Brandweerkorps Sommelsdijk werd provinciaal kampioen Gymnastiekzaal voor Den Bommel al in aanbouw Manege Epona te Oude-Tonge door burg. V. d. Harst geopend Plaatselijk nieuws Instruktiedag teamleden strand- evangelisatiewerk te Ouddorp Marktactie werd sucoes Geslaagden Mavo 3 Boekbespreking 43e jaargang Dinsdag 8 juni 1971 No. 3992 CHR. STREEKBUÜD OP GEREFORMEERDE GRONI^LAG VOCHl DE ZUn^-BOhLANDSE EN ZEIEUWSE EILANDEN Verackifnt tweemad per uxtkdinsdag- en vrifdag/aumd Rijkspolitie te Ouddorp paktvan diefstal verdachte Twee gewonden bij ongeluk op vissersvaartuig Burg. H. Bos te Dirksiand 12 i/2 jaar burgemeester Muziekvereniging y,De Hoop'' Stellen- dam recipieert t.g.v. het 75-jarig bestaan Nieuws uit Zeeland Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg IS, Soimnelgdljk 3^<D187Q>2eaB Na SJOHtur (01870) 3309 Gin ISTUI ABONNEMENTSPRIJS 4,si PER KWARTAAL ABVZBTSNTIEPRIJS 17 cent per xaa. Kt efm/taemet BpedBal taiiat Op de j.l. zaterdag te Noordwijker- hoiit gehouden hrandweerwedstrijden voor korpsen uit de derde klasse is het korps van Sommelsdijk met de groot ste eer gaan strijden. De wisselprijs die beschikbaar was viel daarom in Som- melsdijkse handen en het korps zal in september deelnemen aan de dan te houden landelijke wedstrijden te Arn hem. I.v.m. de grote deelname moesten de wedstrijden op twee banen worden ge houden. Nadat Sommelsdijk op baan 2 als beste was geëindigd had ze nog te kampen ten overstaan van een nieu we jury met 's Gravenzande, die als eerste op baan 1 geëindigd was. Ook uit deze strijd kwam Sommelsdijk als bes te tevoorschijn en mag ze zich provin- Het winnende korps van Som melsdijk dat op 18 sept. in Arnhem haar plaats gaat verdedigen. ciaal kampioen noemen, op baan 2 bleek het korps 200 punten te hebben behaald, voor elk onderdeel gemiddeld 8,3 punten, ook bleek ze de snelste tij den: te hebben gemaakt. Een en ander werd gezien als een bekroning van het vele en intensieve oefenen onder lei ding van het korpslid dhr. A. v. d. Velde. Ook de korpsen van Ouddorp en Melissant namen aan de wedstrijd deel, ze eindigden resp. op de 5e en de 3e plaats. Het korps van Nieuwe Tonge kwam uit in de 4e klasse waarin ze als 5e eindigde. Aan een zeer groot verlangen van Den Bommel, het verkrijgen van een goed geoutilleerde gymnastiekzaal voor de schoolkinderen en voor de overige gymnastiekbeoefenaars, zal zeer waar schijnlijk nog vóór medio september zijn voldaan! De raad die a.s. maandag avond vergadert krijgt weliswaar nog het voorstel te behandelen een crediet beschikbaar te stellen t.b.v. het bouw rijp maken van gronden voor de bouw van een gym. zaal en vervolgens om de bouw onderhands aan te besteden maar dat blijken slechts formaliteiten omdat zo ontdekten we de bouw al begonnen is! Aannemer L. W. v. d. Welle te Den Bommel heeft de funde ring al gestort en a.s. donderdag zal aan de opbouw worden begonnen. Die spoed wordt betracht om het gebouw vóór 16 september in gebruik te kvm- nen nomen. Wanneer dat lukt komt men nog in aanmerking voor de rijksuitke- ring over 1971 welke uitkering ƒ35000,- 'bedraagt. Den Bommelproficiat! Dankzij een tip uit Gilze Rijen heeft de politie te Ouddorp, in samenwerking met de politie uit Hellevoetsluls in de nacht van donderdag op vrijdag de 25- jarige R. K. H. uit Woerden aan kun nen houden. De man wordt er van ver dacht in GUze Rijen zeemlerert lappen te hebben gestolen tot een waarde van 200.000,—; hij is aan de politie al daar overgeleverd. Zijn aanhouding vond plaats op een motorschip uit Hel levoetsluls toen het 's nachts de sluis bij de Deltahaven binnenvoer. Met dit schip was de verdachte, kennelijk ook Ajax supporter, mee geweest naar En geland om daar de voetbalwedstrijd bij te wonen. De politie liet het voor komen alsof haar bezoek een normale passencóntrole gold, mede om te voor komen dat H. overboord zou springen. In zijn in Hellevoetsluls staande auto werd bij een controle een schietklaar pistool aangetroffen. OUDE TONGE Geen spreekuur. Burg., v. d. Harst is verhinderd a.s. .vrijdag zijn wekelijks spreekuur te houden. „Het heil is in Christus", preken- hundel van wijlen ds. G. Zwerus, uitgegeven ten hate van de bouw van de nieuwe kerk der Geref. Ge meente te Slikkerveer. Niet in de boekhandel verkrijgbaar; voor Flak- kee aan onderstaande adressen bij de scriba's der Geref. Gemeenten. Voor buiten Flakkee te bestellen bij A. J. Zwerus, Oranjestraat 147, Slikkerveer, telefoon 01804-5357. Pnjs 6,90. Deze bundel predikaties van wijlen ds, G. Zwerus, die van 1950 tot 1954 predikant was van de Geref. Gemeen te te Middelharnis, bevat 6 Vrije- en feeststoffen. Ze zijn destijds opgenomen op de band en daardoor bewaard ge bleven. De eerste predikatie is over Psalm 42 1—3: „Gods Kerk afgebeeld als een hert; de tweede over Mattheus ^0 34: „Niet de vrede maar het zwaard"; de derde een Adventspredika- tie over Genesis 3 15: „Het Paradijs evangelie; de vierde een Kerstpredikatie over Lucas 2 25 t.m. 32, met als thema: Simeon's Geloofsomhelzing; de vijfde bevat: „Jezus' klacht over de Godsver- lating", een lijdenspredikatie over Matth 27 45 en 46 en tenslotte een Pinkster- predikatie over Handelingen 2 1 t.m. 4: „De vervulling met de Heilige Geest". Het zijn eenvoudige. Schriftuurlijke Devindelijke predikaties die wat de om vang betreft' in de vakante gemeenten kunnen worden voorgelezen. Het voor woord is geschreven door ds. A. Ver- gunst, die met de overledene samen' heeft gestudeerd aan de Theologische School en tot aan zijn dood toe met hem Hitiem bevriend ds. gebleven. Uit dit voorwoord nemen wij enkele citaten over, waarmee dan meteen de inhoud is getekend. „De prediking van ds. Zwerus was eenvoudig van vorm. De volle nadruk viel immer op het werk des Heeren in de waarachtige bekering tot God. De krachtige werking van Gods Geest in de overwinning van één, die van God afgekeerd is, was hem zelf niet vreemd. Het Innige leven van hen, die naar God dorstig gemaakt zijn, had hij zelf zo teer doorleefd. Hoe God de dorstige leidt tot Hem, Die de fontein des levens is, was persoonlijke levenspraktijk en werd door hem in zijn preken ook uit gedrukt. U zult dan ook in deze preken het leven van de prediker terug vinden." Wij kunnen dit volkomen onderschrij ven. Het moet voor de leden van de Ger. Gemeente te Middelharnis, die hem ruim vier jaar als hun predikant heb ben gehad, een aangename herinnering Terwijl vrijdagmiddag de bemanning van de in de thuishaven liggende G.O, 5 bezig was met het monteren van mat ten aan het vistuig stortte de enkele tonnen wegende giek van enkele me-| ters hoogte neer. Een Vlissingse opva rende en dhr. J. de Waal uit Melissant, raakten daarbij gewond. De Vlissingerj werd in het ziekenhuis opgenomen, i maandag kon hij dat weer verlaten.) Jaap de Waad kreeg de giek op zijn hoofd en op een voet, hij zal enige tijd rust moeten houden'. I Op 1 juni j.l. was het 12V2 jaar ge leden dat burgemeester H. Bos van Dirksiand te Dirksiand werd geïnstal leerd als burgemeester van die ge meente en van de dorpen Melissant en Herkingen. Ter gelegenheid van dit koperen jubileum zal burg. Bos en zijn gezin een receptie worden aangeboden die a.s. zaterdag 19 juni in „de Scha kel" gehouden zal worden. Om half drie die middag zullen aldaar de geno digden worden ontvangen, vanaf 4 uur zal voor elke belangstellende uit de burgerij igelegenheid bestaan de ju bilerende burgemeester geluk te wen sen. De muziekver. „De Hoop" te Stel- lendam zal a.s. zaterdag 12 juni recipi- eren t.g.v. het 75-jarig bestaan van de vereniging. Op de receptie die van 14.30 tot 17.00 uur in het Haegse Huus ge houden wordt zullen ook enkele leden i.v.m. hun langdurig lidmaatschap ge huldigd worden. MIDDELHARNIS Wijziging kerkdienst. Voor de Ger, Gem hoopt a.s. donderdag 's avonds 7.30 uur voor te gaan ds. Hofman van Soheveningen, dus niet woensdagavond. De zendingskrans houdt nu haar ver gadering woensdagavond. Geslaagde Roode Kruis helpers. Voor het onlangs gehouden examen ,jhelper derde klas" slaagden de heren: Kloot, Korteweg, Markesteyn, Oole, van Ros sen en de Wit allen lid van de kolonne Middelharnis van het Nederlandsche Roode Kruis. OUDDORP Kerkdienst. Voor de Ger. Gem. hoopt donderdagavond half acht voor te gaan ds. van Stu3rvenberg van Rotterdam- Zuidvirijk. OOLTGENSPLAAT Donors gevraagd. Op woensdag 23 ju ni a.s. zal door de bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis een halve liter bloed worden afgenomen van de donors die zich hiervoor hebben aange meld. Deze aanmelding is niet zo groot als andere jaren. Vooral niet uit de zijn deze predikaties van hem te bezit ten. Ook voor de leden van de overige Geref. Gemeenten op Flakkee, waarvan hij consulent was en waar hij zo veel heeft gepredikt, begrafenissen heeft ge leid, catechisaties gehouden enz. Het boekje is zeer fraai uitgevoerd, gebonden in linnen band met goudop- druk op rug en plat. De baten, die deze uitgave zullen op brengen zijn .geheel bestemd voor de nieuwe kerk te Slikkerveer. De bouw kosten zijn enorm hoog; ieder die dus een boekje koopt, draagt er een steen tje aan bij. De prijs is niet hoog, de bundel kost 6,90, dus slechts iets meer dan één gulden voor een preek. Dat is voor deze tijd niet duur. Wij bevelen deze predikaties van harte ter lezing aan. Voor Goeree Overflakkee zijn ze ver- krijgbaarte Ouddorp bij dhr. P. Tanis, Hofdijkseweg 35, tel. 01S7S-798; te Me lissant hij dhr. A- Keizer, Achterweg 30, tel. 01877-1295; te Nieuwe Tonge bij dhr P. van Moort, Duivenw. weg 2a, telef. 01875-459; te Oude Tonge bij dhr. L. W. van der Sluis, Stations-weg, telef. 01874- 363; te Stad aan 't Haringvliet hij dhr. W. P. Jelier, Zevenster 1, telef. 01871- 435; te Ooltgensplaat bij dhr. A. de Bonte, Molendijk 95, telef. 01873-313; te Herkingen bij dhr. J. W. de Geus, Mo lendijk 31; telef. 01876-335; Bij al deze adressen kunnen de boekjes worden af gehaald. Te Middelharnis en Sommelsdijk ko men meisjes langs bij de leden der Ger. Gemeente, van de meisjesverenigingen en te Dirksiand zal in de kerkbode (waarin ds. P. Blok ook een bespreking zal schrijven) een adres worden ge noemd, waar de boekjes verkrijgbaar zullen zijn. Epona, de Gallische paardengodin die aan het strijdende ruitervolk de over- vk^inning op de vijand kon geven is en kele duizenden jaren na haar populari teit nog eens vernoemd. Haar naam staat met sierlijke letters geschreven op het ruwhouten naambord bij de ma nege van dhr. Anth. Hameeteman te Oude Tonge. Zaiterdagmiddag werd de naam door burg W. M. v. d. Harst van Oostflakkee onthuld waarmee de mane ge, uniek gelegen liabij het recreatie oord, officieel haar bestaan kon begin nen. In zijn openingsspeech gaf de burge meester, oog in oog met een aantal fraaie paardjes» een wat droef overzidht op de achteruitgang van het paarden- bestand in den lande.i In 1900 zo had dhr. van der Harst genoteerd waren er nog 295000 (landbouw) paarden, in 1921 was dat aantal gestegen tot 364.000 maar tengevolge van de mechanisering is vanaf dat jaar het paardental met gemiddeld 6000 per jaar verminderd tot 89000 in 1969. „Als we die lijn doortrekken dan is er over 15 jaar geen enkel paard in ons landje meer over" moest de burgemeester spijtig constateren waarom hij temeer gelukkig was met de popularisering van de ruitersport die nu ook door de „ge wone man" beoefend kan worden. „Har telijk blij" verklaarde dhr. van der Harst zich met de aanwezigheid in zijn gemeente van de manege, waarin hij op nieuw een toevoeging t.b.v. de leefbaar heid van de gemeente begroette. Gaarne hoopte dhr. v. d. Harst dat de fam. Ha meeteman en de instructrice mej. van Engelen in een sterke bloei van de ma nege zullen mogen verheugen. „De Flakkeese ruiters" gaven, terwijl de genodigden een verfrissing werd aangeboden, een demonstratie. Manege Epona en de paardj es zetten daarbij het beste beentje voor., Het terrein wordt omzoomd door een hoog opgeschoten groensingel. Zaterdagmiddag hebben velen daar in dat pure stukje natuur genoten van die natuur en van de vriendschap van het paard en de pony. Met het doel dat allemaal harmonisch samen te laten gaan ging manege Epona dan ook van start terwijl duizenden li- belles boven, het terrein stoeiden, naar men zegt als voorboden van een warme, droge zomer. buurtschap Achthuizen. Aanmelden is alsnog mogelijk tot 23 juni bij mevrouw Geerts, Tel. 01873-214. Zwemwedstrijden Padvinderij. Zater dag 12 juni a.s. des nam. 2 uur zullen in het Zwembad „De Singel" zwemwed strijden gehouden worden van de Ned. Padvinders en het Ned. Padvindersgil- de, district de Zuid-HoUandse-Eilan- den'. Supporters zijn welkom. Ongeveer 200 personen worden voor deze wed strijden verwacht. Oud-inwoners overleden. In zijn wo ning Oranje-Nassaulaan 32 te Gouda overleed woensdag 2 juni plotseling op de leeftijd van 78 jaar, de heer Andries Breeman, echtgenoot van mevr. B. J. V. d. Hoek. Zaterdag 5 juni te 12 uur had de crematie plaats in het crema torium „Daelwijck" te Utrecht. In haar woning Groningerstraat 28b te Rotterdam overleed donderdag 3 ju ni na een langdurige ziekte op de leef tijd van 83 jaar, mevrouw Jannetje Mas tenbroek, weduwe van de heer J. A. C. Kooijmans. Maandag 7 jvmi te 10 uur had de crematie plaats in het crema torium aan de Maeterlincweg 101 te Rotterdam-Zuid. Kerkdienst. Woensdag 9 juni des n.m. 7.15 uur zal voor de Oud Geref. Ge meente voorgaan ds. W. Kamp te Graf horst (Ov.) Zie verder de advertentie in dit nummer. NIEUWERKERK Geslaagde SKNWK-tocht. Zaterdag middag werd in Nieuwerkerk de ze vende S.K.N.W.K.-tocht gehouden. Of schoon het weer niet uitbundig en zon nig was, was het toch fijn wandelweer zonder maar één spatje regen. Aan de ze tocht deden 125 deelnemers mee. Hierin zijn de deelnemers begrepen die in groepsverband meeliepen. Maar liefst vier groepen deden aan deze mars mee, en wel twee groepen van de O.L.S. te Brouwershaven, een groep van de O.L.S. van Noordgöuwe en de wandel- club „De Vier Bannen" uit Nieuwer kerk. Allevier de groepen ontvingen na de mars elk een groepsprijs, die uit een standaard bestond. De deelnemers mochten tot slot leder een medaille of een „cijfertje" in ontvangst nemen. Er waren geen uitvallers, ofschoon bij sommigen' de blaren gloeiden. De wan deltocht ging door de polders van Dui- veland. SKNWX hoopt ook volgend jaar weer op veel belangstelling. Getracht zal wor den deze tochten op een bepaalde dag te laten plaats vinden, en wel op de eerste zaterdag in juni, zodat iedereen er altijd rekening mee kan houden. Nieuw kontakt-verzameladres. Mevr. 1 De Visser-Koopman, Esdoornstraat 13, zal het werk, dat mevrouw Eerland- Dröge heeft neergelegd, overnemen. Voortaan kan men bij haar terecht om kledingstukken die u niet meer kan gebruiken, en toch nog te dragen zijn, af te geven ten behoeve van de Red dingsboot (zr. Haaijer te Rotterdam). Om 10.30 uur opende de voorzitter, ds. J. Ouwendijk deze in Stad aan 't Haringvliet gehouden instruktiedag met Schriftlezing uit Hand. 17 en gebed. De meeste team-leden die komende zomer in Ouddorp gaan werken, waren op de ze dag aanwezig. Ook was aanwezig een team van jongeren uit Vlaardingen. Dit team gaat zelfstandig werken, maar wil toch graag overleg en koördinatie. In de morgenbij eenkomst werd door ds. Ouwendijk een korte inleiding ge houden over „Woord en daad in het Evangelisatiewerk". Aan de hand van dit gegeven en een boekje van de Bond van Inwendige Zending werden in groepen enkele dis- kussie-vragen doorgenomen. Na een korte plenaire diskussie over deze vragen volgde een gezellige brood maaltijd, ter beschikking gesteld door de kerkeraad van Stad aan 't Haringvliet. Tijdens het middagprogramma werd gezamenlijk een instruktiemap doorge nomen. Deze instruktiemap werd samen gesteld door de jeugdwerldeider van de Stichting Jeugdwerk Goeree-Overflak- kee. Verschillende praktische 'zaken kwamen hierbij aan de orde. Om ongeveer 3 uur werd deze leer zame en gezellige dag gesloten. De team-leden voor deze zomer ko men uit alle streken van ons land: Dirksiand, Middelharnis, Oude Tonge, Bennekom, Doom, Maarssen, Vriezen- veen, Voorthuizen, Bruinisse, Nijverdal, Genderen, Kampen, Veenendaal en Pa- pendrecht. Er zal in Ouddorp worden gewerkt van 26 juni tot 14 augustus 1971. Pre dikanten, kerkeraden en gemeentele den, toont uw belangstelling en ga de team-leden eens opzoeken in de kiosk aan de Westnieuwlandseweg. In een zes weken durende aktie heb ben de marktkooplleden in Sommelsdijk 75.000 bonnen uitgegeven. Woensdag middag vond de trekking plaats. Een aanhangwagen met bonnen werd ter markt gevoerd en de groenteman maak te de op de bonnen vermelde namen be kend. Het waren allen geldprijzen, 80 in totaal, die varieerden van 2,50 tot de hoofdprijs van 75,Voorzover de inzenders aanwezig waren, konden ze de prijzen in ontvangst nemen. De zonovergoten Voorstraat was vol mensen en fa. Jst. van Loon te Oude Tonge zorgde de gehele dag voor pas sende muziek. De voorzitter van de marktvereniging dhr. van der Veen, maakte van de gelegenheid gebruik om er nogeens op te wijzen, dat op de markt de gulden een daalder waard is en hij dankte het kopend publiek, dat zoveel vertrouwen stelt in de markt in Som melsdijk. Het is niet onmogelijk dat een nieuwe aktie op touw gezet wordt, waarbij weer aan andere prijzen en andere mogelijkheden om de markt aan- trekeiyk te houden, gedacht wordt. Voor Middelharnis en Sommelsdijk werden de prijzen afgehaald of thuis bezorgd.; Voor de andere dorpen volgen hier de namen: Bolkenbaas, Ouddorp 2,50; K. J. Dale-van Driel, Oude Tonge; A. Groenendijk, Goeree; I. de Bruin, Dirksiand; Th. Braber, Achthuizen; B. Melisant, Herkingen; H. Berkenbosch, Den Bommel; G. Koekkoek, Nieuwe Tonge; C. Melissant, Nieuwe Tonge; W. Ie Comte, Oude Tonge; M. van Zielst, Nieuwe Tonge; 5,C. Holleman, Nieuwe Tonge; J. Jonker, Oude Tonge; E. W. de Wachter, Dirksiand; A. van der Grijp, Nieuwe Tonge; Koppenaal- Hotting, Ooltgensplaat; 7,50 D., L. Wolfert, Den Bommel; 10,A. van 't Geloof, Dirksiand; M. van der Vliet, Battenoord; 15,— M. Kornet, Den- Bomel; S. van 't Geloof, Dirksiand; J. van den Berg, Oude Tonge; G. van den Berg, Oude Tonge; 20,— M. Braber, Dirksiand; C. Smit, Melissant; 25,— H. Schaap (f) Dirksiand; 50,A. van Broekhoven, Dirksiand en de hoofdprijs was voor A. Stolk, Dirksland- MIDDELHARNIS Aan de Prins Mauritsschool, <de Chr. School voor MAVO slaagden voor het diploma MAVO 3 de volgende candida- ten: Peter van Alphen, Nieuwe Tonge; Janneke Edewaard, Sommelsdijk; Gré Hobbel, Ooltgensplaat; Nel Hobbel, Ooltgensplaat; Wim Kardux, Dirksiand; Gobi Kieviet, Sommelsdijk; Greetje Ko- nings, Middelharnis; Gerrie Lodder, Sommelsdijk; Piet Meinster, Den Bom mel; Jan Polder, Sommelsdijk; Jan van Poortvliet, Oude Tonge; Jaap van Ros- sum. Herkingen; Adri Temmink, Dirks iand; Marion Timmer, Nieuwe Tonge; Chris van der Veer, Herkingen; Corrie van der Veer, Herkingen; Gert Verwey, Nieuwe Tonge; Coby Vroegindeweij, Dirksiand. Niemand afgewezen, geen herexamens. OOLTGENSPLAAT Tijdens voetbalwedstrijd kollekte voor Roode Kruis. Op initiatief van de heer C. W. J. Geerts en aangekondigd door de geluidswagen van de heer P. Kamp werd j.l. zaterdagmiddag tijdens de jubileumwedstrijd met S.H.O. op het voetbalveld gekollekteerd voor het Ned. Roode Kruis. De opbrengst was 184,72 Dank aan O.F.B, en de gevers.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1