I rubber-bewerker Hebt U ook wel eens angst Ons merk PEUGEOT is een GOEDE DUTOMOBIEL Stadhouder Willem II Folder over A.O.W. en a.W.W. I AUTOMOBIELEN VAN RUMPT n.V. afdeüng Zeeuwse wandelingen De zomer viel op dinsdag ^M. Landbouwers Fa. P. DE HEUS ZN. f;! @arage Knöps Gemeente Oostfiakkee ■i NED. ROODE KRUIS afd. Ouddorp nieuwe ambulance auto I N.V. RUBBERFABRIEK I BAKKER EN ZOON Exclusieve Sta-caravans Polyester roei- en visbeten Handelsonderneming „B O C A" I Gemeente Oostfiakkee Dat U na een service-beurt of reparatie uw bare auto anders terugkrijgt. Is alles wel goed gecontroleerd en afgesteld? Was er de modernste controle-apparatuur en het beste gereedschap be schikbaar? Maar...! Voor alles, is de man die het werk uitvoerde een specialist, de beste man op zijn gebied? Dit was voor ons bij de start van de afdeling automobielen een zeer belang rijk punt, immers Onze chef verkoop de heer N. DE JONG is bij alle PEUGEOT-rijders op Goeree-Overflakkee bekend als deskundig en betrouwbaar. Maar de tech nische mensen, „de sleutelaars", dat was onze zorg. Deze zorg is nu voorbij. Voor U staan klaar ervaren geroutineerde auto monteurs, onder leiding van de heer Krijn Tanis, reeds 10 jaar PEUGEOT specialist. Vertrouw aan hen gerust uw kostbare auto toe. Een controle-beurt door hen uitgevoerd, is een verjongingskuur voor uv/ auto. Bel voor inlichtingen: (01871) 559. ELEN Oude Stad 1 - Stad aan 't Haringvliet Na 17.00 uur 01871 - 641 (vertegenwoordiger N. de Jong of 01871 - 203. Overweei en Struyh Complete Woninginrichting MeUssant - Tel. 01877-1502 of 01879 - 721 Voor de baiie: Aanlcondiging Ssevestigingesi mïr@é@ van dhr. A. v. d. IVIeer Loofklappei's achter in de lift werken in verstek voor slechts 750— - Cappon_stoppelploegen 6 en 7 sch. nergens GKEUP Tel. (01860) 2643 cultivators 11-, 13- voordeliger. - Komt zien: en 15-tands V VRIJDAGAVOND KOOPAVOND «EBROIKTE LANGEWEO 113 IUIDDEX.HABNIB Telefoon (01870) 2043 - 254S P De burgemeester van Oostfiakkee maakt ter vol- |i doening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de leraeenteraad in zijn openbare vergadering van i- 12 juli 1971 heeft besloten te verklaren, dat voor li het gebied aan de Capelleweg en de Stationsweg il te Oude Tonge, zoals dat nader is aangeduid op Il de bij het besluit behorende tekening, een be ll stemmingsplan wordt voorbereid. Ooltgensplaat, 16 juli 1971. De burgemeester van Oostfiakkee, A. de Vos, Lb. maakt bekend dat de g te bezichtigen is op zaterdagmiddag 24 juli van j 14,30 tot 17.00 uur bij Garage Poortvliet. 1 Alle belangstellenden zijn van harte welkom. g Het Bestuur. 1 I KERKWEG 1 B RIDDERKERK vraagt mensen ter opleiding tot i Leeftijd 23 - 50 jaar. g Tweeploegendienst. Op Zaterdag wordt niet ge- g werkt. Flink loon - Vervoer gratis. g Vakantie-toeslag 6,8''/o. Winstuitkering minstens 6%. Goede sociale voorzieningen. Prettig - afwisselend - vast werk. I Als U ons even belt geven wij U per telefoon graag alle gewenste inlichtingen. 1 (tel. 01804 - 4055, toestel 4) met hoge korting, garantie, inruil jen financiering. Prov. weg 2 - Oude-Tonge - Tel. (01874) 770 1 De burgemeester van Oostfiakkee maakt ter vol- g g doening aan het bepaalde in artikel 22 van de g Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad in zijn openbare vergadering van 12 juli 1971, heeft besloten te verklaren, dat voor g het gebied aan weerszijden van de Langeweg en g Weespad te Ooltgensplaat, zoals dat nader is aan- g geduid op de bij het besluit behorende tekening, g een bestemmingsplan wordt voorbereid. g 1 Ooltgensplaat, 16 juli 1971. g s De burgemeester van Oostfiakkee, g A. de Vos, l.b. g liiiiiiiiiiiiiiiimiiiiininiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiniiiiiiiniiiiniiiiiniiinim In een vorig artikel hebben we ge- ■Zien, dat niet alleen de provincie Zee land, maar ook de stadhouder Willem II een tegenstander was van de vrede van Munster, gesloten in 1648. Voor een stadhouder was dat wel enigszins te begrijpen. De Staten-Ge- peraal regeerden over het land, hij was ;een dienaar van de Staten en had in rVredestijd niet veel macht. Wel als het iorlog was. Zijn titel was kapitein-ge- Jieraal en admiraal, d.w.z. hoofd van het leger en de vloot. De vloot laten we •nu maar buiten beschouwing, maar in het leger kunnen we ons een prins van Oranje moeilijk anders voorstellen dan met de wapperende vederbos aan het ■hoofd van het leger, strijdend voor de vrijheid van het land. Bovendien kon Willem II het nooit vergeten, dat het een koning van Spanje was geweest, die de moord op zijn ;rootvader prins Willem I had bewerkt 11584). Na de vrede wilde hij dan ook seen geschenk aannemen van de Span jaarden. Tegen de Franse gezant d' Es trades zei hij: „Ik wou dat ik alle ichurken die de vrede gesloten hebben, ie nek kon breken". Hij had zelfs het )lan samen met Frankrijk (dat geen vrede gesloten had en doorvocht) de strijd tegen Spanje opnieuw te begin nen.. Door zijn vroegtijdige dood is hiervan niets gekomen. Zijn jeugd. De vrijgezel prins Maurits zou wei ira sterven. Hij riep zijn broer Frede- nk Hendrik bij zich om hem de raad te geven, te dwingen bijna, een huwelijk ie sluiten. Zo niet dan zou hij een van zijn onechte zonen als wettig opvolger aanstellen. f s Dus trouwde Frederik Hendrik op 31 iiaart 1625 met de veel jongere Amalia ;.van Soims, hofdame van de naar ons ■land gevluchte koning van Bohemen. veertien dagen later stierf Maurits. Op 27 mei 1626 werd Willem geboren, ni] heeft er nog 5 zusjes bij gekregen (twee zijn er op 12 en 16 jarige leeftijd gestoi-ven) en een broertje dat slechts enkele weken geleefd heeft. Nog maar 4 jaar oud werd hij door de ira en-Generaal aangesteld als gene- pa der cavallerie, met het daaraan verbonden salaris! In 1637 ging hij voor het eerst met 'm vader naar het leger te velde. Als 1 volgende jaren een slag gele- v"' een stad belegerd werd was de pnge Willem meestal van de partij. Zijn 'Pvoedmg ging hoofdzakelijk in mili- ^''^/'cMing. Wel woonde hij reeds !taf 'f..^''='^gaderingen van de Raad van ^«e bi], maar ze zullen hem wel droog saai gevallen zijn. Van het landsbe- '"ur wist hij weinig af. Hij werd een ™e sportman, die graag op jacht ging L f'^- Natuurlijk moest hij ook 'remde talen leren, de gewone om- ™»»taal thuis was Frans. De bewaard «Jieven brieven van zijn vader en 'oe ter zijn alle in het Frans,, Zijn va- w noemt hem altijd „WiUempie". Na maandenlange onderhandelingen =^s het zover: Willem ging naar Enge- om er te trouwen met het doch- n w koning Karel I (1641). Een ™af^gom van bijna 15 jaar en een ^uidie van 10 jaar! Een huwelijk uit erL f'^^®"™^- I3e Engelse koning ,ai'f/^^"i moeilijkheden en ver- Z! ^ts"n van ons land. Hij had iZ neigingen, regeerde als een die- zonder parlement, zijn vrouw was ook rooms, een zuster van de Franse koning. Het is tenslotte op een oorlog met Schotland en een burgeroorlog uit gelopen met zijn onthoofding in 1649. Toen Willem naar ons land terug keerde, had hij graag zijn nieuwe vrouw meegenomen. Ze kwam pas meer dan een half jaar later met haar moeder, die geld en wapens nodig had voor de strijd van haar man. Frederik Hendrili heeft haar heel wat meegegeven, maar de Staten-Generaal weigerden zich met het geschil in Engeland in te laten. De laatste jaren van de 80 jarige oor log, toen men al aan het onderhandelen was over de vrede, gebeurde er niet veel op het oorlogsterrein. Frederik Hendrik had last van jicht, gezwollen voeten en soms geheugenstoornissen. Hij at ook te veel dingen die niet goed voor hem waren. Maar het bevel over de troepen overlaten aan zijn zoon wilde hij niet. „Ik wil niet begraven worden vóór mijn dood!" In 1647 stierf hij en Willem II werd nu stadhouder. Geschil met Amsterdam. Na de vrede van Munster had men niet zo'n groot leger meer nodig. Het waren toen meestal huurtroepen, men kon er een gedeelte van afdanken, dat spaarde heel wat soldij uit.i Hierover was iedereen het eens. Maar hoeveel soldaten kon men naar huis sturen? Daarover ontstond verschil van me ning tussen Willem II in de Staten- Generaal aan de ene kant, en de Staten van Holland met de stad Amsterdam anderzijds. Holland wilde meer afdan ken dan de stadhouder en de andere gewesten. Dit gewest betaalde 58% van alle uitgaven en meende dus recht te hebben op een eigen mening. In Hol land was jnen niet overal even oranje- gezind. Men vond dat de stadhouders te veel macht hadden.i Vooral in Amster dam had zich een groep van rijke koop lieden gevormd, die de stad bestuurden en een bijna onafhankelijke regenten heerschappij uitoefenden. Bekend zijn de burgemeesters Andries en Cornells Bicker, die met hun aanhang wel de „Blckerse lique" worden genoemd. Na veel onderhandelen wilde Holland slechts 300 man voetvolk en 300 ruiters meer afdanken dan de stadhouder. De moeite niet waard om er over te praten, dat gaf slechts weinig bezuiniging. Er zouden dan nog 27 a 28000 voet- knechten en 3000 ruiters in dienst blij ven. Het werd nu een prestige-kwestie: wie zou het winnen, wie zou de baas zijn? Nu gaat Holland op eigen houtje sol daten afdanken, in strijd met wat vroe ger overeengekomen was: alleen de Raad van State kon troepen afdanken volgens besluit van de Staten-Generaal. De jonge stadhouder, vurig van aard zonder ervaring op staatkundig gebied, zette krachtig door. Als hoofd van een deputatie (bezending) bezocht hij ver schillende steden om het stadsbestuur over te halen niet op eigen gelegenheid tot vermindering van het aantal solda ten overte gaan. In de Amsterdamse vroedschap wilde men hem niet ont vangen. Daarom -^ilde hij ook niet aan zitten aan de maaltijd, die de regeerders der stad hadden besteld. Vervolgens nam hij op 30 juli 1650 6 leden van de Staten van Holland, die in Den Haag vergaderden, gevangen en voerde ze naar het oude slot Loevestein. Het waren er vooral uit die steden, die zijn deputatie niet hadden willen ont vangen. De bekendste ervan was Ja cob de Witt uit Dordrecht, de vader van de latere raadpensionaris. Dan zou Amsterdam met geweld ge dwongen worden toe te geven. U kent die geschiedenis wel. Een leger onder de Friese stadhouder Willem Frederik wilde Amsterdam bij verrassing inne men. Ze verdwaalden echter 's nachts bij slecht weer op de heide bij Hilver sum en de postbode van Hamburg ver telde in Amsterdam wat hij gezien had,- (Ze hadden die man niet verder moeten laten gaan!). Amsterdam sloot de poor ten, bracht geschut op de wallen, open de een paar sluizen zodat er wat land onder water kwam te staan. Er vloeide wel water, maar geen bloed, want 4 dagen later gaf de stad toe en deed de zin van de stadhouder. De koophandel zou te groot nadeel krijgen van een der gelijke toestand als die wat lang duurde. Na een korte ziekte (kinderpokken) is Willem II op 6 november 1650 gestor ven. Acht dagen later bracht zijn vrouw Maria Stuart een zoontje ter wereld, maar het kind werd niet als opvolger benoemd. Dat gebeurde eerst in 1672, toen ons land in grote nood verkeerde. We hebben dus een periode zonder stad houder gehad, het eerste stadhouderloze tijdperk. De jonge weduwe heeft zich hooit erg goed thuis gevoeld in ons land. Veel be koring kan ze voor haar man niet ge had hebben (hij zocht het wel eens bij andere vrouwen), ze was heel wat min der mooi dan op het portret dat een schilder van haar gemaakt heeft. Het was een schraal meisje, een houterige figuur, onaantrekkelijk en grillig. Bo vendien voelde ze zich de hooghartige Engelse koningsdochter, die zelfs haar schoonmoeder liet gevoelen, dat deze niet van koninklijken bloede was. Ze bleef een Engelse prinses en deed niet de minste moeite zich aan haar nieuwe omgeving aan te passen. Later is ze naar Engeland vertrokken en liet de op voeding van haar zoontje voor een deel aan diens grootmoeder Amalia van Solms over. Ze stierf in 1660. Middelburg L. van Wallenburgj In de serie folders die het Voorlioh- tingscentrum Sociale Verzekering (Rhijnspoorplein 1, Amsterdam) uitgeeft is er thans een verschenen die een dui delijk overzicht geeft van twee belang rijke wetten. Behandeld worden de Al gemene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet. Tevens is een lijst opgenomen met de adressen van de Sociale Yerzekerings- banli en alle Raden van Arbeid, zodat men direct kan zien waar men terecht kan voor nadere inlichtingen. (Van zelfsprekend is ook het Voorlichtings centrum Sociale Verzekering bereid aanvullende informatie te verstrekken. De folder is bij het VSV aan te vragen Slechts bij grotere aantallen wordt een bescheiden bedrag in rekening gebracht. „Edelachtbare, de zomer overviel me" klaagde de wankelmoedige moeder, die door een zorgzame politieman meege troond was naar het pesthuis, omdat zij volgens zijn procesverbaal niet bij machte was geweest haar wagen op meer dan twee wielen naar behoren te besturen. „En toen bent u gaan drinken?" vroeg de politierechter. „Nee, ik kreeg wat..." aarzelde zij. „Kreeg u een borrel?" „Een soort zomergriep. 'k Was er ten minste knap beroerd van". „En ondanks dat u zich onwel voelde, kroop u achter het stuur?" „Nee, ik kroop nog niet. Ik liep ge woon achter de wagen. Maar af en toe kreeg ik zo'n kramp in m'n maag. En toen moest ik ook nog overgeven". „Bent u toen de wagen uitgestapt?" „Wat heeft die wagen er nou mee te maken? Ik heb 't kind even laten sitaan in de wagen". Op dat moment bleek pas, dat zij een kinderwagen bestuurde. Dit noopte de politierechter zich opnieuw in de stuk ken te verdiepen. „Die denkt zeker dat ik een drinke- boerin ben!" zei de wagenbestuurster ondertussen tegen griffier en officier van justitie.1 „Maar 't was die onver wachte zomerdag. Die overviel me in m'n dikke winterkleren. Wist ik veel, dat de zomer dit jaar op dinsdag zou kennen vallen. Nou, en een zomergriep- je heb je zó te pakken". De griffier schreef er nog iets van op ook. „Had u niets uit kunnen trekken?" informeerde de officier in alle onschuld, omdat ze sprak van dikke winterkleren. „Welja!" sneed het toen opeens door het eikenhout, „daar heb je de gerech tigheid zellef. Als de heren maar een stripties kennen beleven!" De politierechter had ondertussen op gespoord wat er ten laste werd gelegd. Onvoldoende zorgvuldigheid in het ver keer en daardoor de verkeersveiligheid in ernstige mate in gevaar brengen. „U bent gaan oversteken, keerde halverwe ge terug en bent toen toch weer naar voren gestoven op een moment dat er een motorvoertuig naderde", begreep hij nu. „Ik was nog niet eens helemaal van de stoep af!" verbaasde de vrouw zich. „Maar uw kinderwagen natuurlijk wel. In, elk geval maakte u onbeheerste bewegingen". „Ja, wat wilt u als je midden op straat diarree krijgt!" De ernstige heren moesten plotseling hun gezicht achter papieren of toga mouw houden. De ondervraging be paalde zich verder tot enkele getuigen, die op die onverwachte eerste zomerdag meer op de zon dan op de kinderwagen gelet hadden en pas ontdekten dat er iets mis was toen er al een agent bij de bleek vertrokken en krampachtig kam pende moeder stond. Eén wat vinnig en pinnig anti-pin-up portret begon na binnenkomst al over „de misdaad" te roddelen. „Welke misdaad?" wilde de politie rechter weten. „Dat ze onpasselijk werd?" Toen zakte de adhterklep open van verbazing. „O, is het dan niet waar?" „Nee", nokte de politierechter af, „al leen de zomer is naar beneden geval len". De officier concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. En zo geschiedde.i Omdat de zomer op dinsdag viel. OOSTEELAND Drie en twintig juli is een datum, die in de annalen van de geschiedenis van de Oud Ger. Kerk alhier zal blijven voortleven als een gedenkwaardige da tum. Op 23 juli 1965 toch kon de ge meente een nieuw gebouwd kerkgebouw in de Burgem. van der Havestraat in gebruik nemen en vier jaar later, op 23 juli 1969 deed dhr. A. van der Meer gekomen van 's-Gravenzande, in de ge meente zijn intrede als oefenaar - lerend ouderling en op vrijdag 25 juli a.s. hoopt dhr. A. van der Meer, die inmiddels na Synode van de Oud Ger. Kerken ge- geëxamineerd te zijn door de generale houden te Ede tot het predikambt in die gemeenten werd toegelaten en het be roep naar Oosterland aannam, door Ds. M. A. Mieras van Krimpen aan den IJssel in het ambt van predikant beves tigd te worden. Deze dienst vangt aan des middags half drie. In de avonduren op dezelfde dag hoopt de nieuwe predi kant zijn intrede te houden, aanvan gende om zeven uur. Ds. van der Meer zal de eerste pifedi- kant zijn van de Oud Ger. Gemeente al hier die 122 jaar geleden, in 1849, werd gesticht. Het begin was gering, een tien tal lidmaten of „ledematen" zoals ze in die tijd werden genoemd, behorende tot de Ger. Gemeente onder het Kruis, waar Ds„ P. Siemense predikant was, hadden sympathie opgevat voor Ds. Pieter van Dijke, een prediker uit Sint Philipsland, die in die dagen grote opgang maakte. Men besloot over te gaan naar diens kerkformatie die oorspronkelijk was ge sticht door de bekende Ds. L. C. G. Le- deboer, eertijds Herv. predikant te Benthuijzen en daar afgezet wegens ernstige bezwaren tegen de toenmalige hiërarchie in de Herv. Eredienst en de afval van de aloude leer der Dordtse vaderen. Ten huize van een zekere Jan Stouten, een voorvader van de velen van dien naam, die hier nog woonachtig zijn, stelde zijn woonhuis in het Groe- nendaal voor de nieuwe gemeente be schikbaar en hier ging raen kerk hou den. Het ging er primitief naar toe op stoelen legde men planken en daarop zaten de mensen naar de predikatie te luisteren, die uiteraard veelal gelezen werd. Dit ging zo enige jaren voort tot dat een zekere Jacobus Stoutjesdijk één van de tien voormelde uitgetredenen, zijn geluk in de Nieuwe Wereld ging beproeven en söheep ging naar Ameri ka. In een oud vergeeld, half vergaan notulenboek kwamen we de naam van deze J. Stoutjesdijk vaak tegen toen hij met een zekere Hendrik Kievit in de kerkeraad te Nieu^verkerk van de, door Ds. Budding opgerichte afgescheiden ge meente, Oosterland in die kerkeraad vertegenwoordigde. Deze kerk ging ech ter spoedig te niet door heftige tegen werking van de gemeenteraad te Nleu- werkerk. Ongetwijfeld hebben we hier met dezelfde Stoutjesdijk te doen. Hoe het ook zij, Stoutjesdijk schonk bij zijn vertrek uit Oosterland zijn woning, ook staande in het Groenendaal aan de ge meente die er spoedig een kerkje van wist te maken. Tot in 1965 bleef men hier kerken nadat verschillende malen een verbouwing en vergroting van het kerkje nodig bleek, door de gestadige groei van de gemeente. Door oorlogshan delingen werd de kerk sterk gehavend en moest er een nieuwe voorgevel wor den ingezet met nog meer andere din gen. Tenslotte bleek de uitbreiding niet meer mogelijk de kerk werd te klein en men besloot tot nieuwbouw, die zoals gezegd in 1965 kon worden gerealiseerd,- Volgens de „Kaart van Kerkelijk Ne derland" een aanbevelingswaardig boek je van de hand van Dr. C. N. Impeta, die een gedegen studie maakte van de vele kerkformaties in Nederland be hoorde de kerk te Oosterland oorspron kelijk tot de „Nederduits Gereformeer de Gemeenten". In 1930 besloot men aan te sluiten bij de kerkformatie der Oud Ger. Kerken in Nederland toen na melijk de laatste der 3 predikanten van die voornoemde kerkformatie overleden waren, t.w. Ds. Ruben, Ds. Hubrechtse en Ds. van der Garde, die de gemeente vele malen hebben gediend. Vandaar de overgang naar de Oud Ger. Kerken waar in die tijd Ds. L. Boone predikant was, met als standplaats Sint PhUips- land. Inmiddels is de gemeente uitge groeid tot een grote flinke kerk en is er nu ook een orgel in geplaatst enige ja ren geleden. Ds. M. A. Mieras, die jaren de gemeente als consulent heeft gediend, zal waarschijnlijk wel een volle kerk aantreffen op vrijdag a.Sj wanneer hij als bevestiger van de nieuwe leraar op treedt. OOSTERLAND De nieuwe straat in het bouwplan van Oosterland, waaraan onlangs dhr. M. Bolle een woning heeft laten bou wen, is vernoemd naar een zeer emi nent geneesheer, die tal van jaren zijn praktijk in ons dorp uitoefende n.l. naar dokter G. H. Vleugels Schutter en genoemd de Doltter Scliutterstraat. Op verzoek van de P.T.T. is de naam zo kort mogelijk gehouden en voornamen ALGEN-KOEKJES: HEERLIJK „Uitstekend" zo oordeelden leden van het adviescomité voor eiwitten van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, nadat ze gebak hadden gegeten, waarvan het voornaamste bestanddeel was: algen- meel.i De algen, minuscule waterplant jes, waren gekweekt in Mexico. Behalve het meel hiervan was suiker gebruikt voor de koekjes. Het eiv/it van de algen zou als het maar acceptabel wordt verwerkt en in massa geproduceerd er belangrijk toe kunnen bijdragen het eiwittentekort waaronder vele wereld bewoners lijden op te heffen. WIELRENNER ONDERSCHEIDEN VOOR SUPER SPORTIVITEIT De Poolse wierrenner Ryszard Szur- kowski kreeg de naar Pierre de Couber- tin genoemde Fair Play Trofee, die dit Jaar voor de zevende keer werd uitge reikt. Szurkowski gaf tijdens de Poolse wielerkampioenschappen twee keer zijn reservefiets aan zijn rivaal Zygmunt Hanusik toen die door gebreken aan zijn materiaal de strijd zou hebben moe ten staken. Dankzij dit sportieve gebaar won Hanusik het kampioenschap.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 7