Fa. OVERWEEL STRUIJK - interieurverzorgers EEN GOEDE PRIJS VOOR DE UIEN DAAR GAAT HET TENSLOTTE OM AAHYDRAZ lAA Fa. I. nrensman Erzit muziek in deze GM Ranger Duivensport Bij ons is er plaats voor een tl I Opleiding voor timmerman lean een aanbeveling 2sijn. MELISSANT Nieuweweg 6 tel. 01877-2017 Garage Knöps BUIJSSE KOLFF w h97l_ Kidag 16 m 197L spuit op het juiste tijdstip tegen voortijdig spruiten met (male'me hydrazide) AAHYDRAZ verlengt de bewaarperiode met 1 a 2 maanden. AAHYDRAZ wordt te velde over het gewas verspoten. AAHYDRAZ doseert u naar 6V4 liter per ha. Vraag AAHYDRAZ aan uw leverancier of aan N.V. AAGRUNOL - GRONINGEN - TEL 050-34041 Verkrggbaar bg: Telefoon (01871) 3 81 en 4 81, Den Bonunel Vertegenwoordiger: Telefoon (01870) SI SI GRATIS radïo-stereo-cassette combinatie. En de Ranger kréég al zoveel mee. Want General Motors ontwierp hem voor de klasse-rijder. Wat betekent: volop comfortabele ruimte, een machtige motor en accessoires die aan bijna elke wens voldoen. Kom daarom luisterenden kijken) In onze showroom. En ontdek de muziek die er in de GM Ranger zit. (En doe 't nu. Als u tenminste prijs stelt op de high fidelity sound van deze zeer beperkte aanbieding).^ Dealer voor Goeree-Overflakkee: LangewegllS Middelharnis tel. 01870 - 2043/3543 ^w Modehuis KOLFF Middelharnis zaterdagvi legers JBILANDEN-NIEUWS' Bladz. 3 lp I aankomend of leerling-stoffeerder -[lJ«*uit^5iiiti-ïCtMt=t!u)»-feL:i,i..* man |te iat er en dat J snelle It dus- Irigade |Ze la- moet vege maar lijn als Dedekt fn een eenten. In zeg- V/ü uit \e bil- loi wil zorg last de |lgende is in kt ook Itekent pnderd lunnen AA6RUNOL PBODUKTEN f/TspROV' 9 modellen vanal f 10.346,- (excl. BTW f 9.075,-) ex General Motors Continental eente. Geref. extra voox"- ke. Kust voor stoere werkers De rollen zijn omgekeerd Er zijn mensen e niet kunnen en dat de zon in it water schijnt. Muurlijlc moeten l'e deze uitspraak letterlijk ne men; het betekent 'Ovoudig, dat die nsen niet kun- in verdragen dat let een ander 6?ed gaat; zij be lijden liet geluk '3t> anderen,. Misschien zou ik "loeten schrijven: ^zijn véél mensen, die de zon niet in ■t water kunnen zien schijnen, want ujkt wel, dat het getal van deze wsen steeds groter wordt: zij kun- NATUURLIJK BU MIDDEUIARNIS nen het niet hebben dat een ander meer heeft dan zijzelf. Zo is het ook gegaan met de vakanties van de werkman. Er kon vroeger geen uurtje af; werken zullen ze, en móéten ze, zolang als het dag is. Het kostte heel wat om 's za terdags een uurtje vroeger naar huis te kunnen dan op andere dagen. Het moest wel echt „aangenomen" werk zijn, dat ze in hun „eigen" werk stonden, want anders was het er zeker niet bij. Dat uurtje is een halve dag geworden: de zaterdagmiddag kwam vrij. En toen kwam, als de klap op de vuurpijl, de hele zaterdag vrij! Wat heeft dat voeten in de aarde gehad! Op godsdienstige gronden probeerde men dat nog als een soort zonde te beschouwen, want zo zei men, met een uitgestreken gezicht: Zes dagen zult gij arbeiden, en niet vijf! En als het dan regende, of de vorst belette het werk? Dan kon men niet komen aan die zes. Hadden zij de bedoeling van de grote Wetgever wel begrepen? De Heere is niet zo onbarmhartig als mensen er van maken: Zes dagen krijgt ge gele genheid om uw werk te doen, maar rust op de zevende. Dat is de grote re gel van het gebod. Het gaat niet om het getal zes, maar om die ene rustdag, waarop we al ons werk moeten laten rusten, het werk van ontzelf, van onze knechten en meiden, van ons vee. De zevende dag was een heilige dag, een afgezonderde dag, waarop we niet bezig moeten zijn met de aardse beslomme ringen, maar zich moeten richten speci aal om God te dienen en te verheerlij ken. En toen kwamen de vakantiedagen, eerst een week, toen twee weken, en de bakkersjongen, die aan de deur komt, vertelde mij, dat hij voor drie weken met vakantie ging. Drie? Ja, de nieuwe c.a.o. heeft het zo beslist. Ik zal er niet rouwig overzijn; ik kan de zon wel in het water zien schijnen.. Ik gun elke werknemer best drie weken vakantie. Waarom ook niet! Zijn we er wel goed van overtuigd, dat werknemers in de regel het zwaarste werk hebben? Moeten de „pennelikkers" zo vroeg uit de veren als een werkman, in de winter en in de zomer? Wat moeten school meesters wel beschaamd zijn, als ze iets van die drie weken zouden durven zeg gen. Zij hebben minstens vijf weken, plus ook een vrije zaterdag en dan de vele vrije dagen er nog bij. Zij kunnen met Jakob niet zeggen, dat bij dag de hitte verteerde en bij nacht de vorst. Zij zitten in de winter warm binnen en als het zomer is, zijn de scholen geslo ten. Het is nu niet meer zo als vroeger, maar toen had de werkman op het land het zwaarste beroep dat maar uit te denken was. En het werd niet gewaar deerd, het werd onderbetaald; de men sen konden er eigenlijk niet van komen. Men kwam door het leven, maar je hoeft niet te vragen hóé. Zij werden, de goeden niet te na gesproken, als sla ven behandeld. En toch moest iedereen van het land eten. Die „slaven" telden niet mee; het waren maar arbeiders. Het bestond eenvoudig niet dat een dochter van een boer met zo een arbei der zou trouwen, al zou er ook liefde zijn. Als zo'n meisje het toch durfde te doen, dan werd zij de deur uitgezet en behoorde eigenlijk niet meer tot de fa milie; zij kreeg niets mee bij het huwe lijk en zij moest maar zien dat ze door het leven kwam. Wat deed ze ook om met zo'n werkman te trouwen! Waar zat haar verstand! Zij bracht een schande over de boerenstand! Wij kunnen het ons moeilijk indenken dat zulke toestanden echt hebben be staan, en misschien zijn er hier en daar nog wel overblijfsels van, wie zal het zeggen! Als het niet in het openbaar komt, dan wroet het bij enkelen nog wel van binnen. Het zwaarste beroep en het minst be taald beroep was dat van de landarbei der. En het minst in tel waren de men sen die op het land bij een boer werk ten. Negentig procent van de kinderen van landarbeiders konden niet anders leven door dan in de voetstappen van vader te gaan.. Er was geen andere weg mogelijk. Dat was je lot en daarmee uit. Gelukkig zijn de toestanden nu an ders geworden. Hoe alles zo is gekomen, dat is een moeilijke gescliiedenis, die niet zo eenvoudig is te zeggen. In ieder geval is de kerk niet de eerste die in de bocht sprong voor de minderwaardige mensen, die zo arm door het leven moesten gaan. Het zou wel de plicht zijn geweest, maar plichten worden wel eens verwaarloosd. Als de kerk in ge breke blijft, dan gaat de „wereld" er voor zorgen. Nu zijn de rollen omgekeerd: boeren moeten hard werken en de werkmen- sen hebben de zaterdag vrij, met nog vakantieweken op de koop toe. Het is begrijpelijk, dat zij, die het vroeger maar voor het zeggen hadden, en nu door allerlei oorzaken achteruit zijn gegaan, de zon moeilijk in het wa ter kunnen zien schijnen. Zij zien met lede ogen, dat werknemers een auto voor de deur hebb'en, en er op uit trek ken, terwijl zij hard moeten werken. Bredere wist het wel toen hij zijn devies voerde „Het kan verkeren". Laten de eenvoudige werkers gerust met vakantie gaan, al zou het ook drie weken zijn. Wij wensen hen mooi weer en een goede gezondheid toe. En als ze even bedenken hoe het met hun voor ouders gesteld was, dan mogen zij wel dankbaar zijn, dat de tijden in dit op zicht ten goede zijn veranderd. In de tijd van Jakobus waren de werklieden ook niet in tel. Zij kregen ook neit wat zij verdienden en zij wa ren weerloos. Maar de apostel wist dat God er aeht op sloegj Öij schrijft er van in zijn Brief: „Ziet, het loon der werk lieden, die uw landen gemaaid hebben, welke van u verkort is, roept; en het geschrei dergenen, die geoogst hebben, is gekomen tot in de oren van de Heere Sebaoth". Het zou voor allen goed zijn om deze Brief aandachtig in zijn geheel te le zen. Het is stichtelijke lektuur van het hoogste gehalte. ZWERVER. voor veilige verzekeringen en lage premies. Bijzonder snelle schade afwikkeling. Zeer scherpe tarieven voor autoverzekeringen en na 1 jaar schadevrij rijden reeds 20''/o korting. Financieringen. VOORSTRAAT 36 TELEFOON (01870) 20 12 Bijna een eeuw assurantie agenten. SINT MAARTENSDIJK Kerkdienst. Zondag 18 juli hoopt voor de Oud Gereformeerde Gemeente van St. Maartensdijk voor te gaan H. d Zwijnenburg van Gouderak, half tien, twee uur, 's avonds 7 uur. UITSLAG DUFFEL d.d. 3-7-'71 Eerste 25 prijzen. De eerste jeugdrace van 1968 jonge duiven werd gewonnen door P. Mierop te Ouddorp. Ze kwamen best langs de kust, want ook de volgende klasserin gen waren voor Ouddorp. 2. J. Bakelaar 3. C. Voogd. 4. C. J. Tanis, deze plaatste zich als eerste op de lijst van Zuid-Hol land omdat zijn voorgangers niet in groot verband speelden. 5.i A. Klijn. Ook in Stellendam regende het piepers. 0. D. V. Ours. 9. J. L, Troost. 10, 11 en 17 en verder nog 7 prijzen won J. v. Seters terwijl zijn 11e en 12e net afvielen. 12. S. du Pree speelde ook sterk.i 21 en 23 Ary Spuy. Te Stad aan 't Haringvliet zaten ze minder goed. Hier had J. Bevaart de wimpel met een 7e. Gebr. Visser 14 en 18 en weer met een serie present. In Middelharnis nam P. Mans met nr. 8 en 15 de leiding. 13 en 22 zijn voor P. J. V. d. Slik. 19., C. Polder. 24. L. Wie laard en 25 W. de Vos. De eer voor Dirksland wordt gered door L. Arensman met de 20e. Herkingen komt niet aan de kopgroep toe. De eerste duif aldaar van H. Kievit behaalt pas de 126e in de FCC. Uitslag Vilvoorde d.d. 100771. Ook de eerste 25 piepers van dit con cours van 1758 duiven die de warmte moesten overwinnen kunnen met ere worden vermeld. Grote uitblinker was J.i Bevaart te Stad aan 't Haringvliet die met 1, 3 en 12 de jeugd goed in de hand blijkt te hebben. 2. H. v. d. Valk. 7. L. Moeren hout. 8. Comb Sturris-Troost. 10 P. J. Huizer. 15. Gebr.i de Boed. 19. B. Visser. In Middelharnis zeer sterk spel van A. Verburg, 2, 6 en nog een serie. 13. J. Vis van Heemst. Opvallend waren ook de resultaten van P. Mans die met 22 begint. Te Dirksland heeft Heekman de Vogel een vroege serie, p 11 en 14. A. Mans is met de 5e en met het geld van de scheerweg weg. 18. De Nieuwe Tonge naar A. v. Alphen.1 Herkingen staat veel op de uitslag. De beste had A. J. Volaart 21e, gevolgd door H. Kievit 246 en A. Riedijk 25e. Op Stellendam is het opnieuw Comb. Hoek van Lenten met 16. 17 J. Smit. Bij S. du Pree komen ze weer als vanouds. Begint met 20 en 23. Ouddorp zat weer in de moeilijke hoekj De eerste is de nieuwkomer P. Witte die met de 78e begint. Hij sluit het concours met een overduif op 914 meter. De oude duiven. Gelijk met de jonge duiven vlogen ook nog de oude duiven van Noyon. B. Visser te Stad aan 't Haringvliet had de beste van 409 duiven. 3. P. J. Huizer, zijn goede „07" miste voor de eerste maal, zijn andere gezette duiven hadden alle prijs. 6, 8 en 13 Gebr. de Boed, mannen die de laatste tijd ook van zich doen spreken. Te Middelharnis zit C. Vroegindeweij op kop met de 2e en heeft voorts nog de 14e en de 19e. Goed vertegenwoor digd is ook W. de Vos met 4 en 9., 17. J. P. Kastelein. 7 is J. Vis van Heemst, met nu ook steeds een duif op tijd. In Dirksland speelt J. C. Roodzant 10 en 20 (heeft ook goeie). 15. A. Zoon. 16. W. Nieuwland. 18. L., Arensman met de inmiddels landelijk beroemd wordende „23". Hij wil maar niet missen. 22. Joh. Wolfert. Herkingen zit er ook bij door M. Hui zer met 11 en nog een aantal prijzen. Stellendam heeft aan Comb. Hoek van Lenten een vervaarlijk tegenstander gekregen. Steeds weer bij de eerste, nu met 5 en 24 en 25. 23 wordt J. v. Seters.. In Ouddorp blijven ze goed gaan bij Joh. Grinwis. Speelt de 21e. Rest nog te vermelden de prestatie van H. Kleijn die vorige week de eerste vloog van Or leans, maar ongelukkigerwijze niet op de wedstrijduitslag werd vermeld. SINT ANNALAND Begin nieuwbouw postkantoor. Door de Firma Adr. Burgers en Zn, te Sint- Annaland is een begin gemaakt met de bouw van een nieuw postkantoor met woning voor de kantoorhouder. Het ge bouwencomplex komt te staan in de wijk Crooswijck te Sint-Annaland. Het oude postkantoor is inmiddels verkocht, doch zal zolang dienst doen, tot het nieuwe gebouw gereed is. Men ver wacht, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, dat het nieuwe gebouw omstreeks Kerstmis in gebruik geno men kan worden. THOLEN Kollekte. De te Tholen gehouden koUekte voor de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren heeft 448,opge bracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 7