Koningspleisterplaats te Goedereede, ......eerlijk en uniek gelegen I bruidsfoto's UW BIVIW-DEALER Steeds meer landbouwers willen op de recreatieve toer De oude bakfiets, een bruikbaar vakantie-karretje A.J.VANRUn/IPT STAD AAN 'T HARINGVLIET DESIREE KEUVELAAR UIT HET April volgend jaar zal het gehele project gereed zijn. Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDUK Door N.V. Bouwbureau Koningen en Batenburg te Den Haag, exploi tant van Koningspleisterplaats te Goedereede wordt momenteel in ettelijke dagbladen die in een straal van honderd kilometers rond Goe dereede verschijnen een advertentie-campagne gevoerd voor de verkoop van chalets uit dit project. In die advertentie wordt ook de „eerlijke en unieke" ligging van de pleisterplaats aangevoerd en het plaatje dat we vanaf de Goereese toren schoten bewijst wel dat met die bewering niets teveel wordt gezegd. Zij die de wat afwijkende bouw aanvankelijk wat miskennend hebben gevolgd zullen nu het zijn voltooiing nadert ook wel vrede hebben met het gekozen chalet-type dat het esthetisch toch wel goed blijkt te doen. Chalets gereed Motel en restaurant DE SUIKERPRIJS Molendijk 85, tel. 01871-553 Gezamenlijke motoren-productie van Peygeot, Renault en Volvo Sommelsdijk Nieuwe eilanden in Grevelingen worden natuurreservaat De elegante verlomigsrim MIDDELHARNIS Ed en Willem Bever naar Ouwehand Raad Oostflakkee vergadert a.s. maandag: Bladz. 2 JIILANDEN-NIBÜWS' Vrijdag 3 juli Nog een Generale Synode Het belang van de studie De uitbreiding van de zending In juni vergaderden, zoals we vorige week zagen, de Generale Synoden van de Hervormde en de Gereformeerde Kerk. In die maand was er echter nóg een Synode-vergaderüig, namelijk van de Gereform.eerde Gemeenten. Er is alle reden om ook aan deze vergadering nog een nabeschouwing te wijden. De Gereformeerde Gemeenten (om volledig te zijn: „de Gereformeerde Ge meenten in Nederland en Noord-Ameri- ka," dit ter onderscheiding van de Ge reformeerde Gemeenten in Nederland) vormen een kerkgemeenschap die is voortgekomen uit de samenvoeging van de zogenaamde Ledeboeriaanse Ge meenten en de Kruisgemeenten! uit de vorige eeuw. Jarenlang was ds. G. H. Kersten de centrale en leidende figuur in deze gemeente. Na diens overlijden in 1948 kwam dr. C. Steenblok op de voorgrond, maar dat leidde tot een conflict en een scheuring in 1953. De gemeenten die Steenblok volgden kozen de naam „Ger. Gem. in Nederland", in de wandeling aanvankelijk ook wel „uitgetredenen" genoemd. De gemeenten die de Synode trouw bleven en dus wel „Synodalen" heetten, behielden dus de naam „Ger. Gem. in Nederland en Noord-Amerika. Deze laatstgenoemde groep, verreweg de grootste, telt op dit ogenblik zo on geveer 150 gemeenten, die gediend wor den door ruim 40 predikanten. Bij mijn weten is zo'n hoog aantal predikanten in het verleden nimmer bereikt. Ge meenten die nooit een eigen dienaar des Woords hebben gehad en tientallen ja ren moesten preeklezen, hebben tegen woordig vaak een eigen predikant. Des ondanks is altijd nog driekwart van de gemeenten vakant, zodat de meeste do minees twee tot drie consulentschappen hebben. Dat zij daardoor vaak dag-in, dag-uit bezet zijn met het leiden van begrafenissen, het bevestigen van hu welijken, enz., laat zich gemakkelijk verstaan. De Generale Synode van de Ger. Gem. komt om de drie jaar bijeen. Ditmaal was één van de belangrijkste agenda punten de opleiding aan de Theologische School te Rotterdam. Met dankbaarheid mag worden geconstateerd dat er inza ke de opvattingen over de studie van predikanten wel een en ander is ver anderd in deze kringen. Het is nog niet zoveel jaren geleden dat ds. G. H. Ker sten tegen de stroom moest oproeien toen hij een predikanten-opleiding in het leven riep. Inuners, zo meenden ve len in de Ger. Gem., wie tot het won derlijke ambt geroepen was, die had genoeg aan het onderwijs van de Hei lige Geest. Een min of meer weten schappelijke vorming was ten enenmale overbodig en zelfs af te keuren. Ik denk dat deze opvatting wel uitgestorven is binnen de Ger. Gem. Men ziet de studie niet meer als onnodig, maar zelfs als onmisbaar. De laatste jaren was de opleiding al aanmerkelijk uitgebreid. Was de studie voorheen slechts gericht op de noodza kelijke vorming tot het ambt, hoe lan ger hoe meer heeft ze ook een weten schappelijke basis gekregen. Behalve de ambtelijke vakken worden' nu bijvoor beeld ook de grondbeginselen van de oude talen en bijbelse oudheidkunde ge doceerd. Dat dit alles veel vergt van de docenten, ook wat betreft de voorberei ding van de lessen, spreekt vanzelf. De combinatie van het docentschap met het predikantschap in een vaak grote ge meente is bijna niet meer vol te houden. Vandaar dat de Generale Synode, die onder leiding stond van drs. A. Ver- gunst (zelf docent aan de Theologische School) en die gehouden werd in de Utrechtse Westerkerk), besloten heeft aan het Curatorium volmacht te verle nen, de docenten vrij te stellen van het gemeentewerk. Wanneer de uitbreiding van hun taak dat noodzakelijk maakt en wanneer ze het zelf verzoeken, kun nen ze nu de rechten van een emeritus verkrijgen. Dat dit in een kerkgemeenschap als de Ger. Gem., met toch altijd nog een groot tekort aan predikanten, een vér strekkend besluit is, laat zich denken. Het betekerit immers, dat drie bekende en geachte predikanten (ds. Vergunst van Rotterdam-C, ds. de Gier uit Den Haag en ds. Weststrate te Meliskerke) eventueel aan de gemeenten kunnen worden onttrokken om zich geheel aan de opleiding van predikanten te wijden. Dat desondanks deze beslissing kon wor den genomen bewijst wel hoe hoog de opleiding tot het ambt wordt aangesla gen. Een andere verblijdende zaak is de uitbreiding van het zendingswerk in de Gereformeerde Gemeenten. Terwijl vroeger de zending praktisch buiten het gezichtsveld lag, hebben deze Gemeen ten nu al twee zendingsterreinen (Nige ria en West-Irian) en zijn ze bezig, in samenwerking met de Nederduits-Ge- reformeerde Kerk van Zuid-Afrika een derde zendingsterrein te exploiteren in Swaziland. Er zal ook meer worden samengewerkt met de G.Z.B, in de Ned. Herv. Kerk. Een gemeenschappelijke or ganisatie, die de naam Gereformeerd Zendings Overleg (GZO) heeft gekre gen, is reeds opgericht. Een dergelijke samenwerking op het gebied van de zending moet zonder meer worden toe gejuicht. Het zou meer dan erg zijn wanneer onze verschrikkelijke verdeeld heid zou worden overgebracht naar het zendingsveld. En dat dit gevaar niet denkbeeldig is, bewijst het recente on verkwikkelijke conflict binnen de Mbuma-zerïding De vergadering van de Generale Sy node van de Ger. Gem. geeft ons aan leiding om nogeens de wens uit te spre ken dat de Heilige Geest zó moge wer ken in de Nederlandse kerken der Re formatie dat we allemaal de strijdbijl zouden begraven en schouder aan schou der zouden gaan strijden met het zwaard des Geestes voor de komst van het Koninkrijk Gods, in Nederland en in de hele wereld. Waarnemer. ^'ilÜilllnilSIIIHipiiirrJHili Ép|Ép|iiillli|i'i!i ''pMliHHhtJ'jJJiüjiiiMlJIiJjIiïiiirir lipiBBiljjSiliaBifilfSlippfg^ Van het hele project zijn thans 52 chalets zo goed als gereed. In de adver tenties worden ze aangeboden vanaf 36.000.Het eigen' benodigd kapitaal bedraagt 7500,en de rest kan gefi nancierd worden met een hypotheek van 80 De chalets bevatten een flinke woon/eetkamer, een toilet en een dou che, centrale verwarming en warmwa tervoorziening, een Amerikaanse keu ken, een twee-persoons slaapkamer en in de woonkamer kan ook nog een kan- telbed worden geplaatst. Bij de koop prijs is de volledige meubilering inbe grepen, door de fa. van Reeuwijk te Rotterdam worden de appartementen in een moderne en een semi klassieke stijl gemeubileerd. Gegadigden worden ook gewezen op de mogelijkheden tot ver huur van hun chalet in de zo'mermaan- den en' in het voor- en naseizoen met de opbrengst waarvan men een flinke portie van de rente en aflossing zou kunnen betalen. Elke chalet heeft een ruim balkon en iedereen mag gebruik maken van het zwembad dat werd aangelegd. De bloe- menbakken boven ramen en deuren, zo als het een heuse chalet betaamt geven het project een extra pleizierig aanzien. De losstaande vleugel, Unks op de foto, is de in aanbouw zijnde Motel-vleugel met 32-persoons slaapkamers. Daarnaast komt het restaurant met een accomoda- tie van 150 stoelen en 2 vergaderzalen. Aan de voorzijde waar de nieuwe Pro vinciale weg zal worden aangelegd komt een royale parkeerplaats. Volgend jaar zal het allemaal gereed moeten zijn waarna het gehele project met een of ficieel tintje zal worden gestart. N.V. Bouwbureau Koningen en' Baten burg dat in een van de chalets een man heeft gestationeerd die geinters- seerden van alle gewenste informatie voorziet rekent vooral op de belang stelling van Randstadbewoners die straks, wanneer de Haringvlietdam ge opend zal zijn binnen een uurtje in lim tweede huis kunnen zijn. „De rust die hier heerst en de prachtige omgeviiig, de kwaliteit van de chalets, de gunstige ligging dat zal de mensen toch wel aan spreken" verwacht dhr. Bruins die wij er ontmoetten. Het landelijk karakter is nog volop aanwezig; zittend op je balcon kun je op luttele meters afstand de landman aan het werk zien. De minister van Economische Zaken heeft zich er mee kunnen verenigen, dat de consumentenprijs voor suiker met 1 cent per kilo wordt verhoogd. Deze verhoging is nog een gevolg van het besluit dat de EGG-ministers van landbouw op 25 maart j.l. over de in terventieprijs voor suiker hebben geno men. Mocht u met uw evt. vakantiepart ners nog dubben over de vraag met welk vervoermiddel u straks op stap gaat dan hebben wij wellicht een ge zond ideetje voor u want tien: tegen een dat u het gebruik van een gewone bakfiets nog niet hebt overwogen. En toch lijkt zo'n vehikel voor trekkers doeleinden geconstrueerd te zijn, u kunt er al peddelend flink mee uit de voeten mits u het berglandschap mijdt en de actieradius beperkt tot het eigen vlak ke landje. Drie studerende jongelui, Tido Bos- ker uit Rijswijk, Hans Bosker uit Delft en Auke Siebenga uit Den Haag zijn en kele weken geleden op het grandioze bakfiets idee gekomen en na enig zoe ken slaagden ze erin zo'n karretje voor een zacht prijsje op de kop te tikken. Het ondernevfiende drietal 'passeert Middelharnis Kennelijk is het de trouwe gezel ge weest van de plaatselijke voddenkoop man of de schillenboer die het na een langdurig dienstbetoon ter ruste had gezet. De bak werd volgeladen met kampeerspullen, vooraan kwam een em mer met stoffer en blik te hangen, ach teraan een oude huisbel, om het publiek tijdig te kunnen waarschuwen wanneer ze eraan komen, een parapluie werd aan de standaarduitrusting toegevoegd en de boordradio voor de nodige arbeidsvita minen werd in positie gebracht, één man klom op de bok en twee in de bak en vort ging het in noordelijke richting met een gemiddelde snelheid van 10 km per uur. Zo heeft het drietal Zandvoort be reikt, zo hebben ze Alkmaar aangedaan en zo zijn ze de afsluitdijk gepasseerd. Giethoorn, Ermelo, nog wat plaatsjes in de Betuwe, Heerjansdam, Middelhar nis en nu zitten ze dan in Ouddorp op het recreatieoord „de Jonkerstee". Dins dagavond toen we het zonderlinge va kantietransport ontmoetten hadden de jongelui 75 kilometers onder de wielen doorgetrapt, de vorige dag waren het er zelfs 125 geweest! De enige pech die ze tot nu toe gehad hebben bleef beperkt tot zij het ook een groot aantal lekke banden. Die pechfactor werd ondervangen door de montage van nieuwe banden' die, als 't moet, weer vele kilometers mee kun nen. De jongelui hebben tot dusver bij zonder van hun originele vakantie ge noten. Het blijkt een zaak van geven en nemen te zijn. Zittend op het harde za del, de zaak soms moeizaam voortbe wegend kijk je op je luierende vrienden in de bak maar die rollen worden regel matig omgedraaid. De Hoofddirekties van Peugeot, Re nault en Volvo hebben 28 juni j.l. een samenwerkingsakkoord gesloten voor de gezamenlijke ontwikkeling en fa bricage van bepaalde typen automo toren. De overeenkomst is gebaseerd op de volkomen gelijkwaardigheid van de drie constructeurs, handhaving van de vol ledige onafhankelijkheid van de betrok ken partners en het voortbestaan van de onderlinge concurrentieverhoudingen. De overeenkomst is nog gebonden' aan verschillende voorwaarden met name ten aanzien van het verkrijgen van toe stemming van zowel de Franse als de Zweedse overheid. De productie van de gezamenlijk ont worpen en ontwikkelde motoren zal plaatsvinden door een nieuw op te rich ten werkmaatschappij waarvoor Peu geot, Renault en Volvo, in gelijke de len, het kapitaal zullen leveren'. De fabricage zal plaatsvinden in nau- wen samenwerking met „LA FRAN- CAISE DE MECANIQUE", een gemeen schappelijke vestiging van Peugeot en Renault te Douvrin in het département Pas-de-Calais. Er wordt naar gestreefd tegen 1980 een produktie van 350.000 motoren te bereiken. Postagentschap. Wegens vakantie van de postagent te Sommelsdijk wordt het postagentschap van 12-23 juli a.s. ondergebracht in het pand Voorstraat 21 aldaar, (fam. Joppe). Gedurende deze periode is de open'- stelling als volgt geregeld: ma/vr. 09,00 —12.00; 14.00—15.00 uur. Sinds de Grevelingen van de zee is afgesloten', zijn enkele zandbanken droog gevallen. De Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders is thans bezig met het aanbrengen van schermen van, ge vlochten rijshout die het verstuiven van het zand tegengaan. Deze nieuwe eiland jes die op deze wijze aan Nederland worden toegevoegd, zullen in de toe komst belangrijke natuurreservaten worden. Reeds hebben talrijke vogels, die elders zijn verjaagd (zoals van De Beer/Rozenburg), er hun broedgebied ge vonden. De grootste voormalige zandbanken zijn de Hompelvoet en' de Veermans plaat, beiden honderden hectaren groot. Daarnaast zijn er nog enkele kleine platen die eveneens droog zijn gevallen en zich zullen ontwikkelen tot natuur gebieden. Vooral voor Hompelvoet zijn de ver- RHENEN De officiële begroeting van de honderdduizendste bezoeker aan de Florida Delphin Show, het zoge naamde Dolfirena in Ouwehands Die renpark, is even een paar dagen uit gesteld, omdat de heer Ouwehand dat feestelijk moment graag wU vieren in het bijzijn van Ed en Willem Bever van de Fabeltjeskrant, compleet in televisie- costuum mét waterpomptang. Er is al contact met het bekende tweetal, dat momenteel op vakantie is m het „verre dierenbos", maar dat er wel aardiglieiil inziet om even over te wippen naar liel grote dierenbos van Ouwehand op de Grebbeberg in Rhenen. De honderddui zendste bezoeker krijgt een' driedaags verblijf aangeboden voor twee personen in München om daar de oktober Fest- spiele bij te wonen. wachtingen hoog gespannen. Dit is een van de drie "broedplaatsen voor de groK stem geworden', te zamen met „Griend in de Waddenzee en „De Kwade Hoelt" op Goeree. De grote stern was omstreeks 196' in ons land bijna uitgestorven. Het aaJ- tal liep terug van 40.000 exemplaren tot minder dan duizend. De laatste jaren is er een herstel opgetreden. De Hompelvoet wordt thans dag en nacht 'bewaakt door iemand van de stichting De Beer. Aan de rand van dt Grevelingen zullen de mensen recrea tie kurmen vinden. Het centrum van de ze voormalige zeearm is voorbestema om een: reservaat voor broedende e" overwinterende vogels en voor planten te worden. (Rotterdams NieuwsWa'') Zoals op de westkop van het eiland het geval is zo willen ook op de oostkop steeds meer landbouwers hun gronden aanw^enden voor recreatief gebruik. Veelal blijkt dat een lucratiever beste ding dan de verbouw van producten. In de a.s. maandagavond te houden raadsvergaderfing zal de raad het voor stel behandelen binnendijks langs de grote rivieren een aantal gronden met een agrarische bestemming aan te wij zen voor een' recreatieve bestemming. Door diverse landbouwers is daartoe een aanvrage ingediend. Wanneer de raad daarop haar fiat ge^^ dan zullen enkele bestemmingsplanne" op dit onderdeel gewijzigd dienen worden. B. en w. stellen zich voor hie'" omtrent nader overleg te plegen niet Provinciale Adviesorganen. Tijdens de vergadering van maaO' dagavond zal de raad zowel het vooi' lopig rapport van de Streekplancol»' missie Goeree Overflakkee als het vooi' ontwerp Streekplan Zuid Holland Zm bespreken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 6