Kerkeraad Herv. Gemeente verlangt maatregelen tegen excessen rond hotel Spee Oostflakkee heeft zorg om lokale milieu-hygiëne Plaatselijlc nieuws Rapport Streekplan commissie Goeree-Overflalilcee SOMMELSDIJK: Waterplaats moest verdwijnen voor kofjekoker Zondagswet verbiedt het verstoren van de kerkdiensten Vuil wordt overal n©erg@gooici Dinsdag 15 juni 1971 No. 3994 CHR. STEIEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verachifnt tweemaal per weekdinsdag- en vrildagaixmd ABONNEMENTSPRIJS 4^ PER KWARTAAL A.i>V!EHTENTIEPRIJS 17 cent per nasi». B^ contract epecdaal tarled ir: MIDDELHARNIS De kerkeraad van de Hervormde Kerk te Sommelsdijk heeft zich, ge- ter'^d door de uitspattingen die zich zaterdags en zondags in de directe omgeving van de kerk voordoen, met een goed gefundeerd schrijven tot burgemeester Van Es gericht met het dringende verzoek die maatrege len te nemen die nodig zijn om deze excessen tegen te gaan. Gedoeld wordt op wat zich vooral in de avonduren rondom hotel Spee afspeelt van welke situatie in het schrijven een weinig verheffend beeld wordt gegeven: Zomerconcert in Herv. Kerk te Dirksland Steekpartij op bruiloft te Achthuizen De heer J. J. van vertrekt riaa Dordrecht A.S. donderdag Sportdag te SVielissant Huishoudschool ,,De Molenwiek" Flakkeese muziekgezelschappen wonnen eerste prijzen op concours te B^iddelijurg Examen Brandwacht 2e klas nieuwe stijl te Sommelsdijk i>OSTBOX 8 - MIDDEIiHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunèlsdijk Ta (01870) 26 aa Na S.30 uur (01870) 33 02 Giro lOTUt iddag te Bo'' A. en „....het komt regelmatig voor dat het publiek van liotel Spee, dikwijls gevormd door personen beneden de 16 jaar, gedurende de openingstijden en daarna de openbare weg bevuilen met braaksel, stukgeslagen bierfles sen en gebruikte voorbehoedsmidde len", zo wordt bi het schreven ver klaard. „Dikwyis komt het voor dat bewoners van in de nabijheid gele gen percelen hun huis niet in en uit kunnen vanwege geparkeerde auto's en bromfietsen. Niet alleen deponeert men braaksel op stoepen, men vindt het ook nodig op aanstootgevende wijze tegen de puien te urineren, op de openbare weg op voor de eer baarheid aanstotelijke wflze vrijages te bedrijven en schade toe te bren gen aan eigendommen van derden". Voorts wordt er op gewezen dat het re gelmatig voorkomt dat jongelui die pas legen middernacht met de bus vertrek ken de wachtgelegentieid van de R.iT.M. met bierflessen bekogelen. Bij dat alles is het getier en gebral tot ver na slui tingstijd ergerlijk te noemen. Zich meer bepalend tot wat zich zondags, tijdens de eredienst, op het Marktveld afspeelt komt de kerkeraad tpt de vraagstelling welke belangen het zwaarst wegen, die van een relatief kleine groep van buiten het dorpsdeel Sommelsdijk komende la- waaischoppers of de belangen van een relatief groot te noemen groep van kerkgangers die vaak bij het komen en aan gehinderd worden en zelfs tijdens het bijwonen van de godsdienstoefening kunnen „genieten" van uit de discobar afkomstige geluiden? Enkele artikelen uit de Zondagswet interpreterend naar de opvatting van de Hoge Raad meent de kerkeraad te kunnen verlangen dat de exploitant van hotel Spee zich (in ieder geval kort voor, tijdens en kort na de godsdienst oefeningen) heeft te richten naar dat deel van de Sommelsdijkse bevolking dat op zondag tweemaal in alle rust naar de kerkdiensten wenst te gaan, niet enkel ongestoord tijdens het bij wonen maar ook ongestoord bij het ko men en gaan. De kerkeraad wijst er in haar schrij ven op dat de Zondagswet (welke wet het niet toelaat de dancing en discobar te sluiten) het verbiedt op zondag zon der strikte noodzaak gerucht te verwek ken dat op een afstand van meer dan tweehonderd meter van het punt van verw^ekking hoorbaar is welk verbod naar de kerkeraad aanneemt ook voor de exploitant van hotel Spee zal zijn geschreven. Uitdrukkelijk wordt in de Zondagswet verboden op zondag, in de nabijheid van kerken of andere ge bouwen voor de openbare eredienst be stemd, zonder strilrfe noodzaak gerucht te verwekken waardoor de godsdiens- oefening wordt gehinderd. Ook is het verboden op of nabij plaatsen waar, en ten tijde dat er een godsdienstige bijeen komst of een kerkelijke plechtigheid wordt gehouden, de rust of de orde te verstoren, dan wel zich op een andere wijze onbetamelijk of hinderlijk te ge dragen. De kerkeraad ziet niet in dat de besproken discobar in de wetgeving ver andering gebracht zou hebben. Bovendien wordt er door de kerke raad op gewezen dat de Hoge Raad in 1960 heeft uitgesproken dat de gemeen teraad bevoegd blijft voor het sluitings- uur op zondag een bijzondere regeling te treffen. Niet om het bijzondere ka rakter van de Zondag doch wanneer door het cafébezoek verstoring van de openbare orde is te duchten. Adressan ten menen dat hierin de sleutel ligt tot het nemen van maatregelen waarom zij aan de hand hiervan de burgemeester vragen te overwegen te bepalen dat zon dags van half tien tot twaalf uur en van half zes tot acht uur in de nabijheid van het Marktveld te Sommelsdijk bijzon dere omstandigheden bestaan zodat ge durende die periode hotel Spee gesloten dient te zijn. Ook suggereert de kerke raad de wenselijkheid de gemeenteraad voor te stellen, in de lijn van het arrest van de Hoge Raad, tot aanpassing van de Alg. Politieverordening over te gaan. In de Nederlandse Hervormde Kerk te Dirksland wordt op woensdagavond 23 juni een concert georganiseerd door het Christelijk gemengd koor „Sur- sum Corda" te Middelharnis. Behalve bovengenoemd koor werken de volgehde solisten mede: Bep Verolme, alt. Ted Schorske, bas. Kora van Dijk-Kruis, viool. Trud.y Landwehr-van Dam, viool; De koorbegeleiding wordt verzorgd door een strijkersensemble. Continuo: Heleen van Dijk, klave- .crnibel en Armen van der Linden, cello. Dirigent: Jan van Dijk. Het koor voert cantates uit van Bux- tehude, Dedekind en Vincent Lubeck. De solisten zingen o.a. verschillende geestelijke liederen van J. S. Bach, ter wijl de Amerikaanse bas Ted Schorske ook enige negro-spirituals ten gehore za brengen, zeer waarschijnlijk met or gelbegeleiding, indierï dit in verband •net de restauratie van het orgel mo gelijk is. .Door de violisten worden met klave- amoelbegeleiding sonates van Öach en Hsndel ten gehore gebracht. De keuze van de Ned. Herv. Kerk ie Dirksland voor dit concert vindt zijn oorsprong in de grote historische waar- van dit gebouw, en de grondige restauratie hiervan, welke vorig jaar oeeindigd is.' Door de goede akoestiek /i de juiste indeling van het interieur s c.eze kerk zeer geschikt voor een "ergelijk concert. tp^K °^'§3'iisatoren rekenen op een gro- e belangstelling voor dit unieke zo- merconcert, zodat het raadzaam is, zich ™egtij(jig van programma's, die te ens fungeren als toegangsbewijs, te 'oorzien. toegangsprijs bedraagt 2,50 en oor kinderen en scholieren' 1,25. Het oncert begint om 8 uur. Programma's ^^verkrijgbaar bij het V.V.V. kantoor e uuddorp en waar zulks Is aangege ven op het aanplakbiljet. De polite te Oude Tonge heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de 57-jarige P. K. uit de Langstraat aan gehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De man wordt ervan verdacht zijn 32-jarige gehuwde zoon L. K. uit Achthuizen tijdens een handgemeen steekwonden in het gezicht en in de hals te hebben toegebracht. De verwon ding in de hals bevond zich dicht bij de halsslagader. Het slachtoffer is in het ziekenhuis te Dirksland opgenomen. Vader en zoon wareh op de bruiloft van hun resp. zoon en broer in het Patronaatsgebouw van de R.K. parochie. Daar ontstond tussen hen een twist over de aanschaf van een auto waarbij wederzijds klappen werden uitgedeeld. Toen de overige bruiloftsgangers de partijen hadden gescheiden werden de bloedende wonden! ontdekt waarna men de gewonde naar dokter Kramers bracht. Deze achtte opname in het zie kenhuis gewenst. De politie die enige tijd na het gebeurde werd gewaar schuwd heeft geen mes of anders scherp voorwerp meer aangetroffen. De va der zal dezer dagen voor de Officier van Justitie worden voorgeleid. „Er zal iets moeten gebeuren", zo zegt de bezorgde kerkeraad. Zij heeft een afschrift van haar schrijven toege zonden aan de Officier van Justitie te Rotterdam en aan de kerkeraad van de Remonstrants Gereformeerde gemeente welke gemeente haar kerkgebouw aan de Sommelsdykse VoorstTaat heelt. Na een dienstverband van nog geen twee jaar vertrekt de heer J. J. van Wijk, hoofd van de bijz. lagere school te Ouddorp, naar Dordrecht. Hij is al daar per 1 augustus a.s. benoemd tot leraar aan de^ Balzasar Lydius m.a.v.o- school op gereformeerde grondslag. De heer van Wijk was aan de bijz. lagere school te Ouddorp de opvolger van de heer D. van Vliet, die in 1969 naar Scherpenzeel vertrok. Binnen een tijdsbestek van ongeveer 7 jaar verliest de bijzondere lagere school te Ouddorp met het vertrek van de heer van Wijk zijn tweede hoofd. A.s. donderdag zal er in Melissant op de sportterreinen bij het Vereni gingsgebouw Melishof" een' school sportdag worden gehouden. Burgemees ter H. Bos zal daar om kwart voor ne gen aanwezig zijn om de dag officieel van start te doen gaan. O.m. zullen oefe ningen worden gedaan voor het school diploma lichamelijke geoefendheid, ver volgens een lijnbalcompetitie en ook zal er een speurtocht door Melissant wor den gehouden. Wanneer het weer die dag ongunstig zou zijn zal de sportdag op vrijdag gehouden worden. De ouders wordt gevraagd eens een kijkje te ko men nemen. Nadere inlichtingen, tel nr. 214 te Herkingen. Molenlaan 13 - Somrnelsdijk Op 11 juni zijn geslaagd voor de drie jarige Theoretische Opleiding: Jannie Both, Corrie Breen, Ineke v. d. Linde, Els Schol, te Middelharnis; Ida Breur, Yvonne Gouswaart, Anneke de Waal te Sommelsdijk; Paula Goud zwaard te Dirksland; Anja Knoope te Oude Tonge; Annemarie v. d. Laan te Stellendam; Sjanie Maliepaard, Els de Wachter te Stad aan 't Haring-vliet; Jannie van Nieuwaal," Ria Vermaat, Grietje Vos, Wüma v. d. Welle te Oolt- gensplaat. Voor de driejarige Praktische Oplei ding slaagden: Ria Auperlé, Anneke van Bracht Ellie v. d. Gijze, Ina Nat- tekaas, Jacquelien Witvliet te Middel harnis; Joke Admiraal Nellie Ver kerke te Nieuwe Tonge; Jeannette Bal Sjaan Braber, Marianne van Heemst, Laura Luijendijk, Corrie v. d. Sluijs, te Sommelsdijk; Nellia van Kou- teren te Achthuizen; Nellie de Vos'*'*, Jannie de Vos te Ooltgensplaat. met aantekening geslaagd voor één vak van de Theoretische opleiding. met aantekening leerlingverkoop- ster. MIDDELHARNIS Tweetal: Door de kerkeraad der Ger. Gemeente alhier is het volgende twee tal gesteld voor een te beroepen pre dikant, n.l. kand. J. Koster te Yerseke en kand. D. Rietdijk te Rotterdam. Daar intussen kand. Rietdijk een be roep naar Veenendaal heeft aangeno men, zal de kerkeraad een nieuwe voor dracht maken. De stemming door de lidmaten zal a.s. woensdagavond plaats vinden. Twee door dirigent W. Vemooijs uit Middelharnis geleide muziekgezelschap pen, de Kon. fanfare „Apollo" te Goe- dereede en de muziekver. ,,Sempre Crescendo" te Middelharnis hebben j.l. zaterdag op het Federatieconcours te Middelburg elk een eerste prijs in de wacht gesleept. Apollo" kwam uit in de vaandelafdeling, „Sempre" nam deel in de op een na hoogste afdeling, de Ereafdeling waarin ze 290 punten be haalde. In totaal namen aan het con cours in de verschillende afdelingen' 15 korpsen deel. De verdienste van „Sem pre'' schittert des te meer omdat het korps onderbezet is en dringend be hoefte heeft aan een aanvulling van haar gelederen. Daarop wil het korps ook aandacht vestigen wanneer ze van avond - dinsdag - een ereronde door de gemeente maakt. Begrijpelijk was het voor dhr. Ver- nooijs zaterdag een grote dag. Het korps van Middelharnis wordt sinds een drie tal maanden opnieuw door hem geleid met het bovenbesclireven resultaat! SOMIMELSDIJK Geslaagd: Dezer dagen slaagde dhr. Sj. van Groningen, Koninginnelaan 16 alhier voor de Hoofdakte onderwijzer. DIRKSLAND Geslaagd: Dhr. Joh. Vroegindeweij A.zn. is geslaagd voor het examen scheepswerktuigkundige B. Hij heeft zijn opleiding genoten aan de Hogere Zeevaartschool te Vlissingen. •- üïeiaardenmiddag. Het beiaardenco- mité van de Ned. Herv. Kerk nodigt al le bejaarden uit voor de middag die we D.Vj dinsdag 22 juni hopen te houden. Deze middag zal het echtpaar Koole- Roodzant voor ons verzorgen met dia's ook weer van Dirksland e.a. We hopen u allen weer te mogen be groeten en u weet het wilt u gehaald worden even een berichtje aan onder staande adressen. Mevr. Tanis-Masten- broek, Tel. 1265; Mevr. Spek-v. Zetten, Tel. 1348; Mevr. Schuller-Vogelaar Tel. 1714. HERKINGEN A.s. donderdag 17 juni hoopt des avonds om half acht voor de Ger.'» Ge meente voor te gaan Ds. Schipaanboord van Rotterdam-Z.! Dinsdag 15 juni des avonds om acht uur hoopt de Ger. Gemeente in le denvergadering bijeen te komen om een predikant te beroepen. Als drietal zijn gesteld: Student J. Koster te Yerseke, D. Rietdijk te Rotterdam eii J. W. Ver- wey te 's-Gravenhage. Ondertrouwd: Willem Maarten Tanis 20 jaar en Johanna Jannetje Struik 20 jaar. OOLTGENSPLAAT Eerste prijs voor „Advendo". Tijdens een j.l. zaterdag gehouden muziek- en zang- en solisten concours in de Ned. Herv. Kerk te Hoogwoud (N.H.) be haalde de Gem. Zangvereniging „Ad vendo", directeur de heer C. C. van den Heuvel, in de afdeling Uitmuntendheid een Ie prijs met 350 punten. Gezongen werd als verplicht werk ,,Das ist ja gewisslich'' van Wolfgang Lüderitz en als vrij werk: „Mijn Hof-Philip" van Loots. De jury toestond uit de heren: Otto de Vaal, G. Boer en S. Terpstra. „Advendo" (41 leden) mocht veel lof van de jury in ontvangst nemen. Geslaagd. Aan de Economische Ho geschool te Rotterdam slaagde onze oud-dorpsgenoot Nico A. D. van Darn Jzn. voor het doctoraal examen Econo mische Wetenschappen. Voor geïnteresseerden gratis verkrijgbaar Het voorlopig rapport van de Streek plancommissie Goeree-Overflakkee is verschenen. Daarin zijn de opvattingen van de bevolking weergegeven met be trekking tot de toekomstige ontwikke ling van dit eiland. Teneinde echter een ieder in_ de ge legenheid te stellen een eigen of een afwijzend standpunt naar voren te brengen, opdat daarmede wellicht bij de vaststelling van de eindredactie re kening kan worden gehouden, bestaat daartoe de mogelijldieid tot 1 augustus 1971 en wel aan het adres: Gemeente huis Oostflakkee te Ooltgensplaat. Aldaar zijn op aanvraag (gratis) exem plaren van dit rapport verkrijgbaar, bij de heer K. Schroevers, ciief Algejnene Zaken der gemeente Oostflakkee. Tele foon: 01873-525 (toestel 15). Personeel van aannemersbedrijf van der Put uit Sommelsdijk heeft gister morgen korte metten gemaakt met de ontsierende waterplaats die op het Vin- gerling te Middelharnis stond. Op die plaats komt n.l. de bronzen kofjekoker en de heren hebben de amovering dan ook met genoegen verricht. Op de foto zijn de restanten puin te zien! die door een wagen van gemeentewerken wor den afgevoerd. Het comité dat zich de oprichting van het beeldje ten doel heeft gesteld heeft ook bij de plaatsing van dg sokkel de grootst mogelijke me dewerking gevonden bij gemeentebe stuur en bij aannemer van der Put. De bazaltkeien die voor de opbouw van de sokkel nodig zijn zijn inmiddels aan gevoerd en ook dat is het comité weer een zorg minder. Zaterdag 26 juni zal het beeldje officieel worden onthuld door Z.E. Minister drs. J. A. Bakker. Een nader programma zal in ons vol gend nurrimer worden gepubliceerd. Nu al is duidelijk dat zo'n honderd oud vissers eh oud kofjekokertjes van de hen gezonden uitnodiging gebruik zul len maken. medewerking meer te zullen geven aan de aankoop van dijkpercelen omdat, wanneer er processen'verbaal voor de vervuiling zouden worden gegeven de meeste aan de gemeente en aan de provincie ten deel zouden vallen. Oostflakkee heeft vieze inwoners..." moest de voorz. dan ook vaststellen. De voorz. pleitte nogmaals op een gro tere medewerking van de bevolking; „laat het voor die paar kvi^artjes niet een vuile troep wordenriep hij op. Een suggestie van dhr. W. S. van Everdink (K.V.P.) die deze avond als raadslid was geïnstalleerd zal bezien worden. Hij voorzag een verbetering wanneer de vuilnisbelt zaterdagsmor- gen's enkele uren wordt opengesteld. Aan de raadsvergadering van gister avond te Oostflakkee behoeven we weinig woorden te wijden, de raad deed dat evenmin, maar wel willen we even doorgeven dat het in heel Oostflakkee bar slecht gesteld is met de opvattin gen van milieu-hygiëne. De raad die zich tijdens de gehele vergadering zwijg zaam toonde kwam pas goed los toen in de rondvraag door dhr. Arensman werd betoogd dat het wegwerpen van vuil op alle mogelijke plaatsen waar het niet hoort onrustbarend toeneemt. Burgemeester van der Harst vond het een wat pijnlijke zaak dat zijn ge meentenaren zo in het hemdje moesten w^orden gezet. Het zit zo dacht de burgemeester voornamelijk in de omschakeling van vuilnisemmers op vuilniszakken. De reinigingsdienst die voorheen vrijwel alles meenam "wat op de stoep aangeboden werd beperkt zich nu tot de originele plasticzakken' en ook de burgemeester moest constateren dat dat voor het publiek aanleiding schijnt te zijn om met het restant in de auto of op de fiets te stappen en het vuil in een bosje of struilc te deponeren. „Het hele geheim aldus de voorz. is dat alles dat kan worden verkleind in zakken kan worden gestopt en ook wordt meegenomen. Wat niet kan wor den verkleind kan door de grofvuil- ophaaldienst worden opgehaald maar dat liost 20,per uur. Ook kan men tijdens de openingsuren van de belt de spullen' zelf wegbrengen en een en an der was voor de voorz. aanleiding tot een dringende oproep mee te werken aan het bereiken van de reinheid die, wordt beoogd. „De vuilnisophaaldienst is funest" mopperde ook dhr. de Jonge die, naar hij verklaarde, de vuilnis in bosjes en struiken, langs de dijken en zelfs op de openbare weg aantreft. „Het wordt een grote chaos' voorzag dhr. de Jonge die reeds bij voorbaat te kennen gaf geen YERSEKE Ds, Post hield lezing Dezer dagen hield ds. G. Post Herv. pred. van Arnemuiden een lezing voor de afd. Yerseke van de Geref. Bond in de Herv. Kerk en belangstellenden. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 68 vers 9 en 11, waarna de voorzitter voorging in ge bed. Het onderwerp had spreker genomen uit Joh. 14 de verzen 16 t.m. 31. Uit het referaat kwam naar voren, dat de Hei lige Geest werkzaam is in Woord, Sa crament en gebed. De gehele wereld wordt gestuwd door de Heilige Geest, naar het grote doel, door Hem gesteld, n.l. de wederkomst van Christus. Na de koffiepauze werden de gestel de vragen door ds. Post op duidelijke wijze beantwoord. Vrijdag 1 juni j.l. is door 26 adspirant brandwachters, welke van verschillende corpsen afkomstig zijn examen afgelegd voor brandwacht 2e kl. (nieuwe stijl).. De opleiding hiervoor is uitgegaan van De Stichting Brandweeropleiding in Neder land. Twee bevoegde erkende instruc teurs n.l. Hoofdbrandmeester M. Peek- stok en de Adjunct Hoofdbrandmeester Ie kl R. V. Driel zagen hun werk be kroond daar alle 26 kandidaten met goede tot zeer goede resultaten zijn ge slaagd. Examen nieuwe stijl wil zeggen dat elke brandwacht plm. 20 handelingen moet kunnen verrichten, o.a. uitleggen van een slang en slangleidingen, plaat sen en beklimmen van ladders, het leg gen van diverse louwverbindingen, vol ledige beheersing van het afleg systeem, het bedienen van de bij de brandweer ingebruik zijnde blusapparaten, verbin ding tot stand brengen van waterwin- plaats voor autospuit of motorspuit. Verder techniek en tactiek bij de brand bestrijding o.a. de gevareri van acetyleen flessen en het in veiligheid brengen van een slachtoffer enz. De namen van de geslaagden zijn: Corps Middelharnis: J. v. d. Valk, H. A. V. d. Weijden en J. "v. Splunter. Corps Sommelsdijk: J. den Boer en J. J. Gouswaart. Corps Nieuwe Tonge: P. Groenendijk, H. Doorn, C. v. d. Doel, D. Slinger, N. de Jong, J. A. de Jong, Corps Oude Tonge: W. v. d. Hoog, A. V. Peer, D. C. L. de Roon. Corps Dirksland: D. Vijfhuizen, A. v. Mourik en T. Knops. Corps Stad aan 't Haringvliet: J. v. d. Welle, C. Saarloos, J. Mackloet. Corps D enBommel: G. Hobbel. Corps Ooltgen'splaat: W. Raap, A. Kor teweg. Corps Melissant: J. v. Es, L. W. v. Bruinisse en W. Visbeen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1