van weenen R.T.M. vorig jaar 1750 maal rond de wereld Grote Kerk te Zierikzee is dringend aan restauratie toe IHet nieuwe labinet Bijkantoor Vulcaan Dirksland wordt opgeheven Restaurant „Tonbré" 3e jaargang Vrijdag 16 juli 1971 No. 4003 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschiint tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond PLAIDS voor op uw bank, voor in de auto, voor mee te nemen in uw vakantie. Zondagsdienst artsen modehuis dirksland tel: 396 VOOE MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEQ Zandpad - Middelharnis Expositie - verzorgd door Bas Wijnands - vertelt over verleden en heden ïiilÉi'iili-iSiiiiiiMHPi POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Een aantal weken nadat de uitslag der „erkiezingen voor de Tweede Kamer bekend was kwam na de gebruikelijke wekenlange besprekingen achter, de «hermen maar ditmaal in een rede- Ijjljg tijd het erbij passende kabinet tot stand. Nadat eerst de rooms-katho- iieke professor Steenkamp als informa teur de weg verkend en geëffend had, kree"- de anti-revolutionaire partijleider in de Tweede Kamer mr. Biesheuvel op dracht tot formatie en het gelukte hem na de gebruikelijke moeilijlcheden, die voornamelijk in de persoonlijke sfeer hoen, een regeringsteam bijeen te brengen, waarvan gezegd kan worden dat het ongetwijfeld een goed perspec tief biedt wat betreft de bekwaamheid der ministers. Velen zullen zich afgevraagd hebben waarom het de A.R. partij was, die de leiding kreeg van de formatie en der halve ook van de regering in de komen de vierjarige periode. De oorzaak daar van lag in de omstandigheid, dat de KV.P.) ditmaal geen prijs stelde op haar recht als grootste partij (een gewoonte recht en meer niet) de kabinetsforma teur en daarmee ook de regeringsleider te leveren. Waarom ze dit niet deed is niet uit de verf gekomen, maar het feit dat haar fractievoorzitter drs. Schmel- zer zich daarvoor niet beschikbaar stel de omdat, hij, zoals later bleek, het mi nisterschap van Buitenlandse Zaken ambieerde en gaarne de plaats wilde in nemen van Mr. Luns, die na negentien jaar in deze functie gestaan te hebben OOSTDIJK 53-61 B0I1WMATERIALEN Dirksland Telefoon 1333 de organisatorische leider van de N.A. V.O. wilde worden, gezien ook de orh- standigheid, dat de K.V.P. naar het schijnt bij gebrek aan andere promi nente krachten voor die functie en wellicht ook om de partij na de zware verliezen van de laatste jaren niet we derom bloot te stellen aan felle critiek van links en haar zo mogelijk wat te revalideren, is het waarschijnlijk dat de leidslieden het gewenst achtten en kele jaren tot op zekere hoogte in „re traite" te gaan. Aangezien de rechte coalitie nog al tijd een soort eenheid vormt en op be paalde punten als zodanig opereert, kwam nu de A.R.P. aan de beurt om een regeringsleider te leveren, omdat zij in sterkte de tweede van de drie is en de C.H.U. momenteel over geen ge schikte kandidaat beschikt. Het werd mr. Biesheuvel, oud-minister en frac tieleider Men heeft erop gewezen dat (leze aanwijzing wel wat vreemd aan deed, omdat de A.R.P. bij de verkiezin gen twee zetels had verloren. Dit is in derdaad zo, maar een andere oplossing was blijkbaar niet mogelijk. En zo ge beurde, dat de bijna honderd jaar oude partij ondanks de ongunstige verkie zingsuitslag een onverwachte en onge dachte prestigewinst kon incasseren. De zestien nieuwe ministers onge rekend de twee van de Nederlandse An tillen en Suriname vormen ongetwij feld een bekwaam team. Mannen als Nelissen, Schmelzer, Geertsema, Drees Junior, Lardinois en De Koster hebben hun sporen al verdiend en de nieuwe tingen hebben een zeer goede staat van dienst op hun terrein. Gezien het feit dat veel heel bekwame en intelligente figuren zich niet willen lenen voor het ondankbare, inspannende en riskante ambt mag gezegd worden dat mr. Bies heuvel niettemin erin geslaagd is een sterke bezetting te vinden voor zijn re geringsploeg. Dit is ongetwijfeld ook wel nodig. Het leiding geven aan de totaliteit vande staatszaken vereist vele speciale eigen schappen en kundigheden, maar in de huidige omstandigheden wordt dit nog bijzonder geaccentueerd. Het kabinet- Biesheuvel aanvaardde namelijk het be wind op een ogenblik dat de economisch -nnanciële situatie in ons land zich in ongunstige zin aan het ontwikkelen is. De hoogconjunctuur is omgebogen in neergaande lijn en dat brengt met zich een andere regeringspolitiek, die zich voornamelijk zal openbaren in de rich ting van bezuinigingen op de tot een onverantwoorde hoogte gestegen over- heidsiiitgaven., Het gevolg van de licht vaardige uitgavenpolitiek was uiteraard een steeds in sterkte toenemende geld- mtlatie door overbesteding. Het kabinet-De Jong moest derfialve ven-angen worden door een regering, °ie de nogal ondankbare taak kreeg van populaire maatregelen af te zien en floelbewust te streven naar een finan- cieel-economisch beleid waarbij voorop fliende te staan de overheidsmaatrege- Van zaterdag 17 tot maandag 19 juli Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Wleringa, tel. 2090, Middelhamis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Boot, tel. 01877-1227, Dirksland. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dqkter Buth, tel. 01871-306, Dert Bommel en dokter van Hattem, tel. 01874-259, Oude Tonge. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Overbeeke, Dirksland van 11 tot 11.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melmsant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. A. H. Stolk, tel. 1500 b.g.g. 1767. Oude Tohge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur zr. Melissant, tel. 01875-390, b.g.g. 01876-321. Wit-Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Vrij, tel. 01871-312, b.g.g. 534. Goedereede: 17 juli zr. Mijnders, tel. 01877-1434, 18 en 19 jul. en avonddienst zr. Pais, tel. 01878-321. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Minderhoud, tel. 01870-2897, Middelhamis. 01870-2897, Middelhamis. OOSTERLAND Vorderingen aan de bouw van een Scholencomplex Juist nog voor de bouwvakvakantie is het belbedrijf Wagenaar te Loenersloot erin geslaagd om de 165 houten heipalen nodig voor den bouw van het complex van twee lagere scholen aan de van den Abeelestraat alhier, de grond in te krij- gen.i Het werk heeft nog even gestag neerd toen door grondboringen bleek dat de aanvankelijk geplande lengte van de heipalen te kort was om een verant woorde stabiliteit voor dezen bouw te waarborgen. Waren de eerste betonpa- len 6V2 m. lang, later nam men palen van 10 tot 13 meter, van hout met een gewapend betonnen bovenstuk erop. Na de vakantie ligt dit werkobject nu voor het Bouw- en Aannemersbedrijf fa. A. J. van der Heijden te Woerden klaar om er met man en macht aan te beginnen. Met een streefdatum van 1 januari a.s. om met dezen bouw gereed te zijn, be hoeft er niet te veel in, de weg te ko men of men zal dit niet kunnen reali seren. if Een zeer uitgebreide spijs kaart vindt U in: OUDE TONGE len aan te passen aan de zich in be denkelijke zin ontwikkelende economi sche toestand. Hoe spoediger men inziet oat de welvaartscurve in ongunstige zin ombuigt, des te beter zal men in staat ajn een eventueel fatale ontwikkeling 'e vennijden. Gelukkig blijkt nu uit de perste maatregelen van de nieuwe re- senng dat deze zich daarvan terdege oewust is. Het aantal ambtenaren zal voorlopig niet worden uitgebreid be- 'aive bij onderwijs, politie en defensie. 1 «oewel daarover nog geen mededehng 'S gedaan lijkt het wel zeker dat er niet Het aantal kilometers, dat vorig jaar door de R.T.Mv-bussen is afgelegd, nam wederom toe, zo bl^kt uit het jaarver slag van de R.T.M, over 1970. In totaal reden de bussen niet minder dan 7.042.000 kilometer, ofwel 1750 keer rond de wereld! Het jaar ervoor kwamen de bussen nog maar tot 6.734.000 km.; in '68 wer den 6.458.800 km afgelegd, in '67: 5.803.900 km, in '66: 5.139.i000 km, en in '65: 3.919.600 km. Ook het gemiddelde aantal per auto bus afgelegde kilometers steeg in 1970 nog verder; nu kwam men zelfs ver bo ven de honderdduizend kilometer per autobus. In de afgelopen jaren was het gemiddeld aantal per bus afgelegde ki lometers als volgt: 1965: 78.200 km, 1966: 88.300 km, 1967: 98.000 km, 1968: 100.900 km, 1969: 103.600 km en 1970: 107.300 km. De R.T.M.i in een toelichting: „Laatst genoemd getal mag zeker als een opti mum worden beschouwd en kon alleen bereikt worden door de goede kwaliteit van de autobussen, goed onderhoud, door de grote lijnlengte en door een dienstregelingopzet met een zo hoog mogelijke materieelbenutting". Dat materieel werd vorig jaar ge vormd door 66 bussen, waarvan de 55 Leyland A-roadbUssen (met 49/54 zit plaatsen) verreweg het grootste deel uitmaakten. Door de aankoop van vijf van deze bussen en twee DAF-B 1600 autobussen (speciaal voor de autobus diensten Rotterdam - Hoeksche Waard - Dordrecht) en het afvoeren van zes oude bussen, werd het autobussenpark vorig jaar met één uitgebreid. Behalve met haar eigen autobussen werden de lijndiensten van de R.T.M, uitgevoerd met acht autobussen van derden,, welk aantal in de wintermaan den ook nog met acht werd uitgebreid ten behoeve van het soholierenvervoer, zodat de R.T.M, in feite vorig jaar het totaal van haar lijndiensten met 82 au tobussen uitvoerde. alleen een rem gezet moet worden op de uitgaven, omdat de betalingsbalans een precair aspect vertoont, maar dat ook verzwaring van de belastingen aan de orde zal moeten worden gesteld. Prof. Zijlstra, de president van de Neder landse Bank, wijst hierop ook voort durend. De regering is daarom de laat ste dagen in permanent contact met werkgevers en werknemers en verte genwoordigers van middenstand en landbouw. Het ziet er dus naar uit dat de zestien nieuwe ministers een taak te vervullen krijgen, waaruit voor hen weinig poli tieke winst te halen is, doch die moeilijk en ondankbaar zal zijn. Wij hopen dat zij deze met steun van volk en parle ment tot een goed einde zullen mogen brengen. In het hart van het stadje Zierikzee staat sinds 1848 de Nieuwe Kerk, impo nerend door haar bouwstijl en karak teristiek door de pilaren onder de voor bouw die herinneren aan een Griekse tempel. Jammer genoeg staat de kerk al wat onttakeld bij, de onderhoudskosten zijn de Herv. Gemeente boven het hoofd gegroeid en zij heeft dan ook begin dit jaar moeten besluiten de diensten voor taan in de Gasthuiskerk te houden. Dat betekent dat het met de Nieuwe Kerk zienderogen achteruit zal gaan en dat vooruitzicht verdriet de bewonde raars van deze kerk. Een van hen is Bas Wijnands uit Oude Tonge, cultuur- en muziekminner en organist van de beide Zierikzeese Herv. kerken en prompt heeft hij een daad gesteld. Uit archieven en andere plaatsen heeft hij materiaal aangesleept voor een exposi tie rondom kerk en orgel want begrijpe lijk trekt dhr. Wijnands zich ook het lot van het orgel aan! Het Dirkslandse bijkantoor van de Verenigde Kunstmesthandelmaatschap- pij Vulcaan te Rotterdam (kunstmest stoffen, bestrijdingsmiddelen en veevoe ders) zal met ingang van volgend jaar worden opgeheven. De personeelsleden zijn daarvan in kennis gesteld, de acht werknemers die er onder leiding van directeur dhr. W. van Schelven adminis tratief werkzaam zijn zullen niet be hoeven af te vloeien mits ze overplaat sing naar Dordrecht accepteren. Het besluit het bijkantoor op te hef fen vindt zijn grondslag in een streven naar een gecentraliseerde administratie in welke organisatie bijkantoren niet meer passen. Een groot deel van het ad ministratieve werk van de landelijke Vulcaan organisatie vindt reeds plaats via een computercentrum in Rotterdam. De maatregel heeft geen enkel gevolg voor de loods te Middelhamis. De werk zaamheden zullen daar ongewijzigd en onverminderd voortgaan. Het kantoor aan de Winterstraat. Een prachtige gravure van de St. Lieven Monsterkerk die in 1832 af brandde. St. Lievens twas een marte laar die later heilig werd verklaard. Monster is hier gebruikt in de be tekenis van verzameling kerkelijke gebouwen. Elke dinsdagmorgen is de kerk ter be zichtiging van die expositie geopend en is dhr. Wijnands aanwezig om belang stellenden te woord te staan. De gulden entree die geheven wordt is bestemd „tot behoud van kerk en orgel". Om het enthousiasme van dhr. Wijnands geen geweld aan te doen hebben we hem zo omzichtig mogelijk gevraagd of die gul- dentjes in het grote restauratiegebeu- ren niet vergelijkbaar zijn met de spreekwoordelijke druppel op de gloei ende plaat? Moreel. Dhr. Wijnands: „de expositie moet meer moreel dan financieel werken. Een zo groot mogelijk publiek moet kennis maken met de geweldige acoustiek van deze kerk, met de bruikbaarheid daai'- van als expositieruimte. Het zou als het dan niet meer als kerkgebouw wordt gebruikt een prachtig cultu reel centrum kunnen worden waarin o.a. promenadeconcerten kunnen wor den gehouden. De kerk staat er als een typisch voorbeeld van de classistische bouwstijl uit de vorige eeuw, het heeft het enige monumentale orgel uit die vroege 19e eeuwse periode. Wanneer je door de verwaarlozing en de vervuiling heenkijkt zie je opnieuw een prachtig historisch gebouw. Nu is de restauratie nog betaalbaar vervolgt dhr. Wij nands het is misschien nodig Zierik zee dat zoveel monumenten uit vroe ger eeuwen heeft eraan te herinneren dat we ook verantwoordelijk zijn voor monumenten uit de vorige eeuw". Als hij de trap naar het orgel bestijgt en achter het orgel omgaat knerpen honderden glassplinters onder zijn schoenen.i De jeugd heeft er het grootste plezier in de glas in lood ruiten stuk te gooien en dhr. Wijnands heeft eens een bierfles in de vlucht kunnen grijpen. Vlak achter het orgel hebben weer en wind door de gebroken ruiten vrij spel en het laat zich denken hoe deze atmos ferische invloeden hun funeste werking zullen doen. Restauratie. Een spoedige restauratie is volgens dhr. Wijnands en ieder kan het daar mee eens zijn het enige redmiddel voor de kerk. Gelukkig staat het ge bouw op de lijst van beschermde Mo numenten maar de ervaring heeft ge leerd dat er wel eens erg lang gewacht wordt voor de restaurateur aan het werk mag gaan. De expositie heeft in elk geval veler belangstelling gewekt. Geschiedenis. De expositie verhaalt veel van de geschiedenis van de kerk, vooral van de St. Lievens Monsterkerk die in 1832 af brandde. In een van de boekjes die ten toon zijn gesteld is daarover van de hand van de Zierikzeese vrederechter uit die tijd het volgende te lezen: „de aangeblazen vuurstroom scheen alle aangewende hulp te bespotten; verzengende w^eldra gewelf en bogen die krakend neerstortten, tastte als zijne prooi het schoone orgel aan en der onvermoeide zorg mijner stad- genooten bleef, na weinige uren, niets overig, dan met bekreten wan gen het statig kunstgewrocht aan de volle woede der vlammen ten prooi over te laten". In die nacht van 7 oktober 1832 leed Zierikzee een gevoelig verlies. De resten van de kerk tekeningen suggereren dat herbouw nog wel mogelijk was ge weest werden echter gesloopt en de Nieuwe Kerk kwam ervoor in de plaats. De St. Lievens Monsterkerk is meer dan driemaal zo groot geweest. De toren daterend uit de periode 1000 - 1200 bleef gespaard en wordt momenteel geheel gerestaureerd.! Ook het bloed van de Wijnands kruipt waar het niet gaan kan waardoor de expositie toeleidt naar het orgel. Ook daarover krijgen bezoekers van de expositie een aanschouwelijke voorlichting aan de hand van oude prenten, een aantal recente foto's van het huidige orgel en een koUektie pijpen en andere onderdelen uit de orgelbouv/. Het huidige orgel werd gebouwd door de orgelbouwers W. H. Kam en H. v. d. Meulen te Rotterdam. De bezoekers kunnen uiteraard tege lijkertijd kennis nemen van het interieur van de kerk. Er is nog maar weinig dat aan de oorspronkelijke indeling in 1848 herinnert. De kansel blijkt te zijn ver plaatst en de „bankenzee" is evenmin origineel. Onder het plankier dat de stenen vloer bedekt moeten nog graf zerken ook van priestergraven verborgen liggen. Dat alles kan in oude luister worden hersteld, dhr. Wijnands hoopt dat het spoedig gebeurt, als. lief hebber en als goed causeur is hij althans een voortreffelijk pleitbezorger. OOSTERLAND Door het aannemingsbedrijf fa. M. van der Velde uit Bruinisse is de Lage Kampertsew^eg onder deze gemeente aan beide kanten door middel van bitumen ongeveer één meter verbreed. Onge twijfeld zal dit ten goede komen aan het steeds intensiever wordende ver keer ook op dit weggedeelte, dat zich uitstrekt vanaf de algemene begraaf plaats alhier tot aan de splitsing met de Brede Zandweg. Verderop is de Lage Rampertseweg tot aan Ouwersluijs aan beide kanten van de bestaande weg op geknapt. Enkel in het midden van deze weg, ongeveer één meter, bleek het nog niet nodig te zijn. Ook een gedeelte van de Oud Heilige weg vanaf de Leugenput tot aan de splitsing met de Sandström- straat is door het bedrijf van de firma Offringa een nieuwe bitumenlaag op het gehele wegdek hier ter plaatse aange bracht. Het zijn even zo vele verbete ringen in onze polder. De bitumenwe- gen zijn subliem doch ook deze hebben van tijd tot tijd een onderhoudsbeurt nodig, wil men ze goed houden. Een grote verbetering voor dit soort wegen is het meer en meer ontbreken van paarden en ander vee, wier faecaliën de bitumen aantastten, zodat gaten ont stonden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1