KRUIDER's plaatsvervangster INLIJSTEN /n /ïef z/c/if van de Lange Jan nmm orgel Woninginrichting Dunlop onderzoek onthult gebrek aan onderhoudszorg van banden Gazongraszaad Fiat 850 rubberboot diepvries OOK VOOR GRAMMOFOON' PLATEN J. ZANDSTRA SOMMELSDIJE Grote belangstelling voor 10e Internationale verpakkings- beurs Macropak te Utrecht DAMES, grijp uw winst De Bontkoning toer- en stacaravans salonwagen stacaravans toercaravans Oostdijk 53-61 Sommelsdijk THOMAS orge! TIMMERBEDRUF ROOS Timmerlieden Leerling-timmerlieden Bij inschrijving te koop WOONHUIS van uw reproductie diploma borduurwerk wordt vakkundig verzorgd door Wilt U uw omzet verhogen? Adverteert in Eilanden-nieuws rtnidaS 27 juli 1971. JBI^ABBBR - WIB U W S Ma^ 8 Terugblik op de graanoogst. Pfu is het werk weer in volle gang g„ (je vakantie jjgt weer al een eind van ons van daan. Is iiet met tegenzin dat we begonnen? In het vorig artilieltje is daarop gewezen en het zou nog kun nen aangevuld worden. %o een halve eeuw «eleden was er in Zeeland nog geen industrie dat de moeite waard was; het was een agrari sche provincie, een landschap met zijn vele voor- en nadelen, maar voordelen waren wel in de meerderheid. Hoe kunnen je gedachten terug gaan iiaar dat leven zo dicht bij de natuur en als het wél was, zo dicht bij God. De Heere wiselt de seizoenen en naar de „ang van die jaargetijden moest het Imdbouwende volk zich schikken, in afwachting wat de weersomstandighe den zouden doen. Kwam er regen op zijn tijd, en kwamen de zonnestralen juist dan wanneer het nodig was? Was er vruchtbaarheid en ging het met de veestapel goed? Dat waren alle maal dingen, die wij niet in onze hand hadden, maar die we moesten overla ten aan de voorzienigheid van God, Die ons dan weer wilde zegenen en daarna weer met de roede moest komen. Alles moesten we overgeven aan Hem, Die al le dingen draagt naar de raad van Zijn wil. Wat was het een afhankelijk leven! Wat voelden we ons nietig bij de krach ten van de natuur en wat moesten wij achteraan komen in alles. Dat gaf bin ding aan de troon van Gods genade en zou het niet daarvandaan komen, dat op het platteland de godsdienstige in slag van het volk zo lange tijd bleef ge handhaafd? Het opkomend geslacht weet daar niets van, maar beleeft dan ook niet dat opzien tot Hem, Die ons het leven en de adem schenkt naar Zijn vrije wil. Zo een halve eeuw geleden was het op het platteland, zonder industrie nog, in deze tijd heel druk. Midden-zomer was de tijd van de oogst, naar de „jaar- jang" vroeg of laat was. De erwten kwamen meestal het eerst, De arbeiders hadden hun kleine zeisen aZ uit het vet gehaald en alles werd zorgvuldig nage- zien tot de aanval op het oogsten van die peulvruchten. Daar zagen we de rui ters staan als opeenhopingen van zegen, die over de akker was gekomen. En dan volgde de gerstenoogst en tarweoogst, vele weken lang. Het moest gebeuren met de sikltel en dan duurt het weken, eer alles in de schuur teredht is geko men. Het was zwaar werk om dag in dag uit naar de akkers te gaan en daar met gekromde mg de halmen af te snijden en te binden en de schoven in hopen te zetten. En als het warm was en je zat uit de wind onder aan de dijk, waar geen windje werd gevoeld, dan moest je hitte van de dag trotseren., Bij het „koffiedrinken" en het eten van enkele boterhammen, klom je op de dijk, waar je zo'n koele noordenwind voelde, en die het bezwete geziöht zo goed deed. MM alsof er een strelende hand over gleed. O, kon die koelte eens doordringen tot het stoppelland! Wat zou er dan hard gewerkt kunnen worden. Maar gelukkig, er kwamen wel eens wolkenvelden, die de hitte van de zon temperden. Wat was het dan heerlijk om te arbeiden, nu het zweet niet meer zo overdadig op het lichaam kwam. Voordien hadden ook arbeiders vlas moeten plukken; niet elke boer had vlas gezaaid, maar dan werden arbeiders ge roepen om deze of die boer bij te staan, omdat het hard tijd werd dat het vlas er uit moest. Het gaf een grote drukte en bedrijvigheid. Maar er werd veel van het lichaam gevergd, té veel voor velen. Want laten we eerlijk zijn: het zou toch niet mogen voorvallen, dat een arbeider 's avonds een poos op het bleekveld moest liggen om wat op adem te komen. Hij had zich zo geweerd, want nu was er te verdienen: hoe meer schranken je uit de grond haalde, hoe meer je ver diende; het werken ging niet in uurloon. Onwillekeurig maakte je dat er een dubbel weekloon op tafel kwam als het zaterdag was. Maar het lichaam moest het kunnen! Had je kans om ineens in te slapen, dan was het lichaam al zo getraind, dat het de verloren krachten in die nacht weer jon herstellen, want morgen moest er hetzelfde werk gebeuren. Het was dagen adhtereen, dat er een gevecht werd ge leverd, haast op leven en dood, in fi guurlijke zin gesproken. En nu de tarweoogst. De boer op de dijk had goed praten. Hij kwam bij zijn arbeiders een kijkje nemen. „De tarwe is goed rijp", zei hij, „ik hoor het aan het klinken van de „zekels" (sikkels) op de dijk". Daar hadden de arbeiders wei nig aan, of de tarwe nu rijp of minder rijp was; zij hadden maar te zorgen dat straks het hele korenveld op hopen stond. Het was wel mooi om te zien, maar het viel niet mee om het te doen. Je kon best zingen van: Sikkels klinken, sikkels blinken, ruisend valt het graan.i Zie de bindsters garen, zie in lange scharen, garf bij garven staan. Maar het werken was en bleef zwaar, en dan in het heetste van de tijd! Bij het binnenhalen van de oogst was het niet minder druk. Er is een uit drukking van over gehouden: Het is tarweoogst! Dat wou zeggen, dat er voor niets anders tijd was dan voor het binnenhalen van het graan. Als iemand een beetje haast had, werd hem toege roepen: Kalm aan maar, 't is geen „terv -oest". Dat is wel een teken dat het bij die oogst een drukte van belang was. Geen wonder, want elke dag was er één. Kwam er minder mooi weer, dan kon het graan niet binnen gehaald worden en dan ging de tarwe schieten in de schoven. De oogst was dan voor een groot deel mislukt. Nu lopen de oude mannen over de dijk en zien van dat oude gebeuren niets meer. Het vlas wordt met machines uit de grond getrokken en de gebonden schoven vallen naar beneden. De maai dorser dreunt over de akker, stuift net stof naar alle kanten uit, en de zakken met koren hopen zich op. Zij zien niets meer van hetgeen vroe ger plaats vond. Zij zien dat alles ver anderd is, en dat in betrekkelijk korte tijd. Zij behoeven er geen hand meer naar uit te steken, en het is maar goed ook, want zij hebben hun krachten ge geven, ja zelfs boven hun krachten ge werkt. Nu mogen zij rusten, zonder gel delijke zorgen te hebben, want er wordt voor hen gezorgd. Maar toch verwijlen hun gedachten bij de oude tijd, die wel zwaar was, maar oök zijn genoegens gaf, als na lange weken de oogst veilig was gebor gen, en er weer zaad was voor de zaaier en brood voor de eter. ZWERVER. De resultaten van een door Dunlop eenouden bandenonderzoek tonen aan oat de automobilisten in Manchester het togelijks op peil houden van hun ban den in alle opzichten sterk verwaarlo- 2öi, doch tot bandenvervanging over gaan voor zij gevaarlijk versleten ra- *«ft; de autoeigenaren in Bournemouth aaarentegen controleren hun banden re- 'Selmatig maar rijden ze af tot ver over oe wettelijke gestelde slijtage limiet. De- Mndenteststation, dat in mei in Enge- «gebracht door een mobiel Dunlop lm ^y'n verwerkt in het rapport opereerde. Het Dunlop „Banden Veiligheids Cen- fjm biedt automobilisten een gratis "andencontrole aan, welke bestaat uit TOtrole van de profieldikte, banden- ranning en het inspekteren van be- «adigmgen en nagaan of juiste ban- ^nmaat en type worden gebruikt. Bo wmen wordt de sporing en de balans^ bpfi, toe zijn de resultaten p^schikbaar voor Manchester, Bristol, yniouth, Bournemouth en Birming ham, de eerste 5 steden welke door het centrum bezocht werden en hoewel er een nationaal beeld is voor de meeste gevallen van bandenmisbruik zijn er toch door dit onderzoek enige verrassen de verschillen aan het licht gekomen. Het gemiddelde voor banden, dat verder aan de wettelijke limiet was afgesleten, lag net beneden de lOVo doch in Man chester werd slechts bij 3,f/o van de geinspekteerde banden geconstateerd, dat de slijtage graad lager dan 1 m.m. was. Evenwel de stad's goede image werd terstond teniet gedaan door de hoge cijfers die zijn automobielen scoor den bij controle van andere aspekten van bandenzorg 18% van de gecon troleerde banden lag gevaarlijk onder de voorgeschreven bandenspanning (ge middeld 7,9''/o) en 13"/o was gevaarlijk op overspanning tegen een gemiddelde van 10.1"/o. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat 2»/o van de auto's die in Manches ter gecontroleerd waren een onwettige combinatie vertoonden van radiaal en diagonaal banden (gemiddeld 1 "/o). seiir l»-^ Internationale Verpakkings- m- urs Macropak, die gehouden wordt woensdag 15 tot en met woensdag 22 fan-^*<^ropak, die gehouden wordt «n woensdag 15 tot en met woensdag 2'' S^rt 1972 in de hallen van de Ko- Cnh?^ Nederlandse Jaarbeurs te se r,o J' 'sW reeds nu 150 rechtstreek- aiie p^^'^^ers. vertegenwoordigen paljl^j P°^'tiegroepen met name ver- ■niarv ^verpakkingsmaterialen en lelpn systemen en hulpmid- jai voor verpakking. itanht "*'^°"''telling wordt onderge- ■•>- pn '^T Bernhard-, Irene-, Marij- en Margriethal die tezamen 28.300 112 netto expositieruimte bieden. De groep Verpakkingen zal onderge bracht-worden in de Margriethal terw'Tjl de Varpakkingsmaterialen een plaats ge vonden hebben in de Irenehal; voor de Verpakkingsmachines zijn de Bemhard- en Marijkehal gereserveerd. Voorafgaand aan de Macropak zal op 13 en 14 maart 1972 een internationaal verpakkingscongres worden georgani seerd in nauwe samenwerking met het Nederlands Verpakkingscentrum, Ico- grada (International Council of Graphic Design Associations) en Icsid (Interna tional Councü of Societies of Industrial Desing). Het congres zal in het teken staan van verpakking- en produkont- wikkeling. Het ligt in de bedoeling tijdens de tentoonstelling enkele lezingen te orga niseren met als speciale thema's: 1. De efficiency in de verpakkingsindustrie; 2. De Aeroyolverpakking. Openingstijden Macropak: dagelijks van 9.3017.30 uur; zaterdag 18 mrt. van 9.3016.30 uur. zondag 19 maart ge sloten. DANKBETUIGING Voor de vele felicitaties, bloemen en cadeaux, die wij ter gelegenheid van ons 60 jarig huwelijksfeest mochten ontvangen zeggen wij U allen hartelijk dank. A. Dubbeld A. Dubbeld-Looy Brielle, juli 1971. „De Plantage" DANKBETUIGING Voor de vele felicitaties, bloemen en cadeaus ont vangen bij ons huwelijk, zeggen wij U langs deze weg ook namens onze ouders, hartelijk dank. Wim en Sjaan Ouddorp, juli 1971. Molentienden 90 DANKBETUIGING Voor de vele felicitaties, bloemen en cadeaus ont vangen bij ons huwelijk, zeggen wij U langs deze weg ook namens onze ou ders hartelijk dank. Cok en Lies. Ouddorp, juli 1971. Molentienden 82 Siergazon en tredvast met gratis middel tegen mussen. Bloemisterij J. HOGCHEM Vroonweg 11 - Dirlisland Tel. (01877) 1354 Als seizoen-opruimingsre- klame in de maand juli 20 zomerprijzenkorting. Duizenden korte en lange BONTMANTELS en bont- hoeden. Nu kopen en in de winter betalen. 3 jaar waarborg- garantle! Desgewenst zeer soepele kredietservice. Hoogstraat 97, Kotterdam- centrum, telef. 010-117.117. Vrijdagavond tot 9 uur ge opend. Bij koop algehele reiskostenvergoeding. GEEFT UW ADVERTENTIES VROEGTIJDIG OP. Te koop: vanaf 1.000,— kunnen ook gefinancierd worden. CARAVANBEDRIJF Heinkenszand (01106) 16S9 Te koop: 9 m lang 2.50 m breed prijs 1.750,— CARAVANBEDRIJF Slaakweg, Heinkenszand (01106) 1659 Te koop: en Inruil en financiering mogelijk. CARAVANBEDRIJF Slaakweg - Heinkenszand TeL (01106) 16 59 Dat glazige kijkgat, het raam. Al te vaak stiefmoederlijk behandeld, toch een belangrijk deel van uw interieur. Doe iets aan die kale holle ogen. Hang er een 'Luxaflex' jaloezie voor. Is er in 23 inspi- Erkend dealer rerende kleuren. Naar keuze in een glanzende of een satijn uitvoering; van zachte pastel- tot fijne accentkleuren. 'Luxaflex' Te koop: bouwjaar 1969 zeer mooi en goed. Te bevr. na 17.00 uur. J. KOPPENAAL Molenlaan 4 - Sommelsdijk TE KOOP: 4 pers. in zeer goede staat, met 4 PK JOHNSON BUITENBOORD MOTOR. Vraagprijs 900, A. Goedegebuur Wilhelminaweg 18 Ouddorp Tel. (01878) 245 Te koop: 2 klavieren en 13 tonig pe daal. Kan geheel afgesloten worden. Prachtig orgel in prima staat, van 2.950, voor 1.350,—. artiest 110 z.g.a.n. 4 mnd. oud, maar niet bespeeld. Incl. koptelefoon 1.400, TeL (010) 27 69 90 Te koop merk ESTA 350 Itr. N. Troost Geleedstraat 16 - Ouddorp stad aan 't Haringvliet VRAAGT: Voor woningbouw Middelharnis en Nieuwe Tonge Voor bouw Rusthuis te Sommelsdijk. Bij gebleken geschiktheid voor jaren werk ver zekerd. Voor vervoer wordt gezorgd,, Komt U eens praten. Bouwbedrijf ROOS Stad aan 't Haringvliet. ZOEKT NIET LANGER! Wij hebben voor U een keurkoUektie elektronische orgels, harmoniums, piano's. Ook gebruikte. Zeer gem. bet. regeling, vanaf 9,per week n.,w.a. o.a. Riha dealer. Vrijdagsavonds tot 9 uur geopend. Reisgeldver goeding bij aankoop orgel. Alles franko per eigen transport. Desgewenst demonstratie bij U thuis. Hoge inruilwaarde woor uw oude instrument. Bel of schrijf ons even, wij zijn dag en nacht tot uw dienst! Extra garantie van het Ned. Instituut voor consumenten voorlichting. DISCO - JANSEN, Westdijk 53, Sonmnelsdijk (Flakkee), Tel. (01870) 32 91 en 26 05. Het met toebehoren aan de Westdijk 57 te Sommels dijk, kadastraal bekend gemeente Sommelsdijk sectie B nummer 1514 groot 58 centiaren; kan als woon-winkelhuis worden gebruikt. Aanvaarding kan op korte termijn plaatsvinden, behoudens toestemming van B. W. van Middelharnis, na vertrek van de huidige bewoonster, mevrouw Koningswoud-Keijzen Inschrijvingsbiljetten in te leveren in gesloten enveloppe, vóór of uiterlijk op dinsdag 3 augus tus a.s. ten kantore van notaris mr. J. M. Hem- penius te Middelharnis, alwaar ook nadere in lichtingen te verkrijgen zijn. In verband met ziekte van de tegenwoordige wijkverpleegster vraagt het Groene Kruis te Goedereede zo spoedig mogelijk en wel met in gang van 1 augustus een Verpleegsters in bezit van diploma A worden opgewekt zich op te geven bij onderstaande adressen, opdat de zieken in deze gemeente niet verstoken blijven van Groene Kruis hulp. Autovergoeding volgens RijksregeUng. Gehuwd zijn geen bezwaar. A. A. Risseeuw Tel. (01879) 302 of (01879) 478 L. V. Breemen, Tel. (01879) 228 bodten, kantooi irinrichtinaï westdijk 55 postbus 75 middelharnis tel. (01870) 25 51 b.g.g. (01877) 19 54

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 3