Raad Dirksland schroeft rioolbelasting aanzienlijk op Achter Postkantoor te Middelharnis heeft postbussen nu in de buitengev Jongetje van orig^ van weenen mmir\É'''"M:mê de grenspaal U.S.1I.: Nixon's sprong Sommelsdijk I i^ Restaurant „Tonbré 43e jaargang Vrijdag 27 augustus 1971 No. 4015 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Dekkingsmiddelen riooiwaterzuiveritïgsi Bg voor s' installatie Er zat woensdagavond voor het gemeentebestuur van Dirksland weinig anders op dan in principe te besluiten de rioolbelasting aanzienlijk te verhogen om daaruit de door G.S. verlangde dekkingsmiddelen te verkrijgen die nodig zijn voor de financiering en exploitatie van de zo gewenste rioolwaterzuiveringsinstallatie in Dirksland. De thans voor genomen belastingverhoging zal ingaan met het jaar waarin de kapi- taalslasten voor het eerst op de begroting zullen drukken. De meerder heid van de raad ging eveneens accoord met de door het college voor gestelde wijziging van de totdusver geldende verhoudingsregeling. De belasting werd opgetrokken tot 113,per perceel, dat hele bedrag dient door de eigenaar-gebruiker te worden betaald, de eigenaar niet gebruiker betaalt 56,terwijl de andere helft door de gebruiker niet eigenaar dient te worden betaald. Het was (weer) dïir. Th. van Prooijen die tegen deze „schande" luidruchtig stelling nam, z.i. dient alleen de eigenaar belast te worden. Verontwaardigd heeft hij er de verkiezingsprogramma's van de confessiionele partijen bijgesleept, om hen daaruit een lesje te lezen. TAFELKLEDEN zijn er van goedkoop tot „duur". In handweef en in wol moquette. NINGINRICHTl»*?^ Haadslid D. de Bonte vraagt spoedige uitspraak mjb.t. fluoridering l^hr. B, A. de @ast iseëïiidigt raads- ildmaatscliap VOOR MOOIEKB :yk|es 1 Fa« ICORTEWEG 1 Middelharnis Jb holleivian E^iidagsdiesist artsesi rr^o^dehüis brandweerwedstr POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Uedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Soimnelsdijk TeL (01870) 26 28 Na 5.30 uur (01870) 33 62 Giro 167930 ABOrWEMENTSPRIJS 4— PER KWAKTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. By contract speciaal tarief. Een noodsprong? Een sprong in 't duister? President Nixon is na lang wachten er eindelijk toe overgegaan een daad te stellen, en daarmee heeft hij wel de knuppel in het economische hoenderhok gegooid! Wat zou eigenlijk de drijfveer zijn van deze manipulatie, waartoe Nixon be sloot, alles liever dan eenvoudig de dol lar te devalueren tot op de werkelijke Het is zeer de vraag of hier een wel overwogen economische manoeuvre is uitgevoerd, dan wei, dat psyohologische faktoren de hoofdrol hebben gespeeld. De gehele m.entaliteit van de gemid delde Amerikaan is ingesteld op: bij ons gaat alles beter. „The American way of life" zou, indien in alle andere landen toegepast, vrede, welvaart en ge luk geven'. Niet dat die in Amerika al gemeen te vinden waren, maar een beetje flinke vent maakte het klaar, en de rest moest zelf maar zien. Vooral na Wereldoorlog II, toen het isolationisme van voorheen plaats maak te voor het voeren van wereldpolitiek in Europa, Azië en Afrika, gingen de Amerikanen zichzelf beschouwen als de redders der wereld. De president, tevens regeringsleider, zal telkens weer moeten appelleren aan dit gevoelen. Denken aan de mogelijk heid dat Amerika eens bakzeil zou •k Paling onze speciialiteit. OUDE TONGX moeten halen, is ketterij. Daarom wordt die onzalige oorlog in Vietnam alsmaar voortgezet. Wat De Gaulle eens waag de: de koloniën eenvoudig laten schie ten, kan hier niet. De laatste tijd gaat het Amerika niet best. Er zijn duidelijke tekenen van in flatie. Het buitenland begint het ver trouwen in de dollar te verliezen. De werkgelegenheid neemt af, de werkloos heid toe. Lange tijd heeft Nixon de stelling verkondigd dat meri dit moest laten uit- zieken, het been kwam vanzelf v/eer in 't lid. Uncle Sam was kerngezond en vatte alleen een koutje. Steeds sterker werd de aandrang op hem uitgeoefend tot het nemen van maatregelen, al sprak geen mens over devaluatie van de dol lar. Nixon blééf nee zeggen. En nu, nét zo plotseling als hij ten aanzien van China omzwaaide, komt hij met een stel maatregelen die mis schien Amerika er weer bovenop zullen helpen, maar de rest van de we reld tegen de haren opstrijken. Maat regelen die er toe zouden kunnen lei den dat de liberalisatie- tendens, ingezet met de Kenndy-ronde verflauwt en dat ze weer van die frisse vrolijke handels- oorlogen krijgen met bescherming van eigen markt eri invoer-barrières. De klok dus achteruit! Waarom niet eenvoudig de dollar te ruggebracht naar het peil waar hij thuis behoort? Omdat dit een openlijke erkenning zou betekenen, dat het fout zat. Veel beter kan men anderen de schuld ge ven én de moeilijkheden maar op an deren afwentelen. Vele Amerikanen zijn blij met Nixon's maatregelen, vanuit hun kortzichtig eigenbelang. In werke- jijkheid zet Amerika zijn leideride rol in het wereldgebeuren op het spel. En dan is er nog een motief. Vol gend jaar zijn er presidentverkiezingen. Ni.xon is vast van plan nóg vier jaar 'n het Witte Huis te blijven. Daartoe is het allereerst nodig dat het thuisfront niet moppert. Het hemd IS nader dan de rok. Inflatie en werk loosheid vormen slecht propaganda ma teriaal. Voorts moet de kiezer de indruk heb ben, dat de president werkelijk een lei der is. Daarvan is tot nog toe niet veel gebleKen. Men gaat zich haast afvragen of Ni- '^on, nu de tijd begint te dringen, geen Paardssprongen' op het politieke schaak- veia gaat maken. Zijn plotselinge „Chi- nese" omzwaai zowel als zijn niet min der plotselinge economische krachttoer zouden dan het bewijs van zijn leider schap moeten leveren. Wat de „China-affaire" nog voor na- sieep zal hebben, weet niemand. Het Wordt een ingewikkelde geschiedenis. waarliij oude bondgenootschappen in ge vaar komen, en daarmee Amerika's be- ffoiiwbaarheid een vraagpunt wordt. iJe economische maatregelen zullen de ancien, die door Amerika worden ge- awongen tot door hen niet geweriste manoeuvres, bepaald niet sympathieker stemmen. Wat is Nixon? Een leider, een staats- Ip 'f*-*^ alleen maar een door de wol zfr 1 ^^"'^ige partijpoliticus, die icnzeif en zijn partij kost wat kost er "ovenop wil houden, en gewaagde ma noeuvres uithaalt in de hoop, dat het seau. 13 met de stoutmoedigen? vuorlopig heeft hij, althans ten aan- 4rt buitenland niet veel anders f Udan dan verwarring en onrust stich- Niemand van de 8 raadsleden die tenslotte accoord gingen deed dat van harte maar een weigering zou beteke nen dat de goedkeuring tot het stichten van een zo nodige zuiveringsinstallatie uit zou blijven. Daarom gingen deze raadsleden ook node accoord met de gedachte van B. en W. het riolerings- plan van Kralingen voorshands maar op te schorten want zou men ook daaraan vast houden dan zou de rioolbelasting niet tot 112,— maar zelfs tot 130,— opgetrokken moeten worden. „Dat is discriminatie ten opzichte van Kralingen", verweet dh.r. van Prooijen (P.v.d.A.). „Wij willen dat het hele dorp vian de rioolzuivering meeprofiteert. Kralingen niet uitgezonderd!" Dhr. van Prooijen vond daarom dat de rioolbe lasting (thans 58,-^) toch maar tot 130,moest worden opgetrokken waarby de belasting geheel ten laste van de eigenaar van het aangesloten perceel diende te komenj Huivering. Nadat dhr. van Prooijen had geciteerd uit de verkiezingsprogramma's van de S.G.P. en P.C.P. (P.S.P. zei hij abusieve lijk...) verklaarde hij dat hem een hui vering door de leden voert bij het le zen van het voorstel, gesteund door een S.G.P. en een P.C.P. wethouder. „Geen gemeentebestuur in Nederland int zijn rioolbelasting zoals Dirksland dat doet, zelfs de gemeenten Goedereede, Middel- harnis en Oostflakkee kennen dit sy steem niet", liet dhr. van Prooijen we- ten.i „Men gaat er in overig Nederland (behalve in Dirksland) van uit dat de ten. (Lk.) OOSTDIJK 53-61 N.a.v. een schrijven van de Stichting Waakzaamheid Drinkwater inzake het artikel: ,,waterfluoridering, een ethische controverse" van dr. W. P. Roelofs heeft raadslid M. de Bonte (P.C.P.) te Dirksland de wenselijkheid uitgespro ken dat de Flakkeese gemeentebesturen hun standpunt opnieuw bepalen. Er zijn aldus dhr. de Bonte inmiddels nogal wat twijfels gerezen en de fluo ridering is een zeer omstreden zaak ge worden'. De raadsvoorzitter burg. H. Bos, zelf voorzitter van het Bestuur van de Drinkwaterleiding verldaarde dat door het bestuur nog wordt gestudeerd op mogelijldieden een oplossing te vin den om de bezwaarden tegemoet te ko men. Die periode van onderzoek is even wel bijna voorbij en de voorz. kon ver zekeren dat er binnen korte tij d hoog stens enkele maanden een definitief standpunt bekend zal worden gemaakt. eigenaar van de panden weer aan zijn trekken komt door de jaarlijkse wette lijke huurverhoging die de huurders moeten betalen. Dit uitgangspunt van overig Nederland (behalve Dirksland) is reëel en eerlijk en beantwoordt aan de bovengenoemde verkiezingspropaganda die door dit voorstel tot een leugen wordt gemaaktDe fractie van de P.v.d.A. verwerpt uw voorstel en wil hier zelfs niet meer over spreken maakte dhr. van Prooijen tenslotte be kend. „Ik ben zeer benieuwd of u dat op kunt brengenvolstond de voorz. burg. Bos te zeggen. We! accoord. „Ik ga wel accoord met het voorstel" verklaarde dhr. Kalle (S.G.P.). De eige naar - niet gebruiker is toch al zwaar genoeg belast. Water, vuur en licht ko men tooh ook ten laste van de huurder en waarom zouden we de eigenaars dan nog zwaardere lasten opleggen''"' ,,Ik ben het wel eens met de belas tingverhoging maar niet met de voor gestelde lastenverdeling, was de mening van dhr. J. L., Poortvliet (V.V.D.) Hij wilde die procentueel gezien houden zoals die was. In de nieuw voorgestelde lastenverdeiing zag dhr. Poortvliet een onrechtvaardigheid tegenover de eige naar - niet gebruiker; „als een woning eigenaar zijn huis laat aansluiten op de electriciteit dan hoeft hij toch ook het stroomverbruik van zijn huurders niet te betalen?", vergeleek dhr. Poortvliet. De'heren Struijk (S.G.P.) en de Bonte (P.C.P.) bleken het daarentegen wel eens te kunnen zijn met het voorstel van B. en W. Ook Knalingen. Weth. van Rossum (S.G.P..) bleek het er als geen ander mee eens te zijn dat ook Kralingen gerioleerd moet worden alleen is het in deze omstandigheden gewenst het een van het ander los te koppelen wat beslist niet wil zeggen dat de plannen daarmee van de baan zouden zijn. De gedachte van dhr. Poortvliet bieék zo verzekerde dhr, van Rossum ook in het college van B. en W., besproken te zijn. Gezien ech ter de komende huurharmonisatie en -liberalisatie is voor de voorgestelde verdeelsleutel gekozen, „dat v/erkt be slist niet discriminerend, voor welke groep ook!" besliste weth. van Rossum. Politiek. Wanneer je het woord „discriminatie" in de mond neemt en je stelt verkie zingsprogramma's van anderen aan de kaak dan doet dat het politiek wel aar dig" lanceerde de voorz. aan het adres van dhr. van Prooijen. Met beslistheid wees de voorz. elke beschuldiging van discriminatie van de hand, het is thans louter een kwestie van prioriteit ten gevolge van de financiële consequenties. Weinig begrip had de voorz. voor de oppositie van dhr.i van Prooijen tegen de lastenverdeling; „Dit systeem is nog wel met medewerking van de P.v.d.A. tot stand gekomen...", verbaasde zich de voorzitter. De voorz. begreep de tegen stand van dhr. van Prooijen nog min der omdat tooh de eigenaar aanmerke lijk zwaarder belast wordt. „Het verwijt van dlir. van Prooijen mist elke grond", voegde weth. van Dis (P.C.P.) daaraan toe, in de verdeelsleu tel is een verandering gekomen in de richting die dhr. van Prooijen wenst „Als 99% van de Nederlandse ge meenten het anders doen dan vwj, ben ik niet bereid te geloven dat wij het beter doen, wij voeren zo een politiek van spaar de rijken en pluk de armen" wierp dhr. van Prooijen tegen. Inder daad zijn wij eerder met de verdeel- sileutel accoord gegaan, toen hadden we Burgemeester Bos heeft ter ver gadering mededeling gedaan van het besluit van dhr. B. de de Gast zijn raadslidmaatschap voor de S.G.P. te beëindigen i.v.rn. een overvloed van andere bezigheden op zakelijk en kerkelijk terrein waardoor het hem niet langer^ mogelijk is de verantv/oordelijk- heid voor het raadslidmaatschap te dragen. Dhr. de Gast kwam op 15 febr. 1965 in de raad van Som- melsdijk omdat het nu Dirksland- ss Kralingeh toen nog bij Som- melsdijk behoorde. Hij werd te gelijkertijd tot wethouder gekozen in de plaats van de overleden welh. J. Ie Comte. Dhr. de Gast bleef in die functie tot aan de gem. herindeling. Op 3 jan. 1966 v/erd hij opnieuw als raadslid be ëdigd, nu te Dirksland. De vol gende (Dirkslandse) naam op de laatste S.G.P. candidatenlijst is dhr. L. Bakker A. Lzn. nog een blind, vertrouwen in B. en W., dat is fout uitgekomen en ik wil die fout nu graag zien te herstellen".i Dhr. J. Witvliet (P.C.P.) voerde een ander aspect m.b.t. Kralingen aan; „een aansluiting zal nu 2125,moeten kosten (per perceel) maar we kunnen Kralingen beter eerst saneren voerde hij aan. De voorz. bracht tenslotte het voor stel van B. en W. in stemming. Voor waren de heren weth. van Kossum, weth. van Dis, dhr. Witvliet, P. A. Leij- dens, J. Cl Kalle, J. A. Struijk, de Bonte en Poortvliet. Tegen waren de heren van Prooijen, Hakkenbrak, de Geus en Los. He't voorstel werd derhalve met 8 - i stemmen aangenomen. De postbushouders te Middelharnis hebben begin deze week eeh vriende lijk briefje in de bus gekregen waarin werd medegedeeld dat de postbussen voortaan in de buitengevel van het postkantoor te vinden zijn. Door de toenam.e van het aantal postbushouders was het gev/enst de hoeveelheid bussen uit te breden en blijkens de mededeling was dat niet mogelijk op de bestaande plaats, direct naast de loketten in het kantoor. Midden in het buiten aange brachte postbussenïront is een afgifte- loket waardoor men in het bezit gesteld wordt van de z.g. contactstulckeri zoals postpakketten en pakjes, aangetekende stukken etc. Wat door de PTT als een verbetering gepresenteerd wordt zal niet door iedereen zo ervaren worden. Het lichten van de postbussen lijkt op kou de, natte winterdagen een' verre van plezierige bezigheid te worden en wan neer windvlagen proberen! je de post te ontrukken of een sneeuwjacht je op de hielen zit zal er niet meer zoveel terecht komen van het vriendelijk ver zoek ter plaatse even de post na te zien. Elke vernieuwing is nog geen verbete ring, luidt een gezegde en dat lijkt hier wel zeer bijzonder van kracht te zijn. Aan een mogelijkheid is thans tegemoet gekomen, je kunt 's nachts 'je postbus lichten, en daar schijnt werkelijk be hoefte aan te bestaan. OOK MET FRUIT. Bloemenhandel o. Achterweg 52, Sommelsdijk Tel. (01870) 20 61 Van zaterdag 28 augustus tot maandag 30 augustus Middslharnis-Soramelsdiik: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter V. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissani: Van zaterdagmorgan 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Boot, tel. 01877-1227, Dirksland. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter Kramers, tel. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieu we Tonge. ZONDAGSDIEIJSTEN TANDARTSEN UitsluiteKd voor spoedgevallen tand arts Wolthers, Ouddorp van 11 tot 11.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herldngen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. v. d. Nieuwendij k, tel. 01870-2883. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst zr. Me lissant, tel. 01875-390, b.g.g. 01876-321. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Anna, tel. 01873-577. Goedereede: 28 aug. dienst mevr., Mijnders. 29 en 30 aug. en avonddienst. Zr. Pais. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Minderhoud, tel. 01870-2897, Middelharnis. BOïTWMA'rEKÏAIJËS IMrteJamö ~- Telefoon Ï.S33 MIDDELHARNIS Het zesjarig ventje Dirk Zonneveld, zoontje van de onderwijzer G. W. M. Zonneveld, wonende Oranje Nassau- straat 10 is woensdagavond in het zie kenhuis te Dirksland overleden aan de verwondingen die hij de avond tevoren had opgelopen toen hij, rijdend,op zijn fietsje, door een auto werd gesohept. Dat gebeurde dinsdagavond om half zeven op de loruising Sportlaan-Kon. Julianaweg. Het ventje had zijn buur- jongetje bij de sporthal opgehaald eri samen fietsten ze op de voorrangkrui sing af. Toen het slachtoffertje de Kon. Ju- lianavi^eg opreed werd hij geschept door een auto, bestuurd door dhr. A. Mulder uit Sommelsdijk. Aanvankelijk lieten de verv/ondingen zich niet ernstig aan zien en werd het ventje, nadat hem eerste hulp was geboden, naar huis vervoerd. Later op de avond verslech terde zijn toestand en achtte de huis dokter van de fam.. Zonneveld opname in het ziekenhuis gewenst. V/oensdag- avond trad daar de dood in. Op zaterdag 25 september zullen de meeste van de Flakkeese brandvi^eer- korpsen hun kennis en krachten meten op een in Oude Tonge te houden wed strijd die door de eilandelijke vereniging van brandweerco'mmandanten georgani seerd zal worden'. Deze wedstrijd wordt een vervolg op de wedstrijd die vorig jaar in Melissant gehouden werd. Het korps van So'ramelsdijk behaalde daar de wisselbeker die dit jaar opnieuw zal worden ingezet. Enkel de korpsen van Stellendam en Hei^kingen hebben zich niet voor deelname gemeld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1