Orgelconcert te Middelharnis n vindt dat u gqed bij ons kunt sparen. naar weet u wat u nog mist? DE GUST SERvicE-smioN Edelslager L. Oudmayer nam slagerij in Oude-Tonge over Nog eens... Canada Mensen die op hun ^maJc zijn gesteld, hebben iaif f eisenbaÉ Q Boerenleenbank I Ooic in Bladz. a JBILANDEN-NIEUWS' Dinsdag 25 mei 197] INGEZONDEN W de bank voor iedereen ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f X a.s. vrijdag en zaterdag 28 X en 29 mei 1971. Tevens controle op: Wegens groot succes deze aanbieding OOK VOOR GRAIVIMOFOON- PLATEN J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Nieuws uit Zeeland onbalans sporing schokbrekers uitlaat 550 600 560 590 640 700 700 560 12 12 13 13 13 13 14 15 35,00 37,50 37,50 42,50 47,50 56,00 57,50 40,00 RADIAAL BANDEN zeer scherpe prijzen. Prijzen incl. montage excl. b.t.w. Uw banden specialist - ook voor balanceren en uitlijnen. DIRKSLAND TEL. 01877-1623 Zaterdag, 29 mei 1971, komt op ver zoek van de Stichting Kerkconcerten 'Goeree en Overflakkee in de Grote Kerk te Middelharnis eexi orgelconcert ge ven Anthony Trodd. Anthony Trodd is in 1947 te Leiches- ter, Engeland, geboren. Zijn eerste m.u- zieklessen ontving hij van zijn broer. Op 18-jarige leeftijd verkreeg hij een studiebeurs voor het Christ's College te Cambridge, ■waar hij studerede bij Alan Ridout en lid werd van de Royal Col lege of Organists. Tijdens zijn vakantie nam hij werk aan als assistent-organist van de Can terbury Cathedral. Sinds die tijd heeft hij veel concerten gegeven door heel Engeland, waarin hij veelal werken speelde van hedendaagste Britse com ponisten en in het bijzonder van Alan Ridout. Vorig jaar heeft hij een tour nee door Zweden gemaakt, waarbij hij orgellessen gaf in onder andere Stock holm en Uppsala. In Middelharnis hoopt Trodd 5 wer- lieri te spelen, waaronder 1 werk van zijn leermeester, Alan Ridout. Het concert begint om 8 uur 's avonds. Programma's a 2,zijn bij de kerk verkrijgbaar. Mijnheer de redacteur! Eerst heden las ik het slechte nieuws dat Peeman bracht uit Canada. Ik zou dit laten voor wat het is, ware het niet dat ik de indruk krijg dat uw verslag gever onder de invloed van Peeman is gekomen waardoor het artikel de indruk wekt als zou Canada maar een armzalig land zijn. Maar eerst het volgende: Een dame die kort geleden een Volkswagen ge kocht had kreeg onderweg pech door dat de motor stopte. Zij eruit, keek on der de motorkap ert zag met verwon dering dat de motor ontbrak. Een an dere dame ook kortelings in het bezit van een Volkswagen, stopte en vroeg belangstellend: Wat is er aan de hand? Ik weet het niet, was het antwoord, maar ik geloof dat ik de motor verloren heb. Dat is grappig, zei de andere da me weer, maar ik keek vanmorgen in de truck en daar was een reserve mo tor in. Die Itun jij wel krijgen. Deze beide dames wisten net zoveel van een Volkswagen af als Wim Pee man van Canada. Want een ieder die hier in Canada voor enkele w^ekeri of voor enkele maanden is geweest, moet niet vertel len, dat hij Canada gezien heeft of dat hij weet wat Canada is, tenzij hij be reisd is of door een wetenschappelijke opleiding zich eerder een beeld kan vormen van het land en de algehele toestand. Aan een Nederlandse journalist die Canada doorreisd had van Oost tot West en terug en op vele plaatsen geweest was, werd als gewoonlijk gevraagd: hoe vind je nu ons land? Waarop hij ant woordde: dat is geen land, dat is een werelddeel. Dat land behoort tot een der rijkste, zo niet het rijkste land ter wereld, rijk aan alle mogelijke delfstoffen', rijk aan olie en gas, en w^ater. Ja, ook water, omdat de U.S.A. een tekort heeft aan water en daarom water wil kopen. Maar die hier komt moet van de grond af beginnen en als 'je dan als opperman mag beginnen a 2,25 per uur, dan bof je. Dat is bij een 40-urige werikweek 90,per week. Daar kun je heel royaal van leven. In Canada heb je niet veel aan diploma's. Men kijkt daar wat je kunt. En men zit echt niet te wachten op wondermensen die in 12 weken de Engelse taal leren! en zelfs niet de geringste moeite hebben bij een examen-opgave. Maar Wim Peeman w^ou te gauw rijk worden. Dat lukte niet en toen was het avontuur afgelopen. Hij wilde al- leéen maar een avontuurtje, maar niet emigreren. Anders zou hij verstandig gedaan hebben met eerst te informeren hoe het In Canada momenteel is en welke mogelijkheden er zijn. Juist toert, hij er was, was er een werkeloosheid die al grotere vormen aannam tijdens zijn verblijf. Die werkeloosheid is nog «7 Meer rente? Onder andere. Want ook van het geld dat u uitgeeft kunt u vooraf plezier hebben als het bij ons over een Privérekening loopt. Dan levert 't rente op. En wij doen voor u, waar u nu nog zélf geregeld druk mee bent. Uw betalingen verzorgen bijvoorbeeld. Terwijl u er rustig uw gemak van neemt. Grote inkopen rekent u voortaan met 'n eenvoudige pennestreek af. En om te sparen hoeft u zelfs de deur niet meer' uit. Dan de voordelen die er verder nog aan een Privérekening vastzitten.Genoeg om er eens even over te komen praten. Waarom zou je 't tenslotte moeilijk blijven doen als het makkelijk kan? 2900 vestigingen toegenomen en bedroeg onlangs zeven maal honderdduizend. En dat in een rijk land, wellicht het rijkste land ter wereld wat betreft zijn natuurlijke hulpbronnen. Wellicht zijn er ook Hollanders onder dat leger van werklozen. Dat zal w^el. En misschien heeft Peeman één van dit ontmoet die met z'n handkarretje over de Oceaan wilde rijden als er een brug was. Be lachelijk, en helemaal belachelijk, is het te veronderstellen dat er maar weinig zijn die een goede boterham verdienen en dat zij jaloers waren omdat hij terug kon en zij moesten blijven. Het is heel anders als Wim Peeman tegen uw verslaggever vertelde. Als men in Canada of in welk ander land komt moet men zich aanpassen aan gebruiken en levenswijze van haar bewoners. Althans voor zover dit niet Oude Tonge heeft sinds vorige week een lieuse Edelslager, in de persoon van slager Oudmayer die liet bedrijf van dhr. J. Mijnders op de Molendijk heeft overgenomen en na een grondige mo dernisering heeft voortgezet. Dhr. Oud mayer deed in Rotterdam zijn goed be klante slagerij van de hand in ruil voor de charmes van een plattelandsgemeen te zoals hij die in Oude Tonge gevonden heeft. De Oude Tongense consument heeft hem overigens nog maar weinig tijd gegund om van die charmes te ge nieten, hij, zijn vrouw en de winkelbe diende zijn zonder ophouden in de weer om Oude Tonge een naam als „vlees etende natie" te bezorgen j Zelf vormen ze een wandelende reclame van de kwaliteit van hun producten. Dhr. Oudmayer nu 32 was nog maar 13 jaren jong toen hij als slagers bediende aan het werk ging. Ettelijke jaren bleef hij dat zo, met dien ver stande dat hij zich steeds meer vak kennis eigen maakte en daarmee groei de ook het verlangen naar het voeren van een eigen bedrijf. Die kans kreeg hij zo'n drie en een half jaar geleden maar er was wel wat moed voor nodig. De zaak was voor een goed deel verlopen en moest uit het niets weer worden opgebouwd, voor iemand met de ondernemingsgeest van slager Oudmayer evenwel een uitdaging om zichzelf helemaal waar te maken. Ten koste van hard werken is dat ge lukt. In de week-ends werd op de cam ping in Oude Tonge weer nieuwe ener gie opgeladen en tegelijkertijd kwam er daaruit de nieuwe plannen voort. Slager Oudmayer ontvangt het Oude Tongense publiek („zeer gemoedelijk volk", vindt hij ervan) in een slagerij met een nieuwe inventaris. Achter een koelvitrine liggen de producten op schotels zichzelf te verkopen, zo sma kelijk ziet het er allemaal uit. Ook is er een nieuw volautomatisch register dat feilloos de prijs van elke hoeveel heid en van elk gewicht aanwijst. Op dat alles is slager Oudmayer trots, mis schien nog trotser is hij op de Onder scheiding die hem ten deel vielen op vaktentoonstellingen. Tweemaal was hij winnaar van de Edelslagers-vakwed strijd, op de Vaktentoonstelling in Utrecht won hij een erediploma met het grootste aantal pionten voor de fijnste gekookte worst, een gouden medaiUe werd hem toegekend voor de fijnste kalfsleverworst. Razend druk is het geweest in de af gelopen dagen en enkele slachtdieren hebben al voor de bevoorrading moeten zorgen. Slager Oudmayer meent dat een goede slagerij het aan zichzelf verplicht is producten van eigen geslacht vee te verkopen waardoor een topkwaliteit ge waarborgd is. Gaarne wensen we de ondernemer een goed succes toe! in strijd is met goede manieren en reli gie. De Hollander is meer een familie mens die zich het best vindt in de hui selijke kring. De omgang, de „gezellig heid" vind je niet in de dichtere be- volkingscerttra, maar wel meer in de country, op het platteland. Die gezel ligheid vind je dan ook onder je voor malige landgenoten met wie je meer ge meen hebt. Dat komt vooral tot uiting waar ze hun eigen kerkelijke gemeen schap hebben, waar ze elkaar dus des zondags, of door de week ontmoeten. Inplaats van een armzalig bestaan maken de voormalige Hollanders het uitstekend die met eer hun plaats in nemen tussen andere immigranten en de Canadezen. Als bewijs zij vermeld dat op tal van plaatsen door hen kerk gebouwen wordert gebouwd of gekocht, waarvoor aanzienlijke sommen werden opgebracht en waarbij zij ook nog het tractement bekostigen van een predi kant. Onder deze bevindt zich ook nog een predikant van het eiland afkomstig. Dat alles kost veel geld en bewijst dat er meer is als voor de dagelijkse be hoeften. Velen gaan soms met vakantie, 's zo mers naar het Noorden of 's winters naar Florida. Maar ook maken duizen den een trip naar „the old country'', naar Nederland. Voor mij ligt een' cir culaire van the Alliance of Dutch Cre dit Unions, dat is ongeveer hetzelfde als de Raiffeisenbank in Nederland, die chartervluchten organisaart voor haar leden. Vier duizend vlogen in 1970 door haar bemiddeling naar Nederland en te rug. En dat is nog slechts één club. Er j zijn er meer. Doch voor men vliegt moet men betalen en verreweg de meesten kunnen dit nog wel betalen. Zeker zijn er ook die daarvoor het geld gaan lenen. Dat kan, maar geloof maar niet dat je dat zo maar verstrekt ■wordt, zonder waarborgen of op je goe de gezicht. Dat Wim Peeman een fantasie rijk man is, bleek uit het verhaal dat hij vertelde ter camouflage van z'n spoe dige terugkomst. En hiermede hoop ik dat uw lezers een' andere indruk krijgen van Canada. Met dank voor de plaatsing. M. Dorst RRJ 1. St. Catharines Ontario - Canada i> - o o Gratis bandencontrole THO'LEN Geslaagd. De dames van der Velde, van der Werf en van den Dool slaag den aan de modevakschool Haarlem voor het examen' coupeuse. Ook mej. A. van Poortvliet uit Oud Vossemeer behaalde dit diploma. Geslaagd. Mej. C. D. Stoutjesdijk slaagde dezer dagen voor de akte Na Naaldvakken. Voorlichtingsavond vliegveld Steen bergen. In verband met de geruchten dat er bij Steenbergen een tweede na tionale vliegveld zou worden aange legd wordt er in het stadhuis te Tholen een voorlichtingsavond gehouden op donderdag 27 mei georganiseerd door de vier vrouwenverenigingen in Tholen, Maak tijdig een afspraak. Drs. E. W. H. Broekhuis (pvda) uit Tho len zal eerst een algemene informatie geven over de vliegveld plannen waarna een forum vragen' zal 'beantwoorden. OUD VOSSEMEER Geslaagd. De heer J. P. Aarden slaagde te Utrecht voor het examen assistent-bedrijfseconoom. ZIERIKZEE Aanbesteding O.L. School. Door het architektenlbureau Chr. de Heer n.v. te j Rotterdam werd namens het gemeen tebestuur aanbesteed het bouwen van uit een zesklassige school met overblijf' kaal en' verdere bijkomende werken plan West. De laagste inschrijving w* van fa. Everaers en van den Berg Steenbergen met een prijs van 503,0 ST. MAARTENSDIJK Opbrengst koliekten. De te St. Ma^ tensdijk gehouden koliekten voor feon^ nevanck en Zonnegloren heeft 26"'^ opgebracht. Woningbouw. Het. gemeentebestuw heeft plannen om deze zomer nog woningen te gaan "bouwen in plan we

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2