Droeve stoet trok door de straten van Ooitgensplaat ruider van weenen Uitzoeken mssr' Bankstellen Sommelsdijk Film ontwikkeling machine werd een tehuis voor muizen Restaurant „Tonbré" 43e jaargang Vrijdag 30 juli 1971 No. 4007 CHR. STREEKKLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Klaas van de Velde en zoontje naar hun laatste rustplaats gebracht Te Werkendam werd Leendert van Hassent onder grote belangstelling begraven Bergmeubels Eetkamers Wij hebben steeds aanbiedingen tegen speciale lage prijzen WMMIMHI.il-TWUI Pendelbussen in Rottenburgseweg WEERPRAATJE Ook augustus lomers? HERINNERING Zondagsdienst artsen modehuis dirksland tel; 396 Drie inbraken te iVliddelharnis iO-jarig ventje na aanrijding overleden VOOB MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG >2 Zandpad - Middelhariiis BOimnUATERIALEN Dirfesland Telefoon 1333 uvs POSTBOX 8 - MIDDELHAKNÏS Itedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, ScHnmeladijk TeL (01870) 26 29 --. Na 3.30 uur (01870) 33 82 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per nun. Bij contract speciaal tarief. Het moderne verkeer eist zijn tol. Als we onderweg zijn in een auto dan komt de dood", aldus ds. A. W. van der Plas in zijn toespraali tijdens de rouw dienst dinsdagmiddag in het Vereni gingsgebouw „'t Centrum". Voor m de Tote zaal stonden de twee kisten opge baard waarin de stoffelijke omhulsels waren geborgen van Klaas van de Velde (39 jaar) en zijn zoontje David Corneiis (7 jaar), die beiden j.l. vrijdagmiddag te Oost Souburg de dood vonden, toen hun auto in frontale botsing kwam met een auto uit Heer bij Maastricht. De gevol gen waren ontzettend. Behalve de heer Van de Velde en zijn zoontje kwam ook zijn neefje Leendert van Hassent (12 jaar) en drie inzittenden uit de auto uit Maastricht om het leven. Zijn zuster, mevrouw P. van Hassent- van de Velde en de mevrouw uit de Limburgse wagen werden zwaar ge wond in het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen opgenomen. Zes doden en twee gewonden bij één botsing. Daar de {amilie van dhr. Van de Velde in Ooit gensplaat woont en dat van zijn echtge note, de familie Van Antwerpen, te Sommelsdijk en elders op Flakl5;ee, werd besloten de begrafenis te Ooitgensplaat te doen plaats vinden. Enorme belangstelling. De belangstelling was enorm. In het „'t Centrum" waren 250 personen aan wezig, dezen volgden ook de lijkwagen waarin beide kisten waren gezet. Langs de route naar de begraafplaats volgden eenzelfde aantal mensen de droeve stoet.i Van de Timmerfabriek „De Toe komst" te Grijpskerke, waar de heer Van de Velde sinds 1 februari 1970 be drijfsleider was was de directie de heer dhr. D. Coppoolse en het voltallige per soneel aanwezig, eveneens het perso neel en de directeur, dhr. W. Mosselman van Aannemingsbedrijf v.h. Mosselman en Korteweg, waar de overledene tot deze datum bedrijfsleider was. Voorts bekleedde dhr. Van de Velde toen bij te Ooitgensplaat woonde enkele func ties, o.a. bestuurslid-instructeur van de E.H.B.O.; voorzitter van de Oudercom- missie van de Kleuterschool „André Marie" en bestuurslid van de Stichting Verenigingsgebouw „'t Centrum". Afge vaardigden van deze verenigingen wa ren aanwezig, alsmede ds. H. D. van Hoogstraten en kerkeraad van de Her vormde Wijkgemeente i.w. te Middel- harnisj Op de kisten lagen enkele bloemstuk ken, o.a. van de Fam. Mosselman, Fa milie J. B. Kokje e.a. en van de H. K. van Duivenoordse school te Oost Sou burg, de school van Davy. In „'t Centrum". Het gebouw „'t Centrum" werd door liet bestuur ter beschikking gesteld aan de familie. Door de plaatselijke Her vormde predikant ds. A. W. van der Plas werd de rouwdienst geleid. De grote zaal kon de belangstellenden nauwelijks bevatten. Na gebed las ds. Van der Plas Mattheus 24 29-44. Over vers 44 dat luidt: „Daarom zijt ook gij bereid; want in welke ure gij het niet meent, zal de Zoon des mensen komen", werd in stilte een ernstige toespraak aangehoord. Ds. zei o.a.i: „Groot ver driet en diepe rouw is plotseling over deze familie gekomen. Wij zijn bijeen om vader en kind te begraven. Wie on zer is bij machte waarlijk te troosten. Alleen Gods Woord bevat ware troost. Toch is 't moeilijk ook vandaag vol te houden: „De Heere is Goed". Wij weten geen raad met zulke gevallen als hier gebeurd zijn. U en ik waren en zijn niet beter. Wij hebben geen troost als we leven als in de dagen van Noach, eten, drinken, trouwen enz. Doch God was er met in aanwezig. Daarom waarschuwt jfezus ons, dat we waken zullen. Chris tus komt onverwacht weder, als een dief m de nacht. Dan zijn we alleen veüig als we door het geloof aan Hem ver bonden zijn. Hij kan ook plotseling ko men als we onderweg zijn, als we in een auto zitten. Daarom heden Hem gezocht tot we Hem gevonden hebben als Zalig maker, die ons niet alleen schenkt het eeuwig leven, doch ook troost, moed en| kracht en rust, ook als ons leven schijnt te worden afgebroken. Het is een ge weldige pijl die op ons gericht is in deze tekst. Bekeerd u tot Hem. Kent u Chris tus, zo ja, dan haalt Hij u eeuwig thuis. Daar zal geen rouw meer zijn, daar maakt Hij alles nieuw,, Door een nacht hoe zwart hoe dicht voert Hij mij naar 't eeuwig licht. Bij Hem is leven door de dood heen. Als alles u ontvalt en u geen uitweg ziet gaat tot Hem, de weg van het nieuwe leven, dat blijft tot in eeuwigheid", aldus besloot ds. Van der Plas zijn toespraak. Op het graf. Gekomen op de Nieuwe Begraafplaats werden de twee kisten naast elkaar te gelijk neergelaten. Ds. Van der Plas las hier Matth. 11 28-30. „Rust in Vrede" staat er op de kisten. Nu spreekt Christus, aldus de predikant, dat bij Hem die rust te vinden is. We worden geraden met al onze zonden en ellende de toevlucht te nemen tot de liefdevolle armen van Jezus Christus die ons nooit meer loslaat. Wie daarentegen de rust zoekt in dit vergankelijke leven of in zichzelf zal beschaamd uitkomen. VeAard u dan niet maar laat u leiden. Ds. besloot met het uitspreken van de Apostolische Geloofsbelij denis. De bedienaar, dhr. A. Mans dankte namens de familie voor de steun in de ze droeve dagen ondervonden op welke wijze dan ook en voor de belangstelling betoond, vooral bij de begrafenis. Ds. Van der Plas werd dankgezegd voor de hulp en bijstand verleend en voor de woorden gesproken in de rouwdienst en op het graf.i Hiermede was een zeer droeve plechtigheid ten einde die een diepe indruk op de aanwezigen maakte. OOSTDIJK 33-61 Sluiting. Ouderling K. van Oostende sloot in „'t Centrum" de rouwdienst af. Hij sprak over de ontroering die door de gemeen te, over ons eiland en daarbuiten ging bij het vernemen van dit ongeluk. Het is een gedachte waar men niet uit kan komen, maar er is er Een die troost geeft, aldus spreker, die de familie, on danks de breult die er gekomen is, van harte sterkte toewenste en de wens uit sprak dat mevr. Van Hassent-van de Velde, die in het ziekenhuis vertoeft, spoedig hersteld naar huis mocht gaan. Na het lezen van Jesaja 55 sloot de heer Van Oostende met gebed. Hierna was er gelegenheid het condoleantieregister te tekenen. Maandagavond was er ge legenheid gegeven de familie in „'t Centrum" te condoleren waarvan ruim 200 personen gebruik maakten. Te Werkendam. De begrafenis van de 12-jarige Leen dert van Hassent had woensdagmiddag plaats te Werkendam, de woonplaats van zijn ouders en grootouders. De rouwdienst werd aldaar gehouden in de Chr. Geref. Kerk en geleid door de plaatselijke predikant ds. M. Vlietstra. Ook hier was de belangstelling zeer groot. In de kerk waren, evenals te Ooitgensplaat in het gebouw, 250 perso nen aanwezig en m-ogelijk even zoveel langs de route en op de begraafplaats. Ds. Vlietstra bepaalde zijn gehoor bij Psalm 73, waarvan speciaal vers 17, waar staat Totdat ik in Gods heilig dommen inging, en op hun einde merk te".! Op de "Begraafplaats sprak ds. Vlietstra over 1 Sam.uël 30 6b: „doch David sterkte zich in den Heere zijnen God" en las vervolgens Psalm 121. Na mens de familie dankte de bedienaar, de heer J. Blokland voor de betoonde belangstelling en het grote medeleven en ds. Vlietstra voor de woorden die hij had gesproken en de steun de familie verleend. Zes jongens van de kerk, vrienden van de vereniging etc. droegen Leendert naar zijn laatste rustplaats. Een hoogst piëteitvolle en edele daad. De rouwdienst, waarbij ook velen uit Ooitgensplaat tegenwoordig waren, werd door, ds. Vlietstra gesloten met het le zen van 1 Samuel 30 en dankgebed, met een speciale voorbede voor de ernstig gewonden die in het ziekenhuis vertoe ven, waaronder mevrouw Van Hassent. Ook te Werkendam heeft het gebeuren veel medeleven en ontroering gewekt. INGEZONDEN: Geachte redaktie. Naar aanleiding van het stukje over de bussenaffaire op de parkeerplaats bij de begraafplaats aan de Rottenburg- seweg, in „Eilanden-nieuws" van j.l. vrijdag 23 juli, wil ondergetekende gaar ne het volgende mededelen: „Redaktie heeft lang geaarzeld om de situatie op deze foto publiekelijk aan de kaak te stellen", zo vermeldt het krantenberichtje over het bussen-pro bleem. Lezers van „Eilanden-nieuws" dacht ik zo, hebben toch zeker recht op eerlij ke voorlichting, maar volgens mij geeft de redaktie met verschenen krantenbe richt plus foto zeer zeker een foutieve voorstelling van de situatie. Zo'n beeld van een „prop" met bussen, zoals redaktie het noemt, komt hoogs tens éénmaal per jaar voor, maar dat vermeldt redaktie niet, ook vermeldt redaktie niet, dat er meestal maar één bus staat, zodat er voor personenauto's ruimschoots plaats is om vóór die bus te parkeren. De redaktie heeft overigens wel de kans waargenomen om met geplaatste foto, de bussen in een kwaad daglicht te zetten. Het is eert parkeerplaats van de be graafplaats, dat weet een ieder, maar eok talloze eigenaars van auto's e.d. maken er gebruik van, dus zou dan en kel de aanwezigheid van een bus sto rend werken aan die „gewijde sfeer", of mag het af en aan rijden van per sonenauto's niet genoemd worden? Een dergelijk artikel te plaatsen is natuurlijk niet moeilijk, als een redak- tiewoning in de buurt van bewuste par keerplaats staat. Die z.g. hinder van de bussen ligt dus volgens mij geheel in 't persoonlijke vlak. Een „blikken mammoet" in elke straat is natuurlijk schromelijk overdreven, maar zou die dan, net zoals bij de ROT- TENBURGSEWEG het geval is, op een echte parkeerruimte en op ca. 15 me ter van de woningen afstaan, heus, dan is „die aanfluiting van Middelharnis" zo erg nog niet! Met dank voor plaatsing, A. van Vliet Rottenburgseweg 70, Middelharnis. Naschrift van de redaktie: Het gewraakte artikeltje heeft ons in een wat lastig parket gebracht. Dhr. van Vliet woont Rottenburgseweg 70, uw re dacteur op Rottenburgseweg 72 en ene menheer Goedhart op nurrmner 74. Dhr. van Vliet (nr. 70) keurt het artikeltje af, Grinwis (72) schreef het en Goed hart (74 wUde er nog een schepje op doen. Omdat we prijs stellen op onze goede buur gaan we een en' ander niet op de spits drijven waarom we zowel buurman 70 als buurman 74 gelijk ge ven. Op dit moment zien we geen ande re oplossing A. J. Grinwis (van onze weerkundige medewerker) De bouwvakvakantie mag dit jaar ze ker geslaagd genoemd worden. De regen is vrijwel nergens spelbreker geweest en de zon probeerde zoveel mogelijk op te vallen. De temperatuur had misschien hoger gekund soms was het bepaald koud maar we hebben de indruk, dat veel vakantiegangers koel en zonnig weer prefereren boven zwoele weers omstandigheden met de thermometer op dertig graden, onvermijdelijk gevolgd door onweer en meestal een ingrijpende verstoring dagen achtereen. Tijdens de bouwvakvakantie lag ge ruime tijd een hogedrukgebied ten wes ten van Ierland. Dit gaf de toeristen in Ierland en West-Engeland zonneschijn op een presenteerblaadje. De tempera tuur spon er ook zijde bij en bereikte in de „Middelands" en de oostelijke ge bieden verschillende malen 22-24 graden Londen beleefde van 1 tot 21 juli de langste droogteperiode sinds de zom.er van 1955. Wij trokken echter alleen profijt van dit Ierse hogedrukgebied, wanneer het een uitloper precies over onze omgeving naar Duitsland of de Oostzee opbouwde. Dan klom het kwik ook in Nederland boven 20 graden en hadden de noordelijke winden met wol kenvelden van de Noordzee geen vrij spel meer. De Engelse weerkundigen zijn ook ten aanzien van de eerste helft van augus tus optimistisch. Ze verwachten dan nieuwe perioden met droog, warm en zonnig weer. De meeste zonneschijn (boven normaal) in het midden en wes ten van de Britse eilanden, wat er op wijst, dat ze opnieuw een hogedrukge bied bij Ierland of tussen Engeland en de Azoren verwachten. Wij houden ons aanbevolen voor sterke uitlopers ervan De droogte van juli is vorige week woensdag hier en daar geëindigd na een zware stortbui. De overvloedigste neer slag kreeg voorzover bekend het Gro ninger Uithuizermeeden, waar in twee uren tijd 45 mm viel w.o. hagel. Onge veer de helft van de normale maand som aan neerslag vulde de droge sloten in de kortst mogelijk tijd. Bij sterkte zomerbuien maak je soms de vreemd ste dingen mee. De buien regenen op een betrekkelijk klein gebied uit (40-85 mm), terwijl het op 3 a 4 km^ afstand volkomen droog blijft. Ook bij de bui van Noord-Gronlngen was dit ver schijnsel er. De kuststrook kreeg van de zo dringend gewenste neerslag niets. In de tweede helft van de vorige week kreeg het weer in West- en midden- Europa in toenemende mate hondsda genallures. Het werd drukkend met toe nemende onweersactiviteit. Dat was de konsekwentie van de aflossing van de Ierse wacht door een oceanisch mini mum. Dergelijke lagedrukgebieden be zitten tentakels (fronten), waarlangs verschillend geaarde luchtsoorten met elkaar in botsing komen. En- dan begint het gerommel (Nadruk verboden) Er zijn nog verschillende abon nees die het abonnenmentsgeld over het 3e kwartaal 1971 a 4, nog niet hebben overgemaakt. Mogen wij U beleefd verzoeken dit gelijk even te willen doen? Ons gironummer is 167930. Ook kunt u uw betaling via de Coöp. Raiffeisenbank Middelharnis Sommelsdijk doen. Wanneer V liever het 2e halfjaar 1971 a 8,tegelijk wilt voldoen, dan Is dat voor onze abonnemen ten-administratie bijzonder ge makkelijk. Bij voorbaat hartelijk dank voor Uw medewerking. van zaterdag 31 juli t.m. maandag 2 aug. Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dirksland-HerkingenMelissant: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Huisman, tel. 01877-1412, Melissant. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter Kramers, tel. 91873-201, Ooitgensplaat en lokter Bouman, tel. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Wolters Ouddorp van 11 tot 11.30 u. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-DirfcslOTid-Her/ci-ngen; Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. Koppejan, tel. 1234, b.g.g. 1412. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur zr. den Hollander, tel. 01874-532. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zuster Vrij, te. 01871-312, b.g.g. 534. Goe dereede: 31 juli heeft dienst mevr. Mijnders, tel 01877-434. 1 en 2 aug. en avonddienst zr. Pais, tel. 01878-321. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Minderhoud, tel. 01870-2897, Middelharnis. OOLTGENSPLAAT In de nacht van dinsdag op woensdag is op een drietal plaatsen te Middelhar nis ingebroken. Doelwit waren de Ford Garage aan het Zandpad, de schoenen zaak van fa. Keyzer op de Westdijk en de reparatieafdeling van de fa. Hui- brechtse, electriciteit op het Vingerling. Alleen bij de fa. Keyzer heeft de in breker geld aangetroffen, uit de kassa worden enkele honderden guldens ver mist. Dhr. Keyzer was i.v.m. vakantie afwezig zodat het bezoek van de onge- nodige gast onopgemerkt bleef. Op de twee overige adressen wordt niets ver mist. De dader heeft zich door het uit nemen van raampjes toegang tot de panden verschaft. STELLENDAM De lO-jarige R. J. J. Koeman uit Den Haag is gisteravond in het ziekenhuis te Dirksland overleden aan de verwon dingen die hij hadi opgelopen toen hij 's middags door een personenauto was .geschept. Het ventje dat verbleef op de buitenplaats„Onder de Molen" was met zijn fiets, vanaf de Voorstraat de zuidelijke oprit opgereden om de Een- drachtsdijk over te steken, richting Mo lenkade. Juist toen hij overstak naderde uit de richting Ouddorp dhr. de La Beije uit Kapelle (Zld.) Hij zag geen kans :meer het ongeluk te voorkomen, het ventje werd geschept en in zorgwekken de toestand naar het ziekenhuis ver voerd. De kruising staat als gevaarlijk bekend, door politie en Prov. Waterstaat werden reeds maatregelen ter meerdere veiligheid overwogen. Bijna ieder doirp op Goeree-Overflak- kee heeft een Voorstraat, de straat waar vroeger de notabelen woonden in meest al grote herenhuizen met oude gevels, die door brede deuren en hoge ramen een bijzonder cachet geven aan deze vooraanstaande straat van het dorp. Vroeger wareri deze huizen nooit on bewoond. Tegenwoordig is dat anders. Een dezer dagen maakten we deze foto aan de Voorstraat te Ooitgensplaat. Voor de ramen van drie naast elkaar staande huizen stond een kaart met TE KOOP. Het zijn de nummers 5, 7 en 9. Op no. 5 heeft wijlen de heer H. C. de Ruiter gewoond, in leven gemeente-ar chitect; op no. 7 woont het echtpaar L. A. van Dam-Huijer dat gaat verhuizen naar een kleinere (bejaarde) vironing en no. 9 is bewoond gevifeest door dr. P. J. H. Kramers, die zijn praktijk aan de Langeweg heeft gevestigd. Dit is nog niet alles. Er staan nog meer woningen' leeg aan de Voorstraat, o.a. no. 32, waar uit het echtpaar C. J. Oostdijk is ver trokken en waar ook wijlen mejuffrouw K. C. van Kempen heeft gewoond. Liefhebbers van een meer confortabel huis kunnen -maar uitzoeken. STAD AAN 'T HAKINGVLIET Kleuter te water: Dinsdagmiddag ge raakte het 3 jarig dochtertje van de fam. Rijnsbergen in de haven. Schipper C. Struik slaagde er in na enkele pogin gen het meisje weer op het droge te brengen. De inmiddels ontboden dr. Bouman kon geen nadelige gevolgen bespeuren. Wel werd kunstmatige ademhaling toegepast. HERKINGEN A.s. zondag hoopt voor de Geref. Ge meente in beide diensten voor te gaan Ds.i C. Wisse van Elspeet. Burgerlijke stand: Overleden: Jozie- na Kalle 79 jaar echtgenote van J. Hui- zer. Met de bouw van nieuwe woningen aan de Nassaustraat is men met spoed begonnen, als het mee mag lopen zijn deze eerder klaar als die aan de Fort straat. OOSTFLAKKEE Diefstal. Een dezer dagen kwam dhr. Zandwijk tot de ontdekking dat van zijn in totaal 200 schapen er 18 stuks ver dwenen waren, dit betekent een schade post van 3.000,De politie stelt een onderzoek in. Zelfs de muizen houden van het ont werp van de Kodak Versamat filmont- wikkelmachine, model 317-N, zoals een vertegenwoordiger laatst ontdekte bij één van zijn klanten. Deze klant had nl. vreemde vlekken op de fUms. De diagnose, „gebaseerd op een' jarenlange ervaring", luidde dat deze vlekken afkomstig waren van wat de muizen lieten vallen. Tijdens de nauwkeurige middernach telijk onderzoek, terwijl de machine was uitgeschakeld, bleek dat de muizen in de filmdroogruimte Idommen om daar van de warmte te genieten. Toen w^as er niet veel meer nodig dan wat muizenkorrels om Kodak de volgende tevreden kant te bezorgen. ■Ar Portie bitterballen gezellig bij de borrel. OÜÏÏE TONGE IMELISSANT Kerkdienst: Voor de Ger. Gemeente (Beatrixlaan) hoopt a.s. zaterdagavond half acht voor te gaan ds. D. Hakken berg van Dordrecht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1