EiiAncEn niEuws Moor het lieve vaderland Offers voor de tiendaagse veldtocht Ezel met 40 pk De ui (agrariscli tranenpienger) een lei(ker gel( en liitsig bolgewas PlaatselHk nieuws Dr. J. van Kampen„de ui moet een nieuw geziciit icrijgen" I In de wereld is rust noch I heil te vinden 3e blad Vrijdag 9 juli 1971 No. 4001 Het verschil in aard en wezen van de bevolking van Nederland en Bel gië, die in het begin van de vorige eeuw tot één koninkrijk verenigd wa ren, leidde uiteindelijk tot wapengeweld, hetwelk bekendheid geniet als de Tiendaagse veldtocht. De noordelijke Nederlanders, vervuld van vaderlandsliefde, offerden in geld en natura voor de krijgstocht, die in 1831 tegen de opstandige zuidelijken ondernomen werd. Sommige bijdragen gingen vergezeld van dichtregels, die een indruk geven van de stemming, die in die dagen on der de bevolldng van Noord-Nederland heerste. Wat er van ons eiland ten behoeve van de ten strijde getrokkenen is ingezonden, hebben wij hieronder in het kort samengevat. Geslaagden P.B.N.A. Zondagsdienst artsen Zeeleeuw slachtoffer van milieu verontreiniging GOEDEREEDE Van de heer G. van der Wal, heel- en vroedmeester in DEN BOMMEL een gouden medaille aan hem geschonken wegens betoonde ijver bij de uitoefening van de vaccinatie met de volgende ont boezeming: Eeejt eens de koning mij dit eermetaal geschonken 'k Was dankbaar, zeer voldaan, dat ifc daarmee kon pronken. Doch stel dat gouden stuk thans weer aan de vorst ter hand Eji offer dit in nood aan het dierbaar vaderland In liefde wil ik steeds aan het vaderland gedenken Vit achting voor de vorst dit aan de schatkist schenken Wordt zo 'mijn wens vervuld, verhoort God mijn gebed Hij sterk' dan onze vorst en Neêrland is gered. Een kistje, waarin twee onderbroeken, een paar handschoenen, twee slaap mutsen, vier handdoeken en een pakje plaksel van N. B. en A. v. d. Velden te DIRKSLAND met de volgende woorden': De Nederlandse maagd ziet in verwondering neer Op 't brandaltaar en staat verwonderd keer op keer Verbaasd bij al die schat, die het nieuwspapier bevat Terwijl de fiere Leeuw^ aan haar zijde het zwaard En opengesperde mond dit dankaltaar bewaard Des Konings stille geest, die blaakt van dankbaarheid Ziet d' edelen des lands aangorden tot de strijd Deez' gift is wel gering die ik de koning hied Maar 't hart slaat toch voor hem waaruit het is geschied. Van J. W. Anemaet namens de inge zetenen van DIRKSLAND en MELIS SANT een pak tabak ten behoeve van de militairen op de citadel van Ant werpen. Van M. Kievit te GOEDEREED E zes recepissen van de geldlening over 1830 ten bedrage van 64,31 en van C. Kie vit, eveneeris uit GOEDEREEDE deze papieren tot een bedrag van 98,23. Van Mr. S. H. Anemaet te NIEUWE TONGE 83,73 zijnde 10,— wegens „deszelfs traktement" over 1830 als auditeur bij de dienstdoende schutterij te Middelharnis en 73,73 tezamen voor uitrusting van een vrijwilliger bij het korps artillerie te Gorinohem. Van de burgemeester van STAD AAN HET HARINGVLIET dertien paar sok ken bestemd voor de manschappen van zijn gemeente, die in Dordrecht in gar nizoen liggen, en' dertien paar wanten bestemd voor de manschappen van Stad, die zijn ingedeeld bij de schut terij van Zuid-Holland. Van A. van de Leur Anemaet te OUDE TONGE recepissen ten bedrage van 16.40 met onderstaande toevoe ging: Siert reeds het heldenkruis mijns jongsten broeders horst En gaan mij de oudsten voor met onbekrompen gaven Ik volg zoveel ik kan het voetspoor van die braven Zo blijkt ons aller zucht voor Vaderland en Vorst ST. ANNALAND Ger. Gem. Woensdag 14 juli a.s. des sav. 7.30 uur hoopt voor de gemeente voor te gaan ds. W. Hage van Krab- b endijk. ^- Ger. Gem. in Ned. Donderdag 15 juli a.s. des sav. om 7.30 uur hoopt voor onze gemeente voor te gaan ds. A. Wink te Veenendaal. Dit Mexicaanse tafereeltje van één en veertig paardekrachten, in dit geval ver Dorgen in een Volkswagen-Industrie- niotor, heeft heel wat ongewone as pecten. De boer, die zijn motor op de diagno se aanbiedt, gebruikt deze motor voor sen aantal landbouwmachines. Maar de *eg van boerderij naar de dealer-werk- pn ^1tegendeel van geplaveid ^f aldus is het voor hem niet mogelijk "«e per auto af te leggen. Vandaar Vpr'?,°P eerste gezicht wat ongebrui kelijke oplossing, die echter voor de ealer m Atlixco geen reden' is om met «e ogen te knipperen. Ue VW-diagnose is ruim anderhalf Jdar geleden gekomen in de plaats van het gebruikelijke onderhoudssysteem met 10.000 kilometer beurten. Tijdens de diagnose wordt de auto doorgelicht op alle vitale punten, zodat de eigenaar weet waar hij met z'n auto aan toe is. Aan de hand van het diagnose-rapport kan hij in overleg met de service-advi seur de eventuele reparaties vastleggen. Het grote voordeel van dit systeem is dat onnodige onderhoudswerkzaamhe den worden vermeden niet iedere auto is hetzelfde en wordt gelijk be reden en dat tevoren' vrij nauwkeu rig kan worden bepaald hoe de repa- ratiekosten zullen zijn. Na anderhalf jaar heeft het systeem z'n bruikbaar heid, vooral in economisch opzicht, be wezen. Na een bij de P.B.N.A. gevolgde op leiding zijn van Flakkee de volgende cursisten geslaagd: Adspirant Landmeetkundige: P. A. van der Stoep, Alexanderstraat 19 Ouddorp. Cultuurtechnisch Uitvoerder: E. Driesse- Eendrachtstraat 14, Middelharnis. Hoger Elektronicus (Meet- en Regel techniek): C. Hommel, Pr. Bernhardlaan 16, Middelharnis. Van zaterdag 10 juli tot maandag 12 juli Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter Dogterom, tel. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Huisman, tel. 01877-1412, Melissant. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen' 9 uur hebben dienst dokter Bouman, tel. 01871-269, Stad aan 't Ha- ringvlilet en dokter Kramers, tel. 01873- 201, Ooltgensplaat. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Dalstra, Middelharnis van 10 tot 10.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Ditfksland-Herkingen: an vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. Koppejan, tel. Koppe- jan, tel. 1234, b.g.g. 1412. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur zr. van Wijk, telef. 01874-289, b.g.g. 01877-1707. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heft zr. Anna, tel. 01873-577. Goedereede: 10 juli heeft dienst zr. Pais, telef. 01878-321. 11 en 12 juli en avonddienst mevr. Mijnders, tel. 01877-1434. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heft dierenarts Tjebbes, tel. 01870-2897, Middelharnis. RHENEN In Ouwefaands Dieren park is de jongste van een viertal zee leeuwen, na een dag beroerd te zijn geweest, dood in de ziekenboeg van het park aangetroffen. Het zieke dier was daar uit voorzorg heengebracht, maar alle pogingen orn het te genezen waren vruchteloos. Na sectie bleek, dat de zee leeuw trouwens niet meer te genezen viel. In de maag werden plastic doppen, een Hero-kroonkurk, glasscherven en stenen aangetroffen. Ondanks alle mo gelijke waarschuwingen, zelfs door mid del van een vitrine met dodelijke voor werpen die al eerder in dierenmagen werden aangetroffen, gaat de mens door met de milieuverontreiniging, waaraan ook hijzelf eens ten slachtoffer zal val len. In de dierentuinen is het al lang zover. De oppassers hebben door de dood van de zeeleeuw héél wat te stel len gehad met de drie achterblijvers. Ze waren wel zó de kluts kwijt door het gemis van hun speelkameraad, dat er complete vechtpartijen uitbraken. Eén van de zeeleeuwen ging er zelfs van door. Hij had zich geruime tijd ver schanst op de rots achter het bassin. Inmiddels is de rust weergekeerd en is dit misschien de zoveelste les voor de mens om wat méér aandacht te schen ken aan de pruUebak! Concert. Zaterdag 10 juli a.s. geeft de Koninklijke Fanfare „Apollo" met medewerking van de muziekvereniging „Volharding" uit Oostvoorne, een con cert op de Markt. Vooraf zal de muziekvereniging „Vol harding" een mars door de gemeente maken. Vertrek van Bekaf om 7 uur. OUDDORP Muziek in het dorp. Door de muziek vereniging „Concordia" en de drum band „Avec Esprit" zaterdagmiddag a.s. van 3.30 tot 5 uur. Uitslagen duiven De Postduiven ver. De Trekvogels vlogen mee in de vlucht Survilliers 26- 6-71. In concours waren 88 duiven, af stand 317.700. Gelost 11.38. Eerste duif was binnen om 14.24.07, m.p.m. 18.24.80. C. J. Tanis 1, 9. K. v. Wijk 2, 12. H. Kleijn 3, 5, 14. C. H. Tanis 4, 17. P. Mierop 6, 11, 13. Joh. Grinwis 7. A. Knape 8, 10. Joh. Verduin 15. C. West- dijk 16, 18. Uitslag Duffel 3-7-71. In concours waren 440 duiven. Gelost om 11.10 uur. Afstand 89.430. Eerste duif was binnen om 12.23.00. m.p.m. 12.25.04. P. Mierop 1, 22, 27, 29, 44, 45, 48, 54, 56, 57, 64, 65, 84, 87. J. Bakelaar 2, 25, 30, 31, 36. C. Voogd 3, 18. C. J. Tanis 4, 8, 32, 3, 38, 39, 50, 81, 82. A. Klijn 5, 19, 21, 71. Joh. Grinwis 6, 7. H. Kleijn 9, 14, 85, W. Kievit 10, 61, 73, 79, 80, 83, 86. R. Klijn 11, 12, 16, 20, 40, 42, 75. C. H. Tanis 13, 15, 17, 23, 41, 72. K. v. Wijk 24, 43. A. Knape 26. J. Kaptijn 28, 62, 66. D. Pijl 34, 35, 52, 69. B. Dorsman 37, 76, 78. G. van 't Geloof 46, 47. G. Westdijk 49. M. Westdijk 51, 58. A. J. Klink 53, 88. Gebr. Verduin 55, 59, 60, 67, 77. P. Witte 67. P. Moerkerk 68, 70. R. Meyer 74. Uitslag Orleans 3-7-71. In concours waren 73 duiven, afstand 464.893. Eer ste duif was binnen om 15.01.46 m.p.m 10.51.78. Gelost om 7.40 uur. H. Kleyn 1, 17. K. v. Wijk 2. G. van 't Geloof 3, 7, 9. P. Mierop 4. C. J. Tanis 5. A. Knape 6, 12, 13. K. Breen 8. J. Kaptijn 10, 15, 16, 18. Gebr. Verduin 11. C. Voogd 14. In het voortreffelijke blad 19NU van de Dienst Public Relations van Land en Tuinbouw kwam kortgeleden een bijzonder lezenswaardig artikel voor over de op Flakkee veel geteelde ui. Wij menen dat ook onze lezers be langstelling hebben voor de veelheid van informatie waarom we het gaarne overnamen* Het artikel werd geschreven door Ruud Groen. Dhr. van Kampen wiens visie daarin weergegeven wordt is directeur van de Snuif, de Stichting Nederlendse tJienl Federatie. Wanneer dhr. Groen het heeft over de ui kwalificeert hij die als de agra rische tranenpienger, die zelfs de meest watervaste lezer ogenblikkelijk naar zijn zakdoek doet grijpen om een on stuitbaar opwellende vloed van tra nen te keren. Er wordt lang niet ge noeg geweend bij het aanwakkeren van de grote agrarische gedachte, dat meen ik in alle ernst. Wat welgemikt verdriet op z'n tijd, een enkele ferme toiggeltraan als 't zo uitkomt, dat zou bepaald geen kwaad kunnen. Wat mij betreft hoeft het niet meteen te ontaarden in een onsttiimige huilbui tegen de brede schou der van de dichtstbijzijnde rijksakker- bouwconsulent je moet dat soort din gen tenslotte nooit overrdijven maar een wijle van in zichzelf gekeerd snuf fen en snildien kan de agrarische zaak alleen maar ten goede komen. Boven dien lucht het op en' ook dat kan als heilzaam worden beschouwd. Het bolgewas allium, zoals de botani cus het op zijn broodje tartaar begeert, wordt in minstens vierduizend verschil lende soorten vrijwel overal op de we reld aangetroffen. En bepaald niet al leen vandaag. Vorsend in de historie ziet men Ho merus reeds de fijngeweven wade van de onverschrokken Odysseus vergelij ken met de züverglanzige rokken van de ui. De joden, die tewerkgesteld wa ren bij de piramidebouw in Egypte, werden met uien gevoed. Waarbij ik waag aan te tekenen, dat mogelijk daar om de piramide het uiterlijk heeft ge kregen van een wat vierkant uitge vallen kegel. Dat brengt met trouwens op de gedachte dat Don Quichotte, in wie wij allen onszelf op z'n tijd herken nen, het bijna versierd had met zijn schone Dulcinea, ware hij niet getrof fen door de mokerslag van een verplet terende knoflookgeur, waardoor zelfs hij met een schok in de werkelijkheid terugkeerde. Ook de vaderlandse ge schiedenis is rijk aan uien. In het be gin van de vijftiende eeuw, zo melden ons de geschriften, werden in Noord- Holland reeds uien per schip vervoerd. Noord-Holland is trouwens lange tijd uiengewest nummer één gebleven en het mag dan ook geen wonder heten juist een man als dr. Van Kampen er geboren is. „Mijn ouders hadden in Venhuizen een groot tuinbouwbedrijf. Daar ben ik als jongen begonnen, omdat mijn vader vrij vroeg was overleden. Ik zorgde voor het bedrijf en voor het gezin. Via proef jes met de veredeling van uien tijdens de onderduiktijd in 1944 kwam ik na de oorlog bij een veredelingsbedrijf in Rotterdam terecht. Daar kreeg ik con tact met onderzoekers uitWageningen en die brachten me ertoe de avond-HBS te gaan volgen. Ik was 26 jaar toen ik staatsexamen deed eri in Wageningen ging studeren. Prof. Prakken, die niets van mijn voor geschiedenis afwist, zei: U moest maar eens een scriptie maken over de bete kenis van mannelijke steriliteit voor de uienveredeling. Zo zie je maar dat de ui me nooit met rust heeft gelaten". Analytisch bekeken blijkt de ui voor het allergrootste deel uit suiker te be staan. Dat is wel het laatste wat je als leek van het bolvormige kereltje zou verwachten, waarmee maar weer is aan getoond dat de ui geen kans onbenut laat om ons behendig in de luren te leg gen. Andere belangrijke bestanddelen zijn vitaminen, bactericideh en etheri sche oliën, waarvan vooral de groep van de dissulfiden bepalend is voor de scherpheid van de ui. Het vermogen, met andere woorden, om ons een traan te ontwringen. En dat lukt het ene uienras beter dan het andere. In Ne derland kennen we overwegend scherpe uienrassen, die in onze spijzen voorna melijk de functie vervullen van smaak maker. Afgezien van eert stevig bord hachée zijn we trouwens geen indruk wekkende uieneters. Drie kilo per hoofd jaarlijks is geen getal om er de trots van de natie mee te kietelen. Deze ge ringe uienconsumptie houdt ongetwijfeld verband met onze welvaart. De ui is al tijd het voedsel van de arme man ge weest. Waar welstand heerst heeft men er altijd zijn neus voor opgetrokken. Ten oiurechte overigens. In ieder geval worden de meer zoete uienrassen in menig ander land tot hoofdmaaltijd ver werkt. In de Balkan eet men niet zel den een rauwe ui uit het vuistje.. In OOLTGENSPLAAT Muzikale rondgang en concert op 't Fort De plaatselijke Zangvereniging „Ad- ven'do" zal zaterdag 10 juli een concert geven op het Fort „Prins Frederik" met medewerking van de muziekver eniging „Amicitia" en het Majoretten- corps, beiden uit Dirksland. Om kwart voor zeven vertrekt de muziek en de majoretten vanaf het verenigingsgebouw „'t Centrum" voor een mars door de ge meente met als eindpunt het fort. Op het plein voor de Don-Jon wordt er een zanguitvoering gegeven, een concert door de muziek en een show door de majoretten. Voor het publiek vrije toegang; kin deren evenwel onder geleide. China en Japan nuttigt men bovendien nog het loof van de ui. In principe zou dat volgens dr. Van Kampen ook bij ons niet ondenkbaar zijn, maar het is er eenvoudig nooit van gekomen. In grote bloemstukken treft men niet zel den de bolvormige bloem van de ui aan. Er zijn in Nederland een aantal kwe kers die zich op het gebied van uien- bloemen hebben gespecialiseerd. Ondanks de zorgwekkende discrimi natie van 'de ui in onze keuken is Ne derland een der voornaamste uienpro- ducerende landen ter wereld. We heb ben ongeveer derig procent van de in ternationale markt in handen. Er zijn in Nederland ongeveer twintig verede- lingsbedrijven die zich met uien bezig houden. Vrijwel het hele assortiment van uienrassen dat hier gekweekt wordt en dat zijn er ongeveer zestig is van puur Nederlandse origine. En wat nou zo merkwaardig is: Ondanks zijn meer dan respectabele leeftijd en on danks zijn weinig spectaculair uiterlijk is de ui alle andere veldgewassert voor uitgesneld waar het gaat om weten schappelijk onderzoek. Het was 's werelds eerste gewas waarmee men met veredeling van hy bride rassen is begonnen. (Terugkweken tot een mate van ver regaande inteelt, zo heb ik het als leek begrepen, waarna er een ongemeen sterk ras ontstaat). Het was bovendien het eerste en tot dusver enige gewas dat bruikbare resultaten heeft opgeleverd met mutatieveredeling door middel van bestraling. Dit laatste vergt enige toelichting, te meer omdat dr. Van Kampen er eert belangrijke rol bij heeft gespeeld. Zo af en toe laat Moeder Natuur in een bepaald ras plotseling een variëteit ont staan. Een raar buitenbeentje. Meestal is dat niet levensvatbaar. Een hoogst enkele maal betekent het juist een ver betering van het ras. Nu kun je natuur lijk als onderzoeker rustig op die spon tane buitenbeentjes, mutaties genaamd, gaan zitten wachten, maar dan wordt het een' lange zit. Een duizend jaar of zo. Men heeft ontdekt dat je dit natuur lijke proces ingrijpend kunt versnellen door bestraling toe te passen. Daarmee, met andere woorden, kun je de erfelijk- ke eigenschappen bombarderen. Er ont staan dan de meest merkwaardige uit wassen, maar de kans dat er uitgere kend de eigenschap tussen zit die je zoekt is aanzienlijk groter geworden. „Samen met dr. De Zeeuw van het instituut voor Toepassing van Atoom energie in de Landbouw heb ik in 1959 en 1960 in het Amerikaanse Brookha- ven bestralingsexperimenten uitgevoerd op uienzaad. Dat werk heeft zon' zeven nieuwe rassen opgeleverd, waarvan de eersten rond deze tijd beschikbaar wor den gesteld aan de particuliere kwekers. De productiviteit van deze nieuwe ras sen is nog niet indurkwekken hoog, maar er zijn verschillende rassen bij die de kw^eekbedrijven als geniteurs kunnen geibruiken. Ze bezitten namelijk een flin ke houvastheid een harde schil waardoor machinale verwerking van het produkt gemakkelijker wordt. En dat telt mee tegenwoordig". Er zijn in Nederland pakweg 6500 uientelers. Geen full-time uientelers wel teverstaan, want om allerlei planten- ziektekundige redenen kun je hoogstens eens in de vijf jaar uien verbouwen op eenzelfde stuk gi-ond. De uienteelt maakt derhalve deel uit van het totale teeltplan en akkerbouw- en tuinbouw bedrijven. Je kunt twee methoden vol gen. Je kimt uien zaaien in het voor jaar, waarna in het najaar geoogst kan worden'. Maar je kunt ook in het eer ste jaar en menigte van kleine bol letjes kweken en deze in het daarop volgende jaar opnieuw uitpoten. Dat levert vroege uien op. Een teeltmethode, die door de mede-oprichter en eerste voorzitter van de SNUIF wijlen J. A. van Nieuwenhuizen in Hongarije werd ontdekt. Zoals gezegd waren Noord-Holland en later Zeeland de grote in het oog springende nationale uiencentra. Te genwoordig zijn dat de nieuwe pol ders. Dat komt omdat de ui als gevolg van de toegenomen mechanisatie en de verbeterde onkruidbestrijding langza merhand in de sector van de grote be drijven terecht is gekomen. En daar mee als vanzelf in de sector van de recordproduktie. In 1970 stond er zo'n tienduizend hectare uien op het veld. Dat was het zesde deel van het totaal van dertig voUegronds groentegewas sen. Van de 435 miljoen gulden produk- tiewaarde in deze sector, kwam 70 mil joen voor rekening van de ui. Er werd meer dan 300.000 ton uien geprodu ceerd, waarvan 40.000 ton voldoende was om het binnenlands verbruik te dekken. Vandaar dat de export zo be langrijk is. Nederland exporteert haar uien naar ongeveer zestig verschillende landen. Veruit de allergrootste afne mer is West-Duitsland, gevolgd door Frankrijk en Engeland. Dit drietal neemt ongeveer tachtig procent van onze afzet voor zijn rekening. Wie onder de indruk van deze getal len in de verleiding mocht komen om een driewerf hoera aan te heffen voor onze nationale ui, die wordt er op ge wezen dat de situatie in feite minder rooskleurig is dan ze lijkt. „Waar blij ven we met onze uien?'' wordt zonder enige twijfel een klemmende vraag. „Allereerst", zegt dr. Van Kampen, „moeten we de uientelers ertoe zien te bewegen om voorlopig pas op de plaats te maken. Ons areaal is veel sneller gegroeid dan de afzet en dat begint ons een beetje op te breken. Maar voor al moeten we nieuwe afzetmogelijkhe den zien aan te boren, vooral op de binnenlandse markt, die verhoudingsge wijs altijd nog vrij klein is. We moe ten bedrijven stichten voor het drogen en diepvriezen van uien, zoals die in de Verenigde Staten een bloeiend bestaan leiden. En verder moeten we geschilde uien en gesneden uien op de markt gaan brengen, zodat de moderne huisvrouw niet langer haar oogschaduw behoeft te ruïneren wanneer het uiensnijden haar te machtig wordt. We moeten naar betere bewaartechnieken, zodat de Ne derlandse ui het hele jaar door vers verkrijgbaar is. Koelhuizen bedoel ik, en conserverende bestraling, waartoe juist de ui zich bijzonder goed blijkt te lenen. Er worden in Nederland per hec tare verreweg de meeste kilo's ui ge produceerd wat dat betreft zijn we reeds jarenlang wereldkampioen maar we moeten het accent meer en meer gaan verleggen naar een nog ver dere verbetering van de kwaliteit. Er worden in ons land op het ogenblik ongeveer twintig verschillende soorten ui geteeld, maar de doorsnee huisvrouw herkent er zelden meer dan drie. Voor de meesten is een ui doodgewoon een ui. Daar moet verandering in komen. De ui moet een nieuw gezicht krijgen. Een doelgerichte reclamecampagne lijkt me hard nodig". Zodat we binnenkort wellicht kunnen kennismaken met de ouwe trouwe ui in een moderne versie. m (Wijze Psalm 50). Hoe slaaft en draaft toch zo des werelds mens, en meent het hier te krijgen naar zijn wens! Hoe maakt hij zich vergeefs zo ongerust? O mens, bedwing uw zinneloze lust, want hier is aan geen ware rust te raken, niets kan ons hier recht gelukzalig maken. De wereld zal (dat weten wij gewis) zeer haast vergaan met al wat in haar is. Slaat uw gezicht eens op al haar bedrijf, aanmerkt hoe hier geen ding heeft zijn verblijf, en zegt alsdan: o wereld, zeer ellendig, voorwaar in u is alles onbestendig. De wellust zelfs en 't opperste plezier, de wereld heeft geen rechte blijdschap hier: AI schijnt het schoon te wezen nog zo zoet, 't is geconfijt in bittre gal en roet. De wellust kan arglistiglijk bedriegen, zij kan zeer loos ook zonder spreken liegen.1 Trekt af uw hart van al des werelds goed, verheft omhoog uw rusteloos gemoed, en zoekt aldaar uw gelukzaligheid, want daar alleen is zij u weggeleid. Houdt Christus vast, zo zal u rust toevloeien, die hier en ook hiernamaals nog zal bloeien. Tien boeken der gezangen" WiUem Sluijter 1627-1673'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 9