Raad Dirksland staat sterk afwijzend tegenover het ontwerp - Streekplan van weenen Schoolhuis te Dirksland werd verkocht voor f 5000. Schilderijen-expositie in raadzaal van het ge meentehuis Goedereede Tractorchaiiffeur (30) bij ongeluk omgekomen I Dhr. van Prooijen waardeert het als een klungelzaakje Ontwikkeling Goeree-Overflakkee zou worden gestagneerd Restaurant „Tonbré" Sommelsdijk 43e jaargang Vrijdag 9 juli 1971 No. 4001 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De raad van Dirksland heeft in haar woensdagavond gehouden verga dering, in navolging van het college van B. en W. een duidelijk en over tuigd „onaanvaardbaar" uitgesproken over het voor-ontwerp van het Streekplan Zuid Holland Zuid. Goeree-Overflakkee wordt in dat ont werp een recreatieve en agrarische functie toebedacht terwijl vrijwel alle bestuurderen op een woonfunctie willen aansturen, een functie die in het ontwerp primair aan het eiland van Dordrecht wordt toebedacht. De heer Th. van Prooijen (PvdA) drukte zijn misnoegen het lo-achtigst uit door het ontwerp als een „klungelzaakje" te schatten. WeUswaar is een Streekplan niet bindend maar zo liet dhr. D. A. H. van Dis (PCP) zijn collegae raadsleden weten G.S. hanteren een Streekplan bij de beoordeling van bestemmingsplan waarom de raad ook al in een vroeg tijdig stadium daarop attent wilde zijn. Remmingen Trekken aan de bel Architectenhonorarium modehuis dirksland tel: 396 Eigen architect Schooluitbreiding stagneert Voorbereidingsbesluit Gem. rekening Aankoop woningen P.T.T. geeft jubiieumkaarten uit BEDDEN In onze speciale slaapkamer afdeling ziet U ze te kust en te keur. IjifÓNlNGINRICHfmS^ I Betaling I abonnementsgeld Zonnebril niet te vaak dragen VOOB MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelharnis POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 ^- Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. „Wij menen dat deze hoofdstrekking een agrarische en recreatieve functie voor deze streek en deze gemeente onaanvaardbaar is" hadden B. en W. de raad doen weten en ter vergadering bleek al direct dat de raad er geen haartje anders over dacht. „Typisch dat we er gelijk over denken',, vond dhr. van Prooijen die na het maken van critische aantekeningen kennis genomen had van de mening van B. en W,. zijn bemerkingen en de bezwaren van B. en W. waren daarbij identiek gebleken. „Wij willen B. en W. ondanks het gedwarsboom door de Prov. Planolo gische Dienst graag aansporen de wo ningbouw te stimuleren," verklaarde dhr van Prooijen: „wij werken en leven op dit eiland en wij weteri wat er het beste voor is!" Dhr. J. A. Struljk die de bevindingen van de SGP fractie vertolkte was al even teleur gesteld over de inhoud van het voor ontwerp. Spijtig moest hij vaststellen dat aan vele onontbeerlijke dingen nauwelijks aandacht is besteed, dat er zelfs remmend zal worden opge treden. Inzonderheid dacht dhr. Struijk daarbij aan de woningbouw waarvan een uitbreiding hoogst noodzakelijk moet worden geacht. Wanneer die ach terwege blijft aldus dhr. Struijk hoe kunnen dure voorzieningen in zo'n kleine gemeenschap haalbaar zijn? Niet begrijpend vroeg dhr. Struijk zich voorts af waarop de stimulering van de land bouw en de glascultuur kan zijn geba seerd omdat alle perspectief in die sec toren ontbreekt. Een uitbreiding van de glascultuur zou bovendien landschapont sierend zijn en nadelig voor de milieu verontreiniging. „Ik vind het hele ont werp voor Goeree-Overflakke nogal te leurstellend", concludeerde dhr. Struijk: „de ontwikkeling van het eiland staat zeker niet centraal maar is als een soort aanhangsel van het geheel van Zuid Holland. In ieder geval zo vatte dhr. Struijk samen is uit dit rapport geen dynamische ontwikkeling voor Goe ree-Overflakkee te lezen waarom het rapport onaanvaardbaar is". Namens de PCP fractie gaf dhr. Leij- dens te kennen het geheel met de con clusie van B. en W. eeris te zijn. Vooral de woningbouw verdient alle aandacht en dhr. Leijdens vond dat er jaarlijks in elk dorp toch minstens 10 a 15 wo ningen beschikbaar moeten zijn. „We moeten nu gebruik maken van ons recht van inspraak en direct aan de bel trekken anders raakt de ontwik keling van de streek achterop", voorzag dhr. van Dis (PCP). Dhr. van Dis vond dan ook dat B. en W. heel juist hebben gereageerd. „Nog beter ware het dat het hele eiland dit geluid liet horen maar het lijkt er nog niet op dat dat zal gebeuren," re deneerde de voorz. burg. H. Bos. „Uit breiding van het bevolkingsbestand is een hoogst normale zaak maar wan neer de inhoud van het plan de mening van G.S. wordt dan zullen' er heel wat daartoe strekkende bestemmingsplannen moeten stranden." Dhr. J. L. Poortvliet (WD) „zag'| het niet meer zo in die plannen en hij paste er d&n ook voor de inhoud te becommentariëren. „Als een ontwikke ling zich aandient houdt geen mens en geen plan die tegen" was zijn stelling- name. Overigens was oom dhr. Poort- vliet het helemaal eens met de conclusie van B. en W. waaraan hij zich gaarne conformeerde. Unaniem riep de raad dan ook het „onaanvaardbaar" uit. tect kan aantrekken. Ook dhr. Poort- vliet wilde graag over die mogelijkheid geïnformeerd worden. De heren van Prooijen en van Dis vroegen zich voorts af of de architect metterdaad toezicht uitoefent, de heren' meenden daar wel enige twijfel over te mogen hebben. „Dergelijke opmerkingen moeten wel goed gefundeerd zijn wUlen ze uitge- sproken wordenwaarschuwde de voorz. burg. Bos. De heer J. Witvliet bleek ter plaatse nogal eens een oogje in het zeü te hou den en zo verklaarde hij „met m'n stijve benen ben ik nog op de steigers geklommen om te zien of die haken wel in de muur zaten." Dhr. Witvliet had de architect er welgeteld éénmaal gezien, ook weth. de Bonte en de burgemeester had hij er enkele ma len gesignaleerd. Dhr. Los (PvdA) „Die tweeduizend gulden moeten we dan eigenlijk aan dhr. Witvliet geven De raad bleek na de mededeling van dhr. Witvliet nog maar weinig ver wachting te hebben van het te houden -k Een goed kopje filterkoffie OUDE TONGE toezicht. Dat bleek zo deelde de voorz desgevraagd mede overigens geen kwestie van verplichting maar van over eenkomst met de architect te zijn. Aan vankelijk is nog overwogen het toezicht zelf uit te voeren maar de directeur Gemeentewerken had het beter geacht, gezien het specifieke karakter van het| werk het aan de architect over te laten.' Het aantrekken van een Bij het voorstel tot beschikbaarstel ling van een aanvullend crediet van 4000,— t.b.v. de gedeeltelijke restauratie van de toren te Herkingen liet de raad een critisch oog vallen op het architec tenhonorarium. De totale kosten be dragen ruim 63000,—, de architecten- kosten 12646,46 (incl. BTW) en dhr. J. L. Poortvliet (VVD) had er weinig moei- meente architect stuit te mee om te becijferen dat dat pla .~.~~--i"i'i—i^-, „o,.w 20''/o van de totale kosten is. „Enorm hoog", vond dlir. Poortvliet. Naast zijn honorarium had de architect ook nog een post „toezicht" in rekening ge bracht. Voor dhr. Leijden's was dat aan leiding om te vragen of de gemeente dat niet zelf kan verdienen. Dhr. Poort vliet vulde dat aan met zijn vraag of de gemeente, die immers regelmatig met deze zaken wordt geconfronteerd, niet voordeliger een eigen gemeente archi- BOnrVMATERlAIiEIf Db-bslsnd Telefoon 1S33 eigen ge- op meerdere moeilijldieden, zo verklaarde weth. A. C. van Rossum. Veelal zit er geen con tinuïteit in het werk eri soms verdient het aanbeveling, voor een bepaald werk een gespecialiseerd architect aan te trekken'. „Een kleine gemeente als de onze moet zeker niet alle architectonisch werk in eigen hand houden, het zou te monotoon worden", voorzag de voorzit ter die de raad erop wees dat de finan ciële consequenties ook niet gering zou den zijn. Vanavond, vrijdag, om kwart over ze ven zal burgemeester H. J. Smith eeh schilderijen expositie openen in de raadszaal van het gemeentehuis. De ten toongestelde werken, schUderijen en aquarellen zijn vervaardigd door de Rotterdamse schilderes Hermine Arends van Nugteren. Voornamelijk zijn het landschappen en dorpsgezichten van de kop van het eiland. Mevr. Arends van Nugteren heeft in Ouddorp aan de West Nieuw! andseweg haar tweede huis. Zij is bijzonder gecharmeerd door het Oud- dorpse landschap en vooral door de bui tendijks gelegen gorzen en slikken waar van ze het verdwijnen t.g.v. de afslui ting van de Grevelingen ten diepste be treurt. De schilderes heeft ook een grote vaardigheid in het portrettekenen en 'ook daarvan zullen er knappe voorbeel den te zien zijn. Haar werk draagt een' figuratief ka rakter met een duidelijk impressionis tische inslag. Haar werk is derhalve niet een „fotografische" weergave. Wel zijn de verschillende onderwerpen dui delijk herkenbaar maar het impressio nisme doet details vervagen. Zij schil dert haar onderwerpen ter plaatse om spontaan de impressie van kleur, licht en sfeer in haar werk neer te kunnen leggen en weer te geven. Tal van grote bedrijven, kunstzaken en Overheidsin stituten zowel als particuliereri hebben werk van mevr. Arends-van Nugteren aangekocht. Graag wil zij het publiek van Goeree-Overflakkee met haar v/erk kennis laten maken. Vrijdagavond zal de expositie tot half negen geopend zijn, de volgende week elke dag van. 10 tot 5 uur 's middags. Niet in een royale bui maar meer uit social overwegingen heeft de raad het schoolhuis aan de Ring voor de zachte prijs van vijfduizend gulden van de hand gedaan aan de bewoner dhr. Prins, hoofd van de openbare lagere school. De woning gebouwd in 1867 was aan een grote opknapbeurt toe maar het was van gemeentewege noodzakelij- jvenvijs alleen nog maar bij praten ge bleven terwijl het ongerief voor de lam. Prins voortduurde. Vorig jaar nog Was duidelijk geworden dat de aanpas sing van de woning bijna een halve ton zou gaan kosten, dat bleek voor het college van G.S. bezwaarlijk te zijn om dat men met dat bedrag al een eind op weg is naar een nieuwe woning. Ook m de vorige radsvergadering kwam de slechte toestand van de woning weer ter sprake, thans was er het voorstel de woning aan dhr. Prins te verkopen. De raad ging geheel accoord met de wat symbolische prijs als dank voor 't on aangenaam verpozen van de bewoners. Dhr. de Gast noemde het zelfs smarte- geld en de voorz. burg. Bos benadrukte ook dat de verkoop eerder in de soci ale dan in de commerciële sfeer ligt. Dhr. Witvliet die eerder in deze verga dering kennis gemaakt had met de hoog te van architectenhonoraria begreep dat de gemeente de architect heeft moeten honoreren voor de opstellen van het restauratieoverzicht waarom hij con cludeerde dat er voor de gemeente wei nig zal overschietenDhr. Prins werd de woning en de 298 m2 grond graag gegund. Wel zullen B. en W. zich des gevraagd nog beraden op een moge- lijldieid te bepalen dat bij evt. ver koop van de woning door dhr. Prins de gemeente voorkeursrecht heeft om dat het schoolhuis anders van de school „vervreemd" zou worden al mag dat nauwelijks meer bezwaarlijk heten. -O-^ De raad nam bij de ingezonden stuk ken kennis van de beslissing van G.S. goedkeuring te onthouden aan het raads besluit een crediet van 165880,— be schikbaar te stellen voor de uitbreiding van de openbare lagere kleuterschool te Herkingen. G.S. kwamen tot dat besluit omdat de financieringsmiddelen ontbreken'. Burg. Bos kon de raad thans mededelen dat er gegronde verwachting mag zijn dat die moeilijkheid binnen kort zal zijn opgelost. Een crediet van 3622,35 werd be schikbaar gesteld voor de aanschaf van nieuwe schoolmeubelen voor de Chr. School op Ger. Grondslag te Herkingen. De raad ging ermee accoord voor het gehele Noordwestelijke deel van de be bouwde kom van Herkingen een voor bereidingsbesluit vast te stellen. Dit besluit zal aldus het prae-advies van B. en W. weinig consequenties heb ben voor de bouwactiviteiten in dit ge bied, bouwaanvragen die in overeen stemming zijn met het voorlopige ont werpplan kunnen worden gehonorered nadat van G.S. een verklaring van geen bezwaar zal zijn ontvangen. De raad ging vervolgens accoord met de vaststelling van de sluitende reke ning 1968 van het grondbedrijf. De ge meenterekening 1968 werd voorlopig vastgesteld met een nadelig saldo van 114.478,78. Van dhr. D. de Bonte werden tenslotte drietal leeggekomen woningen aange kocht ter amovering. Het betreft de panden Noord Spui de nrs. 11, 13 en 15 voor een totaal prijs van 5500,—. Ter herdenking van het feit dat hier te lande 100 jaar geleden de eerste rijksbriefkaart verscheen, zal van 15 september t.e.m. 16 oktober 1971 en daarna zoveel langer als de voorraad strekt een bijzondere briefkaart ter waarde van 20 cent worden uitgegeven. De briefkaart is ontworpen door Jur- riaan Schrofer te Amsterdam. Op de linkerzijde is het jaartal 1871, alsmede een verkleinde afbeelding van de in 1871 verscherien rijksbriefkaart opgeno men; op de rechtervoorzijde komt het jaartal 1971 voor alsmede de waarde aanduiding van 20 cent, welke wordt gevormd door het zicli herhalende woord „Nederland". OOSTDIJK 53-61 DIRKSLAND Nadat Dirksland dinsdagmorgen ver nam van het verongelukken van een jonge Rotterdamse vliegenier moest in de vroege middag met ontsteltenis ken nis worden genomen van het veronge lukken van een van haar eigen burgers, de 30-jarige tractorchauffeur Comelis Klem, gehuwd en vader van drie jonge kinderen. Dhr. Klem, als sinds vijftien jaar in dienst van het commissionairsbedrijf fa. Leune te Dirksland, reed dinsdagmid dag tegen één uur met een tractor met twee lege aanhangers op de parallelweg ter hoogte van Nieuwerkerk op Schou- wen-Duiveland. Hij was vanuit Zierik- zee op weg naar huis. Naar verluidt zou hij naar rechts gegaan zijn toen twee hem achteropkomende bromfietsers hem wilden passeren, waarbij de tractor in de wat lager gelegen berm en vervol gens in de sloot terechtkwam. Dhr. Klem raakte daarbij onder een van de achter wielen bekneld, hij moet direct zijn overleden. Een onderzoek ter plaatse heeft uitgewezen dat de tractor over een afstand van plm. 25 meter, in rechte lijn, door de berm heeft gereden, daarbij werd een bermpaaltje geraakt, maar blijkens het rechte spoor heeft de be stuurder ook daarop niet gereageerd. Die gegevens en het feit dat hij tijdens de kanteling uit de dichte cabine raakte geeft steun aan de veronderstelling dat dhr. Klem tijdens de rit onwel is ge worden. Er is lijkschouwing verricht, waarvan de bevindingen pas na enige tijd bekend worden. 1 Bij het begin van het 3e kwartaal g P willen -wij onze abonnees vrien- s 1 delijk verzoeken het abonne- 1 mentsgeld voor het 3e kwartaal a g s 4,aan ons over te maken, g s Dat kan op giro nr. 167930 t.n.v. g S Eilanden-nieuws te Middelharnis s 1 of op onze bankrekerting bij de 1 s Raiffeisenbank Middelharnis- g j Sommelsdijk. i Wanneer U liever het 2e halfjaar g 1 1971 a 8,— gelijk wilt voldoen, S dan is dat voor onze administratie s alleen maar heel gemakkelijk. s i Bij voorbaat hartel\jk dank voor 1 uw medewerking. Gedurende de zomermaanden en voor al tijdens de vakantie dragen velen een zonnebril. In het zuiden van Europa en in het hooggebergte is er nu een maal meer licht dan in noordelijker ge legen streken. Veel licht veroorzaakt vermoeidheid van de cellen' in het net vlies van het oog. Goede zonnebrillen zijn er ter „bescherming" van het oog. Wie zijn ogen niet tegen een overmaat van licht beschermt, loopt het risico, dat zijn gezichtsvermogen snel achter uit gaat. De beste zonnebrillen hebben geslepen glazen en worden verkocht bij de opticiens. Fancybrillen, die men In goedkope winkels en in heel wat ben zinestations kan kopen, zijn meestal minder geschikt. Bij niet geslepen' glazen blijft name lijk de overstraling bestaan, zodat het oog te veel licht krijgt. Hoe een mens aan het dragen van een zonnebril kan wennen bewijst het verhaal van een paar Fransen, die jaren achtereen in de Sahara werkten. Zij waren gewend om een zonnebril te dragen. Bij terugkeer in hun vaderland hielden zij die bril ook 's nachts op. Hun ogen waren' zo gevoelig geworden, dat zij zonder zon nebril 's nachts zelfs last hadden van 'het schijnsel van de straatlantaarns

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1