lucratieve bezigheid voor Ouddorp's Jeugd NUTSSPMRBBNK l bruidsfoto's Duivensport De aanfluiting van Middeiiiarnis... In hei zicht van de Lange Jan t Bladx 2 JBItAMSBN-HIEyWS' SPAABBANE EN ALLE BANKZAKEN VOOB GEZIN EN BEDBUF Voorstraat 36, Middelhamis Bgk. Ijan^eweg 15, Oolt^eas^Jaat X Oolc ¥<»or I I FOTOORAflE J. ZANDSTRA SOMMËLSDUK F.C.C. zaterdagviiegers Van de jongens met Mulo-diploma zet 2/3 deei hun studie voort van de meisjes ruim de iielft EVIT Zn. Centrale Verwarming SOMMELSDIJK KOMATSU vorlciieftrucics P. NELISSE IVIarIctbericlit bloembollen-bloemen OOK VOOR V> QRAWiNIOFOOn- PLATEM J. ZAHDSTRh SOMMELSDIffi Vrijdag 23 juli jg; 'il. Handel in zeepieren, Te oordelen aan het grote aantal uit hangborden van velerlei makelij be staat er in Ouddorp een levendige han del in verse zeepieren. Deze lucratieve handel, voornamelijk beoefend door jeugdige Ouddorpertjes, is geconcen treerd langs de Hazersweg, de Haven weg en de Wittestraat. Vooral wanneer men op het kruispunt Oudelandseweg- Hazersweg-Vissersstraat staat heeft men de vingers van twee handen nodig om de borden te kunnen tellen. De pieren kosten 5 cent per .stuk, de „bedrijfson- kosten" zijn vrijwel nihil en zo weten de jongelui al een graantje mee te pikken uit het budget van de recreanten die de hengel willen uitgooien. Het spitten van de pieren is er na de afsluiting van de Grevelingen overigens niet eenvoudiger op geworden. De jongelui moeten nu tot aan de waterkant lopen om nog succes te hebben want op de drooggevallen slikken vlak onder de dijk komen de pieren niet meer voor. Een van de handelaren vermeldt dat hij Zeeuwse pieren te koop aanbiedt en inderdaad gaan zij er regelmatig met de auto op mt om in Zeeland waar eb en vloed nog wel toegang hebben de pieren te bemachtigen., Van hen ook het fanta sierijke opsclirift op een van de bordjes w^aarvan we het bijgaande plaatje scho ten. Op de onderste foto de meest op vallende (ontsierende?) wijze van re clame maken. Nu weer aan het werk De herinnering is ook nog vakantie. Het is weer achter de rug; de bouw vakvakantie is voorbij. Hoe vlug is alles gegaan. '^''^^»•«i^ Vlugger dan wan- neer het werkens- vC tijd is? Neen, want - - de tijd gaat re gelmatig, van uur tot uur en van dag tot dag, maar voor het gevoel kan het zijn, dat de vrije dagen vlugger gaan- dan de werkdagen, al kan het in werkelijkheid niet. En nu wordt de draad van het werk weer opgenomen. Het gaat stroef, wat heel goed te begrijpen is. De motor kan niet ineens op volle toeren draaien, al wordt er ook verwacht, dat alles weer in hetzelfde tempo zal gaan als voor heen. De machine moet nog worden in gelopen, Maar dat gaat vlugger dan men vei^wacht had: na een dag 'is het of het geen vakantie is geweest. Gaan we met tegenzin aan het werk? Dat is geen best teken.i Wij weten dat het niet altijd luieren kan zijn, maar dat we tot werken zijn geroepen, ja, zó zelfs, dat we in het zweet van ons aan gezicht brood zullen moeten eten. Bij de een is dat zweet wel overvloediger dan bij de ander. Het is niet goed om ons leven te meten aan dat van anderen, want er ziillen altijd mensen zijn, die gemakkelijker door het leven gaan dan zij, die echt gebukt moeten gaan onder zorgen. Is er een middel om met vreugde weer aan de arbeid te gaan? Er zijn reden te over om dat gewillig te doen. Bedenk maar eens dat u zonder onge lukken die twee weken bent doorgeko men. Velen hebben hun laatste vakantie gehad en zijn niet meer levend terug gekomen, of ze liggen zwaar verminkt in een ziekenhuis, en wilden wat graag, met een gezond lichaam, aan de slag gaan. In andere gezinnen is een plaats leeg, die nooit meer bezet zal zijn, hoe oud we ook worden. De vakantie is ook een tijd geweest van onnoembaar leed. De vrijdag vóór de inzet van de vakantie was zo mooi: de twee weken, waar zo lang naar was uitgezien, waren aangebroken; het loon zakje was zo goed gevuld, en met goede moed zou men profiteren van het grote goed, dat een werkman werd geschon ken. En toen kwam de spelbreker: een plotselinge ziekte, die heel het plan in duigen deed vallen; in de familie ver keerde iemand aan de rand van het graf, zodat we geen lust hadden er op uit te trekken, want ieder ogenblik kon het laatste zijn. En zo zijn de vrije da gen, waarop zo gehoopt was, grauw verlopen, zonder uitzicht. Wanneer wij gespaard zijn gebleven van deze ongevallen en tegenspoeden, zouden we dan niet met lust het werk weer opnemen? We zouden ons moeten schamen als het anders was. Zij, die dag voor dag hebben geprobeerd om van de betrekkelijk korte tijd iets te maken, mogen met genoegen terug zien op deze twee weken, waarin het wéér zo heeft meegewerkt, zodat je gaan en staan kon waar je wou, en de plannen niet gehinderd werden door een aan houdende regen. Kajk nu eens terug op de dagen die voorbij zijn gevlogen. Wat was het 's morgens rustig, als je je niet moest haasten om op tijd op het werk te zijn! Zij, die toch elke morgen bijtijds wak ker worden, hebben echt kunnen uit rusten, of ze zijn naar buiten gegaan, dichtbij of veraf, waar ze zich ook be vonden. Een morgenwandeling kon er nu op overschieten, wat anders in de werktijd nooit kan. Zij hebben de dag zien ontwaken en de vogels gehoord, die de zon verwelkomden, na een zeer korte nacht van rust. Zij hebben de zachte morgenwind horen ruisen door de bomen en, als ze dichtbij de zee zijn geweest, het klagende geluid van de golven, die krullen op het strand. Het strand, hoe leeg is het! Nog geen mens te zien; alleen enkele vissers op de pie ren. Hoeveel mooier is nu het strand dan straks, als het bezet wordt door mensen achter windschermen, en het een heen en weer geloop is door de wriemelende mierenhoop. Nu is de stem van de zee te horen, want er is nog geen gillen en schreeuwen van de strandbe- zoekers.i Misschien hebben anderen het suizen van de stilte in de bossen gehoord, toen nog niemand er liep, dan alleen de schichtige konijnen en hazen. De koe koek riep dat het allang dag was, de eksters schetterden alsof ze die nacht niet eens hadden geslapen, de winter- koninkjes waren heel niet bang, dat ze die dag hees zouden worden van hun aanhoudend gezang; boven al de andere zangers kwamen ze uit met schelle toontjes, die toch zuiver waren afge stemd. Wat een rust ging er van uit, van zo'n wandeling in de vroege mor gen! Hoe vrij en ongedwongen kon je je bewegen en je merkte, dat zo'n verblijf in de bossen een weldaad is voor li chaam en geest. Om dit te beleven be hoef je geen verre reizen te doen; er zijn nog plaatsen dichtbij, waar dat on gestoorde leven nog mogelijk is. En als we door deze dingen opgeleid worden tot Hem, die alles door Zijn macht en wijsheid heeft doen ontstaan, dan moe ten we uitroepen: „Hoe groot zijn Uw werken, o Heere! Gij hebt ze alle met wijsheid gemaakt; het aardrijk is vol van uw goederen. Wat is de mens, dat Gij zijner gedenkt, en de zoon des men sen, dat Gij hem bezoekt? Gij doet hem heersen over de werken Uwer handen; Gij hebt alles onder zijn voeten gezet; schapen en ossen, alle die; ook mede de dieren des velds. Het gevogelte des he mels, en de vissen der zee; hetgeen de paden der zeeën doorwandelt. O Heere, onze Heere! hoe heerlijk is Uw Naam op de ganse aarde!" Zou die man dat ook alles hebben overdacht? Misschien wel. Nu is hij weer aan het werk. Maar hij was vroeg opgestaan, een eind van zijn woonplaats vandaan. De gasten van het gezelschap sliepen nog, maar hij stond op het bal kon van het prachtig-gelegen hotel dicht bij de Oostenrijkse grens. Hij zag het rosse licht van de opkomende zon tegen de berghellingen en kon er geen woorden voor vinden. Hij zag het meer zonder één rimpeltje, zo stil en gelaten, alsof er nooit meer beroering in het water zou komen. Hij werd er ook stil van. Hij was op vele plaatsen in zijn eigen land geweest, maar dit, neen, dat had hij nergens zo gevonden. Het komt er maar op aan hóé we al les zien en dan geeft het niet,of dat in de Biesbosch is of bij het Chiem Meer in Hoven-Beieren. Onder het werk zal hij het zich best herinneren, en dan is het nóg een beetje vakantie, al roept het werk nog zo hard. ZWERVER. Uitslag wedvlucht Neufvilles d.d. 17-7-'71 Eerste 25 prgzen. Een kat op het hok is blijkbaar een goede stimulans. Zo bij A. Riedijk te Herkinger^ die door het poezenbezoek zijn'duiven niet wist binnen te krijgen. Nu vlooig zijn 4e aankomende duif nog de 17, en won ook nog 20 en 21 en op 9.18 had hij er 10 binnen; op vele hok ken was toen nog geen veer te beken nen. De grote overwinning, eerste van 1644 jonge duiven, was voor Middelharnis B. Schellevis, met de „1040334". C. Vroegindeweij had ook een vlugge, hij werd 13e. Te Stellei^dam opende Arend Spuy het offensief r(iet de 2e en de 12e. Toen stortten zij overal binnen. 6 D. v. Ours. 8. S. du Pree, weer 10 op de lijst. Comb. Hoek van Lenten werd 14. 16. J. van Seters 10 van de 18 in de prijzen. 19. J. Smit. 22 Jac. van Dam.i In Dirksland neemt L. Arensman 3 en 18 voor zijn rekening. Ze komen al even goed als de oude Combinatie Hoekman de Vogel krijgt ze ook goed. 4e Gebr. Visser voeren Stad aan 't Ha ringvliet aan. Vlak daarna gevolgd door P. J. Huizer die 5, 7 en 10 met 17 prij zen de boel plaatselijk afbreekt. J. Be vaart 9 en 24 en B. Visser 11 en 23 kun nen nog net het tempo volgen. 15 wordt J. Grinwis te Ouddorp. J. Bakelaar krijgt er 2 gelijk en wordt 25 en 26. Goed spel met de piepers van H. Kleijn. 10 prijzen. Het concours sluit op 842 mtn TOURS De oude duiven kregen het van Tours weer niet cadeau. Om 6.30 in vrijheid gesteld arriveerde de eerste van 375 uit gelezen luchtridders te Ouddorp bij A. Klijn die plaatselijk anderhalf uur los- vliegt. J. Smit te Stellendam had te 16.53 ook een krachtpatser binnen en werd 2e en 25e. D. v. Lenten 10 en 17. De al eerder opvallende 691669 van Comb. Hoek van Lenten werd 11e, speelde ook nog de 15e. 19. S. du Pree, 21. A. Witte. H. Kievit 3e verbaasde zijn sport- makkers te Herkingen door om 16.50 bijna een uur los te vliegen op neef Joost Kievit 18e. A.i de Gans schitterde op Stad aan 't Haringvliet. Kreeg 6 van de 7 gezette duiven binnen voor kwart voor zeven. De „399775" toonde nog eens zijn klasse en werd 4e. Won ook nog 13. Melissantse B. Doorn kreeg Dirksland op de knieën. Zijn duif (5e) finishte om 17.12 uxu-, L. Arensman nam bloedig wraak met 6, 16, 22 en 23. De beroemde „23" maakte zijn elfde en laatste tour met 'succes. Het was zijn 2e duif. W. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft de „Statistiek van het vwo, havo en mavo, 1969/'70, In-, door- en uitstroom en leeftijd van de leerlingen" gepubliceerd. Naast gegevens van elk der schooltypen bij het vwo, havo en mavo zijn ook samenvattende over zichten opgenomen, in het bijzonder over de bestemming van de leerlingen, die met of zonder diploma het vwo, havo en mavo verlieten. Van de 18.000 jongens die in 1969 ver trokken met het liploma Mulo A ging bijna 2/3 deel verder volledig dagonder wijs volgen. Hiervan bleef 34»/o bij het vwo en havo in hoofdzaak naar leer jaar 4 havo (28%) en voorts naar leer jaar 3 en 4 hbs (eVo) en ging 30°/o naar ander dagonderwijs. Van de bijna 22.000 meisjes met diploma Mulo A bleef 16''/o bij het vwo en havo en ging 28''/o naar ander dagonderwijs. De overige jongens en meisjes kwamen beschikbaar voor de maatschappij. Van de 4.400 jongens met diploma Mtilo B studeerde 90Vo door en wel bijna 40°/o bij het vwo en havo en meer dan 50% bij ander dag onderwijs. Van de 1.100 meisjes met di ploma Mulo B studeerde bijna 2/3 deel door. De Mulo A gediplomeerden gingen in hoofdzaak naar het middelbaar beroeps onderwijs, de Mulo B gediplomeerden naar het hoger beroepsonderwijs, in het bijzonder bij de jongens. Van de jongens die in 1969 slaagden voor de diploma's gymnasium en hbs ging een belangrijk gedeelte aanslui tend doorstuderen bij het wetenschap pelijk onderwijs. Het percentage be droeg bij de gymnasiasten A en B resp. 73 en 89, bij de hbs'ers A. en B. resp. 33 en 60. Naar het hoger beroepsonderwijs gingen voorts resp.i 22% en 17Vo van de hbs'ers A en B resp. ll"/o en 4% van de gymnasiasten A en B. Bij de meisjes la gen de percentages gediplomeerden die naar het wetenschappelijk onderwijs gingen 15 - 20 punten lager. Het percentage leerlingen dat een leerjaar doubleerde liep voor de ver schillende schooltypen nogal uiteen. Over het algemeen lagen de percenta ges bij de jongens hoger dan bij de meisjes, in het bijzonder in de lagere leerjaren. Van de leerlingen die in 1968/'69 in leerjaar 1 van het vwo, havo en mavo zaten doubleerden 9,0''/o van de jongens en 6,2»/o van de meisjes dit leerjaar. In 1967/'68 waren deze percentages resp. 16,6 en 12,2. De percentages van de leerlingen die een hoger leerjaar doubleerden liepen ver uiteen. De percentages lagen bij het gymnasium het laagst (bij de jongens en meisjes variërend van resp. 5,3 en 3,9 in Telefoon (01870) 2609 Nieuwland zat eveneens op tijd 7e. Joh. Wolfert 8e en 24e. 9 en 14 J. C. Rood- zant. C. Vroegindeweij hield de lamp bran dende in Middelharnis. Zijn duif werd 12ej E. Groenendijk zat twaalf minuten later. J. Jongejan had de overduif op 683 meter 20e. leerjaar 2 tot resp. 16,5 en 17,9 in le^, jaar 5 B). Bij de hbs lag het percenta», in leerjaar 2 (jongens 6,2''/o, meisjes j; "/o) aanzienlijk lager dan in de leerjare'. 3 en hoger, waar de percentages vari. eerden van 13 tot 23 bij de jongens 11 en 20 bij de meisjes. Van de niet, bevorderden in leerjaar 2 hbs ging de jongens 41% en bij de meisjes 351 naar leerjaar 2 havo. Bij het havo liet het percentage bij de jongens en m^i jes af van 13,1 resp. 8,1 in leerjaar tot 7,5 resp. 5,2 in leerjaar 4. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦«♦«««(f Landbouw-, Mechanisatie- en Garagebedrijf TeL (01875) 1216 Nieuwe Tonge BLOEMEN WEER DUURDER De aanvoer van bloembollen op leverbaar-veilingen van de Coöperatie ve Bloembollenveiling H.B.G. te Lisseii thans alweer zo groot, dat volgende week ook des woensdags (dus driemaal per week) wordt geveild. De aangevoerde tulpen gingen ïlot van de hand, tegen betere prijzen in de gelijke periode van verleden jaar, met uitzondering voor bollen van min dere kwaliteit (en dat zijn er nog al wat). De crocussen zijn bepaald aanzienlijl; duurder dan verleden jaar om dezelfde tijd. De pas uitgekomen gladiolenstatistiek doet zien dat het beplante areaal is in gekrompen met 12,2°/o en wel 9,4"/« voor de knollen en niet minder dan 22,9'1 voor de kralen.i Dit miste zijn invloej op de handel niet, er zijn via het in- ea Verkoopbureau H.B.G. vele grote trans- akties afgesloten. Op de Vrije Bloemenveiling H.B.G, zag 't er nu niet bepaald naar uit, dat de noteringen van de bloemen zo snel ■weer zouden stijgen. We kunnen spre ken van een ruim aanbod van gladio- lenbloemen. en dat met de dag nog weei meer toeneemt, liggen de prijzen op e redelijk niveau. Dit geldt uiteraard eveneens voor de overige bloemen, o.a. voor de anjers en de rozen die begin vorige week nog voor ^minimale prijzen werden verkocht, en nu vrijwel allemaal voor prijzen die boven een dubbeltje liggen, en voor jong gewas zelfs nog hoger. Ook begint langzaam maar zeker weer de aanvoer van de z.g. buitentros op gang te komen. Het aanbod is nog niet zo erg groot, maar omdat het weer iets nieuws is, althans voor dit moment dan, past dit geweldig goed in het sor timent van bloemen, waarvan de voor naamste aanvoer bestaat uit gladiolen, die vrijwel dagelijks worden verkocht voor prijzen rond de gulden, en voot betere soorten zelfs tot de twee guldea Volgens de berichten zullen deze week gladiolen aangevoerd worden uit Zee land. We Hebben lang geaarzeld om de si tuatie zoals die op de foto te zien is publiekelijk aan de kaak te stellen maar nu moet het er eerst van komen; deze wanorde, veroorzaakt door een „prop" bussen en andere wagens is veelvuldig aan te treffen op de parkeerplaats van (N.B.de begraafplaats te Middelhamis. Deze bussen, veelal touringcars met een lange staat van dienst, worden thans gebruikt voor het vervoer van pende laars naar het Rotterdamse havenge bied. Zoals met elke automobilist het ge val willen ook de buschauffeurs hun gerij zo dicht mogelijk bij hun deur en dat betekent voor enkelen voornoemde parkeerplaats. In de namiddag komen ze luid ronkend binnen en 's morgens vertrekken ze weer, ook het hele week end zijn ze aanwezig. Uit esthetisch oog punt een hoogst verwerpelijke situatie, touringcars zijn nu eermiaal vreemd aan de gewijde sfeer die er rondom een rustplaats behoort te bestaan. Hun aan wezigheid werkt storend en hun afwe zigheid niet minder door de grote olie vlekken die dan zichtbaar worden. Het gemeentebestuur moest er maar eens serieus over gaan denken een parkeer verbod vooral voor de week-ends voor bussen en ander zwaar gerij in te stellen op andere plaatsen dan op de daartoe aangelegde parkeerplaatsen. Die werden duur genoeg betaald om de chaos buiten te houden. Dat Flakkee enkele duizenden pendelaars telt is een algemeen aanvaard gegeven maar het is miserabel als je er in elke straat door een blikken mammoet aan herin nerd moet worden -O- f**** OOSTERLAND Onze dorpsgenote, mej. Jannie van der Have Ld. slaagde dezer dagenj") de gehouden examens te Rotterdaffl voor het praktijkdiploma Boekhouae'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 6