Dirksland huldigde burg. H. Bos bij koperen ambtsjubileum Meerderheid B. en W. Dirksland wil exploitatie zwembad subsidiëren Plaatselvk nieuws Concert in Gasthuiskerk te Zierikzee Raad Goedereede vergadert a.s. donderdag 43e jaargang Dinsdag 22 juni 1971 No. 3996 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 328 9,- ffStii bij zoveel blijken van aanhankelijkheid'^ Aan het eind van een spontane byeenkomst in „de Schaliel" te Dirksland t,g.v. zijn 1%V2 jarig ambtsjubileum heeft burgemeester H. Bos van Dirksland er zaterdagmiddag geen gelieim van gemaakt „bijzonder ge troffen en geroerd te zijn door de getoonde blijken van aanhankelijkheid en stil te zijn onder een zo grote hulde". Dat betekende dan dat 's burge meesters sluizen van welsprekendheid, voor het bezit waarvan hij veel vuldig werd geroemd, waren gestopt met een nog welsprekender hulde- betoon. Samen met zijn gezin heeft burgemeester Bos zich daaraan onderworpen op een receptie die namens het gemeentebestuur aange boden werd. Meerderen hebben daar van de gelegenheid gebruik ge maakt publiekelijk van hun waardering voor de burgemeester blijk te geven. Vader pleegt twee jaar lang ontucht met dochter Telling groenten in de open grond juli 1971 Polder Sint Adolfs- land verkocht „Grote Gat" Lidmaatschap A.N.W.B. en Wegenwacht moet worden verhoogd Bruinisse UW5 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,~ PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 99 weken) gen ge- nog. ting op riedaag- op een erbeeld; - nen wiJ ed noe- van ons ooi wil percen- 3 tot 8 aal van van 12 in van het ste deel V. „VriJ met on- op aan. en t^y«« te ver- De receptie werd door loco-burge meester weth.i D. de Bonte in zijn ope ningswoord aangekondigd als een mani festatie van medelevendheid en zonder omwegen maakte hij burg. Bos duidelijk dat deze middag van hem weinig anders werd verwacht dan zich aan het pro gramma te onderwerpen, kortom, eens te rusten na gedane arbeid. Terugziend op de voorbije 12V2 jaar kon weth. de Bonte constateren dat zich in die perio de geen schokkende gebeurtenissen hebben voorgedaan al is het met name de gem. herindeling geweest die veel bestuurlijk werk met zich bracht. Voor al in die periode werd er veel tact ge vraagd en terugziend kon dhr. de Bonte de burgem. ermee complimenteren er voortreffelijk in geslaagd te zijn de her indeling bestuurlijk op te vangen, de inwoners met burgervaderlijke zorg te hebben omringd en in alles vreugde en verdriet te hebben meegeleefd. „Moge u, uit wat u vanmiddag geboden wordt steun putten voor uw verdere ambtsvervulling", hoopte dhr. de Bonte, de burgemeester kracht en wijsheid van Boven toewensend zijn veelzijdige taak met enthousiasme te blijven doen. Dhr. de Bonte gal vervolgens het woord aan de voorzitters van de raadsfracties, naar hij verzekerde niet om daarmee de po- litielie verdeeldheid te etaleren. Dhr. P. A. Leijdens sprak namens de P.C.P., fractie een gelukwens tot de ju bilerende burgemeester van wie hij wist niet enkel de zakelijke belangen te heb ben gediend maar ook in de persoonlij ke sfeer met de ingezetenen te hebben meegeleefd. Dhr. Leijdens wees erop dat er vooral na de ontsluiting van het eiland veel wijsheid, overlegging en tact van de bestuurderen wordt ge vraagd. Hij hoopte dat die aan de bur gemeester in rijke mate zullen worden geschonken en dat hij nu en straks zal kunnen eindigen met het Soli Deo Gloria. Door dhr. B. A. de Gast, sprekend na mens de S.G.P. fractie werd erop gewe zen dat zoals de Apostel Paulus heeft geboden alle ziel onderworpen zij aan de machten die over haar zijn gesteld. Spr. wees daarbij op de grote waarde van een ordelijke samenleving terwijl de revolutie losbreekt wanneer die rechtsorde gaat ontbreken. Dankbaar toonde dhr. de Gast zich dat in Dirks land nog gezegd kan worden dat door de burgemeester niet enkel de stoffelij ke belangen maar de belangen van de gehele mens worden gediend.i „Hij geve u wijsheid de gemeente te bestiiren naar Zijn Woord" hoopte dhr. de Gast, de Heere sta u bij het welzijn van de gemeente te dienen". Aan de hand van de Staatsinrichting werd door dhr. Th. van Prooijen sprekend namens de P.v.d.A. fractie een nadere omschrijving gegeven van het burgemeestersarabt. „Na de raad als hoofd van de ge meente komt pas de burgemeester..." stelde dhr. van Prooijen met enige na druk vast. Spr. verlieelde niet meer malen de degens met burgemeester Bos te hebben gekruist, evenwel steeds op een fijne en sportieve manier, die het mogelijk maakte elkaar na afloop de hand te drukken. „Beiden voelen we aan dat we de problemen zo eerlijk moge lijk willen oplossen" gaf spr. te kennen. Hij hoopte dat de burgemeester die hij om zijn eerlijkheid waardeert door zal gaan met te werken zoals hij gewerkt heeft, tot behartiging van de gemeentelijke belangen. Ook dhn J. L. Poortvliet (V.V.D.) kon gewag maken van een goede verstand houding, zelfs nadat er soms harde no ten zijn gekraakt. Dhr. Poortvliet, spre kend over de welsprekendheid van burg. Bos, bekende soms niet opgewassen, te zijn tegen de woordenvloed die uit hem loskomt. Na een terugblik keek dhr. Poortvliet ook wat vooruit om te con stateren dat burg. Bos wat zijn leeftijd betreft de 25 jaar vol kan maken. „Wat mij betreft doet u dat in Dirksland" noodde dhr. Poortvliet, de burgemeester en zijn gezin het allerbeste toewensend. Namens het gemeenjlepersoneel, de gemeenteraad en het politiepersoneel werd een kort woord gesproken door de gemeentesecretaris dhr. KOLBACH. Vooral benadrukte dhr. Kolbach daarin de op het gemeentehuis heersende goede teamgeest en de prettige onderlinge ver standhouding. Dhr. Kolbach kon aan burg. Bos een diaprojector aanbieden, het bleek een hoog gewaardeerd en wel kom geschenk. Burgemeester Johj van Es van Mid- delharnis sprak namens de collega burgemeesters van het eiland en het bestuur van de Drinkwaterleiding waar van burg. Bos voorzitter is. Wat dhr. van Es zei zal tot veler verbeelding hebben gesproken. „Een burgemeester is een handelsreiziger van gemeentelijke attributen waarvan overigens de hoe veelheid en de prijs door de Prov. Over heid wordt bepaald. Zinspelend op de grote hoeveelheden circulaires, veror deningen en andere „geestige aangele genheden" betitelde dhr. van Es een burgemeester daarnaast ook als een Rijkskruier die overigens geen fooien aan mag nemen. Als bovendien de Ge- westvorming nog eens zijn beslag krijgt, en daarmee een vierde bestuurslaag wordt geschapen zal de burgemeester vergelijkbaar zijn met een receptionist in een filiaankantoor. Hoe het ook moge worden, thans dient de burgemeester tegelijkertijd manager en burgervader te Al spoedig had burg. Bos zijn wel sprekendheid hervonden; hier tijdens het dankwoord. zijn en het deed dhr. van Es genoegen te mogen concluderen dat zijn collega burg. Bos op een duidelijke manier ge tracht heeft aan zijn ambt inhoud te ge ven, ook releveerde spr. de functies die de jubilaris op regionaal en landelijk niveau bekleedt. Spr. complimenteerde de Dirkslandse gemeenschap er harte lijk mee dat dit burgemeestersgezin woonachtig mag zijn in het glazen huis van Dirksland. Hij hoopte dat de Heere, Die de personificatie is van gezag, van autonomie, van genade en van bewo genheid, de jubilerende burg. Bos zal „coachen" elke dag dat hij het wonder lijke burgemeestersambt mag vervuUen.i Door ds. P. Blok, predikant der Ge reformeerde Gemeente te Dirksland werd ook een hartelijk woord gesproken Ds. Blok maakte met genoegen gewag van een persoonlijke verhouding die op verschillende wijze tot uitdrukking is gekomen. Predikant en burgemeester ontmoeten elkaar op vreugdevolle en droeve plaatsen Sprekend over het actuele begrip „medemenselijkheid" en het doel van 's mensen leven sprak ds. Blok de wens uit dat burgemeester, als hij zijn dienst zal beëindigen, mag weten God te hebben gediend in stoffelijke en in geestelijke belangen. „Burgemeester zijn is moeilijk als men een rechte koers wil varen, het zou het hoogste zijn als u - als Abraham - als een vriend van God zal mogen eindigen" aldus ds. Blok. Hij bood burg. Bos een prachtig boekwerk aan, de Acta van de Generale Sjmode van 1618-1619. Om des tijds wiUe maakten de laatste sprekers, adjudant Krynse van de Rijks politie te Middelharnis en Ds. H. Kraaij en mevr. Bos nemen uit handen van de jongste majorette bloemen en een fruitmand in ontvangst. van de Herv. Gem. te Herkingen het kort. Daarna verkreeg burgemeester Bos het woord om een dankwoord te spreken: Dankwoord. „Wie ben ik en wat zijn wij dat ons dit allemaal ten deel valt?" vroeg burg.: Bos zich af, de gesproken woorden over denkend, de belangstellenden, de tien tallen bloemstukken en de aangeboden geschenlten overziend. „Mijn hart gaat er w^arm van worden, ik dank het „hoofd van de gemeente" wel voor wat ons geboden is", aldus de burgemeester. Spr. verklaarde zich getroffen en ge roerd door de blijken van aanhankelijk heid. Een hartelijk dankwoord liet hij daarop volgen tot de diverse sprekers en niet op de laatste plaats bracht hij publiekelijk dank aan zijn echtgenote, onbezoldigd medewerkster en trouwe levensgezellin. Ook nu weer werden met dhr. van Prooijen ,de degens gekruist: „dhr. van Prooijen voelt zich maar steeds oppasant maar in de raadsver gaderingen wordt geen oppositie ge voerd", verbeterde burg Bos: elk is ver plicht zich aan het gemeentebelang te wijden. „Na het lesje Staatskunde van dhr. van Prooijen is dat een lesje van mijn kant..." volstond burg. Bos. Het officiële gedeelte werd daarna door weth. de Bonte afgesloten waarna de bevolking gelegenheid kreeg de bur gemeester en zijn gezin de hand te drukken. Even werd de burgemeester naar buiten geroepenj waar „Amicitiia" met de drumband en majorettes wacht te om het burgemeestersgezin een sere nade te brengen. De jongste miajorette, dochtertje van de voorz. dhr. X Lodder bood de burg. een fruitmand en mevr. Bos een boeket bloemen aan. Tengevolge van een echtelijke ruzie, vrijdagavond in een Melissants gezin, waarbij de vrouw de hulp van de poli tie inriep, is aan het licht gekomen dat de 50 jarige huisvader gedurende een periode van twee jaar vleselijke ge meenschap gehad heeft met zijn min derjarige, thans 19 jaar oude dochter uit welke relatie op 29 mei j.l. een kind geboren/ is. Het meisje heeft afstand van het kind gedaan, het jongetje kwam ter wereld in een opvangcentrum voor ongehuwde moeders. De man, vader van 3 kinderen is die avond door de politie opgesloten en maandag voor de rechter commissaris voorgeleid. Hangende zijn berechting is hij maandagavond op vrije voeten gesteld. De vrouw heeft met haar kinderen de woning verlaten. Vrijdagavond deed zij tegenover de politie het relaas nadat ze tijdens een uitslaande ruzie de woning was ont vlucht. De politie nam de man direct in hechtenis. Voor zijn wandaad waar van hij overigens spijt zegt te hebben geeft de man geen verklaring. Wel wordt verondersteld dat hij, als sym pathisant van de Jehova's Getuigen een al te letterlijke interpretatie geeft aan het Bijbelwoord dat de vrouw de man onderdanig zal zijn waaruit hij de vrij heid tot de bloedschande zou kunnen hebben ontleend. Donderdagavond a.s. om 8 uur zal het echtpaar Willem en Tlni Vogel, resp. op het orgel en de blokfluit een concert verzorgen in de Gasthuiskerk te Zie rikzee. Daarmee zal dan opnieuw een begin gemaakt zijn met de serie orgel concerten die Bas Wijnands, organist van de Gasthuiskerk, jaarlijks orga niseert. Dhr. Vogel die concerteert is zeer actief werkzaam voor de verbetering van de kerkmuziek. Hij componeerde o.a. de melodieën voor verschilleride gezangen in het nieuwe dienstboek van de N. H. Kerk en verzorgt orgèlbespe- lingen in binnen- en buitenland. Het programma voor a.s. donderdagavond vermeldt werken van Bach, Reger, Swee linck en LoeUlet. De toegang is 1,50 die zal worden bestemd voor restaura tie en onderhoud van het orgel in de Grote Kerk. De Stichting tot Uitvoering van Land- bou-wmaatregelen voor Noord-Holland en Zuid-Holland (tevens Bureau van de Provinciale Voedselco-mmissaris) maakt bekend, dat van 30 t.m. 31 juli a.s. een telling zal worden gehouden! van in de opengrond geteelde groenten. De in aarmaerking komende geregi- streerden zal door de districtbureauhou- der een tellingformulier worden toege zonden, dat moet worden ingevuld naar de toestand op zondag, 11 juli a.s. De aandacht wordt gevraagd voor de op de binnenzijde van het formulier vermelde „Toelichting". De opgave dient uiterlijk 5 dagen na ontvangst te worden geretourneerd. De ze terugzending is portvrij. De meerderheid van het college van B. en W. van Dirksland, burg. H. Bos en weth. D. de Bonte (Prot. Chr. Partij) zijn bereid, door het verlenen van een subsidie tot een maximum van 40.000,- per jaar in het nadelig exploitatiesaldo, mee te werken aan de totstandkoming van een zwembad in Dirksland. De raad zal in haar vergadering van a.s. vrijdag avond een daartoe strekkend voorstel behandelen. Wethv A. C. van Rossum (S.G.P.) heeft zijn medewerking daar aan onthouden omdat hem geen waar borgen kunnen worderi gegeven voor het gesloten zyn van het bad op zondag. In het prae-advies verklaren B. en W. door het bestuuir van de „Stichting Zwembad" nogmaals te zijn gewezen op de wenselijkheid dat voor de bevolking van Dirksland zo spoedig mogelijk een zwembad tot stand komt. „Wij zijn aldus B. en W. doordrongen van het feit dat een zwembad in een grote be hoefte zal voorzien. Aan de wijziging van enkele onderdelen uit de Statuten van de Stichting door B. en W. als voorwaarde gesteld is de Stichting bereid te voldoen. O.a. wensten B„ en W. de goedkeuring van de tarieven en van de openingstijden aan de goedkeu ring van de raad gebonden te zien doch het Stichtingsbestuur acht het minder gewenst in de Statuten de bepaling op te nemen dat het zwembad op zondag gesloten zal zijn, dat kan aldus het Stichtingsbestuur nader geregeld worden. De meerderheid van het colle ge van B. en W. wil hiervan geen breekpunt maken, wethouder van Ros sum echter stelt zich op het standpunt dat sluiting op zondag dient te worden vastgelegd in de statuten zelf waarom hij aan het voorstel geen medewerking wenst te verlenen. De meerderheid van het college stelt de raad voor achter de principe-aan vraag van de Stichting Zwembad Dirksland te staan door medewerking te verlenen in de vorm van een bijdra ge uit de gemeentekas tot dekking van het exploitatietekort tot een maximum van 40.000,per jaar. OOLTGENSPLAAT Voorzitter C. H. van Oorschot herkozen Na een lange discussie hebben gis teravond de ingelanden van de polder Sint Adolfsland te Ooltgensplaat hun fiat gegeven, het natuurbezit Grote Gat voor 33.000,te verkopen aan Staats bosbeheer. Ter sprake kwam of het „Grote Gat" en de opbrengst hiervan wel over alle ingelanden van Sint Adolfsland moet worden verdeeld, of dat dit bedrag alleen te goede moet komen aan de ingelanden van het Oude- land, de polder waarin h^t „Grote Gat" is gelegen. Tot slot werd zonder hoofdelijke stemming dit 6V2 ha grote natuurreser vaat verkocht door polder Sint Adolfs land. Ook ging men tot verkoop over van buiten'dijks gelegen gronden van het Rietveld en een strook gors, eigendom van polder Galathee. Met bijna alle sterrmien werd de voorzitter, dfe heer C. H. van Oorschot, die deze vergadering ook voorzat, in het bestuur herkozen. In ons volgend nummer een breed voerig verslag van deze vergadering. De ANWB heeft op haar algemene ledenvergadering besloten per 1 januari de contributies voor het lidmaatschap ANWB en van de Wegenwacht met vijf gulden te verhogen. Dit in verband met het tekort van enkele miljoenen guldens, dat de bond voor dit jaar verwacht. Ook vorig jaar al stegen de uitgaven boven de inkomsten uit. Om uit de rode cijfers te komen, is het gewone lidmaatschap nu gesteld op 15 gulden (was 10) en dat van de we genwacht op 30 gulden (inbegrepen het gewone lidmaatschap), was 25 gulden'. Voor een belangrijk deel is de ongun stige financiële ontwikkeling een gevolg van de 400 gulden-golf, die voor de ruim 2000 personeelsleden tellende bond vo rig jaar een onvoorziene uitgave van bijna 900.000 betekende. De bond ver wacht, dat de salarispost in de naaste toekomst nog aanzienlijk zal stijgen om dat het zich uitbreidende dienstenpak ket steeds meer personeel vraagt. Ook de vele gratis diensten (waaraan vol gend jaar ook een nieuw ANWB-hand- boek wordt toegevoegd) van de bond gaan de laatste jaren een steeds zwaar dere last betekenen. Aanvankelijk heeft men deze nog kunnen opvangen door het stijgende le dental (nu 1.4 miljoen, van wie er 1,2 'miljoen ook lid zijn van de wegenwacht) Thans is het echter niet langer mogelijk gebleken ide uitgaven onder de inkom sten te houden zonder de contributies te verhogen. De verhoging van de basiscontributie heeft ook 'gevolgen voor de gezins-, ju nior- en' bedrijfslidmaatschappijën en voor het lidmaatschap voor het leven. Vrijdagmiddag werden te Bruinisse door het motorschip Michelin, twee op varenden van een Belgisch jachtje dat in Het Keeten, door de harde wind was geschept en omgeslagen, gered. Zij werden door de opvarenden van het motorschip uit het water opgepikt, nadat ook de R.P. 18 (politie vaartuig uit Wemeldinge) en het bergingsvaar tuig Anjo uit Wemeldinge al ter assis tentie w^aren uitgevaren. Opvarende en eigenaar van het jachtje was de arts dokter de Ridder uit Antwerpen. De Anjo kon het scheepje recht trekken en' naar Wemeldinge op sleeptouw nemen. MIDDELHARNIS-SOMMEDSDIJK Bejaardenreis. Het comité voor be jaarden-reisje biedt U hiermede aan, om deel te nemen aan een autobusreisje, en wel op dinsdag 6 juli 1971. De route is die dag als volgt, via ver schillende plaatsen, richting Alkmaar, Volendam, Marken. Wij drinken op zijn tijd een kopje koffie, en nuttigen ter zijner tijd een broodmaaltijd, waarna wij dan Volen dam en Marken kunnen bezichtigen. De prijs van deze reis bedraagt 22, Opgave voor deze reis op maandag 28 juni van 2 tot 4,30 uur in het Diek- huus, en op woensdag 30 juni van 2 tot 4.30 uur in het Dienstencentrum aan de Doetinchemstraat. Verder kunnen opgaven geschieden tot en met zaterdag 3 juli bij het co mité, n.l.: Joh. Auperlé, Waterweg 7. A. Jordaan, Eendrachtstraat 2. Vertrektijden op dinsdag 6 juli, om 7.30 uur parkeerplaats. Beneden Zand pad, en om 7.45 uur Dienstencentrum, Doetinchemstraat. STELLEND AM De jaarlijkse koUekte voor het Roo- de Kruis heeft het mooie 'bedrag van 1.250,opgebracht. Op vrijdag 25 juni heeft de bloedafname plaats voor het Ned. Roode Kruis in het „Haegse Huus" van 6.30 tot 9 uur. OUDDORP Gifm. Ver. houdt wandelmars De Gymnastiekvereniging te Ouddorp organiseert a.s. zaterdag voor haar jeugdleden en belangstellenden in de leeftijd van 5 t.m. 16 jaar een wandel mars die 's morgens om 9 uur bij „Top pershoedje" start. De deelnemers van 5 t.m. 7 jaar lo pen plm. 5 km.; van 8 t.m. 12 jaar plm. 10 km. en van 13 t.m. 16 jaar plm. 15 km. Opgave voor deelname zo mo gelijk nog vandaag! bij de secreta resse, mevr. J. Breen-Beye, Havenweg 3 te Ouddorp, tel. 417. Inleggeld voor niet-leden 2,voor leden 1,50. Als de mars met goed gevolg is uitgelopen wordt een medail le en een consumptie aangeboden. Beroepen. Door de Ger. Gem. alhier is een beroep uitgebracht op student Koster van Yerseke. DEN BOMMEL Onze dorpsgenoot, de heer D. Borg- dorff Pz., slaagde aan de M.T.S. „Pa trimonium" te Amsterdam voor het di- plimo auto-techniek. Zaterdag 26 juni a.s. zal de muziek- ver. „E.M.M." deelnemen aan het fede ratief muziekconcoiurs te Wamel, uitge schreven door de muziekver. „Wilhel- mina" te Wamel. Zij zal onder leiding van haar diri gent de 'heer G. Zweerus, uitkomen: in de afdeling Uitmuntendheid. OOLTGENSPLAAT Geslaagd. Te 's Gravenhage slaagde voor de acte Archief verzorging I. de heer W. Donkersloot, ambtenaar Inter ne Zaken ter gemeentesecretarië van Oostflakkee. Bloed redt mensenlevens. Uitgaande van de Bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis zal woensdagavond (23 juni) van 6.30 tot 9 uur in het Ver. gebouw „'t Centrum" gelegenheid wor den gegeven een halve liter bloed af te staan. Degenen die zich hebben opge geven hebben een oproepkaart ontvan gen. Donors die geen kaart hebben ontvangen en toch bloed willen afstaan zijn op genoemde tijd alsnog welkom. De gemeenteraad van Goedereede is tegen a.s. donderdagavond om 7.30 uur in openbare vergadering bijeen geroe pen. De agenda bevat een twaalftal punten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1