grootscheepse verbouwings-opruiming Kankerfeïten es iiiijpvervlóéa UOOR EEn FUIK UHKOmiE! f127,- liiré^yëiTÉ^^ I p—m Vv EEK beginnen wij, met toestemming van de Kamer van Koopiiandel en Fabrieicen voor Dordrecht en omgeving. met een Op ai onze Konfektie afdelingen, voor Dames, Heren, Jongens en IVIeisjes, tal van Ejlk.ÊKJm Êm OOmJ£S Alle niet afgeprijsde artikelen nu met 10 KORTING. Herenkostuums, Damesmantels, IVlantelkostuums en Broekpakken met kortingen van tO 20 30 40 Gil 50 7o E HET EERST KOIVIT, HEEFT DE GROOTSTE KEUS! Verder diverse extra aanbiedingen uit andere afdelingen TELEFOON 01870-2052 IVIIDDELHARNIS Op jacht met pijl en boog OOK VOOR GRAMMOFOON PLATEN J. ZANDSTRA SOMMELSDUE Varkensvlees goed voor de zenuwen EEN ZOMERSE WEEKVERRASSIIMG! Een extra grote badtas, 50 cm hoog. Om alle handdoeken en badpakken van het gezin in mee té nemen. Uitge voerd in kleurig gebloemd plastic, met witte voering. 9 Bij f 15.- boodschappen GROTE GEVOERDE in leuke dessins De tijd van de grote vakantie is aangebroke;-!. ASO heeft haar aanbiedingen hierop afgestemd. Dc-zo ./vcckveel mee-neem-artikelen voor lage pr;jzen. Voor u een geleQenhGid om extra aankopen te doen vnor uwvakantie-prc-yicifid. Bij al uw aankopen in de A&ü-winke! kunt u profiteren van de voordelen van het Agio- zcgelsysteem. (20/óspaarwirkSt) kassakoöpjë in div] smaken, deze week per fles;,' van 119 yoör, levèr,.pëëhse, Vlaamse per bakje 45 2 bakjes van 90*voor. PORTABLE RADIO Land- en Tuinbouw Hoofdpijn en Coffeïne In „Protestantse Gezondheidszorg" werd de vraag gesteld: „Is kanker langs natuiïrlijke weg te genezeji?" Het is bekend, dat in het kankeronder zoek door alle betrokkenen niet al leen in Nederland stug wordt door gewerkt. Begin van dit jaar verscheen een uitvoerig artikel van Dr. K. Heli- man, hoofd van de afdeling Chemothe rapie van het Imperial Cancer Research Fund in Londen, over een verrassend geneesmiddel, dat door het Londense team in het laboratorium is ontwikkeld, waardoor het mogelijk schijnt te zijn geworden, de zgn.i „uitzaaiing" van kan kercellen te verhinderen, zodat het „moedergezwel" operatief kan worden weggenomen, zonder dat het opduiken van nieuwe kankercellen in het lichaam te vrezen is. Er moet nog heel wat w^e- tenschappelijk researchwerk worden verricht, schrijft Dr. Hellman, alvorens proefondervindelijk bewezen is, dat op deze wijze kanker kan worden bed^won- gen, maar de proefnemingen stemmen tot goede verwachtingen en wanneer zij door klinische proeven worden beves tigd, gloort er hoop voor de talloze kan kerpatiënten. In het jaar 1965 verscheen het boekje Kankert ei ten" uitgegeven door het Bu reau Kankervoorlichting van de Stich ting Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding. Dankzij de steun van het Koningin Wilhelmina Fonds kon het op grote schaal worden verspreid. In het voorwoord schrijft de bekende Dr. L. Meinsm.a: „Het is heel erg, dat er mensen zijn, die overlijden, omdat zij niet wisten hoe zij hun leven hadden kunnen redden; bijna nog erger is, dat sommige mensen met hun klachten blij ven rondlopen en pas hulp van de dok ter inroepen als. het te laat is". Dit boekje stelt in vraag en antwoord de kankerfeiten indringend en zinvol in het licht. Men zou het kunnen noemen „de kleine catechismius" voor de leek, die zich in. het kankervraagstuk wil ver diepen. Onmisbaar dus voor de leek op dit gebied. Toch hopen we, dat het boekje bin nen niet al te lange tijd zoal niet her schreven, dan toch aangevuld of ge wijzigd zal moeten worden. En dat b.v. op de vraag „Is kanker te genezen" ge antwoord worden kan: „Jazeker, en zelfs zonder operatie of bestraling". Dit naar aanleiding van een nieuw onderzoek, dat de Staatssecretaris voor Sociale Zaken en Volksgezondheid Dr. Kruisinga heeft toegezegd naar de re sultaten van de zgn.i „Moerman-thera pie". De therapie Moerman gaat er van uit, dat met een bepaald dieet de con stitutie van de kanker-patiënt zodanig kan worden hersteld, dat de voorwaar den waaronder het lichaam geen weer stand kan bieden aan de kankercellen verdwijnen, waarna het in een aantal gevallen zelfs in staat zou zijn een reeds ver voortgeschreden kanker-proces tot stilstand te brengen en terug te dringen. „Omdat het hier geen causale thera pie betrof, die gebaseerd was op het gebruikelijke beeld van de onstuitbare kankercel als beginpunt van de ziekte, maar een klinische ervaringstherapie, opgebouwd op algemeen-medische ver onderstellingen, heeft men destijds de resultaten van Moermans therapie niet of nauwelijks in de studie willen be trekken". Destijds werd op verzoek van Staats secretaris Dr. Muntendam door de Lan delijke Organisatie voor de Kankerbe strijding een Commissie van onderzoek naar de zgn. „Moermantherapie" inge steld. Zij kwam (in 1959) in haar rap port tot een vernietigende uitspraak en noemde de Moermantherapie voor de kankerbestrijding waardeloos en, om dat ze bij kankerpatiënten illusies op roept, die niet te realiseren zijn, een ge vaar voor de volksgezondheid. De therapie van Dr. Moerman is on derwerp van bespreking geweest in de Commissie voor de Volksgezondheid van de Eerste Kamer en deze heeft, met steun van alle fracties, bij monde van professor Querido, de Staatssecretaris om een nieuw onderzoek verzocht, waarin door de Staatssecretaris is toe gestemd. VooT zover uit de berichten in de pers •duidelijk is geworden, gaat het in eerste instantie om een voorlopige verkenning. Niet om een klinisch „uitproberen" van de ontwikkelde methode. Die verken ning zal dan moeten bestaan in het af checken van de gevallen, door Dr. Moer man behandeld en genezen waren dit inderdaad kankerpatiënten? In het rap port van 1959 werd dit ontkend. Profes sor Querido had voor deze conclusie geen waardering. Het is een cirkel-re denering, zei hij in de Eerste Kamer: men ging van de onderstelling uit: kan ker is ongeneeslijk; wanneer Dr. Moer man patiënten genezen heeft, hadden zij dus geen k^ker. Natuurlijk is dit geen wetenschappe lijke benadering van zulk een belang rijk probleem, concludeert bovenge noemd blad.i De Commissie, die nu on der leiding van professor Querido aan het werk gegaan is, zal dit stellig an ders aanpakken. Wat men in 1959 niet gezien heeft is, dat het bij Dr. Moerman gaat om een andere benadering van het probleem, dan tot dusver gebruikelijk, namelijk niet vanuit de vraag: hoe be letten vni de kankercellen hun funeste „werk" te doen? maar om de viaag of het kan lukken, het lichaam zo gezond te maken, dat het in staat is dodelijke processen in het lichaam te overwinnen en kankercellen uit te drijven. Dr. Moerman is overtuigd, dat hij daarvoor mogelijkheden ontdekt heeft. En dat is de inspanning van een wetenschappelijk onderzoek ten volle waard. Wij hopen, zoschrijft „Prot. Gezond heidszorg", dat dit onderzoek des noods in een later stadium zich ook zal uitstrekken tot de „kankertest" van de seroloog te Leiden, Dr. L. de Krom me, die een test heeft ontwikkeld waar mee kanker in een vroeg stadium kan worden aangetoond. Fred Bear i(71 jaar), wereldvermaard Amerikaans boogschutter en fabrikant van pijlen en handbogen, maakt in zijn fabriek te Michigan een volkomen nieu we uitvoering van dit oude wapen. Het handsvat namelijk wordt van mag nesium vervaardigd. Door het lichte ge wicht is dit metaal ideaal voor het vervaardigen van bogen. Het magnesi um waarvan ook de pijlpimten wor den gemaakt komt van Dow Chemi cal Company. Deze meesterlijke bogen worden niet alleeri gebruikt voor het houden van schietoefeningen. Steeds meer Amerikanen 'en Canadezen gebrui ken pijl en boog voor de jacht. De boog schutters gaan daarbij zelfs niet opzij voor een beer. Fred Bear maakt bogen voor rechts- en linkshandige schuttets. Zelf won hij in de loop der jaren meer dan honderd belangrijke sohietwedstrij- den en behaalde met zijn geluidloze w^a- pen twaalf schietrecords. In het pool- gebied velde hij met één goedgerichte pijl een ijsbeer. In de Verenigde Staten' en Canada is boogschieten „in". Ook in Europa krijgt het boogschieten hoe lan ger hoe meer beoefenaren. (CONSU). Mager varkensvlees is voor de ge zondheid van de mens onontbeerlijk omdat het veel 'vitamine BI bevat. Deze ■vitamine is van groot belang voor een goede werking van schildklier en ze nuwstelsel. Vooral voor mensen die geestelijke arbeid moeten verrichten is vitamine BI en daarmee mager varkensvlees on misbaar, aldus prof. dr. Joachim Küh- nau uit Hamburg in een publicatie. Wat de verdere voedingswaarde aangaat zegt prof. Kühnau nog, dat 100 gram mager varkensvlees 140 caloriên bevat. Dat komt ongeveer op hetzelfde neer als het aantal caloriên van mager rundvlees of fUet van zeebaars. Het is minder dan de helft van het aantal caloriên van 100 gram gepo lijste rijst of eenzelfde gewicht aan brood. (CONSU). „Loewe Opta" met FM, midden lange- en kortegolf. Uitgang luidspreker 2 W. Voeding met 6 batterijen van 1,5 V. of event, netstroom-adapter. Aansluiting voor hoofdtelefoon en bandre corder. Met garantie-certificaat voor J jaar. Werkelijke waarde f 198.-. Alleen bij Agio Post. Bestelno. T5 met 100 Agio-zegels Nieuwe mogelijkheden voor de be scherming van aavdbeienteelt en pereteelt tegen diverse aantastingen Na de vele toepassingen in de sektor van de bloembollenteelt en de sierteelt, zijn er voor het systemische fungicide BENLATE, een ontwikkeling door Du Pont de Ne^mours, nieuwe gebruiksmo gelijkheden bijgekomen. Wat de aardbeienteelt betreft, gaat het om de bestrijding van de grauwe .schimmel, Botrytis, welke vruchtrot veroorzaakt maar daarnaast ook blad en bloemstelen (het hart) kan aantas ten. Om vruchtrot te voorkomen wor den regelmatige bespuitingen aanbe volen om de tien dagen' ongeveer vanaf het moment, dat de bloemsten- gels zich gaan strekken tot 14 dagen vóór de pluk. De bespuitingen hebben tevens een goed effekt tegen meeldauw, op de ge wasstand en op de vruchtkwaliteit. In de pereteelt kan BENLATE het gehele seizoen door gebruikt worden ter bestrijding van schurft, vanaf het mo'ment, dat er infekteerbare delen aan wezig zijn tot 14 dagen vóór de pluk. Hiertoe zijn, regelmatige bespuitingen' ongeveer om de tien dagen nodig. De bespuitingen hebben tevens een goed 'effekt tegen bewaarziekten als Gloeosporium en tegen eventueel meel dauw, terwijl de gewasontwikkeling de bladstand zeer gunstig wordt be ïnvloed. Het ziet er naar uit, dat in de voor ons liggende tijd nog vele mogelijkhe den hieraan toegevoegd zullen worden naarmate het onderzoek vordert. Koffie en andere coffeïnehoudende dranken kunnen bij sommige mensen oorzaak zijn van ernstige en langdurige hoofdpijn. Een Amerikaanse arts schreef daarover een artikel in een van de medische vakbladen.-, Een: van zijn vrouwelijke patiënten had dag en nacht hoofdpijn. Na een groot aantal proef nemingen wist hij haar daarvan te be vrijden. Hij verbood haar namelijk else coffeïnehoudende drank. Daarna was haar hoofdpijn binnen een paar dage" volkomen verdwenen. Toch kwam d'^ lastige ikwaal nog éénmaal terug. Da' was toen zij een kopje zogenaamde cM' feïnevrije koffie had gedronken. haar geserveerde koffie bleek echter niet vrij van coffeïne. Hiermee is ec»' ter niet gezegd, dat hoofdpijn door n« gebruik van diè stof ontstaat, maar i" Amerika houdt men er rekening W^^ dat sommige vormen van hoofdpijn ver band houden met de aanwezigheid van coffeïne in het menselijk lichaam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 6