Stimulering woonfunctie Goeree-Overfiai(ic©e aller minst aanbevelenswaardig Bezwaren tegen uitbreiding waterwingebied in Ouddorp van weenen Orgelconcert te Mi Bestemmingsplan in voorbereiding voor bebouwde kom Goedereede Politie maakt proces-verbaal op tegen veehouder Streekplan Zuid Holland-Zuid: Restaurantjonbré' Bij onthulling kofjekokertje vlaggen uit s.v.p. 4^ Daling grondwaterspiegel zou de landbouw schaden |3e jaargang Vrijdag 25 juni 1971 No. 3997 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per loeeh dinsdag- en vrijdagavond Het Streekplan Zuid-Holland dat naast het Eiland van Dordrecht, de Zvi'ijndrechtse Waard, de Hoekse Waard en Tiengemeenten ook Goeree- Overflakkee omvat geeft wat ons eiland betreft een duidelijker uit spraak zo niet een geheel andere dan de Flakkeese Sti'eekplan- commissie in haar voorlopig rapport heeft gedaan waar het event, toe komstige woonfunctie t.b.v. de Randstad betreft. De Provinciale Plano logische Dienst geeft evenwel te kennen dat haar rapport nog een „zeer voorlopig karakter" draagt en derhalve gezien moet worden als basis stuk voor een Streekplan. Het rapport van de eilandelijke Streekplan- commissie heeft de pretentie als inspraak van de Streek in het jrote Streekplan te zullen worden ingepast zodat de verschillende ziens wijze wellicht nog nader tot elkaar worden gebracht. igen DIRKSLAND: Fam. W. V. Lenten beëindigt correspondentschap voor ons blad "n Gemakkelijk fauteuil Voor hem. Voor haar. Zosidagsdlenst artsen Burgemeester van Es van Middelharnis roept de bevolking op a.s. zaterdag de driekleur vrolijk te laten wapperen om daarmee aan te tonen dat de onthulling van het kofjekokertje op het Vingerling als een feestelijk gebeuren ervaren wordt. De ge meente zal zelf het voorbeeld geven door op de gemeentelijke gebouwen de vlag uit te hangen. De kof jekoker is inmiddels gearriveerd en zal wanneer de krant verschijnt al wel op de sokkel zijn geplaatst. We hebben de kof jekoker even gezien ensprakeloos gestaan van de expressie die van dat kereltje uitgaat. Beeldhouwer de Monchy is dat mag nu reeds gezegd cum laude geslaagd in de hem gegeven opdracht. Komt u daarom zaterdagmiddag naar het Vingerling waar om half drie de officiële onthulling plaats vindt. Wanneer het al te druk wordt dan zal het publiek een plaatsje moeten innemen aan de overzijde van de haven maar ook vandaar zal het allemaal goed te zien en te horen zijn. Graag tot zaterdagmiddag! VOOB MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelharnis modehuis dirksland tel: 396 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De Flakkeese Structuurplancommissie is in haar rapportering van o.m. de lioofdgedachte uitgegaan dat het vinden van geëigende oplossingen voor de ver- wiling van een woonfunctie ten belioe- ve van de Rotterdamse agglomeratie wordt gezien als een geëigende oplos sing voor Goeree-Overflakkee. In die conclusie betrok de streekplan- (ommissie het gegeven dat de flakkeese bevolking met slechts 0,3"/o per jaar groeit tegen een landelijk gemiddelde van l,29''/o. De Streekplancommissie acht het dan ook gewenst dat een be volkingstoename van 1 a 2"/o wordt ge stimuleerd. Het wordt „niet van reali teit ontbloot" geacht te veronderstellen dat het inwonertal van Goeree-Over flakkee (thans 34644) in het jaar 2000 tot 150.000 zielen gestegen. Wat zegt echter de Provinciale Planologische Dienst in 'haar studie? 4 Wait Goeree-Overflakkee be treft wordt voorshands niet verwacht dat het een( belangrijke woonfunctie voor het Rotterdamse gebied zal krij gen. Gezien de afstanden, het ontbreken van een railverbinding en de ongunstige ligging van de enige kern met een be hoorlijk voorzieningenniveau lijkt een stimiulering van de woonfunctie thans ook allerminst aanbevelenswaardig. Eerst op zeer lange termijn, als de positie van Middelharnis als regionale verzorgingskern is verzekerd en de mo gelijkheden op Voorne-Putten en de Hoekse Waard uitgeput zijn, kan wor den gedacht aan een bescheiden ontwik- lïeling van die delen van Goeree-Over flakkee die direct aansluiten op de ver bindingen naar het Rotterdamse kern gebied. Dit betekent (nog steeds volgens het rapport van de Prov. Planologische Dienst, red.) niet dat Goeree Overflak- kee onberoerd zal blijven door de na bijheid van de groeipool Rotterdam. De invloed van het Rotterdamse stadsge west moet echter niet worden gezoclit in een toenemende woonfunctie maar in een toeneming van de recreatieve func tie. Daarnaast zal wellicht ook de agra rische wereld mede profiteren van de nabije bevolkingsconcentratie. Een ze kere intensivering) o.a. tuinbouwont- wikkeling) ligt voor de hand en kan ook nu al worden geconstateerd. STELLENDAM: De Rijkspolitie te Ouddorp heeft de- w dagen proces-verbaal opgemaakt te- jen de landbouwer-veehouder D. v. d. B. te StcUendam terzake van een ge- tonstateerde onnodige dierenkwelling. Dhr. V. d. B. heeft aldus de Rijkspo litie gedurende enkele weken ver- ïuimd een stierkalfje met ernstige ver- scliijnselen van zonnebrand onderdak te brengend zoals de dierenarts hem dat jeidvlseerd had. Inmiddels heeft het iieke dier de benodigde beschutting wel «gen, in de wei op de Plaat van Scheelhoek werd een hokje opge- tiokken waar het kalf bescherming te- Een liet stekende zonlicht vindt. Het diertje heeft de afgelopen dagen veler gemoederen bezig gehouderi. Geen wonder als ook de dierenarts spreekt wer een voor leken „verschrikkelijk ge acht". Door de zonnebrand waren de witte huidplekken verhard en afgeval- Im zodat de rauwe huid aan het dag licht werd blootgesteld. Drie weken ge- tóen werd dierenarts Tjebbes uit Mid delharnis door dhr. v. d.i B. ontboden. fc Tjebbes verklaarde ons desge vraagd dat de verwondingen goed be handeld zijn. Het kalf kreeg enkele in- in breed 50,— ikenszan' ;59 De fam. W. van Lenten, Burg. C. Zaaijerlaan alhier heeft beslo ten het correspondentschap en de bezorging van ons blad per 1 juli a.s. te beëindigen. Daarmee tornt dan overigeris tot beider spijt een eind aan een plezie- nge relatie die bijna veertig jaar heeft geduurd. Vrij kort na het eerste verschijnen van ons blad in 1928 was het de heer B. A. van Lenten die in Dirksland het cor respondentschap waarnam. Zijn zoon, dhr. W. van Lenten nam het zG'n 25 jaar geleden over en het mag gezegd dat hij met veel ambitie de belangen van ons blad M Dirksland heeft behartigd. Me- "6 dankzij hem is „Eilanden- •ueuws'' in die gemeente bijzonder goed ingevoerd. Het feit dat de Onderen van de fam. van Lenten geen gelegerjheid meer hebben de Krant te bezorgen heeft dhr. van Lenten doen besluiten zijn activi- w'"''" terrein te beëindigen. *ij accepteren dat met gevoelens yan dank voor het vele dat hij al die jaren voor onze krant 'leeft gedaan. K, .correspondentschap en de oezorging van Eilanden-nieuws en het agentschap van drukkerij ^enrs. de Waal zal vanaf 1 juli a.s. verzorgd worden door de ^m. A. Luchten'burg, Bloemen- jf 15 te Dirksland. Wij hopen de komende relatie met hen ^^öi prettig zal zijn als die we "iet de famiUe van Lenten moch- ''ïn hebben. Directie Eilanden-nieuws OOSTDIJK 53-61 jecties tegen infectie en zout om vocht en daarmee giftige stoffen af te voeren. In die omstandigheden voelt zo'n dier zich allerminst prettig maar bij een goede behandeling kunnen de wonden spoedig genezen in een natuurlijk pro ces. Voorwaarde daarbij is dat het dier niet meer in het volle daglicht komt, aldus de dierenarts. Een mevrouw uit Stellendam die zich het lot van het stierkalfje bijzonder heeft aangetrokken stelde de politie van een en ander op de hoogte. Ook de dierenbescherming werd ervan in ken nis gesteld maar er kon weinig anders worden gedaan dan te dreigen met een proces-verbaal. Dhr. V. d. B. meent overigens stellig in de verpleging van het dier niet te hebben gefaald. „Ik heb het dier enkele malen in een hok gezet maar het wei gerde dan ook maar één hap te vreten" argumenteerde dhr. v. d. B.i Daarom deed hij het beest weer naar buiten waar het wel voldoende (kracht) voed sel tot zich nam. Dhr. v. d. B. achtte het buiten staan verantwoord omdat de zon toch verstek liet gaan en de lucht be wolkt was. Steeds heeft hij het dier met een speciale zalf behandeld en dhr, v. d. B. durft te verzekeren dat het kalf je binnen enikele weken weer genezen zal zijn. Dat werd hem nog gistermor gen door de dierenarts bevestigd. Het verhaal vermeldt niet of het kalje nu wel wil eten BOUWMATERlAI.EN Dirksland Telefoon 1333 Van zaterdag 26 juni t.m. maandag 28 juni Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot en niet rnaandagmorgen 8 uur heeft dienst dok ter V. d. Wulp, tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur tot en met maandagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Huisman, tel. 01877-1412, Me lissant. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot en met maandagmorgen 9 uur hebben dienst dokter van Hattem, tel. 01874- 259, Oude Tonge en dokter Bouman, tel. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Overbeeke, Dirksland van 11 tot 11.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. Koppejan, tel. 1234, b.g.g. 1412. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur zr. van Wijk, telef. 01874-289, b.g.g. 01877-1707. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Anna, tel. 01873-577. Goedereede: 26 juni heeft dienst zr. Pols, tel. 01878- 321. 27 en 28 juni mevr. Mijnders, tel. 01877-1434. Avonddienst zr. Lanfers. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts L. E. Tjebbes, tel. 01870-2897, Middelharnis. -^ Keuken open tot half ell., OWE TONGE OOLTGENSPLAAT Bedankt. Kandidaat J. W. Verweij te 's Gravenhage heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente, alhier, be dankt. Uit de vele beroeperi nam hij het naar Hendrik Ido Ambacht aan. Pp zaterdag 26 juni a.s. des avonds om 8 uur komt in de Grote Kerk te Middelharnis op verzoek van de Stich ting Kerkconcerten Goeree en Over- flakkee een orgelconcert geven Simon C. Jansen', cantor-organist van de Wes- terkerk te Amsterdam. Simon C. Jansen werd geboren te Rotterdam in 1911. Zijn muzikale op leiding ontving hij bij Willem Andries- sen, piano, Comelis de Wolf en dr. An- thon van der Horst, orgel, Jaap Spaan derman en Felix Hupka, direktie. Jansen is organist geweest in Utrecht, Arnhem (Eusebiuskerk) en Alkmaar (Laurenskerk). Thans is hij verbonden als cantor-organist aan de Westerkerk te Amsterdam, terwijl hij aan het Am- sterdamsch conservatorium hoofdleraar is in de vakken orgel en koordirektie. i De twee Icoren van het conservatorium, een kamerkoor en een groot ensemble staan onder zijn leiding. In april 1971 ontving Simon C. Jan sen wegens zijn verdiensten voor de Franse orgelmuziek het „Diplömé de médaille argent de la ville de Paris" met de bijbehorende versierselen, uit gereikt door „La Société des Arts des Scienes et des Lettres". Reeds door verscheidene landen maak te Jansen concertreizen, onder andere door Engeland, Scandinavië, Zwitser land, Suriname en de Nederlandse An tillen. In Middelharnis hoopt Simon C. Jan sen onder andere enkele werken te spe len van Joh. Seb. Bach, Joh. G. Wal- ther, Sésar Franck, Adriaan Schuurman en Benjamin Britten. Toegangsprijs 2. Nadat het gemeentebestuur van Goe dereede een voorbereidingsbesluit heeft genomen voor de bebouwde kom van Goedereede zijn door b. en w. een drie tal voorlichtingsbijeenkomsten gehou den waarop de betrokkenen over de in houd van het ontwerp bestemmingsplan werd er geinformeerd en dat ha,d op sommige onderdelen nogal wat oppositie tot gevolg. Het bestemmingsplan zal ertoe moeten I 'siden dat de bewoonbaarheid van het I stadje en de leefbaarheid worden be- vorderd. Het plan heeft voornamelijk betrekking op de event, bouw van nieu- Zo zien sonmilge delen van Goede reede er vanuit de lucht gezien uit. Een sanering lykt daar geen) over bodige maatregel. we (bejaarden) woningen nabij de kerk en de bouw van woningen langs de Mo lenstraat en' de Nieuwstraat waartoe een aantal opstallen, veelal oude schuren, zouden moeten verdwijnen. Het gemeentebestuur dat nog geen definitieve uitspraak lieeft gedaan zal kunnen kiezen uit een viertal alternatie ve mogelijlsheden. Alternatief A pretendeert de bestaan de bebouwing te handhaven en de mo gelijkheid te scheppen tot geleidelijke vervanging van de gebouwen. Alternatief B gaat uit van een' radl- calisatie van de bestaande bebouwing langs de Nieuwstraat, waarbij de be bouwing langs het Klooster zal worden geamoveerd. Alternatief C gaat uit van een vrij ingrijpende radicalisatie van de bebou wing langs de Nieuwstraat en amove- ring van de bebouwing langs 't Klooster. Alternatief D gaat uit van de houw van een viertal bouwblokken loodrecht op de Nieuwstraat en evenwijdig aan de Molenstraat en de Pieterstraat. Het Waterleidingbedrijf te Middel harnis is nog niet toe aan een afdoende oplossing voor het stijgende water-win- probleem. Gestudeerd wordt op een mo gelijkheid water uit het Haringvliet te betrekken en daarmee de Oostduinen het huidige wingebied te Infiltreren maar het onderzoek verkeert nog niet in een beslissend stadium waarom de Drinkwaterleiding vergunning heeft ge vraagd in Ouddorp nog een 15-tal put ten te mogen slaan. Daartegen zijn van particuliere zijde en door de Commissie Grondwaterwet Drinkwaterleiding op sommige onderdelen bezwaren gemaakt i.v.m. het mogelijk aanwezige gevaar dat een plotselinge daling van het grondwater aan de landbouw en de flo ra in dit gebied schade toe zal brengen. Ingevolge de Grondwaterwet Water leidingen heeft de Stichting Drinkwa terleiding aan G.S. toestemming ge vraagd 10 ondiepe putten te mogen slaan aan de oostrand van de Westduinen met een capaciteit van 5 m3 per uur en 5 diepere putten in een gebroken lijn tus sen de Westduinen en de Middelduinen. Bovendien het verlengen van een drain leiding tot het opvangen van boven- grond water ten oosten van het pomp station. De waterleiding wü met deze voorzieningen de waterwin capaciteit uit breiden van 1.400.000 m3 tot 1.900.000 m3 per jaar. Uitbreiding van de wa terwinning op de huidige winplaatseri brengt het risico met zich dat zout grondwater zou worden aangetrokken; de maximum toelaatbare onttrekking be draagt 1.400.000 m3, een hoeveelheid die bij een constant aantal inwoners tot en met 1972 toereikend zal zijn. De Commissie Grondwaterwet Drink waterleiding, welke Commissie Gede- puteerde Staten adviseert zegt over de aanvrage het volgende: de aangevraagde uitbreiding van de winplaats betreffen de laatste ge bieden met zoet grondwater. Een verde re uitbreiding zal niet meer mogelijk zijn, ook wanneer de vergunning wordt verleend zal reeds voor 1980 een oplos sing gerealiseerd moeten worden. In filtratie van water vanuit het Haring vliet in de Middel- en Oostduinen, een oplossing die ook thans reeds gerea liseerd zou kunnen' worden ziet de com missie als een reëele mogelijkheid. M.b.t. het leggen van de drain conclu deert de Commissie dat de waterover last van de aanliggende landbouwgron den hieronder enigszins zal verminde ren, terwijl het vochttekort niet zal toe nemen omdat de onderkant van de drain bijna gelijk komt te liggen met de hoog te van de waterstand in droge perioden. M.b.t. de wijzing tussen de Middel en Westduinen concludeert de Commis sie dat de verwachte snelle daling van de grondwaterspiegel voor de landbouw schade kan meebrengen. Evenwel meent de Commissie dat de landbouwbecefe- ning in dit gebied van afnemende be tekenis is door eeri toename van be bouwing en recreatie. De Commissie meent weliswaar dat er aan winning van grondwater in het gebied tussen Middel- en Westduinen bezwaren ver bonden kunnen zijn doch dat deze be zwaren niet van een zo groot belang zijn dat de gevraagde vergunningen op grond daarvan zou moeten worden ge weigerd. M.b.t. de winning in de Westduinen wordt gesteld dat deze duinenl in N.W. Europa het belangrijkste voorbeeld vormen van een begraasd oud binnen- duinlandschap. Het gebied moet in dit opzicht als volkomen uniek worden be schouwd. Verwacht moet worden dat iedere verandering van de waterhuis houding zou leiden tot de ondergang van vele natuurwetenschappelijke be langrijke flora-elementen. De Commis sie meent dat de natuurwetenschappe lijke belangen in dit gebied zeer zwaar dienen te wegen( en dat de gevraagde vergunning voor waterwinning in de Westduinen vooralsnog niet dient te worden verleend. Naar verluidt zijn tegen de plannen die ter inzage hebben gelegen een 5-t.al bezwaarschriften ingediend. O.m. is ge wezen op de imieke teelten van sjalot- ten en augurken die niet mogen worden geschaad. Juist wanneer de landbouw producten veel vocht nodig hebben in de zomermaanden zal er i.v.m. de aanwezigheid van recreanten ook veel drinkwater nodig zijn. I.e. veel grondwater moeten worden onttrokken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1