EiiAnPEn niEuws Anna van Buren en Anna van Saksen Nieuws Padvinders hielden zwemwedstrijden te Ooitgensplaat fotocopiën Kostenbesparing DE WaTERGEUS Zeeuwse wandelingen De Gereformeerde Bijbelstichting Nieuws uit Zeeland J. ZANDSTRA Oo@cl onderhoud betekent altijd: 2e blad Dinsdag 15 juni 1971 Nö. 3994 uir Of KsnKSM Ook voM* Klaar terwgl U wacht FOTOGRAFIE SOMMELSDUK Lervolgverhaal moederdag wordt waarschijnlijk druk ker „gevierd" dan vaderdag op de derde zondag in juni. Dat is dit jaar dus op 20 juni en daar rondom. De Vader des Va derlands, prins Willem van Oranje, .is een mooi onderwerp voor deze tijd. Over hem zijn tal van boeken ge schreven, uit onze vaderlandse geschie denis is zoveel over hem bekend, dat het niet moeilijk zou zijn een heel „Eilanden-nieuws" te vullen. In een paar artikelen wil ik echter iets vertel len over minder bekende aangelegen heden uit zijn leven, n.l. over de 4 vrouwen die hij heeft gehad. Anna van Buren. Zijn eerste vrouw was Anna van Bu ren, een der rijkste erfdochters van de Nederlandse hoge adel. Haar vader Maximiliaan had zijn leven besteed in dienst van zijn heer Karel V en stierf, in zijn volle wapenrusting gekleed, in het jaar 1548.i Vóór zijn dood had hij van onze landsheer Karel V toestem ming gekregen tot het huwelijk van zijn dochter met de jonge graaf Willem \'an Nassau, sinds een paar jaar prins van Oranje. Maria was toen nog maar 15 jaar, daarom werd er gewacht met de sluiting van het huwelijk tot 1551, het jaar dat ze meerderjarig werd. De I bruidegom was even oud. Acht dagen duurde het huwelijksfeest. Gastmalen, jachtpartijen, tournooien en voorstelling van rederijkers wisselden elkaar af. Deze verbintenis versterkte zijn in vloed, nu hij graaf van Buren en heer van Egmond, Leerdam, St. Maartensdijk en andere plaatsen werd. Ook geldelijk is het van betekenis geweest, nu hij zijn hoge stand er door kon ophouden. En daarvoor was veel geld nodig. De Prins had een weelderige hofhouding met tientallen edellieden en pages uit de aanzienlijkste families van het land en een beroemde keuken met bekwame keukenmeesters. Vooral in Brussel was alles prachtig en overdadig. De drinkgelagen van de adel waren in die tijd berucht. Van Hendrik van Brederode, een vriend van de Prins wordt verteld dat hij 's mor gens om 10 uur niet meer nuchter was! Om zijn schulden te kunnen betalen ontsloeg de Prins ter bezuiniging eens 22 koks tegelijk. Geen wonder dat zijn jonge vrouw de voorkeur gaf aan het hof te Breda, waar het er wat eenvoudiger toeging. Of het huwelijk gelukkig geweest is, weten we niet precies. Geruchten dat het niet zo was komen van zijn vijan den. Maar uit de weinige brieven, die bewaard zijn gebleven, spreekt een har telijke liefhebbende toon, een verlan gen naar elkanders nabijheid.i De Prins was weinig thuis, in dienst van Karel V dikwijls op het oorlogsveld tegen Frankrijk, of op weg als afgezant. Dat kostte hem ook veel geld en sparen lag niet in zijn aard, schreef hij eens spottend aan zijn broeder Lodewijk. Het huwelijk heeft geen grote rol in zijn leven gespeeld. Drie maanden voor haar dood klaagde Anna dat ze van zijn innerlijk leven nog niet veel meer wist dan toen ze pas getrouwd waren. Ze stierf in 1558, nog slechts 25 jaar oud. Een van de titels van onze konin gin is nog gravin van Buren, naar deze eerste vrouw van de Prins. Hun zoon Filips Willem is geheel als Spanjaard opgevoed. Toen Alva hier in 1567 kwam, werd de 13 jarige jongen van de hogeschool te Leuven gehaald en naar Spanje gebracht. Dit als ver vanging van zijn vader die Alva niet te pakl«n kon krijgen. Ze hadden ook nog een dochter, Maria, die later getrouwd is met Filips van Hohenlohe. Beide kin deren zijn kinderloos gestorven. Anna van Saksen. Het tweede huwelijk van de Prins is een mislukking geworden. Nadat een paar aanzoeken waren afgewezen, werd zijn broer Lodewijk aangewezen als tus senpersoon om de verbintenis tot stand te brengen met Anna van Saksen. Hij stelde zelfs een paar brieven op, die de Prins overschreef en naar zijn toekom stige bruid stuurde. Ze was de dochter van de bekende keurvorst Maurits van Saksen, het hoofd van de Protestanten (Luthersen) in Duitsland. Haar vader was gestorven toen ze nog maar 8 jaar oud was, ze werd nu opgevoed bij haar ook, keurvorst August van Saksen.i Na meer dan een jaar onderhandelen werd in 1561 te Leipzig het huwelijk ge sloten in de Lutherse St. Nicolaaskerk. Met de honderden gasten werd een week lang feest gevierd. Anna was nog maar 17 jaar, de Prins 28. Haar groot vader van moeders zijde, Philips van Hessen, had de verbintenis tegenge werkt, hij noemde het kinderv/erk, ze was nog een kind. En wat voor kind? Verre van knap, wat misvormd van rug, geestelijk weinig ontwikkeld, hu meurig en eigenzinnig. Een groot struikelblok was het ver schil in godsdienst, Anna van Saksen was Luthers, de Prins Rooms, maar heel gematigd met een afkeer van geloofs vervolging. Op de Dillenburg opgevoed in een Luthers gezin, alleen Rooms ge worden toen hij als edelman aan het hof van Karel V werd opgenomen. Bij de bespreking over dit verschil was de Prins weinig beslist en had dub belzinnige antw^oorden gegeven. Het ge zinsleven zou Rooms-Katholiek zijn, de kinderen zouden Rooms worden opge voed, maar Anna zou vrij zijn wat de godsdienst betreft, mocht in de huiska pel van hun paleis in Breda Lutherse kerkdiensten houden. Als haar voogd hem vraagt haar in godsvrucht voor te gaan, geeft hij een merkwaardig antwoord: Met zulke me lancholieke dingen zal ik me niet op houden, liever dan de bijbel moet ze luchtige liefdesromans lezen en in plaats van naaien en breien leren dansen! La ter heeft hij deze woorden herroepen. Maar het zou nog vele jaren duren vóór de Prins de besliste keuze deed. Eerst moest er een zee van levensleed over zijn hoofd gaan. Ook in zijn gezinsleven. Anna van Saksen leed aan stoornissen van de geest, die steeds erger werden. Haar hofhouding was bang voor haar. Weken lang wilde ze haar kamers niet verlaten en niemand, zien, bij kaarslicht zat ze achter de gesloten luiken., Hevige driftbuien en scheldpartijen, drankzucht en aanvallen van woede maakten het op 't laatst onmogelijk met haar samen te leven. Toen in 1567 Alva kwam, moest de Prins met zijn gezin ons land verlaten. Ze gingen naar de Dillenburg, zijn geboorteplaats, naar zijn moeder en zijn broers. Met het Roomse geloof van de Prins werd het steeds minder gedurende de laatste jaren: hij ging niet geregeld meer naar de mis, ook niet op het Paasfeest. Na een poos weigerde Anna nog lan ger op de Dillenburg te blijven. Met haar hofhouding ging ze in Keulen wo nen. Spilziek als ze was heeft ze er geen weelde gekend, klaagde dikwijls over geibrek aan geld en dat ze haar man zo weinig zag. Daar maakte ze kennis met de gewe zen Antwerpse schepen Jan Rubens, een geleerd Calvinist, de vader van de be roemde schilder. Hij was hierheen gevlucht met zijn gezin en ze benoemde hem tot haar ad ministrateur. Met als gevolg een onge oorloofde verhouding, waaruit in 1571 een onechte dochter geboren werd (Christine). Eerst ontkende ze alles, maar later heeft ze een volledige be kentenis afgelegd, evenals Rubens dat gedaan heeft. Haar familie wilde het ge heim houden. Het kwam toch uit, vooral toen de Prins echtscheiding aanvroeg op grond van echtbreuk. Enkele hoogleraren en Calvinistische predikanten hadden hem verklaard, dat hij hiertoe het volste recht had. (1575). Volslagen krankzinnig, opgesloten in Dresden, stierf ze in 1577, nog maar 33 jaar oud. Toen ze op de Dillenburg waren werd in 1567 Maurits geboren, later de op volger van zijn vader,. Zijn oudere zus je heette Anna, getrouwd met de be kende Friese stadhouder Willem Lode wijk, zijn iets jongere zusje Emilie. Middelburg. L. van WaUenburg. NED. HERV. KERK Beroepen te Bruchem, Hagestein, Neerlangbroek, Zegveld, Tholen, Poe- derooyen, Zetten, Hoevelaken, Gouds waard, Groenekan, kand. J. Westland te Huizen. Nieuwerkerk aan de IJssel en St. Annaland A. den Hartogh te Ede Huizen. H. Jongerden' te Veenendaal. Bedankt voor Ommen J. J. Poort le gerpredikant te Oisterwijk. Nieuwer kerk aan de IJssel P. Bos te Ameide. Katwijk en Woudenberg H. Jongerden te Veenendaal. Hoevelaken C. den Boer te Zeist. Randwijk en Scherpenisse G. Veldjesgraaf te Wouterswoude. Ds. R. Cuperus em. pred. te Waddinx- veen is benoemd tot bijstand in het. pastoraat te Rotterdam-Zuid. Bevestigd door ds. G. Samson aldaar, met 1 Cor. 12 1227, deed hij intrede met Eze- chiël 34 11 en 12. „Voetius". Het bestuur van de Geref. Studentenvereniging „Voetius" is voor het studiejaar 1971-1972 als volgt sa mengesteld: G. V. d. Steeg, J. Goossen, H. Gaasbeek, W. Dekker, C. v. Slie- drecht, H. de Leede, L. Schaap. Oldebroek: Na bevestiging door zijn schoonvader ds. E. de Looze, em. pred. te Hilversum, met Matth. 28 18-20, deed ds. J. Noltes, gekomen' van Rid derkerk, intrede met Handelingen 4 12a. I I.K.O.R Het „ikor" zendt momenteel een t.v. serie uit, getiteld „Werken op Zondag''. Dit gaat over een jonge pre dikant. In één van de series zien we deze „predikant" met vrouw en iiennis- sen in een café het verheven lied zin gen „In de hemel is geen bier, daarom drinken we het hier". Een duidelijk beeld van het diep verval der kerk, die dergelijke dingen tolereert, zoals ook het spreken van ds. Krop, welke stelt dat „dood, dood is" en! het hergeven der emeritaatsrechten aan Prof. Smits, wel ke als commentaar op de genade-leer van de apostel Paulus gaf; „geef mijn partie maar aan fikkie". GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam C. Langeveld te Soest. Enter H. Lenters te Delden. Dalfsen H. Eendebak liand. te Amster dam. Aangenomeh naar Appingedam E. v. Wieren te Doezum. Dalfsen H. Eende bak, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Avereest H. Eendebak, kand te Amsterdam. Almelo H. Rid- dersma te Heemstede. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Blija, Spakenburg, Eind hoven en Wetsinge M. Nap kand. te Sauwerd. Appingedam D. Berghuis te Werkendam. Culemborg W. Rietkerk te Barendrecht. Marknesse J. Stuy te Wie- rlngermeer. ^Bedankt voor Zuidhorn A. Versteeg te Stadskanaal. Hamilton en Burling ton D. Deddens te Leeuwarden. Leens: Na bevestiging door ds. G. Zomer te Groningen, met Openb. 23 10, 11 deed kand. W. Bruinius intrede met Openb. 22 12 en 17a. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rijnsburg W. de Joode te Rotterdam en M. Vlietstra te Werken dam. Rotterdam-W. J. Brons te Vee nendaal en D. Slagboom te Dordrecht. Bedankt voor Kerkwerve C. den Her tog te Harderwijk. Overleden: In de ouderdom van 83 jaar overleed ds. L. Holtrichter, em. pred. te Elburg. Hij werd in 1930 pre dikant te Maarssen. Van 1933-1939 stond hij te Woerden. Daarna volgden Harlin- gert ('39—'50) en Onstwedde ('50—'59). Na zijn emeritaat vestigde hij zich te Elburg. De begrafenis, die te Weenum bij Apeldoorn plaats vond, werd geleid door ds. M. Roos te Elburg, welke sprak over Jes. 5S 8, 13. Hoogeveen: Na bevestiging door ds. D. Biesma te Lisse, deed ds. A. Hilbers, gekomen van Zwolle intrede met Jesa- ja 55 10. GEREF. GEMEENTEN Adm. examen: Bij het gehouden ad missie examen, werd tot student aan genomen de heer J. Karelse te Rotter dam. OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Utrecht L. Gebraad te St. Phillpsland. ^- Ds. L. Gebraad hoopt dezer dagen naar Canada te vertrekken, waar hij vooral de kerk van Norwich hoopt te dienen en de sacramenten van H. Doop en H. Avondmaal zal bedienen. Het ligt in de bedoeling dat hij op 20 juli weer in Nederland is. Het enige jaren geleden opgerichte comité tot behoud van de Statenver taling van de Heilige Schrift is inmid dels uitgegroeid tot een zelfstandig Bij belgenootschap, onder de naam: „De Ge reformeerde Bijbelstichting tot Hand having van de Statenvertaling" en heeft een eigen orgaan, dat eeris per kwar taal verschijnt onder den naam Stand vastig". Doel en streven van dit ge nootschap is de verspreiding te stimu leren van protestantse en onvervalst bijbeluitgaven, in nauwe samenwerking met het Engelse Trinitarian Bible So ciety", een genootschap dat éénzelfde doel nastreeft op dezelfde grondslag. De leden van de Ger. Bijbelstichting heb ben tot hun spijt om principiële redenen gemeend te moeten breken met het Ne derlandse Bijbel Genootschap. Lange tijd heeft men steun gegeven' hieraan, maar aangezien men steeds meer en meer afwijkt van de aloude beginselen en men zich leent om allerlei vertalin gen van de H.S. uit te geven, die in druisen tegen de waarheid, die door onze vaderen werd beleden, is langer samengaan onmogelijk gebleken. En dat terwijl het Ned. Bijbel Genootschap nog in 1937, bij het 300-jarig herden ken dat de eerste Statenbijbel kon wor den aangeboden aan de Staten Generaal, verklaarde dat er geen zuiverder weer gave uit de oorspronkelijke taal be stond dan de Staten-Vertaling. Voorzit ter van de nieuwe Stichting is ds. J. van Haaren te Amersfoort en eerste secretaris: Ir. L. R. T. Oskam te Dord recht. Ook op het eiland Schouwen-Dui- veland is thans een streekcomité opge richt, waarin de volgende heren zitting hebben: J. Bil en P. Geluk uit Zierik- zee, A. IJzelenberg en M. C. Bolier te Bruinlsse, S. C. Coömans, A. v. d. Hoofd en Chr. van der Wekken te Haamstede, J. C. van der Werf Lz., eri Joh. vaji der Have Jac.z. te Oosterland en L. van Klinken Jac.z. en P. de Jonge te Nieu werkerk. Leden of donateurs, die de Stichting wülen helpen steunen, kunnen zich opgeven aan één van deze heren of rechtstreeks aan de eerste secr. van de Stichting: Ir. L. R. A. Oskam, Maurits- weg 60 te Dordrecht. LANDBOUW EN VEETEELT: Dit geldt .vooral voor onze melkvee- bedrijven. Immers worden hier vele ar beidsbesparende melkmaciiines op steeds ruimere schaal in gebruik genomen.. Als bezwaar wordt nog vaak gevoeld het feit, dat de melkmachine e.a. een zeker onderhoud vergt, waar dikwijls teveel tijd in gaat zitten. Tegenwoordig is dit dankzij de nieu we ontwikkeling van reiniging en ont smettingsmiddelen veel gemakkelijker geworden. Momenteel is het zelfs mogelijk tege lijkertijd te reinigen en ontsmetten mat één produkt n.l. mét Vloeibaar Dosyl Combi. Dit gecombineerde middel heeft in de praktijk na vele proefnemingen aan al le verwachting ten opzichte van reini gende en desinfecterende werking ruim schoots voldaan. Bovendien is het uiterst eenvoudig en goedkoop in gebruik. Ook bij de tankmelkleveranciers was men over het gebruik van dit produkt zeer tevreden. Het Vloeibaar Dosyl Combi is door het Melkhygiënisch Onderzoek Centrum te Wageningen op bruikbaarheid onder zocht en goedgekeurd. In Duitsland is het gebruik reeds al gemeen en het zal niet lang meer duren, dat de Nederlandse veehouder heeft ontdekt, dat het hier inderdaad om iets geheel nieuws op het gebied van de rei niging en desinfectie gaat. Op 12 juni hielden de padvind(st)ers van de Zuid-Hollandse Eilanden hun jaarlijkse zwemwedstrijden in het prachtig gelegen zwemhad van Ooit gensplaat. De wedstrflden, die weer een grote belangstelling trokken, verliepen in een bijzondere sportieve sfeer, waar in het aan spanning niet ontbrak. Na een „nek aan nek race" met de G. J. Geysendorffer uit Oos'tvoorne kon wet houder A* de Vos van Ooitgensplaat de beker uitreiken aan de Ruwaard van Putten groep uit Spijkenisse. Bij de meisjes werden de wedstrijden voor de derde achtereenvolgende maal gewon nen door de Strandvogels uit Oost voor- 1 ne. De „Maasbeker" voor de beste esta fette werd eveneens door de Ruwaard van Putten gewonnen, terwijl bij de meisjes, evenals vorig jaar, de Irene- groep uit Spijkenisse deze prijs behaal de. Verder werd een gezwommen over 25 en 50 m. schoolslag, rugslag en vrije slag in verschillende leeftijdsgroepen. Ie prijswinnaars: Harm Jan iWuntinga, Paul Speyer, Han Schram en Bert Kleys, allen van de Geysendorffer (schoolslag); Arjan Kooy, Geysendorf fer, Gerard Groenendijk-Ruwaard van Putten, Jan Uiterlinden - Voornse Trek kers, en Ben Veldman - Louis Bazerque (rugslag); Joost Verbeek, Frank Bok- hurst - beiden van Geysendorffer, Hen ri Deur-Ruwaard van Putten, Peter Sandberg - Bas 't Hart, Corstiaan Kor teweg - Louis Bazerque (vrije slag). 2e prijswinnaars: Willem Horst, Rob Vis Dieperink - beiden van Geysendorf- Weth. de Vos van Oostflakkee reikt de 'wisselbeker uit aan een verte genwoordiger van de Ruwaard v. Putten-groep te Spijkenisse (winnaar Ie prijs). fer, Guido Kwikkers - Ruwaard van Putten en Eric Smit - Voornse Trekkers (schoolslag); Sierk Oudemans, Gerard Kooy - van Geysendorffer, Wout Hob bel - Louis Bazerque (rugslag); Eelco Ylfee, Theo Bekker - van Geysendorf fer, Daniël Vuyk, Leo van Wijk - Voornse Trekkers (vrije slag). 3e prijswinnaars: Henk Mooiweer en Henk Brandenburg van Geysendorffer, Onno Werver - Ruwaard van Putten (schoolslag); Peter Korteweg - Louis Bazerque en Ed Noordermeer - Ru waard van Putten, respectievelijk rug slag en vrije slag. De prijsverdeling bij de meisjes was a.v.: Is prijs: Marijke van Bemmél - Flora groep, Loes Rietvelt - Strandvogels, In- grid Steenbank - Irene (schoolslag); Monique Molier en Jolanda Wouden berg - Strandvogels, Betty Johanns - Bas 't Hart (rugslag); Carla Crlelaard - Flora, Jolanda Woudenberg - Strandvo gels, Sylvia Meiier - Irene (vrije slag). 2e prijs: Rianne de Looff, Marjan Breedeveld - Irene (schoolslag): Moni que Schouten - Strandvogels, Manon Lensen - Flora (rugslag); Marjolein van Diessen, Helga van de Bijl - Irene (vrije slag). 3e prijs: Ati Olree en Dyvonne Harms, beiden van de Floragroep uit Hellevoetsluis (schoolslag). THOLEN Geslaagd. Bij het aan de rijks peda gogische academie te Middelburg ge houden examen afdeling hava slaagden o.m. Gozina Bijl, Chris Geurrink en Dick Sieling. Woningbouw. Aann. bedrijf S. M. de Korte uit Tholen is dezer dagen in de Prinses Beatrixschool begonnen met de bouw van 7 woningen met garages voor particulieren. Geslaagd. Aan de O. Elsemanschool te Bergen op Zoom werd het INAS diploma o.m. behaald door H. Deij, M. de Lange, P. Moelker en W. Quist uit Tholen en L. Noom uit St. Maartens dijk. Geslaagd. De heer P. Schot behaalde in Amsterdam het diploma Bouwkundig opzichter. Kerknieuws. Door de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente is een beroep uitgebracht op kand. J. Westland uit Huizen. Hij is doctorandus in de theolo gie, en broer van ds. L. Westland te Me teren en kand. W. Westland. Kerkelijke koliekten. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden kollekte voor liet Bouwfonds heeft 328,opgebracht, die voor de Varende Gemeente 195, Het Verjaringsfonds bracht 1'73,op. De met Pinksteren gehouden kollekte voor de Zending bracht 2452,op. POORTVLIET Gouden huvjelijksfeest. Het echtpaar J. A. van Tiggelen-Stokman herdacht op 9 jUni j.l. het feit, dat het 50 jaren ge leden in het huwelijk trad. PiwfcsferfcoHeJcte. De op de Pinkster dagen in de Ned. Herv. Kerk gehouden kollekte voor de zending heeft 1156, opgebracht. GOES Z.L.M, voorzitter naar Cebeco. De 38-jarige voorzitter van de Z.L.M. ir. J. Prins, heeft een directie-functie aan vaard bij Cebeco - Rotterdam. Hij blijft tot uiterlijk 31 dec. dit jaar de functie van Z.L.M, voorzitter, dan is hij 6 jaar voorzitter geweest. ST. PHILIPSLAND Aanbesteding brug Schelde-Rijnka- naal. Op 15 juni zullen de onderbouw van gewapend beton en het rijden van licht beton van een nieuwe stalen brug over liet Schelde-Rijnkanaal bij de Slaakdam in Den Haag worden aanbe steed. De onderbrug lieeft een lengte van 200 meter waarvan 140 meter hoofd overspanning. Op de brug komt een rijdek van 20.16 meter breedte en in 1972 zal het werk zover gevorderd moeten zijn om- aan de bovenbouw te beginnen wil het totale werk in 1973 gereed komen. BERGEN OP ZOOM Werfcgi-oep Haven van Bergen op Zoom. De Werkgroep Haven van Ber gen op Zoom organiseert op dinsdag 22 juni voor de landelijk en' regionale pers een boottocht langs diverse werk zaamheden bij Bergen op Zoom in de Oosterschelde, zoals de Kreekraksluizen van Schelde-Rijnverbinding en vandaar naar Tholen voor de kanaalwerken en bruggenbouw. Benoeming inspecteur van politie. In de vacature van de overleden heer A. Pompe is met ingang van 1 sept. a.s. tot inspecteur van politie benoemd de heer S. Brink, thans inspecteur te Zwolle. door Sibe van Aangium 13 ..E: begrijp niet", zei Admiraal Van w.5ruizen tegen zijn kapitein, „dat er niet meer schepen op zee zijn. Van alle Kanten zijn er klachten over de Geuzen, maar er zijn weinig schepen. Of ze moe ten ^allemaal bij Emden gelegen heb- »Daar waren wel verscheidene", ant woordde de kapitein. „Maar we zullen er wel meer gaan treffen". Ze zetten koers naar het westen en "eten de Hollandse kusten achter zich. Hotse en Jacob stonden bij elkander tegen de reling. „Ze steken de zee over" zei Hotse. '..Ja", antwoordde Jacob., „Ze Kouden zuidwestelijk aan. 't Doel zal Engeland wei wezen". Peinzend keek Hotse voor zich. Dan s«i hij de roerganger bevel: „Koers vlak west". .,Wat wü je?" vroeg Jacob. .Jk wil hen voorbij. Ze zijn nu al zo ongeveer uit het gezicht. Met deze wind zijn wij eerder in Engeland. We volgen de kust en houden dan zuid aan". „Om alle Geuzenschepen te waar schuwen", veronderstelde Jacob. Hotse knikte. „Ja", zei hij. „Ik wil mijn makkers waarschuwen". „Dus we blijven bij de anderen?" vroeg Jacob. Tot nu toe had Hotse alleen gevaren. Hij was echt vrijbuiter geweest. „Ja", zei hij., „Wij blijven zoveel mo gelijk bij de anderen. Ik heb met Tres long gesproken". Nu vertelde hij van de afspraak te Norden. „'t Is jammer", zei hij, „dat Van Boshuizen de vloot uit el kander heeft geslagen. Maar onze af spraak blijft even goed. Zodra ik de schepen heb gewaarschuwd, keren we naar Emden terug. Ik verwacht, dat Roobol er ook nog zijn zal". „Die Roobol is anders een woesteling" zei Jacob. „In Emden hoorde ik geen mooie dingen over hem". „Neen?" vroeg" Hotse. „Wat zei men van hem?" „Hij zou zich aan ergerlijke roverijen hebben schuldig gemaakt in het gebied van de Graaf", antwoordde Jacob. „Nu, dat kan ik maar moeUijk aan nemen", zei Hotse. „Niet, dat ik Roobol daar niet toe in staat acht, want hij is inderdaad woest en onstuimig, maar het zou te dwaas zijn. Want hij weet ook net zo goed als wij, dat de Graaf ons zeer genegen is en dat wij in zijn land een schuilplaats vinden. Maar hoe het ook zij, als luitenant Van Treslong is hij trouw aan zijn meester". „De Prinsenhof" doorsneed met vlug ge vaart de golven. Hoog spatte het bruisende water op. Aan boord heerste een vrolijke stem.ming. De wind was zuid-oost. „'t Wordt al voorjaar", meende Jacob. „Op 't land kunnen ze haast ploegen".*- De matrozen zongen hun hoogste lied. Hotse had hen aan 't werk gezet, 't Ge hele schip werd schoon gemaakt. „Dat is toch niet nodig", meende Ja cob. „We hebben de hele winter gele gen, en alles is tot in de puntjes nage- zien". „Ja-wel", zei Hotse, „'t' is wel nodig.. Ledigheid is des duivels oorkussen, 't Volk moet werk hebben, 't Schip is schoon, maar 't moet ook schoon blij ven. Ga je mee naar mijn kajuit een glas bier drinken? Ik zal de anderen ook een extra glas doen uitreiken". „Ze willen liever een glas brande- moris", zei Jacob. „Ja", antwoordde Hotse, „maar daar houd ik minder van. Onze vaderen heb ben ook genoeg gehad aan bier. Wij moeten 't er ook maar mee stellen. En 't volk is nog blij met bier. Nu moeten wij het niet bederven". Er ging een gejuich op onder de man nen van Hotse, toen ze een extra glas bier kregen. In tegenstelling met veel Geuzenschepen heerste er op „de Prin senhof" een strenge krijgstucht. Hotse zorgde, dat er voor zijn mannen steeds werk was. Vrolijk klonken dan ook meestal aan boord de Geuzenliedekens. Hotse begaf zich met Jacob naar zijn kajuit. Ze spraken samen over verschil lende dingen. Ook werd het verkeerbord terhand genomen en kortten ze zich de tijd door een spelletje.. Vervolgens dam den ze. Hotse mocht graag dammen. Ja cob speelde het spel heel goed. 't Duur de dan ook niet lang, of ze waren in het damspel verdiept. Na een paar uur spelen leunde Jacob achterover in zijn stoel. „Heb je er genoeg van?" vroeg Hotse. „Ja", antwoordde Jacob, „'t Is anders een mooi spel. Waar zou het vandaan komen?" „Dat weet ik niet", zei Hotse. „Wel moet het al heel oud wezen. Je vindt het in Europa in bijna alle landen. In Frankrijk heb je een bord met honderd velden en veertig stenen, maar -wij heb ben 64 velden en 24 stenen". „Waar zou de naam damspel van daan komen?" „Ik denk van het woord dame", ant woordde Hotse. „In Duitsland spreken ze van Damenspiel". De volgende dag zagen ze de kust van Engeland. Nu voeren ze zuidwaarts. Hotse hield zo dicht mogelijk bij de kust., Het duurde niet lang of ze zagen drie schepen. Het waren Engelse koop- vaarders. Hotse praalde ze en vroeg hen of ze ook Geuzenschepen gezien hadden. De kapiteins antwoordden bevestigend. Er moest een vloot van Geuzenschepen in het zuiden liggen, in de buurt van Dover. Hotse liet nu alle zeilen bijzetten. Helaas was de wind niet gunstig. Hij bereikte echter vóór Van Boshuizen de Geuzenschepen. Hotse waarschuwde de schepen, dat de vijandelijke Admiraal met een geduchte vloot naderde. De ka piteins sloegen de woorden van Hotse, die hen aanried een veiliger schuil plaats te zoeken, eerst in de wind. Maar na een paar uur berichtten de mannen in de uitkijk, dat er een talrijke vloot naderde. De Geuzenvloot bestond uit 17 schepen, meest klein en slecht be-wa- pend. Er werd besloten uit elkander te gaan en zich ten noorden van Tessel weer te verenigen. Het gevolg was, dat Van Boshuizen, toen hij voor Dover kwam, slechts in de verte verd-wijnen- de zeilen te zien kreeg. Hij knarsetand de van woede. Daarop stak hij terstond over naar de Zeeuwse wateren, maar ook hier was Hotse hem voor geweest. Het was een week later, begin maart dat Hotse langs de Hollandse kust zeil de naar het noorden., 't Was een mooie morgen. Het zicht was echter slecht, 't Was stil. Er hing een ochtendnevel over de zee. De zon deed haar best de nevel te doen optrekken, maar 't lukte haar niet geheel. Onrustig liep Hotse op het dek heen en weer. „Wat heb je toch?" vroeg Jacob. „Ik weet het niet", zei Hotge. „Ik wou dat de mist optrok". Op dit ogenblik meldde de uitkijk: „Een schip, schuin voor ons aan bak boord, 't Houdt op de kust aan". Plotseling was Hotses onrust geweken Hij gaf enkele bevelen. Zijn mannen namen plaats bij de kanonnen. Enter- haken en -bijlen werden klaar gelegd, munitiekisten geopend en alle voorbe reidingen voor het gevecht getroffen. „Wat vlag voert het?" riep Hotse naar boven. „Ik kan het niet zien", riep de uitkijk terug. Dan na een poosje: ,,Het voert helemaal geen vlag", riep hij.i „Helemaal geen vlag?" zei Hotse ver wonderd. „Zou het dan een zeerover wezen? Schiet eens een kanon af voor zijn boeg", gebood hij. Aan het bevel werd voldaan. Het schip verminderde echter geen vaart. Nu hees het een vlag. „Het hijst een witte vlag", riep de uit kijk. „Hij schijnt geen verkeerde bedoelin gen te hebben", zei Jacob. Ze waren zo dicht bij elkaar gekomen, dat ze duidelijk elkander konden onder scheiden. Plotseling schreeuwde Hotse: „Het is de kof". Terstond begreep ieder hem. De kof dat was immers het schip, waarop Rooie Wieger was gebleven? Hotse liet seinen: „Wat wilt ge?" De vreemde kof antwoordde: „Mag ik bij u komen met twee man?" (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 5