Hoogspanningsnet over rivier en polderland Echtpaar n. Dubbeld-Looij (v.ii. te sommeisuqk) viert 60-iarig huwelijk in „de Plantage" De Grevelingendag te Bruinisse heeft maar weinigen beicooril 43e jaargang Dinsdag 20 juli 1971 No. 4004 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond j( Twee masten van elk 143 nieter in aanbouw bij Haringviïetbrug i Bezwaren van diverse instanties hadden geen resultaat Afwezigheid van mosselen pijnlijk gemis I OOK VOOR I GRAMMOFOON- ZANOSTRA SOMMELSDUM Oud-burgemeester overleden Raad Ooedereede vergadert a.s. donderdagavond POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Hedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. ^^0^^Wi^^^ 'H0^i^^Siii-^0$:M^^^^^^^^^^^^S^i De bovengrondse hoogspanningslei ding naar en over Goeree-Overflakkee wordt een feit. Ondanks de vele pro testen van diverse instanties tegen liet tracé is liet werk in uitvoering. De lei ding komt boven en niet onder de grond De kosten voor een ondergrondse lei ding zijn aanzienlijk iioger dan voor een bovengronds net en derhalve kon aan de bezwaren niet tegemoet worden geko men. In een openbare hoorzitting nu anderlialf jaar geleden was er geen ver schil van mening over het feit dat een hoogspanningsnet een onding is, daar waren het Gemeentelijk Electriciteits Eedrijf (G.E,B.) te Dordrecht en alle be langhebbenden het helemaal over eens. Goeree-Overflakkee moet van een sterkere krachtstroom worden voorzien, daar is grote behoefte aan en zonder leiding gaat het (nog) niet. Mitsdien ging het G.E.B, te Dordrecht, waaronder Flaldiee ressorteert, tot uitvoering van het werk over. Totaal 46 masten. Van Klaaswaal in de Hoeksche Waard tot Middelharnis op Goeree-Overflak kee moeten in totaal 46 masten worden gebouwd. Men moet daarbij ook het brede Haringvliet overspannen. Als tra cé koos men de twee cirkelvormige strekdammen aan weerszijden van de brug. Op deze dammen worden ter plaatse twee masten gebouwd (op elke dam één) die een hoogte krijgen van 143 meter, een der hoogsten van Neder land, die ook bij Werkendam te zien zijn. De lengte vah mast tot mast is liier 1300 meter. De draden aan deze masten bevestigd zullen ongeveer 50 meter doorbuigen. Twee masten die met de masten op de landhoofden in verbinding staan worden elk 56 meter hoog en worden dicht bij de oever gebouwd; één op Hoeksche Waards en de ander op Flakkee's grondgebied. Op het, slik. Vanaf de brug zijn 7 masten van elk 36 meter hoog op het slik van de Hellegatsplaten geplaatst. Bij laag water vallen deze slikken droog en het heien van palen waarop de masten stevig rus ten gebeurde met een heistelling die op een zolderschuit was aangebracht. Bij hoogwater bracht men de bak ter plaat se en bij laagwater kon het werk wor den uitgevoerd. Deze zeven masten zijn bij stukken in elkaar gezet op de Kaai te Ooltgensplaat. Met een kraan van de Firma Van Twist uit Dordrecht werden de stukken op zolderschepen gedepo neerd en door schipper C. de Borst uit Hardinxveld-Giessendam werd met de sleepboot „Gravestein" en twee werk schepen de bakken naar de slikken ge varen, waar deze stukken staal tot z.g.n. slilonasten werden gemonteerd. Ge noemde haven lag voor dit werk ge makkelijk, eenmaal buiten de geul kon men zo naar het werkgebied varen. De bouw en de montage van deze zeven masten heeft bijna drie weken geduurd. Op het land. De eerste landmast op Flakkee komt bij het z.g.n. Grote Gat te Ooltgensplaat, via Den Bommel en Stad aan 't Haring vliet gaat het richting Middelharnis, el ke mast 500 meter uit elkaar. Vanaf Klaaswaal gaat het richting Haring- vlietbrug. De masten in de Hoeksche Waard en Flakkee, totaal 35 stuks, worden elk ook 36 meter hoog.i Dit hoopspanningsnet van 150.000 volt in vaktermen 150 KV-lijn genoemd wordt van een nieuw type draad voor zien, bestaande uit puur aluminium. Heel vroeger werd er koperdraad ge bruikt en nu draad met een stalen kern er in. Dat gaat ook bij deze nieuwe hoogspanning verdwijnen.' Een nieuw procédé wordt toegepast. Uitvoering. Het werk wordt uitgevoerd door de Vries Robbé N.V. te Gorinohem, fabri kant van staalconstructies. Uitvoerder is dhr. J. L. Kuiper, die met zijn ploeg niet bang is van een klimpartij en op tientallen meters, ja zelfs op honderd meter boven de grond werkt of er geen vuiltje aan de lucht is. Zo wordt het Flakkeese landschap ontsierd met een partij masten, die te vens hinderlijk zijn voor de landbou wers, die er mee te maken hebben en ook voor de luchtsproeibedrijven die 500 ha minder kunnen sproeien omre- den men uit de buurt van de draden moet blijven. Verder wordt gevreesd dat op de Hellegatplaten, een gebied dat wereldwijd bekend is om zijn water wild, waar duizenden vogels vooral gan zen en eenden, een natuurmommnent hebben geschapen, een grote vogel sterfte zal optreden door het te pletter vliegen tegen de draden. Wat voor het ene doel wordt gewonnen gaat aan landbouw en natuur weer met een ver lies gepaard. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 21 juli des avonds 7.30 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. Molenaar te Ka- pelle-Biezelinge. De heer en mevrouw A. Dubbeld- Looij zijn aanstaande woensdag.morgen, 60 jaar ^etrouwd. Graag zou het echt paar dit feest in eigen woning, in „de Brouwerij" te Sommelsdijk, hebben ge vierd, maar dat kan allemaal niet, want mevrouw Dubbeld wordt verpleegd in het verpleegtehuis „De Plantage" te Brielle, waar ook de heer Dubbeld zijn intrek heeft genomen. Beiden zijn 81 jaar oud en hebben een zwaar leven achter de rug. De narigheden zijn hen niet bespaard gebleven. Lief en leed hebben ze samen gedeeld en zelfs, toen mevrouw Dubbeld naar het verpleeg tehuis moest, Is de heer Dubbeld haar gevolgd. Het was voor beiden een bittere pii, die mevrouw Dubbeld graag heeft ge slikt, toen ze na een ernstige ziekte weer herstelde, maar voor de rest van haar leven van een invalidewagentje gebruik moest maken. Zij is blij, dat ze op deze manier voort kan leven.. Ze is de beste vrienden met het verplegend per soneel en met haar mede-patiënten. Soms gaat de zuster een rondje met haar rijden door ."rielle en dan geniet ze met volle teugen. „Voor mij is het heus niet zo erg. God geeft mij de kracht om iedere dag dankbaar te aanvaarden en te beginnen, maar voor mijn man is het wel erg. Hij is gezond en kan hier niets anders doen dan slapen en rusten na een werkzaam leven. Aan dat werken is plotseling een eind gekomen en het is begrijpelijk, dat hij opstandig is", vertelt mevrouw Dubbeld. De heer Dubbeld denkt terug aan zijn werkzaam leven, toen hij boten Dhr. en mevr. Dubbeld-Looij, die aanstaande woensdag in de Plan tage in Brielle hun diamanten bruiloft vieren. loste; op het land werkte, met de paar den reed; een baantje aannam in een fabriek en zelfs naar de Haarlemmer meer ging om daar wat meer te kunnen verdienen voor zijn grote gezin. „Wer ken is nog zo kwaad niet als je gezond bent, maar als je gezond bent en niets kunt doen! Er is niet erger", doet hij opstandig. „Natuurlijk, we miaken een bootreisje en maken andere uitstapjes. Dat hadden we vroeger moeten hebben, zo tussen het werk door. Toen hadden we af en toe vakantie moeten hebben en een douche. Nu lijk ik wel een zee rob, ledere dag moet ik in het bad. Dat was goed geweest, toen we volop in de kleine kinderen zaten. Nee, voor mij is het een bittere pil", klaagt de bruide gom. i Feest. Overgelukkig is mevrouw Dubbeld met het snoer parels, dat ze van een van de zusters, heeft gekregen, toen ze deze week een uitstapje met haar maakte naar Brielle.i „Dat is al voor het feest", zegt ze. „Mooi, he? Zoiets doet een mens goed". Later zegt ze, dat ze hoopt, dat heel veel Sommelsdijkers naar „De Plantage" zullen komen, waar in de recreatiezaal een receptie wordt gehouden, de hele dag door. „We kennen alle Sommels dijkers en zij kennen ons ook, maar nu we gebonden zijn aan Brielle, zouden ze ons nu nóg kennen?" vragen ze zich beiden af. „Het zou heerlijk zijn om weer eens Sommelsdijks te kunnen pra ten en van gedachten te wisselen. Eigenlijk zijn we nog Sommelsdijkers en we denken nog altijd Sommelsdijks en we praten er over ook. Straks is de dam over het Haringvliet gereed en dan zul len er toch wel komen?" spreken ze verlangend over hun geboortegrond, waar ze zoveel leed en narigheid heb ben gekend, maar waar ze beiden ook veel vreugde hebben gehad met hun kinderen. „Burg. Hordijk is niet meer in Som melsdijk, anders zou die zeker komen feliciteren. Het is nu veranderd. Er is een jonge burgemeester, die we nooit hebben gezien. We weten niet meer zo veel van de gang van zaken in Som melsdijk, maar we lezen wel veel en we kijken goed naar de foto's in de kranten. Zo ben je tenminste nog een beetje op de hoogte van wat er in Som melsdijk gebeurt". Zo redeneren ze een tijdlang door, tot dat we afscheid nemen. Eigenlijk veel te vroeg, want ze zijn zo met hun eigen wereldje bezig, zodat ze pas op het laat ste nippertje in de gaten krijgen: „Maar jij bent Sommelsdijkerü!" Dan is het te laat en tot bij het hek zwaaien ze en lachen ze er om. Maar woensdag zullen ze veel meer Soinmels- dijkers zien, tegelijk met de kinderen, klein- en achterkleinkuideren, die de gelegenheid tebaat zullen nemen om aan het vrij eentonige leven van hun ouders een vleugje vreugde te geven. En of Sommelsdijk de familie Dubbeld nog kent, zal woensdag blijken.i Een Bruse mosselkweker protesteert niet zo gauw, er was by de afsluiting van het Brouwershavense Gat, maar één kweker, die de aandacht trachtte te vestigen, op de bevolkingsgroep, die door de Deltawerken gedupeerd werd met het opschrift: Aan deze sluiting, kleeft de smet, Van een) onvoltooide Deltawet.! Hij doelde op de vernietiging van de Zeeuwse mosselcultuur op de Greve- lingen, waardoor aan de bedrijven te Bruinisse, een grote slag werd toege bracht. Het nog steeds niet bekend zijn van de schadevergoeding of de compensatie die daarvoor wordt gegeven. Het feit dat op de Ooster Schelde (Yersekse Bank) nog braak liggende grond ligt, dat zeer goede mosselperce len zou opleveren wanneer de regering, die daarvoor beschikbaar zou stellen. Het feit ook, dat de mosselhandel momenteel stil ligt, ziedaar een aantal factoren, waardoor de mosselkwekers niet bereid bleken, weer een vlootshow als andere jaren te organiseren, een stil protest dus tegen de huidige gang van zaken, waardoor slechts enkele vissersboten uitvoeren, voor de show die jaarlijks een trekpleister placht te zijn voor het aantrekken van duizenden toeristen. Maar ook de toeristen lieten dit jaar verstek gaan. Werd vorig jaar geconstateerd, dat het bezoek minder was dan andere ja ren, dit jaar was misschien maar 10"/o van het publiek aanwezig van de vele duizenden die andere jaren het dorp overstroomden. Natuurlijk was het nog wel behoor lijk druk, maar ook het feit dat de tra ditionele officiële ontvangst, dat de „Mbsselfeestdagen" kenmerkte achter wege bleef, de troon en de gehele en tourage van de mosselkoningin ontbrak, dit alles werkte er toe mee, dat „het feest dit keer echt niet aansloeg, als men dat vergelijkt met vorige jaren. Ook het feestcomité had begrepen, dat men echt niet met een mosselkonin- gin op de proppen kon komen, vandaar dat men het probeerde met een „meer min", welke rol niet werd vervuld door een Bruse schippersdoohter zoals vroe ger, maar door een toeriste die hier lo geerde. Dit was op zichzelf natuurlijk wel goed gezien, de mosselen weg, de water sport (recreatie) op de voorgrond. De heer H. Snel sprak er over (hij bracht met zijn jaOht de meermin aan de wal, burgemeester Hokken van Brui nisse completeerde natuurlijk een en ander. Maar het programmapunt Mosse len eten, andere jaren een ander hoog tepunt van het feest werd pijnlijk ge mist. DEN BOMMEL Op 16 juli is over leden dhr. J. J. A. Kruyff op de leeftijd van 63 jaar. Dhr. Kruyff was van 1947 tot 1954 burgemeester van Den Bommel op Goeree-Overflakkee. Nadat hij werk zaam was geweest ondermeer op de ge meente-secretarie van Zuidland werd dhr. Kruyff op 1 febr. 1947 benoemd tot burg. van Den Bommel. Tevens v/as hij daar gemeente-secretaris. Op 1 sept. 1953 werd hij tevens belast met de waarneming van het burgemeestersambt te Stad aan 't Haringvliet., Op 17 augus tus 1954 volgde zijn benoeming tot bur gemeester van de gemeente Steenderen in Gelderland. Het stoffelijk overschot is dinsdagmiddag om vier uur bijgezet in het familiegraf op de algemene be graafplaats „Oud Kralingen" in Rotter dam. De raad van de gemeente Goedereede hoopt a.s. donderdagavond onder voorzitterschap van loco burg. J. Voogd in openbare vergadering bijeen te komen. De agenda vermeldt een dertien tal punten w.o. aanleg van centrale verwarming in de gemeentewoningen Raadhuisplein 1 en Mr. Iman Caustraat 76, voorts de ombouw van de CV. in stallatie in de ambtswoning van de bur gemeester van olie op aardgas, enkele kleinere grondtransacties, en de aan schaf van een hogedrukspuit t.b.v. de visafslag voor het reinigen van viskis- ten, daarvoor wordt een krediet van 2370,gevraagd. De vergadering begint om 7.30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1