EXPO 71 te Oude- Tonge start volgende week dinsdag Tol-automaat op de Haringvliet- brug Tragisch ongeluk in Deitaiiaven Raad Goedereede vergadert a.s. donderdagavond itliiiiiiiilwB te Bruinisse Zwemwedstrijden om de Eilandbeker in zwembad ,yDe Singel" Ooitgenspiaat IV2 jarig kind verdronlcen „De Zeemeeuw" en „De Kaap" te Ouddorp zullen uit het duin gaan verdwijnen Groots evenement op zaterdag 23 aug. m.s. Ouddorp 19 afgeleverd Leest de advertenties! 43e jaargang Dinsdag 24 augustus 1971 No. 4014 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond IpBËf^^Mltilliiiilifcilijlliife :;''tfH*»è iüüMI POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS liedactie en advertenties: Kantoor Laxtgeweg 13, Sommelsdijk (01870) 26 28 ■-• Na &S0 uur (01870) 33 02 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Volgende week dinsdagmiddag om 2 uur zal de tweede Expo tentoonstelling, de Expo '71 officieel worden geopend door drs. J. Scheps, Hoofd van de Hoofd afdeling Gewestelijke aangelegenheden etl voorlichting van het Directoraat ge neraal voor het Midden en Kleinbe- .'T^P^wi^ij^ "iiuii^ ----- ■"""^'■r^^^^l^i^y:: drijf en Toerisme van het Ministerie van Economische Zaken. De tentoonstel ling wordt niet zoals vorig jaar op het havenplateau gehouden maar de gigan tische tent zal nu op een terrein langs de Dabbestraat worden opgetrokken. Een nog groter aantal bedrijven dan vorig jaar zal dit jaar aan de Expo deelnemen, wellicht omdat de vorige tentoonstelling zo succesvol is verlopen. Morgert zal er een speciale krant huis- aan-huis worden bezorgd waarin de deel nemende bedrijven worden genoemd. Er zal een grote verscheidenheid aan ar tikelen aanwezig zijn. De tentoonstelling die volgende week dinsdag wordt ge opend zal tot en met de daarop vol gende zaterdag worden gehouden. Ook de openingstijden zullen in de Expo edi tie worden' vermeld. Het staat wel vast dat Bruinisse op zaterdagavond 28 augustus een groots muzikaal evenement gaat beleven. Op het sportterrein zal dan een plm. IV2 uur durende taptoe worden uitge voerd, door vier muziekkorpsen, drie Itorpsen uit Sliedrecht en ons eigen Nu Met Hope. En dat betekent, een bezet ting vkn ruim 200 personen. De inwoners van het baggerdorp, waar burgemeester Hokken geboren en' getogen is zijn muziekminnende lieden en zij brengen dan ook drie korpsen in het veld die er zijn mogen: De Har monie „Sliedrecht", de Harmonie „Cres cendo" en het tamboers en trompetten- liorps Wilhelmus. Alleen al de korte mars door het dorp van deze vier gezelschappen zal een' fleurig aanzien geven, laat staan als ze hun beste beentje voor zetten in ge noemde taptoe. V.V.V., Bruinisse, de voetbalvereni ging Bruse Boys en Nu met Hope als muziekgezelschap maakten deze prach tige uitvoering mogelijk. Vertrouwd wordt, dat het entree bedrag, voor nie mand een beletsel zal zijn om te komen Itijken. Mocht dit wel het geval zijn, dan hebben genoemde verenigingen een strop, want zij vormdert samen een „ga rantiefonds" als de opbrengst van de enntreegelden, de kosten niet dekken. Vorige week had de aflevering, na geslaagde proefvaart plaats van het motorschip Pietertje (OD 19), eigenaars Firma Gebrs. J. en J. Redert te Oud dorp. Het schip is inmiddels naar de visgronden vertrokken. Deze fraaie kotter, kwam evenals zo vele van zijn voorgangers, als casco, ge bouwd bij Scheepswerf Veldthuis te Groningen en nam ligplaats voor de fa briek van de firma L. Padmos en Zoon, die als hoofdaannemer het 26.25 x 6.60 X 3.50 hol, grote schip geheel gereed maakte. Ingebouwd werd bij de firma Padmos een 9 cylinder Stork-VlTerkspoor Diesel motor, met een vermogen van 830 pk. Bij 750 omw./min., met een hydrauli sche keerkoppeling, reductie 4 1. De hulpmotor is een DAF 60 pk. bij IsOO omw./min. K;'n Hodi kort straalbuis met een dia meter van 2200 mm, voert zonodig het motnivermogen nog op, de voortstu- wji'gsschroef is een van Voorden bron zen .'ierblad schroef met een diameter van 2200 mm. Een Seffie electrisch-hydraulische siuurmachine is een navigatie middel aat up iedere kotter tegenwoordig aan wezig is, het schip is verder uitgerust m;t Seffie Visruimkoeling. Iets geheel nieuws en voor de eerste ^eer toegepast op een viskotter is de isftf'le, scherf ijsmachine. Een zesstromige electrisoh hydrau- i:sche visiter, fabrikaat den Brejeen l^oedereede, is geplaatst om de netten re kunnert binnen halen. Op de brug het gebruikelijke instru mentarium, als radar en echoloden Ra- '-■0 Holland, Zender en Spoetnick Ra- cno Becker, Decca navigator INA Rot terdam. De electrische installatie werd aan gelegd door firma Westhoeve Ouddorp, °e centrale verwarming door firma Sa- man-Deurloo te Zierikzee, het sanitair aoor de firma Huibers te Bn.ünisse. De oeammering werd door de heer C. Bal gemaakt, de. stoffering geleverd door ^letrne Bal, beiden Bruinisse, Straal en swilderwerk was van Fa. Comelisse Middelburg. De Ouddorpse vloot werd verrijkt met een mooi schip. Deze wedstrijden gehouden op za- terdag 21 aug. om 18.30 uur, trokken een geweldig groot publiek. De sfeer zat er meteen al goed in, door span- doeker, toeters en het aanmoedigende gejuich van de aanwezige supporters. Na afloop werden de badmeesters Snoey, Ton en Lodder onder luid ge juich in het water gegooid. De tijdwaarnemers waren mej. Tanis en de heren Baas, van Putten en Lod der. De heer Snoey zorgde voor de nodige aankondigingen en dhr. Tom fun geerde als starter. De puntentelling werd verzorgd door dhr. Geerts. De Eilandbeker werd namens Snoey, Lodder en Tom door de heer Geerts, lid van het bestuur van „De Singel", uitgereikt aan de winnende vereniging Z.V. „De Stelle" uit Stellendam. Bij de zwemveren'igingen in Ooit genspiaat en Stellendam is nog plaats voor actieve leden, opgave bij de bad- meester. Hieronder volgen de 4 beste tijden van ieder nummer. 100 meter schoolslag Ooitgenspiaat Dames 1. Mieke v. Putten 2. Trees v. d. Welle 3. Marjo de Graaf 4. Laura Vermeer Heren 1. Daan Kagchelland 2. Aart Kromdijk 3. Jan Kammeraad 4. Arend Kagchelland 1 min. 57.3 2 min. 00.0 2 min. 08.0 2 min. 10.0 1 min. 38.2 1 min. 43.0 1 min. 45.0 1 min. 48.1 100 meter schoolslag Stellendam Dames 1. Marian Schaaf 2. Jana Klink 3. Hinke v. Seters 4. Carla v. Keulen Heren 1. Paul Nagtegaal 2. Henk v. Seters 3. Wim V. Seters 4. Jan V, Soest Heren 1. Pim Troost 45.0 sec. 2. Wim V. Seters 48.2 sec.' 3. Aren v. d. Nleuwendijk 48.2 sec. 4. Jan V. Seters 50.5 sec. 4 X 50 meter Estafette Vrije Slag Ooitgenspiaat Dames Heren 3 min. 2 min. 13.7 sec. 29.6 sec. Stellendam Dames Heren 3 min. 2 min. 02.0 sec 35.0 sec. De totaaltijden zijn: Ooitgenspiaat Stellendam 33 min. 32 min. 10.4 sec. 02.1 sec. 1 min. 46.0 1 min. 50.0 1 min. 51.4 1 min. 53.0 1 min. 43.4 1 min. 43.5 1 min. 44.3 1 min. 50.6 50 meter Borstcrawl Ooitgenspiaat Dames 1. Mieke v. Putten' 41.3 sec. 2. Marja de Graaf 44.2 sec. 3. Magda v. Hensbergen 46.5 sec. 4. Ellle Kreeft 51.4 sec. Heren 1. Daan Kagchelland 2. Arend Kagchelland 3. Jan Kammeraad 4. Kees Verdonk 33.2 sec. 35.1 sec 37.5 sec 38.4 sec 50 meter Borstcrawl Stellendam Dames 1. Jana Klink 2. Nellie v. Dam 3. Lenie v. Seters 4. Marjan Schaaf 41.0 sec 43.3 sec 44.5 sec 46.0 sec Heren 1. Leo Troost 2. Wim V. Seters 3. Jaap V. Boshoven 4. Jan V. Soest 32.3 sec 37.3 sec 40.1 sec 41.0 sec 50 meter Rugcrawl Ooitgenspiaat Dames 1. Mieke v. Putten 48.5 sec. 2. Magda v. Hensbergen 55.4 sec. 3. Bertha v. Dam 1 min. 05.7 sec. 4. Laura Vermeer 1 min. 07.0 sec. Heren 1. Daan Kagchelland 41.0 sec 2. Bas de Vos 41.2 sec 2. Aart Kromdijk 42.2 sec 4. Leen Hokke 48.9 sec 50 meter Rugcrawl Stellendam Dames 1. Jana Klink 45.8 sec. 2. Marian Schaaf 47.3 sec. 3. Nelly V. Dam 54.4 sec. 4. Carla v. Keulen 58.0 sec. Z.V. „De Stelje" heeft dus gewonnen met 1 min. 08.3 sec. Bij deze dank ik allen die hun mede werking hebben gegeven bij het orga niseren en ten uitvoer brengen van de ze wedstrijden'. De badmeester L. Tom GEHAVENDE COASTER IN STELLENDAM De Nederlandse coaster „Hoendiep" uit Hoogkerk is zaterdagavond de Del- tahaven bij Stellendam binnengesleept. Eerder die avond had buiten de drie- mijls-zone een aanvaring plaats gehad met een Duitse kuster. De gehavende „Hoendiep" mocht niet de Nieuwe Wa terweg worden opgesleept, kennelijk omdat er gevaar dreigde dat het schip zou zinken. Via het Haringvliet en het Spui is het voor reparatie naar een Rotterdamse haven versleept. OUDDORP Vliegen verjagen de laatste badgasten. Een verblijf op het Ouddorpse strand wordt sinds enkele dagen onaangenaam gemaakt door de aanwezigheid van duizenden vliegen en vliegjes. De dier tjes strijken bij tientallen neer vooral op fel gekleurde voorwerpen. In de dag bladen lazen we dat ook andere bad plaatsen, vooral ook Scheveningen, veel hinder van de vliegen ondervinden. DEN BOMMEL Oliebollen-aktie een daverend succes! Het bejaarden-comité geeft met vol doening kennis dat haar ollebollenak- tie een groot succes is geworden. Zij dankt dit in de eerste plaats aan de loyale medewerking van de gehele bevolking, maar ook aan de heer J. Kroon, die ruimte beschikbaar stelde voor dit doel. Verder wil het comité er langs deze weg op wijzen dat alle bejaarden van Den Bommel en omgeving welkom zijn op de w^ekelijkse bejaardenmiddagen, die gehouden worden in het bejaarden centrum „Westerlioht", Oranjestraat 35, elke woensdagmiddag van half twee tot half vijf. Het comité bestaat uit de volgende dames: mevr. Kamerling-de Bakker, pre sidenté; mevr. Munters-Wolfert, secr.; mevr. Bouman-de Vos en mevr. Hoek- V. St. Annaland, bestuursleden. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 25 aug. nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gem. voor gaan ds. P. Blok van Dirksland. Be diening Heilige Doop. Plotesling overleden. Heden dinsdag morgen half acht is op de leeftijd van 88 jaar in zijn woning Emmastraat 15 plotseling overleden, de heer Dirk Oud- zegel, echtgenoot van G. de Bonte. Op 5 mei j.l. herdacht dit echtpaar onder grote belangstelling zijn 65-jarige echt vereniging. Bij de Haringvlietbrug is op de paral lelweg een tolautomaat geplaatst, die deze week in gebruik zal warden geno men. IMet de automaat, waar tot 2 ok tober twee gulden en daarna één gulden moet worden geworpen, wordt een proel genomen. Dagelijks passeren over de parallelweg, die hoofdzakelijk is be doeld voor het langzaam verkeer dat helemaal niet hoeft te betalen, slechts enkele honderden auto's de brug. Voorheen moesten de lautomobilisten hun voertuig verlaten om bij één van de tolhuisjes hun tolgeld te betalen. Het ligt voorlopig niet in de bedoeling om ook bij de andere tolhuisjes automaten te plaatsen. Handbediening blükt nog altfld vlugger te gaan, terwijl een auto maat niet arbeidsbesparend werkt, om dat ook dan er altijd nog een wissel kantoor en toezicht moet zijn. l.::i:i Op de (Goereese) steiger aan de Delta- haven te Stellendam is vrijdagmiddag plm. half zes een diep tragisch ongeluk geibeurd waarbij een kindje van ander half jaar, dochtertje van de fam. Joh. Groenendijk-Moerkerke van Goeree- Haverihoofd door verdrinking om het leven gekomen. Mevrouw Groenendijk was die mid dag, zoals wel meer vissersvrouwen dat doen, naar de haven gegaan naar haar man, opvarende van de G.O. 9. Vóór op de fiets, in een kinderzitje, zat het jongste dochtertje, op haar eigen fietsje reed het oudste dochtertje mee. De G.O. 9 lag aan het eind van de lange steiger naar welk punt mevr. Groenendijk haar fiets meenam. Toen ze om half zes, samen met haar man van boord ging, werd haar man nog even teruggeroepen. Zij was inmid dels op de fiets gestapt en moet even achterom hebben gekeken'. De fiets slip te over een ronde electriciteitskabel en in een fractie van tijd reed de fiets het steiger af, precies voor de G.O. 27 en achter de G.O. 6 in het 5 meter diepe water. Direct sprongen vier mannen te water, onder wie dhr. Groenendijk en zijn broer. Van de Ouddorpse steiger kwam een toevallige aanwezige duiker, dhr. E. A. Ridder uit de Haag te hulp. Spoedig hadden ze mevr. Groenendijk die niet kon zwemmen in veiligheid. Minutenlang werd naar het kindje ge doken' maar in het troebele water werd het niet gevonden. Dat gebeurde pas na plm. een kwartier toen de duiker zijn uitrusting had aangedaan, hij bracht het levenloze lichaampje boven water. De hulp die dokter Kreling probeerde te brengen mocht niet meer baten. Van middag is het kindje ter aarde besteld. Het tragische ongeluk heeft een diepe indruk gemaakt. De raad der gemeente Goedereede is tegen a.s. donderdagavond half acht in openbare vergadering bijeen geroepen ter behandeling van een 14 punten tel lende agenda. CV. Installaties. Voor de bejaarden die een bejaarden woning zonder C.V. bewonen maar wel op zo'n installatie prijs stellen is het voorstel interessant een krediet van 50.000,beschikbaar te stellen voor de aanleg van cv. installaties in het kader van de premieregeling ter verbetering van woningen en woonbuurten. B. en W.i wijzen de raad aan dat de mogelijkheid bestaat een Rijksbijdrage te verkrijgen van 20''/o, onder voorwaar de dat de gemeente zelf 25»/c van de Rijksbijdrage bijpast. Gerekend wordt dat er plm. 25 gegadigden voor een cv. installatie zullen zijn, per woning zal de aanleg plm. 8.000,kosten. De raad wordt gevraagd zowel het Rijksaandeel als het gemeentelijk aandeel resp. 1600,en 400,per woning x 25 be schikbaar te stellen. Van het totaalbe drag van 50.000,zal van het Rijk 40.000,worden terugontvangen. Bushalte op Goeree Havenhoofd. De raad zal voorts worden gevraagd een bijdrage van duizend gulden te verlenen in de plaatsing van een abri (bushalte) op Goeree-Havenhoofd. De R.T.M, hoopt n.l.i binnenkort de lijn diensten voor passagiers van Ouddorp af via Goeree Havenhoofd over de Ha- ringvlietdam naar Rotterdam te leiden. Als gevolg hiervan zal aldus het voor stel aan de noord-oost zijde van het Haveneind nabij het Duinroosplein een waohtgelegenheid dienen te worden ge bouwd, welke qua constructie moet vol doen aan bepaalde eisen in verband met eventuele vernielzucht door de jeugd ter plaatse, terwijl de vormgeving zoda nig moet zijn dat zoveel mogelijk be schutting wordt verkregen tegen weers invloeden, welke qua ligging van de halte slecht kunnen zijn. De gedachten van B. en W. gaan uit naar een waoht gelegenheid zoals die is geplaatst nabij het bejaardencentrum in Ouddorp waarvan de vormgeving niet alleen bij zonder fraai is maar ook door de hard houten kozijnen een beter aanzien geeft. De R.T.M, heeft gevraagd in de bouw kosten daarvan a 8500,een bijdrage van duizend gulden te verlenen. „De Zeemeeuw" en „de Kaap" zullen uit het Ouddorpse duin moeten ver dwijnen i.v.m. de door Rijkswaterstaat voorgenomen verbreding en ophoging tot de zgn. Deltahoogte van de duinen' waarin zich beide woningen bevinden. De bewoners, c.q. eigenaren, de heren J. FloHil, dr. Dalstra en dhr. van Nes uit Assen zijn bericht dat de woningen eind dit jaar ontruimd dienen te zijn maar het lijkt erop dat enig uitstel van executie mogelijk is omdat de aanvang van de werkzaamheden eerst volgend najaar wordt verwacht. Niettemin hangt de slopershamer als het zwaard van Damocles boven beide woningen, elk met een historisch verleden. De huidige „Zeemeeuw" is voordat de vuurtoren' werd gebouwd de woning geweest van de lichtwachter van de oude ijzeren kaap. Die kaap, een vuurbaken, stond direct achter de woning. Schipper Piet, van wie men zich nog herinnert dat hij nogal eens een borrel- tje tot zich nam was er lichtwachter. Later is het baken voorzien van een hekwerk aan beide zijden over de hele' lengte waardoor het bij dag vanuit zee beter zichtbaar was. Nadat de eerste vuurtoren in gebruik werd genomen is het vuurbaken daar weggehaald. De huidige Kaap is van oorsprong een loods geweest waarin de reddingsboot werd onder gebracht. Wan neer de boot naar zee moest moesten er paarden: aan te pas komen. Het is zo'n tachtig jaar geleden geweest dat een schilder die het baken schilderde in zijn schafttijd even op het strand keok en zich daar hoogst verbaasde toen hij er één mensenspoor aantrof, kennelijk van een strandjutter. Dit historische voorval illustreert wel dat tachtig jaar geleden nog niemand van de genoegens die het strand biedt heeft genoten, al leen de strandjutters zullen er regelma tig geweest zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1