Middelbarnis gaat bad huis per 1 jan. sluiten pasfoto's Monumentale poort te Dirksland door vrachtwagen gehavend Verlenging wettelijke leerplicht 50% meer bezoekers op Expo Gooden Delta te Middelharnis Gewoon het leven.... Riolering Oost-Voorgors krijgt eerste aanzet J jaargang Dinsdag 10 augustus 1971 No. 4010 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Ook ¥®<»r FOTOGRAFIE 1 J. ZANDSTRA SOafMELSDUK Plaatselijk Nieuws IVUddeiharniS'-Haveniioofd Fersoiieei veerdienst kreeg gezi avond aangeboden Cliayffeurs toonden iiun op ^^Haringvliet'' Plaatselijk Nieuws UW5 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS gedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 28 Na 5^0 uur (01870) 33 82 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. jlet ingang van 1 augustus van dit ■,r is de leerplicht met een jaar ver- jujil van acht tot negen jaar en is te- ,s een partiële leerplicht van één dag week ingevoerd. Daar een en an jer in de praktijli nogal wat vragen t op te werpen, menen wij er goed te doen «nige toelichting te geven. epn ea einde volledige leerplicht. e leerplicht begint op 1 augustus van „..jaar, waarin een kind de leeftijd van (jaar en 8 maanden bereikt. Een kind Isi vóór 1 oktober 6 jaar wordt, kan in jii;ustus van datzelfde jaar naar school. ïordt een kind op of na 1 oktober 6 jaar, dan kan het pas het volgende cur susjaar naar de lagere school. De leer- eindigt aan het einde van liet ne- jfide leerjaar. Ieder kind moet dus ne- jaar volledig dagonderwijs volgen. was tot 1 augustus 8 jaar en wordt u met 1 jaar verlengd. Ter vergelij- jing geven wij enkele voorbeelden. Een leerling, die op de lagere school et is blijven zitten, moet na die zes jaar lagere school nog tenminste drie jjar voortgezet onderwijs volgen, (vol ledig dagonderwijs). Is de leerling op de lagere school een keer blijven zitten, lieeft hij zeven jaar lager onderwijs iten en dan moet hij nog minstens lm jaar voortgezet onderwijs volgen. Deze verplichting om negen jaar dag onderwijs te volgen geldt voor alle jon gens en meisjes. Slechts in zeer bijzon dere gevallen (b.v. wanneer het voor de gezondheid van het kind beter is om eerder van school te gaan, hetwelk door een daartoe van gemeentewege aange- sleWe arts en psycholoog onderzocht dient te worden) kan van deze verplich- iing dispensatie worden verleend. In dat geval wordt de verplichting om volledig dagonderwijs te volgen in het volgende jaar vervangen door partiële leerplicht Izie hierna),! Inlichtingen hierover wor den verstrekt door het hoofd van de school en/of de gemeentesecretarie. Partiële leerplicht. Met ingang van laugustus is ook de partiële leerplicht ingevoerd, aanslui tend op de volledige leerplicht van ne gen jaar. Een leerling die negen jaar dagonderwijs heeft gevolgd, moet daar na nog gedurende één jaar één dag per week onderwijs volgen. Dit geldt zowel i'oor jongens als voor meisjes. Men zou a.h.w. dit het 10e leerjaar kunnen noemen. IWen kan aan die partiële leer plicht voldoen door deel te nemen aan: a. cursussen, die uitgaan van vor mingsinstituten voor jeugdigen; b. het beroepsbegeleidend onderwijs in het kader van het leerlingwe zen; c. cursussen van daartoe aangewe zen instellingen, waar onderwijs en vorming wordt gegeven. Vanzelfsprekend wordt ook aan de partiële leerplicht voldaan als de leer- tog op alle dagen naar school gaat voor voortgezet onderwijs (l.t.s., havo, mavo, enz,) De partiële leerplicht is, zoals reeds wrmeld, op 1 augustus ingevoerd. Alie «inderen, die op 31 juli nog geen 16 jaar '■■aren (met uitzondering van de kinde- 'en, geboren in de maanden augustus en september 1955), moeten óf nog volledig flagonderwijs volgen óf nog één dag per partieel onderwijs volgen. Dit aatste geldt dus met name voor die kin dren, die aan het einde van het cur susjaar 1969,/1970 leerpliöhtvrij zijn ge- «wden op grond van het feit, dat toen "og de 8-jarige leerplicht gold.; Zij moe- dus nu toch één dag per week naar SMool. Om misverstand te voorkomen "iffken wij nog op, dat de partiële leer- Went niet eindigt bij het bereiken van 16-jarige leeftijd, maar pas aan het «nde van het schoolcursusjaar. Samenvatting betreffende leerplicht partiële leerplicht. De consequenties voor de uitbreiding «n de leerplicht zijn dus per 1 augus- Jle kinderen, geboren na 30 septem- "er 1956, moeten negen jaar naar school (dagonderwijs); "[3 kinderen, geboren in de periode 1 oktober 1955 t.m. september 1956, ^'allen onder de partiële leerplicht en moeten dus tenminste één dag per Week naar school; de kinderen, geboren in de maanden augustus en september 1955, zijn, hoewel zij op 1 augustus van dit jaar nog geen 16 jaar waren, geheel vrij van leerplicht. %iging van de Arbeidswet. j,?"} yerband met de gewijzigde leer- whtbepalingen is ook de Arbeidswet ™i3zigd. Het is de werkgever verbo- W een jeugdige werknemer arbeid te «en verrichten, gedurende de tijd dat Itcrling moet voldoen aan de parti- leerplicht. j.^'''^er moet de werkgever voor jeug- ge werknemers, die onder de partiële «plicht vallen, de werktijd zo indelen, zij zonder bezwaar aan hun partiële •^wpncht kunnen voldoen. <»l ^'^llen wellicht jongelui zijn, die j^Sen: ik heb geen zin om nog een 'S per week naar school te gaan en Met 4 stemmen van de S.G.P. fractie tegen heelt de raad van Middelbarnis in haar donderdagavond gehouden verga dering besloten het laatste nog in ge bruik zijnde gemeeritelijke badhuis aan de Jul. van Stolberglaan te Middelhar- nis te sluiten. Het laatst bekende ex ploitatiesaldo (een verlies van 13.268,78 over 1970) hadden B. en W. tot dit voor stel aangezet. In dat jaar werden er 9998 baden genomen waaruit volgt dat de gemeente per bad 1,33 uit de ge meentekas bij moet tellen. „De oorzaak van de verminderde belangstelling ligt hoofdzakelijk in het betrekken van nieuwbouwwoningen waarin een badin stallatie iaanwezig is" legden B. en W- de raad voor. Dhr. KI. V. d. Ketterij (S.G.P.) stelde daar tegenover dat 90"/o van de gebrui kers van het badhuis toch nog niet over een eigen douohegelegenheid beschikt en liever wilde hij dat B. en W. het voor stel terug namen om de gebruikers ge legenheid te geven in een eigen inrich ting te voorzien, wat zelfs mogelijk is met gebruikmaking van een subsidiere geling. „Die 192 mensen die er nu we kelijks komen vormen toch eigenlijk een niet onbelangrijke groep die toch geen andere mogelijkheid heeft" weifelde ook dhr. Edewaard (a.r.) „Bij een forse ver hoging van de tarieven zou wel blijken hoeveel de instandhouding van het bad huis hen waard issuggereerde dhr. Edewaard. ,,Daar zit ik nou met m'n oren van te klapperen......" verontwaardigde zich dhr. Kleingeld, „jullie vallen wel over de bouw van een muurtje dat zesdui zend gulden moet kosten (eerder in de vergadering besproken, red.) maar je gaat voorbij aan een tekort van dertien duizend gulden per jaar De voorz. burg. Jöh. van Es voegde daaraan toe dat per 1 januari het aan tal baders opnieuw verminderd zal zijn terwijl het nu nog slechts l'/2"/o van de bevolking is dat er gebruik van maakt, en dat zijn ndet altijd mensen die zelf geen badgelegenheid hebben. „Moeder geeft liever een gulden mee dan dat de De gladiolenexpositie „Gouden Delta" die vorige week van woensdag tot en met zaterdag in Middelharnis werd ge houden is ten opzichte van vorige jaren bijzonder succesvol geweest. Er kwamen 7.500 bezoekers de bloemenpracht en de eveneens gehouden middenstandsten- toonStelling bewonderen, dat waren er maar liefst 2500 of 50''/o meer dan het vorig jaar. Het betekende ook dat de organisator, dhr. van iL,eenen uit Oegst- geest geslaagd was in de opdracht die hij pas drie maanden geleden had ont vangen. WINNARES BLOEMENSCHIKKEN Aan de aan de expositie verbonden bloemschik-wedstrijd voor kinderen werd door plm. 900 kinderen deelgeno men. Het meest succesvol was Els de Vries, Molenkade 34 te Stellendam,; Aan haar zal de hoofdprijs worden toege kend, t.w. de bronzen gemeentepenning van Oostflakkee. De gemeente Oost- flakkee stelt deze bronzen penning nor maliter beschikbaar voor degene die zich in het binnengemeentelijke verenigings leven verdienstelijk heeft gemaakt waarom het ook burgemeester v. d. Harst van, Oostflakkee niet helemaal dvüdelijk is op grond waarvan hier ken nelijk van deze regel is afgeweken. kom dus toch maar de hele week in het bedrijf werken. Deze jongelui handelen in strijd met de leerplichtwet. De werk gever doet er verstandig aan deze jon gelui toch maar vier dagen per week in zijn bedrijf toe te laten. Laat hij de ze jongelui op alle werkdagen van maandag t.m. vrijdag werken, dan over treedt hij de Arbeidswet. badkamer gebruikt wordt, ze proberen het vuil bij de gemeente kwijt te ra ken..." moest de voorzitter vaststellen. Gevraagd naar de boekwaarde van het gebouw verklaarde de voorzitter dat die nog 56.000,bedraagt. Opnieuw ontspon zich een uitgebreide discussie waarin het voor- en tegen van de voorgestelde sluiting werd be sproken. Burg. van Es distilleerde daar uit opnieuw de mening dat het tekort niet zal verminderen, door welke maat regel dan ook. De S.G.P. verlangde ten slotte stemming, de heren v. d. Ketterij, Drocger, Vilerius en Grinwis stemden als enigen tegen het voorstel, de 11 overige raadsleden waren ervoor zodat het badhuis per 1 jan. 1972 definitief dicht gaat. Rioolgemaaltje OoStvoorgors. Op het Oostvoorgors zal wanneer G.S,i tenminste accoord gaan een rioolgemaaltje worden gebouwd achter de daar staande Delta-Garage. Daarvoor werd een krediet van 37.000,gevo- teerd, voor welk bedrag ook cle nodige persleiding naar Pr. Marijkestraat kan worden aangelegd. De aansluitingen zullen nog moeten wachten tengevolge va2i het gebrek aan financieringsmidde len. Een afdoende verbetering van de riolering in dit dorpsdeel zou een kre diet vragen van 313.700,maar omdat dit voorshands niet haalbaar is zal ge tracht worden een en ander in fasen te realiseren. Uitvoering van kapitaalsv/erken zal in de nabije toekomst tot de uitzonde ringen behoren. Gezien de koers die gen we wel verwachten dat de gemeen- het nieuwe kabinet zal gaan varen mo ten het kind van de rekening zullen zijn,vreesde de voorzitter. Bussen bij begraafplaats. Door dhr. Villerius "werd toen de aanleg van parkeerstroken te Nieuwe- Tonge ter sprake kwam geattendeerd op het parkeren van bussen op het ter rein voor de begraafplaats te Middel harnis, spr. had het persoonlijk meege maakt dat tijdens een begrafenis de volgauto's tengevolge van de aanwe zigheid van een aantal van die bussen geen plaats konden vinden. Dhr. Ville rius wist ook van de aanwezigheid van een caravan en landbouw^werktuigen, koftom van een bonte mengeling van voertuigen op die parkeerstrook. „Er kan bijna niet dringend tegen worden opgetreden, ze moeten ergens staan", moest de voorzitter volstaan. Hij suggereerde dat het trekken van parkeervakken of een uitbreiding van de 'begraafplaats wellicht mogelijkhe den zouden bieden. Vooral in de week enden is het parkeerprobleem daar ac tueel. Het zal opnieuw door B.i en W. v/orden bezien. Vooruitgang Soc. Werkplaats. De jaarrekening 1969 en de begroting 1971 van de Soc. Werkplaats „Binnen hof" konden op advies van de Com missie tot nazien van deze stukken worden vastgesteld. De Commissie was in staat gesteld het bedrijf te bezichtigen en dhr. T. Arensman kon verzekeren dat dat be zoek bijzonder interessant was geweest, „Weliswaar moeten de gemeenten een flinke portie bijdragen maar dat is wei- besteed" vond dhr. Arensman. Uit de bescheiden kon een behoorlijke vooruit gang worden geconstateerd, de uurop brengst is aanzienlijk gestegen in verge lijk met vorige jaren. Uitbreiding O. L. School Sommelsdijk. De raad ging accoord met het voorstel een voorbereidingskrediet van 15.000,- beschikbaar te stellen voor de uitbrei ding van de O. L. School te Sommelsdijk met twee lokalen. Door de toename van leerlingen is het te voorzien dat de school met ingang van het volgende cursusjaar 6 leerkrachten zal hebben terovijl er maar 5 leslokalen zijn. Op de vragen van dhr.; Grinwis en dhr. Edewaard of er al grond aange kocht is moest de voorz. in het vooruit- zioht stellen dat de voorgenom.en uit breiding nog wel enkele jaren uit zal moeten blijven i.v.m. de financiële on macht. Het zal een moeilijke en een du re zaak gaan worden", voorzag ook de voorzitter. Dhr. Grinwis had voorgesteld de be stuurskamer als leslokaal in te richten, een suggestie die niet de sympathie van de voorzitter noch van de Inspectie heeft maar die noodzakelijkerwijs wel opgevolgd zal moeten worden Op de meest eervolle wijze werd aan het huidige schoolhoofd dhr. van Nim- wegen op eigen verzoek ontslag verleend. Met algemene stemmen werd dhr. J. C. Everaers tot hoofd benoemd, een en ander met ingang van 1 oktober a.s. Aankoop woningen. Maar liefst 19 woningen in de Nieuw straat te Sommelsdijk werden door de raad aangekocht voor een bedrag van totaal 41.000,van de eigenaressen BROMFIETSER BOTST TEGEN VARKEN! De heer Bemsen uit Hilversum, met vakantie in Ouddorp, is za terdagmorgen in het ziekenhuis te Dirksland opgenomen nadat hij in Ouddorp met zijn brommer tegen een overstekend varken v/as ge reden! Het dier zou op de Oude- landseweg, voor de woning van dhr. L. Tanis in de veewagen van Groenendijk uit Dirksland worden geladen. Aanvankelijk stapte de keu in de richting van de auto maar in de nabijheid daarvan on dernam ze een vluchtpoging. Na wat dolle sprongen dook ze onder de laadklep van de wagen door en stak plotseling de weg over juist toen dhr. Bernsen daar op zijn brommer naderde. Bij de botsing sloeg dhr. Bernsen tegen de grond gelukkig droeg hij een valhelm waardoor hij geen hoofdletsel op liep, wel brak hij een sleutelbeen en kneusde hij enkele ribben,; In het ziekenhuis worden ook de rugklachten die hij heeft onder zocht. De keu die na het gebeurde als dolgeworden wegvluchtte kon later doodvermoeid worden gevangen en alsnog worden af gevoerd. Ook enkele jaren geleden had een soortgelijk ongeluk in Oud dorp plaats, daarmee bestempelt Ouddorp zich wel als een erg lan delijke badplaats mevr. wed. C,i Bbrn-de Graaff te Mid delharnis en mevr. wed W. P. Roon- Klink en mej. M. E. Roon, beiden te Dirksland. De meeste van deze wonin gen voldoen niet meer aan de normen welke thans aan een woning gesteld kunnen worden waarom de hele straat ;n een saneringsplan is opgenomen. Subsidie Stichting de Welle. Met de 5 stemmen van de S.G.P. frac tie tegen werd besloten een subsidie van 250,te verstrekken aan de Stichting de Welle te Soinmelsdijk welke Stich- ing zich ten doel stelt leiding en daad- ,yerkelijke bijstand te geven aan cultu reel werk op Goeree Overflakkee. Op grond van deze doelstelling beoogt de Stiöhting versdhillende manifestaties te geven op het gebied van muziek, de clamatie, toneel, schilderijen en beeld- houwtentoonstellingen, recreatie enz. Omdat het zelfs in de 'beste families voorkomt zult u het ook v^jel eens heb ben ervaren dat iets maar niet lukken wilde, hoezeer u er ook mee bezig was. Wij maar puzzelen op eeri artikel waar uit moest blijken hoe het er in ons journalistieke leventje toegaat maar de regels zijn maar moeizaam aan brein en pen ontsproten. „Wie zou er eigen lijk belangstelling voor hebben?" vraag je je dan af en het product is tenslotte de weg van alle papier gegaan, het be landde versnipperd in de prullebak. Niettemin kunt u de inhoud ervan nog vermoeden als we u vertellen dat het bezig zijn in de journalistiek daarin door ons „driedubbel waardeloos" werd genoemd maar even later realiseer je jezelf dat dat een zwak ogenblik moet zijn geweest, zo'n ogenblik waarin je alleen! maar de nare dingen voor de geest kwamen. Die momenten bijvoor beeld dat je stijf gescholden werd (ja, ja), dat je diep beledigd werd (jav/el) of dat je (bedreigd werd (heus waar) maar dat allemaal te overdenken en neer te schrijven riekt naar een ver foeilijk zelfbeklag. Wanneer dat vaardig over je dreigt te worden dan ruik je gewoon even aan de rode anjers die de bloemist juist bracht (bedanktf am. M.), je denkt even terug aan het aller- sympathiekste briefje dat je samen met een pakje sigaretten in de gang vond (bedankt mevr. K.) en je denkt nog even aan de fles sherry die je zomaar op het alleronverwachts werd toege stopt (bedankt fam. v. E). Dan komt het driedubbel waardeloos niet meer over de lippen en dan zie je weer eens dat je toch een heel bijzonder beroep hebt gekozen. Het verhaaltje dat we meenden te schrijven bedoelde een klacht te zijn tegen het vele onbegrip dat we ontmoeten: maar 't is er op nieuw niet uitgekomen, we zijn intus sen wat (levens)wijzer geworden. Het gevloekt en gezegend w^orden is niet alleen de journalist voorbehouden, dat is gewoon het leven, jammer maar waar. De een komt alleen wat later tot die ontdekking dan de ander. Wij waren er misschien wat laat mee HERKINGEN Wegens een defect aan zijn brommer kwam J. Kieviet in het Poldersweegje te Dirksland zodanig te vallen dat hij een arm kneusde en zich onder dok tersbehandeling moest stellen en per auto is thuisgebracht. A.s. woensdag 11 augustus hoopt des avonds half acht voor de Geref. Ge meente voor te gaan ds. Zijderveld uit Middelburg. De graanoogst is ongelijk, maar toch zijn er landbouwers die nog 45 mud tarwe per gemet hebben geoogst, het geen niet gering te noemen is. Een van de monumentale gemetselde palen van de toegangspoort naar boer derij „Boomvliet" van de fam. van Es aan het Kortefweegje te Dirksland heeft het vorige week af moeten leggen tegen de kracht van een zware vrachtwagen. Met een duw van de laadbak bereikte de wagen meer dan de tand des tijds in enkele eeuwen vermocht te doen, het bovenste stuk stortte naar omlaag. Ge lukkig bleef het daarin gemetselde fa miliewapen van het geslacht v,. d. Dus- sen gespaard en kon het nog puntgaaf worden geborgen. De poort valt onder bescherming van Monumentenzorg en zal overigens op kosten van dhr. van Es weer worden hersteld. De palen en het bruggetje dateren van 1688. In die tijd heeft er op de plaats waar nu „Boomvliet" staat een jachtslot ge staan, eigendom van de eerder genoem de familie van Dussen. De huidige boer derij is van 1698. Het bedrijf werd wel iswaar aangepast maar aan de poort mocht niets worden veranderd. Anno 1971 is dat een geweldige handicap om dat de poort met de huidige grote land bouwmachines slechts met de grootste vooi-zichtigheid gepasseerd kan worden, met enkele machines zoals grote com bines is dat helemaal uitgesloten. Zaterdagavond had er iets heel on gewoons plaats op de veerboot Ha ringvliet". Er werd een feest of re ceptie gehouden in de grote passa- gierskajuit. Bij het scheiden van de markt (de boot vaart deze week voor het laatst) hadden de chauffeurs van het eiland nog iets goed te maken met de bemanning. Ze wilden het perso neel een hulde brengen voor alles wat zij voor de mannen van het rijdend materiaal in de loop der jaren' hebben gedaan. Velen van hen zijn ontelbare keren overgevaren, met mooiweer, met regen, met storm, met mist en met ijsgang. Er- ze hebben het altijd gewaardeerd dat er bij de bemanning van de boten be grip was voor hun werk. Graag waren ze 's avonds een beetje op tijd thuis, en zag de bemanning bij slecht weer (denk vooral aan mist) er enigszins kans voor dan werd er gevaren. Zowel de chauf feurs als de veerboot bemanning heb ben beiden gemeen', dat zij bij nachten en ontij in de weer moeten zijn en dat heeft wederzijds een verbondenheid ge schapen en ook beide partijen begrip opgebracht. En nu de boot, met name de „Haringvliet" voorgoed uit de vaart wordt genomen, was het voor de chauf feurs nog een gerede aanleiding voor een huldiging. Zo hebben chauffeurs en oud-chauffeurs van o.a. de vervoerbe drijven Poortvliet, Ouddorp; G. v. Don- geri, Dirksland; A. van Rum_pt, Stad aan 't Haringvliet; Gebr. Leune, Dirks land; A. Bakelaar, Ooltgensplaat (Acht- huizen) en nog vele andere vervoers bedrijven meer de hoofden bij elkaar gestoken en mede op initiatief van hun werkgevers met elkaar overlegd hoe men en op welke wijze men zijn dank tot uiting zou kunnen brengen. Uit het overleg kwam deze avond tot stand. Personeel en oud-personeel En zo gingen er uitnodigingen uit naar de kapiteins, stuurmannen, con ducteurs, machinisten en dekknechten van de R.T.M.-veerboten voor deze avond. Personeel en oud-personeel ver schenen in gala op het vlaggeschip van de Maatschappij. Over en weer werden goede woorden gesproken. Namens de vervoerders voerden de heren G. van Dongen' en A. van Rumpt het woord. Zij bedankten voor „alles". Namens het boot-personeel sprak kapitein, de heer J. Jansen woorden van dank en waar dering voor deze avond hun aangebo den. Aan consumpties was geen gebrek en aan gezelligheid evenmin. MIDDELHARNIS Geref. Gemeente. Woensdagavond 11 augustus a.s. hoopt voor de Geref. Ge meente alhier voor te gaan ds. H. van Gelder. Aanvang 7.30 uur. Na de dienst zal er ledenvergadering gehouden wor den om te komen tot het beroepen van een predikant. De kerkeraad heeft het volgeride tweetal gesteld: Ds. Bregman te Rijssen en ds. Wisse te Elspeet. MELISSANT Kerkdienst: Donderdagavond 12 aug. hoopt voor de Geref. Gemeente in Ned. alhier voor te gaan ds. v. d. Woestijne. Aanvang 7.30 uur. HERKINGEN Wmr. J. Smal gaat naar Oude-Tonge De wachtmeester Ie klasse van de Rijkspolitie, dhr. J. Smal zal binnen af zienbare tijd naar Oude Tonge vertrek ken. Het vertrek uit Herkingen zal plaa;ts vinden wanneer er in Oude Ton ge een passende woning voor de fam. Smal beschikbaar is. Thans kan nog niet gezegd worden of zijn plaats in Herkingen opnieuw zal worden ingeno men. OUDDORP Kerkdienst: Donderdagavond 12 aug. a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente al hier voor te gaan Ds. P. Blok van Dirksland. Aanvang 7.30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1