de Vos 58. OOSTERLAND Noodweer in Oosterland. De gewel dige slagregen zondagmiddag, gepaard gaande met onweer, veroorzaakte een enorme wateroverlast in ons dorp. Niet alleen dat bij vele ingezetenen de dak goten het water niet konden lozen met al de narigheid hiervan, zoals inregen schade en wat al niet, in de nieuwbouw traden de rioolputten buiten hun oevers. Doordat er binnen! korten tijd niet min der dan rond 25 m.m. regen viel konden de riolen het vele water niet verwer ken en kwam alles naar boven. Daarom werd het een vieze bende in de nieuwe straten en zelfs de andere dag na dro ging waren het nog allemaal modder- sporen op het wegdek. Ook de nog te velde staande gewassen, vooral graan dat nog vaststond, had van deze zware regenval te lijden. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. OUD VOSSEMEER Plotseling overlijden. Bij zijn werk zaamheden in de HoUaerepolder bij aan nemersbedrijf J. C. de Voogd aan de we- genlDouw voor de nieuwe brug over de Eendracht is maandag de 54-jarige W. H. Zwemer uit Kamperland onwel ge worden en ter plaatse overleden. Hij werd dinsdag opgebaard in het rusthuis Ten Anker te Tholen en later overge bracht naar Kamperland. Er komt heel wat kyken als het huwe- lyksbootje te water gelaten, wordt. He den ten dage mag dan door sommigen het huwelqk worden afgediaan als een kapitalistisch verschynsel niet zo nieuw overigens, want in de vorige eeuw heeft Friedrich Engels die ontdekking al gedaan maar ondertussen is het gros van verliefden en verloofden nog stellig van plan het huwemk-klassiieke-stijl te prefereren boven de commune en an dere progressieve ziekteversch^nselen. Maar het Iqstje van benodigdheden is niet kinderachtig. Daar is vooreerst HET HUIS.. Desnoods huiskamer,slaapkamer- keuken-toilet. Voorts de aankleding. Vloerbedekking, vitrage, overgordijnen, meubeltjes, serviesgoed, keukenuitzet, linnenkast: de honderdjes vliegen je portefeuille uit. En dan DE trouwdag. Aantekenen en afspraken maken. Kan dominee dan en dan? Is de kerk op die tijd vrij? En hoeveel volgauto's zijn nodig?. Heel de familie wordt via vingerteUing geboekt. Zouden oom en tante uit Scheveningen komen? De da mes ui het lang of houden we het ge woon? En waar de receptie met het aansluitende feest? O ja, jacquet (pand jes met weggesneden schoten) en hoge hoed voor de bruidegom! Waar huren we die? Ondertussen druk gesprek met vriendinnen, zusters en moeder over de bruidsjapon. Mensen, mensen, wat een soesa! De huwelijksbevestiging is een hoofd stuk apart. Er zijn bruidsparen, die heel de inrichting van dat kerkelijk uur vol vertrouwen aan dominee overlaten. De man zal wel weten hoe dat moet. Maar er zijn ook andere stelletjes. De beschei-^ denste onder hen vragen niet meer dan een bepaald versje. Kan domiinee dat üi de orde van dienst onderbrengen? Wel willende dominees knikken dan beves tigend. Je trouwt, als alles goed komt, ook maar één keer in het leven. Andere bruidsparen gaan een stapje verder. Zou die of die tekst voor de preek kun nen worden gekozen? Daarbij doen zich ware homUetische vondsten voor, waar op wijlen prof. Dijk nooit gekomen zou zijn. Zo dat bruidspaar, dat met Psalm 118, 24a, kwam aandragen: „Dit is de dag dien de HEERE gemaakt heeft". Of dat andere stel, dat me vol verwachting aankeek bij de vondst van Jesaja 40, 11b „De zogenden zal Hij zachtkens leiden". ■Tot op de dag van vandaag weet ik niet, wat de bruidegom zich daaronder voor stelde. Liturgische doe-het-zelvers. In een tijd van mondiale mondigheid kan het niet anders, of sonninige eigen tijdse bruidsparen ontpoppen zich als doe-het-zelvers in het liturgische. Alles is al ingevuld. Dominee kan volstaan met aanvullend handenwerk met de zegen en zo. Verder is het menu van dienst al voorgebakken. Dominee knikt erkentelijk voor zoveel begrip voor pas toraal tijdgebrek. Zijn ogen doorwan delen het liturgisch verlanglijstje, waar op oneerbiedig gesproken heel de religieuze Winkel van Sinkel vertegen woordigd is. Enkele bruidsparen wensen het religi euze aan het artistieke te paren. Zij hebben een familielid of een vriendin met muzikale uitschieters in voorraad. Mag mijn nichtje een aria van Doni zetti zingen, dominee, bij voorbeeld als wij geknield zijn? Weer andere huwen den stelden zidh bijzonder veel voor van een clubje vrienden, dat nó het weder zijds ja-woord het wel zeer toepasse lijke „We shall overcome" ten gehore wilde brengen. Sedert de trouwdag van prinses Bea trix en prins Claus en de complete te levisie-reportage daarvan is het aantal verzoeken om kerkelijk ringenspel (of -spul) koortsachtig gestegen. Ik raad dan altijd aan, om thuis vooraf te oefe nen. Eens Het een nerveuze bruidegom dat ding uit zijn (vochtige) handen ont snappen. Rollen dat het deed. Wel vijf bariken ver. Met een snoekduik voor kwam een oom van de bruid, dat het kleinood via een verwarmingsrooster de wijk nam. Dat zijn van die liturgische verrassingen, die aan trouwdiensten een ongemeen levendig karakter geven. Tegen'woordig kan de séance volledig worden vastgelegd. Dat daarbij de voortschrijdende techniek veel hulp kan bieden, werd me onlangs duidelijk.i De vraag was ditmaal niet of een fotograaf plaatjes mocht schieten, maar of er ge filmd mocht worden. Natuurlijk heel aardig voor de videorecorder. Worden als de kinderen? Tijdens de dienst is ook van alles en nog wat te beleven. Men ontwaart bin nen vijf minuten, welke familieleden in kerk en klooster niet thuis zijn. Of ze zingen niet of ze doen ontroerende po gingen om hypo-mixolydische en phy- gisohe psalmwij zen onder de knie te krijgen. Ooms en tantes hebben al het zaad des verbonds meegenomen, dat wil tijdens de preek nogal eens tot de ru briek varia leiden. Als het collectezakje rondgaat, horen geroutineerde ambtsdragers, op welk niveau de opbrengst zal liggen. Geritsel is veelbelovend, getinkel vervult met zorgelijke voorgevoelens. Het wil in dat verband wel gebeuren dat de bruilofts luister omgekeerd evenredig is aan de inhoud van het zakje. In mijn eerste gemeente placht een Groninget ouder ling dan te zeggen: „Bibel is er nait oet". Per slot van rekening zitten aan een trouwdienst zakelijke aspecten. Maar al met al: ik houd van trouw diensten. Ze openbaren iets van de volksziel. Door de bank genomen plen gen moeders van bnuden vaker tranen dan moeders van bruidegoms. Waaraan dat ligt, is mij niet bekend. Ongetwijfeld een veelbelovend terrein van onderzoek voor de theologische faculteit van de V.U., afdeling mensvakken. Verder was eens een hervormde knielbank van eer biedwaardige ouderdom niet berekend op het gewicht van een gereformeerd bruidspaar. Tijdens Psalm 121 vers 4 zakte het ding aan de kant van de brui degom scheef onder begeleidend ge- kraak.i Gelukkig had de fotograaf twee seconden eerder afgedrukt. Het paar demonstreerde ijzeren discipline: de bruidegom schoorde de hellende bruid. Kostersexpertise na de dienst bracht houtworm aan het licht. En nu moet ik haastig een punt achter het verhaal zetten. Over tien minuten moet ik een huwelijksbevestiging leiden L. H. KWAST. TE KOOP: bouwjaar 1968 1968 stationcar 1966 1967 M. HOEK Hazersweg 36 - Ouddorp Tel. (01878) 524 Deze ringen kozen zlf uit de prachtige l(otlel(t/e DESIREE verlovingsringen Zo'n keuze verdient tijd en aandacht Dat kin bij ons. Gezien de steeds groter wordende vraag naar: KEUKENBLOKS, SPOELCOMBINATIES, BUFFET TEN, KEUKENKASTJES, WANDKASTJES, TEENA- GERKASTEN, LINNENKASTEN ENZ. hebben wij een huis ingericht voor al deze artikelen, om in al deze be hoeften te kunnen voorzien. Kom geheel vrgblijvend kqken, dat kost niets. BOUWMATERIALEN EN KEUKENHANDEL JULIANALAAN 21 TEL. (01877) 1333 DIRKSLAND Op werkdagen geopend tot 19.00 uur, zaterdags tot 13.00 uur! Een prachtig electr. orgel ligt beslist binnen Uw be reik. 50,p. mnd., U bent van harte welkom. Orgel en Pianohandel Westdyk 53 - Sommelsdijk Te koop: 1. 10 mtr., br. 3 mtr. compleet met 7 slaapplaatsen. Nadere Inlichtingen: CARAVANBEDRIJF Slaakweg, Heinkenszand (01106) 1659 Gebruikte BADDINGS, 6V2 X I6V2. In lengten van ca. 4,5 en 6 meter. N. SNOEI Julianalaan 21 - Dirksland Tel. 01877 - 1333 Schildersbedrijf OOSTVOORNE voor onderhoudswerk utiliteitsgebouwen, nieuw- 5 bouwwerk enzj T Nadere informatie: Tel. (01885) 2552 na 18 uur (01885) 3757. X Velen onzer hebben deze week het eerste treffen tussen de nieuwe rege ring en het parlement beluisterd en aanschouwd. Een nieuwe ploeg onder een! nieuwe leiding wekt de nieuwsgie righeid op, althans bij degenen die po litiek geïnteresseerd zijn. Het accent ligt bij deze algemene beschouwing sterk op de premier. Hij immers representeert het regeringsteam in de eerste plaats en verdedigt de beleidsvisie die in de ver klaring is neergelegd. De land- en tuinbouw heeft van ouds her en eigenlijk van nature een sterke politieke belangstelling. De overheid bemoeit zich over de 'gehele wereld op een zeer intensieve wijze met de agra- ri.sche bedrijfstak en het is daarom ook niet zo verwonderlijk dat in de gesprek ken over landbouwpolitiek de overheid zo vaak ten tonele wordt gevoerd. Zo langzamerhand echter raakt de agrarische bedrijfstak deze exclusieve positie kwijt. De immense problemen: waar de ^menselijke samenleving voor is komen te staan, worden hoe langer hoe meer onderwerp van overheidsbe- invloeding. Een derde deel van ons ge- zamelijk inkomen dient in de eerste plaats aan de overheid te worden afge- djagen en als we de jaarlijkse toene ming van dit inkomen bekijken blijkt clat wij daarvan slechts 40% zelf naar eigen goeddunken mogen besteden'. De andere 60"/o gaat naar de belasting of sociale verzekeringen. De signatuur en de plannen van een regering zijn derhalve voor ons allen van het grootste belang en tenslotte, maar niet als minst belangrijkste, de mensen die de rcgeringsposten beman nen dienen het vertrouweri te hebben of te verwerven. Wat het programma be treft, het is niet mijn taak als voor zitter in de agrarische sector alle on derdelen te behandelen, hoe verleidelijk dit ook is. Ik wil de positie van boeren en tuinders in beschouwing nem.en en de vraag stellen: wat mogen deze van de nieuwe regering verwachten. Als ik op mijn wijze probeer de regeringsver klaring te karakteriseren, dan zou dit kunnen gebeuren met de term „verso bering". Het volk eri de ovenheid leven op te grote voet, de noodzakelijke las ten worden naar de zwakste schouders doorgeschoven. De regering die dit con stateert en wegen aangeeft om hieraan paal en perk te stellen verdient onze sympathie en steun en zeker als die re gering de bereidheid toont om de groep, die al jaar en dag de grootst mogelijke soberheid moet betrachten, extra aan dacht te geven. Het dient echter in deze niet bij goe de voornemens te blijveri. Wij verw^ach- ten als boeren en tuinders dat wij geen nieuwe lasten op onze schouders ge legd krijgen en dat in de komende jaar een betere welvaartsverdeling tot stand zal worden gebracht. Hoopvolle aan duidingen zijn in deze de aankondiging van een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring voor zelfstandigen en eeh begin van uitvoering van de aanbevelingen van de Commissie Van Soest, al moet hierbij worden opgemerkt dat m.i. 1 januari 1973 een te laat tijdstip is, 1 januari 1972 lijkt mij ook mogelijk. Ook de verhoging van de belasting vrije voet en de optrekking van de A.O.W. tot het minimumloon zijn zaken die voor onze groepen van belang kun nen zijn. Als in aansluiting hierop straks de landtoouwbegi'oting met name op de punten Europese landbouwpolitiek een duidelijk perspektief biedt en op het na tionale vlak de sanering en omscholing met kracht voortzet en de moderni sering van onze land- en tuinbouw een' flinke steun in de rug geeft, dan geloof ik dat wij als landbouworganisaties op redelijke wijze ons urgentieprogram zien ingewilligd. De prijzenbeschikking is voor een groot aantal produkten vervallen verklaard. Naar onze informatie behoren daar ook toe, melk, melkprodukten en brood. De ze beslissing, waarvoor door de georga niseerde landbouw reeds lang is gepleit, stemt tot voldoening. De Minister van Landbouw is in het nieuwe kabinet te ruggebracht. Na een zwakke start is de heer Lardinois in kracht en slagvaar digheid gegroeid. Ook de heer Biesheuvel kent de land en tuinbouw beter dan enige van zijn voorgangers. Zijn boerenafkomst en zijn jarenlange ervaring als secretaris en voorzitter van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond en zijn rol als Minister van Landbouw^ rechtvaardigen ook de goede verwachtingen die wij als boeren en tuinders menen te mogen hebben. Ik hoop van harte dat wij ook aan het eind van deze regeerperiode zullen mo gen vaststellen dat wij in deze verwach tingen niet beschaamd zijn geworden. „Ons Platteland"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 7