Raad Goedereede door vakantie incompleet inruilaktie. Koiniiii* Mini Trouwplannen bruids japonnen ANNETTE gesloten Roode Kruis Ouddorp beeft fonkelnieuwe amliulance Fa. Gebr. van Splunter goudvissen Acliter de grenspaal Bedrijfsresultaten mosselkwekerijen Vauxhall Yidor super Opel Rekord 1700 Opal Rekord 1700 H. van der Spaan BahkerIjdeVisser BOSLAND ZELFIEDIÜiiaO Gazongraszaad „De vakantie" was duidelijk van invloed op de samenstelling van Goerees gemeenteraad, die gisteravond vergaderde. Burgemeester lï. J. Smith die normaliter de raad presideert was afwezig, zijn plaats werd ingenomen door loco-burgemeester J. Voogd. Ook de gem. secretaris dhr. A. J. Vogelaar is met vakantie, hij werd vervangen door dhr. C Noorthoek, als wnd. secretaris, voorts waren afwezig de raadsleden mevr. Grinwis-Blok, dhr. M. van 't Geloof en dhr. Reus. In korte tijd werkte raad zich door de agenda, die overigens geen „moeilijke" punten bevatte. MAROKKO „Wat een toestand!" De vorsten Luidruchtig Lybië Ingewikkeld Egel DONKEEEWEG 3 MIDDELHAKNIS Tel. (01870) 25 37 Bij ANNETTE hangen exclusieve Keuze uit veel modellen met bijpassende accessoires. Kom eens even langs om te kijken of bel (01870) 24 31 voor een afspraak. ZANDPAD 90 MIDDELHAENIS V. J Een advertentie in Eilanden- nieuws lieeft altijd succes. BioemenKiiis iVIARGRIET Predii(beurten Geref. Genieenteit Vrij lag 23 juli 1971. ^ItANBaN-NIEWWS" Bia^ S M'n pupe. Zo vlot was het tempo dat weth. L. Visser opmerkte dat hij tussentijds niet eens tijd kreeg z'n „pupe" te stoppen. Overigens kon dhr. Visser dat tempo wel waarderen maar dhr. Kr. Grinwis trok er een diepzinniger conclusie uit: „Je kan wel ziee dat Voogd vanaevend geen salaris heit Voorzitter Voogd (S.G.P.) had niets te verdedigen of toe te voegen aan de voorstellen tot beëindiging van de erf pachtsovereenkomst en verkoop van een perceel grond aan de heren J. van Se- ters en J„ den Besten te Stellendam. Wel kwamen er vragen omtrent het voorstel tot wijziging van de centrale verwarmingsinstallatie in de ambtswo ning van de burgemeestei'. Voor de om schakeling van oliestook op aardgas was o,m. de plaatsing van een nieuwe ketel nodig, inclusief andere voorzieningen was er een krediet nodig van 3700, Daar staan geen inkomsten tegenover omdat de burgemeester op grond van het bezoldigingsbesluit Bux'gemeesters voor het bewonen van de ambtswoning 12'/« van zijn wedde aan huur betaalt. „Voor de Gemeente zit er enkel maar nadeel in", concludeerde dhr. J. C. Kom- lebedde wiens vraag het was of de hui dige installatie nu ineens ondeugdelijk zou zijn. „Er komt niets van terug", weifelde ook dhr. G. Tanis. Ook dhr. T. van Dam had zijn bedenkingen; die ketel is pas vier jaar oud en die kan minstens 15 jaar mee", argumenteerde hij. Wethou der Visser wierp echter een ander licht op de zaak. Hij verklaarde dat de in stallatie en de ketel al sinds 1953 dienst doen; toen de burgemeester in 1966 de v/oning betrok zijn er alleen wat ver anderingen in aangebracht. „Dat werpt een ander licht op de zaak", lieten cie raadsleden horen. Allen gingen accoord met het voteren van het gevraagde kre diet. De raad ging voorts accoord met de aanleg van een C.Vi installatie in de gemeentewoningen Mr. Iman Caustraat 76 en Raadhuisplein 1 te Stellendam. Voor de resp. woningen zullen de hu ren met 75,en 80,per maand worden verhoogd. Een krediet van 17.500,werd beschikbaar gesteld. .Aanvullend krediet. Het in aug. vorig jaar beschikbaar ge stelde krediet van 350.000,voor de uitbreiding en de verbouw van de Ned. Herv. School te Stellendam is tengevol- De naad vergaderde in een fleurige raadzaal i.v.m. de expositie van schilderijen en tekeningen die er gehouden wordt voorz. Voogd steekt hier juist een verse sigaar op. ge van verhoging van de bouwkosten en de B.T.W. ontoereikend gebleken. De oorspronkelijke begroting bedroeg 375.000,en de meerdere kosten ha- dragen 42.914,49 waarom de raad werd gevraagd een aanvullend krediet be schikbaar te - stellen van (afgerond) 68.000,—. Een aanvullend krediet van 6500, werd beschikbaar gesteld voor de in richting van de neutraal bijzondere kleuterschool te Goedereedej Hogedrukspuit. De reiniging van het steeds groeiende aantal viskisten op de vismijn te Stel lendam gebeurt momenteel door chlo rering. Die methode veroorzaakt echter ruwheid aan de kisten en dient daarom zo kort mogelijk te duren. Daar tegen over staat echter dat de kisten omdat ze ook bij de handelaren terecht komen langer dan nodig is vuil staan waar door de slijmlaag niet meer loslaat. Een hogedruk-spuit kan al die be zwaren ondervangen en de raad stelde er graag een krediet van 2370,voor beschikbaar. „Het is een zelfstandig bedrijf dat zich deze uitgave kan permitteren", gaf voorz. Voogd te kennen. Toch bleef dhr. Kr. Grinwis er wat vreemd tegen aankijken: „wij krijgen als landbouwers toch ook geen aardap- pelkisten?" vroeg hij zich af De raad inclusief dhr. Grinwis ging evenwel accoord met het voorstel. ■;',■'-:•■:.:■:':".■■":-■■":S-'-'S'Sw-J:Sx^^ Een ionkelnieuwe ambulance op ba sis van de Fiat 238 werd vanmiddag door Broedelet Flakkee afgeleverd aan tie afdeling Ouddorp van het Ned. Roode "^ruis. Daarmee krijgt deze afdeling die ^inds enkele jaren gewondenvervoer ^^fzorgt, prima materieel in handen in plaats van het oude busje dat haar beste dagen al ver achter de rug had. Phieuw zal de ambulance worden ge stationeerd in garage Poortvliet te Oud dorp. e wagen werd als ambulance inge- "oht door Visser Ambulancebouw te '-eeuwarden die i.v.m. de urgentie de "föer binnen de gestelde tijd heeft af gewerkt. /"e ambulance biedt plaats aan twee 'Sgende patiënten en heeft daarnaast "°S enkele zitplaatsen, alle noodzake- *e hulpmiddelen zijn erin aange- '3cht. De wagen kost 26.000,— waar- '3ri de afdeling door enkele akties bijna 'J^ertienduizend gulden zelf kon finan- leren de rest wordt met behulp van „Wat een toestand in Marokko!", dat was een slagzin uit vroeger dagen, die bewijst dat Marokko altijd al aan leiding heeft gegeven tot veel onenig heid en explosieve situaties. Koning Hassan is maar op het nip pertje aan de dood ontsnapt, maar de nogal dilettante staatsgreep heeft ont huld, dat de troon van Hassan niet zo rotsvast staat! Het kan wel eens verbazen, dat di verse Afrikaanse staten zich zo druk maken over buitenlandse politiek ert militaire ondernemingen, terwijl wan neer ze simpelweg binnenshuis eens een schijn van orde op zaken zouden willen stellen, ze voor vele jaren werk zouden hebben. Men kan eigenlijk twee groepen on derscheiden: de „revolutionaire" repu blieken en de koninkrijken. Maar men moet dan wel deksels goed opletten, want zó groot is het verschil niet. In geen van beide heeft het volk praktisch iets te vertellen, en in allebei is het, zowel sociaal als economisch, nog lang niet wat het zijn moet. De vorsten. Hoessein van Jordanië, Hassan van Marokko, Feisal van Saoe- dië (en we mogen de Leeuw van Juda in Ethiopië er eveneens onder rekenen!) handhaven hun gezag zo absoluut mo gelijk. Hoessein heeft het bijzonder moeilijk gehad en zit nog niet op flu weel; hij heeft zijn gezag slechts kunnen handhaven door te speculeren op de vijandschap tussen zijn Bedoeinenleger en de Palestijnse guerilla's. Daarom was Hoessein, die van wan ten weet, persoonlijk naar Hassan geijld om hem te feliciteren dat hij er goed was afgekomen. Wij koningen, scheen hij te willen' zeggen, zullen elkaar niet in de steek moeten laten, anders gaan we er allemaal aan! Men wil het wel eens vereenvoudigen door het zo voor te stellen, als zouclen de „revolutionairen" al dan niet aan de regering, het slechts voorzien hebben op de doorbreking van het absolute systeem. Maar zo simpel is het niet. Al deze staten en staatjes zijn bij het wereld-politieke spel betrokken, hetzij als olie-leveranciers, hetzij vanwege een strategisch belangrijke ligging, (b.v. aan de boorden van Middellandse Zee). Een binnenlandse revolte heeft bijna altijd konsekwenties voor de buiten landse politiek. Het sterkste voorbeeld is Lybië, een der luidruchtigste vrije landen" dat overigens door de militai ren v/ordt geregeerd. De allereerste ma noeuvre was: de westelijke invloed te elimineren. Lybië bakt het daarbij wel erg bruin én heeft zich b.v. zwaar gecompromit teerd bij de coup in Marokko, zeer ten ongenoegen van Egypte, dat; zo juist zulke dikke vriendschapsbanden met Lybië had aangeknoopt, maar toch lie ver niet 'gemengd wil worden in een regelrechte moordaanslag op de Sultan van Marokko! Nu kan men, met een beroep op vrij heid en democratie, menen' dat aan die vorsten-regering maar eens een eind moet komen. De vraag is alleen, of het noodwendig gevolg daarvan is: vrijheid en democratie voor het „verloste" volk. Het best loopt het nog in Tunis, waar de verstandige Habib Bourguiba zich voor geen enkel karretje laat spannen. Boumedienne in Algiers is echter be paald geen kat om zonder handschoenen aan te pakkeiï en openbaart zeer „link se" opvattingen, dat wil zeggen, hij knipoogt naar de Russen. Datzelfde doet men in Lybië en in Egypte, maar toch zijn deze heren niet zo achterlijk dat ze de spreekwoorden niet kennen die spre ken van kat en kater of regen en drop. Ze willen het ene „imperialisme" liever niet ruilen voor het andere, en' proberen hun oosterse harttocht voor sjacheren zo veel mogelijk in de politiek bot te vieren. Daardoor hebben ze ook voortdurend mot met elkaar. Ondanks topconferen ties en broederlijke omhelzingen, bij voorkeur met een fotograaf in de buurt, zijn er die elkanders bloed wel kunnen drinken. Zowel in Frankrijk als in Amerika is men geschokt door het bericht over de mislukte staatsgreep. Frankrijk, hoewel het zich uit Noord-Afrika heeft terug getrokken, probeert toch zoveel moge lijk goede vrienden met de overbuurlui fenteL oze aandelen bijgepast. Kom nu snel kijken naarzo'n splinternieuwe showroom-Mini. En rijdt er heen In uw trouwe vierwieler. Dan kunnen we het meteen over de inruilprijs eens worden. Aardige stimulans ten voordela van dat handige, snelle rakkertje. Dat in het drukke dagelijkse verkeer veel voorheeft. Klein, fel, pittig. Gedegen vakwerk: zuinig Jn gebruik, ruim van binnen en scherp accelererend, En dat voor 'een Mini-prijs van maar 5546,10 (incl. BTWJ. eniTIBH LEYLAIMO Rij er in weg bij: TE KOOP: Een bouwjaar eind '66, eerste eigenaar, schadevrij, ong. 45.000 km, eerste lak, wagen is beslist lOO'/o. Een: Bouwjaar eind '64 van eerste eigenaar, geen roest, origineel nog in de eerste lak, schadevrij. Een: bouwjaar '62 4 deurs. Deze auto is in onberispe lijke staat. Melissant - Julianaweg 47 Tel. (01877) 451 Wegens vakantie van 26 juli t.m. 7 augustus. Oostdijk 19-21 SOMJMELSDIJK 100 gram Gelderse 13 9^ 100 gram Boterhamworst S B»"^ 10 SUNKIST, grote maat 1,95 1 kg TOMATEN 1,— 2V2 kg GOLDEN DELICIOUS 1,50 1 pak KABELJAUW 1,75 V2 liter ROOMUS, nu voor 1,49 TELEFOON 371 ODDDOBP Slergazon en tredvast me't gratis middel tegen mussen. Bloemisterij J. HOGCHEM Vroonweg 11 - Dirksland Tel. (01877) 1354 IN VOORRAAD: LANDSCHILDPADDEN EN SÏERSCHILDPADJES TELEFOON 871 OUDDORP te blijven. Amerika doet zijn uiterste best om de Middellandse Zee niet te maken tot een Russische binnenzee. Voegt men daarbij de constante span ning rond Israël en het Suezkanaal, dan is het duidelijk dat het Midden Oosten lijkt op een egel, die je nergens kunt aanpakken zonder je te prikken. Het nogal rustige Marokko blijkt nu ook geen oord van pais en vree. Maar (voorlopig) houdt Hassan de teugels nog in handen. Vij het Landbouw-Economisoh Insti tuut is een publikatie versohenen over de bedrijfsresultaten in het seizoen 1969 -1970 van in Zeeland gevestigde mos selkwekerijen 1). De totale aanvoer van consumptie- mosselen is in het genoenide seizoen met 18% gedaald tot 88,5 miljoen kg. Hiermee was Nederland nog de grootste mosselproducent ter wereld, hoewel in de laatste jaren de produktie van Span je die van Nederland dicht nadert. Door een belangrijke prijsstijging was de to tale opbrengst (ruim 18 miljoen gulden) 29»/o hoger dan in het voorafgaande sei zoen. De bedrijfsresultaten zijn berekend voor drie groepen bedrijven: kleinere, middelgrote en grotere. Van de kleine re bedrijven daalde de bruto-opbrengst gemiddeld met 15"/o, terwijl de kosten 11 "/o lager waren. Van de middelgrote bedrijven steeg de bruto-opbrengst met 21»/o bij een kostendaling van 10%. De grotere bedrijven hadden een opbrengst vermeerdering van 23%, waarbij de kosten met 3% toenamen. De daling, resp. geringe stijging van de kosten is aan twee factoren toe te schrijven. In de eerste plaats waren, als gevolg van de geringere hoeveelheid afgeleverde mosselen, minder vaar- en mandagen nodig. Daarnaast was de netto-heffing ten behoeve van het Mosselkwekers- fonds (bruto-heffing minus restituties) aanzienlijk lager dan in het voorafgaan de jaar omdat het Fonds geen mosselen wegens het niet behalen van de mini mumprijs uit de markt behoefde te ne men. De gemiddelde netto-overschotten waren bij de mdddeigrote bedrijven be langrijk gunstiger dan in voorgaande jaren: voor de kleinere bedrijven liep het netto-overschot enigszins terug. Uit de publikatie blijkt voorts dat in 1969-1970 de Zeeuwse percelen, in te genstelling tot de twee voorafgaande seizoenen, meer in het totale resultaat hebben bijgedragen dan die in de Wad denzee. In Zeeland was de laatste jaren de veriiouding tussen afgeleverde hoeveel heid consumptiemosselen en gezaaide hoeveelheid mosselzaad en/of halfwas- mosselen, gunstiger dan in de Wadden zee. Binnen elk gebied hadden de gro tere bedrijven een beter mosselrende ment dan de kleinere. 1) Deze publikatie kan worden besteld door overschrijving van 3,50 op girorekening no. 41.22.35 ten name van het Landbouw-Economisch In stituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: „Zend publikatie no. 5.11" ZONDAG 25 JULI 1971. AA'GTEKERKE 9.30 (H.A.) en 7 uur Ds. van Vliet, 2 uur lezen. MELISKERKE 9.30, 2.30 en 7 uur Ds. ^Vgs t s t r s t G MIDDELBURG 9.30 en 6.30 uur ds. Zij- derveld en 2 uur lezen. De avond dienst wordt uitgezonden naar het Gasthuis. Zuid: 7 uur dienst.i OOSTKAPELLE 10 en 2.30 uur lezen. WESTKAPELLE 9.30 en 2 uur lezen en 7 uur Ds. Snoep voorber. ZOUTELANDE 9.30, 2.30 en 7 uur lezen. VLISSINGEN 9.30 en 4.30 uur (Johan- neskerk) ds. Snoep. OOSTERLAND Woensdagmiddag 21 juli werd reeds weer de eerste gedorsen gerst v. d. nieuwe oogst aangevoerd uit ons dorp naar de C.A.V. te Zierikzee. Het werd vervoerd door de landbouwer W. P. bij de Vaate en de gerst nieuwe oogst was van de heer W.i Otte alhier. Hij was bij de C.A.V. de allereerste die gerst bracht De vochtigheidsgraad van het graan was bevredigend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 3