Recreatieplan Battenoord in Grevelingenbekkenf 200 min van weenen De kofjekoker komt woensdag naar Middelharnis Grevelingen- water niet besmet Zendingsopvattingen binnen de Wereldraad van Kerken Het „Grote Gat" te Ooltgensplaat 'rf^iirMmilM^y^ê Sómmelsdijk Restaurant „Tonbré mode hu is 43e jaargang Vrijdag 18 juni 1971 No. 3995 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Australische drilboor is geluidloos DEKENS kopen in de zomer? Ja. Nu tegen zomerprijzen. :v^ÖNINGINRICHTA»*«J Onderzoek wijst uit: Zondagsdienst artsen Het z.g.n. Grote Gat" te Ooltgensplaat, een mooi stukje natuur, ontstaan door een dijkdoorbraak op 26 januari 1682 zal door de Polder Sint Adolfsland worden verkocht aan Staatsbosbeheer. Zie voor ver dere bijzonderheden het artikel elders in dit nummer. IViuziekschool nieuws VOOR MOOBEEE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelharnis Geslaagde kandidaten Handelsavondschool Volgende week zaterdag onthulling uws POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sómmelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In een rede „Reformatie en Reveil", door ds. M. V. d. Berg heeft deze de re volutionaire opvattingen van de We reldraad van Kerken over de zending gesignaleerd. Aan het slot van dit be toog zegt hij daarover het volgende, wat wij volkomen kunnen onderschrijven: .Zending drijven is vandaag meedoen aan dergelijke activiteiten. Het is vol komen zinloos geworden, zegt men, po gingen in het werk te stellen aanhan gers van andere godsdiensten tot chris tenen te maken. Er is n.l. helemaal geen onderscheid tussen kerk en wereld.. De kerk is een stuk van de wereld en niets meer. De verkondiging van het evangelie is daar om in feite een zinloze zaak en zou de aandacht maar afleiden van de werke lijke opdracht van de kerk: voorop te lopen achter de rode vlag van de revo lutie. Het Woord van God is in deze theolo- «ie niet meer normatief. Weliswaar worden er nog bijbelteksten geciteerd, maar, die zijn niet meer maatgevend. Ze zijn niet meer dan illustraties bij een waarheid die men elders gevonden heeft. Volgens deze gedachtengang gaat een zendeling dan ook niet meer naar de heidenen om hen met de Waarheid die in Jezus Christus gestalte gekregen heeft, te confronteren, maar om door de dialoog met de niet-christelijke gods diensten zelf de waarheid te leren ont dekken. „In de ontmoeting met Moham medanen, Hindoes, Marxisten en Huma nisten leren christenen de gemeenschap pelijke basis van ons mens-zijn ontdek ken en komen ze tot een voller begrip van de waarheid", zegt men. Voor wie zo denkt, is het prediken van Christus als de Weg,' de Waarheid en het Leven en de daarmee gepaard gaande oproep tot bekering een onmo gelijkheid geworden. Het past niet meer in zijn denkwereld.i Vandaar dat veler zendingsactiviteiten meer en meer uit sluitend het karakter van ontwikke lingshulp gaan dragen, zonder ook nog maar begeleid te worden door de Pau linische oproep: laat u in Christus met God verzoenen. Het zijn deze en derge lijke stemmen geweest die op de laatste sala voor een belangrijk deel de toon vergadering van de Wereldraad in Upp- hebben aangegeven en de melodie be paald. Geen wonder dat figuren als Beyerhaus geschrokken zijn en de alarmklok luiden. AUe tekenen wijzen erop, dat deze ontwikkeling zich nog verder zal door zetten. Ze heeft nl. het getij mee. Als een conferentie, die in 1968 door een commissie van de Wereldraad en een pauselijke commissie belegd werd, aan de zendingsgenootschappen voor houdt dat de hoop en de toekomst van de wereld gelegen is in de ontwikkeling van de aardse rijkdom ten nutte van de hele mensheid en wanneer dat zelfs de fundamentele hoop van de mens ge noemd wordt, behoeft men geen illusies meer te koesteren. En men vraagt zich af of men in deze kringen dan niet meer weet, dat Jezus Christus zelf de mensen! een andere kant uitgewezen heeft, toen Hij tot hen zei: „Werkt niet voor het voedsel dat vergaat, maar voor het voedsel dat blijft ten eeuwigen leven". Het ziet er voor de ontwikkeling van het zendingswerk binnen het kader van de Wereldraad somber uit. Wanneer zendelingen en kerken Christus' op dracht alle volken tot Zijn discipelen te maken gaan lezen alsof er stond: Maakt alle volken tot welvaartsconsumenten, dan hebben ze het contact met Christus' Woord volledig verloren. Daarmee is natuurlijk niets ten na dele van ontwikkelingshulp gezegd. Waar het nu om gaat is, dat de bedie ning der verzoening nooit kan opgaan in het uitdelen van proteïne-houdend voedsel. De mensen leren Christus' ge boden te onderhouden kan ooit alleen maar hierin bestaan, dat men hun leert landbouwmachines te onderhouden. Wie dat toch denkt is als zout dat zijn kracht verloren heeft. Er is reden ons hart vast te houden. Want Christus heeft over zulk zout een aangrijpend woord gesproken. Het zout is iets goeds, zei Hij.i Maar als ook het zout zijn kracht verliest, waarmee zal het dan weer bruikbaar gemaakt wor den? Dan deugt hei noch voor het land noch voor de mest, maar men gooit het weg. Wie oren heeft om te horen, hij luistere". Na de afsluiting van het Brouwers- havense Gat is achter de dam een ge bied ontstaan dat zich bij uitstek leent voor de recreatie: het Grevelingenbek ken, Het gebied tussen Goeree-Over- flakkee en Schouwen-Duiveland zal in de toekomst op een zomerse dag naar men rekent aan ongeveer 250.000 recre anten verpozing en' rust moeten schen ken. Hiervoor zullen voorzieningen moe ten worden aangebracht. Voorzieningen waarvan men tot nu toe alleen schets matige voorstellingen heeft gemaakt. Een van die uitzonderingen is 'het plan Battenoord, dat in opdracht van Sport- huis Centrum N.V. te Rotterdam is ontworpen door het architectenbureau Van de Broek en Bakema, eveneens uit de Maasstad. Van het 14.000 ha grote Grevelingen bekken heeft Sporthuis Centrum thans 800 ha in bezit. Men heeft er grootse plannen voor die naar schatting in to taal zo'n tweehonderd miljoen gulden zullen gaan kosten. Hoe lang het zal duren voor het gehele plan Battenoord volgens plan zal zijn gerealiseerd is nog niet te zeggen, maar men hoopt in 1973 de eerste onderdelen in exploitatie te kunnen hebben. Een van de eerste onderdelen is een opgespoten stuk land langs de zuid- tast van het eiland Goeree-Overflak- tee, dat 315 ha groot moet worden en dat zal worden bestemd voor sta-ca- ravans. Men rekent erop in totaal in ntït plan zo'n 1500 van die caravans KWijt te kunnen. Een zelfde aantal bun galows zal worden gebouwd op de drie eilanden die volgens het plan m het oekken zullen' worden opgespoten. De huisjes zullen waarschijnlijk Van een zelfde type zijn als die al zijn ge- oouwd in de recreatiecentra van Sport huis Centrum „De Lommerbergen", ;3osch en Strand", en „Het Vennenbos" m Noord-Brabant en Limburg. Vanzelf sprekend zal in het plan Battenoord ruune aandacht worden geschonken aan "6 mogelijkheid voor de verblij free re- anten een bootje te herbergen dichtbij nun bungalow. Er zijn dan ook niet minder dan dertig jachthavens ge- Pland. Voorts zijn er plannen' voor de °oüw van drie (ronde) zwembaden, die op warme dagen gedeeltelijk het ka rakter van een openluchtbad kunnen en botem-eparatie, winkels, restaurants, een theater, bioscoop, een sauna, ten nisbaan, ijsbaan, midgetgolf, postkan toor en kerk. Het hotel zal 160 apparte menten krijgen. In het hele plan Battenoord zal 25 km. weg worden aangelegd met een breedte van 6,4 en 3 meter. Een flink aantal parkeerterreinen zal het geheel completeren. Het bestemmingsplan is inmiddels in gediend. Van de officiële goedkeuring zal het afhangen wanneer met de uit voering kan worden begonnen. Wel is al zeker dat het opspuiten van de strook langs de kust van Goeree de eerste fase zal zijn. Voor het waterbouwkundig ge deelte is het Raadgevend Ingenieurs bureau J. Lievense te Breda als advies bureau aangezocht. „Cobouw" kri den Jgen, doordat een zijwand kan wor- weggeschoven. Porodepaordje Paradepaarde van het plan Batte noord wordt het appartementenhotel, uat zal komen te staan in het grote centrum van het plan. Van dit centrum zuilen verder deel uitmaken: admini- stratiegebouwen voor het gehele plan, wodsen en werven voor de botenbouw BOUWMATERIALEN Dir&sland Telefoon 1333 De werktuigbouwkundige afdeling van de universiteit van Queensland houdt zich bezig met de ontwikkeling van een pneumatische boor, die in vergelijking met de huidige apparatuur vrijwel ge luidloos zal zijn. De voornaamste m_aat- regelen om dit zeer lawaaierige werktuig het zwijgen op te leggen, bestaan uit het gebruik van dempende metalen op plaatsen waar onderdelen met elkaar in aanraking komen en het aanbrengen van niet-metalen „barrières'' om de voortplanting van het geluid te ver hinderen. Het onderzoek-team meent op grond van voorgaande onderzoekingen, dat een dergelijk „stE" werktuig op commerciële basis kan worden gefabri ceerd. De huidige pneumatische dril boren voor het gebruik in de mijnbouw produceren een geluidshinder van 130 decibel. Het is bekend, dat langduirge blootstelling aan een geluidsniveau van 100 decibel al ernstige schade kan toe brengen aan het menselijk gehoor. Bij een onderzoek naar de luidruchtigheid van verschillende werktuigen en indus triële processen is gebleken, dat de rots- drilboor slechts wordt overtroffen door een testbank voor straalmotoren die 150 decibel of méér produceert. OOSTDIJK 53-61 Het op verzoek van het gemeentebe stuur van Dirksland ingestelde bacterio logisch onderzoek naar de kwaliteit van het water van de Grevelingen in en in de omgeving van de haven van Her kingen heeft een) geruststellend re sultaat opgeleverd. Er bestaat geen ver band tussen de toestand van dit water en de in Herkingen voorkomende ge vallen vain paratyphus. Van verontreini ging van het water als gevolg van de afsluiting van de Grevelingen is bij dit onderzoek niets gebleken. Hoewel de verontreiniging van het water in de havenkom, als igevolg van de lozing van polderwater, niet ernstig is, moet het zwemmen in de havenkom worden ontraden. VRAGEN AAN GEDEPUTEERDE STATEN Door het Statenlid Mevr. Mr. E. K. Wessel-Tuinstra ('66) zijn aan Gedepu teerde Stiaten; de volgende vragen ge steld: 1. Is het waar dat de Grevelingen zeer vervuild is door het lozen van onge zuiverd rioolwater o.a. door de ge meente Dirksland, in combinatie met de recente afsluiting van deze zeearm, en dat de tot heden geconstateerde 200 paratyfus gevallen in Herkingen daar direct verband mee houden? 2. Wanneer hebben Gedeputeerde Staten him goedkeuring onthouden laan een voorstel van de gemeente Dirksland om een rioolwater-zuiveringsinstalla tie te bouwenl en waarom? 34 Zijn Gedeputeerde Staten bereid met het gemeentebestuur van Dirksland besprekingen te voeren om zo spoedig mogelijk tot een oplossing te komen, zoals zij dit in een dergelijke zaak in juli 1970 deden met het gemeentebe stuur van Rotterdam naar aanleiding van vragen van de heren Hoek van Dijke et al. -^ De keuken is goed het adres bekend. OUDE TONGE ff Van zaterdag 19 juni tot maandag 21 juni Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dlen'st dokter Dogterom, tel. 2121, Sómmelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Elvé, tel. 01877-1262, Dirksland. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter Kramers, tel. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieu we Tonge. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Dalstra Middelhamis van 10 tot 10.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. C. v. d. Nieuwendijk, tel. 01870-2883. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur Zr. den: Hollander, tel. 01874-532. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Vrij, tel. 01871-312, b.g.g. 534. Goedere e de; 19 juni mevr. Mijnders, tel. 01877-1434. 20 en 21 zr. Pais, tel. 01878-321. Avond dienst zr. Pais. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts L. E. Tjebbes, tel. 01870-2897, Middelhamis. siWRïï Geslaagd voor examen Accordeon Elementair: Marleen Mijs, Achthuizen; Ariena Mijs, Achthuizen, 75 pnt. Marjan v. d. Wal, Stellendam, 77V2 pnt. Wilma de Lignie, Middelhar- nis, 79 pnt. Dirk Jan Bosma, Middelhar- nis 70V2 pnt. Accordeon A: Addie Melissant, Den Bommel, 70 pnt. Ada Hobbel, Den Bom mel, 70 pnt. Ina Speelman, Sómmels dijk, 68V2 punt. Electronisch orgel Elementair: Anja Hobbel, Den Bommel, 76 pnt. Jan Kees Hobbel, Den Bommel, 75 pnt. Electronisch orgel A: Marlies Jon ge jan, Middelhamis, 68 pnt. Gitaar A: Poula Robijn, Sómmelsdijk, 78V2 pnt. Barbara Peeman, Middelhar- nis, 7172 pnt. Piono A: Herbert Nieuwland, Middel hamis, 69 pnt. Alt Blokfluit A: Anja Hobbel, Den Bommel, 82 pnt. (hoogste aantal pun ten examen). De geslaagden werden opgeleid door mej. Joke. van Rossum, mej. Lia de Dig- nie, dhr. Gerrit Zoon en dhr. Jan C. Verdonk. Verloting De hoofdprijzen van de verloting zijn gevallen op de volgende nummers: Eerste prijs lot no. 201 Tweede prijs lot no. 758 Derde prijs lot no. 1324 :gSSö5SSS!S!SSSa!S!SïSSS!S!SS!S!SSS!SRS Voor de 3-jarige cursus slaagden: de dames: K. G. Hameeteman, A. J. V. d. Laan, W. Verhage en J. A. Zuid- dijk uit Middelhamis; de heren: J. Driesse, A. v. d. Veer en W. v. Dis uit Middelhamis; de dames: P. J. v. Eesteren, C. W. Osseweijer, A. M. Verbrugge uit Sóm melsdijk; de heren: D. A. Vogelaar en G. Wiel- houwer uit Sómmelsdijk; de dames: N. Arensman eri J. M. v. Bodegom uit Dirksland. Mej. E. A. Akershoek uit Ouddorp. Afgewezen 3 kandidaten. Voor de 5-jarige cursus: de heren: C. Bogerman en D. Buth uit Den Bommel. Mej. L. Maliepaard uit Stad aan 't Haringvliet. Dhr. E. L. Gebraad uit Nieuwe Tonge. Mej. E. M. J. Wilstra uit Middelhar nis. Mej. M. J. de Zout uit Dirksland. Beeldhouwer Pieter de Monchy uit Amstelveen die de bronzen kof- jekoker heeft vervaardigd heeft gisteren laten weten dat zijn creatie a.s. woensdag de Bronsgieterij in Haarlem kan verlaten, om naar Middelharnis getransporteerd te worden. Daar zal op het Vinger- ling de sokkel gereed staan en eind volgende week zal de kof jekoker prijken op de plaats waar hij naar we hopen vele generaties lang de geschiedenis van de visserij levendig zal houden. Tot zater dag a.s. blijft de kofjekoker echter keurig gecamoufleerd om zich pas na de onthulling aan den volke te tonen! Bijgaand publiceren we het programma voor die dagj Voor een goed begrip dient te worden vermeld dat uiteraard niet ieder die een gift gaf tot de of ficiële genodigden kan behoren. Natuurlijk zijn ze die middag wel kom op het Vingerling, ze worden er zelfs verwacht om te zien waaraan ze zo spontaan hebben meegewerkt. Wel zijn de oud- kofjekokers en oud-vissers uitgenodigd, met hun dames of begelei ders, en het comité streeft ernaar hen een onvergetelijke dag te be zorgen. Dat is, weliswaar met passenl en' meten, mogelijk omdat u ervoor zorgde dat de gevraagde 15 mille ruiinschoots werd over schreden; daarom, graag tot ziens^ op het Vingerling. HET PROGRAMMA LUIDT: 11.00 uur: Aankomst van de genodigde oud-vissers bij hotel Jacobi te Middelharnis. Zij worden in IJmuiden en Rotterdam met bussen opgehaald. Onder het genot van een kop koffie en een aperitief kunnen de oude makkers elkaar weer eens begroeten. Daarbij zullen ongetwijfeld veel oude herinneringen worden opgehaald. 12.00 uur: Vertrek naar de aula van de Technische School waar gezamenlijk de broodmaaltijd met verse tong zal worden gebruikt. Burgemeester Joh. van Es van Mid delharnis zal daar als voorzitter van het Comité de aanwezigen welkom heten. 2.00 uur: Vertrek vanuit de aula naar het Vingerling. 2.30 uur: Aankomst bij het monumentje. Achtereenvolgens zullen daar spreken burgemeester Van Es ter verwelkoming van Z.E. Minister Bakker, vervolgens dhr. A. Booger- man als lid van het Comité, waarna Minister Bakker zal worden verzocht het beeldje te onthullen met assis tentie van de twee oudste aanwezige oud-kofjekokers. Het geheel zal worden opgeluisterd door de muziek vereniging „Sempre Crescendo". Na een slotwoord door burgemeester Van Es bestaat gelegenheid tot bezichtiging van het beeldje. I.v.m. de beperkte ruimte op het Vingerling zal het publiek zich dien'en te spreiden over een gedeelte van het Vingerling en de overzijde van de haven. Het ver keer zal tijdens de onthulling worden omgeleid. De genodigden worden terug verwacht in de serre van hotel Jacobi. 5.00 uur: De bussen vertrekken om de gasten in hun woonplaats terug te brengen. 0>.3siX3sjN.3s:>.;>s3>j>*3\:K0s:>.jsDs:>Sv2N:>.:xJOs^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1