De onbekende God van weenen Bloemenpracht op EXPO GOUDEN DELTA niodeKuis ^irksland tel: 396 Restaurant „Tonbré" Sommelsdijk t$ iSe jaargang Vrijdag 6 augustus 1971 No. 4009 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Shell bestelt supermammoettaftker van 310.000 TWD bij Verolme Leden zwemclub „de Stelle" te Steilendam, zwemmen diploma te Ooitgensplaat Wachttijd op telefoon teryggebraclit BALASTORE ZONGORDIJNEN. Ze zijn zo goedkoop! yïÓNINGINRICHTmö; Zondagsdienst artsen Ettense veemarkt VOOE MOOIERE bloemstuk jes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelharnis WONINGBOUW JUNI 1971^) POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 23 Na 5.30 uur (01870) 33 82 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Vervolg van dinsdag 3 aug. 1971. En dan die andere concurrent, Mer- curius. God van handel, welsprekend heid, litteratuur en jeugd. Hij is bijzon der ïn trek. Alles buigt voor de macht van net ffeld. Wanneer Mercurius in het ge drang komt door speculaties, wanneer men zijn goud verkwanseld tegen op- «ejaagde prijzen, wanneer er sprake is van re- of devaluatie, dan is de hele wereld in rep en roer. Hoe staan de re deringen achter hem! En zijn welsprekendheid? Wat wordt er niet betoogd en wat worden er geen speeches afgestoken. Wat een redevoe ringen geofferd op het altaar van de welsprekendheid. Wat is de welsprekendheid niet uit gegroeid tot een verfijnde cultus om met ragfijne nuanceringen redevoeringen, toespraken, preken, gesprekken, af te steken, zonder ook maar één zinnig woord te zeggen. Wat een geweldige stroom van Mer- curiaans vuil vloeit er uit de littera tuurtempel van deze god? Wat een scliare van toegewijde priesters omringt liem, bewierookt hem en zegent met kwistige hand de mensheid met vuil schrijverij. Hoe wordt de jeugd aangemoedigd om deze IVtercurius te aanbidden met zijn pantheon van halfgoden: filmsterren, tiener-idolen, pornografen, die de jeugd niet aflatend bijstaan in hun offerplich- ten tegenover deze gemoderniseerde god iWercurius overlaadt hen dan ook voor een ogenblik met een roes van in rook opgaande zaligheid. Maar ook de onbekende god van de Grieken is gemoderniseerd, hij heeft een altaar in ons midden. Maar hij is een onzichtbare god, zegt Ritschl, je kunt niet weten of het de zelfde god is als die God, die zich in de Bijbel geopenbaard heeft". Maar als daar geen zekerheid over bestaat, dan weten we ook niet of hij de Vader is van onze Here Jezus Chris tus. Dan weten we ook niet, of de ver zoening tot stand gebracht werd, waar voor Jezus stierf op Golgotha. De god van Ritschl is de god die be roofd is van zijn zoon, en die losgemaakt is van zijn woord. Nu wordt ons vandaag van de daken af toegeschreeuwd, dat we onze naaste, onze medemens, moeten benaderen in zijn eigen kader, dat we ons moeten in leven in zijn situatie en zijn problemen „van binnenuit" moeten leren kennen. We moeten ons identificeren met de naaste, dat vooral. Nu heeft Paulus de Grieken van zijn tijd niet benaderd op een wijze, dat ze niet bij machte waren om te begrijpen wat hij bedoelde. Maar hij heeft zich niet met hen geïdentificeerd; hij heeft hun wereld niet „van binnenuit" ver staan en gekend.i Hij heeft zich niet in BOTTWMATERIALEN Dtrksland Telefoon 1333 Het Verolme-concern heeft overeen stemming bereikt met Shell Internatio nal Marine Ltd., Londen, over de bouw van een 310.000 t.d.w. tanker. Deze su- permammoettanker zal op de werf van Verolme in het Botlekgebied gebouwd worden en omstreeks juli 1975 worden opgeleverd. Het definitieve kontrakt zal Binnenkort worden getekend. Dit is de vijfde mammoettanker, die door het Verolme-concern voor de Ko- nmklijke/Shell Groep zal worden ge bouwd. Het wordt het grootste schip dat ooit m Nederland op stapel is gezet tot nu toe wareri dit tankers van 255.000 t.d.w. en het eerste van een nieuwe serie supergrote tankers, die het Verol me-concern voor de internationale olie- industrie zal bouwen. Er is nu meer dan 4 miljoen ton d.w. in bestelling en in aanbouw bij verolme. De waarde van de totale inhoud van de orderportefeuille bedraagt nu om streeks twee miljard gulden. Zouden er in de toekomst bij Verol me aanvragen worden ingediend voor nog grotere schepen, dan bestaat de mogelijkheid deze op de moderne werf op het eiland Rozenburg In twee helften op de helling te bouwen en in het mam moetdok of zoals op de Verolme-werl in Amsterdam al gebeurt het voor- en achterschip in het water aan elkaar te koppelen'. hun philosophische dwaasheid gestort om hen zo van dichtbij beter te leren kennen. Hij is voor hen gaan staan en roept hen zonder aarzelen op om zich te be keren Pauius verlegt het terrein van de strijd van de liefelijke zachtglooiende heuvels van het philosophisch denken naar de woeste ontoegankelijke jungle van het menselijk hart, waar de wil een hardnekkige guerilla voert tegen de ca pitulatie-voorwaarde van God: „Be keert u!" Stel u voor, die nette, hoogontwikkel de en godsdienstige Atheners. Wat ver beeldt die vent zich wel? Onze bijzonder hoogstaande ontwik keling, onze grote (computer-)denk- kracht, de gemoderniseerde goden van onze tijd, de onbekende god van Ritsch', ze laten ons allemaal in de diepste gees telijke duisternis. Ook nu komt dat dwaze, ergerniswek- keride Evangelie tot ons. Maar deze boodschap wordt niet uitgezonden op de golflengte van het intellect. Ook niet op die van de moderne opvattingen. Dat Evangelie indentificeert zich niet met het probleem en verstaat het niet „van binnenuit". Het komt heel anders. De boodschap van het Evangelie wordt uitgezonden op de golflengte van het hart: „Mijn zoon, geef mij uw hart" Bekeert u allen, overal! Dit is de prediking van de God, die Zich geopenbaard heeft in Jezus Ohris- tus. De God, die door Zijn Zoon aan ons werd verklaard. De onzichtbare God, die zichtbaar werd in Zijn Zoon, die onder ons heeft gewoond. Wie Mij gezien heeft, heeft de Vader gezien, zegt Jezus. Ik en de Vader zijn één. Hetgeen wij aanschouwd hebben en onze handen getast hebben van het Woord des levens - hetgeen wij gezien en gehoord hebben, verkondigen wij ook u, schrijft ons Johannes. De god van Ritschl is er een, die sterft van zielsverdriet omdat hij van zijn zoon beroofd ls,i Hij is met stom heid geslagen, de theologen hebben hem het zwijgen opgelegd. „De hemel en de aarde zullen voor bijgaan, maar Mijn woorden zullen geenszins voorbijgaan, zegt Jezus tot Zijn discipelen (Mt. 24 - 35). En daarom roept Paulus vanaf de Aereopagus, over de hoofden van de Grieken heen u toe: „bekeert u! (Overgenomen) ir Garnalen-, Zalm-, Krab- of j zeevruchtencocktail. OUDE TONGE Wegens het niet aanwezig zijn van dulkplank en minstens 3 meter diep water in het zwembad te Stellendam, hebben tien leden van de zwemclub „de Stelle" uit Stellendam voor hogere diploma's dan A of B, met goed gevolg de zwemvaardigheidseisen te Ooitgens plaat afgelegd op 30 juli j.l. Onder de aanwezigen was ook bad meester Snoeij, uit Stellendam, die de volgeride candidaten kon feliciteren: diploma A; Sieb. v. Seters. diploma C: Carla v. Keulen, Hinke v. Seeters, CorriJ v. Steenhoven, Wim v. Seeters, Jan v. Seeters, Jan v. Soest. diploma D: Jana Klink, Nellij v. Dam, Leo Troost. De PTT is er in geslaagd de gemid delde wachttijd op een telefoonaanslui ting in de eerste helft van dit jaar te rug te brengen tot minder dan zeven maanden. Dit is een beter resultaat dan de 7V2 maand waarvan sprake is in de begrotingen voor dit jaar. Er zijn netto 106.200 aansluitingen gemaakt, een totaal dat in het topjaar 1970 pas na zeven maanden v/erd be reikt. Het ziet er dan ook naar uit dat met dit werkdaggemiddelde van 820 aan sluitingen zelfs een nettoproduktie van ongeveer 230.000 aansluitingen haalbaar is, 35.000 meer dan eerder in de progno se is genoemd. Overigens is de grote vraag naar te lefoonaansluitingen niet verminderd. In totaal dienden in de afgelopen zes maanden ongeveer 227.000 mensen een aanvraag in, waaronder evenwel ook velen die pas over enige tijd telefoon wensen, maar toch ruim 25.000 aanvra gers meer dan in het eerste halfjaar van 1970. Het gunstige produktieresultaat heeft PTT veel moeite gekost. De aflevering van telefoonapparatuur is op het sche ma achter. Hierdoor is de bezettingsraad dat is de verhouding tussen het aan tal aansluitingen en de totale capaci teit van de centrales, in sommige dis tricten al tot boven 90 procent gestegen. OOSTDIJK 53-61 Van zaterdag 7 aug. t.m. maandag 9 aug. Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter Wieringa, telef. 2090, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur t.m. maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Boot, tel. 01877-1227, Dirksland. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur t.m. maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter de Jager, tel, 01875-301, Nieuwe Tonge en dr. Buth, tel. 01871-306, Den Bommel. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Dalstra, Middelharnis van 10 tot 10.30 uur. DIENST V/IJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag- ochterid 8 uur zr. v. d. Nleuwendijk, tel. 01870-2883. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur heeft dienst zr. Me lissant, tel. 01875-390, b.g.g. 01876-321. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Anna, tel. 01873- 577. Goedereede: 7 aug. zr. Pais, 8 en 9 aug. en avonddienst mevr. Mijners. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Minderhoud, tel. 01870-2897, Middelharnis. Op de veemarkt van 4 augustus 1971 werden aangevoerd 54 runderen, 4 st. kleinvee en 5 paarden. Het aanbod van runderen was min der, de handel levendig en de prijzen' moeizaam te handhaven. Het aanbod van slachtvee was matig met rustige handel en de prijzen als vorige week. Prijzen: melk- en kalfkoeien 1050 1550; guste koeien 900—1250; kalfvaar- zen 1050—1400; pinken 600—850; gras kalveren 375—575; paarden 900—1200; vette koeien 4,005,10 per kilo geslacht. In de maand juni 1971 werd volgen's de definitieve gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek met de bouw van 11496 woningen begonnen te gen 11766 in de maand juni van 1970. Het aantal voltooide woningen bedroeg in juni 1971 12227 tegen 9887 in de over eenkomstige maand van 1970. Gerekend over het eerste half jaar van 1971 bedroeg het aantal begonnen woningen 6640 (62493 in dezefde periode van 1970) en het aantal voltooide wonin gen 59371 (50811). Het aantal in het eer ste half jaar begonnen woningen be stond uit 21888 (20764) woningwetwonin gen, 33310 (30473) premiev/oningeri en 11442 (11256) ongesubsidieerde v/oningen ten aanzien van de voltooide woningen waren deze aantallen resp. 21993 (20274), 27530 (22409) en 9848 (8128. In de 12-maandsperiode juli 1970 juni 1971 werden 131449 woningen in aanbouw genomen (waarop het aantal in die periode gemelde correcties ad 1909 niet in mindering is gebracht) en 125844 woningen voltooid. Hiervan be droeg het aantal bijzondere wooneen heden (voornamelijk bejaardenwonin gen) resp. 22978 en 14702. Verdeeld naar financieringswijze bestond het aantal in die periode begonnen woningen uit 45744 woningwetwoningen, 64287 premiewonin gen en 21418 ongesubsidieerde woningen. Voor de voltooide woningen waren deze cijfers resp. 47068, 56871 en 21905. Eind juni 1971 waren 159308 woningen in aanbouw (te weten 101222 eengezins huizen en 59086 woningen in meerge zinshuizen) tegen 156736 ultimo juni 1970. Woensdagmiddag heeft de Flakkeese Gladiolentelersvereniging de deuren geopend van een grandioze gladiolen- tentoonstelling. Het is de veertiende tentoonstelling op het eiland, maar deze slaat de voorgaande met stukken. Naast de sporthal in Middelharnis is een grote tent gebouwd, waar de bloe men zijn ondergebracht en keurig ge arrangeerd. Van ieder boeket is een bloemstuk gemaakt en de bezoekers kij ken de ogen uit. Het was eigenlijk niet te verwachten, dat de telers zoveel belangstelling zou den hebben voor een tentoonstelling en voor het inzenden van boeketten, omdat het afgelopen seizoen gevoelige verlie zen zijn gemaakt. Met nog meer enthousiasme dan vo rige jaren is er gewerkt om er iets bij zonders van te maken, hetgeen dan ook gelukt is. Zelfs de Nederlandse Gladiolus-ver- eniging houdt haar tentoonstelling in Middelharnis inpiaats van in het bui tenland. Immers, voldoende buitenlan ders, die belangstelling hebben voor de knollen en de bloemen komen hun licht opsteken in Middelharnis. Dat doet de vereniging goed. Zij heeft er jarenlang naar gestreeft de kroonop het hoofd te krijgen. Tegenslagen heb ben hieraan niets af kunnen doen. Voor de Flakkeese gladioientelers is het een bekeken zaak. Klimatologisch ligt het eiland vijf graden boven de ge middelde temperaturen; de grond is bij uitstek geschikt voor deze teelt en het is geen wonder, dat de knollen op de vei lingen de hoogste prijzen opbrengen. Mede daardoor de trots van de telers en het bestuur. Flakkee is een bloemeneiland, is wel- eens gezegd. Eindelijk kan ze het pre- dicaat met opgeheven hoofd dragen.i De jurij uit Lisse had slechts één woord voor deze tentoonstelling: Fan tastisch!" Ze moest de telers en vooral de bezoekers van buiten de landsgren zen wel waarschuwen, niet af te gaan op de bloemen, die geëxposeerd worden. Het gaat immers om de knollen en de bloemen zijn slechts een onderstreping van de liefde voor deze cultuur. „Niets is zo verradelijk als een mooie bloem. Steek echter uw Hcht op bij de mensen van de ervaring, zoals Flakkee er tal lozen heeft. Hulde aan het doorzettings vermogen van de telers en de moed om na een slecht jaar verder te gaan", al dus de redenering van de voorzitter van de Nederlandse Gladiolus. Toen het verleden jaar bleek, dat de prijzen naar beneden liepen, en boven dien de structuur van de grond niet mee wilde werken, heeft de Nederland se Gladiolusvereniging gewaarschuwd voor uitbreiding van het landelijk are aal. De telers hebben hieraan gehoor gegeven en inpiaats van in 1970 een op pervlakte van 1932 ha is men gedaald naar 1750 ha knollen, terwijl de opper vlakte kraal daalde van 515 ha naar 397 ha. Voor Flakkee betekent dit in vergelijk met 1970, toen er 400 ha ge teeld werd, waar men thans 350 ha bloemen kan zien,. Er is minder uitge- poot, om de prijs te kunnen ophalen. Zodoende heeft men lO'/o minder knol len en de opbrengst is, zoals nu te ver wachten is, lOVo meer. Er zijn dus min der kosten en hoger prijzen. Dit heeft geleid tot meer interesse voor export en heel de wereld kijkt uit naar de Ne derlandse nieuwe oogst. In deze export blaast Goeree-Over- flakkee een duidelijke toon mee. Immers procentueel heeft Goeree-Overflakkee het grootste areaal en bovendien de bes te knollen. Dat geldt ook voor de tulpen, waar mede Goeree-Overflakkee de afgelo pen jaren het Bloemengoud in Lisse heeft gewonnen. De telers lopen deze week buiten hun schoenen, maar ze vergeten hun toe komstige oogst niet. Ze letten nu op de houdbaarheid van de bloemen. Vrijdag morgen om vijf uur zullen de Flakkeese gladiolen worden ververst en zal nage gaan worden in welke toestand ze ver keren. Men leert er van en men kan zijn programma maken voor het vol gend jaar. Opgevallen is het, dat bij de boeket ten, die de Nederlandse Gladiolusvere niging inzond, een paar boeketten zijn, die in de buurt van de hoogovens zijn gegroeid. Deze boeketten, overigens prachtige bloemstukken, vertonen dode punten. Weliswaar zeer summier, maar een alarm voor de Flakkeese telers om ten strijde te trekken tegen een vesti ging van Hoogovens op de Maasvlakte. Voor de knol maakt het niets uit, maar de bloem lijdt er onder en een mooie tentoonstelling kan alleen georgani seerd worden met Neerlands beste pro- dukten. En die heeft op dit moment Goeree-Overflakkee, die zich daarvoor trots op de borst slaat! Naast de tentoonstelling is een mid- denstandsbeurs in de sporthal. Allé mo gelijke artikelen, die betrekking hebben op de gladiolenteelt, zijn geëxposeerd. Hieruit kan men aflezen, dat voor de teelt van tulpen en gladiolen een inves tering noodzakelijk is van ruim een Een gedeelte van de gladiolenex- posftie in Middelharnis, die dit jaar eeni internationaal karakter draagt. half miljoen gulden. En dat bij een areaal van 10 ha tulpen en 20 ha gla diolen. Men kan dan spreken over een rendabel bedrijf, waarnaast goede vak mansschap en liefde voor het vak eerste vereisten zijn. De politie werft deze dagen nieuwe corpsleden; Veilig Verkeer doet haar best om de verenigingen op het eiland nieuw leven in te blazen; voor de jeugd is een grote ruimte afgestaan, waar ze naar hartelust bloemstukjes op mag maken en waarvoor prijzen beschikbaar gesteld worden.i Ieder uur is, tussen de weelde van de bloemen, een modeshow en het bestuur heeft handenvol werk om de bezoekers van voorlichting te dienen en het wemelt er van zakenlieden, die het voorzien hebben op de Flakkeese gladiolenknoUen. De jeugd in laktle. „Jong geleerd, oud gedaan, denkt het bestuur van de Flakkeese Gladiolen- vereniging. Het vorige bericht over dit onder werp werd uitgegeven onder.num mer 288 d.d. 20 juh 1971.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1