Dekkingsmiddelen nodig om investeringen erdoor te lirijgen Toren en kerk van Herkingen komen los van andere bebouwing van weenen Motor-agent ernstig gewond bij botsing met brommer Raad Dirksland r Riolering Kralingen en zuiverings installatie moeten nog wachten Restaurant „Tonbré Sommèlsdijk 43e jaargang Vrijdag 28 mei 1971 No. 3990 CHR. STKEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschiint ivxemocü per weekdinsdag- en vrijdagiaiond modehuis dirksland tel: 396 Jongste senatriee deelt bank met ir. Van Dis VOOE MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - MiddeLharnis I Dolfijnen door brandende hoepel BANKSTELLEN Wat een collectie! Wat zijn die prijzen laag! Kom vrijblijvend kijken. :yïÓHINGINRICHTTH5U Dhr. Anth. Hameeteman begint manege-school in Oude Tonge V.. Volgende week één krant „Provinciale C.PJ.O. in Oud-Beijerland'' POSTBOX 8 - mnXDELHABNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommèlsdijk TeL (01870) 26 20 Na 3.30 uur (01870) 33 DB Gdio ISTOSO ABONNEMENTSPRIJS 4,^ PER KWARTAAL iU>VEBTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bg contract Bpedeal tarlal De raad van Dirksland, woensdaga vond i.v.m. de afwezigheid van burg. Bos gepresideerd door Weth. de Bonte, heeft liet als een teleurstelling ervaren dat G.S. hun goedkeuring hebben ont houden aan de beschikbaarstelling van een krediet van 610.000,— voor de bouw van een rioolwater-zuiveringsin stallatie en een krediet van 340.000,— voor de aanleg van riolering in Kra lingen, dit „op budgettaire- en finan- cieringsgronden". „De investeringen zullen gecompenseerd moeten worden door een verhoging van lasten", ver klaarde voorz. de Bonte, de raad erop voorbereidend dat ze daaromtrent voor stellen tegemoet kan zien. Dhr. van Prooyen speelde de verant woordelijkheid voor de beslissing van G.S, terug naar het college van B. en W. „In vol vertrouwen, in volle overtui ging en in vol geloof in B. en W. hebben wij „Ja" gezegd op de voorstellen ter wijl B. en W. toch geweten hebben dat het niet haalbaar zou zijn omdat G.S. delikingsmiddelen zouden verlangen", wist dhr. van Prooyen nu. „Ik voel me zelf voor de gek gehouden, wij slaan hiermee een nummer", verkondigde hij. „We moesten er toch mee doorgaan", bracht de voorz. daar tegen in, wijzend op de moeilijkheid dat het nog niet be kend is hoe groot de schadevergoeding zal zijn uit de Deltaschadewet. Op grond waarvan? „Op grond waarvan denkt u een schadevergoeding te krijgen?", was de onverwachte vraag van dhr. J. A. Struijk (S.G.P.): „We kuimen op de ha ven blijven lozen maar lozing zal ook bij een open haven niet lang meer worden toegestaan!" stelde hij vast. De voorz. had daar zo gauw geen pas klaar antwoord op en moest volstaan met de constatering dat het na de af sluiting toch wel moeilijker geworden is. „'t Is maar goed dat u er niet over te oordelen hebt", wierp hij dhr. Struijk vriendschappelijk toe. Dhr. van Dis (P.C.P.i) zag het allemaal niet zo pessimistisch, de schoen wringt bij het sluiten van een lening waarvoor B. en W. een andere constructie voor staan dan G.S.; de dekking is wel op te lossen" meende dhr. van Dis te weten en z.i. zou het met de gesuggereerde belastingverhoging daarom wel mee kunnen vallen. De raad kon tenslotte niet anders doen dan het besluit van G.S. aanvaar den en te zoeken naar het aantrekken van de verlangde dekldngsmiddelenj ;#?>^«ïïS-i¥?^^^:iSS:¥^^?wiKa;:::::::¥; Het kerktorentje van Herkingen is sxnds kort bevrijd van de druk van twee Woninkjes die tegen hem aan stonden geleund. Het recht van de eerste was overigens aan deze huisjes die er al f^tlen toen de toren en de kerk in ii87 werden gebouwd. Om daar plaats ypor te maken werden wat woninkjes wt de rij gesloopt, de thans verwijderde "«isjes en het laatste, thans verenigings ■gebouw, bleven daarbij gehandhaafd. De twee gesloopte pandjes hebben in ae oudheid dienst gedaan als school en ais woning voor het schoolhoofd. Deze Werd zowel door de kerk als door de gemeente benoemd en was naast on derwijzer ook koster, voorlezer en dood graver. Later werd de school als ge nieentehuis in gebruik genomen, in de naastgelegen woning zetelde toen de dorpsveldwachter alias „brievengaar- der". Door de afbraak, die past in het saneringsplan Kom Herkingen, kwam een ontsierende muur tevoorschijn. De gemeenteraad heeft reeds een krediet van plm. TdOOO,— beschikbaar gesteld voor het herstel daarvan. Op de foto is een deur te zien waardoor de koster zich naar de toren kon begeven om het uurwerk op te winden en te onderhou den. Het luiden van de klok werd be neden in de toren gedaan. In de afge broken woningen hebben mensen ge- I woond en gewerkt wier namen nu nog bekend zijn, burg Anth. de Vlieger heeft in het gemeentehuis gewerkt en de schoolmeester Jan Deugt heeft in het schoolmeestershuis gewoond. De Fa. van der Veer heeft reeds ma terialen aangevoerd om het werk te kunnen beginnen. Saneringsplan kom Herkingen. In de ingekomen stukken las dhr. J. Witvliet (P.C.P.) het goedkeuringsbe sluit van G.S. over de op 16 febr. be sloten aankoop van een woning te Dirksland. Dhr. Witvliet zette zijn ste kels op toen hij moest constateren dat G.S. zich niet tegelijkertijd uitspraken over de eveneens in die vergadering aangekochte 7 pandjes in het sane ringsplan kom Herkingen. Dhr. Witvliet kon deze houding van G.S., maar heel slecht waarderen temeer omdat er al mensen uit deze gekochte woningen zijn die een ander huis hebben gekocht en daarom graag geld willen zien. „Zolang G.S. het niet hebben goedgekeurd kan de gemeente het echter niet overma ken", moest dhr. Witvliet spijtig vast stellen, overigens in de hoop dat G.S. spoedig van zich zullen laten horen. Via de secretaris dhr. Kolbach kon de voorz. mededelen dat uit een recent ge sprek met G.S. mag worden opgemaakt dat de beslissing binnen enkele weken kan worden tegemoet gezien. Nochtans had dhr. Witvliet geen vrede met de gang van zaken: „het plan sleept nu al zes jaar, eerst werd het door B. en W. stiefmoederlijk behandeld en nu ge beurt dat door G.S.", klonk zijn verwijt. Adhesie aan motie. Van het gem. bestuur van Rauwer- derhem was een verzoek ontvangen ad hesie te betuigen aan een door haar aangenomen motie. Deze motie strekt ertoe dat er bij de regering en Staten Generaal op wordt aangedrongen maat regelen te treffen waardoor voor alle gemeenten in Nederland dezelfde nor men worden gehanteerd t.a.v. de uitke ringen voor kleuter en basis-onderwijs en het verschil van het schaalbedrag per inwoner op grond van de Financiële Verhoudingswet 1960 aanzienlijk wordt verkleind. De motie bleek door het college ver schillend te worden beoordeeld. Burg. Bos en weth. v. Rossum stelden zich op het standpunt dat dergelijke zaken die de collectiviteit der gemeenten raken geacht worden door de Ver. van Ned. Gemeenten te worden behartigd. Weth. de Bonte echter voelde wel voor een adhesiebetuiging. Dat wilde ook de gehele PjV.d.A. fractie, de P.C.P. en dhr. Poortvliet van de V.V.D. De heer P. A. Leijdens (P.C.P.) benadrukte dat het niet langer aangaat dat de nor men van grote gemeenten en kleinere dorpen zich verhouden als 128 en 57. Alleen de S.G.P.-fractie sprak zich te gen de adhesieverklaring uit. Overige besluiten. Een aanvullende subsidie van 2796,- werd beschikbaar gesteld t.b.v. de res tauratiekosten van het orgel in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. Deze restaura tie zal bijna honderdduizend gulden hebben gekost. Een subsidie van 375, werd toegekend aan de gymnastiekver. „Kwiek" te Melissant i.v.m. de deelna me van 3 leden aan een leiderscursus. Een aanvullend krediet van 24.500, werd gevoteerd voor de bouw van de openbare kleuterschool aan de Mar grietlaan te Dirksland. De raming was 211.294,28 terwijl de aanneemsom 225.770,72 bedraagt. Ook moest het per centage omzetbelasting worden ver hoogd en moest nog een bedrag van 6.523,56 worden geraamd voor tuinaan leg, drainage en afrastering.^ Gronden Grevelingenbekken. De raad ging accoord met het voor stel tot vaststelling van een voorberei- dingsbesluit voor de buitendijkse gron den langs de Zeedijk bij Herkingen en Melissant, om daarmee te kimnen voor komen zo luidde het prae-advies dat de plannen van de Stichting Recre- atieplan Grevelingenbekken en de ge meentelijke plannen worden doorkruist.! Met die gemeentelijke plannen hoop-! te dhr. van Dis dat spoed zal worden gemaakt en dat er daarom snel gewerkt zal worden aan de voorbereiding en vaststelling van een bestemmingsplan voor deze gronden. „In Herküigen is al wat gedaan en daar waren B. en W. op de goede weg", vond dhr. van Dis. In het structuiirplan las hij dat het voor namelijk „stille" recreatie zou moeten worden, terreinen voor sportvissers, een jachthaventje en een klein strandje te gen de achtergrond van een boscomplex „Als wij passie blijven dan zal de Rijks overheid met plannen komen en dat zou kunnen betekenen dat wij als streek daarop geen invloed kunnen uitoefenen" liet dhr. van Dis waarschuwend horen. BOUWMATERIALEN Dirksland Telefoon 1333 OUDDORP De koUekte t.b.v. de Sanatoria „Son- nevanck" en „Zonnegloxen" heeft in on ze gemeente opgebracht het mooie be drag van 1192,75. Allen die hieraan meewerkten hartelijk dank. Op de Provinciale weg tussen Goeree en Ouddorp gebeurde woensdagmorgen, even voor twaalf uur een ernstig ver keersongeluk. Beide daarbij betroltke- nen, de 36 jarige motoragent van de verkeersgroep Dordt W. Slob uit Dub beldam en mevr. Struijk-van Noort uit Goedereede moesten in het ziekenhuis te Dirksland worden opgenomen. Dhr. Slob met een schedelbaslsfractuur en mevr. Struijk met een gebroken been. Het ongeluk gebeurde aan de Oud- dorpse zijde onderaan de oprit ter hoogte van het watergemaal. Mevr,, Zo kwam de zware motor die uit tegenovergestelde richting gekomen was in de berm terecht, aan alle zijden beschadigd. De meest linkse politieman maakt notities by de in de berm gesmeten brommer; mevr. Struijk had op de foto van rechts naar links over willen steken. Struijk stak daar op haar bromfiets vanaf de parallelweg over naar het stukje weg dat vroeger onderdeel van de Prov. weg was om vandaar af naar het Spuipad te rijden. Uit de richting Goedereede naderde de motoragent op zijn B.M.W. 500, bezig aan een normale patrouille. Volgens getuigen moest zijn snelheid zo'n 120 km per uur zijn ge weest. Bij het zien van de overstekende bromfietser trok dhr. Slob een remspoor van 35 meter. Desondanks volgde een botsing waarbij de bromfiets van de weg werd geveegd, de zware motor kwam plm. 50 meter verder in de berm terecht. Met de in Ouddorp gestatio neerde ambulance werden beide slacht offers naar het ziekenhuis vervoerd, de heer Slob in zorgwekkende toestand. DEN HAAG Precies tweeënvijftig minuten later dan was aangekondigd opende voorzitter De Niet gisteren de vergadering van de Eerste Kamer. Oor zaak was een voorafgaand intensief be raad van de senioren over de samen stelling der diverse commissies, wat eindigde in een unaniem advies, dat door de senaat zonder meer werd goed gekeurd. In een half uur was de openbare ver gadering dan ook afgelopen, maar des alniettemin kon toch een min of meer historisch feit genoteerd worden. Het jongste kind van de Kamer werd namelijk beëdigd. Het is mevrouw Was sen-Van Schaveren van D'66, die ge kleed in een oranje broekpak de ver klaring en beloften aflegde. Traditiegetrouw zitten het jongste en het oudste lid van de senaat in één bankje. Daarom deelt de 26-jarige me vrouw Wassen nu de bank met ir. Van Dis (SGP), die haar met een hoffelijke handdruk welkom heette als buurvrouw. Aldus lazen wij in „De Rotterdammer". tAt Wat is een Salamander? Vraag het eens In: OUDE TONGE ff De nieuwste dolfijnenshow die Neder land rijk is, het zogenaamde „Dolfire- na" In Ouwehands Recreatiecentrum op de Grebbeberg, trekt iedere dag nog zeer vele bezoekers. Het meest specta culaire element in de show van Tek Yoon uit Hawaii is wel het springen van de dolfijnen door een fel brandende hoepel. De enorme vissen doen dat wel zó secuur, dat zij in het geheel niet in aan raking komen met het vuur, dat overi gens van alle kanten op de springers afkomt. Het moet een kunststukje zijn waarmee de trainer veel werk heeft gehad om het de dolfijnen bij te brengen. Het publiek is bij het uitoefenen van de sprong door de brandende hoepel totaal in extase en applaudiseert na afloop op een bijzonder uitgelaten manier. OOSTDIJK 53-61 STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. Voor de Ger. Gemeente hoopt donderdag 3 juni a.s. des avonds om half acht voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. De idee die dhr. Anth. Hameeteman al enkele jaren bij zich draagt om een manegeschool te beginnen zal zeer bin nenkort werkelijkheid worden wanneer burgemeester W. M. v. d. Harst van Oostflakkee in Oude Tonge de nieuwe manege van dhr. Hameeteman officieel zal openen met de onthulling van de naam die thans nog niet bekend wordt gemaakt. Dat gebeurt op zaterdagmid dag 5 juni om 3,00 uur, feestelijk omlijst door de aanwezigheid van de drumband, de majorettes en de Flakkeese Ruiters. De manege is gelegen in het rereatie- terrein, dicht bij de tennisbanen', dhr. Hameeteman kreeg het in gebruik van de Stichting L.O.S. Als instructrice is aangesteld mej. W. van Engelen uit Oud Vossemeer, aan haar de taak om de flak keese belangstellenden de eerste be ginselen van de ruitersport bij te bren gen. In het hippisch dentrum te Deur- ne (NB) volgt een zoon van de fam. Hameeteman intussen een opleiding tot instructeur. De manege gaat van start met 7 speciaal daartoe geschikte en ge keurde paarden. Hoe de familie Hamee teman over de paardjes denkt blijkt uit het opschrift op hetbord voor de mane ge: „Goed zijn voor dieren is een kwes tie van innerlijke beschaving". Het volledige programma voor de openingsmiddag op 5 juni luidt: 2.00 uur, rondgang door Oude Tonge van de drumband, de majorettes en de flakkeese ruiters. 2.45 uur, aankomst bij de kantine waar de genodigden reeds aanwezig zijn. 3.00 uur, allen gaan vanuit de cantine naar het manegeveld. 3,05 uur, openingswoord door dhr. Ha meeteman en officiële opening door burg. v. d. Harst. 3.30 uur, demonstratie door de flakkee se ruiters. 3.45 uur, voorstellen aan de instructri ce mej. W. van Engelen uit Oud- Vossemeer. 4.00 uur, sluiting. I.v.m. de Tweede Pinksterdag zal het ons volgende week niet mogelijk zijn twee nummers van ons blad uit te brgen. Het eerst volgende nummer zal derhalve verschijnen: op vrijdag 4 juni. Redactie. Zaterdag 10 juli organiseert de Chris telijke Plattelands Jongeren Organisatie Zuid-Holland de zg. „Provinciale '71" in Oud-Beijerland. De leden van de vier Zuidhollandse afdelingen gaan elkaar bestrijden in een voet- en een volleybalcompetitie, wed strijden in veebeoordelen, bloemschik ken, handenarbeid, trekkerbehendigheid, autobehendigheid, hardlopen en ver springen. Bovendien staat een vierkamp tussen de verschillende afdelingen op het program. 's Avonds wordt in garage Duifhui- zen een amusementsprogramma ge bracht onder de titel „Vrolijkheid in Zo mertijd''. STELLEND AM Geslaagde aktie voor Bartimeus blindeninstituut De Bouwaktie voor het te bouwen blindeninstituut bracht in Stellendam het prachtige bedrag op van 922,45. Allen die hieraan hebben meegewerkt hartelijk dank en niet te vergeten' de dames die huis aan huis hebben afge- weest voor het slagen van deze aktie; mochten er nog zijn die op de dag dat deze aktie werd gehouden niet thuis waren; en toch hadden willen meedoen, kunnen dit even afgeven bij de plaat selijke correspondent van het Blinden instituut Bartimeus de heer L. Noord- hoek Nieuweweg 29 Stellendam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1