Raad Dirksland zal principe-besluit verlioging rioolbelas ting worden gevraagd Bijbel nu in 1431 taien van weenen Nieuwe kleuterschool te Dirksland in september^gereed Acnter de grenspaal RestaurantJoiibré" 43e jaargang Vrijdag 20 augustus 1971 No. 4013 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ir Dekkingsmiddelen nodig voer realisering van urgente werken i( Kralingen blijft voorsliands van riolering verstoken ilet gemeentebestuur van Dirksland zit voor het blok waar het de bouw van een rioolwater-zuiveringsinstallatie te Dirksland betreft. De haven, waarop de riolering nog wordt geloosd is afgesloten en het stil staande water is er bepaald niet frisser op geworden. De raad kent aan de voorgenomen stichting van de zuiveringsinstallatie dan ook alle prio riteit toe en stelde november vorig jaar een crediet bescMkbaar van 610.000,Gelijkertijd werd een crediet van 340.000,gevoteerd voor de riolering van Kralingen van welke voorziening dit dorpsdeel nog verstoken is en voorlopig wellicht nog zal blijven! ,jZorg eerst voor dekkingsmiddelen hebben G.S. geboden. holdbaa?.^'^^'^' °P ^-^^ BUREAUTJES Voor pa - Voor zoon lief en voor de dochter Stuurgroep ïi^richting ©rev€ii3igesibekk@si ZIJN BEURT Nieuwe kotters voor Goeree VOOE MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG p Zandpad - Bfiddelharnis Zondagsdienst artsen modehuis dirksland tel; 396 Zaterdag 2S aygustus ploegwedstrijd te Oude Tonge Vader en twee kinderen aangereden IIAtlD UW5 POSTBOX 8 - MIDDELHAHNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26» Na 5.30 uur (01870) 33 82 Giro 187930 ABONNEMENTSPRIJS 4— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Wetend dat het Gedeputeerde Staten ernst is hebben B. en W. naarstig ge zocht naar het verkrijgen van die del<- kingsmiddelen. Daaruit vloeit het voor noemde voorstel voort waarover de raad in zijn vergadering van a.s. woensdagavond het zijne kan zeg gen. Gemiddeld zou de opbrengst per perceel met 54,omhoog moeten en dan nog zal het rioleringplan voor Kra lingen „voorshands dienen te -worden opgeschort", zo delen B. en W. de raad mee. „Het verwerven van financierings middelen ligt als gevolg van de Cen trale Financiering niet binnen het be reik van onze mogelijkheden", zo lezen de raadsleden wellicht ten overvloede in de prae-adviezen. „Wat het aanwijzen van dekkingsmiddelen betreft hadden wij zo verklaren B. en W.i ons op het standpunt gesteld daarmee te wach ten tot deze voorziening was gereali seerd waarna een voorstel tot verhoging van de rioolbelasting zou worden ge daan. Naar onze verwachting zou eerst de 'begroting voor 1973 met deze kapi- taalslasten worden verzwaard. G.S. stellen zich echter op het standpunt dat ter verkrijging van de goedkeuring reeds thans een principe besluit voor deze belastingverhoging dient te wor den genomen", zo leggen B. en W. de raad voor. Kralingen moet wachten. B. .en W. vervolgen: In verband met de hoge urgentie die wij aan de zuiveringsinstallatie toeken nen willen wij ons bij het indienen van een voorstel tot verhoging van deze be lasting daartoe beperken en de uitvoe ring van het rioleringsplan Kralingen voorshands opschorten ten einde niet ENGELAND CAPTAIN HEATH Minister-president Heathfungeert weer als schietschijf sinds hij besloot niet langer goed (staats)geld naar kwaad geld te gooien om de grote werven aan de Clyde overeind, en en passent vele duizenden arbeiders aan 't werk te houden. Zijn aanvallers krijgen extra munitie, omdat de Eerste Minister gedurende deze periode aan boord van zijn jacht bezig is te proberen, in een internatio nale zeilrace de Britse vlag aan de hoogste mast te doen hijsen De grote werven aan de Clyde, waar indertijd de beroemde Queen-liners van de Cunardlijn. werden gebouwd, staan aan de rand van het faillissement. De oorzaak is in feite dezelfde als die waardoor deze Queen-mailboten het niet meer doen. Hun bedrijfsvoering en uitrusting zijn door de tijd achterhaald, evenals het arbeidssysteem dat dank zij de vakbonden ervoor zorgt dat veel méér Engelse arbeiders veel minder presteren dan hun collega's, bijvoor beeld in de E.E.G. Nog altijd zit men met de rigoureuze taakverdeling, waarbij Jan niet eens mag oprapen wat Piet laat vallen, omdat Jan daarmee de positie van Piet be dreigt BODEMLOZE PUT J^atuurlijk neemt men het Heath bij- zoiider kwalijk, dat hij niet nog méér stid in deze bodemloze put wil stoppen. n« IS tenslotte niet alléén maar een Kv.estie van rendement, maar ook van werkvoorziening en in deze centrijen is ae werkeloosheid tóch al knap hoog. Men zou het dilemma eigenlijk kun nen stellen met een beeld uil het verle- I CM i^'^ doorgaan door middel van ne^üadigheid de ergste misstanden uit ae weg te ruim, of moet men door mid- w,^'^"^ sociale gerechtigheid een nieuw uf *™aat scheppen? Zo is het ook uer Moet men doorgaan deze bedrijven 'e Dlijven financieren alléén om de men den aan 't werk te houden, of moet men ue werkgelegenheid blijvend veilig stel- 'en üoor sanering van de bedrijven? Het antwoord moet wel duidelijk zijn, want SPORT DER RIJKEN Natuurlijk heeft vooral Labour pro- mlT- "r"^^ slaan uit het feit, dat diflneen (overigens welver- ,if'™'^Vakantle geniet aan boord van tiiLf.'''^^'"^^*- Het beeld van de „kapi- ken" t genietend van de „sport der rij- tn tegenover dat van de arme loon- ptfif ul^^^^ ^eker is, dat hij morgen te '^ren heeft, doet het wel in de pers en de caricatuur. Maar Heath laat zich niet van zijn stuk brengen. Hij geeft géén staatsgeld meer, en hij 'blijft zeilen tot de race uit isoverigens een duide lijk symbool van zijn politiek. Harold Wilson probeerde zijn aan zienlijk gedaalde populariteit te verho gen door de werkers te bezoeken en hen te vertellen, dat ze in de misère zaten en dat er wat aan gedaan moest wor den. Dat kon hij natuurlijk makkelijk doen, hij heeft geen regeringsverant woordelijkheid. Overigens was het zijn regering die het zinkende schip zolang drijvend hield met vele miljoenen sub sidie, en die erfenis liet hij Heath na IVIACHTELOOS GEBAAR Het grote probleem is dat een sane ring van de Britse industrie directe ge volgen heeft voor de arbeiders. De vak bonden hebben er altijd naar gestreefd zo veel mogelijk mensen aan 't werk te houden, waarbij van minder belang scheen of het bedrijf kon blijven con curreren. Nu Engeland op de drempel staat van de E.E.G.is zijn concurrentiepositie bij zonder belangrijk geworden. De toekomst van de arbeiders is al leen verzekerd, wanneer de industrie bet kan rooien. Maar vóór het zover is, zullen er ongetwijfeld klappen vallen. De positie wordt wel overduidelijk ge tekend door bet besluit van de arbei ders, de werven te „bezetten". Het is een gebaar van machteloosheid, het haalt helemaal niets uit. Het bewijst al leen dat men het zoekt in negatieve in plaats van in positieve oplossingen. Dat men om het sentiment genoegdoening te geven, het verstand op zolder zet. HALF EI Eerst zorgde Rolls Royce voor een schok, nu de beroemde werven aan de Clyde. Men heeft lang, te lang, de schijn opgehouden, met kunst en vliegwerk en door telkens een beroep te doen op de regering, de zaak laten slepen. Heath is nuchter genoeg om in te zien, dat men op deze wijze tenslotte helemaal in het slop terecht Icomt., Maar hij moet ook rekening houden met de belangen der arbeiders. Want ar beiders zijn kiezers, en arbeiders zijn mensen. Te wensen zou slechts zijn, dat Labour hier niet alleen aasde op politieke winst maar aan „inwendige zending" ging doen door die arbeiders bij te brengen, dat het halve ei, waartegen ze zo grim mig aanstaren, nog altijd méér is dan de lege dop, die de toekomst anders voor hen in petto heeft. Maar Harold Wilsons recente acroba tische toeren op het E.E.G.-koord geven weinig hoop,dat hier het landsbeland het zal winnen voor de partijpolitiek. STAD AAN 'T HARINGVLIET Geref. Gemeente. Dinsdag 23 aug. a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente al hier voor te gaan Ds. W.i Hage van Krabbendijke. Aanvang 's avonds 7.3Ü uur. een te hoge belasting te moeten voor stellen. Zou namelijk deze voorziening er bij betroklten worden dan zou een voorstel tot belastingverhoging, geba seerd op een door Gedeputeerde Staten geëiste lineair-afschrijving, neerkomen op rond 130,per aangesloten per ceel. Een verhoging dus van 130,------ 58,72,Een zo forse verho ging achten wij onaanvaardbaar. Vandaar dat wij ons voorshands wil len beperken tot de zuiveringsinstalla tie, waarvan de exploitatiekosten wor den begroot op ruim 100.000, Dit bedrag kan worden gedekt door een verhoging van de rioolbelasting tot 112,per aangesloten perceel, aldus B. en W. Zij stellen de raad mitsdien voor in principe te besluiten tot deze belasting verhoging, die zal ingaan met het jaar, waarin voor het eerst kapitaalslasten op de begroting worden gebracht.i Andere lastenverdeling. Wat de verdeling van deze belasting over eigenaren en gebruikers betreft, stellen B. en W. een wijziging voor. Zo als bekend wordt het thans geldende bedrag van 58,-7 als volgt verdeeld: eigenaar - gebruiker 58, eigenaar - niet gebruiker 15, gebruiker - niet eigenaar 43, Deze verdeling houdt verband met de aard en omvang van het belang, dat beide groepen hebben bij deze gemeen telijke nutsvoorziening. Uiteraard is deze niet exact te meten. Wel menen B. W., dat de huidige verdeling zich on gunstig verhoudt ten aanzien van de gebruikers - niet eigenaren. Daarom stellen zij voor deze verhouding te wij zigen in die van 50"/o voor elke groep, zodat het thans voorgestelde belasting bedrag wordt verdeeld als volgt: eigenaar - gebruiker 112, eigenaar - niet gebruiker 56, gebruiker - niet eigenaar 56, „Indien de Raad tot deze principiële belastingverhoging besluit verwachten wij een spoedige toewijziging van finan- sieringsmiddelen, zodat op korte ter mijn met dit hoogst urgente werk zou kunnen worden begonnen", zo verkla ren B. en W. tenslotte. BOUWMATERIALEN Dirksland Telefoon 1333 Het laat zioh aanzien dat de nieuwe openbare kleuterschool die gebouwd wordt op de hoek Margrietlaan - Bea- trixlaan in de eerste helft van septem ber gereed zal zijn en in gebruik zal kunnen worden genomen. De nieuwe school vervangt het oude gebouw anno 1890 in het Aohterdorp. De gemeente raad zal a.s. woensdagavond een naam voor de nieuwe school vaststellen. De hoofdleidster mej. P. ICnöps heeft ge vraagd de school de „Margrietschool" te noemen. OOSTDIJK 53-61 Voor de aankleding van het Greve- lingenbekken, zoals dat door het Minis terie van C.R.M, is gedacht is een z.g. stuurgroep in het leven geroepen. Als vertegenwoordigers van de Stichting Recreatie Grevelingenbekken, het or gaan, van provinciale- en gemeentebe sturen zullen in deze Stuurgroep optre den: A. L. van Geesbergen lid Ged. Staten van Zeeland en mr. H. B. En gelsman, lid Ged. Staten van Zuid-Hol land, alsmede de heren Burg. H.. J. Smith, Goedereede en A. P. Schouwe naar, burg. Brouwershaven. Een niet al te potige chauffeur van een des te grotere vrachtwa gencombinatie stopt na een lange rit bij een wegrestaurant om de inwendige mens wat te verster ken. Nog vDor hij van zijn frietjes met bief en zijn pilsje kan genie ten scharen zldh een drietal mo- tomozems om zijn tafeltje. Ze kijken hem provocerend aan en pikken zijn frietjes en alles wat daarbij behoorde in., Van de chauffeur geen enkel protest, in tegendeel, de man staat op en be taalt zijn bestelling. De motorno zems, verbaasd, over zoveel lijde lijkheid informeren bij de buffet bediende of de man werkelijk heeft betaald. Op het bevestigen de antwoord halen ze minachtend hun neus op...: „is dat nou een kerel...?" „Nou, nee, antwoordt de buffetbediende, maar noem hem ook maar geen chauffeur want toen hij wegree^d zag ik dat hij drie motoren volledig in de puin reed In het jaar 1970 werden bijbelgedeel ten gepublicelrd in acht talen waarin nog noodt enig gedeelte van de bijbel was uitgekomen. Vijf talen konden voor het eerst beschikken over een volledig nieuw testament. En voor het eerst gon de gehele bijbel ook in vijf nieuwe talen verschijnen. Het gevolg is dat de bijbel of gedeelten ervan nu op de markt is in 1431 talen, tegen 1413 talen in 1969. Meer dan gs'/o van de wereldbevol king kan de bijbel nu in de eigen taal lezen. De andere vijf procent spreekt duizend kleine taaltjes. Meestal spre ken zij echter naast hun eigen beperkte stamtaal ook nog een belangrijker taal van hun land of woongebied, waarin de bijbel wel verschenen is. Niettemin wordt ijverig voortgewerkt aan dit soort pioniersvertalingen. Het ziet er naar uit dat in de jaren zeventig het accent op een geheel nieu we manier op bijbelverhalen zal liggen. Steeds meer blijkt dat vertalingen uit het verleden geschikt zijn voor het kerkpubliek, maar niet voor mensen buiten de christelijke gemeenschap. Daarom is besloten dat in de belang rijkste talen van de wereld in de ko mende jaren naast kerkelijke verta lingen ook vertalingen in de omgangs taal zullen verschijnen. Deze vertalin gen worden meestal „missionaire ver talingen" genoemd, omdat ze zich rich ten op niet-christenen. Dergelijke vertalingen zullen binnen niet al te lange tijd verschijnen in het Thai, Koreaans, Hindi en Swahili en andere talen. In de westerse talen zijn dergelijke uitgaven verschenen in het Engels, Frans, Spaans en Duits en wordt ge werkt aan het Portugees. Begin volgend jaar wordt in het Nederlands een nieuw testament in de omgangstaal verwacht. SINT MAARTENSDIJK Aanrijding. Op de oversteekplaats voor fietsen op de prov. weg bij de technische school kwam N. van Z. uit St.i Maartensdijk zaterdag met zijn fiets in botsing met de motorrijder J. G. uit PoortvHet. Beiden kregen lichte ver wondingen. De fiets werd bij de botsing dubbelgevouwen, terwijl ook de motor flink werd beschadigd. SINT MAARTENSDIJK Botsing van twee auto's. Bij het pas seren van een stilstaande Melkwagen is A.P.G. uit St. Maartensdijli: zaterdag op de Prov. v/eg in botsing gekomen met een hem tegemoetkomende auto, bestuurd door J. W. uit St. Maartens dijk. Bij de botsing kwam de auto van G. op zijn kant in het land terecht en werd de auto van W. eveneens zwaar beschadigd. Beide bestuurders werden licht gewond. POORTVLIET Combine in brandj Bij het dorsen van graan op een akker aan de Prov. weg is dinsdagmiddag door onbekende oor zaak een combine van de firma Elen- baas in brand geraakt, waarbij een sterke rookontwikkeling was. INTaast de brandweer van Poortvliet werd nog as sistentie verleend door de brandweer van Tholen. De politie speurt nog naar de oorzaak. Vorige week vertrok uit Bruinisse de viskotter Ouddorp 19 van Gebrs. Ree- dert Jz., kant en klaar, uit de Bruinis- ser vissershaven, afgebouwd door fir ma L. Padmos en Zoon, Bruinisse. In de industrie- en reparatiehaven meerde voor machinefabriek Maaskant af, het casco van de viskotter G.O. 20 van schipper A. C. Groenendijk uit Goeree. Deze Noordzeekotter 26,24 x 7 X 3.80 meter, moet worden uitgerust met een Stork - Kromhout motor van 900 p.k. 750 toeren. Hodi straalbuis en schroef met een diameter van 2 m. De Brevo keerkoppeling is 1 3, terwijl de lier een Maaskant Electr. Pneum i Wlnch M. 140 E.P. 4 wordt (4 kops). Van zaterdag 21 augustus t.m. maandag 23 augustus Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur heeft dien'st dokter V. d. Wulp, tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Meiissant: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Huisman, tel. 01877-1412, Melissant. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bommel en dokter van Hattem, tel. 01874-259, Oude Tonge. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Sypkens, Middelharnis van 9 tot 9.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. Koppejan, telef. 01877 - 1234 b.g.g 1412. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur zr. den Hollander, tel. 01874-532. Dit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Vrij, tel. 01871-312, b.g.g. 534. Goedereede: 21 aug. zr. Pais. 22 en 23 aug. en avond dienst mevr. Mijnders. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Minderhoud, tel. 01870-2897, Middelharnis. De Landbouw Jongeren Club en de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Goeree- Overflakkee hebben tegen zaterdag 28 aug. a.s. een Ploegwedstrijd georgani seerd. Daaraan kan met 1, 2 en 3 scha- rige heen- en weergaande ploegen wor den deelgenomen. Opgaven tot deelna me dienen gedaan te worden voor 27 augustus bij F. G. Koese, West-Achter weg 21 te Middelharnis, tel. (01870) 2665, Naast de aantrekkelijkheid om als kam pioen te eindigen zijn de opgedane er varing in dergelijke onderlinge wed strijden ook waardevol voor het ploegen in de normale prijktijk. Het instructie- ploegen begint 's morgens om 9 uur, de wedstrijd vangt aan om 1 uur 's mid dags waarna om plm. 5 uur de prijs uitreiking plaats heeft in café van Pe- perstraaten te Oude-Tonge. Het perceel waarop wordt geploegd is gelegen op het bedrijf van de heer M. W. Q. Buijs, Magdalenadijk 6 te Oude Tonge. if Al eens een hongaarse- of uitsmijter speciaal geprobeerd? OUDE TONGE THOLEN Jongen gedood. Meisje levensgevaarlijk gewond. Op Zuid-Oudaan (bebouwde kom in Tholen) wandelde zaterdagavond notaris mr. W. Loof met zoon Willem (12 jaai) en dochtertje Doortje (8 jaar) en hun hond in de richting van hun woning aan de rechterkant van de weg toen zij werden aangereden door een auto be stuurd door J. van A. uit Tholen. Naar het schijnt is Van A. wat in ver warring gebracht door het gedrag van de jongen, die wat op de rijweg liep en plotseling terugtrok naar rechts. De bestuurder remde hierop, doch kwam in een slip door het natte wegdek. No taris Loof en de twee kinderen werden hierbij geschept. De jongen raakte be klemd tussen de auto en een boom, het meisje werd tegen het wegdelc geslin gerd en de heer Loof had rugklachten en een shock. Alle drie werden overge bracht naar het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom waar in de nacht van zaterdag op zondag de jongen aan de bekomen verwondingen is overle den. Het meisje verkeert nog in levens gevaar, dhr. Loof kon inmiddels weer huiswaarts keren.i De bestuurder kreeg enkele lichte verwondingen. De auto werd zwaar beschadigd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1