Renault sportmodellen Renault 15 en Renault 17 pastofo's Nieuws Stijgende belangstelling voor vakbeurs voor veredelingslandbouw Ornitbophiiia-Varuva DE WATERGEUS TELEURGESTELD... RUIL ZE IN W. RIKKEN N.V. Ouddorp Dun aan Ook voor FOTOGRAE1E] J. ZANDSTRA t SOMMELSDIJE OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? •-voorde- moderne PFAFF zig-zag. lichtgewicht Wij ruilen alle merken.in,:: ook vreemde UIT ÜE ICEIlÊCefÊ Orgelconcert in de Grote Kerk te Middelharnis 1.00.000 girorekenin gen van Arniiems naar Haags girokantoor iVlarktbericht KAPELLE-tel. 01102-1441 iVlelissant Nieuws uit Zeeland GR VERVOLGVERHAAL (Wordt «erools*) Blafte 2 ^ILAMl^Sir-RIBVWS' Dinsdag 27 juli 1971 Renaiüt introduceert op de Parijse autotentoonstelling komend najaar een geheel nieuwe range van snelle ge- bruikssportwagens. Deze nieuwe spor tieve Renault-generatie, die bestaat uit tw eebasis-modellen, de Renault 15 en de Renault 17, zal leverbaar zijn in liefst 6 verschillende uitvoeringen. Er komen 3 carrosserie-typen: een coach, een coupé en een hardtop con vertible met elektrisch bedienbaar dak. De Renault 15 (coach model) biedt de keuze tussen een 68 pk 1300 cc en een 102 pk 1600 cc motor. De Renault 17 (coupé of hardtop) is verkrijgbaar met een op de 16 TS ge baseerde motor, voorzien van carbura teur of electronisohe benzine-injectie. De uitvoering met benzine-injectie is goed voor 120 pk en een topsnelheid van ruim 180 km/u. Het is voor het eerst sedert de derti ger jaren, toen Renault de beroemde 0- cilinder Nervasport bouwde waarmee o.a. vele snelheidsrecords op Montlhéry gevestigd zijn, dat Renault weer een exclusieve high-performance auto in zijn programma opneemt. Voorwielaandrij ving. Constructief borduurt Renault met de nieuwe Renault 15 en Renault 17 voort op de succesformule die reeds voor de Renault 4, 6, 12 en 16 werd gekozen. Ook de nieuwe sportmodellen hebben de motor voorin met aangedreven voor wielen. Naast de voordelen op het gebied van wegligging en stabiliteit geeft de voor wielaandrijving, door het ontbreken van de transmissie-tunnel, extra ruimte in het interieur. Dit is bij een compact en sportief coupé model zeer belangrijk. De Renault 15 en Renault 17 bieden, ondanks hun lage bouw dan ook com fortabel plaats aan vier volwassenen en hebben een bagageruimte van 245 dms. Het gebruik van een grot omhoog- scharnierende achterdeur, die toegang geeft tot de bagageruimte, toont even eens de familieverwantschap tussen de nieuwe Renault's 15 en 17 en de Re nault 16. Carrosserie. Wat het uiterlijk van deze nieuwe Renault-serle betreft, springt vooral het uitgebalanceerde compromis tussen agressieve stroomlijn en Latijnse dis tinctie in het oog.i De buitenafmetingen van de Renault 15 en 17 zijn geheel identiek. De wa gens zijn 1 m 31 hoog, 4 m 26 lang en 1 m 63 breed. De Renault 15 carrosserie een tweedeurs coach model wordt ge kenmerkt door zeer grote tot ver naar achteren toe doorgetrokken zij ramen. Bij de Renault 17 wordt het fastback profiel geaccentueerd door een alumi nium grille boven de achterwielen, vullen t.a.v. de interieur-ventilatie, be- Aohter de roosters, die een funlïtie ver- vinden zich neerklapbare ruiten. Op het gebied van de zgn. passieve veiligheidsvoorzieningen zijn de Renault 15 en 17 geheel afgestemd op de hoge eisen die momenteel worden gesteld. De zelfdragende carrosserie is zodanig uit gevoerd dat het passagierscompartiment een beschermende kooi vormt, terwijl, de voorzijde is ontworpen om bij een bosting door vervorming een deel van de energie te absorberen. Geheel nieuw van conceptie en uit voering zijn de bimapers die op de Re nault 15 en 17 worden gebruikt. Aan de voorzijde is de bumper geheel samengebouwd met de rand van de gril le. De „neus" van de wagen wordt ge vormd door een ovale metalen grillrand voorzien van rubberprofilering. Deze onderste gedeelte is enigszins verend r and is uitgevoerd in twee delen. Het gemonteerd, zodat bij een niet al te zware schok de carrosserie onbescha digd blijft. Bovendien zijn op dit onderste bum- perdeel nog rubber overriders gemon teerd om parkeerbeschadigingen te voorkomen. Aan de achterzijde is de klassieke bumper vervangen door een soort „schild" van gewapend polyester. De eigen elasticiteit van dit bumperpaneel alsmede het grote oppervlakte ervan miniseren het risico van kostbare car- rosseriesohades. Produktie en levering. De Renault 15 en 17 worden dit na jaar in produktie genomen.. De export van deze nieuwe modellen is echter pas voorzien in de loop van het voorjaar '72. »»<>»»»»^H^<» NAAIMACHINEHTJIS Kortemeestr. 17 - TeL 01640-35878 BKKGEN OF ZOCMH BON \R>or gratis friders aan PFAFF, Antwoord 102, Bergen op Zoom. Naam: Straat: Plaats: NED. HERV. KERK Beroepen te Stavenisse en Langerak kand. H. Samson te Breukelen. Breukelen: De kerkeraad verwierp een voorstel, dat onder leiding van de visitatoren was opgesteld door een com missie, waarin enkele kerkeraadsleden en leden van de Herv. Geref. Evange lisatie zitting hadden. Hierin werd voorgesteld om de Evangelisatie dien sten, kerkelijk te maken en enkele be stuursleden tot ouderling te benoemen. Er zouden dan Doop- en Avond maalsdiensten: mogelijk worden. De ker keraad besliste afwijzend GEREF. KERKEN Beroepen te Stadskanaal J. W. Post te Korrihorn. Pijnakker C. Overdulven te Bussum. Marum L. Rozendal, leger predikant. Warffum H. Hoekzema te Koog aan de Zaan. Aangenomen naar Oldekerk J. Knol te Laren. Barneveld J. Radstaak te Ber- kum. Veenendaal K. Arwert te Balk. Spijkenisse W. v. Rheenen te Maar tensdijk. Almelo J. V. d. Zanden te Groningen. Bedankt voor Stadskanaal W. v. Rhee nen te Maartsendijk. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Neerlandia C. van Dam te Hamilton. Bedankt voor Bunschoten R. Urban te Ferwerd. Aangenomen naar Breukelen dr. M. J. Arntzen, voorheen Geref. predikant te 's Gravendeel. Oost Flevoland G. Mul te Deventer. OHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Biezelinge en Wormer- veer kand. G. v. d. Klis te Apeldoorn. Bedankt voor Hillegom en Wbrmer- veer, kand. G. Bom te Apeldoorn. Op zaterdag 31 juli a.s. komt op verzoek van de Stichting Kerkconcer- ten Goeree en Overflakkee een concert geven in de Grote Kerk te Middelhar nis JAN HORA, de bekende Praagse organist en orgelleraar aan het Conser vatorium te Praag. Jan Hora, die reeds veel concertreizen' door West-Europa maakte, en door ra dio-opnamen bij onder andere de zen ders te Berlijn, Bremen, Hilversum en Stockholm bekendheid verwierf, hoopt in Middelharnis werken te spelen van Kopelent, Eben, Pranck en J. S. Bach. De aanvang van het concert is ge steld op 8 uur. Toegangsprijs 2, Op 21 augustus a.s. zal de admini stratie van 100.000 girorekeningen de gironummers 600.000 tot en met 699.999 van het kantoor van de PostgirO' te Arnhem naar het Haagse girokantoor aan het Spaarneplein worden overge bracht. Het overbrengen' van werkzaamheden van Arnhem naar Den Haag is nood zakelijk geworden door de sterke groei van het aantal postgirorekeningen in de laatste jaren en de grote groei van het giroverkeer, dat daarmee samen hangt. De laatste jaren werd de totale groei opgevangen door het Arnhems girokan- toor. De thans getroffen maatregel en de stichting van een postgirovestiging in Leeuwarden zullen samen moeten bij dragen' tot het verlichten van de taak van het girokantoor te Arnhem. Vanaf 23 augustus zullen de giro rekeningen beneden 700.000 door het Haagse en die met nummer 700.000 en hoger door het Arnhemse girokantoor worden geadministreerd. Coöperatieve Tuinbouwveiling Barendrecht Omstreken" G.A. Barendrecht, 23 juli 1971 Aardappelen: Eerstelingen: 14 aan voer 14.000 kg. Doré 1418 aanvoer 62.000 kg. Andijvie: 17—29 aanvoer 38.000 kg. Bloemkool: 6 st.: 68—-84 8 st: 45—72 10 st: 24—-58 12 st: 12—28 aan voer 43.000 st. Gele kool: 16—28 aan voer 3.000 kg. Komkommers: 7690: 30—36 61—74: 29—32 51—60: 27—31 41—50: 22—26 35—40: 16 aanvoer 70.000 st. Komkommers: krom: 1718 aanvoer 2.500 kg. Kroten: AI: 1424 aanvoer 9.000 kg. Meloenen: 1,00—2,10. Peterselie: 2842 aanvoer 2.000 bs. Postelein: 3346 aanvoer 4.000 kg. Prei: 3854 aanvoer 6.000 kg. Prinsessebonen: 1,12—1,62 aanvoer 26.000 kg. Radijs: rood: 1418 aanvoer 1.000 bs. Rode kool 12—26 aanvoer 8.000 kg. Selderij: 5—18 aanvoer 7,000 bs. Sla: natuur: 1221 aanvoer 64.000 st. Snijbonen: 2,35—2,72 aanvoer 4.000 kg. Spinazie: 4056 aan voer 7.000 kg. Spitskool: 2140 aanvoer 8.000 kg. Tomaten: A: 5,00^5,40 B: 5,10—5,40 C: 4,60 aanvoer 2.200 bakjes. Uien: 1828 aanvoer 12.000 kg. Fruit: Jonathan: A: 4244 B: 2628. Golden Delicious: A. 56—74 B: 3949. Totaal aanvoer fruit: 30.000 kg. Kerkdiensten: Voor de Ger. Gemeen te (Beatrixlaan) hoopt a.s. woensdag avond voor te gaan ds. Blok van Dirks- land en a.s. zaterdagavond ds. Hakken berg van Dordrecht. Beide diensten aan vang half acht. Zendingsdag G.Z.B. 5 augustus. U kunt zich opgeven bij R. Kleine, Broek weg 2, tel. 541. De plaats en uur van vertrek zal in de eerstvolgende „Zaaier" worden bekend gemaakt. Kerkdienst. Voor de Geref. Gem. hoopt woensdagavond om half acht voor te gaan kand. Kleppe. De eerste vakbeurs voor veredelings landbouw Omithophüia-Varuva, die ge houden wordt van 22 tot en met 25 sep tember 1971 in de Bernhard- en Irene- hal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs op het Croeselaanterrein te Utrecht, blijkt te zijn aangeslagen bij het betrokken bedrijfsleven. Reeds nu hebben zich meer dan 170 deelnemers uit binnen- en buitenland aangemeld. Tezamen nemen zij meer dan 10.000 m^ netto expositieruimte in beslag. Temidden van deze uiterst zakelijke vakbeurs zal de Koninklijke Vereniging Ornithophilia voor de kleurige noot zorg dragen door middel van haar befaamde tentoonstelling van duiven en pelsdie- ren; echter de hoenders zullen er dit jaar, vanwege de heersende vogelpest, niet bij kunnen zijn.i Het aanbod op deze vakbeurs zal bij zonder uitgebreid en volledig zijn; er valt geen aspect van de veredelings landbouw te bedenken dat hier niet aan de orde zal komen. Het grote aantal deelnemers aan de ze manifestatie wijst er op dat de toe komst van de veredelingslandbouw door het toeleverend bedrijfsleven met vertrouwen tegemoet wordt gezien, on danks de minder florisante omstandig heden van het ogenblik. Ook ten aan zien van het bezoek hebben de organi satoren goede verwachtingen. De Nederlandse Spoorwegen zullen op ca 170 stations gecombineerde trein-toe- gangsbiljetten verkopen, die een reduc tie inhouden, zowel op de reiskosten als op de toegangsprijs. Door diverse plaatselijke of regionale afdelingen van pluimvee- en varkens houderijorganisaties worden groepsrei zen voorbereid, terwijl ook een aantal BRUINT SSE Wedvluchten zaterdagvliegers (P.D.V. De Bruse Trekker). De postduivenhou- dersvereniging De Bruse Trekker nam met 29 duiven deel aan de wedvlucht uit Bordeaux op vrijdag 16 juli. Af stand 834 km. Gelost 16 juli 13 uur. Aankomst eerste duif 17 juli 15.45 uur. Uitslag Abr. IJzelenberg 1, Ph. Ste- ketee 2 en 4. A. J. IJzelenberg 3, B. de Ruiter 5, A. S. de Koning 6. Uitslag wedvlucht Neufvilles op 17 juli. In concours 114 jonge duiven. Ge lost 7.40 uur. Aankomst eerste duif 9.25 uur. Laatste prijswinnende duif 9.50 uur (Afstand 124 km.) Uitslag: B. de Ruiter 1, 14, 15, 16, 24 en 26. A. S. de Koning 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 22, 25, 27. Abr. IJzelenberg 8, 19, 23. J. Kik 18. Ph. Ste- ketee 20, 29. A. J. IJzelenberg 21. W. van Kaoten 28. Neufvilles: Oude duiven: Ph. Steke- tee 1, (gearriveerd 9 uur 40. Abr. IJze lenberg 2. De heer D. B. uit Zeist reed zater dagmiddag in zijn Opel Kadett in de richting Rotterdam (komend uit Zierik- zee, in de file met achter hem de van Z. uit Leiden in een Fiat. De fUe moest plotseling stoppen. Dit zag de heer B., die afremde, de heer van Z. remde ook, maar iets te laat, met het gevolg dat hij op de Opel Ka dett botste, die aan de achterzijde lelijk werd ingedeukt. De inzittende van de Opel Kadett mevr. B. klaagde over inwendige pij nen. De jongensclub van de heer H. Schot uit Bruinisse startte maandag morgen voor een reisje, beginnend op de Wester Schelde en verder de Schel de afzakkend, tot in de omgeving van Dendermonde. De reis wordt gemaakt met een' sportvisservaartuig van de heer Drinkwaard. Het programma van de feestelijk heden te Bruinisse vermeldde als slot- nummer een Vreugdevuur, maar het feestcomité had dit nummer laten ver vallen. Dit was echter niet naar de zin van de jeugd. Een oude Mercedes, van het slopersbedrijf J. Giljam werd op het havenplateau gereden, en overgoten met brandbare vloeistof in brand gestoken. Het aldus ontstoken fel brandende vuur werd nog aangewakkerd, met ou de autobanden, die voor een fikkie bij de jeugd in onbeperkte hoeveelheid doorlopend aanwezig schijnen te zijn. Zo kreeg men: toch nog een vreugdevuur, waarvan de roet en vette walm met de Noordenwind het dorp in dreef, maar dat mocht de pret rdet drukken. deelnemers zich met het organiseren van groepsbezoek zullen bezighouden. Voor wie per eigen auto komt staan bewaakte parkeergelegenheden pal naast de expositiehallen ter besohikkintr daarnaast is er in de directe omgevüS royaal gelegenheid tot vrij parkeren. Al met al belooft de eerste vakbeurs voor veredelingslandbouw een groots evenement te worden, van belang ^-oor een ieder die betrokken is bij de pluim veehouderij, de varkenshouderij dan wel enigerlei andere sector van de ver edelingslandbouw. Omithophilia-Varuva wordt gehou den van woensdag 22 tot en met zater dag 25 september a.s. en is dagelijks ge opend van 10.00 tot 17.00 uur; bovendien donderdag en vrijdag avondopening tot 22.00 uur. THOLEN Benoemingen. Na verkregen toestem ming van Gedep. Staten van Zeeland werd de heer A. J. Scherpenisse (VVD) door de gemeenteraad benoemd tot derde wethouder van de nieuwe grote gemeente Tholen en wel met 14 van de 17 stemmen. Zoals reeds eerder gemeld is de heer C. J. Moerland (PvdA) eer ste wethouder en de heer C. Boender (SGP) tweede wethouder. De waarnemend gemeentesecretaris Ph. C. Benou werd definitief als secre taris benoemd, zulks met ingang van 1 aug. 1971. Kerkelijke collecten. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden' collecte voor het Bouwfonds heeft in juni 295,opge bracht, die voor P.I.T. 292,— en het Verjaringsfonds 123,30. Gemeentelijke commissies. Door de gemeenteraad zijn diverse commissies samengesteld voor taakverdeling der raadsleden. Onderwijs: Schoolartsendienst C. Boender Hd algemeen bestuur, plaats vervanger C. J. Moerland. Stichting Schooltandverzorging C. Boender en Th. C. Beneu, leden alg. be stuur. Commissie van Toezicht Schooltand verzorging J. I. HoUebrands lid. Sociale Zaken: Stichting Maatschap pelijk Werk A. J. Scherpenisse, mevr. J. M. Deurloo-van Broekhoven, J. D, de Korte en A. J. Smits leden alg. be stuur. Borgstellingsfonds: C. J. Moerland, vertegenwoordiger. Centrale Werkplaats De Beth: C. J. Moerland, A. Goudswaard en W. C. van Kempen, leden alg. bestuur plaatsver vanger C. Boender. Regeling woonwagencentrum Goes: M A. J. V. d. Linden en mevr. M. J. Re nes-van Geer. Stichting Wezen Armen: A. J. Kur- vink. Openbare werken: Centrale Dienst A. J. Scherpenisse lid alg. bestuur. Vuilnisophaaldienst: A. J. Scherpe nisse lid alg. bestuur. Personeelszaken': Commissie voor georganiseerd over leg: burgemeester J. C. van Boeijen, mevr. M. J. Rens-van Geer, M. A. J. v. d. Linde en J. I. HoUebrands. Bestuurschool Zeeland: burgemeester Van Boeijen, plaatsvervanger Th. C, Benou. I.Z.A.: burgemeester Van Boeijen. Culturele Zaken: Zeeuwse Muziekschool: A. J. Scher penisse, lid alg. bestuur. Sportzaken: 'Stichting Gemeenschap St. Maartens dijk: L. Kloet, lid. Geslaagd: Corrie van Agtmaal slaag de te Bergen op Zoom aan de R. K. Nijverheidsschool St. Gertrudis voor het I.H.N.O. diploma. Mevr. A. van Boxhoom-Urbanus slaagde te Amsterdam voor akte En gels 1.0. Wedvlucht van Neufvilles. De P.V. De Trouwe Duif vloog met 307 duiven mee in de vlucht van Neufvilles. De eerste 10 waren: Joh. Hol 1. A. Laban 2. C. van Luijk 3. Joh. Deurloo 4. Jac, van Dijke 5 en 8. G. Mulders 6. J. PoUie 7. M. Moeliker 9 en J. Praat 10. Wedvlucht van Bordeaux: Van deze vlucht waren er des avonds nog maar slechts 7 vogels terug en wel: L. Hage 1. G. Mulders 2. J. van Dijke 3 en 5. B. van Iwaarden 4 en 7 en C. Moeliker 6. Wedvlucht van Orleans: Hiervan wa ren de uitslagen: M. Moeliker 1 en 7. L. v. d. Kleijn 2. Joh. Deurloo 3 en 4. L. Jansen 5, 8 en 9. J. Praat 6. Joh. Hol 10. Burg. Stand. Overleden: Elizabeth Geuze, 79 jaar, weduwe van A. Geuze. Terug NU is het weer in voii en de va' ligt weer eind van on daan. Is h tegenzin da ijegoimen? vorig artilï daarop gewe jiet zou no „en aange- worden. Zo een halv geleden was Zeeland no industrie da moeite was sche provin vele voor waren wel i Hoe kunn naar dat lev als het wél Heere wisel gang van landbouwen afwachting den zouden zijn tijd, e Juist dan w Was er v met de vee maal dingen hadden, ma ten aan de ons dan we weer met d moesten we Ie dingen dr wil. Wat wa Wat voelden ten van de achteraan k ding aan de zou het ni op het platt slag van het handhaafd? Het opko"" niets van, m opzien tot H adem scher' Zo een h op het plat in deze tijd was de tijd gang" vroeg kwamen me hadden hun gehaald en zien tot de die peulvruc ters staan al die over de volgde de vele weken met de sikk eer alles in men. Het was z uit naar de gekromde en te binden zetten. En a uit de wind geen windje de hitte v „koffiedrink boterhamme" je zo'n koel die het bez" De result- gehouden b dat de auto dagelijks op den in alle zen, doch t gaan voor z ken; de aut daarentegen gelmatig ma de wettelijke bandentestst •"tgebracht 2t cijfers zij ^and operee- Het Dunlo trum" biedt oandencontr :ontrole va' spanning en schadigingen lenmaat en "endien wor aekeken. To ^eschikbaar ■lymouth, door Sibe van Aangium 25 „Nu ge 't zegt, herinner ik mij", ant woordde de kluizenaar, „dat de goede pastoor van Sexbierima mij voor dat doel zes fles wijn zond. Ik had het ge heel vergeten. Maar nu zal ik deze wijn een goede bestemming geven". Hij liep naar een wandkast en haalde een fles wijn te voorschijn. Dan nam hij twee glazen en schonk Hotse en Wie- ger elk een glas vol. Zelf had hij voor zich een houten nap met water,. Met verlangende blik keek hij naar de wijn. Hotse merkte dit en zeide: Het is eigenlijk uw plicht, eerwaarde broeder Bernulphus, dat ge ons gezel schap houdt. Dat is geen verbreken van uw belofte. Het is niet meer dan een plicht, die ge moet vervullen". De kluizenaar zuchtte: „Indien ge er zo over denkt", zei hij, „zal ik die taak vervullen, hoe zwaar hij me ook valt". Daarop nam hij een groot glas en schonk het zich boordevol. Met zichtbaar welgevallen dronk hij met ferme teugen. Daarbij trok hij een ongelukkig gezicht. „Gij gaat zeker niet vroeg te bed", zei Hotse. „Neen", antwoordde de kluizenaar. „Ik merkte, dat het weer zeer slecht werd. Daarom stookte ik het vuur op en stak de kaarsen aan om moede reizigers een vriendelijke uitnodiging te geven. („Oude leugenaar", dacht Hotse.) Ik zou net eten, toen gij aanklopte: Mijn avond maaltijd staat gereed". Na deze woor den haalde hij uit een kast een bordje met een snee oud droog brood. „Moet gij het daarmee stellen, eer waarde?" vroeg Hotse.i „Dan moet de Heilige Barbara er wel een wonderlijke kracht in leggen, want gij gedijt toch goed bij zulk een sobere kost". De kluizenaar knikte. „Ja", zei hij, „dat doet ze". Hij begon op de droge korst te knabbelen. „Misschien hebt ge", zei Hotse, „wel iets beters voor arme verdwaalde rei zigers, die nat en hongerig aankomen. En wellicht hebt ge wel in nachten als deze iets voor hen klaar gemaakt. Hoor, wat een noodweer!" Inderdaad kletterde de regen met ge weld op de hut. De wind was opgesto ken en huilde door het bos. „Ja", antwoordde de heilige Bernul- phus.i „Nu komt me in de gedachte, dat ik voor moede reizigers een stuk spek heb gebakken en een paar worsten. Ik ben gebonden door mijn gelofte, maar gij niet. Maar waarom spreekt uw broeder niet?" „Broeder Ansgarius heeft een gelofte gedaan, dat hij in een half jaar niet zou spreken", antwoordde Hotse. „En gelof- ten moet men houden". De kluizenaar haalde nu uit een keu kentje een pan met gebakken spek en worsten te voorschijn. Een verrukkelij ke geur vervulde de hut. „Ha", zei Hotse, „ik zie, dat uw zorg voor vreemdelingen zeer groot is. Maar eet gij daar zelf niet van. Eerwaarde?" De kluizenaar sloeg zijn ogen omhoog. Dan zei hij heel deemoedig: „Helaas ver biedt mij mijn gelofte". „Maar uw gelofte verbiedt toch niet uw gasten alle zorg te wijden, die u mo gelijk is.( En hoe zou ik kunnen eten, als mijn gastheer droog brood kauwt? Me dunkt, ge gaat niet in tegen de geest van uw gelofte, zo ge terwiUe van mij voor één keer een uitzondering maakt". De kluizenaar zuchtte diep. Dan zei hij„Helaas broeder, het valt me zwaar. Maar ik mag de wetten der gastvrijheid niet schenden en dus moet ik mezelf wel opofferen". Hij zette drie tinnen borden op tafel en legde er drie messen naast. Dan nam hij zelf eerst een zeer ruime portie. Ver volgens gaf hij Hotse en Wieger elk een stuk worst. Dan haalde hij fijn witte brood uit de keuken en een pot met boter. „Tast toe, broeders", zei hij. „Snijd eraf, zoveel ge wilt. Voor mijn gasten heb ik dit alles bewaard". Hij schonl?: de glazen opnieuw vol. „Drinli er een glas wijn bij, want wat zegt de heilige Ovidius ja, wat drommel zegt die vent ook weer", voegde hij er half luid, als in zichzelf sprekende, bij. Hotse echter verstond het en kon zich niet langer goed houden. Hij barst te in een bulderende lach uit. Ook Rooie Wieger, die de woorden wel niet ver stond, maar toch de kluchtige situatie begreep, lachte meej De kluizenaar keek verbaasd op. Hij wilde iets zeggen, maar telkens als hij begon, barstte Hot se opnieuw uit. Eindelijk lachte de klui zenaar mee. Zijn bulderende lach over stemde die der beide anderen. Einde lijk zwegen alle drie en zaten elkaar verbaasd en verdwaasd aan te kijken. Maar nu was ook het ijs gebroken. „Tast toe, mensen", zei de kluizenaar op gewone toon. Hij schoof het droge brood verachtelijk van zich af. „Laat de abt daar zelf maar op kauwen", zei hij, „wij hebben wat anders. Maar ik wil liever dan met wijn, het brood met een fles Delfts bier erdoor spoelen. Dat is wel ouderwets, maar vroeger dronk men bij voorkeur Delfts bier. 't Is te genwoordig alles Haarlems, maar ik heb liever het ouderwetse Delftse". „Zijt gij hier kluizenaar?" vroeg Hotse. De kluizenaar knikte. „Ik woon hier inderdaad helemaal alleen. De abt van het klooster te Aninghem heeft mij voor de tijd van een jaar hierheen ver bannen en mij een zeer strenge leefregel voorgeschreven. En dit alles onder voor wendsel, dat ik dronken zou geweest zijn en mijn medebroeders zou verlei den tot het drinken van vidjn en bier.. Misschien weet ge niet, dat we in het klooster wel bier mogen brouwen, maar geen bier drinken. Zelfs is het bier uit Aninghem beroemd. Maar zelf krijgen we nooit een teug. Dat kan een mens niet uithouden. Nu ben ik hierheen ver bannen. Maar denk erom, dat ge mij niet verraadt. De abt meent dat ik hier als een echte heilige leef. De goede man komt eenmaal per week. Tegen dat hij komt, oefen ik mij in het zingen van kerkliederen". „Kerkliederen?" vroeg Hotse verbaasd. „Ja", antwoordde de kluizenaar. „Om dat ik een mooie stem had, werd ik als jongen in het klooster opgenomen. Mijn vader werd overgehaald, zijn toestem ming te geven. Ik wou wel, dat ik als een raaf gekrast had. Want dat leven is voor mij niets. Ik vergezelde liever mijn vader op jacht en zwierf graag op het veld. Helaas", vervolgde hij droef geestig, „dat is nu eenmaal mijn leven.i De abt meent, dat hij mij gestraft heeft, maar om mij mag hij mij hier wel laten. Ik begin nu in de reuk van heiligheid te staan bij het landvolk". „Maar waarom was uw kluis zo hel der verlicht?" vroeg Hotse. „Wel", antwoordde de kluizenaar, „'s avonds komt hier nooit een mens. Bo vendien staat dit stiik grond in een kwade reuk. Het spookt hier. Men denltf dat de boze en zijn trawanten mij ^s.n- vallen. Neen, hier komt nooit iemand. Meestal heb ik des avonds zware gor dijnen voor mijn ramen, zodat er geen licht kan doordringen. Maar vanavond had ik het vergeten. Ik wilde net mijn maaltijd gebruiken, toen er geklopt werd. Ik had echter reeds mensen horen lopen en mijn maaltijd in de keuken borgen. Toen gij op de deur bonsde kon ik onmiddellijk open doen. Maar deni' erom verraadt me niet. Want dan vrees ik, dat hij mij zwaarder straf oplegt. Nn mag ik blijven, want ik voorzie het klooster van vis". „Kent ge veel kerkliederen?" woel Hotse. „Ja, wij zongen er vele. Maar vooral het Stabat Mater dolorosa was een lievelingslied van de abt. Wacht, ik zal het u voorzingen." En met zachte stem zong hij: Stabat Mater dolorosa Juxta crucem lacrimosa Dum pewdebat füius. Cuius animam gementem Constristatam et dolenten Pertransivit gladius. „Dat is prachtig," zei Hotse. Inder daad, broeder Bernulphus had een pracn tige stem. „Ik kan me voorstellen, da de abt uw stem node mist," zei Hotse. i ^e loe I >eurs Macr- 'an woensda naart 1972 ';ï^klijke «recht, telt deelneme iw ■^''Posit^ 'akkmgen, i'ïiachines, ^elen voor ,^pe tentoo i^acht in de f; en Mar 12 netto ex

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2