De Kabinetsformatie Sticliting Goereese Gemeenscliap wil ontwilciceling mee begeleiden Afvaart huwelijksboot vertraagd Plaatselifk nieuws predikant in Nederland Geschenkenhuis de Reus Ouddorp belangrijk vergroot 43e jaai^ang Dinsdag 25 mei 1971 No. 3989 Bedacüo en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 20 ■>- Na 9^ uur (01870) 33 B2 Giro 107B8S CHR. STREEEBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZmD-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verxhifnt tvoeenuml per ttieettdinsdag- en vrijdagfi'cond ABONNEMENTSPRIJS 4.^ PER KWARTAAL ADVERTEIJTIEPRIJS 17 cent por mm. BS contract Bpedoal tarM. Zuidafrikaans OOLTGENSPLAAT Vroege aardappelteelt Wmr. i Marinisse naar Goedereede Raad Goedereede vergadert a.s. donderdag Kamerverkiezingen en kabinetsfor maties staan met elkaar in onlosmake lijk verband. Ons land is een parlemen taire monarchie en dat betekent dat de landsregering gebaseerd moet zijn op de partijverhoudingen in de Tweede Ka mer van onze Staten-Generaal, omdat op deze vyijze de volksinvloed op de re gering het beste is gevi^aarborgd. Bij de stembus van 1956 behaalden de drie grote rechtse partijen SOfi'/o van het totaal aantal stemmen en bij de jongste verkiezing van 28 april was dit per centage gezakt op 36,8»/o. In deze perio de is het bij de K.iV.P. gedaald van 31,7 op 21,9, dus met ongeveer een derde, wat we gerust een catastrofale achter uitgang kunnen noemen, bij de A.R.P. van 9,9 op 8,6 en bij de C.H.U. van 8,4 op 6,3. Bij de A.R. speelde hierin het z.'g. Zijlstra-effect een overwegende rol, maar bij de C.H.U. is de daling met 25»/o alleen te verklaren uit een massale vlucht van kiezers. Sinds lang kunnen de oude coalitie partijen niet meer samen een kabinet vormen dat steunt op een niet te krap pe meerderheid in het parlement. Zij moeten daarvoor tenminste 76 zetels be halen en om verrassingen te voorkomen eigenlijk ruim 80„ Het was daarom no dig bij de vorming van een nieuw kabi net na een Kamerverkiezing samen werking te zoeken met links. Aanvan kelijk werd daarbij vroeger ook de P.v. d.A. ingeschakeld, maar de laatste jaren is dit de V.V.D.; het kabinet-De Jong berust eveneens op deze basis. De jongste verkiezingen zijn echter zo nadelig voor deze combinatie uitge vallen dat ook dit viertal partijen sa men niet langer over een meerderheid honden beschikken. Het werd n.l. 13 A.R. 10 C.H., 35 K.V.P. 16 V.V. D. is 74 zetels, net twee te weinig voor een meerderheid, hoewel 76 ook veel te krap is. Nu dus de coalitie van vier ook te klein in aantal bleek, moest een vijfde partij ingeschakeld worden. De enige die daarvoor in aanmerking bleek te komen was de nieuwe partij D.S.'70 of tewel de Democratisch - Socialisten van Dr. Drees Jr., die reeds bij haar eerste optreden met 8 zetels uit de bus kwam. Het blijkt dus dat deze jonge partij een sleutelpositie inneemt. Aanvankelijk twijfelden velen eraan of deze jonge groep al direct regeringspartij zou wil len worden, maar al spoedig bleek dat zij daar niet a priori afwijzend tegen over stond, zodat zij thans is ingescha keld in het beraad van de formateur. Het is in Nederland altijd verbazend moeilijk om een nieuw kabinet te vor men. Dat gaat in Engeland met zijn twee partijen heel wat vlotter. Eén van de voornaamste moeilijkheden op dit gebied is bij ons, dat de drie christelij ke partijen, die ervoor in aanmerking komen op principieel gebied wel een zekere eenheid vormen maar op het terrein van de economische en vooral de sociale kwesties verdeeld zijn. Dit komt hierin tot uiting dat een deel van de KiV.P., de A.R.P. en de C.H.U. kiest voor een samenwerking met de P.v.d.A. en een ander deel met de V.V.D. het geen van de leidslieden heel veel stuur manskunst vraagt. Dit is temeer het ge val omdat speciaal in de huidige om standigheden, nu de conjunctuur nei- ging vertoont tot een recessie, een partij die verantwoordelijkheidsbesef heeft, tot haar kiezers eerlijk moet zeggen, dat een politiek van steeds hogere op voering van de staatsuitgaven zoals de socialisten en communisten altijd voor staan, in deze omstandigheden in zeer hoge mate onverantwoordelijk is. Het feit dat met name de P.v.d.A. zich ten enenmale van de aanvang af duidelijk heeft gedistancieerd van een kabinetsvorming vermoedelijk omdat zij in de huidige omstandigheden geen heil ziet in een deelname van de rege ring, maar eerst liever de eigen partij saneert heeft de oplossing van het kabinetsprobleem wel iets vergemak kelijkt, maar het blijkt uit de berichten over de pogingen tot samenstelling van een kabinet door de door de Koningin aangewezen formateur prof. dr. Steen kamp allesbehalve gemakkelijk tot overeenstemming te komen met de bij de formatie betrokken fracties. De po litici, die in aanmerking kurm,en komen voor een ministerszetel, zullen zich wel heel sterk moeten realiseren dat met name in de flnancieel-economisohe sec tor van ons maatschappelijk leven de moeilijkheden en problemen steeds zwaarder worden en de economen al duidelijk een recessie zien aankomen.i De conclusie die uit één en ander te trekken is, moet deze zijn, dat de par tijen en speciaal de ministers, die zij „leveren" zullen, moeten rekenen op een periode, waarin geen plaats zal zijn voor politieke partijpropaganda via rege- ringsmaatregelen, maar wel op maat regelen, die alleslJehalve populair zullen zijn, doch nodig om het hoofd te bieden aan minder gunstige financieel-econo- nomische omstandigheden. „Een aantal personen uit Ouddorp, Goedereede en Stellendam was van me ning, dat de voortgaande ontwikkeling van Goeree waakzaamlieid en voorlich ting noodzakelijk maakt. Het streven is om het eigen karakter van het gebied in en om de gemeente Goedereede zoveel mogelijk in stand te houden. Met dit doel is de Stichting Goereese Gemeen schap opgericht. Het secretariaat is ge vestigd te Goedereede, Pieterstraat 2, tel, 01879-451. In het bestuur der Stich ting hebben zitting A. van der Windt (voorzitter), C. W. Schippers (secretaris), R. Louis (penningmeester) en de leden C. van der Bok, J. Breen Sr., D. Goe- Koop Jr., w. Jansen, J. Muurling, L. Visser en J. G. Sennef', aldus de in houd van een Perscommuniqué dat het Bestuur van deze nieuwe Stichting ons toezond. Darmee is uiteraard nog niet alles gezegd en we vonden de voorzitter oereid tot het verstrekken van wat na- aere informatie omtrent de doelstelUng van de Stichtmg. „Wij willen geen oppositiegroep vor men", verzekerde dhr. v. d. W. op onze waag of we in de Stichting Goereese (gemeenschap een nieuwe Aktiegroep moeten begroeten., „Wat we willen zo verduidelijkte de voorz. is in samen spraak met degenen die besturen (dat is het gemeentebestuur en dat zijn ook andere instanties) in alle waakzaamheid meedenken. De Aktiegroep had naast naar oorzaak ook nog een persoonlijk aoel, dat heeft onze Stichting persé niet, wi] stellen slechts het algemeen belang voorop en zullen slechts het algemeen belang behartigen. Vond u dat bij de gemeenteraad on- voiüoende gewaarborgd? ^e raad zal het dunkt ons wel op Pnjs stellen te weten hoe de gewone man, de ambteloze burger over allerlei ontwikkelingen en plannen denkt. An- aers dan wij zijn is een raadslid niet ^eiemaal vrij, hij vertegenwoordigt een «roepermg die hem op de vingers tikt Ra ^i^^^enen dat hij het niet goed doet. naaüsleden zijn ook druk bezet en zij „'"""schien dingen voorbij die onze "7™t hebben. Daarom is het waar- Zl l'^et Stichtingsbestuur TOKele gespecialiseerde mensen hebben. ™i] wülen meedenken en de ontwikke- "it. mede leiden waarin we zullen blij- *en erkennen dat het laatste woord op gemeentehuis gesproken wordt. Hoe is de doelstelling van de Stich ting te omschrijven? Dhr." V. d. W. wijst ter beantwoording van deze vraag op de Statuten der Stichting, waaruit blijkt dat het het streven is bekendheid te geven aan, be langstelling te kweken voor en de leef baarheid te bevorderen van het gebied in en rond de gemeente Goedereede. De Stichting meent dat te bereiken door het houden of doen houden van lezingen en het geven van voorlichting. Het ver lenen van steun en/of bijstand aan rechtspersonen welke een maatschappe lijk, sociaal of cultureel belang beogen en in verband gebracht kunnen worden met het doel van de Stichting. Voorts het stimuleren van mogelijkheden wel ke de doelstelling van de Stichting kun nen bevorderen en met wettige midde len alle maatregelen treffen welke ter verwezenlijking van het doel der Stich ting nuttig of wenselijk zijn< Zijn er al concrete voorbeelden? De voorz. „We zijn de Stichting nog aan het opbouwen. De akte verleed op 13 mei en langzamerhand komt het werk tot stand. Het wordt vooral in het begin een kwestie van aftasten. We denken b.v. aan het laten maken van een duidelijke plattegrond van de ge meente, we denken b.v. aan het stichten van een museumpje. Eigenlijk zouden we het oude stempel dat nog op een deel van Ouddorp rust daar willen handhaven, vooral de daar heersende rust en het natuurschoon moeten be waard blijven. Het schurvelingenge- bied zou zoiets als een beschermd ge bied moeten zijn. U hebt tussen de typisch Ouddorpse bebouwing een nieuwe moderne bunga low gezet, is dat niet in strijd met die gedachte? Dhr. V. d. W.: „Een combinatie van oud en nieuw, van antiek en modern kan aantrekkelijk zijn mits het welover wogen gebeurt. Ik zorg voor het behoud en de beplanting van de schurveling.i Het oude dat nog geschikt is moet zo veel mogelijk intact gehouden worden maar dat betekent niet dat er geen plaats zou zijn voor het nieuwe. In het bestuur komen maar weinig lauthentieke inwoners voor, is dat opzet? Dhr. V. d. W.: „Niet helemaal al kom. Ds. De Vries van Wijk, predikant bij de Gereformeerde Kerk van Pretoria- oost in Zuid Afrika vertoeft momenteel in ons land. Hij is hier voor studie, maar ook om degenen die overwegen naar Zuid Afrika te emigreren van dienst te zijn. Op zondag 30 mei hoopt hij voor te gaan in de kerkdiensten van de Gere formeerde Kerk te Melissant om 10 uur en half vier. In de morgendienst zal in de preek vooral aandacht worden besteed aan de zendingstaak van de kerk. Voor de telers van vroege aardap pelen die vóór 28 juni a.s. hun aardap pelen willen rooien, bestaat de moge lijkheid dat zij op deze percelen in 1973 weer aardappelen kunnen verbouwen. De daarvoor te verlenen ontheffing dient vóór 1 juni a.s. schriftelijk te wor den aangevraagd bij de Gewest. Raad van het Landbouwschap Raamweg 24 28, Den Haag. De A.R.-consulent te Barendrecht MIDDELHARNIS Ger. Gem. De kerkdienst van woen's- dagavond a.s. waarin zou voorgaan ds. Hoo'gerland van Werkendam kan niet doorgaan. I.p.v. hoopt donderdagavond half aoht voor te gaan ds. Snoep van Vlissingen. DIRKSLAND Vakantiebonnen van de bouwvak ken kunnen ingeleverd worden 27 en 28 mei van 7 tot 9 uur bij T. Knöps, Phi- lipshoofjesweg 22, Dirksland. HERKINGEN Ondertrouwd: Clement Volaart 20 jaar en Dingena Otte 19 jaar.i De heer A. Stolk had het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden bij Fa. de i Lignie een paar vingers aan een schaaf- machine ernstig te verw^onden dat dok- ters'hulp moest worden ingeroepen. Ondanks dat het waterpeil in de Grevelingen zeer laag is wegens de af sluiting, hebben de hengelaars nog flin ke vangsten gemaakt. De Zwijndrech- ters kwamen met 2 emmers bot naar de wal, men kan nu op de fiets naar de waterlijn en velen maken een ritje over de slikken. Verzilvering Vakantiebonnen. Bouw vakkers kunnen hun vakantiebonnen inleveren op woensdag 26 mei des avonds na 7 uur bij de heer Chr. de Geus, Nieuwstraat 32. STELLEND AIM Zijn zoveelste totall-loss. De jonge man H. van S. uit Stellendam is zater dagavond met zijn Peugeot 404 in de Fortuinweg, ter hoogte van boerderij van Oostenbrugge met hoge snelheid in de berm en vervolgens tegen een boom terecht 'gekomen. Daarmee reed hij zijn zoveelste auto in de puin. Hij was op weg naar Stellendam vanuit Sommels- dijk waar hij zo verklaarde hij aan de politie enkele pilsjes gedronken had. Zelf kwam hij er redelijk goed af, dokter Kreling bracht hem in zijn wagen thuis. BUSTIJDEN JEUGDMIDDAG Zaterdag 29 mei a.s. te Ouddorp Den Bommel, Standbeeld 13.15 uur Middelharnis, Muziektent 13.30 uur Sommelsdijk, Krak 13.30 uur Melissant, Plein 13.40 uur Stellendam, Kaashoek 13.35 uur Goeree-Hoofd, Duinroospl. 13.40 uur Goeree-dorp, Prov. weg 13.50 uur Zorg op tijd bij de halte te zijn! NIEUWE TONGE Kerkdienst. Woensdagavond om half aoht hoopt student Bac voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan. De wachtmeester Ie klasse J. Marl- nisse te Middelharnis zal binnenkort naar Goedereede worden overgeplatast waar hij de vacature van postcomman- dant gaat vervullen als opvolger van wmr. V. d. Linde. Wmr. Marinisse heeft zich in Middel harnis de reputatie verworven uitste kend stropers op te kunnen! sporen. Het zou kunnen zijn dat die in het Goereese ook hier en daar te vinden zijn je niet los van de gedachte dat elke Ouddorper een persoonlijk, zeg zakelijk belang heeft bij een bepaalde ontwik keling van waaruit hij in de Stichting zou spreken en daar schuilt enig ge vaar in. Het Alg Bestuur kan statu tair overigens nog met 9 leden wor den aangevuld en er gaat ook nog een commissie van advies functioneren". „Wij hopen bij dat alles op erkenning van de zijde van het gemeentebestuur met wie we niet anders dan een goede verstandhouding wensen. Als onze Stichting werkt in allen gemoede en in samenwerking met, dan kan er toch niets op tegen zijn?" Toen vrijdagmiddag tegen drie uur bruid en bruidegom Ada Troost (20) en Joop Duim (24) uit Ooltgensplaat de trap van het gemeentehuis in hun woonplaats bestegen toen verkeerden ze nog in de vaste veronderstelling dat ze even later, als man en vrouw in de echt verbonden, weer konden vertrekken. De afwezigheid van ome Willem uit Oudenhoorn stak echter een storende spaak in het feestelijk draaiende wiel want juist de aan wezigheid van ome Willem was ge boden om het allemaal door te kun nen laten gaan. Het was oom, die toeziend voogd is van de bruid, bij de ondertrouw nog duidelijk verteld dat hij als getuige aanwezig zou moeten zijn maar op zijn bedrijfje in Oudenhoorn had hij die dag zo druk met zijn koebeesten dat de noodzaak van de gang naar Oolt gensplaat hem ontschoten was, van daar dat bruid en bruidegom onverrichterzake weer naar huis toe konden. Trouw volgden' de familieleden en de wel aanwezige getuigen het bruidspaar de trap weer af nadat Eindelijk kan Oorne Willem te kenen. Bruid en Bruidegom kij ken op dit moment niet zo dol enthousiast, (foto J. Zandstra). burgemeester v. d. Harst hen met de hand op het hart verzekerd had dat de handtekening van ome Wil lem in dezen onmisbaar is. In het ver. gebouw 't Centrum werd krijgs raad gehouden terwijl vanuit het ge meentehuls getracht werd contact te krijgen met de alleenwonende 50- jarige landbouwer W. Kap, alias Ome Willem. Ettelijke telefoontjes vermochten de zo gewenste commu nicatie niet tot stand te brengen waarom werd besloten er dan maar met de auto op af te gaan. Met een oom en een neef van de bruid vertrok de ambtenaar van de Burg. Stand mej. Remus met de vereiste documenten ter tekening naar de hofstede in Oudenhoorn. Hemels breed mag die afstand dan niet groot zijn, via het pontje Nieuw Beijerland is het toch nog een hele draai, lang durig genoeg om de niet aflatende pogingen om vanuit het gemeente huis telefonisch contact te krijgen tenslotte te doen slagen. Ome Wil lem was aan de lijn en toen de auto met de officiële deputatie het erf opdraaide stond^ ome Willem keurig in het pak gereed om de terugreis mee te aanvaarden. De toeziend voogd kwam eraan. Eenmaal terug in de Plaat waren de formaliteiten snel vervuld! Bruid en bruideom kregen hartelijke en be- hartenswaardige woorden mee van de burgervader die over het gebeur de alleen maar opmerkte dat amb tenaren volgens de wet moeten han delen en dat er geen tussenweg mo gelijk was. De vader van de bruid tekende, ome Willem tekende als toe ziend voogd, de heer en mevr. Anth. Hokke-Troost deden dat als oom en tante, bij hen' heeft het bruidje twin tig jaar lang een goed tehuis gehad. Voor de bruidegom tekenden zijn ouders, de heer en mevr. Duim- Groenendijk. Kort na vijven kon de huwelijks boot na het oponthoud dan toch af varen, naar we hartelijk hopen naar een gelukkige toekomst. De heer A. de Reus heeft vorige week zijn „Geschenkenhuis" aan de Hoender- dijk, in het hartje van Ouddorp, be langrijk uit kunnen breiden door van uit zijn bestaande zaak een doorbraak te maken naar het naastgelegen pand dat enkele jaren geleden door hem, van de gemeente, was aangekocht. Het pand, vroeger bewoond door het oud-school- hoofd dhr. v.i d. Kamp, valt echter on der monumentenzorg zodat er aan het exterieur niets veranderd mocht wor den. Dhr. de Reus heeft zich daar ook aan gehouden en zich tot een aanpas sing van het interieur beperkt. Daarin is nu een grote sortering tuinmeubelen opgesteld zoals die in Ouddorp nog niet te vinden was. Gedurende de zomer maanden zal de meerdere ruimte van 140 m^ door deze „handel" in beslag worden genomen, in de wintermaanden zal het weer een ander artikel zijn uit de vele die in het Geschenkenhuis te vinden zijn. Vrijdagavond heeft burge meester H. J. Smith het nieuwe gedeel te officieel geopend in aanwezigheid van een groot aantal belangstellenden. Burg. Smith'mocht als dank daarvoor een drietal kijkers in ontvangst nemen, 2 voor de reddingsbrigade en een om het bezoek dat hij regelmatig rondleidt mee van dienst te kunnen zijn. De raad der gemeente Goedereede is tegen a.s. donderdagavond half acht in openbare vergadering bijeen geroepen. De agenda bevat 19 punten. Het punt „beschikbaarstelling lesruimte" toont een merkwaardige gang van zaken aan. De Bijz. Lagere School zal zo de raad accoord gaat voor één jaar de be schikking krijgen om een lokaal in de oude afgekeurde school om in het ruimtegebrek te voorzien'. Voor de op knapbeurt die het lokaal behoeft wordt de raad een crediet van 5000,ge vraagd. DIRKSLAND Bouwvakkers, schilders en bagge raars op donderdag 27 mei en vrijdag 28 mei 1971, laatste inlevering vakantie bonnen en boekjes 1970-'71. Van 's avonds 7-9 uur bij C. v. Dijk, Gooy 16, Dirksland. Over de week van 17 tot 21 mei geen zegels plakken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1