Garnalenpelautomaat Mevrouw Veger organiseerde ochtendvierdaagse Ontzettend auto ongeluk eist zes mensenlevens GO 22: Grootste kotter van Nederlandse Visserijvloot De heer E. Bruinsma benoemd tot hoofd van de bïjz. lagere school te Ouddorp 43e jaargang Dinsdag 27 juli 1971 No. 4006 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ie Vier kinderen onder de siaciitoffers; twee vrouwen zwaar gewond ie Enicele families van en op Fiakkee treffen groot verlies Wensdroom van vele generaties verwezenlijkt Per i6 aug. met doorgangspasje over Haringvlietdam Ooltgensplaat IVBarecliayssees mogen geen lang haar hebben POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. OOST SOUBURG - OOLTGENSPLAAT WERKENDAM. Vrijdagmiddag tussen twaalf en halfeen had op rijksweg 58 ter hoogte van de afslag naar Oost Souburg (Zeel.), een frontale botsing plaats tussen twee auto's, waarbij zes mensen om het leven kwamen, waar onder vier kinderen en twee personen zeer ernstig werden' gewond. Enkele families op Flakkee-Oost Souburg en Werkendam zijn bij dit ongeval betrok ken en werden zwaar getroffen. De ravage was ontzettend, het heeft uren geduurd voordat alles was wegge ruimd en de families op de hoogte kon den worden gebracht. Politie, ambulan ce en brandweer hebben bovenmense lijke taak verricht. Zowel de slachtof fers als de gewonden werden' allen naar het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen overgebracht. De ene auto reed richting Souburg de woonplaats van de bestuurder, de heer Klaas van de Velde, de andere auto kwam uit Vlissingen en werd be stuurd door de heer Cornelis Vermeer uit Heer bij Maastricht. De slachtoffers uit eerst genoemde auto zijn Klaas van de Velde (39 jaar), zijn zoontje David Cornelis (7 jaar) en zijn neefje Leendert David van Hassent (12 jaar) uit Werkendam. De moeder van Leendert, Pieternella van Hassent-van de Velde (45 jaar) en zuster van de heer Van de Velde werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Vlissingen over gebracht. Zij heeft een knie, enkel, pols en enkele ribben' gebroken bene vens een bekkenfraktuur. Haar toestand is ernstig maar niet hopeloos. De slachtoffers uit de andere auto zijn Cornelis Vermeer (32 jaar), zijn dochtertje Chantal (3 jaar) en zijn zoon tje Rodrique (1 jaar). Mevrouw Ver meer-Aarts (32 jaar) liep ook zeer ern stige verwondingen op en werd even eens naar „Bethesda" vervoerd. Haar toestand is zorgelijk. De twee jongens David en Leendert werden uit de auto geslingerd, zij kwamen resp. in een sloot ert aan de kant van de weg terecht. Alle anderen moesten uit de wrakken worden bevrijd. DorpsgfenotsTï De heer Van de Velde laat een vrouw en dochtertje van bijna 4 jaar achter. Het gezin heeft tot 1 februari 1970 te Ooltgensplaat gewoond. De ouders van de heer Van de Velde en zijn verdere familie wonen ook allen in de Plaat. Hetzelfde geldt ook voor zijn zuster, mevrouw Van Hassent-van de Velde. Haar man, de heer A. van Hassent is ook een Platenaar. Zij wonen al gerui me tijd (met zijn ouders) te Werken dam, waar de heer Van Hassent zich als landbouwer vestigde in de Bies- bosch. Het echtpaar heeft hun enige zoon moeten missen. Het bericht van dit ontzettende ongeluk is in Ooltgens plaat, Sommelsdijk en Werkendam met grote verslagenheid ontvangen en het medeleven met de zwaar getroffen fa milies is zeer groot. De heer Van de Velde was te Oolt gensplaat zeer gezien, hij had een inne mend karakter. Bij Aannemersbedrijf v.h. Mosselman en Korteweg was hij bedrijfsohef tot 1 februari vorig jaar, daarna was hij chef op de Timmerfa briek „De Toekomst" van de heer D. Coppoolse te Grijpskerke. Voor zijn ver trek was de heer Van de Velde voor zitter van de Oudercommissie van de Kleuterschool „André Marie", bestuurs- lid-instructeur van de E.H.B.O. en be- Na langdurig speur- en ontwikke lingswerk is N.V. Machinefabriek B S te Hengelo er in geslaagd een automaat voor het stuk voor stuk pellen van gar nalen te ontwikkelen, die per pel-unit een produktiecapaciteit heeft van 3600 garnalen per uur bij een netto vlees- opbrengst van meer dan 30 pet. De ma chine werd door het Instituut voor Vis serij produkten TNO te IJmuiden op het vlecsrenidement beproefd. Daarbij bleek tevens dat de houdbaarheid van de ma chinaal gepelde garnaal aanzienlijk gro ter is dan die van de handgepelde. De automaat werd zowel in Nederlandse havens als in havens van de Duitse Bondsrepubliek langdurig en met suk- ses beproefd. Elke garnaal apart. ,De automaat komt tegemoet aan ae ösen, die tegenwoordig gesteld worden Wn aanzien van de hygiëne, terwijl te vens wordt voorzien in een vervanging van de tijdrovende steeds kleiner wor dende handkapaciteit. Bovendien ligt de TOstpnjs van het peilen aanzienlijk la ser clan bij het handpellen. De automaat is in principe voorzien van 20 richt- en pel-units, maar kan «nankelijk van de gewenste kapaciteit "^et een groter of een kleiner aantal uuvoering vervangt de automaat 20 er- roits worden uitgerust. In de bestaande uitvoer mg vervangt de automaat 20 er varen handpellers. Elke unit bestaat in hoofdzaak uit een btunaien-aanvoermeohanisme, een richt en Keermechanisme en een pelunit, die ie vanaf een centrale as met curve- «ijven worden gekommandeerd. De earnalen bevinden zich aan de voorzijde '^'^^niachine in een net, dat centraal «■Donden is met een op en neer be- 7«'=end piato, dat bij elke opgaande wegmg een aantal garnalen aanvoert. Het eigenlijke aanvoermechanisme is «en roterende unit, waaraan een borstel aantal meenemers voor de gar nalen borstel zijn gemonteerdj De roterende aant 1 '-'^J omwenteling een omal garnalen vanaf het piato op een «33?"^ ^'^'"onteerde cilindervormige Plaat V cilindervormige teivt "'^yf'^gen de meenemers, die ieder ren '^^- ^e machine voe- doo'r ™'^J^ '^e overtollige garnalen ,,,„_/6n speciale inrichting in het net Rarn 1 *^™ggevoerd. De te bewerken je in srnveert op een transportband kon t Machine, via een speciaal ge- "nsiruoerde valgoot. de !f valgoot draagt er zorg voor dat het't,. ^^*^J<^ in lengterichting op AcL. "'P^'^^andje komt te liggen. nu e! r°^^^"^ passeert de garnaal riehtin r^^^- en een dwarskeer in- Worrlt ?i' lengtefceerinrichting hetjj garnaal met de ronding van iwJ-i ■^°ren gericht, terwijl in de ni" l,„ ^^""'^^""g het produkt zoda- lijke V, gesitueerd, dat de uiteinde- nampw.'^erkingspositie wordt verkregen chaam T '■"'^s van het ).i- °J». m deze stand arriveert de gar naal bij het eigenlijke pelmechanisme. Hier wordt de garnaal vanaf een trans- sportbandje in een zogenaamd pelhuis geschoven, waarna het lichaam wordt gestrekt en tegelijkertijd de kop door een neerkomend mesje wordt afgesne den. Vervolgens snijdt een tweede mesje de söhaal van de garnaal open en stoot een pen het garnalenlichaam gedeelte lijk uit de schaal. Een zogenaamd staarttrekmechanisme beweegt zich nu in de richting van de garnaal en schuift een steunplaat onder de gestrekte staajt Een naald beweegt nu naar beneden en fixeert de garnaal in zijn positie, waar na een zogenaamde staartwals, die deel uitmaakt van het staarttrekmechanisme over de staart rolt, waardoor de garnaal los in de schaal komt te liggen. Het staarttrekmechanisme beweegt zich nu in zijn geheel terug, waardoor de staart wals de gelegenheid krijgt de staart- schaaldelen mee te nemen. Na deze be werking beweegt de fixeernaald weer omhoog, terwijl tegelijkertijd de uit stoot pen verder naar voren komt en de garnaal uit de resterende schaaldelen drukt, zonder dat beschadiging van het garnalenvlees optreedt. De gepelde gar naal wordt vervolgens, via een kunst- stofvalgoot, afgevoerd naar een tran sportbandje, dat zich aan de linkerzijde van de machine bevindt. De schaalde len worden naar de rechterzijde van de machine afgevoerd in een bak of desge- zijn achtergebleven in het pelhuis of op de steunplaat worden verwijderd door respectievelijk een roterende eenheid en een horizontaal bewegende strip. Waarborg voor hygiëne. De automaat, waarvan de konstruktie van de richt- en pel-units zodanig is ge kozen dat deze snel kunnen worden verwisseld, kan na elke werkperiode op eenvoudige wijze met heet water, even tueel voorzien van een desinfektiemid- del, worden schoongespoten. Elk maohineonderdeel, dat in aanra king komt met bet produkt is vervaar digd uit roestvrij staal of hoogwaardige kunststof. De machine werkt geheel automatisch. Het toezichthoudend per soneel is slechts belast met de aanvoer van de te pellen garnalen en de afvoer van het garnalenvlees en het afval, waarbij zonder verdere automatisermg van de aan- en afvoer door middel van transportbanden één persoon zeker 6 machines kan bedienen. Op de machine zijn 7 octrooien aan gevraagd.! Er zijn in 14 landen aanvra gen ingediend. Enkele octrooien werden reeds verleend. De afmetingen bedragen 4,5 x 1,8 x 1,3 meter; de aandrijving geschiedt door een elektromotor van 5 pk, terwijl aan sluiting kan geschieden op 220 of 220/ 380 Volt bij een netfrequentie van 50 of 60 Hz. De machine kan worden inge richt voor de verwerking van diverse gamalensoorten. Overgenomen uit Handelsbelangen. stuurslid van de Stichting „'t Centrum". Hij maakte zich vele vrienden. Toedracht De heer Van de Velde maakte vrij dagmorgen met zijn zoontje, zuster en neefje een autotochtje naar het Veerse Meer. Bij terugkomst had er een fronta le botsing plaats op een gedeelte van de rijksweg, waar een vierbaansweg overgaat in een tweebaansweg. De auto uit Maastricht moet een klapband heb ben gekregen. Bij het vaststellen van de identiteit van de slachtoffers stuitte de politie op bijzonder veel moeilijkhe den. De gemeente-secretarie van Oost- flakkee werd nog ingeschakeld. Me vrouw Van de Velde die thuis was gebleven' maakte zich erg ongerust, daar haar man en familie niet op de af gesproken tijd terug was. Zij waarschuw de de politie, waarna de gehele zaak spoedig tot een oplossing was gebracht. De familie kon toen worden gewaar schuwd. De politie van Vlissingen ver zocht aan de hervormde predikant van Ooltgensplaat, ds. A. W. van der Plas de moeilijke taak te vervullen om in zijn gemeente de familie op de hoogte te stellen. Daar de familie Van de Vel de nacir Zegveld was was het niet een voudig deze te bereiken. „Het is het kwalijkste ongeval, dat ik in mijn loop baan bij de politie heb meegemaakt", al dus zei commissaris J. van Marion te gen een verslaggever van de P.Z.C. De eerste man die op de plaats des onheils was, was een wegenwachter van de ANWB, direct volgde politie, brandweer,, ambulancedienst (met vier ambulancewagens) en doktoren uit Vlis singen e.o. Over de geboden hulp zijn de nabestaanden hoogst dankbaar. De heer Van de Velde en zijn zoontje wer den zaterdag naar Ooltgensplaat ver voerd en in het Veren, gebouw „'t Cen trum" opgebaard. Gisteravond (maan dag) kon men de familie in dit gebouw condoleren', waarvan een zeer druk ge bruik werd gemaakt. Onder een nog grotere belangstelling had hedenmiddag de begrafenis plaats. Het zoontje van de familie Van Hassent wordt woensdag te Werkendam teraardebesteld. ZIERIKZEE Nico V. d. Hooven concerteert donderdag in de Gasthuiskerk In de serie Orgelconcerten te Zierik- zee is op donderdagavond 29 juli de or ganist Nico V. d. Hooven te beluisteren. Hij stelde voor deze avond een pracht programma sanaen, waarin de bekende 8 kleine Prael. en Fugen, een trio over „Allein Gott in der Höhe" en als slot het Prael. en Fuga in e moll. NicoV. d. Hooven is thans hoofdle raar orgel aan het Utrechts Conserva torium, hij geeft belangrijke concerten in binnen- en buitenland en verzorgde verschillende radio- t.v.- en grammo- foonplatenopnamen. Ook als orgelim provisator heeft hij een uitstekende re putatie. Dit concert kan in het bijzonder de Bach liefhebbers worden aanbevolen. GOES Inbraak. Bij de fotohandel Van der Linde in de Papagaaistraat is deze week een inbraak gepleegd. Er werd voor 2000,aan foto-apparatuur gestolen. De grote spiégelruiten van de etalages wa ren vernield. RTM bussen en pendelaars mits in het bezit van een doorgangspasje mogen vanaf 16 augustus a.s. gebruik maken van de HaringvUetdam. Alle an dere verkeer en ieder die de controleurs geen geldig pasje kan tonen zullen geen toegang hebben. De pasjes moeten wor den aangevraagd bij de burgemeester in de plaats van inwoning die de aan vragen, in samenspraak met de politie, op hun urgentie beoordeelt en een ad vies geeft aan Rijkswaterstaat. Langzaam en toeristisch verkeer mo gen geen gebruik maken van de nieuwe nog provisorische route. Het ver keersaanbod zal beperkt gehouden wor den omdat het nog de bebouwde kom van Hellevoetsluis zal moeten passe ren. In Hellevoetsluis spreekt men in dit opzicht van een „noodtoestand" die zelfs nog niet zal zijn opgelost als in oktober een op de dam aansluiting gevende weg gereed zal zijn. Geen pasjesregen Het lijkt er onderhalve niet op dat er een pasjesregen zal neerdalen; wel krij gen naast pendelaars ook school- en zie- kenbezoekers gelegenheid. Op zondag zal de weg echter gesloten zijn, conform de situatie zoals die op de veerdienst Middélharnis-Hellevoetsluis -was. De vroegre openstelling van de dam is een compenserende maatregel voor het uit de vaart gaan van de Haringvliet" op 14 augustus a.s. In de vakature, die vorige maand is ontstaan door het vertrek van de heer J. J. van Wijk naar Dordrecht, is tot hoofd van de bijzondere lagere school te Ouddorp benoemd de heer E. Bruinsma, .onderwijzer aan die school. De heer Bruinsma, die 35 jaar oud is, begon zijn loopbaan als onderwijzer aan de bijzondere lagere school te Melissant, waaraan eveneens zijn echtgenote, mevr A. Bruinsma-Keijzer, Stellendamse van geboorte, als onderwijzeres werkzaam was. Na zijn huwelijk in 1963 vertrok de heer Bruinsma als onderwijzer naar Ouderkerk aan de IJssel. In 1969 werd hij in die functie aan de bijzondere lagere school te Ouddorp benoemd. Het echtpaar Bruinsma heeft geen kinderen. De bijzondere lagere school telt mo menteel 13 leerkrachten. OUD VOSSEMEER Geslaagd. £)e heer H. van As slaag de te Rotterdam voor slagersgezel. Arend van Es te Sommelsdijk is eer ste geworden bij de ochtend-vierdaagse, die werd georganiseerd door mevrouw Veger van Café Oostdijk te Sommels dijk. Ze heeft ongeveer twintig mannen aangezet tot deze sportieve prestatie, maarzelf bleef ze thuis, zogenaamd om voor de koffie te zorgen. Later bleek dat ze dat gerust had kunnen laten, want de heren kwamen beslist niet uit gedroogd terug. ledere morgen om ongeveer half ze ven werden de heren nagewnifd door anderen, die de moed niet op konden brengen om 35 km. te gaan fietsen en om ongeveer half tien kwam het ge zelschap zo fit als een hoentje terug.i Sommigen moesten dan aan de dag taak beginnen en de anderen konden gaan genieten van de bouwvakvakantie. Zonder uitzondering verklaren de he ren, dat het een prettig begin was van een nieuwe dag. De spieren, die anders niet gebruikt werden zijn los gekomen en het zal beslist de laatste vierdaagse Wiets Veger met de winnaar, de heer Van Es met de mannen uit hét peleton. niet zijn geweest. Verwacht kan zelfs worden, dat veel meer deelnemers aan de start zullen verschijnen bij een nieu we rit. Arend van Es was steeds de eerste en hij kwam altijd weer met le nige benen terug. Dat werd beloond door mevrouw Ve ger, die een bloemstukje voor de win naar gereed had staan. Zij verwachtte dat Arend bet zou zijn en bij de ingang van het café kon men vrijdagmorgen lezen, dat Arend de winnaar van de sterrit geworden was. De verhalen waren niet van de lucht, toen de heren een verversing werden aangeboden. Tijdens het verslag van de vierdaagse bleek, dat ondanks de ver schillende roetes, steeds hetzelfde café was bezocht. Nee, het is beslist de laat ste ronde niet! Onder elkaar hebben ze het enorm leuk gehad en geen buiten landse reis kan hiertegen op. Kerkdienst. Donderdag 29 juli des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Geref. Gemeente voorgaan ds. J. van Prooijen te Stavenisse. Zie verder de adverten tie in dit nummer. Oud-inwoner overleden. Donderdag 22 juli is op de leeftijd van 84 jaar te Baarn, Hyacinthstraat 15, na een kor te ziekte overleden Elizabeth de Vos, weduwe van Jacob van den Berg. Van daag had de begrafenis te Baarn plaats. Vrijdagmorgen had vanuit de Delta- haven te Stellendam de proefvaart plaats van de GO 22, met haar afmetin gen van 32,90 x 7.50 x 4.50 mtr., mo menteel de grootste kotter van de Ne derlandse visserijvloot. Het casco van deze kotter is gebouwd bij scheepswerf Boele - Bolnes. Het schip werd voor rekening van de firma P. Maaskant en Zonen' te Brui- nisse gebouwd en verder geheel uitge rust doorgeleverd aan de opdracht geefster, de firma, de Gebr. W. en J. Lokker te Goedereede. In het schip werd door de firma Maaskant een Deutz Diesel motor ge- plaats van 900 p.k. 500 toeren, type S.B.V. 8 m. 536. met Kuipers Keerkop peling 3 1. De hulpmotor is een DAF van 92 p.k. Gevist wordt met een zestrommelige Maaskant lier, M. 190 E.P. 6, geplaatst voor in in het nettenruim bedienbaar van de brug af, (electrisch pneumatisch volgens Sempress systeem) electromo tor 145 p.k. Naast de bekende Seffle. automoti- sche stuurinrichting die eigenlijk op geen enkel schip meer ontbreekt, is de kotter om het motorvermogen op te voe ren uitgerust met een' Hodi straalbuis van 2500 mm diameter, dezelfde diame ter als de vier blad bronzen van Voor den schroef. De ankerlier is een eigen fabrikaat van de firma Maaskant, (electrisch aan gedreven). Op de brug het bekende instrumen tarium: de Radar van Radio Holland, de Decca van INA, het echolood van Ra- Becker (zender). Aan de verdere afwerking namen en kele firma's deel, o.a. fa. Westhoeve te Ouddorp die de electriciteitsvoorziening aanlegde. Beroeps- en dienstplichtige mare chaussees moeten als enigen in de Ne derlandse krijgsmacht kort haar blijven Iragen.i Dit blijkt uit een order die brigade-generaal N. Meijer, comman dant van de Koninklijke Marechaussee, aan de bataljonscommandanten heeft toegestuurd. Zoals bekend is onlangs de haar dracht van militairen vrijgegeven. Uit zonderingen op de ministeriële beschik king gelden alleen voor militairen wier lang haar strijdig is met eisen van be drijfsveiligheid en hygiëne. Ook mili tairen met speciale functies, onder an dere van representatieve aard, mogen geen lang haar dragen. De taali van de marechaussee is onder meer bescher ming van het Koninklijk Huis en pas poortencontrole aan de grenzen. Gepast uiterlijk. Naar het oordeel van generaal Meijer ligt het werk van de marechaussee, an ders dan bij de andere onderdelen, veelvuldig in het contact met het pu bliek, waaronder ook vreemdelingen. Daarom moeten aan dit personeel spe ciale eisen worden gesteld, „waarbij het uiterlijk voorkomen een grote rol speelt".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1