Een Pontiac is een gelukkig bezit. Keuvelaar Toespraak van mevrouw C. W. Vogelaar-Hanse tijdens de zomertoogdag te 's-Gravenhage Visser Zonen voor verwend wonen Buienwaarschuwing nog sterk onvoldoende reportages De vrouw over de landbouw: WEERPRAATJE Een Pontiac maakt u blij omdat het zo'n mooi horloge is. Een Pontiac maakt u tevreden omdat het zo'n goed horloge is. ZANDPAD MIDDELHAKNIS Huiskamer Queen. Saloiikast anne 11,140 x 40 cm. Hoogte 130 cm. Tuintafel anne 60, diameter 105 cm. Een van de vele modellen uit onze 1000 m3 toonzaal. OOSTDIJK 1—5 TEL. 01870 - 2569 GEVESTIGD SINDS 1871 SOMMELSDIJK TOONZAAL WESTHAVENEIND 7 TEL. 01870-3328 zaterdagvllegers Ook v#®r FOTOGRAFfE J. ZANDSTRA SOMMELSDim. Vrijdag 13 augustus 1971. JBI&Al!f9B£i-KIS9WS' Bladz. 9 Pontiac met fraai gediamanteerde zv;aar gouden band lllli Pontiac met slerlijl<e, solide [ïj gouden band v.a. 1 3S5,- Met lang collier. Zeer charmant. Doublé va. f \&.- Wordt het geen tijd dat u eens bij ons komt kijken? Wij knipten uit „Ons Rotteland": Het is naar ik meen voor het eerst in de geschiedenis van de C.B.T.B., dat op liaar toogdag een vrouw de gelegenheid geboden wordt haar inzicht op het ter rein van de landbouw onder de aan- daclit van bestuur en leden van de C.B. T.B. te mogen brengen. Ik ervaar dat als een groot voorrecht, temeer omdat in onsmidden is dr. Mansholt, de grote re- organisator van de landbouw. U, mijnheer de voorzitter, en uw be stuur ben ili voor deze uitnodiging op- reclit dankbaar, hopende en vertrou wende dat het van uw kant de eerste aanzet is om te komen tot een samen gaan van boeren en boerinnen op het organisatorische vlak, wat tegelijker tijd inhoudt, dat u de vrouw, of zoals u wilt de boerin, accepteert als een ge lijkwaardig gesprekspartner en niet al leen als entourage voor een bijzondere dag als deze. Aldus begon mevrouw Vo- gelaar Hanse haar toespraak op de zo- mertoogdag te 's-Gravenpolder. Wat mij is opgevallen is, dat er te genwoordig zulke prachtige woorden worden gebruikt die de schijn hebben het toppimt van wijsheden in zich te hergen. Vaak dienen ze echter alleen als vlag die de lading moet dekken. Om u zo maar eens een paar voorbeelden te noemen: f Vlak na de verkiezing van 28 april had iedereen in onze kring de mond vol over ^deconfessionalisering". Dat klinkt hè? Eerlijker was echter om te zeggen: „We hebben verloren omdat de kiezers het luet meer geloven, ze zien het niet meer en daarom hebben ze het vertrouwen in ons verloren. Impasse!! Ja, ja, de Landbouw ver- Keert in een impasse, dat klinkt in ieder j geval veel vriendelijker dan het woord |onsis uit de dertiger jaren. Welke tijd er echter voor ons boeren en boerinnen zwaarder weegt de crisis uit de dertiger jaren of de impasse uit de zeventiger jaren zou ik zo direkt niet kunnen be- I antwoorden. Straks hoop ik met enkele eijiers daar nog even op terug te ko enen. Nog één woord „integreren". Be tekenis: een vorm van samenwerking. heb je o.m. de volledige integratie. i Wel volledig samenwerken met de bu- ren maar niet met zijn eigen vrouw? Een goede maand geleden was ik er- gens waar ook de samenwerking van de «ooeren aan de orde kwam. Eén van ^eelands prominentste landbouwman- |nen kwam daar tot de volgende uit- 3 spraak; Integreren, best. Ben ik voorstander |van, overigens wel goed uitkijken met j me en dan ook volledig. Voor mij hoeft I iri''^' Koning op eigen erf, aldus deze l"™°uwvoorman. Wat een ruim denk- eeiü, dit getuigt toch wel van modern .ondernemerschap, ïdf. Minuten later kwam aan de orde •■"„„"/bewerkende vrouw in het bedrijf; onclusie door dezelfde persoon: waar- zou de vrouw die auto rijdt ook geen trelcker rijden als dat nodig is, er wer ken zo enorm veel vrouwen, waarom dan de boerin niet? Tegelijkertijd krijgt zij er ook een betere kijk op. Wanneer het echter op beslissingen aankomt, dan dienen die door de man te worden ge nomen. Geen twéé kapiteins op één schip. Op dat moment is van verbazing m'n boerenklomp met een grote klap uit elkaar gevallen. Proeft u hieruit de ondergeschikte plaats die de vrouw nog steeds inneemt. Wel volledige integratie met de buur man, maar niet met de vrouw, althans niet op zakelijk terrein. Aldus mevrouw Vogelaar Hanse. De boerin en de zorgen van het bedrijf. Ondanks dit alles is er geen enkele reden om ons zielig aan te gaan stellen. Integendeel. Juist in deze voor ons boe rinnen niet gemakkelijke tijd wordt van ons gevraagd onze gehele persoonlijke inzet. Het zijn niet alleen de zorgen van de boer die zich bedreigd voelt in zijn bestaan. Mannen, uw zorgen zijn ook onze zorgen en zeker wanneer het be treft de toekomst van onze kinderen. Wie voelt scherper de nood van een kind aan dan een moeder? Deze zorgen, waaronder de gehele agrarische sektor momenteel gebukt gaat treffen niet al leen de boer; integendeel, het drukt zijn stempel op het gehele boerengezin. Be grip hiervoor begint te ontstaan. Daar om is er ook vandaag, hier op de toog- dag van de C.B.T.B., ruimte gemaakt en aandacht gevraagd voor de problema tiek van de Boerin. En problemen zijn er in overvloed, soms krijgt men het gevoel er door over spoeld te worden. Veel meer dan in de tijd van onze ouders wordt er van alle kanten aan je getrokken. Zijn daar binnen in het gezin de kin deren, die opgevoed en klaargemaakt moeten worden tot mensen in een maatschappij die je vaak benauwd; bui ten het gezin is daar het bedrijf waar de moeilijkheden wel groter maar niet kleiner worden. Geen impasse maar een crisis. Waarom komt uit de mond of vloeit uit de pen van de landbouwvoorman- nen niet het woord „crisis"? Mijns in ziens is het geen impasse en geen pro blematiek. Het is een crisis, die gerust gelijk kan worden gesteld met die uit de dertiger jaren of hem zelfs nog over treft. Goed, toegegeven, het ligt op een heel ander niveau, maar steekt des te schril ler af tegen de huidige welvaart die men alom in den lande ervaart. Mag ik u ter vergelijking een paar cijfers ge ven? Melk in 1933, 4 cent per liter; nu 40 cent per liter, tien maal zoveel. Loon in 1933, vaste arbeider 500,— per jaar, nu 15.000,dertig maal zoveel. Deze grote loonpost vindt men echter in alles terug. Wat je koopt of welke rekening je ook krijgt. U zult zeggen, ja maar de arbeidsproduktivlteit is zo sterk geste gen dat dit niet te vergelijken is. Ak koord, maar stuurt men echter een ar- Fa. G. W. Visser Zonen beider van 1970 met hetzelfde gereed schap het land in dan in 1933, dan pres teert hij wel minder, maar zeker niet meer. Ten eerste zijn de arbeidstijden niet onaanzienlijk verkort en ten tweede is de arbeidslust tegenwoordig ook niet om over naar huls te schrijven. Con clusie: arbeidsproduktie is sterk geste gen door het dure geld dat de boer er tegenaan heeft gegooid per arbeids kracht, meer dan in welke industrietak ook. Luistert u maar: Invesifering per arbeidskracht bij Uni lever 20.000; Investering per arbeids kracht bij Hoogovens 108.000; Agrariscli bedrijf op pachtbasis 137.000; Modern weidebedrijf op erfpachtsbasis 400.000. Als we dit alles op ons laten inwer ken kunnen we niets anders zeggen dan dat we in de landbouw zware tijden doormaken, die zeker niet zonder meer aan de boerin voorbijgaan. Persoonlijk zie ik ondanks alle goede bedoelingen het einde van deze misère nog niet in zicht. Wij boerinnen zullen samen met onze mannen bereid moeten zijn offers te brengen in de vorm van hard aan pakken, weinig vrije tijd en geen luxe leven. Vindt u dit te somber? Wat heb ben we aan struisvogelpolitiek? Dhr. Zijlstra voorspelt in zijn jaarre- de van 27 mei j.l. dat er in 1980 nog slechts de helft, ja mogelijkerwijs maar een derde van onze huidige boeren meer boer zal zijn. Is dit dan geen ware veld slag of gelooft u dat ze van weelde er mee zullen stoppen? We hebben bij het horen van dergelijke uitspraken echter allemaal de neiging om aan onze buur man te denken en toch zijn het één van de twee of misschien zelfs twee van de drie zoals we hier zitten, die naar een ander beroep uit zullen moeten zien. Het handjevol overblijvers, mijnheer Mansholt, worden dat moderne bedrij ven, of gaan die straks het openlucht museum in tot „lering ende vermaeck" van al die miljoenen Nederlanders die in het jaar 2000 nog hooguit 4 dagen per week zullen werken met bovendien twee vakanties per jaar? Dit laatste aldus een zojuist verschenen prognose van Prof. v. d. Beid. Boerin blijven zal zorgen geven. Boe rin af zijn niet minder. Deze verande ring is zo ingrijpend dat een buiten staander daar geen weet van heeft. Kan onze man het wennen in z'n nieuwe ar- beidsomgeving? Zal straks heimwee naar het oude vertrouwde wat men noodgedwongen heeft moeten verlaten ons niet te machtig worden? Mijns inziens zijn de ge'boden moge lijkheden voor de boer en z'n zoon van veel te beperkte omvang. Over de boe rin en de dochter wordt niet eens ge praat en het punt nazorg laat alles te wensen over. In het kort samengevat: Wat u moet doen: blijven of wijken, zal van geval tot geval bekeken moeten worden en doorgepraat. Aan het eind van je leven je koers bepalen is niet zo moeilijk, maar in het begin of als je er middenin staat, dat is niet altijd even gemakkelijk. U die zult afvloeien, praat met uw vrouw, praat met uw kinderen en praat met uw standsorganisatie. U die blijft, verhef u niet boven hen die moeten gaan, maar weet dit dat u boer bent en blijft bij de gratie Gods, bij wiens gratie wij allemaal leven. r add 1295 jonge duiven van Noyon Stad aan 't Haringvliet: Combinatie Sturris-Troost voegden een tak aan de lauwerkrans 1971 toe. Na een matige klassering van zijn „72" op Quivrain had dit duifje nu de vleugels wijd openge trokken en wist als eerste op Flakkee te arriveren. Nog beter voldeed zijn „53" al derde op Tergnier en nu weer nr. 8. Met de hoofdprijs ter waarde van 187,- gingen de Gebr. de Boed op de loop. Zij wisten, nu de derbyprijzen werden ver deeld, een fantastische vorm te creëren en speelden 5, 7 en 9. Ook bijzonder snel zijn ze bij H. v. d. Valk 11, 18 en 25. Gesteund door de zuidwester spelen ook op tijd 3 en 23 G. Koppenaal, 4. Jac. V. Gurp, 13. H. J. Bom, 17 B. Visser, 21 A. de Gans en 24 A. Donkersloot. Herkingeni: M. Huizer (10e) verslaat plaatselijk A. Riedijk (16e). J. Kievit begint goed te draaien (22e). Ouddorp: R. Klijn op de lijst met een 12e. Verrassend goed spel van G. West- dijk. Voor H. Kleyn is een belofte de „34", reeds toe aan zijn vierde kopprijs. Middelharnds: De „397399" van P. Mans is een duif voor de toekomst. Na reeds vier prijzen op vijf vluchten te hebben behaald, wordt ze in dit con cours prachtig 2e. 20. J. Vis van Heemst 24 M. J. Kalkman. C. Vroegindewey weet het hoogste prijzen percentage jonge duiven te handhaven. Dirksland Niet zo vroeg maar wel massaal komt J. C. Roodzant in de prij zen, maar liefst veertien stuks, 19e wordt B. Doorn. Stellendam: Combinatie Hoek van Lenten met 14 en D. van Ours met 15 geven elkaar maar weinig toe. Grote overwinnaar is S. du Pree die tien derbyprijzen in de wacht sleept. De eerste prijsduif van het concours vliegt 96 km per uur, de laatste prijs duif 78 km. UIEN - UITVOER JULI In de maand juli werden de volgende hoeveelheden uien uitgevoerd: West-Duitsland 11.409 ton; België 1.025 ton; Engeland 3.019 ton; Frankrijk 736 ton; Denemarken 32 ton; Oostenrijk 212 ton; Zwitserland 129 ton; West-In- dië 890 ton; Afrika 1.404 ton; Gibraltar 8 ton; IJsland 46 ton; Luxemburg 6 ton; Italië 821 ton; Div. bestemmingen 168 ton; TOTAAL 19.905 ton. DIRKSLAND Geslaagd. Dhr. Kees Hogchem J.zn. slaagde voor het examen vakbekwaam heid bloemsierkunst, diploma Aalsmeer. STAD AAN 'T HARINGVLIET Scholen weer begonnen. De school deuren zijn weer geopend zodat de nieuwe leerlingen weer werden ontvan gen. Op de O. L. school werden 10 leer lingen ingeschreven en zijn er 14 ver trokken, op de Chr. Nat. school zijn er 14 leerlingen ingeschreven en zijn er 11 vertrokken. (van onze weerkundige medewerker) Er is de laatste jaren met steeds meer communicatiemogeiijkheden ten aanzien van tips en waarschuwing heel wat ver beterd, maar wij zijn er nog niet. Heel moeizaam kwam er de laatste jaren door de A.N.W.B. in de winterperiode een waarschuwingsdienst op gang via de radio wat betreft waarschuwingen voor mist en gladde wegen. Ook de op roepdiensten in de zomer voor vakan tiegangers die dringend thuis moesten komen, breidde zich uit. Eén punt waar wij nog duidelijk in tekort blijven schieten is het snelle waarschuwen voor mogelijk noodweer waarvan dinsdag 3 augustus toen in de avonduren een onweersfront met hagel en hevige windstoten ons land binnen drong nog eens weer een duidelijk voorbeeld gaf. Eén landelijk dagblad (De Telegraaf) reageerde er de volgende dag op met de vraag waarom er niet gewaarschuwd kan worden aan zeüers, vakantiegan gers, automobilisten enz. dat er een on- weersfronit met wind in aantocht is. Niets van dit alles. De waarschuvring kwam eigenUjk nog via de Nieuwsdienst van het A.N.P. omdat men blijkbaar in Roermond en omgeving een slagvaar dige correspondent heeft die het A.N.P. vóór zeven uur berichtte van een front met onweer, slagregen en vernielingen door zware windstotenj Deze waarschuwingen dienen niet van correspondenten maar van ons eigen toch al niet goedkope K.N.M.I. te komen. Waarom zo mogen wij ons afvragen wordt de luchtvaart onmiddellijk via schiphol boven ons land gewaarschuwd als er iets met het weer aan de hand is. Waarom wordt via Scheveningen Ra dio dadelijk een wind of stormwaar- sChuwing gegeven voor de scheepvaart en waarom mogen de veel talrijker automobilisten, zeilers, kampeerders enz. niet tijdig via de radio worden ge waarschuwd? Het K.N.M.I. beschikt a la minute over radargegevens, krijgt bij elke weersversiechtering bericht van de vliegvelden in binnen- en buitenland. Het is zeker heel goed mogelijk, dat via Hilversum III oven een grammofoon plaat wordt onderbroken voor de mede deling: „Zo juist is een onweersfronit Zeeland en Brabant binnen gedrongen met zware windstoten en onweer. Het front verplaatst zich met een snelheid van 70 km in noordelijke richting". Helaasdeze waarschuwingen moe ten wij missen omdat de Nederlandse omroepstichting er weinig heil in ziet om Hilversum met een directe lijn te verbinden met de weerkamer zodat heet van de naald (zoals ook bij de lucht vaart) voor snelle weersveranderingen kan worden gewaarsohu>wd. DE LUCHT IN Het zal wel eerst weer op hoog niveau via vragen in de Tweede Kamer en op aandrang van de politieke partijen moe ten worden gespeeld (evenals jaren te rug met de actualisering van het tele fonische weerbericht) vóór het zover is. Van onze kant zullen wij op deze te kortkoming blijven wijzen. Natuurlijk kan een dergelijk front na een of twee uur oplossen en krijgen andere delen van het land niet of nauwelijks iets van het onweer, de slagregen en de wind stoten maar liever tijdig de zeilboot veiUg gesteld en de kampeertent vast gemaakt dan onge-waarschuwd de lucht in. ««^#«^^0«^«^^«4H»«^^^<HHHKKI> «i««**«#4 OOSTERLAND Op maandag 9 augustus zijn de lessen op de Openbare Basisschool, hoofd dhr. P. T. Bolkebaas, weer begonnen. Ge start werd met 86 leerlingen waarvan er 14 voor de eerste maal de lessen gaan volgen. In de plaats van dhr. P. Troost, onderwijzer, die naar Dordrecht vertrok, is thans in dienst gekomen: mej. C. Jo- ziasse uit Middelburg. Zij zal les geven in de eerste en de tweede klas. In de maand juli werd in de Ned. Herv. Kerk alhier gecollecteerd voor de Kerkvoogdij 603,50; voor de diaconie 201,16; voor de restauratie van het kerkedak 273,10, en de collecte tijdens de viering van het Heilig Avondmaal 95,70. Aan de Christelijke school alhier, hoofd dhr. D. J. Bart, werd tot onder wijzeres benoemd mej. N. van Peursum uit Katwijk aan Zee. Zij komt de vaca ture vervullen van de ondervsrijzer, dhr.i P. Dingemanse, die wegens dienstplicht de school moest verlaten. Deze vacature werd echter geruime tijd vervuld door mevr. Baas alhier, als tijdelijke kracht. Ook de Christelijke Kleuterschool: „Radda Barnen", hoofd mej. M. K. Beije heeft maandagmorgen 9 augustus weer haar poorten geopend. Gestart werd met 68 leerlingen, waarvan er 24 voor het eerst op school komen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 9