EiiAriDEn - niEU ws C PFAFF SCOUTING VIIHD1III6 CAMERA': I OE WATERGEUS Tweede recreatie project Bruinisse NISUWS knielen bij öe kleine ömqen TELEURGESTELD... RUIL ZE IN W. RIKKEN N.V. Had Dinsdag 6 juli 1971 No. 4000 UIT PB KELKEN OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE voorde moderne PFAFF zig-zaglichtgewicht Wij ruilen alle merken,in, ool< vreemde if Scouting Eigentijds jeugdwerk Spel Een nieuwe tijd verkennen Geslaagd voor Mïddenstands- examen t t Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDUK I OOK VOOR GHAMIVROFOON- FLATEN I. ZANDSTÜA SOMMELSDUK Arbeidskrachten voor land- en tuinbouw- werkzaamheden NED. HERV. KERK Beroepen te Heteren, Molenaarsgraaf, Randwijk, Scherpenisse, Tholen, Veen, 7p2veld eri Zetten kand. W. Arkeraats te Ouderkerk a.d. IJsel. Rouveen P. Bos te Ameide. Aangenomen naar Schoonrewoerd and. J- Westland te Huizen. Bedankt voor Groenekan en 11 ande re beroepen kand. J. Westland te Hui zen. Brakel G. Veldjesgraaf te Wouters- woude. Amersfoort H. v. Slooten te Nijkerk. St. Annaland en Nieuwerkerk A, den Hertogh te Ede. Huizen en Dordrecht H. Jongerden te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Winschoten: W. v. d. 2wan te Kralingen. Dedemsvaart C. de Euyter te Wagenborgen. Maassluis A. V d. Woude te Lisse. Spijkenisse W. v. Rheenen te Maartensdijk. Heemstede L. Herlaar te Weesp. Aangenomen naar Rotterdam P. Meyer te Souburg. Bedankt voor Baarn P. Meyer te Sou burg. Enter H. Lenters te Delden. GEREF. KERKEN (vrijgemakt) Beroepen te Urk en Nagele A. Geel hoed te Hasselt. Katwijk T. Hoff te Drachten, die dit beroep aannam. Bedankt voor Hoogkerk W. Wierenga te Berkel. Scheveningen B. de Vos te Ten Boer. Appingedam en' De Bilt D. Berghuis te Almkerk. GER. KERKEN Vrijgemaakt buiten Verband Beroepen te Ede C. Plooy te Heemste de, Oost Flevoland G. Mul te Deventer. Aangenomen naar Culemborg W. Riet Icerk te Barendrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop, Drogeham, Eem dijk, Soestdijk, Gorinchem, Sliedrecht en Murmerwoude kand. J. Jonkman te Hilversum. Wildervank, Wormerveer en Dokkum kand. G. Born te Apeldoorn. Ds, L. Floor, em. pred. te Bodfioe-!;e- dorp, staat 40 jaar in het ambt. Hij werd in 1931 predikant op art. 8 (sin- gulliere gave) en als zodanig te Ulrum bevestigd. Van 1934—1944 stond hij te Assen, van 19441951 te Amsterdam N. en van 1951—1963 te Nieuw Vennep, waar hem emeritaat werd verleend. Theol. Hogeschool: Na gehouden ad- missie-examen werden tot de studie aan de Theol. Hogeschool toegelaten', de heren; A. Huibers te Hoogeveen; H. klomp te Apeldoorn; L. v. d. Mey te Katwijk; J. Oostenbroek te Utrecht; M. Pronk te INTieuwkoop; L. Terwel te Over schie; P. Bokhorst te Rotterdam; M. Vrijhof te Harderwijk en H. v. d. Heu vel te Veenendaal. Papendrecht: Na toevestiging door zijn zwager Ds. G. Buys van Vlaardin- gen met Hand. 4 29, deed ds. A. Ot ter, gekomen van Dokkum, intrede met Hand. 8 35. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te UnionviUe A. Snoep te Vlissingen. Aangenomen naar Enkhuizen kand. M. i'. Gelder te Zwijndrecht, Bedankt voor Terneuzen, Oostkapelle, Spijkenisse, Hellevoetsluis, Slikkerveer, Waarde, Haarlem, Amsterdam, Hoofd dorp en Hoogvliet kand. M. v. Gelder te Zwijndrecht. GEREF. GEM IN NEDERLAND Beroepen te Alblasserdam F. Mallan te Gouda. Aangenomen naar Bruinisse A, v. d. Berg, kand. te Gouda. Bedonkt voor Arnemuiden en 13 an dere beroepen A. v. d. Berg, kand. te Gouda. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Doom kand. A. v. d. Meer te Oosterland. MELISSANT Kerkdienst. Voor de Geref. Gemeen te in Nederl. hoopt a.s. woensdagavond om half acht voor te gaan ds. de Groot van Rijssen. THOLEN Verhuizing dokter Bas. De huisarts en gemeenterats dokter Th. A. Bos is maandag van Bolwerk 5 verhuisd naar zijn nieuwe woning aan de Molensingel, mi telefoon blijft 542. NAAIMACHINEHXJIS Eortemeestr. 17 - TeL 01640-35878 BERGEN OP ZOOJU BON voor gratis folders aan PFAFF, Antwoord 102, Bergen op Zooid. Naam: Straat: Plaats: Voor het diploma Algemene Han delskennis (het zg. Middenstandsexa men) te Goes slaagden: Mevr. Crezee-Tieleman, Renesse Mevr. G. C. van Leent-Troost D'land Joh. Poortvliet, Dirksland A. B. van Rinsum, Ouddorp C. V. d. Velde, Herkingen L. V. d. Velde, Herkingen Mej. J. Wolfert, Dirksland. Zij ontvingen hun opleiding aan de Chr. Middenstandsavondschool (in de Chr. MAVO-school „Prins Maurits") te Middelharnis, directeur: K. Breeman. Twee candidaten werden afgewezen. Bij het wiegje van een kind. Voor een vreugd, om van te zingen, Dat ik leef, en wordt bemind. Voor een nieuwe blijde morgen. Voor de slaap van heel een nacht. Voor 't gezin dat 'k mag verzorgen, Voor een brief die werd gebracht. Danken als het land mag drinken Na een frisse regenval. Voor de zon, als droppels blinken, Schitteren als fijn kristal. Als daar stralend in de wolken Staat Gods wijde regenboog, Waarin Hij tot alle volken. Zich in liefde nederboog.i Knielend bij de kleine dingen, Worden kleine dingen groot. Zie ik steeds meer zegeningen. Ik word kleiner, God zo groot! (Lanerta) VERVOLGVERHAAL door Sibe van Aangium 19 Hotse schonk hem een kroes boorde vol Bij „vergissing" schonk hij uit een voUe fles in, terwijl de ene fles nog aangebroken was. Niemand echter die ei' op lette, temeer waar hij de flessen naast zich op de grond had staan. De vrolijkheid steeg nu ten top. Ludwig Dleek een echte droogkomiek. Ze hadden een geweldig plezier. Ze dronken slechts iangzaam. Want de wijn bleek erg kop- Pig- Karl had zich al een paar maal over 't voorhoofd gestreken. Niet een van hen echter wilde bekennen', dat ™,1 zich ietwat beneveld begon te voe len Ieder voor zich was bang uitge lachen te worden. Want Hotse scheen nergens last van te hebben. De avond vloog om. 't Was reeds bij ^vaalven. „Drink eens uit, lui," noodde Hotse. „Neen, dank je," zei Otto. „Herman en Ik moeten om twaalf uur op wacht en t is nu al kwart voor twaalf." »Kom, dan nog een halve kroes," zei rtotse. Hij vulde de kroes van Otto en Herman nog half, terwijl hij de kroezen der drie andere soldaten vol schonk. Otto eri Herman dronken hun kroezen gauw leeg. Dan stonden ze op. „Hè, hè, zei Herman, „je hebt wel gelijk. „Wacht, Ludwig en ik zullen jullie wel even weg brengen." „Dat is goed," zei Otto, terwijl hij dwaas lachte. „Ik ben zo slap als een schoteldoek.'' „Leun maar op mij," zei Hotse, ter wijl Ludwig, die minder gedronken had, of er beter tegen kon, Herman onder de arm nam. Dan brachten zij ze naar hun wachtpost. Het bleek een lan ge gang te zijn, flauw verlicht door een kaars. Wilhelm en Gerhard wacht ten hen al. „Wat mankeert jullie," vroeg Wilhelm verbaasd. „We hebben' samen een glas w^ijn ge dronken," zei Hotse. „Ze zullen direct wel bekomen. Ze schijnen er niet goed tegen te kunnen." Inderdaad werkte de kou in de gang ontnuchterend naar het scheen. Althans ze stonden nu weer stevig op hun voe ten. De andere vier verwijderen zich.i Hotse keek nog eens achterom. Hij zag nog net, dat Otto tegen de muur leunde en dat Herman op de grond ging zitten. Want al scheen de kou eerst te ont nuchteren, dat ging spoedig over. Lud wig scheen een dol plezier te hebben. Om elke kleinigheid schaterde hij het uit. „Jij schijnt plezier te hebben", zei Ruim zestig jaar Spel en Verkennen in Nederland. Zestig jaar Scouting. Steeds aangepast aan de tijd, ook van daag de dag. Het thema bleef hetzelfde: het was spel, het is spel, het zal spel blijven. Spel van verkennen^ even boeiend als in de jaren van het ont staan. Spel voor jonge mensen. Het is bet verhaal van het verkennen, dat steeds weer is doorverteld en steeds weer actueel blijft. Het spel, verteld door mensen van iedere generatie, spreekt steeds weer nieuwe generaties aan. Het Spel van Verkennen, Scouting, is een' van de vele mogelijkheden, waar uit de jongen en het meisje van van daag kunnen kiezen om op een plezie rige wijze de vrije tijd te besteden. In Scouting ontmoeten zij hun leeftijdsge noten en spelen met hen, terwijl volwas senen op de achtergrond mespelen. Het Spel van Verkennen is geen opvoed kunde en vorming, maar gewoon een verhaal dat door jongens en meisjes steeds weer op hun wijze wordt verteld en uitgebeeld. Deze zelfwerkzaamheid is de eigen „opvoeding en vorming". Speculeren op het „instinct" tot groepsvorming ontwik kelt bij de jongen en het meisje vanzelf de sociale gerichtheid, die zich weer spe lenderwijs omvormt tot verantwoorde lijkheid voor de medemens en voor de gemeenschap. Scouting maakt gebruik van eenvou dige speelmiddelen. Via kamperen, ex ploreren, sport, spel, handvaardigheid eri expressie, aangepast aan elke leef tijd, wordt de jongen en het meisje spelenderwijs volwassen. Daarbij wordt steeds uitgegaan van; vraag het de jon gen en het meisje zelf. Wat zijn in team verband willen, hoe ze het willen uit voeren. In samenwerking met elkaar, met de hulp van de leider of leidster op de achtergrond. Dit is de kern van het spel. Zo wordt het spel gespeeld door dui zenden jongens en meisjes overal ter wereld. Overal ervaart men er dezelfde sfeer. Deze sfeer wordt bepaald door het ijuitenleven', spelcode, hulpvaardig heid en mondiaal engagement. Steeds meer word'en de activiteiten geïnspi reerd door datgene wat de jongen en het meisje in hun eigen wereld ervaren. De steeds kleiner wordende wereld, de technologische ontwikkeling, de invloed van de communicatie-middelen, de door werking van de democratie in alle ge ledingen van onze gemeenschap, doen de jongens en' meisjes meer ontdekken dat ze elkaar nodig hebben. Deze om- dekkingen in de wereld van vandaag uiten zij in him. spel, in het Spel van Verkennen, waarin voor alle ideeën plaats is. Scouting geeft aan de jongen' en het meisje: ontwikkeling van de eigen creati viteit door conferentie met de con- f lichtsituatie; ontwikkeling van vooral de soci ale vaardigheid door het ontdekken van verschillende menselijke rela ties; contact met volwassenen, waarbij de jongens en het meisje een' indruli krijgen van wat de volwassene doet en beleeft. Ook dit laatste punt heeft in de laat ste jaren een ontwikkeling ondergaan. De huidige leider of leidster is niet meer degene die organiseert, de jongens en meisjes stram in de houding zet, be velen geeft, Neehij of zij is veel meer de persoon, die zo meespeelt dat Enige tijd geleden is er de werkgroep „Scouting Goeree Overflakkee" gestart. Dïze werkgroep heeft ten doel aktiviteiten op het gebied van le den en leidersw^ervlng te koördi- neren. Adviseur is de heer Terlouw van de stichting jeugdwerk Goe- ree-Overflakkee. Wanneer U belangstelling heeft voor deze bijzondere vorm van jeugdwerk dan kunt U zich het beste bij een van onderstaande personen in verbinding stellen. Mej. K. Huizer, Winterstraat 3, Dirksland, tel. 01877-1473. Mej. J. Joppe, Hoflaan 69, Mid delharnis, tel. 01870-2318. Fam. V. d. Ree, Slikdijk 15, tel. 01873-511, Ooltgensplaat. Mevr. Gebraad, Kerkring, Nieu we Tonge. de jongen en het meisje hem of haar als gelijkwaardige partner zien, die sti muleert en afwacht, kortom die de krachtige hand biedt daar waar kinder handen te kort schieten. Lag vroeger bij Scouting de nadruk op de individuele vorming van de jon gen' of het meisje, nu ligt de nadruk op het spelend bezig zijn in teamver band. Spelend bezig zijn van jongens en meisjes houdt immers naast een ple zierige beleving van de vrije tijd zon der meer in: de vrijheid van keuzen le ren maken, ontdekken en exploreren Dat de jongens thuis altijd(?) hel pen met de afwas, komt ze in het zomerkamp van de welpen goed van pas. van de omgeving, fantasie en creativi teit ontwikkelen, zich meten aan de omgeving en de ander, samen zijn eri samen doen met de ander. Wanneer kinderen spelen ontstaan er automatisch groepjes. Zo zullen meisjes van bepaalde leeftijd liever met meisjes spelen, jongens met jongens. Ook in Scouting is deze leeftijdsopbouw in het spel verweven. De jongen en het meisje ontmoeten soort en leeftijdsgenootjes waarmee hij of zij antwoord gaan zoeken op hun vragen. Scouting, duizenden jongens en meis jes spelen het dagelijks in ons land. Zij verkennen ons land en het buitenland, zij ontdekken zichzelf en de ander. Zij ontdekken ook u. V/ellicht bent u, zonder het te we ten, een object in het spel van de jeugd. Daaarom is Scouting zo eigentijds. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de jachthaven voor de gemeente Brui nisse de hoogste prioriteit toegekend, zodat verwacht mag worden, dat bin nen enkele maanden de subsidiebe schikking van het Departement van Economische Zaken zal afkomen en kan worden begonnen met de aanleg van deze jachthaven voor 550 schepen, als compensatie voor het verlies van de mosiselcultuur op de Grevelingen. Aldus burgemeester G. Hokken op een persconferentie in het gemeentehuis van Bruinisse gehouden. De aanleiding van deze persconfe rentie w^as het openbaar maken van een plan voor het aanleggen van een zonne weide langs de oevers van de Grevelin gen, voor zover deze zijn gelegen op het terrein van de gemeente Brtiinisse. Burgemeester Hokken betreurde het, dat nog zo weinig van de grond is ge komen betreffende het grote Grevelin- genmeer, (11000 h.a.) wat de recreatieve voorzieningen betreft, nu toch de Gre velingen als zeearm al is afgesloten en de recreatie bezit zou kunnen nemen van het meer. De geprojecteerde Zonneweide is 20 h.a. groot en strekt zich over plm. 1500 meter met een breedte van 150 tot 300 meter langs de diepe Grevelingen' uit. Het plan (kosten 20.000,is gemaakt door de Gront Mij te De Bilt. Het zand uit de Grevelingen (Krammer plaat) en de grond die vrij komt bij het graven van eerder genoemde jachthaven kan worden benut om. de oever op te spui ten, de teelaarde van de parkeerterrei nen kan aangewend worden voor de be planting. De kosten van uitvoering van het project zullen ongeveer 5 miljoen gul den bedragen. Op de opgespoten grond waarvan de bedoeling is, dat het beplant wordt en' heuvelachtig wordt aangelegd, komen diverse voorzieningen, genoemd werden een apenrots, tienerkralen, kleuterbas- sins, picknikplaatsen, zandbakken, schuilhutten en dergelijke. Ook dacht men in de bochtvan de dijk, waar vroe ger Stelleboersweel lag, aan een uitkijk toren. Klimtoestellen, een trimbaan, maar vooral ook een botenhelling om zijn bootje in het water te kunnen laten (die zijn er in Zeeland veel te weinig v/erd er gezegd), zullen er zijn naast een botel een drietal toiletgebouwen, een zeilsehool, een reparatieinrichting, een botenberging enz. Overigens is dit buitendijks gelegen plan, slechts een onderdeel van nog veel meer recreatieve voorzieningen', (mis schien in het jaar 2000 verwezenlijkt). Hierbij is dan nog een jachthaven die 1200 boten moet kunnen bevatten, in de nabijheid van Sirjansland. Over de unieke situering van de Jacht haven te Bruinisse en de kansen van het Grevelingenmeer voor de Water sport werd gesproken door de heren W. C. van Oost en C. Jager van de Gront Mij. Deze jachthaven ligt straks als zij zal zijn gegraven vlak aan diep water eri wel zodanig dat men rechts de Greve lingen kan opvaren (7000 H.A. bevaar baar water) of links door de sluis, de Ooster Schelde op kan. In de toekomst rekent men op 250.000 bezoekers in het Grevelingen bekken, waarin dan plm. 17 jachthavens lig plaats aan boten zullen kunnen bieden. In tegenstelling met Brouwershaven waar men mikt op casino's en' andere speelgelegenheden, zoals men die ook langs de Belgische kust kan aantreffen, waarbij met het oog heeft op de men sen die naast rust ook „vertier" zoeken wil men het in Bruinisse rustig houden, omdat is gebleken, dat de echte water sporter op zijn rust gesteld is. Op de Zonneweide als hij klaar is, zullen 13000 mensen rust kunnen vinden. Een bijkomend aspect is het politie toezicht op het Grevelingenmeer. De dichtstbijzijnde post te water is Wil lemstad. Burgemeester Hokken toonde zich verheugd, dat een brief van de Commissaris der Koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen aan de Minister van Jusitie was gericht, waarin gevraagd werd om in Bruinisse een post van de Rijkspolitie te water te vestigen. Door het Centraal Bureau voor Sta tistiek zijn de uitkomsten bekend ge maakt van de, in het kader van de Landbouwtelling mei 1970, gehouden telling „Arbeidskrachten voor land- en tuinbouwwerkzaamheden". Op 184.613 land- en tuinbouwbedrij ven bedroeg het totaal aantal regelmatig werkzame arbeidskrachten 340.229 waar van 252.712 mannen en 87.517 vrouwen. Hiervan werkten 193.056 mannen (77%) eri 3.463 vrouwen (4''/o) 45 uur en meer per week; 37.418 mannen (15%) en 39.103 vrouwen (45"/o) 22V2 uur tot 45 uur per week; 13.578 mannen (5%) en 29.842 vrouwen (34%) 15 uur tot 22V2 uur per week en minder dan 15 uur per week werkten 8.6660 mannen (3%) en 15.109 vrouwen (17"/o). Het totaal aantal regelmatig werk zame gezinsarbeidskrachten bedroeg 303.498 waarvan 217.095 mannen en 86.403 vrouwen' resp. 86% van het to taal aantal mannen en 99"/o van het to taal aantal vrouwen. De 303.498 gezins arbeidskrachten bestaan uit 182.510 be drij f shoof den, 75.351 medewerkende echt genoten, 36.261 medewerkende kinderen en 9.376 overige gezinsarbeidskrachten. Het totaal aantal arbeidskrachten om gerekend in arbeidsjaareenheden (1 aje 2.250 uur) bedroeg 290.012 waarvan 276.043 regelmatig werkzaam eri 13.969 niet regelmatig werlizaam. Wilhelm. „Maar wat doe jij hier? Je moet toch bij de poort op wacht staan?" „Och wat kan mij de poort schelen". En Ludwig schaterlachte. „En de dikke Von Steinen erbij. Ha ha!" Wilhelm keek hem verbaasd aan. „We hebben een glas wijn gedronken", zei Hotse. „Zeker alles op gemaakt?" vroeg Ger hard. „Neen hoor", zei Hotse geruststel lend. „Er is voor jullie ook nog wel". Ze kwamen nu in het wachtlokaal.i Daar zaten Karl en Haaie tegenover el kander te dommelen. „Wat een saaie boel hier", zei Ludwig. „Een saaie boel", antwoordde Karl slaperig. „Een saaie boel", mompelde Haaie nu ook. Onwillekeurig proestten Wilhelm en Gerhard het uit. „jullie bent een vrolijk stel", zei Wilhelm. Ze namen op de zetels van Otto en Herman plaats. Ludwig en Hotse zetten zich ook neer. Gerhard wierp een paar blokken hout op het vuur. „'t Moet hier goed warm blijven", zei hij. „Nou, drink maar eens jongens", zei Hotse, terwijl hij de beide soldaten in schonk. De kroezen van Ludwig, Karl en Haaie waren nog half gevuld. Ook zijn eigen kroes was nog voor drie kwart vol. „Nu jongens, op jullie gezondheid", zei Hotse, terwijl hij zijn kroes ophief. Allen dronken. Ook Karl en Haaie schenen de slaap van zich af geschud te hebben. Het feest werd voortgezet.i Karl en Haaie worstelden echter met de slaap. „Wat zijn jullie voor soldaten?" plaagde Hotse. „Nu hebben we voor de eerste avond een fuifje en nu vallen ze in slaap". „Ja", zei Haaie. „Wij willen niet sla pen. Dat kunnen we morgen wel doen". „Drink jullie kroezen nog maar eens leeg", ried Hotse aan. „Dan worden jul lie wel weer fris". Ludwig scheen ook slaperig te wor den. Wilhelm en Gerhard echter waren merkwaardig vrolijk. Ze hadden hun kroezen leeg. Hotse schonk hen op nieuw in. Hij schonk ze vol, zodat de derde fles nu ook leeg was. Er stond nog een fles, die half vol was. Hotse moest zich daar nu wel uit inschenken. De derde kroes scheen hem niet te de ren. Niemand had er erg in, dat hij zich zelf steeds uit een andere fles inschonk.; Hij richtte het zo in, dat het steeds net uit kwam, dat als het aan hem toe was de fles leeg was. Hij had in drie flessen) een sterk slaapmiddel gedaan, dat ech ter niet onmiddellijk werkte. Het duurde nu echter niet lang meer of ook Wilhelm en Gerhard werden doezelig. „Die wijn is koppig", zei Wil helm. Hij leunde gemakkelijk achter over. De anderen sliepen al zo wat. „Neem je gemak", zei Hotse. Zelf ging hij ook gemakkelijk zitten. Nu duurde het niet lang meer of ze sliepen allemaal, met uitzondering van Hotse. Hotse wachtte een kwartier. Dan rees hij overeind. „Komt jongens", zei hij, „wordt wak ker". Niemand echter bewoog zich. „Eindelijk", zei Hotse. „'t Heeft lang geduurd. Hè, hè! Nu aan 't werk".i Een grote sleutelbos hing aan een spijker tegen de wand. „Als ik nu maar de sleutels kan vin den", mompelde Hotse. „Nu, ik heb de tijd. Hij begaf zich naar de gang, waar aan de cellen lagen, „Stom", zei hij, „dat ik niet gevraagd heb, in welke cel Tres long zit. Nu, maar eens proberen". In de gang waren zes cellen. Hotse begon bij de eerste. Hij paste drie sleu tels. Dan, de vierde schoot in het slot. Die klopte. Hotse opende de cel. Ze was echter leeg. Dezelfde sleutel paste ook op de tweede deur. „Ah", mompelde Hotse, „die schijnt op alle deuren ie passen",! Cel nummer 2 bleek ook leeg. Daarna opende hij de derde cel. Met een meegebrachte kaars verlichtte Hotse de cel. Op een ruwe krib lag een man. Toen het Ucht in de cel -viel, richtte hij zich op. „Fokke Abels", riep Hotse verrast, „jij hier!" De man knipperde tegen het licht. Hij keek Hotse scherp aan, weifelde even. Dan zeide hij: „Je lijkt Hotse Hiddes, maar 'k weet nietHoe kom jij hier. „Ik kom om jullie te bevrijden", zei Hotse eenvoudig. „Kom maar gauw van je krib af. En wacht dan in de gang op mij. Vlug en stil!" De Geus had geen aansporing nodig. Hij wierp zijn lange benen van de krib af en stond in een ommezien in de gang. Hotse was al in de vierde cel. Hij trad binnen en liet het licht vallen op een slapende gestalte. Het was Treslong! „Mijnheer Treslong". Zacht stootte Hotse hem aan. Treslong opende de ogenj „Hotss Hiddes", zei hij. ,,Heb jij mij opgezocht?" „Ik kom om u te bevrijden", zei Hotse. Nu viel zijn oog op de boeien, waarmee Treslong gebonden was. „Hebben ze u in de ijzers durven slaan?" vroeg hij smartelijk. „Maar", zei hij moedig, „die ijzers zullen we wel kapot krijgen. De wachten slapen de hele nacht wel". Treslong echter schudde het hoofd. Ik ben je buitengewoon danicbaar voor je trouw", zei hij ontroerd. „Jij hebt mijn hart verkwikt. Nooit zal ik dat verge ten, Hotse, zo lang ik leef. Maar ik zal er toch geen gebruik van maken. De Graaf heeft mij onverhoord in de ge vangenis geworpen. Hij zal er mij zelf ook uit moeten bevrijden". „Maarbegon Hotse. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 5