ic Vijf jubilarissen ontvingen insigne van de Federatie Zorgeloos dorst lessen De uitl De Omkijkertjes De Bijbelboekejii in dichtvorm Nationale collecte tegen alcoholisme en drugverslaving K Zakenman verbruikte geld van girofout DBT g^iOET U WETEN Rectificatie van advertentie van 11 juni 1971. Belangrijke mededeling de Sticliting Geestelijke Volksgezondheid Zuid - Holland (voorheen de Sociaal Psychiatrische Dienst) het spreekuur - volwassenenafdeling moet zijn: Ie, 3e, 5e donderdag van de maand vanaf 10.15 uur. Terugblik in het Flakkeese verleden Het pokkenbrieffe zal| in 75 mogeiyk vervallen Dal Kin Saf Dat Kin kni Gevraa t X boven U i« lx WINTfl Pfaffl BEKGEN Bladz. 2 JEILANDEN-NIEUWS' Dinsdag 15 Juni Jubilerend „De Hoop" (75) ellendam kreeg de repenning van verdienste Men schreef 1896, Stellenjaiam was voor het merendeel doodarm. De man nen gingen op de garnalenvangst en de vrouwen en kinderen pelden de garna len om nog wat aan de schamele hnis- houdpot toe te kunnen voegen. In dat jaar vond „meester" van Donge die de slechte sociale toestanden overigens ook niet kon helpen dat er tenminste wat meer muziek in het SteUendamse leven kon zitten en energiek als hij moet zijn geweest legde hg de grondslag voor de muziekvereniging „de Hoop". J.l. zater dag werd met een receptie in het „Haeg- se Huus", onder heel wat florissanter omstandigheden het 75 jarig jubileum van de vereniging herdacht. Daar kon de huidige voorzitter, dhr. Deltker de verzekering geven dat de 75 jarige nog uiterst vitaal is, dank zij de toetreding van jonge leden. Vijf van de ouderen werden zaterdagmiddag gehuldigd i.v.m. hun langdurig lidmaatschap van „de Hoop"j De 90 jarige J. Lokker sloeg daarbij alle records, hij was als mede oprichter aanwezig! Het deed dhr. Dekker goed te kunnen constateren dat het SteUendamse pu bliek zich m.b.t. de Hoop nooit onbe tuigd heeft gelaten maar d.m.v. akties, bazaars e.d. steeds de middelen heeft verschaft om de noodzakelijke instru menten en uniformen aan te schaffen. Bij al dat positieve moest dhr. Dekker er toch ook op wijzen dat de levensweg van „de Hoop" niet altijd over rozen is gegaan. Twee wereldoorlogen gingen over haar heen en bij de ramp in 1953 gingen enkele trouwe leden heen en ging ook het gehele instrumentarium verlo ren. Royale steun van het rampenfonds en van de burgerij hebben de Hoop echter weer op de been geholpen en dhr. Dekker vatte dat alles samen in de vol gende beeldspraak: „het verenigingsschuitje heeft wel eens verwaaid gelegen, wel eens haar tuig verspeeld en wel eens gekrakeel onder de bemanning gehad wat uiter aard wel eens ten koste van de besom- ming ging. Steeds heeft het bestuur de schuit weer in de goede koers terug we ten te sturen en zodoende „de Hoop voor de dorpsgemeenschap weten te bewa ren". Met erkentelijkheid dacht dhr. Dek ker terug aan de inzet van „meester" van Donge die belangeloos veel op bouwwerk heeft gedaan. Dank werd ge bracht aan dhr. de Bonte te Dirksland ,en de heer W. Vernooijs te Middelhamis die elk lange jaren de dirigeerstok heb ben gehanteerd. Thans is het dhr. Wil- lemsen uit Schiedam die als muzikaal leider optreedt en het was niet zonder trots toen dhr. Dekker erop wees dat „de Hoop" vanaf de 4e afdeling tot in de ereafdeling is opgeklommen. Jubilarissen. Dhr. Dekker noemde het een „aange-- name plicht" een vijftal jubilarissen het insigne van de K.N.F. (Kon. Ned.i Fede ratie van Harmonie en Fanfaregezel schappen) op te kunnen spelden en hen de bijbehorenjde oorkonde te kimnen overlxadigen. Het waren de heren Bert Klink (45) Jan van Dam (45) Leen Wan- demaker (40) Jan van Oostenbrugge (30) en Frans de Geus (25). De dames moch ten een prachtig boeket bloemen in ont vangst nemen. Burg. Smith, onderhoudt zich met dhr. Lokker, 75 jaar geleden me de-oprichter van „de Hoop". Terugblik. Ook burgemeester Smith gaf namens het gemeentebestuur vergezeld van mevr. Smith akte de presence en tot veler vermaak gaf de burgemeester een terugblik aan de hand van de hem ver strekte „memoires" van een oude Stel lendammer. Meester van Donge zo bleek daaruit stichtte met „de Hoop" het tweede muziekkorps op het eiland. Zelf selecteerde hij de aspirantleden omdat hij nog van de schoolbanken wist bij wie wel en bij wie geen muzikaal gevoel aanwezig was. In 1898 bij de kroning van Koningin Wilhelmina trad „de Hoop" voor het eerst op. Dat alles werd beaamd door de veteraan dhr. Lokker die een en al oor geïnteres seerd meeluisterde. Burg. Smith releveerde ook dat er voor „de Hoop" maar één prijs op een concours bestond en dat ze terugkwa men met de prijs van het concoursj Op één onderdeel moesten de Stellendam mers het laten afweten n.l. het marche ren. Ze hadden n.l. zeebenen en geen „militaire" benen. Ook werd terugge blikt op een in 1912 gehouden concours dat bij de Ouddorpse bevolking aller minst in goede aarde bleek te zijn ge vallen. Bij dat alles constateerde burg. Smith van de leden een grote trouw aan de vereniging en een trouw ook van de bevolking die ondanks de harde tijd toch nog de contributie wilde afzonde ren. Daarop ziend was de burgemeester er gelukkig mee dat er thans een be hoorlijke subsidieregeling tot stand ge komen is omdat „een dorp zonder mu ziek maar een half dorp is". Naast het subsidiebedrag kon dhr. Smith de jubilerende vereniging nog een gift van 75,voor het imiformen- fonds toezeggen en last but not least kon hij de mededeling doen dat het II. M. de Koningin heeft behaagd de Ver eniging de erepenning van verdienste toe te kennen als waardering van wat tot stand werd gebracht en als jeen sti mulans om bok jonge mensen onder dit ereteken van H.M. de Koningin te bren gen tot een verdere groei van „de Hoop" De burgemeester besloot daarop met een hartelijke gelukwens. Nadat namens de Federatie dhr,i Bak ker gesproken had, namens „Amicitia" te Dirksland dhr. J. Lodder en namens de GerefKerk dhr. L. Menheer was het de beurt aan dhr. Dekker een hartelijk dankwoord te spreken. Ere voorzitterschap. Dhr. Dekker kweet zich daarin voor treffelijk van zijn taak. Hij sprak ook de hoop uit dat „de Hoop" steeds door jong bloed zal worden aangevuld al mag het dan zo zijn dat ook de oudjes het nog goed doen. „Geiiikkig heeft een deel van de jeugd nog deze ambities" aldus dhr. Dekker die de muziekbeoefening propageerde als een van de mooiste en edelste vormen van vrijetijdsbesteding. Het was dhr. Dekker een groot ge noegen aan burgemeester Smith het ere- voorzitterschap van de Vereniging te kunnen aanbieden in de plaats van oud- burgemeester Kleijnenberg die van Plakkee vertrokken is. Het aanbod werd door burg. Smith volgaarne aanvaardj Na de gehouden receptie werd 's avonds nog een jubileumconcert gege ven. De Zwolse zakenman H. H., die vo rige maand in plaats van 38 gulden 80.000 gulden op zijn girorekening zag staan heeft van deze girale fout dank baar gebruik gemaakt. Hij reageerde onmiddellijk door het bedrag over te laten schrijven op- de girorekeningen van zijn schuldeisers. Hij deel dit zelfs zo drastisch, dat hij al gauw een negatief saldo had. Toen het girokantoor de fout ont dekte -werd de postale recherche inge schakeld. Tegen H. M. is procesverbaal opgemaakt. BERGEN OP ZOOM Stads-rondwandelingen. De WV Bergen op Zoom organiseert vanaf 15 juni tot en met 10 augustus iedere dins dag een stands-rondwandeling die u kennis laat maken met het vele fraais uit de rijke historie van Bergen op Zoom Kerk van Vrederust in gebruik. De geheel gerestaui-eerde kerk van Vrede rust wordt zondag 20 juni in gebruik genomen. Begint uw „ficus" te kwijnen, dan vraagt ze meestal een grotere pot, zo dat ze meer voedsel kan krijgen uit de grotere hoeveelheid aarde. Verpotten in goede bloemistenaarde. Eeens per week een beetje kunstmest. U krijgt een spijker gemakkelijker in de muur, door haar van te voren in te smeren met zeep. Is de bol van uw cyclame uitgedroogd, dan kunt u de pot even onder lauw water dompelen. Overigens geen water op het schoteltje laten staan langer dan een uur. Een petroleumtoestel zal niet „stin ken", als u de pit goed schoon houdt. Wilt u het toestel doven, dan niet uit blazen, maar de pit omlaag draaien. Glijden uw ramen, laden enz. niet ge makkelijk, smeer de glijkanten in met parafine. Leidingwa,ter voor het begieten van planten moét u eerst enige tijd laten staan, liefst in de kamer. Het komt dan op kamertemperatuur. Glazen stoppen, iets vochtig gemaakt met olie, gaan niet meer vastzitten. De onderscheiden jubilarissen v.l.n,r. de heren Klink, Wandemaker, van Dam, van Oostenbrugge en de Geusj Wie op vakantie gaat in Tunesië, Griekenland, Spanje of een ander warm en zuidelijk land, zal er steeds weer aan moeten denken: geen water drin ken. Dat water is niet zo schoon als bij ons. Als je geen dagen met buikpijn in je bed wilt Uggen, moet je geen water drinken. En wie al die waarschuwingen van reisbureau, biiren en kennissen, die er óók geweest zijn, in de wind wilt slaan, zal het dan letterlijk aan den lijve on dervinden. Water is daar voor ons ta boe. Tooh willen we in die warmte wel eens iets anders drinken dan wijn, cola of priklimonade, Voor één glaasje drinkbaar water zouden we de gekste dingen ■willen doen. Wie dit jaar op va kantie gaat met de ACF Drinkwaterset in de koffer, hoeft deze zomer niet eens van die gekke dingen te doen, om over normaal drinkbaar water te beschikken. Om zorgeloos en goedkoop zijn dorst te lessen. De witte en blauwe tabletten uit deze set kunnen gezamenlijk 75 liter water veilig maken. Het witte tablet, toegevoegd aan een liter water, doodt in 30 minuten alle bakteriën die zich hierin bevinden, het blauwe tablet maakt een einde aan de lichte diloorsmaak, die de witte tablet mogelijk achterlaat. Het is overigens wel noodzaak, de tabletten buiten bereik van kinderen te houden, en de gebruiksaanwijzing van deze drinkwaterset goed te lezen. Dan zult u ook zien, dat u om troebel water bo vendien helder te maken, niet alleen ge bruik moet maken van de tabletten, maar ook van een filter of een doek, om hot water te zeven. Deze drinkwaterset is ideaal voor een veUige vakantie, een onmisbaar ingre diënt voor uw tent, boot of caravan. „De post van sdhoolonderwijzer in de gemeente Meliszand vakant zijnde, zoo worden onderwijzers, die den der den of vierden) rang bezitten uitge- noodigd, om daarnaar te staan, en zich te dien einde, uiterlijk vóór den 15den maart eerstkomende, met de vereischte getuigschriften, aan te mel den bij den ondergeteekenden, wo nende te Dirksland. De voordeelen, aan deze post verbonden, zijn opge geven in de Bijdragen voor het onder wijs enz.i van de maand januari 1.1. Het vergelijkend examen zal gehou den worden op woensdag den 20sten maart 1822, des voormiddags ten ne gen ure, in het gemeentehuis van ME LISZAND, bij Dirksland. De schout van Meliszand C. V. d. Valk". „In het laatste der afgeloopen maand mei van het jaar 1822 zagen wij al hier aankomen eeni stoomvaartuig, be stemd tot daarstelling van eenen ge- makkelijken overtogt ovei* het Hol- landsch Diep, tusschen de veren van Willemsdorp aan den mond van de Dordsche Kil en van den Moerdijk in de strekking van den onlangs nieuw aangelegden straatweg van 's-Graven- hage naar Brussel. Bovengemeld in Engeland vervaar digd stoomvaartuig is van daar zon der eenige hindernis herwaarts over- gevaren en sedert deszelfs aankomst alhier hebben bijna dagelijks met het zelve op onderscheiden gedeelten der rivieren oefeningsvaarten plaats ge had; zijnde daarenboven zoo wel aan het veer van Catendrecht, tegen over Rotterdam, als dat van Willemsdorp en van den Moerdijk reeds met het zelve op de gemakkelijkste wijze, dil- ligences en andere zwaar geladen rij tuigen overgezet. Door de voor zoo danige transporten strekkende speci ale inrichting van het vaartuig zullen meest alle de inconvenienten worden voorgekomen, welke in den overtogt door middel van ponten en andere ge wone vaartuigen, vooral op breede rivieren gelegen zijn. Bovengemeld vaartuig is wijders, ver leden dinsdag, langs den Briel de Maas uitgevaren en langs de GOEREE weder binnengekomen; zijnde hetzelve voorts den volgenden dag de Noord zee ingevaren tot voor het dorj) Sche- veningen, alwaar eene menigte zoo uit dat dorp als uit 's-Gravenhage te zamengevloeide nieuwsgierigen het zelve hebben zien heem en weder va ren en zioh hebben kunnen overtuigen van de gemakkelijke wijze op welke de bijna van alle w^erking van stroom en wind ontheven manoeuvres en be wegingen van een door stoom gedre ven vaartuig geschieden. Beide de voornoemde overtogten heb ben zonder het minste bezwaar of 'hindernis plaats gehad en men mag zioh vleijen, dat binnen korten tijd door het in dienst stellen van het vaartuig aan het veer van Willems dorp op den Moerdijk en vise versa aldaar een middel van overtogt zal zijn daargesteld, hetwelk nergens in gemakkeUjkheid wordt overtroffen en hetwelk aan de reizigers de zekerheid zal aanbieden van bij aUe gelegenhe den en onder alle omstandigheden hunne reize zonder eenig gevaar of oponthoud te kunnen voortzetten". In het jaar 1816 zijn in de Maas, GOE REE en te Maassliiis ingekomen 1466 en uitgezeild 1585 schepen, waaronder niet begrepen zijn de visihoekers, jagers en haringbuizen, noch ook de schepen, die van Rotterdam, Dordrecht, Schiedam enz. langs de Zeeuwse stromen zijn in gekomen of uitgezeild of die binnendoor langs de Wadden vanHamburg, Bre men enz. zijn gearriveerd of derwaarts vertrokken. In 1815 waren ingekomen 1603 en uitgezeild 1568 schepen. Op donderdag 20 augustus 1818 des voormiddags 11 uur zal worden aanbe steed: het beplanten der duinen gelegen aan de noordzijde van het eiland GOE- DEREEDE met helmplanten. Het be stek zal ter lezing liggen te Brielle in de logementen bij de weduwe J. de Haan en Krumihel, te Hellevoetsluis in de logementen Den Briel en dat der marine, te OUDDORP in Bellevue en in de herberg bij Willem Akkershoek en te GOEDEREEDE in de stadsherberg en in het logement De Grouden Leeuw.i „De Vroedvrouw binnen STAD AAN HET HARINGVLIET eilande Overflak- kee, zijnde komen te overlijden, zoo wordt een iegelijk, daartoe de vereisch te bekwaamheden hebbende, uitgenoo- digd om zich ten spoedigste en wel vóór den Isten september 1818 ter vervulling van gemelde vacature te adresseren aan den! schout van STAD zijnde het jaar- lijksch inkomen een honderd gulden". Op woensdag 19 augustus 1818 des mid dags 12 uur zal door de direkteur en kommandant van de marine in het hoofd-departement van de Maas wor den aanbesteed het bouwen van een nieuwe houten kaap met een koperen lantaarn en verliohtingstoestel aan de noord-batterij van'het eiland GOEDE REEDE. Op donderdag 10 september 1818 zal des voormiddags om 11 uur worden aanbesteed het maken van een lan- taamstelling met een koperen lantaarn met drie verUchte zijden voorzien van een argóndsohe lamp met twee pijpen en parabolische lichtkaatsen op het achterste gedeelte van het palenhoofd van OOLTGENSPLAAT. Het bestek zal ter lezing liggen te OOLTGENSPLAAT in de Drie Konin gen, te MIDDELHARNIS in het Koffij- huis bij de weduwe' van Drongelen, te DIRKSLAND in de Dorpsherberg, te OUDDORP in Bellevue en te GOEDE REEDE in de stadsherberg en in de Gouden Leeuw. Het hand over hand toenemend ge bruik van drugs, vooral door jonge mensen, vervult velen met zorg. Leek nog slechts korte tijd geleden dit ge bruik zioh te beperken tot een bepaalde groep van jongeren, recente onderzoe ken hebben aangetoond, dat thans reeds een niet onbelangrijk deel van de jonge ren van het voortgezet onderwijs kennis heeft gemaakt met deze nieuwe „ge notmiddelen". We laten geheel in het midden in hoeverre er onderscheid moet worden gemaakt tussen hard- en soft-drugs. Tal van deskundigen zijn het er over eens, dat ook deze laatste, niet weinigen in gevaar brengen. En dus zeker niet als onschuldig kunnen worden beschouwd. Daarom besloot de Nationale Com missie tegen het Alcoholisme onlangs haar werkterrein uit te breiden, en voortaan in haar activiteiten mede de bestrijding van drugs te betrekken. Zonder natuurlijk de bestrijding van het alcohoUsme te laten rusten. Want ook die blijft nodig. Zonder ophouden blij ven de cijfers van het alcoholgebruik stijgen. Het bierverbruik in Nederland was in 1955 16 liter per hoofd, in 1965: 37 liter per hoofd en in 1969: 52 liter. In 14 jaar een stijging van 200%! In diezelfde tijd steeg het wijnverbruik met SOO'/o, dat van gedistilleerd met 60»/o!!! De Nationale Commissie tegen het Al coholisme (en andere verslavingen) be sloot daarom op ruime schaal voorlich ting te geven, zowel over alcohol als over drugs, in de eerste plaats aan jon ge mensen. De overheid is bereid deze ook door haar hard nodig geachte voorlichting financieel te ondersteunen. De N.C.A. is daarvoor heel dankbaar. Maar, het is niet genoeg! Voorlichting kost zeer veel geld. Des kundigen moeten worden aangesteld, die o.a.i op de scholen voorlichtingsles sen geven over de risico's, verbonden aan het gebruik van alcohol en drugs. Want, dat is toch wel het minste dat nodig is: Weten, wat de alcohol, weten (Wijze psalm 68) Het heilig Bijbelboek bevat, In zioh een ongemee schat Voor naarstigen in 't zoeken Men vindt in 't oude Testament Bij Jood en Christen welbekend Eén min dan veertig boeken Vijf zijn van Mozes, Jozua, Het boek der Richteren, Ruth daamjl Van Samuel twee werken. Twee van 't bedrijf der Koningen Kronieken twee door Geest en pen Beschreven voor Gods kerken. IL Ezra en Nehemia trouw 't Boek Esther, Ahasveros' vrouw Job en het boek der Psalmen De Spreuken;, Prediker, 't Hooglied Veel schoner dan 't Pamas" uitgiet In aangename galmen Profeten vier maal vier daar zijn Vier noemt men groot en twaalf idein De groten nu zijn deze: Jesaja, deftig, hoog vanr toon Dan Jeremia 's priesters zoon Die 't Klaaglied ook doet lezen III. De derde is Ezechiël De vierde grote Daniël Nu volgen ook de kleinen Hosea, Joel, Amos en Obadja, Jona, die met hen Bestrafte het onriene Voorts Micha, Nahum, Habakuk Zefanja, Haggai van druk vermeldt met Zacharia Maleachia besluit het hek En toont ons in een kort bestek De komst van de Messias. IV. Het nieuwe Testament begint Met Jezus Godes' heilig Kind De mens tot heil gegeven De boeken en afdelingen Zijn drie maal negen' door de pen Van heiligen geschreven Mattheüs, Marcus Liikas dan, En ook Johannes melden van De daden onzes Heeren En Liikas in het schrijven kloek Beschrijft met lof het tweede boek Wat d' apostelen leren. d' Apostel Paulus, groot van Geest Eenmaal in 't Paradijs geweest Schreef tweemaal zeven brieven Hij zond er een naar Rome heen Aan de Corinthers twee voor één Om 'Gods kerk te gerieven Galaat, Efezen, Filippus En Colossens, elk naar zijn wenS Twee brieven zond deez' schrijver Naar Thessalonisenzen toe Werd van het schrijven mat noch moe God maakt zijn schriften heilig. VI. Hij zond twee brieven met een kus Aan zijnen zoon Timotheüs Aan Titus een als mede Aan Filemon met smeekgebeen Op 't laatst nog een aan de Hebreen Met wens van heil en vrede. De verdre heil'ge brieven zijn I Geschreven door Gods Geest zeer reiii| In Gods gewijde blaad'ren Een van Jacobus, Petrus twee Drie van Johannes m.et een beê Om zielen te verzaden. VII. Voorts volgt Judas kant ende klaar En dan Johan zijn Openbaar Het slot van al de Schriften Zo men die niet ter harte neemt Of ook daarin iets van ontvreemdt God zal onz' daden ziften Dit zijn de boeken van het Oud En nieuw verbond, meer waard dan go» Men vindt hierin het leven Ja, 't eeuwig leven is hierin O, Hemel, o, wat igroot gewin Wil ons genade geven. VIII. Opdat wij door uw lieven Zoon Verlangen mogert 's hemels troon En wij op rechte wijze Hier mogen zoeken 't smalle pad Waarlangs men gaat naar 's hemels sta.| Om eeuwig God te prijzen. Als de internationale aanbevelingen I van de wereldgezondheidsorganisatie opl het gebied van de pokken-uitroeiinSl door de 130 aangesloten landen namv-I gezet worden opgevolgd, zal over 'I jaar de ziekte, die in het verleden bevolking van hele steden deed uitster-I ven vrijwel zijn uitgeroeid. Dan Wl ook in ons land de pokkenvaccinaMI worden afgeschaft en tevens de uitS^J breide controle op het internatio"" reizigersverkeer. o WESTKAPELLE Kerkdienst. Woensdag 16 juni hoopl voor de Geref. Gemeente alhier voor ie gaan ds. W. Hage van Krabbendijke' wat de drugs een mens kunnen a doen! Velen, heel velen weten het niet. Om deze voorUchtings-activiteiten I kunnen financieren wordt daarom e^l Nationale Collecte tegen alcoholisme ^jl drugverslaving gehouden van 14 - juni 1971, onder de leuze: „Alcohol en drugs, doe er wat tegen!" ,g Graag brengen we deze collecte ona uw aandacht. Wij hopen dat u deze collecte imm' eel wilt steunen. Het gironummer is: 7575 t.n.v- Coue^ te Commissie v. d. N.C.A. te Utrecm. Met Dat of 2; Auto huisl ietr moei De officiël ve toegang Europoort - i tekent een den, die de gebied vanu De eerste pi het Europoor F havenmond I ren uit 1958. Nadien ziji de malen aai zichten, zoab keling van aanpassing i Het result; beschikt ove toegangsgeul een diepgan, aanleg van de voortgani wordt gevoL km. lange da Noorderhoofi lange Zuide: zanddam, 6 gebogen trac strandwal buitenhaven. derdam. Ook werkt uitrusting va Binnen de de Maasvlak havens voor direct bereik gang. Het totale van Hoek va raming en met hieraan een 1970 uiitg* defuiitieve te joen gulden doeling hebben. het g Reeds bij zeehavenbass i het eilan deze h L toeganj ng van _-- de veilig bevaren rout ""1. Tevens de nieuw -ir ook o scheepvaartv alleen d< van nodig eigen sluitini zou bev gen. dat u. later schi dat gewettigd w vast een tijdf Poortgebied i Ruim ande de stand van havenmond scheepvaartoi maakte be Werken aan i ve toegang e r

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2