EIIAHDEn - niEUWS Nieuws CAMERA' DE WATERGEUS In Ouddorp liggen de boten stil Schaapjes kijken S: TELEURGESTELD... RUIL ZE IN W. RIKKEN N.V. Dinsdag 24 augustus 1971 No. 4014 UIT P€ KmtKSIi X Ook voor FOTOFRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK De scheepjes die nog vorig jaar, vanuit de haven van Ouddorp, druk af en aan voeren met .sportvissers, liggen nu voor een deel werkeloos te wachten op betere tijden. Het is de schippers inmiddels duidelijk ge worden dat de sportvisser momentee! de Grevelingen mijdt en eerder een stekkie zet in de Oosterschelde waar eb en vloed nog wel toegang hebben. We hebben daarover in Ouddorp het oor te luisteren gelegd maar daar kwam geen duidelijke uitspraak uit voort. ïn het officiële orgaan van de algemene hengelaarsbond AHB „de Nederlandse Hengel sport" troffen we een informatief artikel van de hand van de deskundige sportvisser-journalist Anton van der Vet waaruit we een aantal be vindingen weergeven. OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? ■voorde moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij ruilen alle morkGnin,:; ook vroomdo BERGisM oa? asotxai Twee scheepjes 'keren na een dagje vissen naar de haven van Ouddorp terug. (archief foto) INGEZONDEN 2e Had NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk I. Kok te Baarn; Slikkerveer en Meerkerk R., Kuus 'te Voorthuizen; Wekerom G. v. Estrik te Genemuiden; Ederveen P. Breugem te Barneveld; Maarssen J. Kooien te Werkendam. Bedankt voor: St. Annaland P. Breu gem te Barneveld. Krimpen aan de IJssel: Wegens ver trek naar LJsselmuiden, nam Ds. J. H. Vlijm afscheid van deze gemeente met Hebr. 12 1-2. Groningen: Als gevolg van de thans verplichte en belangrijk verhoogde bij drage aan de Generale kas, welke wordt vastgesteld naar het aantal ingeschre ven lidmaten (inch z.g. doopleden) heeft de kerkeraad toesloten systematisch alle ingeschreven leden, die financieel niet bijdragen te bezoeken en te vragen of zij er nog prijs op stellen ingeschreven te blijven. Men hoopt op deze manier een meer reëel beeld te krijgen van de omvang der plaatselijke Hervormde kerk en op die manier ook de uitgaven belangrijk te verminderen. De plaatse lijke kerkbode zal voortaan niet meer eens per week, maar om de veertien da gen verschijnen. Zulks i.iv.m. een ex ploitatietekort van 30.000,—. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenzande H. Groe- neveld te Vlissingen; Amsterdam F. Kraan te 's Gravenhage; Waardhuizen en Woubrugge T. Middelkoop, kand. te Amsterdam; Nieuwe Pekela J. v. An- del, kand, te Rotterdam. Aangenomen naar Nieuwe Pekela J. V. Andel kand. te Rotterdam. Bedankt voor: Berlikum H. Lenters te Delden. Prof. Kuitert en het leven na de dood. Onlangs heeft een nog al geruchtma kend vraaggesprek plaats gehad tussen Godfried Bomans en Prof. Kuitert voor de N.C.R.V. televisie over het leven na de dood. Op de vraag van Bomans, wat Prof. Kuitert hiervan concreet geloofde, ant woordde deze: Als je dood gaat, dan vernietst je niet helemaal. Voor mezelf denk ik: je gaat toch op een of andere manier terug, waar je vandaan bent ge komen en dat is bij God vandaan en teruggekeerd in God zul je verder ook wel meemaken hoe het met je kinder tjes gaat en hoe het met deze wereld afloopt. Dat lijkt me een heel stoutmoe dige gedachte, maar todh wil ik er dan graag op een of andere manier bij zijn, bij de rest. Maar vroeger kleedde je dat aan met van die voorstellingen van gra ven die open gaan en dat kun je je toch echt niet meer zo voorstellen, tenminste ik kan dat niet en ben ik dan een ket ter? Dan denk ik: welnee, iedereen die ik daarop aanspreek, zegt tegen me: dat kan ik eigenlijk ook niet. Maar dan zeg gen ze hetzelfde wat u (Bomans) zegt: Wat houd je dan over? Dan zeg ik: wat je overhoudt, dat is waar het al die tijd om begonnen was, dat, als je dood gaat dat je dan niet zo vreselijk angstig dood behoeft te gaan. Je wordt op de een of andere manier opgevangen en geloof dat nou maar, doe je oogjes dicht. Zo moet het toch kunnen op de een of an dere manier?" Wij vinden deze uitspraak van een hoogleraar in de theologie maar een armzalige versie op de uitspraak van onze oude catechismus, welke op de vraag: Welke is uw enige troost in le ven en in sterven, het antwoord geeft: Dat ik met lichaam en ziel, beide in le ven en in sterven, niet mijns, maar mijns getrouwen Zaligmakers Jezus Christus eigen ben, Die met Zijn dier baar bloed voor al mijn zonden volko men betaald en mij uit alle geweld des duivels verlost heeft en alzo bewaart, dat zonder de wil mijns hemelsen Va ders geen haar van mijn hoofd vallen kan, ja ook dat mij alle ding tot mijn zaligheid dienen moet, waarom Hij mij ook door Zijn Heiligen Geest van het eeuwige leven verzekert en Hem voor taan te leven, van harte willig en bereid maakt. „Dat is wat anders dan de vaag heden van „op een andere manier", die prof. Kuitert bezigt. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Alphen aan de Rijn H. eenstra kandj te Amsterdam; Veenen- aaal P. Deddens te Rozenburg; Bedum en Hoogkerk S. Cnossen te Alkmaar. Bedankt voor: Urk en Nagele A. Geel hoed te Hasselt. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Hillegom kand. G. v. d. Kamp te Apeldoorn; Rijnsburg J. Brons te Veenendaal. Aangenomen naar: Wormerveer kand. G. V. d. Klis te Apeldoorn. Bedankt voor Biezelinge kand. G.i v. d. KMs te Apeldoorn. Ds. M. Roos te Eiburg, is ernstig ziek. Na een maagperforatie is opgenomen en geopereerd in een ziekenhuis te Zwolle. Zijn toestand was de eerste dagen kri tiek. Ds. Roos is 74 jaar. In aansluiting op het bericht over de ziekte van Ds. M. S. Roos te Elburg, moeten wij mededelen dat deze inmid dels is overleden. Hij werd op 4 november 1897 te Nieu- werkerk aan de IJssel geboren, was aanvankelijk werkzaam in een levens- middelenbedrijf en werd in 1950 op art. 8 D.K.O. kandidaat in de Chr. Geref. Kerken. Van te voren had tüj de toen nog kleine gemeente Naarden enige tijd naar art. 3 D.K.O. gediend. Ds. Roos diende de kerken van Zwijndrecht ('50- '51), Alphen aan de Rijn ('51-'56), "s- Gravenzande ('56-'61) en Elburg. Hij schreef verscheidene preken in de series „De Levensbron" en „Recht en Genade"., De begrafenis vond heden plaats te 's-Gravenzande waar ook zijn echtge note begraven ligt. Vooraf had om 10 uur een rouwdienst plaats in de Herv, Kerk te Elburg, waarbij zijn vriend Ds. R. Kok van Nijkerk voorging. Ds. M. S. Roos is de vader van Ds. P. Roos, Ohr. Geref. predikant te Middelharnis. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Uddel P. v. d. Bijl te Kat wijk. OUD GEREF. GEMEENTEN Overleden: In de ouderdom van 87 jaar overleed Ds. A. Lukas em. pred. te 's-Gravenzande.. In 1941 werd hij pre dikant te Monster, vandaar vertrok hij in 1953 naar Wijk en Aalburg, waar hij in 1964 met emeritaat ging. Van over de grenzen: Op 4 januari j.l. overleed in de gevan genis van Kirov (Sovjet Unie) de chris ten Boris Talantov. Hij was destijds schrijver van vele artikelen over de toestand van maatschappij en kerk in de Sovjet Unie, waarin hij de leugens van officiële leiding der kerk in Rtisland aan de kaak stelde. Deswege werd hij in 1969 gearresteerd. Vrienden in Amerika be zitten nog enkele brieven, die hij vanuit de gevangenis schreef. De laatste is van 7 december 1970j Hij schrijft daarin: „Ik dank u en uw vrienden van ganser har te voor al het goede dat u mij hebt be wezen toen ik mijn lijden moest onder gaan. Oprechte en zelfopofferende liefde tussen christenen is de bezegeling van het feit, dat wij discipelen van Christus zijn. Deze wetensohap vertroost en be moedigt ons, onder welke omstandig heden wij ook mogen verkeren. Het is voor mij, een oude en zieke man niet gemakkelijk in de gevangenis te zitten, maar ik heb hier enkele ge lovige gevangenen ontmoet, die, daar zij jonger waren dan ik, mij verzorgden en hielpen alsof ik hun vader was. De ge lovigen, die in vrijheid verkeren, ver troostten mij door hun brieven, waaruit hun oprechte chrigtelijke liefde blijkt. Sedert 6 november ben ik opgenomen in het hospitaal, wegens een hartkw^aal, maar dat heeft mijn geest en geloof niet gebroken. Gode zij dank kan ik nog brieven lezen en schrijven. Ik voel mij gelukkig en aanvaard van God met dankbaarheid alle bittere ervaringen. Ik bid ijverig tot God voor uw gezondheid en de gezondheid van alle ware chris tenen. Moge God u bewaren voor alle kwaad en u Zijn volkomen vreugde schenken. Uw vriend Boris Talantov. VERVOLGVERHAAL door Sibe van Aangium 33 Als ge mij de schatten van het klooster uitlevert, laat ik u los". Hij liet een öiuende lach horen. „Ik heb geld no- "'g stiet hij uit. „geld, geld, geld". «_'«lig klonk de kreet, die hij uit schreeuwde. „'/'^'^"•J'^e!" smeekte de monnik. „Ik f e schatten tonen". Met moeite °e monnik op. Dan wankelde hij "aar achter het altaar. Hotse volgde t'„ °P de voetv Hij zag de monnik tas- u J;3" knarste er een veer. Blijkbaar W= ™°nnik op een knop gedrukt, 't 7= P*kedonker, zodat ze niets konden 0^1 H°'tse hoorde een paneel °Pen schuiven. niir^^'i^ faan!" gebood Hotse de mon- kg^' "Onbewegelijk. Ik zal u blinddoe- ^,J geen menselijk oog mag zien, Z! IK Uitricht. En ik zou u blind kun- sch'tf™^a^ ik spaar u, als de on n u°™°* 2«""- ™J spralc dit alles rnnntT geheimzinnige toon. De nonnik rilde. Hotse had een doek uit van zijn zakken opgediept en bond die de monnik voor de ogen. Dan greep hij hem bij de arm en leidde hem naar de kerkbanken. „Ga liggen!!' gebood Hotse. „Het hoofd naar beneden. Als ge één keer het hoofd opheft, zijt ge verloren". Roerloos bleef de monnik liggen. Geen moment bewoog hij zich. Hotse stiet een gillende lach uit. De monnik kromp ineen. Dan nam hij een buis en blies erop. Een holle toon klonk, als een gil. Hij werd door de gewelven w'eer- kaatst. 't Was alsof de gewelven door demonen gevuld waren. Nu sloop Hotse naar 't koor en zocht de kaars. Met de kaars verwijderde hij zich achter het altaar. Hier ontstak hij ze. 't Eerste wat hij zag, was een geopende paneel, groot genoeg om gemakkelijk een mens door te laten. Hotse ging erdoor en kwam in de schatkamer. Hij zag een grote kist van donker eikehout. De kist bleek open te wezen. Hotse opende zehij keek. Dan sloot hij de ogen. In de kist lag een zwaar gouden crucifix met edel gesteenten bezet. Onwillekeurig floot Hotse zachtjes.i „Dat alleen is schatten waard", mompelde hij. „Zoiets heb ik nog nooit gezien". Verder lagen er nog drie massief gouden kelken en een schenkkan, ook geheel van goud. In een tweede kist lagen misgewaden. Ze wa ren kostbaar uitgevoerd. Maar toch sloot Hotse de kist spoedig. „We hebben genoeg aan de inhoud van de eerste kist", zei hij zacht. Sportvissers mijden de Grevelingen ilipi|i||ii:|ilJ|jpi||H|Hj^^ Twee linkerhanden Op de vraag hoe het op de Grevelin gen met de visstand gesteld is verklaart dhr. van der Vet echt met twee linker handen te staan. Hij schrijft verder: „Ook van anderen die de Grevelingen goed kennen heb ik het trouwens al gehoord; je moet het water bij wijze van spreken opnieuw leren kennen, je moet opnieuw leren ontdekken waar de vis zwemmen wil en na een paar weken in tensief oefenen kan ik echt nog niet veel meer dan een paar algemene adviezen geven. In ieder geval: plekken waar we vroeger bijna zeker waren van een flink maaltje vis bij een bepaald tij le veren nu tot nogtoe weinig tot niets op, plekken waar we 't vroeger eigenlijk niet eens meer probeerden om dat er toch weinig zat zijn nu ineens veel beterj Een paar voorbeelden. Van Brouwershaven uit mocht ik graag tegen het hoogst van het water achter rode boei GB 12 een geultje tus sen twee zandplaten in schieten; meestal was die geul goed voor dikke aal, mooie bot, en er joeg vaak zeebaars. Nu er geen getijverschil meer is blijft er wa ter genoeg in die geul staan om te vis senmaar vis heb ik er nog nauwe lijks kunnen pakken. (Of er nog zee baars in 't gat zit weet trouwens nie mand voor zover ik kon nagaan; ge vangen werd ze er bij mijn weten sinds 1 mei nog niet.) Voor dikke aal was de geul van Osse- hoek tussen boelen GO 2 en GO 4 voor heen vermaard (wat mij betreft dan 't liefst bij afgaand tij). Ik pakte er nog niet één; weiwat schar, die je daar vroeger zelden zag. Schar ving je voor heen veel in het Gaatje van Bommene- de bij boeien GB 4 en GB 8, en vooral ook bij gasboei GH voor het Geultje van Herkingen. Ik ving er na de afsluiting niet één maar wel had ik er een paar (mooie) bij de Hoek van Bommenede waar ik vroeger wel eens heen ging air ik dacht dat er fint zou zwemmen. Zou die er trouwens nog wezen? De goede plekken die ik tot nu toe heb gevonden? Tjadieper dan vroeger moet je wezen, zou ik zeggen, en dat geldt dan vooral voor schol en aal. Schol pakte ik nogal veel en erg mooie, mag ik zeg gen bij de tonnen B 15 en B 17, mid den tussen Brouwershaven en Ouddorp, ver van alle platen, op een meter of acht -water. Vroeger ving ik alleen maar schol dicht bij de platenen naar dat wijde water taalde ik gewoon niet, vooral niet met de zomerdag als daar zo'n portie groen op de getijdenstromen dreef dat je lijn als de etalage van een groenteboer bovenkwam. Aal ving ik eind mei op nota bene 26 meter diepte, voor 't dorp Scharendijke; vroeger kon ik er niet ankeren, op die diepte met felle stroom. Wie weet wat die diepe gaten nog voor verrassingen in petto hebben! Nieuwe, grote mogelfllsheden. Dit zijn maar een paar tips. Vast staat wel dat er mogelijkheden te over zijn, nu nog, in de afgesloten Grevelingen. Nu ja, gul zal er straks niet meer in kunnen komen, geep niet meer, fint niet meer, zeebaars niet meerHarders zitten er volop in, ik heb hele scholen zien spelen in kalm, ondiep v/ater, in de luwte van de Kabbelaarsbank en de plaat Dwars in de weg. Erop gevist heb ik nog niet, dat doen we wel op een stille morgen een keer. Vast staat ook dat er straks forel komt want de Federatie Deltavissers heeft al aanigekondlgd dat ze volgend jaar reeds met uitzetten wil beginnen. Nu, wie er mee op de hoogte is welke formidabele mogelijkheden de forellen aan het Veer- semeer als viswater hebben gegeven, heeft er voor de Grevelingen ook de beste verwachtingen van. Langs de Grevelingen worden overal koortsachtig Jachthavens gebouwd.. Plaats voor nieuwe sportvissers op dit water komt er dus wel. En nog altijd varen er, uit Brouwershaven, Bruinisse en Ouddorp, schepen die hengelaars een dagje mee 't water opnemen. (Anderen zijn vei^huisd naar de Oosterschelde, zo als Piet van der Vlies, die nu zijn coas ter Cascade" in de werkhaven Schelp- hoek heeft liggen en daarmee in de monding van de Oosterschelde mooie successen boekt). Oevers: voorlopig twijfelachtig En hoe 't van de kant af is? Ik heb er nog niet veel gegevens over. Maar daarover weten we misschien binnen kort meer. Tot nu toe kreeg ik de indruk dat de mogelijkheden in de afgesloten Greve lingen er van de kant af bepaald niet groter op waren geworden. Maar nog maals: dit is maar een voorlopige in druk, gebaseerd op een zij het vrij intensieve ervaring van nog maar enkele weken vissen in het afgesloten water. Dat water is wel veel helderder ge worden. Allicht, er is geen zandtrans- pori meer. Duikers uit Den Haag, die bij Dreisohor veel te w^ater gaan, zeiden me dat de oeverfauna en de vissenwe- reld er nog nooit zo mooi te zien was geweest als nu. „Man, ik zag zo'n kreeft!", zei een van de duikers me en hij wees me een formaat aan van, pak weg, een zeebaars van acht pond't Water liep me uit de mond. „En nu de getijdestroom weg is vis je er ook lichter, natuurlijk. Dat is zo lo gisch dat ik er niet over hoef uit te wij den", zo besluit Anton van der Vet. NAAIMACHINEHUIS Kortemeestr. 17 - TeL 01640-8SS78 BON voor gratis to\>Ssrs xwoéem aan PFAFF, Aatww»d Iflffl, Berg^i op ZooiB. E4aam: Straet: Baats: Zaterdagavond, even acht uur. Zo tussen licht en donker. Op de Zuiddijk, tussen Dirksland en Herkingen staat eert auto, w^aarin een zeker iemand. Die iemand zit daar heel genoeglijk te zitten, om in deze niet al te ver moeiende houding te genieten van de aanblik van zijn aldaar grazende schaap jes. Inderdaad, het zal wel een interessant gezicht zijn een aantal schapen te zien grazen, vooral als dit eigen bezit is. Wie zal iemand dit genoegen mistgun- nen. Echter, voor deze bezigheid nam ge noemde heer de linkerzijde der weg. Nu schijnt deze heer dit als de ge woonste zaak van de wereld te be schouwen, daar hij deze wijze van „even schaapjes kijken" bij voorkeur aan de linkerzijde van de weg beoefent. Maar in dit geval was het dan in zoverre anders, dat hij dit thans deed bij in vallende duisternis, met volledig bran dende verlichting. Het kan dan gebeuren, dat op die weg twee voertuigen elkaar uit tegen overgestelde richting gaan naderen. Als dit dan voorvalt ter plaatse waar een auto met brandende verlichting links staat geparkeerd, dat moet U zich even de reaktie voorstellen van de be stuurders van deze voertuigen. Wat er had kunnen gebeuren wanneer men ter plaatse niet bekend is, of, als men niet de gave bezit zijn driften" te beteu gelen. In dit geval liep het allemaal goed GOES Aanbesteding gemaal. Het dagelijks bestuur van het Waterschap De Brede Watering van Zuid Beveland heeft aan besteed het bouwen van een bemalings gebouw in de Heer Janspolder aan de Westers chelde. Van de 48 inschrijvingen was fa. J. A. Leijs uit Kapelle de laagste met een som van 1.837.000,Het gebouw van 10 bij 17 meter eri een hoogte van 10 meter is een ontwerp van het technisch adviesbureau van de Unie van Water schappen. af, want beiden kwamen tijdig tot stil stand. Alleen wUlen we genoemde „schaap jes-kijker" ad,viseren van deze „parkeer gewoonte" af te stappen. Wanneer hij zich wil verlustigen in de aanblik van zijn schaapjes, laat hij deze dan van de andere kant benade ren. Is het uitzicht dan niet voldoende, of is hij niet in staat om zijn lichaam uit de wagen te hijsen, dan raden wij hem eert wagen aan te schaffen met het stuur aan de rechterzijde. Dat zou minder gevaarlijk zijn voor andere weggebruikers, en zijn echtgeno te verschonen van een vervroegde aan vrage om een W W uitkering. Want niet iedere chauffeur is met lankmoedigheid uitgerust. En er zijn tenslotte overal grenzen!! Waarvan akte. J. S. H. MIDDELHARNIS GereJ. Gemeente. Donderdag 26 aug. a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente al hier voor te gaan ds. G. Schipaanboord van Rotterdam. Aanvang sav. 7.30 uur. HERKINGEN Muurtje hersteld. De daders die het stenen muurtje bij het Wijkgebouw van „Het Groene Kruis" hadden vernield, hebben zich gemeld bij de voorzitter, en voorgesteld de muur eigerJiandig weer te herstellen, hetgeen dan ook inderdaad door hen is geschied. De muur staat er weer fris en sterk bij in de hoop dat men deze zal laten staan. MELISSANT Kerkdienst. Donderdagavond half 8 hoopt voor de Ger. Gertieente (Bea- trixlaan) voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. OUDDORP JWooie prestatie. De heer B. Dorsman heeft, als eerste en enigste van Oud dorp, 4 duiven mee gegeven naar Barce lona. Een afstand van 1172 km. Het resultaat was 1ste duif 23ste na tionaal eri 6e boven de rivieren, de tweede 83 nationaal. De duiven legden de afstand af in twee dagen, met zeer warm weer. Onder zijn pij had hij een paar stevi ge zakken gebonden om zijn lichaam. Hij was niet van plan geweest ze te ge bruiken, maar had ze als voorzorgs maatregel meegenomen. Zijn plan was alleen maar te verkennen en dan later met zijn mannen het klooster te over vallen. Maar nu besloot hij al de schat ten mee te nemen. „De gelegenheid is te mooi", mompelde hij. Hij vulde de beide zakken met d.e kostbaarheden. Dan bond hij ze samen en wierp ze over zijn schouder. „Een hele vracht", zei hij in zichzelf, „maar zo draagt het ge makkelijk. Nu eerst nog de monnik verschrikken". Hij stiet een vreselijke gil uit. De monnik steunde hoorbaar. Hij begon te prevelen. Hotse hoorde klan ken: „Alle goede geesten loven de Hotse blies de kaars uit. Dan sloop hij op de tast over het koor naar de kerkbanken. Hij greep de monnik bij de schouder. „Sta op!" krijste hij, „filius acinorum (ezelszoon), ga nu feest vie ren". Hij trok de arme kerel bij de ha ren.. De monnik wrong zich in doods angst. Hotse lachte gillend. Dan verliet hij de kerk. De deur viel achter hem dicht. Pas nu durfde de monnik opzien De arme kerel deed het eerste uur niets dan zich bekruisen en „Onze Vaders" prevelen. Dit wisselde hij slechts af door het aanroepen van alle heiligen, die hij 'kende en dat was een hele verzameling. Hotse liep met grote stappen op het klooster toe. Spoedig was hij bij Rooie Wieger. Deze hield nog steeds de mon- nikenschaar in bedwang door afwisse lend te gillen, te lachen en allerlei ver schrikkelijke klanken uit te stoten. Zo nu en dan prevelde hij op galmende toon. Telkens klonk het woord Beëlze bub. De monniken denkende dat de dui vel werd aangebeden lagen geknield. „Kom", fluisterde Hotse, „wij moeten weg. Ik heb de schatten!" „Wat?" Rooie Wieger sprong op. „Heb je ze nu al bij je?" „Stil!" fluisterde Hotse. „Kom mee". Ze slopen de poort uit. De dubbele kloosterdeur stond open,i maar de bui tenpoort was gesloten. De poortwach ter zowel als de portier hadden op het vreselijke lawaai hun post verlaten en waren het klooster in gesneld. Nu lagen ze met de andere monniken geknield. De sleutels van de buitenpoort lagen echter in het kamertje van de poort wachter. „Vlug", zei Hotse. Hij greep de sleutels en opende de poort. Dan snel den ze naar buiten zo vlug ze konden lopen,! Na een tijdje vertraagde Hotse zijn pas. „Dat is zwaar", zei hij. „Draag jij de schatten?" vroeg Wie ger. ,,Laat mij ze nu maar een tijdje nemen. Ik ben ook sterker dan jij". „Graag", antwoordde Hotse. „Drommels", zei Wieger, terwijl hij de beide zakken overnam, „die zijn zwaar". „Ja, wat dacht je dan?" antwoordde Hotse. „Ze zitten vol goud, man". „Vol goud?" zei Wieger verbaasd. „Dat is geweldig, Hotse! Hadden die oude schoeljes zoveel geld of kostbaarheden?" Hotse antwoorde niet. Hij keek ach terom. Zijn hersenen werkten snel „'t Is toch maar 't beste", zei hij halfluid, „dat wij dezelfde weg nemen, want die kennen we en anders kunnen we ook nog verdwalen, 't Is wel wat een om weg, maar dan lopen we ook minder kans, dat ze ons achterna zetten. Trouwens, ze zullen vannacht wel niets ondernemen. Ze zijn veel te bang!" Hierin vergiste Hotse zich echter ge ducht. De abt en de monniken lagen geknield in de zaal. Toen Hotse en Wie ger vertrokken waren, bleef het lange tijd stil. Eindelijk fluisterde de prior: „Zouden ze vertrokken zijn?" „Stil", zei de abt verschrikt,, „O, 't is ontzettend!" Nog enige tijd bleef de prior geknield. Dan echter stond hij op „Ik wU toch eens poolAoogte nemen", zei hij. „Doe 't toch niet", huilde één der monniken verschrikt. „Het is Beëlzebub zelf met een zijner trawanten". Nu echter toonde zich de abt dapper. „Ga maar eens kijken", zei hij. „Wacht, ik ga met u mee". Ze grepen elk een crucifix en een kaars en openden voor zichtig de deur. De abt fluisterde aan één stuk door. „Ga weg van ons, Sata- nas". In de gang was niets te zien. Nu werden ze moediger. Nog enkele mon niken voegden zich bij hen. Zij door liepen het ganse klooster. „De boze is uitgedreven", juichte de abt. „Laat ons thans onze broeder in de kerk opzoeken. Daar zal de boze zich niet gewaagd hebben". „Als het de boze was", opperde de bi bliothecaris. „Ik las in een oude kroniek een verhaal uit een oosters klooster. Daar waren boze geesten verschenen van afzichtelijke vorm.i Uit hun mond ging rook omhoog. Maar later bleek, dat zij zich hadden besmeerd met de zalf genaamd fosforicon. Misschien, dat een paar boeven gebruik hebben gemaakt van deze kennis der oude broeders uit het oosten. Een kennis, die hier in het westen verloren is gegaan". De abt verbleekte. „Zou helaar zelde hij. „Dan vlug naar de kerk". Ze snelden naar de kerk. De abt met de prior en de bibliothecaris vooraan. 't- Was donker in de kerk. Toen ze de deur openden klonk hun een dof steunen tegemoet, 't Scheen alsof iemand in doodsnood bad. Ze hoorden: „Regina coeli, Stella maris. Mater Dei, ontferm U onzer". Onwillekeurig bleven ze staan. De abt sloeg een kruis. Dan riep hij: „Broeder Johannes, zijt gij daar?" Het kreunen hield op. Ze hoorden iemand opstaan. „O", klonk het, is u daar heer Abt? God zij geprezen. De boze had me haast verslonden, 't Was vreselijk, ontzettend; 't was (Wordt vervolgd) 'i!;Ui

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 5