„Nieuwe welvaartskansen liggen in het kielzog van recreant en toerist" Nieuws „Auto te water" in zwembad „De Singel" DE WATERGEUS Stichting Goereese Gemeenscliap over Goeree: un PF ÊcmncsM TELEURGESTELD... RUIL ZE IN W. RIKKEN N.V. Gazongrl De Stichting Goereese Gemeenschap huldigt m.b.t. de perspectie ven voor het oude stadje Goedereede een duidelijk andere mening dan de meerderheid van het college van b. en w. van Goedereede, al hebben die tot dusver hieromtrent nog geen bindende uitspraak gedaan. Een artikel in ons blad n.a.v. een persconferentie met burgemeester H. J. Smith heeft genoemde Stichting aanleiding gegeven haar standpunt nog eens duidelijk uiteen te zetten met het verzoek tot opname van enkele markante punten daaruit. Aan de voet van de dom ziet men dit beeld, huisjes en hofjes. „Prachtig" vindt de Stichting; „weinig functioneel" luidt de benadering van de meerderheid van b. en w. Bericht over de witlof mineervlieg KAPÉLLE-tel. 01102-1441 Ooitgenspiaat Haagse Reddingsbrigade gaf imponerende demonstratie ir Er gaan gemiddeld zes auto's per dag te water OVER UW ZiG-ZAG NAAIMACHINE? -voorde moderne PFAFF zig-zag, lichtgewicht Wij ruilen alle merkcn.in,: ook vreomdo QRAMIVIOFOOr«l> J. ZANDSTRA SOBfMELSOIM 1 lit Koei 1 bi deze 1 pa merf 1 tw limo: 3 jai deze Ipol deze 1 bli inho Mi SU4 Sa Da salon^ Aut< betoi BladK. 2 ^n.ARDBN-NIEVWS" Dinsdag 10 augustus 1971 Markant is vooral de visie op veler tolerantie m,b.t. het opdringen van de auto, door de Stichting getypeerd als Neerlands Heilige Koe waarvoor velen zich baaigen.i „Maar..." zo waar schuwt de Stichting, „het geschikt maken van de straten van Ooeree voor de afwikkeling van gemotori seerd verkeer zal in ieder geval aan twee dingen een einde maken, er zal geen kind meer op straat kunnen spelen en men zal de winkelbelletjes niet meer kunnen horen rinkelen. Met die bewering is de controverse tussen de meerderheid van B. en W, (exclusief dhr. Visser) en de Stich ting compleet. Eerstgenoemden me nen n.l. dat er aan elke uitbreiding een ontsluitingsplan ten grondslag moet liggen. Men zal zich herinneren dat B. en W. zich momenteel oriënteren op een reconstructiegedaoKte voor een deel van de kom van Goeree. Deskundi gen hebben het college een viertal al ternatieve suggesties voorgelegd. De opzet daarvan is die verschraalde kern, door o.nu de bouw van nieuwe woningen, nieuw leven in te blazen. „Het vergrijzen, leeglopen en ver schralen van Goedereede zijn argu menten ontleend aan een ontwikke ling in de afgelopen jaren waaraan het lange dralen met het realiseren van uitbreidiriigsplannen niet vreemd zal zijn" stelt de Stichting daar wat schamperend tegenover. „Binnenkort zo ■wijzen zij aan komt er in de situering van Goedereede een ver andering die haar weerga in de ge schiedenis niet kent. Na een eeuwen lang isolement door de zeearmen komt het plaatsje binnen 30 km van de Randstad te liggen. Het spreekt voor zich dat dit verstrekkende ge volgen zal hebben voor de recreatie ve- en woondruk op Goedereede. Ve len zullen hier een kijkje kornen ne men, grond en/of huizen willen ko pen als tweede woning of om zich blijvend te vestigenj De aantrekke- lij'lïheid van het plaatsje is voor deze mensen juist gelegen in de rustige historische woonkern, de nauwe bochtige straatjes en de talloze fraaie oude geveltjes. Een aanzet tot deze ontwikkeling is trouwens reeds te zien, enkele oude huizen werden daardoor voor verval behoed en ver antwoord in oude stijl herbouwd" stelt de Stichting vast. De Stichting meent dat aantasting van de kern,van Goedereede de trek van bezoekers en woongegadigden die te verwachten is sterk zal doen dalen. „Analoge ontwikkelingen in vergelijkbare plaatsen als Veere, Zierikzee en Brielle leren ons al dus de Stichting dat in het kielzog van de recreant en toerist blijvende wélvaartsfactoren meekomen. De omzet van de middenstand is in die plaatsen verveelvoudigd, winkels werden uitgebreid en nieuwe worden geopend, de bedrijvi^eid neemt er toe en restauratie van de bebouwing levert werk aan de plaatselijke am bachtslieden. Met een en ander wil de Stichting van haar verontrusting doen blijk geven dat men niet schroomt reeksen 'historische bebouwing aan voor noemde „heiUge koe" op te offeren. De „oude schuren" in Goedereede waar geringschattend over gespro ken wordt zijn volgens de Stichting echter wel functioneel te maken en verdienen niet om afgebroken te worden. „Ze leveren een uniek straatbeeld en uit historisch archi tectonisch standpunt bezien zijn ze zeer de moeite waard om in het to taal gehandhaafd te blijven" meent de Stichting. Er zijn volgens de Stichting wel functies voor deze schuren te bedenken, b.v. overdekte speelplaatsen, een markt, parkeerga rages, een cultureel centrum, een wagenmuseum enz. De Stichting hoopt dat de Goeree se bestuurderen lering willen trek ken uit de maatregelen die, in sa menwerking met de Bond Heem schut in Woudrecht genomen werden. idaar werd de heilige koe verbannen, ;fe.q. daar werd het gemotoriseerde verkeer (behalve dat ten dienste van de bewoners) geheel teruggewezen! NE(D. HERV. KERK Beroepen te: Houten J. Catsburg te St. Maartensdijk; Willige Langerak; Poederooyen; Stavenisse en Meeuwen, kand. H. Samson te Breukelen; Gouds waard G. Veldjesgraaf te Wouterswou- de; Sprang R. Kuus te Voorthuizen.i Bedankt voor: Scherpenisse J. v. Vhet te Nederhemert; Groenekan J. Catsburg te St. Maartensdijk. Dr. H. Goedhart momenteel werkzaam in Kenya, mag zijn 25 jarig ambtsjubi leum herdenken. Hij werd in 1946 pre dikant te Reeuwijk, vertrok vandaar in 1948 naar Middelhamis en stond van 1956 tot 1970 te Rotterdam. In dat jaar werd hij zendingspredikant voor de G.Z.B. Weesp: Wegens vertrek naar Vinke veen, nam Ds. C. J. v. d. Broek af scheid van deze gemeente met Marcus 4 26-28. Dsj A. Bijlsma te Oostwold, heeft deze gemeente 22 jaar gediend en gaat haar nu, terwijl hij zelf de zestig jaar al ge passeerd is, verlaten om de Hervormde gemeente van Urk te gaan dienen. Naar hij zelf schrijft ligt de reden van het aannemen van dit beroep in het feit, dat de kerkeraad van Oostwold, tegen zijn zin, de nieuw psalmberijming heeft in gevoerd in de gemeente. Ds. Bijlsma kan zich hier om principiële redenen niet mee verenigen. Ook heeft hij bezwaren tegen de vrouw in het ambt, de aard van het jeugdwerk en andere zaken. Gameren: Ds. H. K. v. Wingerden, alhier heeft dezer dagen van een ge- meentelid een gift ontvangen van 10.000,Hiervan waren 5000,voor de G.Z.B.; 2500,— voor de kerk en 2500,voor de vrouwenvereniging be stemd. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar: Dokkum kand. G. Bom te Apeldoorn.] Bedankt voor: Wildervank kand. G. Bom te Apeldoorn; Deventer en Oost- Flevoland J. Plantinga te Rozenburg. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. A.s. donderdagavond om half acht hoopt ds. Hakkenberg van Dordrecht voor de Geref. Gemeente al hier voor te gaaru BRUINISSE Kerknieuws. Donderdagavond 12 au gustus om 7.30 uur hoopt voor de Oud Ger. Gem. alhier voor te gaan Ds. G. v. d. Breevaart voor de Mbuma zending. Uit onderstaande tabel, waarin de waarnemingen van 30 juli en 2 augustus zijn verwerkt, blijkt dat de witlofmi- neervlieg dit jaar zeer aktief is. Perceel met: Aantal hoog- laag ste »/o ste »/o Gemeente onderz. aange't. aanget. percelen planten planten Goedereede 10 88 20 Dirksland 6 92 40 Middelhamis 5 96 60 Oostflakkee 10 96 20 Omdat van perceel tot perceel de aan tasting sterk kan variëren adviseren wij u uw percelen witlof te controleren. In dien nodig kan een bespuiting uitge voerd worden met 150 gram/ml dimetho- aat 20°/o in 100 liter water. De bespuiting moet na 2 weken her haald worden. De laatste bespuiting mag niet later dan drie weken voor het rooien van de wortels worden uitge voerd. Na het opzetten van de wortels advi seren wij u een Icuilbehandeling uit te voeren. In de kuil wordt de witlofmi- neervlieg eveneens bestreden met di- methoaat 20"/o. Voordat de opgezette wortels worden ingespoeld spuit of giet men met een oplossing van 25 ml van dit middel in 10 a 20 liter water over de koppen van de wortels. Deze hoeveelheid is voldoen de voor 10 m^ kuiloppervlak. In een autocabine zaten drie mensen. Ze verdwenen onder water. Na vijf mi nuten werden er twee bevrijd, de derde werd na ongeveer tien minuten aan de kant gebracht. Het publiek zat in span ning. Vele toeschouwers werden ongeduldig en riepen: „haal die andere man er toch gauw uit". Ruim twee honderd bezoe kers stonden vrijdagavond rond het die pe bassin van het Zwembad „De Singel" en waren getuigen van een mioedig staal tje „redden van drenkelingen" dat door de Haagse Reddingsbrigade werd gege ven. Sameniwerking. Op verzoek van Veilig Verkeer Ne derland werd door de Kon. Ned. Bond tot Redding van DrenkeUng en met na me door de Haagse Reddingsbrigade een demonstratie gegeven in genoemd zwemibad. Deze demonstratie „Auto te Water" werd bijgewoond door burge meester en wethouders van Oostflak kee, enkele brandweercorpsen van het eiland en voorts door een flink aantal belangstellenden.! De vereniging Veilig Verkeer Nederland (V.V.N.) is door de gezamelijke inspanning van de afdelin gen op Goeree-Overflakkee met een stand vertegenwoordigd geweest op de Expo Gouden Delta 1971 te Middelhar- nis. Mede door de inspanning van dhr. H. van Urk, de Regionaal Consulent van V.V.N, werd ter gelegenheid hiervan deze demonstratie aan het programma toegevoegd. Kikvorsman. Eerst namen twee personen, die ge kleed te water gingen, in de cabine plaats. Met touwen ■werd het gevaarte naar het diepe bassin getrokken om ver volgens langzaam naar de bodem te zinken. De heer Haraiburger van de Haagse Brigade gaf vanaf de springplank een uiteenzetting van wat er ging gebeuren en gaf tevens de opdracht aan twee le den van de brigade om tot redding over te gaan. Later namen er drie man in de cabine plaats. Bij volgende demonstra ties k-wam er ook nog een kikvorsman aan te pas, die uitgerust met gereed schap onder water het nodige werk ver richtte. De cabine die wordt gebruikt heeft een glazen koepeldak. Zinkt de cabine dan blijft er onder -water nog een luchtbel in de besloten ruimte over, die voor een aantal minuten voldoende zuurstof bevat voor de drenkeling(en) om in leven te blijven, totdat er hulp komt opdagen. Blijft deze hulp te lang uit dan zijn de slachtoffers ten dode opgeschreven. Daarom is kennis van zaken een grote vereiste en Veilig Ver keer 'met de Bond tot Redding van Drenkelingen en niet te vergeten de brigades stellen alles in het werk om het publiek zo vakkundig mogelijk voor te lichten en van het nodige materiaal te voorzien,! Het is tijdens deze demon stratie -wel gebleken dat door kennis van zaken, een dosis moed en zelfopof fering veel voor de in nood verkerende medemens(e) kan worden gedaan. De demonstratie dwong respect af. Het pu bliek, dat dikwijls met spanning de ver- riöhtingen volgde, zag ook enkele vrij willigers (brandweermannen etc.) de cabine ingaan om aan de aktie deel te nemen. Hilariteit was er om die me vrouw van de camping, die- onvrijwillig het zwem!bad werd ingeduwd, maar dit toch sportief opnam. Nederland aan de kop. D^ demonstratie werd geopend door burg. W. M. van der Harst, die opmerk te, dat Nederland met veel dingen aan de kop staat (wereldhaven enz.) en ook met het aantal dodelijke verkeersonge-- vallen. Spreker was van mening dat de verkeersregels dikwijls niet in acht wor den genomen, waardoor vele ongelukken ontstaan. Hij was blij dat mensen van de Reddingsbrigade naar De Plaat waren gekomen om te laten zien wat er in der gelijke omstandigheden kan worden ge daan om het leven van velen te redden. De voorzitter van het district West-Ne derland van de Kon. Ned. Bond tot Red ding van Drenkelingen, de heer M. p Fiool gaf een uiteenzetting en een hij.! torisch overzicht van het ontstaan van de Bond. Bij een auto te water (een ty pisch Nederlands gebeuren) zijn er vai" veel toeschouwers die niets kunnen uit- richten en werkloos toezien. Een coör dinatie in hulpverlening bestond niet' Geleidelijk aan werden proeven geno- men en in 1967 kwam de Haagse Brand weer met nieuwe gezichtspunten die zm verwezenlijkt. Vervolgens gaf dhr. Ham burger van de Haagse Brigade egn na dere uiteenzetting van de te verrichten werkzaamheden. Hij is tweede voorzit- ter van genoemde brigade. In „'t Cenlrum", Na afloop van de demonstratie ver toonde dhr. Kras van de Bond tot Red- ding van drenkelingen een film, waarin de verschillende aspecten van het red den van drenkelingen „op een rijtje werden gezet". Gestelde vragen werden beantwoord. Per dag gaan er gemiddeld zes auto's te water, met vaak noodlot tige gevolgen. In 1969 totaal 62 doden. Wie meer wil weten over het wérk van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, het adres is: Konin ginneweg 83 te Haarlem. Vraagt een folder aan. N^AAIMACHINEHVIS Kwtemeo^. 17 - Td. 01640- ^mOEN OP ZtKMM iM>N voor tp^tic Mders zendes aan PFAFP, Antwoord 182, Beiden op Zocnu. Naam: Straat: ------ Plaats: -,_ RILLAND BATH Afscheid ir. W. Kakebeeke. In ver band met het bereiken van de pensioen- gereohtigde leeftijd zal ir. W. Kakebeeke met 1 okt. a.s. afscheid nemen als direc teur van de N.V. Landbouw Maatschap pij De Bathpolders te Rilland-Bath. OOK VOO'B HARMi (traporgels) (ook electr. Spotgoedkooil Orgel en Westdyk 53 Siergazon met gratis tegen mu^ Bloemisterü Vroonweg ll| Tel. (01877) Te koop: 9 m lang prijs CARAV/ Slaakweg, (OllOd UW ORGEL I dan (01870) 3| even beUen. Ook rep. aan| DISCO over een| hebt maa Gedlpld VERVOLGVERHAAL door Sibe Tan Aanglum 29 „Wat ben je toch een wonderlijk mens Hotse", zei Wieger.i „Je had dominee moeten worden!" Hotse glimlachte weemoedig. „Daar deug ik niet voor, Wieger. Maar ili heb Gods genade ervaren. Aan mijn handen kleeft veel onschuldig bloed, Wieger. Maar God heeft mij alles vergeven". „Toch alleen hetb loed van papen en andere ellendelingen", zei Wieger. „Schepselen van God, Wieger". „Maar je mocht je toch wreken, Hotse!" „Ja, daarmee paaide ik mijn geweten. Maar God heeft me laten zien, dat de wraak aan Hem is. En nu ben ik zo rustig. God zal wel mijn zaak richten. En de zaak van ons volk. Wij moeten zelcer voor ons recht opkomen. Maar God heeft de overheid gesteld om het recht te handhaven. Daarom heb ik mij ook gesteld onder de Prins van Oranje". „Hoe weet je dat toch zo allemaal, Hotse?" „De Eerwaarde Cornelius Everhardi is mijn leermeester", antwoordde Hotse. Ze stapten flink aan. Na een kwartier kwamen ze aan een driesprong.) „Hier linksom", zei Hotse. De weg liep naar het oosten. Dan maakte de weg een scherpe bocht, „'t Is bepaald warm". „Ja, maart kan warm wezen", ant woordde Wieger. „Hier moeten w^e rechtsom, geloof ik". „Neen, antwoordde Hotse, „linksom". „We lopen zowat in een cirkel", meende Wieger. Inderdaad liepen ze thans weer naar 't noorden. Na een half iiur zagen ze voor zich verschillende torentjes. „Dat zullen de adellijke stinsen wezen", zei Hotse, „waar broeder Bemulphus van sprak". „Hoe zouden deze huizen heten?" vroeg Wieger. „Ik weet het niet", antwoordde Hotse. „Wacht, ik zal het die arbeider eens vragen". Op het land vlak bij de weg was een arbeider bezig. Hotee 'ging naar hem toe. „Goede vriend", sprak hij, „kun je me ook zeggen, hoe deze huizen heten?" „Dit eersite is Prittema-State", zei de man. „En dat daar is Roetsma-State. En daar vlak voor ons is de Klommerum Stinsj U komt erbij langs als u naar Ried moet. De weg draait rechts om bij de Stins". „Dank je wel, mijn zoon", zei Hotse. Daarop keerde hij naar Wieger terug, die op de weg was achter gebleven. „We zijn wel op de goede weg", zei Hotse. „Dit eerste is Frittema-State, dan volgt Roetsma-State. Daar moeten we rechts afslaan. We lopen dan bij de Klomme rum Stins langs, terwijl we het dorp Doengjum laten liggep. En dan krijgen we de lange weg naar Ried". „Wat toch prachtige huizen hier", zei Wieger, terwijl hij staan bleef en de huizen beschouwde. „Tsjonge, jonge, die mensen moeten wel rijk zijn". „Ja", antwoordde Hotse. „Van oude tijden af is hier veel rijkdom geweest. Maar komaan, we moeten opschieten, 't Zal wel vier uur wezen en broeder Ber- nulphus zei, dat het ongeveer drie uren lopen was, maar dat schijnen mij grote uren toe. 't Is gelukkig, dat het zulk goed weer is". „Maar 't kon toch vanavond nog wel beginnen te regenen", zei Wieger. „De lucht betrekt erg". „Dan moeten we maar opstappen".! 't Diep tegen zessen, toen ze aan hun linkerhand het kleine dorpje Ried za gen liggen. Enkele huizen schaarden zich om het kerkje heen. „'t Schijnt maar een klein dorpje", zei Hotse. „Ik wou wel, dat we eens iemand tegenkwamen". „Je had het even eerder moeten zeg gen", zei Wieger. „Kijk daar komt iemand aan". Uit een zijweg naderde een man. Hij torste een grote mand op de rug. „Goe denavond Broeders", groette hij beleefd. „De Heilige Maagd zij met u". „Pax sit tibi", beantwoordde Hotse zijn groet. „Kunt u mij ook zeggen, waar het klooster Aninghem ligt?" „Als ge nog een goed kwartier door loopt, komt ge op een viersprong", zei de man. „Gij mioet reohtmt gaan. Na enkele minuten ziet ge aan uw linker hand het klooster". „Magnus gratias, frater", zei Hotse. „Moet ge nog ver?" „Naar het dorpje Ried, broeders", ant woordde de man. „Ik bezoek met mijn mars geregeld mijn klanten. Nu, goe denavond broeders". „Goedenavond", antwoordde Hotse.i De lucht betrok meer en meer. „We krijgen een dikke bom", zei Hotse tegen Wieger. „Laten we een beetje aanstap- pen". Ze liepen nog een goed kwartier door, toen ze aan hun linkerhand een hoge kloostermuur zagen. Daarachter verhie ven zich zware muren, grauw en ver weerd. „Een geweldig bouwwerk", zei Hotse. Inderdaad, het klooster Aninghem was een groot middeleeuws bouwwerk. Hoewel er nieuwe gedeelten waren bij gebouwd, vertoonde het duidelijk de Romaanse bouwstijl. Op de vier hoeken verhieven zich stompe torens, die de gebouwen afsloten. Deze waren rondom een groot plein gebouwd, in het midden waarvan zich een kapel verhief. Rond om het gebouw lagen de tuinen, terwijl het gehele complex was omgeven door een hoge stenen muur. In deze muur was een zware poort aangebracht. Hotse klopte op de poort. Het begon te regenen. Zij moesten lang wachten. Eindelijk werd een luikje in de poort geopend en het hoofd van een poort wachter verscheen. ,,Wie Idopt zo luide aan de poort?" vroeg hij. „Laat ons binnen", zei Hotse. „Wij zijn op reis in opdracht van Megardus, abt van het klooster te Termunten.] De avond is gedaald en het begint te regenen". De poortwachter keek nors. Maar klaarblijkelijk durfde hij aan monniken geen toegang weigeren. „Treedt binnen", zei hij. „'t Is inderdaad laat op de dag". „Maar ge zult nog wel een bed voor ons hebben", zei Hotse. „Ge weet, de hospitalitas is een grote deugd". „Maar we hebben hier geen hospitium", zei de poortwachter. „En er zijn tegen woordig veel ketters, die zioh hullen in het heilig gewaad. De Schrift zegt: „At- tendite a falsis prophetis, qui verdunt ad vos in vestimentis ovorum, sed, sed... hmde poortwachter hoestte en kuchte. Klaarblijkelijk wilde hij geuren met zijn kennis van Latijn, een kennis, die echter niet zeer groot bleek. „Ge bedoelt: „vestimentis ovium, in- trinsecus autem sunt lupi rapaces", zei Hotse". De poortwachter keek met een zekere eerbied naar Hotse. Dan zei hij„Wacht maar een ogenblik in mijn wachtkamer- tje. Ik zal de abt waarschuwen". Bij de poort waren tegen de muur een paar kamertjes gebouwd. Hotse en Wie ger namen plaats op een paap: houten krukjes. De regen kletterde op het daü. „We zijn net op tijd gekomen", meen de Wieger.i „Ja", antwoordde Hotse. „Nu hehoe- ven we geen voorwendsel te zoeken. Schijnt hier nogal een geleerde schare te zijn". „Tenminste, als de poortwachter a' Latijn spreekt", lachte Wieger. „Maar 't was er ook naar", antwoord' de Hotse. De poortwachter bleef lang weg. Ein delijk kwam hij aanhollen. Hij storfflo;; het vertrek binnen. „Br, wat een weer. zei hij, terwijl hij de regendruppels va' zioh af schudde, „'t Giet gewoon. 1& J^ u zo dadelijk erheen brengen". „Ge zijt lang weggebleven", zei Ho „Ja", antwoordde de poortwacme; „het duurde lang voor de abt kwam. wordt niet graag in zijn maaltiid g stoord. Wij, andere broeders, eten o' vijf uur. Maar de abt en de pnor bibUothecaris eten met zijn drieën zes uur. Ze waren net aan de ™a^™v En dan mag je hem niet storen. Nu ne ben we samen overlegd en besloten u toch maar toe te laten, Dan kunt u het gebouw zelf even wachten. Gver uur zal de abt wel klaar zijn". KOR"] GEVRAAG (Wordt »e rDoIJi" Vod ♦♦♦♦♦♦444

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2