Verenigde Vergadering Dijl(ring Flalikee accoord met opgelegde taak tot passieve en aktieve waterzuivering Daar staat hij dan.... Plaatseiyk nieuws Sportdemonstratie Orgelconcert in de Grote Kerk te Zierikzee Overlijden dokter K. van Leenwen 43e jaargang Dinsdag 29 juni 1971 No. 3998 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De Verenigde Vergadering van de Dijkring Flakkee die gistermorgen vergaderde lieeft zich accoord verklaard met de door G.S. aan het Waterscliap opgedragen taak zorg te dragen voor de passieve en aktieve waterzuivering ingevolge de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren. Het uitgangspunt van deze wet is dat het Rijk de zorg heeft voor de zuiverheid van de Rijkswateren en de Provinciale besturen voor de overige wateren. De Provinciale Overheid wenst deze taak te delegeren aan de Streekwaterschappen door een verordening oppervlaktewateren Zuid Holland vast te stellen. Alvorens de Verenigde Vergadering een principe-besluit te vragen had het college van Dijkgraaf en -raden de Vergadering een uitvoerige documentatie omtrent fleze materie doen toekomen. Aktieve en passieve waterzuivering planmatig Ongenoegzaamheid Samenwerking op chemisch en technisch gebied Jaarverslag Lastenheffing Rioleringsplannen Standpuntbepaling Conclusie DSRKSLAND Dhr. D. de Bonte legt wethouderschap neer Drie plotselinge sterfgevallen Daar staat hij dan, de langverwachte kof jekoker. Zater dagmiddag werd hij onthuld door Minister Bakker. De sokkel, gemetseld van bazaltkeien is 1.30 mtr. hoog, het bronzen beeldje is zelf 1.18 groot, samen vormen ze een prachtig geheel. Alles over de onthulling van zaterdag middag in een izitvoerig verslag aan de binnenzijde van dit blad. Gemeente arms i schoonhoud er toer- en stacaravans Aardappel- ziekte MANEB - TIN SUPER - TIN AAZIMAG Orga FLEUR SUPER „GROENE KRUIS'' MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK ALGEMENE VERGADERING uws POSTBOX 8 - MIDDELHAIUSfIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Daarin werd o.m. een nadere uitleg gegeven van de begrippen aktieve en passieve waterzuivering. Orider passie ve waterzuivering wordt verstaan het houden van toezicht en het stellen van doeltreffende voorwaarden' in onthef fingen tot lozing van afvalwater waar door ontoelaatbare veroontreinigingen worden voorkomen. Aktieve waterzuivering houdt in dat het waterschap zelf zuiveringsinstalla ties bouwt en exploiteert. Dit zal no dig zijn aldus de verklaring om dat niet van elke „kleine" vervuiler kan worden verlangd dat hij voor afdoende zuivering van eigen afvalwater zorgt. „Zijn er binnen het waterschap be drijven, die erde voorkeur aan geven van de zuiveringsinstallaties van het waterschap gebruiik te maken, omdat dit goedkoper is dan een eigen instal latie te exploiteren, dan wiare hieraan mede te werken. Echter met dien ver stande zo wordt verklaard dat het bedrijf zich verbindt te blflvenl bij dragen in de meerdere kosten van ren te en afschrijving gedm'ende de loop tijd van de investeringen. Het is n.U niet onmogelijk dat een bedrijf na en kele jaren tot de conclusie komt dat door gewijzigde omstandigheden het goedkoper is zelf een zuiveringsinstal latie te exploiteren waardoor het Wa,- terschap dan onrendabele kosten voor zijn rekening zou houden. Uiteraard is het niet de bedoeling, dat aan elke aanvraag tot zuivering van afvalwater zonder meer wordt vol daan. Voor elke streek (gebied) zal moe ten worden bezien, op welke wijze de zuivering het meest efficiënt en het goedkoopst kan worden uitgevoerd. Een eerste taak zal zijn het maken' van een zuiveringsplan, dat aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring moet worden gezonden en in elk geval de volgende pimten zal moeten omvatten: Ie een omschrijving van de hoedanig- heidseisen, waaraan de oppervlakte wateren zullen moeten voldoen; Ge deputeerde Staten kunnen hierom trent binden'de richtlijnen verstrek ken; 2e een overzicht van reeds genomen zuiveringsmaatregelen 3e een overzicht van de zuiverings maatregelen, welke nodig zijn om aan eerder genoemde eisen te kun nen voldoen; 4e een faseringsplan van de nog te treffen zuiveringsmaatregelen; 5e een overzicht van de hiermede ge moeide kosten, van de wijze waarop deze gedekt zullen worden en van de hieruit voortvloeiende zuive- ringslasten. Uiteraard moet hierover inspraak wor en gegeven door het plan ter visie te eggen en toe te zenden aan gemeen- en, kamer van koophandel, e.d. met elegenheid tot het indienen van be waren. Dit plan zal weer moeten pas sen m het provinciaal saneringsplan, dat op zijn beurt een sluitend geheel moet ormen met het landelijke plan. Het provinciale plan wordt om de 5 jaar zonodig herzien en het zuiveringsplan van het n-aterschap zal eveneens elke 5 aar op de.wenselijkheid van herziening worden onderzocht, waarvan de resul aten aan Gedeputeerde Staten moet orden medegedeeld. Wanneer is vastgesteld, dat de ver- mremiging van het te lozen water de ens van ontoelaatbaarheid heeft over- t-nieoen (door verzilting, vergiften, ursLOfarm water, warm koelwater, dan zal b.v. de beheerder van het Jitswater het Haringvliet (waarmede vp-;"^°,. leavens van Flakkee in open t.Dindmg staan) een verklaring van ™.enoegzaamheid uitreiken aan de be- '■eeiders van daarop lozende wateren. On.tfi i,^''™^™^'^'^ Middelhamis en wsttlakkee b.v. voor het rioolwater en Jl "^t waterschap De Dijkring Flak- *;e voor de 6 bemalingsinstallaties. nan deze verklaring kan een heffing en H worden verbonden, die eerst opiltu verontreiniging tot een oeiaatbare graad is verminderd dan serio yoorbereiding van de zuivering ^neus IS ter hand genomen. Het ontwerp van de provinciale ver ordening schrijft in artikel 7 voor, dat de waterschappen gehouden zijn ter za ke van de passieve waterzuivering doel matig samen te werken op chemisch en technisch gebied door onderling een of meer gemeenschappelijke regelingen te treffen. De door de Verenigde Vergadering vast te stellen regeling behoeft de goed keuring van Gedeputeerde Staten en indien een waterschap binnen een door Gedeputeerde Staten te stellen termijn niet tot vaststelling daarvan overgaat wordt de verplichting tot samenwerking opgelegd. De samenwerking kan ook in schakeling van het R.I.Z.A. (rijksinsti tuut voor zuivering van afvalwater). Hoe deze samen'werking verder zal worden geregeld en of de samenwerking de gehele dan wel gedeelten van de pro vincie zal moeten c.q. kunnen omvatten is niet duidelijk. Het watersohapsbestuur is verplicht jaarlijks over de regelmatige bemonste ring van het water en de voortgang van de sanering verslag uit te brengen aan de Verenigde Vergadering en aan Ge deputeerde Staten, waarbij voorschrif ten door Gedeputeerde Staten te geven in acht moeten worden genomen. De kosten van maatregelen tot het te gengaan en voorkomen van verontreini- gign en van heffingen, verbonden aan verklaringen van ongenoegzaamheid, uitgereikt door provincie of rijk, moe ten worden bestreden door lasten te heffen van de vervuilers en van dege nen aan wie door het waterschap een verklaring van ongenoegzaamheid is uit gereikt. Deze lastenheffing wordt geregeld in een door de Verenigde Vergadering, on der koninklijke goedkeuring vast te stel len verordening. Indien gemeenten in gebreke blijven rioleringsplannen vast te stellen, kun nen Gedeputeerde Staten na overleg met het waterschap hiervoor een ter mijn stellen. Het plan moet door Ge deputeerde Staten worden goedge keurd, nadat de door de wet geëiste ad viescommissie is gehoord. Het rijk heeft bij de totstandkoming van de Wet Verontreiniging Oppervlak tewateren het standpunt ingenomen, dat bij de organisatie van de bestrijding van de waterverontreiniging de doelmatig heid het uitgangspunt behoort te zijn en laat het aan de provinciale besturen over te bepalen op welke wijze in elke provincie de uitvoering der wet ter hand zal genomen worden. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland bereidt de concentratie van het polderbeheer bij de streekwaterschap pen voor en is blijkens de regeling in het thans voorgelegde ontwerp van me ning, dat de aktieve en passieve water zuivering en de waterbeheersing in han den van hetzelfde overheidslichaam ad hoc behoren te zijn. Dijkgraaf en raden kunnert dit stand punt onderschrijven, zowel uit overwe gingen van bestuurlijke, technische en economische aard, t.w.: a. het waterschap beschikt over de meeste kennis van de localiteit voor de beoordeling van lozingsvergun ningen voor al dan niet gezuiverd water; b. het waterschap heeft een groot be lang bij de goede kwaliteit van het oppervlaktewater, omdat waterver vuiling het kwantiteitsbeheer ern stig belemmert; c. de verwevenheid van beide taken brengt mede, dat maatregelen op het gebied van doorspoeling, water verdeling en bescherming van de waterkwaliteit op elkander moeten worden afgestemd; d. de bestuurlijke opbouw van het wa terschap w^aarborgt vertegenwoor diging van belanghebbenden; e. eenheid van beheer voorkomt be stuurlijke conflictsituaties; f. gesplitst beheer bren'gt hogere kos ten mede. Voor opdracht van de waterzuive ring aan een streekwaterschap pleiten de volgende motieven: a. de organisatie mag zich niet over een te klein territoir uitstreklien, zodat ook een toreed financieel draag vlak wordt verkregen en de zuive ring een zodanig groot aantal in woner-equivalenten zal omvatten, dat efficiënte en bedrijfseconomisch verantwoorde exploitatie van de no dige installaties mogelijk is; b. er dient eenl goed bestuurlijk, ad ministratief en technisch apparaat ter beschikking te zijn, zodat vol doende bestuurskracht kan worden ontplooid, mede bij onderhandelin gen met andere overheidsliohamen, industrieën en deskundigen; c. de waterzuivering dient zich uit te strekken over een afgeronde, water staatkundige eenheid. Dijkgraaf en -raden zijn van oordeel, dat bij voorkeur een, op zich zelf staande, doelcorporatie belast dient te worden met de taken van waterbeheersing en' pas sieve en aktieve waterzuivering, opdat een optimale behartiging van alle be langen zo goed mogelijk is gewaarborgd en het grote w^aterschap is naar hun mening de meest aangewezen instantie om deze taken te vervullen. De Ver. Vergadering stemde daarmee in. Niet zonder gevoelens van spijt heeft wethouder D. de Bonte tijdens een in formeel samenzijn na de raadsvergade ring van j.I. vrijdagavond zijn besluit kenbaar gemaakt het wethouderschap neer te zullen leggen. Tengevolge^ van een reorganisatie van zijn landbouwbe drijf zal het hem niet langer mogelijk zijn zich twee dagen per week vrij te maken, zoals dat voor een goede behar tiging van het wethoudersambt nood zakelijk bleek. De heer de Bonte deed in januari 1966 intrede in de gemeenteraad als vertegenwoordiger van de Prot. Chr. Partij. Hij werd tegelijkertijd als wet houder gekozen, een status die ook na de verkiezingen van vorig jaar besten digd bleef. Dhr. de Bonte heeft het wethouder schap al die tijd met veel ambitie be kleed en het een „boeiende bezigheid" gevonden. Hij zal nog als raadslid aan blijven nadat zijn besluit van kracht geworden is. Omtrent de vervulling van de vrijkomende wethoudersplaats heeft de raad zich nog niet uitgesproken, wel licht gebeurt dat reeds in de eerstvol gende raadsvergadering op 7 juli. OOLTGENSPLAAT De laatste dagen kwamen in de ge meente drie plotselinge sterfgevallen voor. Vorige week donderdagmiddag werd de 71-jarige Cornells Kroon, le venloos op zijn land onder de Lang straat aangetroffen door de heer C. de "Wit. De heer Kroon, die gezond van huis was gegaan is even later vermoe delijk aan een hartaanval overleden. Hij was gebuw^d met mevrouw J. J. Kievit en woonde Langstraat 39. Van zondag- op maandagnacht over leed plotseling de heer Cornells Paulus Beije, wonende Weespad 43. Hij bereik te de leeftijd van 67 jaar en werd door zijn echtgenote, mevrouw M. Troost, dood op bed aangetroffen. De heer Beije, die van beroep land bouwer was, stelde zich ook in dienst van de gemeenschap. Hij bekleedde functies als bestuurslid van de Vereni ging Openbaar Onderwijs te Ooltgens- plaat e.o. en van de IJsclub „Voor waarts". Als actief lid van de Mu ziekvereniging U.D.I., werd hij na het bedanken tot commissaris benoemd. In zijn woning Kerksingel 14 overleed maandagmorgen op de leeftijd van 75 jaar de heer Abraham Buscop. Na een korte wandeling voelde de heer Buscop zich onwel en overleed binnen enkele minuten. Hij was gehuwd met mevrouw A. Huijer. Jacques van deri Doel, organist van de Grote Kerk te Den Bosch en Arthur Mersel, eerste hoboist van hét Brabants Orkest, geven donderdag 1 juli een concert in de Grote Kerk te Zierik zee." Het programma vermeldt o.a. wer ken van Bach, Handel, Wesley, Franck en Widor. Aanvang 20.00 uur. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Voor de Ger. Gemeente hoopt a.s. woensdagavond voor te gaan ds. C. Hegeman te Tholen. Aanvang 7.30 uur. HERKINGEN Verbetering. In het verslag van Het Groene Kruis j.I. vrijdag, staat vermeld dat L. P. Drooger als bestuurslid is ge kozen, dit moet zijn J. A. Drooger, cUe ook tot vice voorzitter is gekozen. Burg. Stand. Geboren: Jan Adriaan, zoon van J. v. d. Velde en A. L. Looy. OUDDORP Heden dinsdagavond om half acht hoopt ds. de Boer van Ridderkerk voor de 'Ger. Gem. alhier voor te gaan. OUDE TONGE Geslaagd. 24 juni is geslaagd aan de Nationale Sohildersschool de heer B. Vijfhuize Nieuwstraat 17 te Oude Ton- ge. Verder is aan hem vrijstelling ver leend voor de opleiding O.B.A.O. en VL. Tevens toegelaten op de Avondschool van het Nederlands Genootschap tot Opleiding van Leerkrachten voor het Beroepsonderwijs voor de Lerarenoplei ding SchUderen (Akte Ne). van de gym. ver. „Animo" te Her kingen j.I. zaterdag Jam'mer dat de weersgesteldheid het niet toe liet om op het veld de demon stratie te geven zodat de ver. haar toe vlucht moest zoeken in het ver. gebouw „Ons Huis", die de belangstellenden nauwelijks kon bergen (aanwezigen 250 pers.) De voorzitter opende de avond en hoopte dat ondanks de beperkte ruimte alles een vlot verloop mocht hebben. Afwisselend traden de groepen van 4-6 en 6-8 onder leiding van mej. C. Dek ker op. Tijdens de pauze die hierop volgde had de jury bestaande uit mej. Tanis, de heer Arensman en de heer van Eist het druk met cijferen en dit op de di ploma's in te vullen'. Na de pauze sprak burg. Bos, die met zijn vrouw aanwezig was en grote belangstelling voor de kleintjes toonden, alvorens de diploma's uit te reiken een kort woord tot de aan-wezigen en feliciteerde het bestuur en tevens de hele bevolking van Her kingen met zo'n grote aanwinst als deze gym. ver. die het heeft igepresteerd in ruim 1 jaar zo te groeien 160 leden) en nu al een demonstratie weg te geven, de naam „Animo" is daarorn zeker goed igekozen'. Uit de groep van 4-6 werd Marian V. d. Veer de allerbeste en werd door burg. Bos nog eens extra gefeliciteerd en kreeg hiervoor een prachtig lint met een medaille omgehangen, hetzelfde ge beurde bij de groep van 6-8 waar Arend V. d. Velde de beste prestaties geleverd heeft en dus ook een prachtig lint met een medaille omgehangen kreeg. Tus sendoor traden ter afwisseling 4 leden van de herengroep op. Na het uitreiken! van de diploma's bij de 2 groepen begonnen de groepen 8-12 en 12 jaar en ouder om de ws- selbeker te kampen. Uit de groep van 8-12 werd Jaap van Eek de beste en kreeg daarom dus naast het behaalde diploma het lint met de medaille door burg. Bos omgehangen. Uit de groep van 12 en ouder werd Connie v. d. Veer de beste en deze was tevens de beste van de 2 groepen, zij kreeg daarom naast het lint met de me daille ook nog de wisselbeker over handigd. De voorzitster dankte de burg. en zijn vrouw voor de aanw^ezigheid en voor de belangstelling die zij tijdens deze avond getoond hebben, daarna ontvin gen mevr. Bos, de 3 jury leden, leidster en leider een bosje bloemen. De burg. besloot de avond en hoopte dat de bevolking van Herkingen zijn medewerking en steun zou blijven ge ven aan zo'n jonge telg met een zo gro te prestatie. P.S. Allen behaalden een diploma, er behoefde niemand te worden aigewezen'. BRUINISSE Het plotseling overlijden van dokter K. van Leeuwen, arts te Bruinisse, deed een schok van ontroering door de ge meente gaan, donderdagmorgen. Dokter K. van Leeuwen, die zich be gin 1959 te Bruinisse vestigde en' zijn intrek nam op Huize 't Hof, als opvol ger van zijn zwager dokter P. Quaak, werd 1 februari 1959 als gemeente arts benoemd. Hij werd een zeer populair inwoner van de gemeente en patiënten een zeer gewaardered arts, om de wijze waarop hij met de inwoners van Brui nisse wist om te gaan, maar ook om zijn kunde als arts en niet het minst om het medeleven dat hij betoonde bij een plotseling sterfgeval. Nu hij zelf plot seling aan zijn gezin werd ontrukt gaat ieders deelneming uit naar dit gezin met zijn nog jonge kinderen. Vorig jaar moest dokter van Leeuwen zijn praktijk wegens ziekte tijdelijk opge ven. De gedeeltelijke hervatting van deze praktijk enkele weken geleden, was voor velen toen een reden van voldoe- nintg. Inplaats van kaarten Wij hopen op D.V. 4 juli de dag te herden ken, dat wij 25 jaar getrouwd zijn. J. Knape M. Knape- Vroeglndeweij Gelegenheid tot felici teren op 5 juli 's av. na 7 uur in ,,Vita No va." Sommelsdijk, juni 1971 Oost-Achterweg 38 Sollicitanten worden opgeroepen voor de be trekking van van de openbare kleuterschool Tuinstraat 22 te Nieuwe Tonge. Indiensttreding zo spoedig mogelijk. Beloning volgens gemeentelijke regeling. gemeentehuize, telef.; Te koop: vanaf 1.000,— kunnen ook gefinancierd worden. CARAVANBEDRIJF Heinkenszand (01106) 1659 voorkomen? met Meeldauw in UIEN? voorkomen met Meeldauw en Insecten in ROZEN spuiten met Ook alles in Kleinverp. C. VAN DER MEIDE N.V. Middelharnis (01870) 2778 - 2346 Nadere inlichtingen ten 01870 - 2728, toestel 4. Sollicitaties binnen 7 dagen na het verschijnen van dit blad in te zenden aan burgemeester en wethouders. op maandag 5 juli 1971 's avonds 8 uur in het Wijkgebouw. AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag. 4. Verslag Kascommissie over de rekening 1970 5. Benoeming Kascomm. voor de rekening 1971. 6. Rekening 1970,/ 7. Begroting 1971. 8. Verkiezing vacatures mevrouw Jacobs-Jacobs (herkiesbaar) Dr. H. M. B. V. d. Peppel (herkiesbaar) Dr. Joh. Dalstra (herkiesbaar) 9. Rondvraag. 10. Sluiting. J.I J. C. LA FLEUR, voorzitter J. P. KASTELEIN, secretaris Tegen-kandidaten voor de verkiezing kunnen bij aanvang van de vergadering ingediend worden. Rekening en Begroting liggen ter inzage bij de heer A. H. Mijs, Langeweg 53 te Sommelsdijk op vrijdag 2 juli 1971, 's avonds van 7 tot 8 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1