Uuto belanilt met hoge snelheiii in ile sloot Verzendingsvoorwaarden voor poststukken (afmetingen enz.) i^ 21 juli gaat ze op reis naar iiaar zoon in Nieuw-Zeeland POSTDIENST Bespreking minister Ëvan Landbouw en 1 Landbouwsciiap STELLENDAM Laaggeprijsde sportieve wagen aan Escort-serie toegevoegd Geslaagden Openbare MAVO Oude-Tonge Voor een 83-jarige als de weduwe Joh. Verbiest-Tanis, Voorstraat 101 te Stellendam, hardhorend en slecht ter been, is een reisje naar Amsterdam al een hele onderneming en menigeen van die leeftijd zou er huizenhoog tegenop zien maar als de bejaarde „Hanne Verbiest" op de 31e juli op Schiphol arriveert dan moet ze nog een aanmerkelijk stukje verderop, 31024; km. om precies te zijn. Dat doet ze dan om bij haar zoon Jacob te komen die vijftien jaar geleden naar Nieuw Zeeland emigreerde en bij wie ze haar laatste levensjaren hoopt door te brengen. Dat betekent dan zoveel als dat de krasse 83-jarige gaat emigreren Aluminium jaloezieën Bladz. 2 JGILAN3DEN-NIEUWS' Dinsdag 6 juli 1971 De 83-jarige weduwe Verbiest gaat emigreren „Ik heb mijn zoon een poos geleden geschreven dat ik maar naar een rust huis zou gaan," zo vertelt ze in haar al gedeeltelijke onttakelde woonkamer. „Ik kan mezelf niet meer zo best helpen, ik heb al moeite genoeg om m'n boeltje een' beetje bij te kunnen houden", zo verklaart ze nader. De brief die op haar mededeling vanuit Nieuw Zeeland naar Stellendam kwam had een verrassende inhoud: „Ach lieve moeder, kom toch naar ons toeschreef zoon Jacob Moeder Hanne bedacht dat het toch wel erg ver van huis was, dat vreemde Nieuw Zeeland maar anderzijds over woog en zegt ze nu: „...kun je nog nader dan je eigen kindVandaar dat ze al een heleboel spullen heeft geruimd („ze waren gek op m'n ouwe spulletjes") en dat ze al stapels kleren gereed gelegd heeft. „Dat moet allemaal in dozen en om die dozen bouwen ze dan een kist die met het vliegtuig mee gaatlegt ze uit. „Die menheer die de papieren! in orde gemaakt heeft heeft ook al een speldje op m'n mantelpakje gespeld, daar staat een vogel zonder vlerken op, een vogel die niet kan vliegen", ver telt ze verder. „Als ik in Nieuw Zeeland aankom moet ik dat ook dragen want daar ben ik ook zo'n soort vogel," ver gelijkt ze. Terwijl ze geleund op haar stok de kamer binnenschuifelt zegt ze: „En die moet nou nog naar Nieuw Zeeland, wat zal je daar van zeggen. Ze weet best dat liet een hele aanpak gaat worden maar is het niet de reis waar ze tegenop ziet. Nee, ze vraagt zich af of het allemaal goed uit zal komen met haar schoondochter met wie haar zoon enkele jaren geleden huwde. Ze heeft haar nooit ontmoet en al heeft ze er goede hoop op dat moeder en schoondochter het daar wel zullen vinden zegt ze toch: „als het hele maal niet zou gaan, dan kom ik weer terug naar Stellendam." Aan Stellendam. zal ze overigens wel missen. Ze kwam er als meisje van 3 vanuit Paterson, Amerika, waar ze ge boren is. Sindsdien heeft ze er altijd ge woond en gewerkt. Dat werken bestond uit het drijven van een winkeltje en' uit Nu zit ze nog 'wat te mijmeren voor het raam, en te kijketi naar haar bloemetjes, die ze straks ook gaat weggeven. het pellen van garnalen. Enkele maan den geleden is ze hard ziek geweest: „Mevrouw van de 'burgemeester heeft toen goed voor me gezorgd, zegt ze dankbaar, ze heeft eten voor me gekookt en voor mijn boterhammetje gezorgd, ik ben aan Stellendam heel wat dank verschuldigd", verklaart ze. Dan denkt ze ook aan Marie Grootenboer bij wie ze nogal eens een gamaaltje pelt: „Dat doe ik nou het liefst nogHanne heeft zelf ook wel eens goed gedaan, herirmert ze zich: „Ik heb arme men'sen wel eens wat suiker en koffie toege stopt en -wel eens een biggetje bij iemand in het hok gestopt. Toen het beest gegroeid was en geslacht werd hing die man een groot stuk worst om m'n hals," lacht ze als ze aan die tijd terug denkt. Hoe het ook zij, Hanne gaat Stellen dam verlaten, het dorp waar haar man begraven ligt en waar ze veel herinne ringen achterlaat. Wederzijds zal Stel lendam zich nog lang Hanne herinne ren als het vrouwtje dat wat sjofel ge kleed door de straten sjokte. Op 21 juli gaat ze de lucht In, voor 'het eerst nadat ze heel lang geleden al eens boven Rot terdam heeft gevlogen. Twee dagen la ter hoopt ze bij haar zoon en schoon dochter te zijn, bij zijn kippen en zijn vee, zijn appels en z'n peren. Het grote portret dat nu nog in Stellendam hangt zal zeker deel uitmaken van de mee te nemen bagage. „Ze verlangen daar zo naar mee,'' zegt ze mijmererid. Ze gaat met op haar hart het speldje van de vo gel zonder vlerken. Trouwens wel een bewonderenswaardige vogel! De Escort Sport Ford Nederland zal omstreeks 10 juli a.s. een speciaal Escort model op de markt brengen onder de naam Escort Sport. De Escort Sport heeft een topsnelheid van bijna 160 km/uur; een accelaratie van 0-100 km/uur in 15,2 sec; een brandstofverbruik van 9,1 1. De Es cort Sport is een 2-deurs sedan met uitgebouwde spatborden (zoals bij de Escort RS 1600 en Escort Twin Cam) vóór en achter, om plaats te bieden aan de Escort Twin Cam wielen' 5J x 13 en de 165 SR x 13 radiaalbanden. De Escort Sport heeft de beroemde Ford, 1,3 liter GT motor met een dub bele Weber carburateur, „cross-flow" cilinderkoppen en holle zuigers. Vacuum bekrachtige schijfremmen op de voor wielen en zelf bijstellende trommelrem- men achter. Met een speciale, direkte „close-ra tio" versnellingsbak kan het motorver mogen zo goed mogelijk worden benut. Het achterpaneel en de grUle van de Escort Sport zijn in mat zwart uitge voerd. De voorbumper is, evenals bij de Es cort Twin Cam, 2-delig. Alle instrumenten', zoals kilometertel ler, toerenteller, benzinemeter, water- temperatuurmeter waarschuwingslicht voor oUedruk, dynamo, grootlioht en richtingaanwijzer zijn vlak vóór de chauffeur in het dashboard aange bracht. Kachel, Aeroflow het door Ford gepatenteerde ventilatiesysteem en de met de voet te bedienen voorruit- sproeier zijn standaard. De tandheugelstuurinrichting draait in 3V2 slag van links naar rechts en de Escort Sport heeft een draaicirkel van ongeveer 9 meter. De wagen heeft twee kuipstoelen vóór en is uitgerust met een gecombineerde verwarming/ruitontdooier. Het sportstuurwiel, dat bij de gewone Escort als extra te verkrijgen' is, is hier standaard. De prijs van de Escort Sport is 7.752,(incl. B.T.W.), een prijs die dus beneden die van de Escort GT ligt 8.493,— incl. B.T.W.). Ondanks vele technische voordelen is dit mogelijk geworden door allerlei lu xe uitrustingen, als chroomwerk, houtfi- neer, tapijt op de vloer enz. achterwege te laten. Op de vloer ligt een' dikke rub- toermat bijv. Het interieur is standaard in zwart uitgevoerd. Voor de buitenkleuren kan echter een keus worden gemaakt uit de bestaande Escort sedan kleuren. Ford hoopt met deze Escort Sport tal van sportieve rijders een plezier te doen. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Woensdagavond half acht hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. C. Molenaar van Kapelle-Biezelinge. De heer B. W. C. Jongeling uit Som- melsdijk is zaterdagmiddag met zijn BMW 2002 personenwagen in de Staak- weg in de sloot terecht gekomen. De wa gen werd daarbij zwaar 'beschadigd en zal waarschijnlijk totall-loss verklaard worden. De heer Jongeling, met als pas- Foto: de wagen die vanaf de weg onzichtbaar in het riet lag hangt in de takels. sagier dhr. Coolbergen uit Middelharnis kwam mt de richting Ouddorp door de bocht aan de Melissantse zijde van de Staakweg. Waarschijnlijk is de snelheid te hoog geweest, feit is dat de wagen slipte en met een boog in de sloot te recht kwam. De twee inzittehden kon den de wagen zo goed als ongedeerd verlaten. Garage van Rumpt bracht de BMW weer op het droge. Internationaal postvet'keer Tijdens het in 1969 te Tokio gehouden Congres van de Wereldpostvereniging zijn de verzendingsvoorwaarden voor poststukken in het internationale post- verkeer op enkele punten herzien. Als gevolg hiervan zijn met ingang van 1 juli 1971 de volgende regels van kracht geworden: a. Minimumformaat van poststukken Deze worden van 7 x 10 cm gebracht op 9 x 14 cm met dien verstande dat voor stukken onder envelop nog tot 1 oktober 1973 de „status-quo" wordt ge handhaafd. Na deze ruime overgangs termijn zullen dus ook de stukken on der envelop aan de minimumafmetin- gen van 9 x 14 cm moeten voldoen. Stukken: die niet aan de minimumafme- tingen voldoen, zijn niet voor verzen ding per post toegelaten. b. Gevouwen kaarten Drukwerkkaarten in gevouwen toe stand en dubbele briefkaarten zullen met ingang van 1 juli a.s. zijn uitge sloten van open verzending (d.w.z. zon der envelop) naar het buitenland. Een zgn. „carte-lettre" zal, omdat deze aan alle kanten dicht is, geen bezwaar op leveren; daarentegen zullen kaarten met een omgevouwen en op de adreszijde vastgeplakte rand van verzending zijn uitgesloten. c. Vensterenveloppen Het veïister zal zich ingaande 1 juli a.s. moeten bevinden in de voorzijde van de envelop (d.i. de zijde die niet is voorzien van plaknaden of van een sluit klep). Voorts zullen enveloppen met meer dan één venster niet ter verzen ding zijn toegelaten. Binnenlands verkeer In principe zullen de hierboven ver melde nieuwe verzendingsvoorwaarden met ingang van I juli 1971 ook van toe passing zijn in het binnenlands ver keer. Om echter de grootgebruikers de tijd te geven zich te kunnen aanpassen aan de nieuwe situatie zal soepelheid worden betracht t.a.v. de volgende pun ten. a. Met betrekking tot het minimum formaat zal de gedragslijn worden ge volgd, dat niet onder envelop verzonden' stukken (in het algemeen dus stukken in kaartvorm) die kleiner zijn dan de nieuwe minimumafmetingen van 9 x 14 cm, voorlopig in het binnenlandse ver keer nog onverpakt mogen worden ver zonden tot de automatische postbehan- deling hier te lande een zodanige om vang zal hebben aangenomen, dat de daaruit voortvloeiende inconveniënten voor de postdien'st te zwaar gaan wegen. De grootgebruikers, die voorlopig nog niet op grotere kaarten zullen kunnen I overschakelen, wordt aangeraden hier omtrent contact met de postdienst op te nemen. b. Gevouwen drukwerken in kaart vorm en dubbele briefkaarten zullen in het binnenlands verkeer nog tot 1 januari 1972 ter verzending worden' aan genomen onder de tot dusrver gebrui- Erkend dealer: OOSTDIJK S3-61 kelijke voorwaarden, zulks ten einde de gebruikers in staat te stellen over te schakelen naar een ander soort post stuk. Ingaande 1 januari 1972 zal ech ter bij de verzending van partijen ge vouwen kaarten geval voor geval wor den nagegaan in hoeverre de stukken een belemmering vormen voor de uit voering van de postdiertet (een even tuele tolerantie zal daarvan afhanke lijk zijn). c. Ten aanzien van enveloppen met meer dan één venster zal voorlopig bij de aanneming van partijen binnenland se zendingen in enveloppen als be doeld, geval voor geval worden nage gaan in hoeverre zij een belemmering vormen voor de dienstuitvoering (b.v. verwarring bij het zoeken! naar de be nodigde adresgegevens); afhankelijk daarvan kan een zekere tolerantie ge wettigd zijn. Een zelfde gedragslijn zal worden gevolgd voor enveloppen met een zgn. doorlopend venster. II. Standaardpoststukken Door het Postcongres van Tokio (1969) is gezien de voortschrijdende ontwikkelingen tot mechanisering en automatisering van de postbehandeling besloten het begrip standaardpost stukken formeel te definiëren. De datum van inwerkingtreding van deze bepalin gen is 1 oktober 1973. Van de in het Wereldpostverdrag vast gelegde bevoegdheid om op stukken t.m. 20 gram, die niet aan de eisen van standaardpoststukken voldoen, in het internationale postverkeer ten hoogste het port voor de naasthogere geivichts- klasse toe te passen, zal hier te lande voorlopig nog geen gebruik worden ge maakt. Het ligt thans evenmin in het voornemen' soortgelijke algemene maat regelen reeds te treffen voor het bin nenlandse verkeer. Over de manier waarop de standaard poststukken hier te lande in de naaste toekomst het beste zullen kunnen wor- wen geïntroduceerd, vindt nog overleg plaats met het Nederlandse Normalisa tie-Instituut, met de enveloppenfabri- kanten en -importeurs en met de papier groothandel. Geslaagd voor ULO-B: Arie Hobbel, Jan Jonker, Nelleke Mosselman. Geslaagd voor VLO-A: Theo Broeders, Nella Feijtel, Nellie Hagens, Jan de Jonge, Jan Jumelet, El len Kemp, Piet Knöps, Wülie de Koning [Jan de Laat, Joke Mulder, Leo de Rui.! Iter, Corrie van Wezel, Corrie Winkels IRiet van Wijk. Afgewezen: 4. Geslaagd voor MAVO-3: Koos Beijer, Tineke Buys, Joke Höhle Addie Huizer, Jaap Kagchelland, Leen' Korteweg, Aart Kroon, Lennie van der Maden, Koos van Popering, Lenie Over- beeke, Jannie van der Reest, Cor Vis been, Joke Winkels, Cor Weyers. Afgewezen: 1. Aanmeldingen cursusjaar 1971-'72: voor brugjaar 45, voor hogere leerjaren samen 15. Op 30 jimi j.l. heeft de gebruikelijke maandelijkse bespreking plaatsgevonden van de minister van Landbouw en Vis serij met een delegatie van het Land bouwschap. Het Landbouwschap heeft daarbij de aandacht van de op dat mo- mentnog demissionaire minister Lardi- nois gevestigd op de brieven die het Landbouwschap aan de informateur pro fessor Steenkamp en de formateur mr. Biesheuvel zijn gezonden. Voorts is uitvoerig over een aantal punten van het EEG-beleid gesproken. De afspraken welke met het Verenigd Koninkrijk zijn gemaakt, kwamen het Landbouwschap redelijk voor. Wanneer ook de onderhandelingen met de ande re candidaat-landen gunstig verlopen, zal een regeling getroffen moeten' wor den met de huidige leden van de Euro pese Vrijhandelszone (EFTA), welke niet tot de EEG willen toetreden, met name Zweden en Zwitserland. Het Landbouw schap verklaarde zich niet akkoord met een voorstel van de Europese Commis sie om deze landen een industriële vrij handelszone aan te bieden, zonder con cessie te vragen voor de agrarische ex port vanuit de EEG naar deze landen. De minister was het met het Landbouw schap eens, dat de landbouw hierbij niet buiten beschouwing mag blijven. Ten aanzien van de jongste prijsvoor stellen van de Europese Commissie voor het seizoen 1972-1973 waren de mi nister en het Landbouwschap van me ning, dat allereerst een discussie zal moeten plaatsvinden over de uitgans- pimten van het toekomstig prijsbeleid. Dit zal niet alleen voor het eerstkomen de jaar van belang zijn, maar ook voor de periode daarna. De minister beloofde het cijfermate riaal, dat nodig is om tot een zinvol gesprek te komen, aan het bedrijfsleven over te leggen!, voorzover hem dat ter beschikking staat; de bewindsman zal in Brussel erop aandringen, dat de Europese Commissie de cijfers zal ge ven aan het COPA (dat zijn de samen werkende EEG-landbouworganisaties). Het Landbouwschap wees nog in het bijzonder op de üivloed, die de inflatie heeft op het kostenniveau van de land bouw. Het Landbouwschap was van mening, dat alleen deze inflatie al een zodanige prijsverhoging voor de land- bouwprodukten noodzakelijk zal maken dat de door de Europese Commissie voorgestelde prijsstijging van 2 a S"™ overschreden wordt. Een eerste gedachtenwisseling vond plaats over het EEG-structuurbeleid. Over bepaalde onderdelen van de voor stellen bleek nog geen duidelijkheid te bestaan. Met de bewindsman werd afge sproken', dat men opnieuw terugkomt op het gemeenschappeUjk structuurbeleid tegen eind augustus, dat wU zeggen nog voor de eerste behandeling in de mi nisterraad van de EEG. Het Landbouwschap stelde vervolgens de zeer moeilijke situatie in de legpluim veehouderij aan de orde. Het zal voor stellen doen voor een tijdelijke verbet- ring van de saneringsmaatregelen voor de pluimveehouders, die him bedrijven willen beëindigen; hierdoor zou het mo gelijk worden dat deze pluimveehou ders een bevredigende regeling voor hun schulden kunnen' treffen. De minister zei begrip te hebben voor de moeilijke situatie in de pluimveehouderij, maar hij meende dat een bijzondere sanerings regeling voor deze sector op zeer grote bezwaren zou stuiten. Na de algemeene verbetering van de saneringsregeling in het begin van het jaar is er volgens de minister weinig aanleiding meer voor bijzondere regelingen, zoals destijds voor de fruitteelt zijn getroffen. Verder vsras de bewindsman van mening, dat de hui dige saneringsregeling voor de pluimvee houderij niet krap kan worden genoemd. Hij wees op de mogelijkheden voor ve le individuele gevallen 'in het kader van de Bijstandswet. In het algemeen meende de minister, dat het treffen' van aanvullende saneringsregelingen in si tuaties als nu in de pluimveehouderij bestaan, er toe leidt, dat de overheid het risico van het bedrijfsleven over neemt. Het Landbouwschap heeft de minister van Landbouw en Visserij in kennis gesteld van de adviezen van de hoofd afdelingen Tuinbouw en Siergewassen om de werking van de Wet erkenningen tuinbouw op korte termijn te beëindi gen. De betreffende adviezen zullen aan het bestuur van het Landbouwschap ter -goedkeuring voorgelegd worden in de openbare vergadering van 4 aug. a-s- Ten slotte bracht het Landbouwschap de verhoiging van de consumentenprijs voor suiker per 1 juli ter sprake. De minister van Economische Zaken over weegt een verhoging van één cent. Deze verhoging werd onvoldoende geacht om de door de EEG-besluiten in het vooruit zicht igestelde richtprijs te realiserea

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2