EIUVtlDEn niEUWS Kwart eeuw O.F. Alles in Overvloed UOOR PREinCE PI1S3 freportagesl DE WATERGEUS weekverrassing I t NIEUWS Sommelsdijk I t t I Ook voor t I J. ZANDSTRA 1 2e blad Dinsdag 25 mei 1971 No. 3989 OOLTGENSPLAAT Drie elftallen en drie groepen junioren is het rijke bezit Eerste elfta! speelt in Ie klasse R.V.B. Aluminium jaloezieën tyïÓNINGINRICHfmS^ UIT DE icenicsH Aantrekkelijke Pinksterkoopjes en... een ruime keus uit een groot assortiment levensmiddelen. Dat vindt u bij A&O, waarbij u voor iedere bestede gulden een Agio-zegei van 12 et kunt kopen voor 10 et. De zegels kunt u besteden voor Agio-Post artikelen of inwis- j selen tegen kontant geld. 9 Voor alle Agio-spaarsters heeft A&O bovendien een ver- 9 rassingl Bij inwisseling van elke Agio-cheque met 50 ze- gels ontvangt u als extra 2 reduktiekaarten voor 4 per- sonen. Hiermee krijgt u korting bij een van de 18 evenemen- KLEUR-, TEKEN-, ten in Nederland die op de kaart vermeld staan. KNUTSEL- EN PUZZEL- Trek er met de Pinksterdagen op uit met de gratis reduktiekaarten van A&O. v-^ bij f 15,- boodschappen 225 bladzijden 22 cm dik. t Kinderen kunnen er uren mee zoet zijn. m van 3.50 voor flesjes van lOSvoor (stukjes) LITER BLIK deze week literblik van 70 nu voor iedei-e 2e f les>[^ait &5^voor PORTABLE RADIO SOMMELSDIJK t De Oost Flakkeese Boys, in Ooltgens- nlaat beter bekend als O.F.B., bestaat oD 26 mei a.s. 25 jaar. Naar aanleiding van dit feit heeft deze Plaatse voetbal club een jubileumnummer uitgegeven, riik aan historische feiten en voorzien van een achttal foto's en vier geestige tekeningen,, Samensteller is de heer J. T Kom, een der redacteuren van het plaatselijke „Maandblad voor Samen werkende Verenigingen van Ooltgens- plaat". In deze 25 jaar heeft de club zich ais een waardige vereniging opge werkt en zoals voorzitter, dhr. P. Kag- chelland zich in zijn voorwoord uit drukte: .begonnen als een klein clubje, zijn we thans uitgegroeid tot een bloei ende vereniging met terreinen en akko- modatie ingericht naar de eisen des tijd.s". De vereniging heeft op sportge bied in de gemeente een vooraanstaan de plaats ingenomen. Opgeklommen van de 3e naar de 2e klasse is O.F.B., hoewel geen kampioen toch overgegaan naar de Ie klasse R.V. B. De vereniging heeft drie elftallen en drie groepen met junioren, gerangschikt in A, B en C. Ter gelegenheid van dit 25-jarig bestaan zal het bestuur op vrij dag' 28 mei a.s. recipiëren in het Vereni- gimïsgebouw „'t Centrum", des nam. van 7.30 tot 9.30 uur. Zaterdag 5 juni is er een grote jubileum-wedstrijd. Voor de oorlog „Voorwaarts". B O.F.B, is niet de eerste club geweest die de bal liet rollen. Reeds vóór de 2e wereldoorlog werd er in de Plaat ge voetbald al was het niet op zulke mooie velden als nu. Deze vereniging heette ,,Voorwaarts", verschillende spelers zijn er nog van in leven al wonen ze niet allemaal meer in Ooltgensplaat. „Voor- waarts" speelde vroeger op een wei in het Rietveld, een polder die bij storm |- nogal eens onder water liep. Men speel- de ook in verschillende plaatsen van I het eiland. Het vervoer geschiedde al tijd met ,,het busje van Kruik", chauf feur was Ries Groenendijk., Begin van de tweede wereldoorlog was het einde van „Voorwaarts". Veel jongelui moes ten onderduiken of werden elders te werk gesteld. O.F.B.-opgericht. Na de oorlog werd een comité in het leven geroepen ter oprichting van een nieuwe voetbalclub. De woordvoerders van dit comité waren de heren Huib van Putten, Jan van der Woude en IJs van der Vliet, alle drie wonen thans buiten Flakkee. De oprichtingsvergade ring was 26 mei 1946 in Hotel Hobbel (P. Vinlie), veertig personen waren aan wezig die besloten tot oprichting van een voetbalvereniging met de naam „Oost-Flakkeese-Boys", afgekort O.F.B. In het bestuur werden gekozen, de he ren Huib van Putten, IJs van der Vliet, Jan van der Woude, Piet Kreeft Wz., Jaap van Oostende, George Kobus en Arie van Gent. De contributie werd vastgesteld op zegge en schrijven 15 cent per week.i Na een jaar werd het bestuur al radicaal gewijzigd. Na een wei in het Rietveld kwam er meer te kening in de sportvelden. Door de ge meente werd er een nieuw veld aange legd aan het Boomgaardpad en later aan de Weesmolenstraat, waar nu de vaste plaats van O.F.B. is. Ook bevindt zich daar een kantine met kleedlokaal. Tot 23 september 1967 deed een kleed- lolaal op wielen als zodanig dienst. Tegenslagen en successen. Het 25-jarig bestaan ging vanzelf ge paard met (veel) tegenslagen maar ook met successen. Veel wedstrijden werden verloren en in de zestiger jaren kwamen ii overwinningen. In enkele jaren tijds Klom men op van kampioen Goeree- Overflakkee tot Ie klasse Rotterdamse Voetbal Bond. Als trainers staan vermeld, de heren G. Duim, L. Vervloet en Huibrechtse. Van de junioren maakte het A-elftal, met trainer D. Kreeft, een stormachtige ontwikkeling mee en heeft grote succes sen geboektj Schaduw. Een schaduw over de herdenking valt door de ledige plaatsen, waarvan in het bijzonder de heer A. Hotting wordt ge noemd, die op 19 september 1970 over leed. Dhr. Hotting heeft zeer veel voor O.F.B, gedaan. Vanaf de oprichting in 1946 was hij één van de stuwende krachten van de vereniging, welke hij jaren heeft gediend als voorzitter. De vereniging telt momenteel meer dan 100 leden en is een der grootste sportverenigingen van Ooltgensplaat. Erkend dealer: OOSTDIJK 53-61 NED. HERV. KERK Beroepen te Zetten en Houten B. Ha verkamp te Nijkerkerveen; Bodegraven J. V. d. Vlist te Zevenhuizen; Papen- drecht H.i v. Slooten te Nijkerk; Veenen- daal G. Würtsen te Sprang; Katwijk H. Jongerden te Veenendaal; Scherpenisse en Randwijk G. Veldjesgraaf te Wou- terswoude; Hoevelaken C. den Boer te Zeist; Woudenberg H. Jongerden te Veenendaal; Amersfoort H. v. Slooten te Nijkerk. Bedankt voor: Huizen G. Würsten te Sprang; Groenekan G. Veldjesgraaf te Wouterswoude. Hulp voor Staphorst: De aktie in de Herv. Kerk te Katwijk voor Staphorst bracht tot nu tde 16.000,— op. De dia conie stelde de gehele collecte van zon dag 9 mei ter beschikking. Deze bedroeg 10.000,—., Dhr. A. de Redelijkheid godsdienst onderwijzer te Den Hulst en voorzitter van de landelijke M'buma zending, is in deze functie door het overige bestuur geschorst als gevolg van zijn recente houding tegenover de polio-explosie te Staphorst. Hierbij heeft hij zijn stand punt, dat hij zijn gehele leven heeft in genomen, gewijzigd en inenting aan bevolen. Dhr. de Redelijkheid is voor nemens om via zijn advocaat Mr. J. de Heer te Gouda dit bestuursbesluit aan te vechten. GEREF. KERKEN Beroepen te Arnhem A. Besselaar te Eindhoven; Appingedam E. v. Wieren te Doezum; Barneveld H. Groeneveld te Vlissingen; Enkhuizen L. Zwaan te Zaamslag. Aangenomen naar Rotterdam H.i Leyssen te Noordwijk; Velp J. Bakker te Velp. Overleden: In de ouderdom, van 74 jaar overleed Ds. A. J. Boss, em. pred. te Ermelo. Hij diende de kerken van Mariënberg (1929) Nijmegen, Enkhuizen, Ermelo en Leidsendam, waar hem in 1966 emeritaat werd verleend. In Hilversum overleed Ds. M. Kam per, eveneens em. pred. Hij werd al daar in 1901 geboren en aanvaardde het predikambt in 1931 te Nieuw Weerdin- ge. In 1947 vertrok hij naar Wierden, waar hem In 1966 emeritaat werd ver leend. Emeritaat: Ds. S., Smilde te Heerde gaat binnenkort met emeritaat. Hij werd in 1906 te Rotterdam, waar zijn vader predikant was, geboren en in 1932 predikant te Geesteren. Vervolgens T5a^!;<:^f „Loewe Opta" met FM, midden lange- en kortegolf. Uitgang luidspreker 2 W. Voeding met 6 batterijen van 1,5 V. of event, netstroom-adapter. Aansluiting: voor hoofdtelefoon en bandre corder. Met garantie-certificaat voor jaar. Werkelijke waarde f 198.-. Alleen bij Agio Post. Bestelno. T5 met 100 Agio-zegels g diende hij de kerken van Zeist, Biltho- ven, Rotterdam, Dordrecht en Heerde. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Zuidhorn A. Versteeg te Stadskanaal; Emmen R. Urban te Fer- werd; Ermelo S. Cnossen te Alkmaar; Vlaardingen H. Smit te Den Helder. Aangenomen naar: Eindhoven E. Postma te Bretikelen. Bedankt voor: Haren H. Nijenhuis te Groningen; Nagele en Urk R. Urban te Ferwerd; Hoogkerk D. Nieuwenhuis te Harlingen; Kampen Z. v.i Oene te Zwol le. CHR. GEREF. KERKEN Enschede: Na bevestiging door Ds. J. Westerink van Nunspeet, met een preek over Zacharia 4 6, deed Ds. G. Bijkerk, gekomen van Oud Beyerland, intrede met Romeinen 4 6. Heerde: Als eerste predikant van de ze kleine Veluwse gemeente, werd Ds. G. de Vries, gekomen van Rijnsburg, bevestigd door Ds. W. de Joode van Rot terdam met Joh. 3 30. Ds. de Vries, deed intrede met 1 Cor- 1 23 24. Admissie-examen: Het admissie exa men tot toelating aan de Theol. Hoge school, zal D.V. gehouden worden op 28 en 29 juni a.s. Men kan zich daartoe tot uiterlijk 4 juni opgeven bij Ds. D. Bies- ma te Lisse, de secretaris van het cura torium. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor: Uddel A. Hoogerland te Werkendam. MELISSANT Zomerinwisseling Vakantiebonnen Bouwbedrijf, laatste inlevering. Inleve ring zegelboekjes op vrijdag 28 mei van 6.30 tot 9.30 uur, zaterdagmorgen 29 mei van 9 tot 12 uur bij J. du Pree, Marijke- laan 32 Melissant. Losse zegels worden niet aangenomen. ACHTHUIZEN De heer J< Moerenhout 25 jaar bij de Post. Vrijdag 21 mei j.l. was de heer J. Moerenhout 25 jaar in dienst van P.T.T. met standplaats Achthuizen. Iedereen in dit kerkdorp en de omgeving kan „Jan de post" als een plichtsgetrouwe brievenbesteller, die tieel wat kilometers heeft gelopen en gefietst. Want de taui- tenroute te Achthuizen is ook niet mis. Geen wonder dat het druk was op de receptie. Namens de P.T.T. kwam de directeur, de heer H. G„ J. van der Laan en hoofd-employe, dhr. L. Dijkgraaf, beiden uit Middelhamis, de gelukwen sen aanbieden. Ook kwam pastoor A. W. A. Danckaarts de familie compli menteren en verder een groep kollega's van het eiland. Het echtpaar Moeren hout is nauw aan de post verbonden, want mevrouw Moerenhout is al jaren kantoorhoudster van het hulpkantoor te Achthuizen. OUDE TONGE Kerkdienst: Voor de Ger. Gemeente hoopt woensdag 26 mei om half acht voor te gaan Ds. W. Hage van Krab- bendijke. «♦♦♦♦♦♦«♦♦«♦♦«^♦♦♦4 IJR V OLGVERHA A 1. door Sibe van Aangium k-^^*/*'»^*'»'*'»'*^ "Gij hebt het geraden," antwoordde ™Ke. „We zijn verdwaald en moeten "onmiddellijk weer ons schip op- ^"^Ken. Kunt u misschien ons op een "■■'gen erheen brengen? Wij zullen u s^'Ecl betalen." De boer krabde zich achter de oren. ••j Is al zo laat," zei hij. „Ik weet niet "I ae jongens nog willen." "Ze hebben niets te willen," viel Lu- (i.f7 20U wel eens willen zien, at ze weigerden. Mijn zwaard zou ze spoechg mores leren." Hotse stootte Lumey aan. „Laat mij "aar geworden, heer Graaf," zei hij. ^n Juider tot de boer: „Ik vermoed et, dat ge hier zoveel verdient, dat zijn" ^°"'^^t^'^ken u onwelkom zouden ,,Enige goudstukken?" zei de boer ™^'''st, „neen, inderdaad zouden die 7„ welkom zijn. Maar dat is te veel. ^ovee is de dienst niet waard." j "^"^kheid," zei Lumey. „Je moogt al- Wel een paar goudstukken hebben, dat je uit bed bent gekomen. Hier neemt dat voor jullie gul onthaal." Hij wierp een vijftal goudstukken op tafel. „En span nu onmiddellijk een paar paarden voor een wagen," zei hij. „We moeten ons haasten." Of het kwam door het gezicht van het goud of dat de bevelende toon van Lumey indruk maakte, was niet uit te maken. Maar in elk geval, de boer rees overeind. Wenige ogenblikken later stond een huifwagen, met twee paar den' bespannen, voor de deur. De boer ging zelf mee. De jongste knecht ver gezelde hem. Deze had twee lantaarns aangestoken. Een uur later stonden ze op de dijk. In de verte zagen ze de lichtjes pinlcelen van de vloot der Geu zen. Lumey wUde de boer nog enkel goudstukken geven. Deze weigerde ech ter ze aan te nemen. „Een brave kerel", zei Lumey. Daar stonden ze nu aan de zee. „Hoe komen we aan boord" vroeg Lumey. „Even geduld," zei Rooie Wieger. „De jol, waarmee ik van boord gekomen ben, moet hier nog liggen. Als teriminste de bootsman ze niet heeft genomen. Maar neen," voegde hij eraan toe, „die was met de kleine roeiboot." Rooie Wieger liep langs de oever. Even verder was een kleine inham. Hier lag een joUetje. „Gelukkig," zei Wieger, „hier ligt de kleine jol." -Hotse en Wieger nam aan de riemen iplaats. Lumey wUde het roer nemen. „Weet u welk schip we moeten heb ben?" vroeg Wieger. „Neen," antwoordde Lumey, „hoe kan ik dat weten?" „Laat mij maar sturen," zei Wieger. „Hotse weet het ook zo goed niet. Want gister zijn hier meer schepen komen te liggen, nadat hij al van boord was ge gaan.'' Weldra dobberde het bootje op de gol ven. Er stond een straffe wind en er was dan ook een stevige deining. Ze waren echter alle drie stoere zeelui. Spoedig voeren ze te midden van de 'Geuzenvloot. Van alle kanten dansten de lichten. „Hier ligt het schip van Treslong, 4" zei Rooie Wieger. „Hij zelf is niet aan boord." „Neen," zei Hotse, „hij is gevangen genomen en zucht thans in de kerker." „Dan is zeker Roobol nu de kapitein", zei Lumey. „Hou maar op zijn schip aan, dan ga ik bij hem aan boord. Mor gen kan ik dan mijn eigen schip wel opzoeken". Rooie Wieger voldeed aan het bevel. Op het dek liep een matroos heen en weer. Hij hield de wacht.i „Werda?" klonk het. „Admiraal Graaf Van der Marck", antwoordde Hotse Hiddes. „Is luitenant Roobol aan boord?" „Hij slaapt", antwoordde de matroos. „Ga hem wekken", riep Lumey. „En spoedig". De matroos snelde naar de kajuit van Roobol. Onderwijl klom Lumey aan boord van het schip, nadat hij van Hot se afscheid genomen had. „Dus jij denkt, dat Van Boshuizen morgen gaat aanvallen?" vroeg hij. „Beslist Graaf", antwoordde deze. „U doet goed, als u alle schepen zoveel mogelijk bij elkander houdt". „Als ze maar willen", bromde Lumey. „Ge weet zelf wel, dat de Hollanders niet bijster gemakkelijk zijn". Hotse zuchtte. „Helaas", zei hijj „Ons volk moet nog heel veel leren". Wieger en Hotse voeren weg. Hotse zat nu alleen aan de riemen. Na een tijd wisselde hij met Wieger. „Op dat licht aanhouden", zei deze, terwijl hij naar een licht, enigszins afgezonderd van de andere, wees. „We liggen een goed eind van de andere af". „Dat is wel goed", zei Hotse. „Ze hoe ven niet precies te weten, hoe ons schip is ingericht". Ze kwamen slechts langzaam vooruit, want de zee stond tamelijk hol. Na een half uur waren ze bij het schip „Hallo!" De stem van Hotse schalde over 't wa ter. Met blijdschap werden Hotse en Wieger begroet. „En nu eerst wat eten", zei Hotse. Ze hadden bij de boer maar een paar sne den brood genomen. Er was nog een schotel koud vlees. Brood was er ge noeg aan boord. Hotse ontkurkte een fles wijn.; Ze aten in Hotses kajuit een flinke maaltijd. Daarna gingen ze sla pen. Ze sliepen tamelijk lang, want de nachten waren lang. Nauwelijks echter rees de zon aan de oosterkim, of Hotse was aan dek. Hij keek naar het westen, 't Was een mooi gezicht. Zover hij kon zien, ontwaarde hij schepen. Er waren alle mogelijke modellen, schepen met één en met twee masten, koffen en smakken en verschillende Vliese boten. Maar ook waren er, die minder zee- waardig waren: galeien, barken, boeiers. Zelfs ontbraken er niet damlopers en karvelen. Ook zag men enkele jachten. „Een wonderlijke verzameling", zei hij tegen Wieger. En dan met gerechtvaar digde trots: „Maar er is geen schip bij, dat zo snel loopt als het onze". „Ja", antwoordde Wieger, „onze Prin senhof" is een prachtschip!" Inderdaad, het was een prachtschip. Het was speciaal ontworpen. Een van Hotses onderaanvoerders was de zoon van een oude scheepstimmerman uit Dokkum. Op de werf waar hij werkte, was het gebouwd.. Het had een voor die dagen geheel nieuwe constructie en droeg geweldig veel zeilen. Gemakkelijk liet het elk schip achter zich. Als lief kozend rustte Hotses blik op zijn schip. Dan bleef hij lang staren naar het wes ten. „Waar kijk je zo naar?" vroeg Rooie Wieger, die zich bij hem had gevoegd. „Ik ben niet gerust", antwoordde Hot se. „Als Van Boshuizen nu komt, ligt onze vloot hier ongelukkig. Onze sche pen liggen te verspreid. En aan de an dere kant hebben we geen ruimte ge noeg. We zitten zo op de Reide". Hij schudde het hoofd. „Och 't zal wat meevallen", meende Wieger luchtig. Maar Hotse schudde mistroostig het hoofd. „Ik geloof het niet", zei hij. „Ver geet niet. Van Boshuizen is een ge duchte tegenstander. En als hij onze schepen één voor één aanvalt, zijn we verloren. En met deze wind zit hij ons zo op 't lijf'j „Daar heb je 't al", schreeuwde hij plotseling. In de verte zagen ze enkele zeilen. Snel naderden de schepen, 't Was inderdaad de vloot van Van Bos huizen. Hotse schoot een paar kanonnen af om de andere schepen op het gevaar opmerkzaam te maken. Helaas, slechts langzaam kwam er beweging op de schepen der Geuzen. En met onweer staanbaar geweid wierp Van Boshuizen zich op de vloot. Hotse laveerde om dichter bij te komen. Met zijn scherpe boegspriet boorde hij een groot gat in de zijwand van een vijandelijk schip, een kof. De kof trachtte zich los te ma ken van Hotses schip. Het gelukte, maar daardoor maakt hij het voor zichzelf er ger. Want nu zag Hotse kans het te en teren. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 5