Interieurverzorging Van Winsen - Dirksland in nieuwe verltoopruimte Bestemmingsplan Sommelsdijk Zuid I voorziet in bouw van 1100 woningen goriam voor bemanning g.g.lo bij bereiken 5 miljoen omzet DE WOTERGEÜS Plaatseiyk nieuws SPORT Leerlingen-uStvoering te Middelharnis JEILANDEN-NIEUWS" OOK VOOR GRAMMOFOON PLATEN J. ZANDSTRA SOMMELSDIJE VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 Dinsdag 8 juni 197]^ INGEZONDEN: Goed voorbeeld doet goed volgen. Een Idein aantal Nederlandse mensen heeft niet alleen sportlievend Neder land, maar heel ons volk in beroering gebracht. In het Londense Wembley- Stadion heeft Ajax van Amsterdam de overwinning behaald op de Griekse te genstander Panathinaikos. Dat sport wedstrijden tot de belangrijkste gebeur tenissen in de wereld worden gerekend blijkt wel uit het feit dat veertigduizend Nederlanders naar Londen zijn gegaan om deze voetbalwedstrijd bij te wonen. Dat de Nederlandse regering aan deze voetbalwedstrijd meer dan normale be tekenis hechtte bUjkt wel uit het feit dat ook enkele ministers en een Staats secretaris handen en voeten hebben los gemaakt om ons land op waardige wijze te vertegenwoordigen. Tijd en geld moet daaraan worden opgeofferd.. Tegenwoor dig waren de ministers Mr, Beemink van Binnenlandse Zaken, Drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat, en Staatssecretaris Keyzer, van Verkeer en Waterstaat. Minister Marga Klompé bleef thuis, maar stuurde onmiddellijk na afloop van de wedstrijd een telegram aan de overwinnaars. H.M. de Koningin heeft donderdag middag om drie uur de Ajacieden op het Koninklijk Paleis te Soestdijk ont vangen. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben de Ajaxploeg een lunch in het stationsgebouw van Schiphol aangeboden. Donderdag heb ben de Nederlandse overwinnaars een rijtoer door de hoofdstad gemaakt, bij welke gelegenheid zij door tienduizen den mensen zijn toegejuicht. In de nacht van woensdag op donderdag zijn er in Amsterdam misschien nog nooit zoveel mensen op de been geweest om op straat en in de café-restaurants in een opgewonden en zenuwachtige stemming uiting te geven aan de blijdschap over het winnen van de voetbal-veldslag. Zonder de waarde van de sport te willen ontkennen zal iedereen toch wel moeten toegeven dat wij leven in een tijd van sportverdwazing. Het schijnt wel alsof de sport het belangrijkste is wat ons leven beheerst. Millioenen en nog eens millioenen worden door Rijk en Gemeenten ten behoeve van de sport uitgegeven. Prof. Steenkamp, de in formateur voor een nieuw Kabinet, zei- de in een vraaggesprek: „Den Haag is geen grabbelton^ Wij zijn aan het pot- verteren en dat kan zó niet langer". Dr. J. Zijlstra, de President-directeur van de Nederlandse Bank zeide: „Wij zijn bezig goede zwier te maken van een andermans geld". Wij hebben sterk de indruk dat de uitspraken van Prof. Steenkamp en Dr. J. Zijlstra verschil lende fracties in de Tweede Kamer, die het al of niet slagen van de informatieve opdracht van Prof. Steenkamp in han den hebben niet aangenaam in de oren klinkt, zodat de kansen van de Informa teur aan een zijden draadje hangen. Ook in financieel opzicht zal de Rege ring en onze volksvertegenwoordiging kleur moeten bekennen. Men kan voor sport en spel en voor de vrije tijdbeste ding geen onverantwoordelijke finan ciële politiek voeren. Dat neemt niet weg dat van het thans levend geslacht, dat verzot op sport is, nog wel wat te leren valt. De prachtige sportpaleizen trekken tienduizenden toeschouwers. By de voetbalwedstrijden zien wij aanzien lijken en geringen, intellectuelen en on- geleerden, ouden en jongen. De sport- deelnemers worden omringd door een wolk van getuigen. Zij zien natuurlijk niet zwijgend toe, maar handklappen en betuigen en geven luidruchtig en op enthousiastisohe wijze him goed- en af keuring over de deelnemende partijen te kennen. De twee tegen elkaar wed strijdende partijen worden zelfs door 't gezicht op die wolk van getmgen aan gevuurd.. Zij putten er bezieling en kracht uit, dat zij niet onopgemerkt voortjagen, maar voortdurend gade ge slagen worden, 't Is voor deze mannen volle ernst om de prijs te winnen. Zij zullen en willen de erekroon dragen. En nu kunnen wij van dat kleine ■groepje mensen, van dat elftal, dat in staat is heel Nederland, Engeland en Griekenland, ja heel Europa in beroe ring te brengen, heel veel leren. Zij heb ben eensgezind en volhardend ten doel gesteld om Europa-Cup 1 in Nederland te houden. Zij hebben het gewonnen. Zij waren de goden van de tijd. Elf mensen konden heel ons volk in beroe ring en bezieling brengen. Wij willen voetballen niet veroorde len. Maar is er anders in Nederland en in de wereld niets te doen? 't Is plicht van iedere Nederlander met Inspanning van al zijn krachten mee te helpen om de maatschappij weer normaal te laten functioneren. En dat kunnen wij ook niet bereiken door stakingsakties. On langs las ik zelfs van een stakende Ge meenteraad. Als de Overheid gaat sta ken, wat mag men dan van de ingeze tenen verwachten? Wij denken dat de meerderheid re geert, dus tenminste de helft plus één. Dat is niet zó. Figuxirlijk gesproken zijn het er altijd maar elf, d.w.^. een klein aantal. Denk maar eens aan de N.S.B.- 'ers in de bezettingsjaren. Ook het socia lisme en commiinisme is bij wijze van spreken ook maar met elf man begon nen. Waar was hun succes aan te dan ken? Omdat zij eendrachtelijk en vol hardend gestreden hebben voor hun Ideologie. De gesohiedenis bewijst het dat de hardwerkende minderheid de zwijgende nietsdoende meerderheid re geert en straks misschien terroriseert. Er kan en moet van leder onzer kracht uitgaan. Kracht is al wat van ons uit gaat. Kracht is het pand ons toever trouwd, als uiting van de talenten ons geschonken, van de macht en de be voegdheid, waarover wij te beschikken hebben, van de middelen die in onze handen gesteld zijn, van de invloed, die wij kunnen uitoefenen, van de tijd, ook van de vele vrije tijd, die ons gegund is, van de omstandigheden, die ons krachtsbetoon mogelijk maken. Gelijk er geen ster aan het fundament is gesteld, of ze ontving de roeping om te flonkeren, zó ook heeft ieder mens een korrel goud in de ziel om te flon keren in kerk, staat en maatschappij. Welk een mooie opdracht! Of men het ziet of niet ziet. Nederland verkeert in maatschappelijke en economische nood. Prof.1 Steenkamp heeft in opdracht van H.M. de Koningin de reddende hand toegestoken om het zinkende Staats- soheepje van de ondergang te bewaren. De vijf Tweede-Kamerfracties, die aan gewezen zijn om deze reddende hand te aanvaarden, nemen een grote verant woordelijkheid op zich om deze toege stoken hand af te wijzen. Voorts rust op ons allen de dure plicht om aan de sanering van het Staatkundig en maat schappelijk leven onze beste krachten te geven. Ooltgenspiaat. P. Bom. MELISSANT Kerkdienst: Voor de Ger., Gemeente (Beatrixlaan) hoopt zaterdagavond half acht voor te gaan student Kleppe van CapeUe a. d. IJssel. HEBKINGEN Kerknieuws: A.s. woensdag 9 juni hoopt des avonds om half acht voor de Ger. Gemeente voor te gaan Ds. Hege- man uit Tholen. Aangifte. De aangifte van nieuwe leerlingen der Ned. Herv. School kan geschieden op donderdag 10 juni des avonds om half acht in de school. Op het orgel van de Grote Kerk te Middelharnis wordt op zaterdag 12 juni aanstaande een uitvoering gegeven door leerlingen van Jan van Dijk, organist der kerk. De aanvang is 8 uur, toegang f 1,Door 7 leerlingen wordt een pro gramma van 1 uur ten gehore gebracht, waarin U kimt luisteren naar werken van Pachelbel, Buxtehude, Bach, d' Aquin, Micheelsen en Jean Guillou. Het bestemmingsplan Sommelsd^k Zuid I dat momenteel voor een ieder op het gemeentehuis ter inzage ligt voor ziet in de bouw van ca 1100 woningen. De gemiddelde woningbezetting wordt gesteld op 3,2 personen zodat, wanneer alle woningen zullen zyn bezet er zo'n 3500 inwoners gehuisvest zullen zijn. Het plan voorziet aldus de planbeschrij- ving in een dringende behoefte om dat vrijwel geen ander bouwterrein meer voorhanden Is. Temeer dringend omdat ook verwacht mag worden dat Middelharnis-Sommelsdgk lals centrum van Goeree-Overflakkee naast bij de autochtone bevolking ook steeds meer de belangstelling van de allochtone woontorens zal gaan genieten. Die allochtone woonforens zal veelal werkzaam zijn in het Rijnmondgebied. De reistijd vanuit Middelharnis naar zijn werk dat geldt ook voor de Flak- keese pendelaar gaat veelal niet uit boven de in het Rijnmondgebied ge bruikelijke tijden. Het Rijnmondgebied bUjkt ook tengevolge van het aantrek ken van meer werkkrachten behoefte te hebben aan pim. 7000 nieuwe woningen per jaar plus nog enkele duizenden per jaar ter vervanging van gesaneerde wo ningen. Aangezien het uitgesloten is dat binnen Rijnmond zelf dit aantal wo ningen tot stand komt zal een belangrijk deel daarbuiten gebouwd moeten wor den en Middelharnis lijkt daarbij een van de meest aantrekkelijke vestigings plaatsen. Het Instituut Stad en Landschap dat een en ander in een studie heeft betrok ken concludeert dat factoren aan de aanbodszij de, i.e. de bouwcapaciteit en de ontwild5:eling van de woningvoorraad de bevolkingsgroei zullen bepalen. Deze bouwcapaciteit (In Middelharnis - Som melsdijk) bedraagt thans 220 woningen per jaar welk aantal in enkele jaren kan worden opgevoerd tot 400 500 o.m. door het deelnemen in bouwstromen. Op grond van deze cijfermatige gege vens stelt genoemd Instituut vervolgens een globaal bouwprogramma voor de gemeente Middelharnis op.. Tot 1979 be draagt dat een totaal productie van 3550 waarvan er 3380 in de kern Middelhar nis - Sommelsdijk zullen komen. De woningvoorraad in die kern bedraagt momenteel 2950 woningen. In die tijd zullen er 420 moeten zijn gesaneerd zo dat per 1 jan. 1980 de woningvoorraad in Middelharnis - Sommelsdijk op 5910 woningen geraamd mag worden. Voor de gehele gemeente Middelharnis, incl. Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet wordt de voorraad per die datima op 7125 woningen gesteld. Op grond daarvan zal de totale be volking der gemeente in 1980 kunnen zijn toegenomen van 12.488 tot 23420, waarvan 19.800 in de kern Middelharnis wat voor deze kern neerkomt op een groei van lïTVo ofwel S'/o per jaar! Het plan wordt in een westelijk en een oostelijk gedeelte gescheiden door de Dorpsweg. In het westelijk plandeel zijn de volgende voorzieningen opgeno men: Voor de ca. 140 Ideuters in deze wijk zal ruimte voor een kleuterschool nodig zijn. Het aantal leerlingen voor het ba sisonderwijs zal ca 380 bedragen waar voor tenminste twee scholen en een gymnastieklokaal nodig zijn. Voor alle overige vormen van onderwijs zullen scholen elders in de gemeente bezocht moeten worden. Detailhandel. Voor de bepaling van de maat van de winkelvoorziening heeft om het plan de wens voorgelegen om de centrumvor ming in de oude kern die juist enig nieuwe impulsen Icrijgt niet te frusteren. Aangezien de toekomstige inwoners van Sommelsdijk-Zuid zich eveneens richten tot een aantal winkels in de aangren zende bebouwing èn het draagvlak te gering is voor een eigen volwassen buurtcentrum is besloten te volstaan met enige ondersteunende winkel-voor- zieningen. Derhalve is ruimte gereser veerd voor een supermarkt van ca., 400 w? aangevuld met enkele kleinere ves tigingen van 50-80 m^ waarin o.a. de bedrijven uit de dienstensector een plaats kunnen vinden. Recreatievoorzieningen, grondvoor- Interieurverzorging J. van Winsen te Dirksland, nauwelijks twee jaar aktief in het Flakkeese, heeft zichzelf een nieuwe verkoopruimte toebedacht. J.l. donderdagavond werd die met een of ficieel tintje opengesteld in het pand Straatdijk 37. De heer en mevrouw van Winsen, beiden hard werkend aan de opbouw van hun zaak, hebben er dat bleek uit de reacties van de belang stellenden wel eer mee in gelegd en daarmee zal ieder die de vroegere ac- comodatie heeft gekend het helemaal eens kunnen zyn. Twee jaar is het geleden dat de fa milie van Winsen met hun dochtertje de wijk namen uit het propvolle Rotter dam naar het rustiger Dirksland. De integratie leverde geen moeiUjkheden en al spoedig bestonden er goede con tacten met tevreden klanten, verspreid over het hele eiland. Al weet de heer van Winsen een heleboel over interieur verzorging, hij pretendeert niet alle wijsheid in pacht te hebben waarom hij elke week een dag op verkenning uit gaat op tentoonstellingen en beurzen en zieningen en sportaccomodatie worden aangetroffen in het onmiddellijk ten zuiden van het plan ontworpen groen gebied. In de buurt zelf zijn nog enkele speelgelegenheden voor de jonge kin deren opgenomen. Alle overige voorzieningen zijn voors hands met voldoende capaciteit elders in de gemeente beschikbaar. Wat betreft de hoofdwegen rondom het plangebied is het ontwerp-struc- tuurplan als uitgangspunt genomen. De Dorpsweg is verbeterd gedacht tot een centrale ontsluitingsweg in het woongebied van dit plan. Van hieruit zijn door buurtontslyitingsstraten, die omwille van de verkeersriist een niet doorgaand karakter hebben, de wo ninggroepen ontsloten. Een voetpaden- net, nauw verweven met een gediffe rentieerd patroon van kinderspeelgele- genheden, dooradert het woongebied. Langs de randen van het woongebied, in de meest verkeersrustige zones, langs bestaande waterlopen) zijn speelweiden en voetpaden ontworpen. Juridische opzet. Omdat de realisering zich waarschijn lijk over 5 jaar zal uitstrekken werd al leen voor het noordelijk deel van het plangebied een gedetailleerd plan ont worpen. Het zuidelijke plandeel heeft voorsalsnog een globaal karakter. Het is de bedoeling dat B. en W. voor dit deel t.z.t. een gedetailleerd plan zullen vaststellen, dit nadat overleg is gevoerd met evt. belanghebbenden. Om de nood zakelijke flexabiliteit in te bouwen werd het gedetailleerde plandeel voor zien van een wijzigingsbevoegdheid ex. art. 11 van de wet op de RuimteHjke Or dening, zodat t.z.t. de definitieve detail- plannen in overleg tussen realisatoren en gemeente, met inschakeling van de nodige adviseurs zal kimnen worden op gesteld. overal waar zijn kennis kan worden aangevuld, om zijn clientèle het meest complete en meest moderne scala van mogelijkheden en aanbiedingen voor te kunnen leggen. De vroegere accomodatie legde hem qua presentatie nog be perkingen op maar ook daaraan is een eind gekomen door een ingrijpende ver bouwing. Daardoor ontstond een grote verkoopruimte waar alles een overzich telijke plaats kon worden gegeven, zo als de stalen vloerbedekking, de gor dijnstoffen, vitrages, dekens en bedden,- De meubelen zijn geëtaleerd in een an der pand dat overigens ook voor een opknapbeurt In aanmerking komt. Ook daaraan zal gewerkt gaan worden. De heer en mevrouw van Winsen hebben geen spijt van de stap die ze twee jaar geleden maakten. Van Win sen wordt door velen gevraagd, het is zijn vakwerk en wellicht ook zijn be scheidenheid die hem na twee jaar al zover hebben gebracht. Graag wensen we hem en haar een toenemend succes toe. Aan de bemanning van de O.D. 10 i^an schipper G. Molensteeg is vrijdag morgen in de gem. vismijn te Goede- reede een fles jenever uitgereikt, wel- Jioht als symbool van de traditionele oorlam die vroeger bij heugelijke ge beurtenissen voor de schepelingen werd getapt. Aanleiding tot dat ceremo nieel was het feit dat met de verkoop van een partij door de O.D. 10 aange voerde sohol de 5 miljoen omzet werd gepasseerd, anderhalve maand eerder dan dat vorig jaar het geval was. Nie mand wist het nog met zekerheid te zeggen maar ook vorig jaar was het dhr. P. VLietland die namens de schip per het geschenk in ontvangst nam, zelf meent dhr. Vlietland zich te herin neren dat dat toen ook de 5 miljoen gold. Ook vrijdag kon dhr. Molensteeg niet aanwezig zijn omdat hij met vakan tie in Canada verblijft. Door de vismijn directeur dhr. Roukema werd zowel dhr. Vlietland als de koper van de Fa. Piet Vlietland samen met de wet houders Voogd (1.) en Visser (r.) op de foto. Beide wethouders waren aanwezig, de mijn draaide echter op volle toeren door waardoor de heren geen kans kregen publiekelijk van hun waardering blijk te geven. Poppe in Veere hartelijk gecomplimen teerd en ook voor de vertegenwcrordiger van de Fa. Poppe was er een kruikje „Schelvispekel"., Dhr. Roukema durft voor dit jaar weer in een record omzet te geloven en het feit dat de 5 miljoen anderhalve maand eerder gepasseerd werd dan vorig jaar geeft daar ooit aanleiding toe. Weliswaar zijn momen teel de vangsten niet opzienbarend maar dat is een jaarlijks terugkerend ver schijnsel. Wanneer alle vissers eraan meewerken kan dit jaar zelfs de 11 mil joen worden gepasseerd! door Sibe van-Aangium 11 Jochem had het verstaan. Hij sprong op. „Ontsnapt? De ketter ontsnapt?" schreeuwde hij. „Dat kén niet. Je liegt, man". Hij snelde naar de cel. De soldaat trok de schouders op. Als een razende ging Jochem te keer. „Een bezopen troep, die lummels. Stommerds zijn het!" schold hij. „Kunnen me die vlegels met elkaar nog niet één Geus vasthou den. Mijnheer, u draagt de verantwoor delijkheid, 't Is uw schuld"; Van woede wist hij niet meer, wat hij zei. De kapitein bleef kalm. Hij had zich ook naar de cel begeven. „Ik waag het op te merken", zei hij, „dat ik met uw medeweten gisteren afwezig was. U voerde zelf het bevel. En u hield zelf de wacht. Hoe ik nu verantwoordelijk ge steld kan worden, is mij een raadsel. Ik wacht dan ook rustig het oordeel van de bevoegde instanties af. En het lijkt niij het beste, mijnheer, dat ik met mijn soldaten, na deze beledigingen, vertrek". Jochem begreep, dat hij te ver ge gaan was. „Ik hebik bedoelik meen", herhaalde hij. „U begrijpt, dat het voor mij een geweldige teleurstel ling is. Zelf heb ik de wacht gehouden, de eerste helft van de nacht. Toen is er niets gebeurd. Daarna heb ik een soldaat op wacht gesteld. Hij heette, meen ik, Femando"j- „Waar is Fernando?" vroeg de kapi tein. „Hij is gaan slapen", zei de vaandrig, die er ook was bijgekomen. „Roep hem", beval de kapitein. „Wij zullen ons oordeel opschorten". De soldaat was in diepe slaap. Hij werd geroepen. Hij had vier uren bui ten de schuur op wacht gestaan en had niets vernomen. Daarna had hij de wacht overgedragen aan een Groninger soldaat. Deze werd nu ook gehaald. Maar ook hij had niets bijzonder ge merkt. Tijdens htm. wacht was er niets gebeurd. „Dan moet de ketter verdwenen zijn, terwijl u zelf waakte", zei de kapitein tegen Jochem. „Dat kan niet", antwoordde deze. „Ik ben voortdurend in de schuur gebleven en heb totaal niets gehoord". „Dat' zegt nog niets", zei de kapitein. „U hadt buiten de schuur een wacht post moeten zetten. Want de ketter zal wel hulp van buiten gehad hebben"j „Dat moet wel zo wezen", zei Jochem, „want hij was stevig gebonden en kon zichzelf niet bevrijden. Dat was ten enen male mtgesioten". „We zullen eens bij de opening in de wand zien", zei de kapitein. Als vanzelf had hij de leiding genomen. „Kijk", zei hij, „hier zijn verschillende voetstappen. Er is hier zeker een man geweest die hem geholpen heeft. Zie, de splinters hout liggen 't meest aan de buitenkant. Er is geen twijfel mogelijk. Een man heeft hem gered. ZieZe volgden thans de voetstappen. „Hier zijn twee mannen langs gelopen. De bevrijder en de ketter. En ze hadden ook een hond bij zich". Ze volgden een tijdlang de sporen. Dan werd het pad hard en ver loren ze het spoor. Ze keerden nu naar de schuur terug. De vaandrig was bij de soldaten ge bleven en trachtte hen te kalmeren,, Er was echter grote ontevredenheid over het optreden van Jochem. „Wat verbeeldt zich deze jonge snuiter wel!" riep een vergrijsde snorrebaard. „ZuUen we ons de les laten lezen door zo'n halve paap? Ons een bezopen troep te noemen! Toen het er op aan kwam, bleef hij zelf op de achtergrond. Wij moesten het vuile werk opknappen". 't Was tevergeefs, dat de vaandrig hen trachtte te sussen. Toen de kapitein met Jochem terugkwam, was het verzet aan gegroeid tot een formele opstand. Hei melijk genoot de kapitein. Hij kon het echter aan de andere kant niet dulden. In het begin kon hij zich niet verstaan baar maken. De mannen schreeuwden opgewonden door elkander. Vijandige blikken werden naar Jochem geworpen. Eindelijk gelukte het de kapitein het woord te krijgen. „Mannen", zei hij, „zo moeten jullie niet doen. Als jullie reden tot klachten hebt, moeten twee van jullie hier ko men en mij voorleggen, wat je te zeggen hebt". „Wij laten ons niet uitschelden, kapi tein", riep één der mannen. „En boven dien is ons geld beloofd, en nu het er op aan komt, krijgen we niets. Wij wUlen niet langer onder deze papenvriend staan"j „Hebt u hun geld beloofd?" wendde de kapitein zich tot Jochem. „Als ze die Hotse gevangen namen", 'zei Jochem, „dan zoudenMaar hij is niet meer gevangen", besloot hij. „Hij heeft hem zelf laten ontsnappen", zei dezelfde soldaat, die zo pas gespro ken had. „Wij eisen ons geld". Jochem keek besluiteloos ora zich heen. In zijn grote wraakzucht tegen Hotse had hij hun geld beloofd. Thans speet het hem. Maar de soldaten dron gen dreigend'op hem toe. „Ik zal wel betalen", riep hij angstig. Hij was zo goed niet, of hij moest de soldaten tevreden stellen. Met een zucht zag hij zijn goudstukken verdwijnen. Nu ze geld ontvangen hadden, kalmeer den de soldaten. „Wat wUt ge nu doen?" vroeg de ka pitein niet zonder leedvermaak. „De vluchteling nazetten baat niet. Hij is in het begin van de nacht natuurlijk al vertrokken". „Ik vrees het ook", antwoordde Jo chem dof. „We moeten zien, dat we op de vloot van Admiraal van Boshuizen komen,, 't Is te hopen, dat hij die ver maledijde Geuzen heeft geslagen. Dan is onze tocht toch niet vergeefs geweest" Kapitein Panzer en Jochem hadden ook opdracht de vloot der Geuzen te verspieden. Zij waren 't die Admiraal Van Boshuizen bericht hadden gezon den over de vloot. Het duurde niet lang, of Jochem en de kapitein met zijn troep vertrokken naar de kust. Ze marcheerden naar het westen en bleven steeds ongeveer even wijdig lopen aan de zuidkust tot ze ein delijk de westelijke oever bereikten,. In een haventje lag hier een jacht. Weldra waren ze in zeé en zetten koers naar de vloot van Van Boshuizen. Tegen de middag kwamen ze bij het Admiraals- schip aan. 't Was een en al drukte aan boord. Er v/aren zeer veel gevangenen gemaakt. Verscheidene van hen werden opgehan gen. De anderen werden in boeien ge klonken. De Admiraal had weinig acht geslagen op het rapport van Jochem en kapitein Panzer. Hiui inlichtingen wa ren juist geweest en hij had een goede slag geslagen! De gevangenen zouden naar Amsterdam gebracht worden en daar opgehangen. Admiraal Van Boshuizen triomfeerde. De vlag hoog in top, voer hij de Noord zee op. De Geuzenschepen hadden zich uit de voeten gemaakt. Hotse bleef ach ter Borkum kruisen. Hij wilde zich ze kerheid verschaffen aangaande de plan-; nen van de vijandelijke vloot. Maar hi] was door de storm ver uit de koers ge dreven. Vandaar, dat hij de volgende dag weer zuidwaarts koerste, tot hi] heet in de verte flauw de. omtrekken van Borkum ontwaarde. Hier bleef hij, z°' als reeds gezegd, een paar dagen krui sen. Op de derde dag was het buitenge woon helder weer. In de mast zat een matroos op de uitkijk, plotseling klo* het: „Schepen voor!" „Wat zijn het?" vroeg de stuurman. „Ik denk de vloot van Van Boshuizen was na enige tijd het antwoord. „Ef zijn althans verscheidene galjoten en ook grote galeien bij". De stuurman liet dit bericht over brengen naar de hut van de kapitein', Onmiddellijk kwam Hotse aan dek. Hl tuurde in de verte. De schepen waren nu zo dichtbij ge komen, dat men ze vanaf het dek kon waarnemen. Zwijgend keek Hotse toe- Na een poos zei hij„Ja, het is de vlooi van Van Boshuizen. Wij zullen ze vol gen". (Wordt ve •.rooM^)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2